Biznis ci ozajsna pomoc laktacnych poradkyn?

debata o všetkom a pre všetkých

Biznis ci ozajsna pomoc laktacnych poradkyn?

Neprečítaný príspevokod terezka » 06 Máj 2014, 13:10

Dobry den, chcela by som otvorit tutu temu aj ked ma za to niekto bude kamenovat. Moja svagrina, kt. ja Bratislave ma 4 mesacne synceka a problem s kojenim. Tak som jej poradila nech sa obrati na laktacnu poradkynu, lebo mne velmi pomohli pri prvej dcerke ci uz hned v nemocnici alebo doma a mohla som ju pekne kojit a teraz aj druhu. Ale chcem pristupit k jadru problemu ale skor mojmu velkemu rozhorceniu a sklamaniu, Svagrina si na stranke mamila vyhladala LP. Opisala jej problem a ta bola ochotna sa s nou stretnut, ale dopredu jej povedala, ze 1 hodina konzultacie resp. poradenstva stoji 25 eur. Ja som z toho zhrozena ze si vypyta take nehorazne peniaze. Mne v Martine LP poradila bezplatne alebo max chcela 5 eur. Tak sa chcem opytat ze o com je cela pomoc LP teraz mi to vobec nepride ze chcu pomahat mamickam a babatkam, ale skor zarabat. Alebo nech mi nejaka LP objasni vydavky za 25 eur. ked jej neposkytla ziadne materialy, proste len poradi. Dalej by ma zaujmalo ci to robia ako zivnost a odvadzaju dane. Prideme to ako jeden velky biznis a zneuzitie matiek, ktore urobia cokolvek len aby sa o svoje deti dobre postarali a zaplatia potom aj tak vysoku cenu. Normalne som z tohu sklamana a zhnusena.

Veronika
terezka
 
Príspevky: 17
Registrovaný: 17 Jún 2011, 13:18
Počet detí: 1

Re: Biznis ci ozajsna pomoc laktacnych poradkyn?

Neprečítaný príspevokod artemis » 06 Máj 2014, 14:47

terezka píše:Dobry den, chcela by som otvorit tutu temu aj ked ma za to niekto bude kamenovat. Moja svagrina, kt. ja Bratislave ma 4 mesacne synceka a problem s kojenim. Tak som jej poradila nech sa obrati na laktacnu poradkynu, lebo mne velmi pomohli pri prvej dcerke ci uz hned v nemocnici alebo doma a mohla som ju pekne kojit a teraz aj druhu. Ale chcem pristupit k jadru problemu ale skor mojmu velkemu rozhorceniu a sklamaniu, Svagrina si na stranke mamila vyhladala LP. Opisala jej problem a ta bola ochotna sa s nou stretnut, ale dopredu jej povedala, ze 1 hodina konzultacie resp. poradenstva stoji 25 eur. Ja som z toho zhrozena ze si vypyta take nehorazne peniaze. Mne v Martine LP poradila bezplatne alebo max chcela 5 eur. Tak sa chcem opytat ze o com je cela pomoc LP teraz mi to vobec nepride ze chcu pomahat mamickam a babatkam, ale skor zarabat. Alebo nech mi nejaka LP objasni vydavky za 25 eur. ked jej neposkytla ziadne materialy, proste len poradi. Dalej by ma zaujmalo ci to robia ako zivnost a odvadzaju dane. Prideme to ako jeden velky biznis a zneuzitie matiek, ktore urobia cokolvek len aby sa o svoje deti dobre postarali a zaplatia potom aj tak vysoku cenu. Normalne som z tohu sklamana a zhnusena.

Veronika


Ahoj, nie som laktačná poradkyňa, preto možno Ti bude ľahšie uveriť že chcem byť objektívna.
Myslím, že je korektné, keď LP dopredu povie svoju cenu za konzultáciu. 25 eur ako taxa na hodinu, nie je zlá cena. Keď to porovnám ako službu, napríklad čo pýtajú v servise za auto, čo pýta zubár za prehliadku, čo pýta kaderník za strih, čo pýta psychológ za vypočutie si problémov 8-) čo pýta veštica :mrgreen: čo pýta masér za masáž, čo pýta dietológ za konzultáciu ...atď tak stále mi to vychádza v norme. Snáď si nemyslíš, že ľudia v pomáhajúcich profesiách a službách majú žiť zo vzduchu a z milodarov? Zaplatím 300 eur za servisnú prehliadku svojho auta a 25 eur pre svoje zdravie a zdravie dieťaťa mi je veľa? Veď keď odhliadnem od zdravotného benefitu čo mi prinesú jej rady, veď nekonečne aj ušetrím na umelých mliekach, fľašiach atď. To sú ušetrené stovky ak nie tisíce eur. To ako myslím teraz seba, že aby si videla moje uvažovanie.
Prečo volíš práve také silné slová ako "velký biznis" alebo "zneužitie matiek" alebo "som zhnusená"? Túto rétoriku ja poznám napríklad, čo sa týka náboženstva, keď duchovných nenávistníci napádajú...

....musí byť v Tebe buď nevedomosť, alebo nejaká zlá skúsenosť s konkrétnym človekom...inak si to neviem vysvetliť...

A nehnevaj sa, ale to snáď nemyslíš vážne, keď píšeš, že poradenstvo nepovažuješ za riadny výdavok, veď koľko musí sa učiť a študovať taká poradkyňa...alebo si myslíš že taký napríklad právnik má tiež dať konzultáciu zadarmo lebo Ti nedá nič do ruky, žiadny materiál? Vieš vôbec koľko si vypýta taký právnik za sprostredkovanie svojich vedomostí, za informovanie Ťa? Zaplatíš mu 200 eur za hodinu len tak nič. Nehnevaj sa, ale si ma nahnevala s takým postojom. Skús sa zamyslieť a prehodnotiť to.

