vypekáme

debata o všetkom a pre všetkých

vypekáme

Neprečítaný príspevokod LenkaLienka » 11 Sep 2014, 10:29

Ahojte, odkedy som zas na materskej, tak som začala vypekať. Experimentujem s kadejakými receptmi a niekedy je toho toľko, že to odnášame k rodičom, nech si aj oni zamaškrtia :D Nekupujem žiadne sladkosti z obchodu, radšej niečo doma upečiem, niekde som čítala že je to zdravšie. No a u nás sa bez cukru nedá žiť, všetci ho milujeme ;) Viete čo som chcela, či používate silikónové formy? Videla som kadejaké rôzne tvary a celkom ma to zaujalo, lebo ja používam len klasické teflonové pekáče alebo plechové formy. Či sa s tým dobre pracuje, či to drží tvar a či potom nesmrdí cesto za umelinou, a takisto či sa to dobre umýva. Či po pár použitiach nebude to zašlé? Dík za rady.
Obrázok užívateľa
LenkaLienka
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 21 Aug 2014, 19:15

Re: vypekáme

Neprečítaný príspevokod artemis » 11 Sep 2014, 10:49

LenkaLienka píše:Ahojte, odkedy som zas na materskej, tak som začala vypekať. Experimentujem s kadejakými receptmi a niekedy je toho toľko, že to odnášame k rodičom, nech si aj oni zamaškrtia :D Nekupujem žiadne sladkosti z obchodu, radšej niečo doma upečiem, niekde som čítala že je to zdravšie. No a u nás sa bez cukru nedá žiť, všetci ho milujeme ;) Viete čo som chcela, či používate silikónové formy? Videla som kadejaké rôzne tvary a celkom ma to zaujalo, lebo ja používam len klasické teflonové pekáče alebo plechové formy. Či sa s tým dobre pracuje, či to drží tvar a či potom nesmrdí cesto za umelinou, a takisto či sa to dobre umýva. Či po pár použitiach nebude to zašlé? Dík za rady.


ja sa silikonovych foriem - specialne na pecenie /vysoke teploty/ bojim. Mam aj kontaktnu alergiu na silikon, latex....takze umelu hmotu pouzivam v kuchyni co najmenej, aj ked - vyhnut uplne sa jej neviem, v studenej kuchyni napriklad.

Nie je este stale dnes dostatocne preukazane ze to neskodi, aj ked by mohlo vyzerat ze prave naopak, na zaklade tvrdeni kadejakych vyrobcov a strazcov noriem. Ja totiz vidim rozdiel v tvrdeni, ze: nepreukazalo sa, ze to skodi skor by som uvitala preukazalo sa ze to neskodi. ;)
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: vypekáme

Neprečítaný príspevokod quaxi » 11 Sep 2014, 13:11

My mame silikonovu formu na muffiny a mam ju rada. Ovela lahsie sa odtial vyberaju veci. Davam tam nielen kolace, ale napr. aj zapekanu zeleninu v cesticku - deti dostanu nieco co vyzera ako kolacik, vonia po slanine a ani si nevsimnu vnutri brokolicu :-) Mame jednu tmavohnedu a jednu stredne modru, ta zmenila farbu od jedla. Ta hneda nie. Umyvam ich v umyvacke. Neviem ci to skodi, ale silikon je dost stabilny, nereaguje s inymi vecami, takze by sa z toho nemalo nic uvolnovat. Ja sa viac bojim skodlivosti teflonu alebo tych roznych plastov, co sa z toho robia varechy na panvicu, ako silikonu.
Tieto muffinove formy drzia tvar dobre, akurat to musis vzdy prenasat na plechu, ak je v tom nieco tekute, a je dost mrzute ked si na to spomenies az ked si uz formu naplnila :mrgreen: Moja mama ma taku formu na styl srncieho chrbta a to sa v strede rozide do bokov, nedrzi tvar. Niektore mavaju taku drotenu oporu, to by bolo asi lepsie. Na ceste nic necitit, teda aspon u nas si nikto nic nevsimol, len ta cast kolaca, co sa dotyka steny nadoby, ma trochu inu strukturu ako z klasickeho plechu.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: vypekáme

