Dieta a domace prace

debata o všetkom a pre všetkých

Dieta a domace prace

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 08 Jún 2014, 23:40

Prosim ako motivujete deti k pomahaniu maminke? Od akeho veku? Ide to u Vas samo? Mate daky plan?
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní

Re: Dieta a domace prace

Neprečítaný príspevokod quaxi » 09 Jún 2014, 10:49

U nas nastastie zatial netreba motivovat - zlaty vek, len nech im to co najdlhsie vydrzi :-) Ja som nikdy nerobila domace prace vtedy, ked deti spali alebo by ich niekto strazil. Oni sa prirodzene chceli zapajat, tak som im davala robit to, co zvladli, aj ked vysledok otrasny a trvalo to 3x dlhsie. Ale ved som na MD, mam na to cas. Zatial im nechavam robit to, o co maju zaujem, stale sa to vyvija. Syn vysava, umyva kupelnu a wc (nie vzdy), umyva a chysta stol pred jedlom, vari jednoduche jedla, umyva riady, ktore nemozu ist do umyvacky. Dcera vesia a zvesiava ponozky a spodne pradlo, vyklada umyvacku (to co dociahne), naklada a vyklada pracku, polieva rastliny. Syn si zvesiava pradlo zo susiaku a sklada, uklada do skrine (nezehlime), dcere to zvesim a poskladam ja, ona si odlozi. Na zahrade pomahaju so vsetkym - to su obcasne prace, velmi ich to zaujima, takze sa ochotne a aj celkom efektivne zapajaju, takisto pri roznych prerabkach, opravach. Obaja maju za ulohu kazdy den pred spanim upratat hracky v izbe, ale to nam moc nejde - zatial vacsinu prace spravi mamicka :-D Tiez ich neviem naucit, aby vyzlecene veci hodili do kosa na spinave. Obaja velmi chcu umyvat dlazku, ale nevedia to robit systematicky a potom je vysledok horsi ako pred umytim, takze to robime spolu. Obaja chcu pomahat pri vareni, ale hlavne dcera to este nerobi zrovna efektivne, varime vacsinou tak, ze im pridelujem jednotlive ulohy, ktore by mohli zvladnut. Spolu umyvame okna, robime velke upratovanie, vykladame nakupy, alebo veci z vyletov. Sami si chystaju ranajky, niekedy nachystaju aj nam. A za svet nepochopia, ze niekedy by najviac pomohli, keby mi dali na 10min pokoj :-D
Zatial mi to takto vyhovuje, snazim sa nijako im tie prace nesprotivit, aby im to nadsenie co najdlhsie vydrzalo, takze prace prezentujeme skor ako vysadu "velkych". Neberiem to ako povinnost, poviem ze nieco treba, ak sa im zrovna nechce, spravim ja. Casto ja zacnem, oni sa pridaju a nakoniec mna vytlacia prec :-) Plan je udrzat stav co najdlhsie, neskor uvidime podla okolnosti, ale urcite chcem, aby pomahali.
Z detstva si pamatam, ze mi najviac vyhovovalo, ked sme spisali zoznam vsetkeho co treba spravit aj s terminmi a potom si na striedacku kazdy vyberal, co bude robit. Zoznam sa vyvesil na ladnicku a kazdy si odskrtaval hotove prace. Toto fungovalo cca od 4.triedy ZS. Moja mama totiz mala taky pristup - este som si nespomenula na nejaku pracu a uz ma byt hotova + ak uz mas pracu hotovu, treba ti okamzite pridat dalsiu, ktora vlastne tiez mala byt hotova uz vcera. K tomu nekonecne pripominanie, co mi liezlo na nervy... Takze tieto zoznamy boli vykupenim, lebo som presne vedela co spravit, dokedy, do terminu nebolo ziadne pripominanie a nehrozilo, ze ak si pracu spravim prilis rychlo, dostanem za odmenu pridanu dalsiu :-D
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: Dieta a domace prace

Neprečítaný príspevokod luciole » 09 Jún 2014, 14:33

Super tema,aj ja sa stale zamyslam,ci uz a co by mala hanka robit. Zatial sme na tom podobne ako quaxi,tiez vzdy vsetko robila so mnou a robi to rada. Najma vysavanie,umyvanie dlazky,varenie a pecenie. Samozrejme ziadna realna pomoc.to nie je. Hracky si uprace,opica mala,len ked ma silnu motivaciu na nasledujucu cinnost. Cize ked to ppstavim vyslovene ako podmienku,ze jedine ak si uprace,pojde sa nieco robit/niekam ist,co velmi chce.
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 20 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 25 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Dieta a domace prace

Neprečítaný príspevokod artemis » 10 Jún 2014, 13:23

Mamamima píše:Prosim ako motivujete deti k pomahaniu maminke? Od akeho veku? Ide to u Vas samo? Mate daky plan?