PS: Tých 5 eur čo si dala v Martine, to Ťa vtedy nenapadlo pýtať sa LP či to bude zdaňovať?
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Biznis ci ozajsna pomoc laktacnych poradkyn?

Neprečítaný príspevokod terezka » 06 Máj 2014, 15:11

ja netvrdim aby neboli zaplatene, ved a ja som zaplitela tej co bola u mna doma. Ale podla akeho cenika si nauctuje taku sume. Ked to nerobi na zivnost, len proste si urobila kurz a robi dalej poradenstvo. Je to asi trosku aj protizakonne? ja chapem ze kurz nieco stoji, ale preco to mamila neosetri rovnakym poplatkom. Dalsia otazka preco to niektore robia zadarmo alebo len za cenu cestovneho aj oni si museli zaplatit kurz, ani oni chodia na skolenie? Mna to len velmi poburilo, ze vsade sa o nich pise ako pomahaju pri dojceni co nepopieram ale povedzme si uprimne kolko matiek na materkej dovolenke si moze dovolit poradenstvo za 25 eur za hodinu ked niekedy treba viac stretnuti.
terezka
 
Príspevky: 17
Registrovaný: 17 Jún 2011, 13:18
Počet detí: 1

Re: Biznis ci ozajsna pomoc laktacnych poradkyn?

Neprečítaný príspevokod artemis » 06 Máj 2014, 15:23

terezka píše:ja netvrdim aby neboli zaplatene, ved a ja som zaplitela tej co bola u mna doma. Ale podla akeho cenika si nauctuje taku sume. Ked to nerobi na zivnost, len proste si urobila kurz a robi dalej poradenstvo. Je to asi trosku aj protizakonne? ja chapem ze kurz nieco stoji, ale preco to mamila neosetri rovnakym poplatkom. Dalsia otazka preco to niektore robia zadarmo alebo len za cenu cestovneho aj oni si museli zaplatit kurz, ani oni chodia na skolenie? Mna to len velmi poburilo, ze vsade sa o nich pise ako pomahaju pri dojceni co nepopieram ale povedzme si uprimne kolko matiek na materkej dovolenke si moze dovolit poradenstvo za 25 eur za hodinu ked niekedy treba viac stretnuti.


Ale však si jej dala 5 eur. To nebola ani platba. To bol milodar. Cenník si v trhovom hospodárstve stanovuje každý ako chce, a kto má nariadenie držať sa nejakého cenníka, rád si prilepší napríklad tým, že si naúčtuje viac hodín a podobne...poznáme tie ťahy... Dávaš otázky, nesprávnym adresátom. Niektoré subjekty poskytujúce služby si robia reklamu tým, že istý okruh úkonov poskytujú zadarmo, ostatné si spoplatńujú (napr: 1.konzultáciu dajú zdarma, ďalšie si treba platiť, alebo niektoré známe, bežné otázky, zodpovedavajú gratis, na svojich internetových stránkach, zložitejšie problémy - tam si vypýtajú už platbu, atď. atď)

A na Tvoju poslednú otázku musím odpovedať, že je to veľmi iracionálna otázka, lebo keď na niečo nemám, tak na to nemám a nebudem to haniť. Ja tiež by som potrebovala využiť sluźby rôznych profesionálov, ale nemám momentálne na to, tak si myslíš že je logické, že budem teraz nadávať, že sú drahí? No asi nie, lebo keby nemali kšeft, tak skrachujú alebo znížia ceny, však.
A koľko matiek na materskej míňa manželove peniaze len taký fukot za handričky, fľaštičky, cigaretky, kávičky...a nie len 25 eur. Takže asi tak. Ak niekto je naozaj taký chudobný že nemá 25 eur pre laktačnú poradkyňu, je mi to tiež veľmi ľuto ale zväčša je to naozaj otázka priorit, na čo a na akú vec s akým očakavaným efektom som ochotný vynaložiť peniaze.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Biznis ci ozajsna pomoc laktacnych poradkyn?

Neprečítaný príspevokod terezka » 06 Máj 2014, 15:36

Mozno je to vec nazoru a este naposledy a uz sa nebudem opakovat, ja nehovorim aby to robili zadarmo, lebo vy trosku odbocuje od temy. Ale chcem aby mi niekto najlepsie LP vysvetlil preco si niektore Lp, ktore to namaju ako zamestnanie t.j. nie su nato odkazene robie za taky vysoky poplatok a niektrore to robie za symbolicku cenu. Vec charakteru? Ci biznis?
terezka
 
Príspevky: 17
Registrovaný: 17 Jún 2011, 13:18
Počet detí: 1

Re: Biznis ci ozajsna pomoc laktacnych poradkyn?

Neprečítaný príspevokod artemis » 06 Máj 2014, 15:59

terezka píše:Mozno je to vec nazoru a este naposledy a uz sa nebudem opakovat, ja nehovorim aby to robili zadarmo, lebo vy trosku odbocuje od temy. Ale chcem aby mi niekto najlepsie LP vysvetlil preco si niektore Lp, ktore to namaju ako zamestnanie t.j. nie su nato odkazene robie za taky vysoky poplatok a niektrore to robie za symbolicku cenu. Vec charakteru? Ci biznis?


Veď som Ti to napísala. Niekto to robí ako hobby zadarmo, alebo za "symbolickú cenu" niekto si svoje služby spoplatňuje čiastočne, niekto celkom a všetko. Ako vieš o tom konkrétnom prípade tej LP, že "nie je na to odkázaná" aby brala za to peniaze?

Poplatok v takej výške v dnešnej dobe vôbec nie je vysoký. A to sme ešte nehovorili, koľko človek zaplatí nie za poradenstvo, ale napríklad za taký úradný štempel, kolok. Si bola niekedy teraz u notára? Vieš čo stojí aktuálne jednoduchý úkon - overenie podpisov? Za 2 minúty času, jeden štempel, jeden riadok -zápis do knihy a 20 cm trojfarebného špagátku si vypýta notár 10 eur!

Ja sa musím pousmiať nad slovom "biznis" hlavne v spojitosti s občasným príjmom 25 eur... Čo má "charakter" spoločné s poskytovaním služieb? Vidím, že si ma vôbec neporozumela, ani to o čom som písala, ja sa na teba nehnevám, je úplne prirodzená Tvoja reakcia, ľudia neradi odstupujú a odvolávajú svoje názory, cítia sa byť napadnutí ľuďmi ktorí im oponujú...ale -nepokúsila si sa ani zamyslieť nad svojim výpadom v úvode, čo ho zapríčinilo. Nie je to Tvoja vina, ak to je z nevedomosti, opakujem a vôbec nie je hanba ak si sama pred sebou uvedomíš že si reagovala neadekvátne, takýmito myšlienkami možno i ublížiť, bezdôvodne si tú LP obvinila z hamižnosti a to nie je korektné.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Biznis ci ozajsna pomoc laktacnych poradkyn?

Neprečítaný príspevokod mia » 06 Máj 2014, 16:11

ja len kratko - robila som daňove priznanie jednej LP, ktora mala poradenstvo ako zivnost. takze nie je to vzdy tak, ze to je len nejaky "kšeft". z tohto prijmu, ktory zdanuju, musia nielenze zaplatit dan, ale aj odvody... navyse zaplati aj ine poplatky ako zalozenie zivnosti, vedenie uctovnictva a pod. tak si teraz tu sumu 25 eur prerataj, kolko jej naozaj ostane... LP, ktora radila Tebe, zrejme ziadnu zivnost nemala, predpokladam...

kedze je tvoja znama v BA, mohla si kludne najst inu LP, je ich tu dost... mozno by nasla aj lacnejsiu, ak jej pride 25 eur vela. hm?
mia
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 26 Apr 2011, 19:40
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 22 dní
Rokov: 9 rokov, 3 mesiace, 19 dní

Re: Biznis ci ozajsna pomoc laktacnych poradkyn?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 06 Máj 2014, 19:01

Dobra, zaujimava a korektna otazka. Snad sa dnes vecer dostanem k odpovedi.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Biznis ci ozajsna pomoc laktacnych poradkyn?

Neprečítaný príspevokod shira » 06 Máj 2014, 19:10

Mia, zostane jej mozno menej nez hocijakej upratovacke alebo nekvalifikovanej pomocnej sile..cim samozrejme nechcem nikoho urazit. V nasej spolocnocti bohuzial este ludia nepochopili, ze to najvzacnejsie a najcennejsie su vedomosti a osobny cas. Ludia si za peniaze predstavuju, ze musia dostat konkretne veci. Su schopni vyhodit peniaze za velke mnozstvo nepodstatnych kravin vo forme veci. Pokial sa uctuje poradenstvo, konzultacia, je to "nehoraznost", bez ohladu na to, kolko dalsich penazi alebo problemov si clovek tymto usetri. Cenu urcuje trh, ci sa to niekomu paci, alebo nie. Cena je prave taka, aku su ludia ochotni zaplatit, nech tricko stoji euro alebo 500eur, mame moznost volby. Ak si nemozme nieco dovolit, tak treba hladat inu cestu. Ja som si ista, ze mi laktacna usetrila velmi velke mnozstvo penazi a casu a dojcenie ako take prinieslo nezaplatitelne benefity. Bez nej by som nebola dojcila. Zaplatila som jej este viac ako si pytala, lebo mi bolo luto, ze matka 4 malych deti stravila somnou cele popoludnie ( a nie jedno), aby ma naucila taku obycajnu vec, ako dojcit svoje (jedno) dieta, co niekto akoze kompetentny v nemocnici pokaslal uplne blbymi radami, co bol za to plateny. Neuctovala si vsetok cas, ani telefonicke rady - hocikolko by bolo treba. Napriek tomu som jej zaplatila aj za to,co mi prislo vhodne. Obaja s muzom sme boli v tom case bez roboty, s mizernou rezervou, uvermi a so vsetkym.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Biznis ci ozajsna pomoc laktacnych poradkyn?

Neprečítaný príspevokod mia » 06 Máj 2014, 20:31

shira, uplne suhlasim...
ked som vecer uspavala dceru, presne som rozmyslala nad tym, aku cenu ma moj osobny cas, resp. za aku cenu som ochotna vzdat sa casu, ktory by som inak stravila so svojou rodinou, resp. aku cenu ma to, ze musim dat svoje dieta strazit nejakej tretej osobe, ked chcem ist pomoct nejakej inej mamicke... priznavam uprimne, ze 25 eur by to veru nebolo. bolo by to mozno aj raz tolko... takto to nikto nevidi... "cas" totizto nie je velicina hodna ocenenia...
mia
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 26 Apr 2011, 19:40
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 22 dní
Rokov: 9 rokov, 3 mesiace, 19 dní

Re: Biznis ci ozajsna pomoc laktacnych poradkyn?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 06 Máj 2014, 22:26

Ak taka LP - matka napr. 2 deti - ide niekam na konzultaciu, stravi tam povedzme hodinu, dalsiu hodinu cestou (v BA bezne aj viac), musi zatial nikomu zaplatit za strazenie deti v tom case. V BA mame take ceny, ze strazenie 2deti na dlanovku 2h by za menej ako 8E nenasla. 2E cestovne. Pripocitaj cenu kurzu, cenu strazenia deti v case kurzu...
Potom je tiez otazka, ako velmi si cenis vlastny volny cas? Ja napr. obcas sijem na objednavku a pravidelne sa mi stava, ze mi potencialna zakaznicka po zisteni ceny vynada, ze za co chcem tak vela. No za co, ked mam jedine volne 2h do tyzdna a mam ich zabit na pracu pre nu? To si vazne mysli, ze svoje jedine vzacne volno si necham zaplatit dvomi eurami?
A dalsia vec - casto staci jedno - dve sedenia a problem s dojcenim sa vyriesi. Ake su ine moznosti? Prikrmovat UM za 50E mesacne? Ak bude vdaka tej LP kojit co len o par tyzdnov dlhsie, tak sa jej investicia velmi rychlo vrati na usetrenych nakladoch za UM. Za najlepsi Nutrilon na trhu mamicky nelutuju dat 18E za krabicu na par dni, za dobru radu ako dat dietatu zadarmo este lepsie mlieko by im taka suma bola privysoka...
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: Biznis ci ozajsna pomoc laktacnych poradkyn?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 07 Máj 2014, 01:05

Tak sumarne ste to super vystihli. Mimochodom, jedno objednanie u lekara na konkretny cas stoji bezne 10 eur, pricom za tym nie je ziadna praca. Je to cisto len trhovy princip. Pritom sikovny lekar si vie pacientov organizovat i bez penazi...
Nezabudajte, ze LP nie je ako v inych statoch profesia hradena poistovnou, podobne ako lekar. Je to cisto nestatna zalezitost. Kolko si uctuje bezny sukromny lekar? A to pritom nefunguje ako poradkyna, ktora vacsinou nie je v ambulancii a za klientkami sa zvacsa dopravuje. Niekto tu spravne spomenul i cas dopravy. Taktiez je tam nejaky cas medzi jednotlivymi poradenstvami - neda sa tam robit vysoka produktivita prace.
Ako to bezne LP funguju:
- ked zacinaju, obvykle su materskej a chcu pomahat vo svojom okoli inym mamickam. Zo zaciatku aj tak nemaju velku prax, tak to mozu brat ako skusobne obdobie. Kym je to 1-2 poradenstva za mesiac, tak je to fajn hobby, spestrenie materskej. Potom sa to zacne hromadit a poradkyna zacina citit, ze pomaly obera o cas svoju rodinu. Taktiez sa blizi koniec materskej...co s tym? Bud to necha tak alebo ide na platenie (nech teda rodina z toho nieco ma a nech nie je kritizovana, ze nie je doma)
1 - zacne robit popri materskej. to je vyborne, lebo stat plati aspon odvody (cena poradenstva moze byt tym padom nizsia). To je idealne, ale len na dobu materskej
2 - ide do prace a robi popri praci. Super co sa tyka odvodov a dani - tie plati hlavny zamestnavatel, dane z poradesntva az od 500eur/rok. Samozrejme, tym, ze chodi do prace, poradenstva robi len malo
3 - uz nie je na materskej, rozhodne sa tym zivit. Tu musi platit vsetky dane a odvody. Neviem to presne, opravte ta ma, ale odhadujem, ze to bude tak 40% trzieb. (Preto je tiez napr. lacnejsie zavolat si elektrikara, co robi fusky popri praci, ako niekoho, co robi na zivnost). Vo vacsich mestach - hlavne Blava, prave vdaka nim, je schopna sa mamicka dovolat pomoci (i ked tiez nie vzdy). Ona ma jednoducho vacsiu kapacitu ako niekto, co to ma ako hobby. A teraz - aby sa tomu mohla naplno venovat, musi mat nejaky prijem, aby takto fungovala a nesla robit nieco ine. 3 poradenstva denne je psychicke i fyzicke maximum. Je to tiez narazova praca, neda sa vzdy naplanovat, treba ist obvykle co najrychlejsie - straca sa tym produktivita. Neviem presne cisla, tipnem si, ze vytazena poradkyna ma v priemere 2 poradenstva denne, to je 40 za mesiac, z poplatku treba odcitat aspon naklady za benzin, skolenia. Naozaj sa to dlhodobo oplati za 25eur?
Predpokladam, ze tych 25 eur bolo od poradkyne, co je na materskej.Ta co je na zivnost, by asi potrebovala viac.
Co sa tyka dokladov, je to zodpovednost samotnej poradkyne, je to vec obcianskeho zakonnika. http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyn ... i-dojceni/
Profesionalizacia poradkyn, hradenie statom a ine je celkom inou temou. Kazdopadne je jasne, ze je lepsie, ak sa poradkyna venuje poradenstvu dlhodobo, ma prax, skoli sa, atd...Az na vynimky, sa to da len profesionalizaciou. Dnes je vobec super, ze je komu tych 25eur dat. Pred par rokmi ani keby to bolo 100eur, to mozne nebolo.
Mimochodom, kazda poradkyna to robi predovsetkym z lasky k detom. Urcite neodmietne poradenstvo len preto, ze matka to nema ako zaplatit - vzdy je tam moznost sa dohodnut, prip. ist pro bono.

Jedna vec, ku ktorej potom dochadza je to, ze niekto ma poradenstvo zadarmo a tym potom nechtiac znehodnocuje poradkyne, co robia za peniaze. Suhlasim, je s tym problem a narazila nan i Terezka, velmi dobre ju chapem.