Neprečítaný príspevokod luciole » 12 Sep 2014, 04:18

Ahoj,ja pouzivam silikonove len male kosicky na muffiny a s nimi som velmi spokojna. Muffiny sa z nich dobre vyberu na rozdiel od niektorych papierovych kosickov,ktore sa uplne vpecu do cesta a u deti su oblubene,lebo su farebne a zaujimave (mame aj kvietky,aj klasicke). Netreba vymastovat a lahko sa umyvaju. Pri velkych kolacoch a tortach zostavam verna klasickym plechom a formam,nemam ani teflonove,lebo mi vadi,ze sa tam neda kolac rovno nakrajat.
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: vypekáme

Neprečítaný príspevokod Kandy » 16 Sep 2014, 16:37

Ináč, nám silikónové košíčky chytili pachuť po umývaní v umývačke. Vedy sme mali tie kapsle Jar a normále som tú citrónovú pachuť potom cítila aj z muffinov. :-( A nešlo to ani po pár umytiach dole, tak ich manžel odložil a používa zasa papierové košíky. Takže asi treba dávať pozor, čím to človek umýva.
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: vypekáme

Neprečítaný príspevokod kavomanka » 18 Sep 2014, 13:37

začiatkom leta som si kúpila z jedného eshopu pár silikónových foriem - páčilo sa mi na tom to, že sú tam kadejaké tvary na koláčiky
umývam to radšej ručne, raz som to dala do umyvacky a ostali mi trošku špinavé. koláčiky z toho sú normálne, chutné, voňavé, formu netreba mastiť a dobre z toho ide cesto von
kavomanka
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 25 Aug 2014, 14:08

Re: vypekáme

Neprečítaný príspevokod artemis » 23 Sep 2014, 10:21

To ci su kolaciky z toho nekontaminovane chemikaliami z umelej hmoty ktora je vystavena extremnym teplotam mimochodom, nedokaze volne posudit ani ludske oko, ani jazyk ani nos. Cize vsetko je iba nas subjektivny pocit, ze je to ok. Radioaktivitu tiez napriklad nema sancu clovek svojimi zmyslami zachytit, ze, rovnako nezachyti ani pritomnost tazkych kovov, jedov, karcinogenov v mnozstvach, ktore nesposobuju okamzite akutne otravy. Iba laboratorny rozbor na mozno snad nejakej tej molekularnej urovni v spojeni s nejakym vedeckym vyskumom - co my nedokazeme urobit a snad ani ziadny statny kontrolny ustav na to nema kapacitu, by to vedel zistit, ci je to skodne alebo nie. Proste je dana norma na zaklade nejakych doterajsich odhadov a vyskumov kolko maximum vselijakych sajrajtov tam je prispustnych o ktorych momentalne je dane ze taky mame momentalne stupen poznania, ze to asi v takom mnozstve nebude skodit - ci skodi alebo neskodi dokazane vsak fakticky nie je a najnovsie badania skor naznacuju opak - proste musi mat v sucasnosti ten vyrobok nejake prehlasenie o konformite , ze obsah urcitych konkretnych latok nepresahuje urcity limit cojaviem v tych polykarbonatovych plastoch: bisfenolov A /BPA/ a ftalatov, olova, arzenu, baria... tu je nejaky zdroj ale co sa tyka plastovych kelimkov, sackov na potraviny a pod. http://netzfrauen.org/2013/11/04/vorsic ... erem-blut/ tam pisu ze to ludom poskodzuje aj reprodukcne bunky atd. hlavne ten bisfenol A, a pisu tam aj to ze tie europske institucie maju tendenciu stale tie normy velkoryso upravovat, tj. pripustne cisla smerom nahor, samozrejme je za tym lobing vyrobcov, ktori nemaju zaujem o prisne normy.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: vypekáme

Neprečítaný príspevokod LenkaLienka » 12 Okt 2014, 15:16

No ďakujem za názory, najviac sa mi na tom páči, že netreba formu mastiť. Občas sa mi zdalo napríklad pri bábovke že je mastná, neviem či ja som to prehnala s masťou alebo prečo. Chcem si objednať takúto formu aj na muffiny http://www.pekna-domacnost.sk/kuchyna-6 ... y-6ks.html aj rôzne pekné vykrajovačky na zvieratká, aj bábovku. Keď už objednať, tak viac toho.
Obrázok užívateľa
LenkaLienka
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 21 Aug 2014, 19:15


Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron