Detská izba

debata o všetkom a pre všetkých

Detská izba

Neprečítaný príspevokod shira » 06 Apr 2014, 19:06

chcela by som sa opýtať mamičiek, ktoré majú viac detí: odkedy majú deti izbičku, spoločnú alebo zvlášť, keď majú zvlášť izby, pustia sa navzájom do izieb hrať - a ako si delia hračky, majú zvlášť hračky každý vo svojej izbe alebo ako, či je lepšie deliť sa o jedno, alebo mať každý svoje súkromie, odkedy asi potrebujú deti súkromie - školský vek, puberta a tak..
pýtam sa možno blbosti, ale keďže mám sestru staršiu o 9 rokov, spoločné sme nemali v podstate nič, nemám s týmto absolútne osobnú skúsenosť. chcela by som sa trochu dostať do obrazu, aby som o 3 roky neriešila zase nejaké väčšie prerábky. máme izby menších rozmerov, po menšej prestavbe budú 2 detské a jedna spálňa, do detskej izby sa priestorovo zmestí jedna normálna posteľ, ak by som chcela dve, musí byť poschodová, potom zase riešiť miesto pre 2 písacie stoly nie je tiež bohviečo, pekne to ukáže ako 2 samostatné izby, kde by bolo dosť priestoru na spanie, hranie aj učenie každého zvlášť. chystáme urobiť izbu pre Tomáška, z viacerých dôvodov (veľké množstvo hračiek v obývačke, na ktoré tam nie je miesto, spoločné spanie medzi nami je ok kým nebudeme 4, zle sa nám spí už aj takto, dalšie dieťa k nám nezmestím, ale mladší kvoli dojčeniu bude musieť spávať so mnou...) chcela by som to stihnúť skôr, ako sa narodí súrodenec, aby si zvykol. Mladšieho by sme si zase na nejaké 3 roky nasáčkovali do spálne, potom ale je otázka, či dať mladšieho k staršiemu, alebo samostatne... starší vtedy akurát nastúpi do školy. Zdá sa, že predbieham, ale tieto 3 roky prešli hrozne rýchlo, chcela by som to tak naplánovať, aby sme nemuseli predávať a kupovať další nábytok a robiť velké zmeny...
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Detská izba

Neprečítaný príspevokod artemis » 06 Apr 2014, 20:15

Podľa mňa by dieťa malo mať vlastnú izbičku čo najskôr hlavne po príchode súrodenca. Nech má aspoň svoje vlastné teritórium. Je to podľa mňa dosť dôležité...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Detská izba

Neprečítaný príspevokod shira » 06 Apr 2014, 20:47

bábo by staršieho rušilo a aj rušiť bude, to je jasné, len je dilema resp.konflikt medzi potrebou súkromia a žiarlivosťou, na jednej strane sa bude asi tlačiť ku mne a na druhej starne bude vyrušovaný mladším, nechcem staršieho ani odstrčiť " na druhú koľaj" ale do jednej izby sa nezmestíme. spánok je pre mňa doležitý, asi nastúpim zase skoro do roboty a dve deti ked ma budú obkopávať bude bieda, jedno "príceckové" je až až :lol: :lol: :lol: najhorší scenár pre mňa je asi jedna posteľ a dve deti natlačené na mne. raz sme to už skúšali, malý spával v samostatnej posteli, v presvedčení, že to je jeho posteľ, a namiesto toho, aby v noci po prebudení vliezol on ku mne do velkej postele, reval a volal mňa do jeho malej 170x80 :mrgreen: no a v podstate aj manžela musím niekde umiestniť, aby bol spokojný :mrgreen: :mrgreen:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Detská izba

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 06 Apr 2014, 21:39

Obyvacku mame rozdelenu priecne gaucom na hernu a vlastnu obyvacku. V herni je 90 % vsetkych nasich hraciek, ako i v suplikoch a dolnych polickach obyvacky. Tu travime najvacsmi cas. Hore su tri spalne, z toho akoze dve detske. Tie izby pouzivame v podstate len na spanie a uskladnenie odevov. Deti sa tam hravaju len v poslednych mesiacoch, ked chcu trochu zmenit priestory alebo skakat po posteliach. Zopar hraciek tam je, casom sa budeme snazit ich tam postupne viac vyexpedovat. Velkemu dietatu sme zriadili samostatnu izbu v cca 3 rokoch, pri stahovani. Az doteraz sa neukazala byt velmi potrebna. Sama tam travi len velmi malo casu, aj to len v poslednych mesiacoch.
Nam teda nebolo treba v podstate detsku izbu az doteraz. To, ze sme pokope mi aj z bezpecnostneho hladiska vyhovuje.
Spanie podla mna tazko rozhodnes za Tomaska. Mozes naplanovat akekolvek krasne izby a postele, ale ked bude v noci stale potrebovat byt pri Tebe, tak aj tak skoncite v spolocnej posteli. Preto sa mi zda byt uz rovno najjednoduchsie sa tomuto faktu prisposobit.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Detská izba

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 06 Apr 2014, 21:55

Ak by mu stacila v noci tatinkova pritomnost, tak by som ich naplanovala spolu. A Tebe by zostal len novorodenec.

Ale aj s dvoma detmi sa da spat este celkom pohodlne, ak su na to prisposobene podmienky a nemusis sa bat, ze sa ti zo stran skotulaju.

V kazdom pripade som ale uz velmi zvedava na to, ako to nakoniec vyspekulujes.:-)
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Detská izba

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 06 Apr 2014, 21:58

Hracky nie su rozdelene, vsetky su spolocne. Len krehkejsie veci a trosku sofistikovanejsie hracky starsej dcerky boli doposial na vyssich polickach.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Detská izba

Neprečítaný príspevokod quaxi » 06 Apr 2014, 23:33

Ja som nerobila reformy v byte kvoli druhemu babatku. Zabralo minimum miesta, takze vsetko zostalo po starom. Syn mal v tom case detsku izbu, nie velmi vyuzivanu (mal ju asi od 1,5-2r). Reformu sme spravili asi ked mali deti 4,5/1,5r. To bol vek, ked uz aj mladsia zacala viac vyuzivat detsku izbu, potrebovala uz vlastny stolik, zaroven uz nebolo treba prebalovak a postielku, starsi uz bol zrely na prestahovanie do vlastnej postele, potreboval vacsi stol...
Co sa tyka spolocnych veci, hracky su spolocne, par nevhodnych pre babatko vylozis vyssie. Neaktualne odpratat, aby nezavadzali. U nas maju hracky miesto v detskej izbe, aj ked sa bezne valaju vsade. Horsie je to so stolom, to je priestor, do ktoreho si deti nenechaju zasahovat, maju tam rozrobene veci na ktorych im zalezi. Syn dostal stolik ked mal necele 2r. Vyuzival ho do tej prerabky, potom uz na stol dost utocila dcera, ktorej zjavne chybalo, ze nema vlastny, aj synovi uz bol zufalo maly. Syn teda dostal skolacky stol, na ktory je doteraz hrdy a dcera dostala ten mensi. Stoly si od zaciatku respektuju, nezasahuju si do veci, co tam maju, pritom o tejto teme u nas nepadlo jedine slovo. Izbu sme robili s ohladom na to, ze male deti potrebuju hlavne vela miesta na hranie. Takze aby zostala co najvacsia suvisla volna plocha na zemi. Casom nebude problem kam pridavat potrebne vybavenie a skolaci uz tolko plochy nepotrebuju. Teraz maju poschodovu postel, kazdy jednu velku skrinu (50x60cm, vysoku skoro po strop) a este tam maju jednu policu a tie stoly. Postel mame poschodovu, na mieru, lebo ina sa nezmestila na ziadne rozumne miesto. Dala som ju spravit vyssiu, aby sa pod postel zmestili boxy na hracky, je to velmi prakticke.
Samostatne detske u nas nehrozia, ale minimalne do puberty by som to ani nechcela, deti sa v takom veku spolu zahraju, zabavia, aj sa ucia nejako vychadzat, respektovat priestor druheho... Viem ze v puberte spolocne izby mnohym hrozne lezu na nervy, vtedy uz deti chcu viac sukromia, ale to je este daleko, nebudem si robit iluzie ze batolatam nachystam izby tak, aby im vyhovovali do dospelosti - prerabky este budu, s tym ratam, len nech to nie je kazdych par rokov.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Detská izba

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 06 Apr 2014, 23:45

Co sa tyka skolaka, nie je dolezite ani tak vlastna izba ako vlastny kut na pisanie uloh, kde ma klud a surodenec mu nebeha popod nohy.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Detská izba

Neprečítaný príspevokod shira » 06 Apr 2014, 23:49

v obývačke hračiek pribúda, vyslovene to tam zavadzia. staviame lego, vláčikovú dráhu, garáže pre autá, bojujú tam dinosaury. každý večer všetko odkladáme, samozrejme.. cez deň sa tam nedá chodiť. stačí mi detská izba, kam ich premiestnim. celú jar, leto, jeseň pokiaľ je pekne, sme väčšinou všetci spoločne na dvore. v zime bude mať malý už štyri roky, je relatívne samostatný, o bezpečnosť nemám obavy, bežne sa hráva sám vonku a ja napr. varím vnútri, iba na neho dohliadam, dokáže sa hrať v obývačke sám kým ja napr. žehlím v hornej izbe aj viac hodín- občas príde, prehodíme pár slov a ide naspäť. spanie 4 ľudí v posteli som už tu preberala- máme problém aj traja, dalšia posteľ sa nezmestí prisunúť. do novej spálne pravdepodobne áno, to by som využila pre bábo.. manžel býva dlhodobo vysťahovaný na gauči v obývačke, lebo ked išiel do spálne, išli s ním aj 2 dobermany. teraz je teplá jar, psi išli už na dvor a manžel sa prisťahoval do spálne ku mne a Tomáškovi :mrgreen: psi budú vonku cca do októbra.
sama som zvedavá, ako sa to vyrieši, mám obavy z toho, čo už som raz zažila, že nie dojčenie je problém pre pracujúcu matku, ale spánok... vstávať ráno fakt bolo peklo, bola som totálne k.o. až kým malý neprespal celú noc v 2 rokoch, spal so mnou na manželskej a manžel odišiel z postele. tie prvé 2 roky to bolo šialenstvo, neviem si vážne predstaviť aj staršie dieťa v posteli navyše ak sa budeme navzájom budiť, resp. všetci budú v pohode len ja budem hore na každý ich pohyb. Spánok za Tomáška nevyriešim, ale pokúsim sa ho dať do samostatnej izby (2 mesiace už spával vo svojej posteli u nás v spálni, pred nástupom do škôlky, ale ako nastúpil, prišiel ku nám a už zase neodišiel) toto spanie je pre mňa fakt neuveriteľná záhada, aby všetci boli spokojní, nie len deti.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Detská izba

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 06 Apr 2014, 23:55

u kamaratky (2 deti) sa pravidelne budili v inom zlozeni ako ked isli spat...
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Detská izba

Neprečítaný príspevokod shira » 07 Apr 2014, 00:00

tie izby nechcem kvoli príchodu babatka, ale kvoli nám dospelým, a kvoli staršiemu, ktorý potrebuje priestor pre hru plus ten stôl, ktorý čím dalej tým viac využíva. kedže iná možnosť nie je, herňu má z obývačky a stol využíva jedálenský- stále je mokrý, lepkavý, od plastelíny, farieb. na tomto stole zároveň aj jedáva. spálňu máme hore, kde sme všetci. dalšia izba nezariadená- sklad, šaty, "pracovňa". chýba mi životný priestor, aj spací. bábätko toto neovplyvní, akurát to spoločné spanie. do puberty samozrejme nepočítam, že sa nič nezmení, ale izby sa dajú navrhnúť dosť dobre a prezieravo. pod väčšími prerábkami rozumiem búracie a stavebné práce, aby tieto už nebolo treba.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Detská izba

Neprečítaný príspevokod shira » 07 Apr 2014, 00:01

JankaMich píše:u kamaratky (2 deti) sa pravidelne budili v inom zlozeni ako ked isli spat...

8-) 8-) samozrejmá vec... však toto práve ma zaujíma, praktické skúsenosti.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Detská izba

Neprečítaný príspevokod shira » 07 Apr 2014, 00:10

qaxi takže vidíš výhodu v spoločnej izbe - jasné že tak možu byť hračky spoločné a aj všetko, to je ok, u nás taktiež keby som chcela optimálny priestor na hranie tak poschodová posteľ, ale to uvidím zase o 3 roky, ked budem chcieť vysťahovať druhého zo spálne, či ho tam k sebe starší (školák) ešte prijme :lol: :lol: posteľ chcem vymyslieť tak, aby sa dala prirobiť poschodová a potom zase oddeliť, ak nebude zničená, závisí od deciek, ako sa budú znášať :)
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Detská izba

Neprečítaný príspevokod luciole » 07 Apr 2014, 05:27

K organizacii 2 deti sa budem vediet vyjadrit az od jula,ale co sa izieb tyka: hanka mala samostatnu detsku uz v predoslom byte. Mala tam koberec a taky ikeacky suflikovy ulozny priestor,kde su vo farebnych boxoch rozdelene hracky (iste poznate,ma to kopa ludi a oblubeny je aj v materskych centrach). K tomu mala vzdy 2 krabice aktualne najoblubenejsich hraciek (postavitelne na seba,tiez z ikei tie farebne s kolieskami a vrchnakmi) v obyvacke. Hrala sa vacsinou v obyvacke,teda kuchyno-obyvacke,ale neskor uz aj do detskej nas vzdy tahala,alebo navstevy a podla nalady striedala tieto 2 priestory na hranie. O montessori som nic moc nevedela,ani neviem a neriesim,no obaja sme s muzom silno poriadkumilovni,tak som nejako prirodzene rozdelila hracky podla druhu(drevene, lego, lopty,auticka+plastove atd) a velmi sa nam to osvedcilo. Hanka prirodzene bez akehokolvek ucenia uklada veci do prislusnych suflikov a ja ked odkladam,tak je to rychlovka a vzdy vieme vsetci kde co je. Tym chcem povedat,ze takymto zazrakom je u nas vzdy poriadok,nad ktorym vsetci zasnu (ale netrufam si tvrdit,ze aj s druhym dietatom to bude rovnako :mrgreen: mozno zavisi aj od povahy alebo ktovie od coho). Teraz po prestahovani mame vacsi priestor,ale zas len 3 izbovy,takze organizacia rovnaka,len teraz je v obyvke ikeacka kuchynka + jedna krabica s prislusenstvom,lebo to je najnovsia a najoblubenejsia hracka momentalne. Ale uz mame aj terasu a zahradku,tak vela casu sme zacali travit tam. Pracuje zatial pri malom ikea lack stoliku s detskou stolickou,ten je tiez v obyvke alebo vonku na terase pri rovnakom. V detskej pribudla postel pre manzela,ktory sa po dlhodobom spani na gauci konecne normalne vyspi. U nas ale nie je dovod,ze sa do jednej postele nezmestime,no ma problem s chrapanim (bud chrape alebo by mal spat s takym dychacim pristrojom,obe su pre mna nezvladnutelne,prilis hlucne na to,aby ssom pritom dokazala spat). Kym sa mu zacali tieto problemy,spavali sme vsetci spolu. Tsraz uz sme si nejako.zvykli,ratam po narodeni.druheho s jednym dietatom z kazdej strany. No tiez uvidime,co bude dalej,ked.hanka prejavi sama volu vystahovat sa do vlastne postele a izby,potom chrapanie/nechrapanoe,nbudem si musiet zvyknut alebo co :-\
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Detská izba

Neprečítaný príspevokod luciole » 07 Apr 2014, 05:40

Jaj a vyhlad do dalekej buducnosti: do detskej uz sa zmestil aj roldor,cize tam budu mat deti veci,poschodovu postel a dlhy stol na 2 pracovne miesta. Manzel naspat v spalni. Sen do uplne dalekej buducnosti: prestahovat sa raz este do trosicku vacsieho, 4 izboveho domceka a tam potom samostatne izby pre uz velke deti (my totiz este nevieme,co to druhe vlastne bude,lebo na kazdom uzv nam tvrdia ine :mrgreen: )
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Detská izba