Ja zatial patrim ku skupine co robia bezplatne poradenstvo, len za naklady, pricom dlhodobo zvazujem zmenit to. Ani nie tak kvoli peniazom, ako z principu. Pritom chodim do prace,(dokonca na kratsi uvazok), takze mam jednoduchsie uctovanie. Ale som zatial asi leniva kvoli dokladovaniu to zmenit, i ked DIC uz mam dve roky vybavene. Takze ked sa ma niekedy pytaju na platbu poviem, ze ak by som uctovala to co mam, nemohli by si ma dovolit :-).
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Biznis ci ozajsna pomoc laktacnych poradkyn?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 07 Máj 2014, 09:20

Z hladiska zakona, akakolvek cinnost vykonavana pravidelne za ucelom zisku je podnikanie. Bez ohladu na to, aky je status danej osoby - ci je pri tom na MD, RD, pracuje a pod. Kto to robi bez zivnostenskeho opravnenia, riskuje natahovacky. Pritom to plati bez ohladu na vysku zarobenej sumy (limit 500E na dane sa na to nevztahuje) a pravidelne moze znamenat aj raz za rok. Problem nie su len dane, ale aj odvody. Ak nie je na RD alebo zamestnana (povedzme ze je na predlzenej RD a pracuje obcasne na dohodu), tak musi platit minimalne 50E mesacne zdravotne odvody, a to aj vtedy, ak by nezarobila tych 50E dokopy ani za cely rok. Zazracna formulka ako sa tomuto vyhnut je zakonna podmienka "za ucelom zisku". Preto vsetci uvadzaju, ze ide o pomoc a platba je len za vynalozene naklady, nie na zisk. Samozrejme v pripade, ze by ju nejaka zavistliva dusa bonzla, ze si hnusoba zarobi 25E 2x do mesiaca a neplati z toho statu 50E mesacne odvody, musela by nejako dokazat, ze to nerobi za ucelom zisku - to uz je potom na posudeni konkretneho pracovnika, ktory by pripad vysetroval.
Akonahle by to chcela robit ako pracu - na zivnost, vztahuju sa na nu minimalne odvody vo vyske takmer 200E mesacne - opat bez ohladu na to, ze tolko mozno ani nezarobi. Ak dostane na ruku 500E, zostane jej 300E, cize cca minimalna mzda. Z toho si este musi platit naklady...

Vela ludi si mysli, ze tzv. pomahajuce profesie maju robit svoju pracu zadarmo. Takym ludom odporucam, aby sa na to pozreli z druhej strany - ak by si mala vedmosti na to, aby si nejakym sposobom mohla ludom pomahat, robila by si to zadarmo? Minala by si na to svoj cas a prostriedky? Ako dlho by ti to nadsenie vydrzalo? Predstav si tu pracu - neustale treba omielat dokola tie iste vedmosti, ktore su pre teba samozrejmostou, ale musis ich podat tak, aby to bolo pre druhu stranu prijatelne (aby sa neurazila, nemala pocit natlaku, nemala pocit ze je blba ked to nevie), pricom tu osobu vlastne vobec nepoznas a tazko odhadnes, ako na nu. Ludia ti mozu zavolat takmer kedykolvek, vyrusia ta od toho, co prave robis, mozno zavolaju uplne nevhod a zobudia ti cerstvo zaspate dieta... Ak potrebuju riesit nieco osobne, tak ti mozno aj na poslednu chvilu zmenia plany. Musis potom narychlo zohnat strazenie pre svoje deti, mozno mas mensie dieta, ktoremu tym aj narusis rezim a az do vecera bude potom mrzute...
Podla mna je na mieste otazka, ako velmi si vazis to, ze ti niekto pomoze? Ze priamo kvoli tebe zabije nielen tu jednu hodinu, co je u teba, ale dalsiu hodinu cestou, dalsiu hodinu telefonatmi a vybavovackami okolo toho...? Tebe pripada primerane dat mu za to vsetko spolu 5E? Uprimne povedane, ja by som sa hanbila...
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: Biznis ci ozajsna pomoc laktacnych poradkyn?

Neprečítaný príspevokod Anna » 07 Máj 2014, 10:46

Shira, úplná pravda, že ľudia nepochopili, že čas je nadrahší, v ambulancii ukazujeme ľuďom ako umývať správne zuby, pomôcky má v cene a veľa ľudí po hodine, niekedy viac, je prekvapených, že má zaplatiť, murár si nenosí ani materiál a má cenu práce, u zubára akosi väčšina myslí, že zo zdravotného poistenia dostane maximum- v zmlysle čo najlepšie, hneď a na celý život, je pravda, že ľudia robiaci na živnosť/ remeselníci/, často sú prekvapení - sú ochotní zaplatiť aj viac, lebo nechápu, že sa im tak venujem a za takú cenu...jeden projektant má dokonca upozornil, že za takú cenu v živote tie veci nezamortizujem...takže treba vidieť aj pozadie- mám troch zamestnancov, sestrička má trinásty a štrnásty plat. Tak je to všade, mne sa tiež investícia do zdravia nezdá zbytočná...trochu od veci- moja známa využila služby LP a potom mlieko dokonca predávala nemocnici, takže si zarobila na autosedačku...aj v mojej profesii chápem, že peňazí je v našom regióne čoraz menej, ale toto musí riešiť štát, v konečnom dôsledku zdravie si môžeme z veľkej časti pestovať sami, začala som chodiť do renomovanej posilovne, dookola všetci, že je to drahé, ale pol roka som pri svojej profesii nebola u maséra, nič ma nebolí, a tí čo kritizovali investujú radšej pri permanentných chorobách do akupunktúry, homeopatík a výživových doplnkov atď... a ešte všetky tie alternatívne liečby/ fakt nič proti nič nemám, sama ich využívam/, dostal niekto niekedy bloček?, lebo ja nie...ale zase ani pacienti od iných kolegov nechápu, čo všetko podpisujú a PC bločky ani nepoznajú.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 3 dni

Re: Biznis ci ozajsna pomoc laktacnych poradkyn?

Neprečítaný príspevokod artemis » 07 Máj 2014, 12:37

quaxi píše:...
Podla mna je na mieste otazka, ako velmi si vazis to, ze ti niekto pomoze? Ze priamo kvoli tebe zabije nielen tu jednu hodinu, co je u teba, ale dalsiu hodinu cestou, dalsiu hodinu telefonatmi a vybavovackami okolo toho...? Tebe pripada primerane dat mu za to vsetko spolu 5E? Uprimne povedane, ja by som sa hanbila...