Super téma, toto by zaujímalo i mňa. Lebo som ako slúžka. Nič si neuprace ani topánky, ani šaty, ani hračky, nič. Také že pomôcť v kuchyni, utierať prach a pod. to už vôbec nehrozí . Musím strúhať ceruzky, kontrolovať tašku do školy, ja som na vine, keď si niečo zabudne, otras :evil:
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Dieta a domace prace

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 10 Jún 2014, 20:01

Quaxi, Luciole, tak podla toho, co pisete, ste na tom vyborne a sa Vam to skvele podarilo to prirodzene naraficit do takehoto stavu.
Ja som pri prvom dietati neviem uplne presne preco to robila presne naopak. Ked bola hore, tak sme len citali, hrali, kreslili. Vsetko som robila, ked spala. Pri malych detoch som to uz chcela posunut, ze budem nieco robit popri bdelych detoch, ale to mi zase vobec neslo, snad aj koli precisleniu. Doobeda, poobede aspon 1,5 hodiny vonku a potom ten zbytkovy cas ich bdenia bol naplneny servisom deti, servis domacnosti sa zase len vykonaval ked spali, poobede alebo do noci. Prilezitostne, ked nieco robime spolu, tak im to viem urobit zabavne a aj chcu spolupracovat, ale mam dojem, ze len ked je to vzacne a zriedkavo. Akonahle by to malo sklznut do rutiny, spolupraca nie je. Potom mi je z hladiska aktualneho dusevneho rozpolozenia a setrenia energie jednoduchsie jednoducho urobit to sama, ako nahanat rozlezene deti po dome a domahat sa vykonania ulohy (odlozit topanky napr. v chodbe po vyzuti). A prave som si naivne myslela, ze ked budu trochu vacsi, tak im rozumne poviem, ze topanok je vela, mama len jedna...atd.... Ale nastrasila ma nedavno moja nova kamaratka. okrem ineho mama 4 deti (vek 6,8,10,12r - nechapem, ako to mohla zvladnut, a nema ani jedneho stareho rodica na pomoc). No a ona mi hovori, ze cely servis domacnosti stale robi sama, ze je to vraj jednoduchsie ako zhanat deti po byte a domahat sa vykonania ulohy....!!! No skoro som odpadla. Takze samo to asi nepride a ani rozumu tolko mat nebudu, ze sa im to da potom vysvetlit!!!
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní

Re: Dieta a domace prace

Neprečítaný príspevokod artemis » 10 Jún 2014, 20:34

Mamamima píše:...Ale nastrasila ma nedavno moja nova kamaratka. okrem ineho mama 4 deti (vek 6,8,10,12r - nechapem, ako to mohla zvladnut, a nema ani jedneho stareho rodica na pomoc). No a ona mi hovori, ze cely servis domacnosti stale robi sama, ze je to vraj jednoduchsie ako zhanat deti po byte a domahat sa vykonania ulohy....!!! No skoro som odpadla. Takze samo to asi nepride a ani rozumu tolko mat nebudu, ze sa im to da potom vysvetlit!!!

Ano, bude to tak. Veď mám rovnakú skúsenosť. Ale sama som si na vine, presne toto som si myslela, že domáhať sa vykonania úlohy, to radšej rychlejšie a lepšie spravím sama. A vysledok je taký aký je. Princezná sa odúva keď musí preložiť slamku.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Dieta a domace prace

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 10 Jún 2014, 20:46

Artemis, a co s tym urobime?
Mas predstavu, ako teraz na to?
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní

Re: Dieta a domace prace

Neprečítaný príspevokod luciole » 10 Jún 2014, 21:16

No,ja myslim,ze zdaleka nemame vyhrate. Skor cakam,ze to je len momentalny stav,este je to taka hra,no akonahle budem seriozne nieco vyzadovat,tak konecna :?
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 20 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 25 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Dieta a domace prace

Neprečítaný príspevokod quaxi » 10 Jún 2014, 22:15

Ja si tiez myslim, ze akonahle dieta pride k rozumu, prestane ho to bavit a bude to tazsie :-) Teraz je to este atraktivne, ale u syna cakam ze s nastupom do skoly to pojde velmi rychlo dole vodou. Jedinu vyhodu tohto systemu vidim v tom, ze dieta ma vzite, ze tie prace vobec existuju a obcas sa robia.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: Dieta a domace prace

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 10 Jún 2014, 22:48

No u nas je najmensia najviac ochotna pomahat. Je fakt, ze najstarsia je schopna toho urobit najviac, ale niekedy naozaj trva dlhsie to po nej chciet, ako ked to urobim sama. Najvacsi problem byva dohodnut sa, co urobia, lebo v zasade nechcu robit to, co by zvladli a aj by vcelku pomohli, ale just to, co robit prave ja.
Uz maju troch rozdelene ulohy - najstarsia ma na starosti izbu, stredna detsku kupelnu. Nie ze by tam bolo vzdy upratane ako chcem ja, ale aspon je jasne, koho mam nahanat, aby upratane bolo. V ramci demokracie si mozu menit i ulohy pri upratovani, ale zodpovednost ostava ta ista.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Dieta a domace prace

Neprečítaný príspevokod artemis » 11 Jún 2014, 07:58

Mamamima píše:Artemis, a co s tym urobime?
Mas predstavu, ako teraz na to?