Neprečítaný príspevokod quaxi » 07 Apr 2014, 13:22

shira, ja som ohladne spanku prechadzala roznymi nazormi a rozne sa nam menila zostava v posteli (len chlap je stale ten isty :mrgreen: ). Nakoniec musim povedat, ze sa mi osvedcilo davat deti spat inde. Nenutit, ale aspon sa o to aktivne snazit. Syn sa velmi skoro prestal v noci kojit - spaval v postielke tesne vedla mna. A dcera byvala v nasej posteli, budila sa kazdu noc asi 2-3x, niekedy samozrejme viac. Potom som ju kvoli akutnemu nedostatku priestoru dala radsej do tej postielky, s tym ze radsej sa viac zobudim a prelozim ju kvoli kojeniu, nez by sme sa mali tak strasne tlacit. Zobudila sa potom este tusim 2 noci, aj to len raz za noc. Odvtedy prespala noc. V okoli ma podobnu skusenost vela mamiciek, asi na tom nieco bude. Akoby samotna pritomnost matky deti zobudila. V urcitom veku je to fajn, podporuje sa tvorba mlieka, ale neskor ak je nocne kojenie prilis unavne, stoji to za pokus. Deti v posteli mi boli mile, dceru by som tam kludne este prijala, ale uz asi od 2r ju ukladame do jej postele a ak aj zaspi v nasej, prenesieme ju naspat. Ak pride v noci, tak uz u nas zostava. Rano sa nam natlacia vzdy obaja. Viem ze vztahova vychova ma na toto iny nazor, ani to nepodporuje dlhodobe dojcenie, ale mam svoje priority :-) Mladsie dieta uz zostava v izbe so starsim, nie je tam same, takze to ide lahsie a omnoho skor. Nam uz od tych 2 rokov casto zaspala vo svojej posteli a teraz uz niekolko mesiacov tam zaspava takmer vzdy, ku nam pride v noci asi 1x do tyzdna. U syna to v takomto veku absolutne nehrozilo. Celkovo viacere funkcie, ktore musi pri prvom dietati zastavat niektory z rodicov, prevezme u druheho starsi surodenec, ma to svoje vyhody :-)
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Detská izba

Neprečítaný príspevokod kinsi » 07 Apr 2014, 14:10

My bývame v menšom RD, jedno poschodie je len kuchyňa s obyvačkou spojená a malá špajza a dole je kúpelna a dve izby . Jedna je spoločná spálňa a druhá je "Kristínkina izba", ale s Kristínkou má spoločné len meno... Máme v nej velký pracovný stol, kde sa momentálne ja učievam, velkú vstavanú skriňu a orbitrek. V spálni máme velkú ohradenú postel šírky 240cm, tam spávame všetci štyria + naša fena. Detskú izbu zatiaľ neplánujeme, nemala by využitia. Hračky a celkovo "život" je v obývačke. Presťahovať malú do svojej izby u nás zatiaľ nehrozí. Tiež si aj myslím, že je to takto jednoduchšie. Neviem si predstaviť, že by som mala v noci vstávať ku Kristi a bežať do druhej izby. Malý ma totiž monitoruje a aj keď idem v noci napríklad na wc, tak je hneď hore. Takto je i uspávanie jednoduchšie, može prebiehať súčastne. Deti sa vzájomne moc nerušia, aj ak sa jeden v noci zobudí, druhým to vačšinou nehne, resp. ho to len "pribudí" a aspoň možem nadojčiť oboch na jedno moje zobudenie. Cirkusy už našťastie nebývajú (zo začiatku boli nakoľko malá chcela prsník hneď v sekunde, ako sa zobudila), deti sa behom pár mesiacopv zohrali. Hrajú sa v obývačke, tam sú i uložené hračky, malá sa hráva i na dvore (aj sama). Pre mňa je to skor výhoda, možeme spolu komunikovať. Ak chceme mať niekto z dospelých kľud ideme do "Kristínkinej izby". Neskor, až budú deti veľké, prípadne bude ich viac :) zvažujeme dorobiť podrkovie. Kým by boli len dvaja, mali by neskor detskú izbu, zrejme spoločnú, vedľa spálne. Minimálne tam budú robievať domáce úlohy za stolom, ostane to skor taká učebňa.
Inak my sme s bratom (starší o 4 roky) mávali izbu spoločnú do mojích 13r. Potom sme sa presťahovali do RD a mali sme každý svoju izbu. Napriek tomu sme i naďalej spávali v jednej izbe (mojej), asi zo zvyku, zvykli sme si spolu večer dlho vykecávať.
Švagrovci majú dvoch synov (7 a 10r), majú velký dom, dve detské izby, ale zariadili to tak, že jedna je na hranie, druhá na učenie a spanie (dve postele, dva pracovné stolíky). Chlapci teda trávia vačšinu času spolu.
Ja tiež nie som zástanca toho, aby dieťa muselo mať svoju izbu, skor mi príde lepšie, ak sa o izbu delia aspoň dvaja.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Detská izba