Ja tiež by som sa hanbila a strašne, ale sú vampíri ktorí Ťa dokážu použiť - využiť - zneužiť, vycicať do posledného špiku a ešte namyslene čakajú že Ty sa im poďakuješ za to že si sa im smel venovať. No a ešte anonymne napíšu udanie na úrad, aby Ťa preverili, či odvádzaš dane a za chrbtom ohovárajú, že s Tebou aj tak neboli spokojní a počuli niekde o niekom, kto im to nabudúce urobí naozaj, úplne, úplne zadarmo, už len nájsť ďalšieho somára.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Biznis ci ozajsna pomoc laktacnych poradkyn?

Neprečítaný príspevokod reanda » 07 Máj 2014, 21:40

25 eur za kvalitnu LP nie je vobec vela... ja by som to nerobila ani za stovku.. teda, ak nejaka zena chce naozaj radu a chce naozaj dojcit, tak ja rada poradim, co viem, aj zadarmo.. ale ked vidim, ze niektore zeny chcu dojcit iba "akoze" a ine zas maju v hlavach tolke blbosti o dojceni, plus cele okolie to do nich este v kuse husti - no taka poradkyna musi byt fest dobry psycholog, aby mohla cez to vsetko funkcne poradit...
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 26 dní

Re: Biznis ci ozajsna pomoc laktacnych poradkyn?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 07 Máj 2014, 22:27

Len uz tolko tu Terezku netrapte, ako som vysvetlovala, jej nazor mal svoje opodstatnenie. Len dufam, ze sa nam to podarilo spolocne vysvetlit, preco sa na to treba pozerat z ineho uhla pohladu.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Biznis ci ozajsna pomoc laktacnych poradkyn?

Neprečítaný príspevokod charlie » 11 Máj 2014, 15:24

Len co ak napr. je to tak, ako u mojej kamaratky, ktora zaplatila LP predporodnu pripravu, neskor poradenstvo a nepomohla jej? Neskor si zaplatila aj inu poradkynu a ani ta jej s prisatim nepomohla a povedala, ze ked uz dojci cez klobucik, tak uz moze dat rovno aj flasu...Hmmm nejaky system by v tom mohol byt a Mamila by mohla mat na stranke napr. recenzie, aby sme vedeli, na aku poradkynu sa oplati obratit a na ktoru zas nie. Toto mi uz fakt prislo ako cisty biznis a ze tu nejde o cloveka, ved aj u lekarov, ucitelov, sestriciek... a ine sluzby spolocnosti sa predpoklada, ze im ide o ludi, aj ked z toho ktovie ake peniaze nemaju.
charlie
 
Príspevky: 132
Registrovaný: 18 Máj 2011, 09:30
Počet detí: 2

Re: Biznis ci ozajsna pomoc laktacnych poradkyn?

Neprečítaný príspevokod artemis » 11 Máj 2014, 18:53

charlie píše:Len co ak napr. je to tak, ako u mojej kamaratky, ktora zaplatila LP predporodnu pripravu, neskor poradenstvo a nepomohla jej? Neskor si zaplatila aj inu poradkynu a ani ta jej s prisatim nepomohla a povedala, ze ked uz dojci cez klobucik, tak uz moze dat rovno aj flasu...Hmmm nejaky system by v tom mohol byt a Mamila by mohla mat na stranke napr. recenzie, aby sme vedeli, na aku poradkynu sa oplati obratit a na ktoru zas nie. Toto mi uz fakt prislo ako cisty biznis a ze tu nejde o cloveka, ved aj u lekarov, ucitelov, sestriciek... a ine sluzby spolocnosti sa predpoklada, ze im ide o ludi, aj ked z toho ktovie ake peniaze nemaju.


Žiadna služba Ti negarantuje 100 percentný pozitívny výsledok. Na nekvalitu poskytovaných služieb slúžia reklamácie, ide o to, čo všetko sa dá reklamovať, a čo nie. Nespokojnosť s účesom -reklamácia u kaderníka pokiaľ tam nejde o nejaké očividné šlendrianstvo nijako človek nepochodí, rovnako ako nepochodí človek u estetického chirurga - tam je tiež reklamácia na dlhé lakte, a pokiaľ niečo sfušujú bežní lekári alebo sestry počul niekto o tom že by si poisťovňa žiadala naspäť preplatené im výkony? Alebo také banky, človek tam vloží peniaze do nejakých inv. fondov, dostane fundované poradenstvo (tak mu to podajú a tak sa nazdáva), a aj tak mu dajú podpísať, že si je vedomý a akceptuje, že jeho investícia môže dopadnúť v mínuse a nemusí dostať žiaden zisk ale dokonca všetko stratiť. My sme teraz riešili v škole fotografa (nielen spoločné foto, ale i jednotlivé) - jedna mamička nechcela záväzne si objednať fotografa, že iba ak sa jej budú fotky páčiť, tak ich zoberie. Tak ako dopadla? Jediné jej dieťa nebude fotografované, pretože fotograf nie je ochotný urobiť fotky a potom riskovať že ich tá pani nezoberie. Ale je pravda, že kvalita poskytovaných služieb by mala byť definovaná v každej oblasti.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Biznis ci ozajsna pomoc laktacnych poradkyn?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 11 Máj 2014, 23:01

charlie píše:Len co ak napr. je to tak, ako u mojej kamaratky, ktora zaplatila LP predporodnu pripravu, neskor poradenstvo a nepomohla jej? Neskor si zaplatila aj inu poradkynu a ani ta jej s prisatim nepomohla a povedala, ze ked uz dojci cez klobucik, tak uz moze dat rovno aj flasu...Hmmm nejaky system by v tom mohol byt a Mamila by mohla mat na stranke napr. recenzie, aby sme vedeli, na aku poradkynu sa oplati obratit a na ktoru zas nie. Toto mi uz fakt prislo ako cisty biznis a ze tu nejde o cloveka, ved aj u lekarov, ucitelov, sestriciek... a ine sluzby spolocnosti sa predpoklada, ze im ide o ludi, aj ked z toho ktovie ake peniaze nemaju.


Urcite je dobre vyberat poradkynu na zaklade referencii - najlepsie od osob, ktore poznas. Samozrejme nikto nemoze zarucit, ze sa nenajde aj osoba, ktora to bude robit len pre kseft. Tiez sa moze stat, ze poradkyna zrovna nema svoj den a nedokaze to prekonat, reaguje nevhodne.
Ale pri takychto ohovarackach od kamosky, nech je to akokolvek dobra kamoska, vzdy by som to brala s velkou rezervou. Kolkokrat clovek nechce priznat svoju chybu, tak radsej zvali vinu na vsetkych naokolo... Ak mam pocit, ze ma poradkyna odflakla, tak jej predsa nemusim zaplatit (uz vobec nie opakovane). Tiez sa da napisat (zadarmo) mail na Mamilu, opisat situaciu s kojenim a opytat sa, ci su rady LP spravne.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: Biznis ci ozajsna pomoc laktacnych poradkyn?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 11 Máj 2014, 23:12

Charlie, toto nie je jednoduche riesit. Naozaj sa niekedy stane, ze mamicka napriek maximalnej snahe a pouzitiu vsetkych vedomosti poradkyne nedojci.

Pises, ze kamaratka absolvovala predporodnu pripravu a babatko malo problem s prisatim. Som si temer ista, ze poradkyna jej vysvetlila vsetko, ako ma idealny porod a po porode vyzerat - samoprisatie, ziadna separacia, fyzicky kontakt, ziadna flasa, ani klobucik. Aj ja sa pri priprave na porod na Slovensku na toto zameriavam, lebo viem, ze toto vsetko sa vacsinou nerobi alebo zanedbava. Podporujem, aby na priprave bol i partner, co bude pri porode, aby to dokazal doslovne vybojovat. Ale aj z mojich skusenosti viem, ze porodnik a sestry su mnohokrat silnejsi cinitelia ako vsetka priprava. Samoprisatie v konecnom dosledku skonci tak, ze dietatko bolo pri mamicke v perinke na par chvil. Jednoducho poradkyna nemoze za stav, aky je v dnesnych porodniciach. Potom pride sestricka a odporuci mamicke klobucik. Ta je nakoniec cela stastna, ze dietatko pije aspon z klobucika a nemusi mat flasu. A porodkyna, i ked by chcela, do porodnice nepustia.
To aby sa po takomto zaciatku dieta opat prisavalo, chce velku trpezlivost. Jedna z tych veci co odporucame, je nepouzivat cumlik, flasu ani klobucik. Neviem, ako to dana poradkyna intrepretovala, mozno to povedala presne z pohladu hladiska uspesnosti prisatia - proste treba odstranit flasu AJ klobucik. A velmi dobre chapem aj pocity mamicky - ja predsa dojcim, hoci pouzivam klobuciky. Flasa je predsa nieco uplne ine. Poznam tieto situacie, su jedny z najnarocnejsich na riesenie. Velmi zalezi od pristupu mamicky. Na osobnom poradenstve sa vzdy pokusam o dojcenie bez klobucikov, velmi casto sa to i podari - hoci na kratky okamih. Ale niekedy treba na prisatie pockat, co nie vzdy mamicka dokaze, ked je sama. Mamicka musi v zaciatkoch zvladnut vela veci a na toto jednoducho nemusi mat trpezlivost. Je vtedy velmi dobre, ak mamicka vydrzi, ma dobru podporu hlavne v manzelovi a hlavne ostane v kontakte s poradkynou.
Samozrejme, aj ja odporucim ziadnu flasu a klobucik, dokrm inym sposobom. Na druhej strane, ak vidim potencialny problem, radsej poviem, ze vzdy lepsi klobucik ako flasa s tym, ze vysvetlim riziko do buducnosti a ze je dobre neustale sa pokusat o jeho odstranenie. Taktiez sa snazim podporit mamicku o zotrvanie v kontakte, nakolko je pravdepodobnem ze o par tyzdnov, ked s babatko lepsie zladia, sa to bude jednoduchsie riesit.
Tvoja kamaratka, ma stale moznost dojcit. I ked verim, doveru uz mozno velku nema. Kazdopadne, oslovit moze vzdy cez Skype aj mna (pokial ma kameru), je to bezplatne.
AK je akakolvek pochybnost o odbornom ci komunikacnom pristupe poradkyne, je dobre dat vediet vedeniu Mamily. Ona sa to potom snazi odovzdat naspat cez doskolovania ci hoci specialne kurzy komunikacie.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Biznis ci ozajsna pomoc laktacnych poradkyn?

Neprečítaný príspevokod Lucifera » 12 Máj 2014, 07:40

Moja skusenost so svagrinou bola napriklad taka, ze chcela dojcit, zavolala som jej Lp, maly sa krasne prisal, vysvetlila ako ho prisat, ako s cievkou, kym sa to rozbehne, ale svagrina sa tak bala, ze maly si vytiahne malo mliecka a ze bude hladny, ze to po par pokusoch vzdala, lebo bola neista a nevedela, ci maly nieco vypil. Podla jej interpretacie, jej laktacna nepomohla, lebo nedojcila, z mojho pohladu keby chcela, verila sebe aj dietatu a trosku zabojuju, tak sa bez problemov dojcia, lebo maly sa chytal. Takze casto je to aj o interpretacii.
Obrázok užívateľa
Lucifera
 
Príspevky: 79
Registrovaný: 18 Mar 2012, 22:31
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Dominik
Rokov: 12 rokov, 3 mesiace, 9 dní

Re: Biznis ci ozajsna pomoc laktacnych poradkyn?

Neprečítaný príspevokod charlie » 12 Máj 2014, 11:17

Ano, bojovat s nasim zdravotnictvom je naozaj tazke :( Jej maly sa naozaj nedokazal prisat a ona ocakavala, ze to s nou LP vydrzi, az kym sa maly neprisaje...No LP odisla s tym, ze "skusajte dalej" a ona to vzdala, kedze sa jej maly zacal zlostit a nie a nie sa prisat a len chudol a chudol. Takze ja ju celkom aj chapem. Tiez mam velmi pozitivne skusenosti s laktacnou poradkynou, vlastne vdaka nej som dcerku dojcila 2 roky (potom som musela na cas skoncit a ked som zistila, ze som tehotna, uz som sa ani nepokusala dojcenie znova obnovit). Ano, je to aj o postoji, ja som naozaj chcela a pri kazdom probleme som hned kontaktovala LP a hlavne, vzdy som ju posluchla. Ide mozno aj o to, ze ak za to LP beru peniaze (co schvalujem, nie som proti, ak je suma primerana), tak mamicky predpokladaju, ze ak chcu nieco "zadarmo" (konzultacia po telefone, email...), tak ze vlastne otravuju. Co mala aj moja kamaratka. Mozno by sa tieto veci okolo toho mali nejako vyjasnit. Za osobnu konzultaciu som zaplatila aj ja 15e v BA pred 3 rokmi, co je podla mna primerana suma. Ja ako ucitelka s praxou a VS za vyucovanie pozadujem rovnaku sumu za 60 minut a nikto mi ani viac, ako 20e neda, aj ked 20e je uz skor priprava na prijimacky na VS, co je narocnejsie. Ano, suhlasim, ze u nas akoby ludia cakali, ze im rozumy budu ludia davat zadarmo. No aj kurz LP nieco stoji a aj cas, takisto nakaldy na cestu a pod. Len akosi nejak vnutri ocakavam, ze ak Mamila vydava certifikaty a drzi sa nejakeho kodexu, mohla by to aj nadalej nejako kontrolovat, ci spravovat.
charlie
 
Príspevky: 132
Registrovaný: 18 Máj 2011, 09:30
Počet detí: 2

Re: Biznis ci ozajsna pomoc laktacnych poradkyn?

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 12 Máj 2014, 11:38

V DE je moznost preplacania laktacneho poradenstva poistovnou. Niekedy su porodn babice laktacnymi poradkynami. Ak maju dodatocne vzdelanie formou IBCLC, tak si mozu este paralelne nauctovat i vykony tykajuce sa poradenstva a preplati im to ZP mamicky. (Porodne babaice v DE chodia po porode k mamicke domov a sleduju hojenie, stav maternice, vazia a vysetruju babatko, kontroluju prsniky, bradavky...... spojenie s laktacnym poradenstvom je priam idealne, ale skutocne specialne vyskolene tymto smerom su vsak len maloktore)

Samozrejmä su i LP, ktore funguju na priamu platbu. Poznam jednu v Berline. Jej poradna funguje popri lekarskej ordinacii, takze ma lepsiu moznost dostat sa k unimomasti i domperidonu, okrem ineho. No a ona ma taxu 60 Eur za poradenstvo, co je cca 1 hodina. Je to dama uz skusenejsia (okolo 50tky), ktora sa dojceniu venuje 30 rokov. Potom este s mamickou dotelefonuje, ak treba. Jej skusenost je, ze odvtedy, co ma takuto taxu, je jej poradenstvo uspesnejsie. Pravdepodobne sa vyselektuju mamicky, ktore naozaj chcu dojcit, ktore su si vedome, ze tato jednorazova investicia je omnoho mensie financne zatazenie, ako vyziva UM, odhliadnuc od vsetkych ostatnych pozitiv.

LP ponuka mamicke-zakaznicke vzdelanie+skusenost+cas. Zda sa mi to vzacnejsie, ako materialne statky, preco by to teda malo byt bezpodmienecne zadarmo?
Ja nemam problem poskytnut zadarmo prve dve, ale s casom mam velky problem. Jediny moj bezdetny cas je, ked su deti doobeda v skolke. Mam teda 5 x 4 hodiny do tyzdna. Momentalne venujem poradenstvu (bezplatne) jedno doobedie, tz. patinu bezdetneho casu. A za tu skolku platim nemale peniaze. Takze i tak by sa dalo uvazovat.

Okrem toho je tu aspekt, ktory spomenula Lucifera, a sice i pohlad z opacnej strany. Neviem, ake percento z poradenstva maju uspesne skusene poradkyne. Klemka, Janka, Luciole...Chcem tym povedat, ze kolko z mamiciek, ktorym kvalitne poradili, skutocne vytrvalo pri dojceni a ako dlho dojcilo. Zo strany LP teda investicia je, ale mamicka, a to nejedna, neprinesie tu rozhodujucu vlastnu investiciu v prospech dojcenia. LP vidim v tomto vztahu ako stratovu, lebo okrem casu jej to vzalo i mnoho pozitivnej energie a zostala frustracia z neuspesneho poradenstva. (Aspon u mna.)
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní

Re: Biznis ci ozajsna pomoc laktacnych poradkyn?

Neprečítaný príspevokod charlie » 12 Máj 2014, 12:09

Potom je tu este taky aspekt, ze mnohe mamicky(najma v odlahlejsich castiach Slovenska) si to dovolit nemozu, lebo na Slovensku je to tak...:(
charlie
 
Príspevky: 132
Registrovaný: 18 Máj 2011, 09:30
Počet detí: 2

Ďalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 11 hostia

cron