Nemam potuchy, budem sluzit az do mojej smrti.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Dieta a domace prace

Neprečítaný príspevokod quaxi » 11 Jún 2014, 09:45

Dufam ze najdete dobre riesenie skor, nez nase deti prejde nadsenie, a podelite sa tu s nami :-D
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: Dieta a domace prace

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 13 Jún 2014, 22:40

Mna ta moja kamaratka teda hodne vystrasila a myslim, ze ak by som v mojom aktualnom pristupe nic nezmenila, budem na tom o par rokov rovnako. Okrem ineho, podobne ako JankaMich konstatuje, ze najlepsie pomahaju najmensie deti, u ktorych ma matka este vacsiu autoritu (6 a 8 rocne), zatial co prebubertalne a pubertalne deti sa jej otocia chrbtom a maju ju na haku, este splechnu daku mudrost pubertalnu ako doprovod.

Ja som totiz mala daku naivnu predstavu, ze ten objem domacich prac a povinnosti sa casom zredukuje, cim budu deti samostatnejsie. Som stale v naivnom ocakavani, ze sa snad vytvori viac casu na sebarealizaciu rodicov ( v zmysle konicky a sport). No a to ma tiez hodne schladila. Ze vraj budem rada, ak sa objem domacich prac nezvacsi, lebo pre velkych treba viac varit, nakupovat, prat. A uz nejdu spat o pol osmej ani o pol deviatej. Takze i kludne vecery mozes zabudnut. Pekne to z nadhladu zhrnula, ze sa mozno konci intenzivna, povedzme biologicka starostlivost, ale tu nahradza ina forma starostlivosti, ktora nie je casovo menej narocna.

A vazne to teraz tak vidim, ze som tie prve roky pracovala na tom, nech sa to vie najest, vykakat, obut, podakovat a nech nehryzie ine deti. A aj to bolo 100 x treba opakovat, ba i viac, boli ciastkove neuspechy, atd. No a teraz prechadzame do dalsej fazy, okrem ineho aj naucit sa poriadku a pomahat pri domacich pracach.

Tak mi to nepretrzite vrta v hlave uz par dni a vysledkom je, ze zahajujem ofenzivu. Pri kazdej cinnosti teraz premyslam, co by z toho mohli robit. Alebo kolko budem od nich vyzadovat, aby urobili. A ked mam presvedcenie, ze to treba (co uz som nadobudla), tak som aj dosledna.
No a zatial to dokonca celkom ide, posielam ich po vselico, rozdavam ulohy, .... Velke dieta je dokonca nadsene. Mali sa citia zatial dolezito, asi nevedia, ze ma to uz neprejde a ze je to len zaciatok. :-)
Neviem, ci a ake to bude mat vysledky, ale pride mi to ako trening na nocnik. Skoro sme zacali, vela snahy, dlho ziadne vysledky, ale nakoniec to prislo. ( Viem, prirovnanie nie je 100%, lebo aj nariek velkej snahe nemuseli dojst vysledky.....ale dajme tomu paralela s prizmurenymi ocami)
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní

Re: Dieta a domace prace

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 13 Jún 2014, 22:44

No tak uvidime, v najhorsom sa to nepodari a deti vo vyssom veku pomahat nebudu. Ale zjavne, ked teraz NEZOBERIEM VYCHOVU PEVNE DO SVOJICH RUK (oblubeny vyrok mojho otca vzhladom na vychocu jeho deti :-)), tak same od seba pomahat zrazu nebudu.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní

Re: Dieta a domace prace

Neprečítaný príspevokod shira » 22 Jún 2014, 15:31

ja nemám žiadne očakávania, nie to ešte prehnané..
dieťa je milé zlaté, spolu robíme veci, dá sa ľahko motivovať, urobí, uprace, ak má správnu motiváciu. akokolvek dobre to môže vyzerať, so zväčšujúcim sa rozumom budeme tam kde všetci- bude mať všetko na háku, vrátane rodičov a celej domácnosti.
mne sa zdá, že ten vzor je dôležitý... to, čo mi v mladosti išlo neskutočne na nervy, to isté teraz robím, na staré kolená, ako matka a žena v domácnosti. vždy mám nad sebou tú moju pomyslenú mamu a otca, že takto to oni robili, a čo by na toto povedali. proste prešla puberta, vzdor, vybúrila som sa dosýta a teraz robím, čo treba :D :D až na jednu vec - chodieva mi raz za dva týždne upratovačka, a veci, čo sa mi nechce porobiť, predsa tie 2 týždne počkajú - napríklad kopa prádla na žehlenie alebo neumyté okná a sprchový kút. mala som výčitky, že panebože... moje dieťa čo bude mať za vzory, však nebude vedieť ožehliť alebo dlážku umyť.. a potom som si uvedomila, že mám vlastne chlapca/chlapcov, ktorí budú mať nádherný vzor v tom, že matka / ich budúca manželka nie je doma slúžkou a že ked má upratovačku, je to celkom ok...
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)


Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 15 hostia

cron