Neprečítaný príspevokod shira » 07 Apr 2014, 17:49

kinsi, áno, dvaja chlapci s rozdielom 3,5 roka, ako by malo byť u nás, sú podľa mňa v pohode na trávenie spoločného času.
quaxi, súhlasím s tým, že dieťa dokáže spať už v istom veku vo svojej posteli a svojej izbe, pokiaľ je k tomu aspoň trošku vedené - pozitívne samozrejme. aj sama to tak vidím, že s naším malým by už to šlo. v podstate by to už určite šlo po odstavení a možno že aj skôr, odkedy prespáva celú noc a dojčil sa len ráno, cez deň a večer. dalšia pozitívna vec na tomto, že mladší súrodenec, pokiaľ je ťahaný starším, sa dá zo spálne vysťahovať ešte o čosi skôr. skúšanie všetkých možných spôsobov a kombinácií, kto kde s kým bude spať, ma pobavilo, všetko sme už odskúšali aj my, a myslím, že to ešte bude mať pokračovanie :lol:
manžel dnes začal búrať priečku :lol: :lol: :lol: malý mu pomáha vysávať prach.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Detská izba

Neprečítaný príspevokod kinsi » 07 Apr 2014, 20:41

Jedine, Shira, som tam ešte zabudla dopísať, že síce chlapci majú svoju izbu na spanie, ale stále sa rodičia ráno budia s tým, že chlapcov majú v posteli svojej :D
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Detská izba

Neprečítaný príspevokod shira » 07 Apr 2014, 20:43

2 chlapci, 3 dobermani. u nás počítam s najhorším. pribudne nám dieťa aj šteňa.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Detská izba

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 07 Apr 2014, 22:54

Zburanim priecky rozsirujete spalnu? Kam siahaju nase skromne rady.... :goodjob:
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Detská izba

Neprečítaný príspevokod venus » 08 Apr 2014, 08:59

ja len z pohladu cloveka, co vyrastal v jednej izbe s bratom az do svojho odstahovania v 18tich....podla mna velmi zalezi aj od pohlavia deti....dve baby alebo dvaja chlapci sa podla mna znesu v jednej izbe lepsie ako chlapec a dievca...nemam na to nejake zle spomienky, len si pamatam, ze som vzdy svoju izbu, svoje sukromie, apson svoj maly kut velmi chcela, ale v 3izbovom byte sa nedalo...tiez podla mna aj zalezi na povahach deti...su individuality ako ja a moj manzel, co sme sa ako deti v pohode zahrali aj sami bez asistencie a potom su deti co potrebuju na vsetko partaka...takze podla mna sa toto snad ani neda nejak univerzalne povedat ci je "lepsie" byt spolu alebo oddelene....pre mna by bolo lepsie byt sama, pre mojho brata bolo idealne byt so mnou...takze tak....moja troska do mlyna :)
venus
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:40

Re: Detská izba

Neprečítaný príspevokod quaxi » 08 Apr 2014, 10:13

Ja som mala sestru, o 4r starsiu, do puberty v pohode, potom sme si v izbe vadili. Nasi to vyriesili (v 3i byte) tak, ze som spavala na poschodke v detskej, stol som mala v spalni, kde oni cez den nebyvali, takze to bola kvazi moja izba, a skrinu s vecami som mala v obyvacke, kedze sa inde nezmestila. To sa celkom dalo, az na to, ze ma 21:30 vyrazili z izby, lebo tam sli spat, rano som ju mala k dispozicii az od siedmej. Vecer som vlastne nemala kde byt ak by som chcela zostat dlhsie hore (takze som chodila spat vzorne do 22h celu pubetu) a sestra sa rada ucila skoro rano, tak ma pravidelne budila s jej budikom 4.00 :-D
Ja mam pocit, ze do puberty to deti moc neriesia, v takom veku by som ich nachala spolu uz len z vychovnych dovodov - ucit sa ohladuplnosti, prisposobovaniu. Tiez si myslim, ze vztah medzi surodencami sa lahsie buduje ked su spolu, ak ma kazdy zvlast izbu, tak sa vlastne odmalicka stretavaju menej. Potom v puberte uz zalezi od vela veci, aj povaha, zaujmy a pod., takze to si vobec netrufam odhadnut, ako skoncime :-) Aj ked u nas su tie moznosti dost biedne, asi skoncim vystahovana na balkone :-D
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Detská izba

Neprečítaný príspevokod shira » 08 Apr 2014, 16:08

quaxi :lol: :lol: :goodjob: všetko je otázne, riešim tu nenarodené dieťa :lol: :lol: ale nie, ide mi hlavne o vlastné pohodlie, čiste egoisticky, hovorím si, už tiež nie sme najmladší.. nech už potom nemusíme robiť tie búracie práce.. priečka skoro zhodená, prach je v každej r... nech si decká potom bývajú kde chcú, majú možnosť byť spolu aj možnosť byť zvlášť..
jankamich.. búrame, lebo jedna izba veľká - tam sme všetci spali, jedna malá - to bol zatiaľ sklad. takto budú porovnateľné, hlavne do tej malej sa nám dokopy nič nezmestilo, takže teraz bude možnosť mať dve plnohodnotné izby, z jednej detská, z druhej spálňa, nech sa to nazve akokolvek, hlavne treba útočisko pre toho, kto sa chce oddelene niekde vyspať. či už bude spať Tomáš s tatinom v jednej a ja s menším v druhej, alebo ja s oboma deťmi, vždy je šanca aspoň pre dospelých mať svoj priestor na natiahnutie... máme možnosť urobiť tretiu izbu z garáže, relatívne bez veľkých zásahov, takže v pohode.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Detská izba

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 09 Apr 2014, 22:48

Quaxi,

nemohla som uverit Tvojmu opisu "Tvojej izby " v detskych casoch. Ja som to otiz mala presne rovnako: spala som u sestry, stol a knihy v spalni u nasich, odevy v obyvacke, o 22:00 vecierka. :-)

Shira, som velmi zvedava na Tvoje definitivne riesenie.

JankaMich, ty si mi pripomenula stare casy. Nasa bezna noc zhruba do 20 mesiacov deti: Uspala som male deti, ulozila do detskych postielok. (Bala som sa, ze z inokade by sa skotulali, ja som si este nesla lahnut, chcela som dobiehat domacnost). Starsiu sme ulozili do jej izby. Male deti sa velmi casto budili. Ked zaspali na prsniku opat tuho, dala som ich poctivo spat do postielky, ak bolo treba dlhsie uspavat, lahli sme si spolu na matrac v ich izbe. Ak sa pocas takeho uspavania zobudilo dalsie babo, volala som manzela k prvemu na matrac, nech ho ucicika, ja som brala druhe do spalne do postele. Ked zaspalo, pocula som velku, ako cosi krici zo sna, tak som sla k nej nachvilu. Zanedlho prisiel manzel, ze babo na matraci mrnka, ze sa teda ideme menit a on ostane pri velkej. Kym som dosla k umrncanemu, ududkalo som ho a rovno som mohla ist k druhemu, ktore sa prave budilo. Ale to predosle babo si to opat rozmyslelo a opat sa prebralo, tak mi ho muz priniesol, nech mozu dudat naraz. Casto to bolo paralelne posediacky, lebo Paulinka poleziacky dudat nevedela. To som bola rada, ked som potom este mala muzovu pomoc na prelozenie prveho odcucnuteho dietata opat kdesi do postele. No a potom sme si akoze isli lahnut, aby sme vzapati zacat dalsie kolecko a potom dalsie kolecko. Ale tak od druhej som muza setrila a v podstate uz bol aj nezobuditelny a nepozitelny. Rano nik nebol v posteli, do ktorej si vecer lahol.
Vsetko sa nam zjednodusilo zabezpecenim velkej postele proti padom. Nechapem, preco mi to tak dlho trvalo.

Ale doteraz ked ide muz spat kladie obligatnu otazku: Kde kto spi?
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Ďalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron