školský systém UK

debata o všetkom a pre všetkých

školský systém UK

Neprečítaný príspevokod kinsi » 11 Feb 2014, 16:10

Baby, máte niekto info, ako funguje školstvo v UK? V jednej FB skupine píše amminka , kt. údajne býva v UK, že sa tam do školy nastupuje v 4 rokoch a že sa momentálne zvažuje, že sa hranica posunie na 2 (!!!) roky? Vraj je škola aj v tomto mladom veku povinná . Neviete niekto detaily? Preboha, kde to už spejeme???
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: školský systém UK

Neprečítaný príspevokod artemis » 11 Feb 2014, 16:58

Ano, aj ja som počula od Slovákov čo tam žijú, že deti (a teda i ich deti) začali chodiť do školy v 4 rokoch. Uniformy samozrejme už i v tom veku, biele košielky, kravaty, devčatá sukničky a podkolienky, či je leto či zima. A nemyslite si, že uniformy potierajú sociálne rozdiely, lebo na prvý pohľad rovnaká uniforma sa dá kúpiť ako v diskonte, tak i v drahom značkovom obchode. A je naivný ten, kto si myslí, že sa nedá vidieť rozdiel. Ale nejde o uniformu, že...mňa by šľak trafil, mať 4 roky a toto podstupovať...mala som dosť keď som v 5 rokoch musela ísť do školky...ale to je už stará pesnička...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: školský systém UK

Neprečítaný príspevokod quaxi » 11 Feb 2014, 19:19

ano, aj nasi znami tam zili, a dieta slo do skoly 4rocne. No neviem co zazracne sa tam ucili, lebo ked sa vratili, nastupoval zrovna do slovenskej 1. triedy a ani nebol prilis popredu - napr. poznal sice pismena, ale nevedel ich spajat, takze ani necital. Vedel scitavat na prstoch, co tiez u nas bezne vedia deti v tomto veku. Aj teraz tam jedna kamoska riesi, ze jej 3rocne dieta musi uz tento sk.rok (v septembri uz mal 3r) chodit do povinnej predskolskej, co je ale iba nejake 2-3h cez obed, tusim 2x tyzdenne, ale je to zrovna v case, kedy by na SK deti museli povinne spat a tam praveze nesmu a "ucia" sa... Povinna skolka od 2r je riadne neprimerana, kopa deti v takom veku este vobec nie je zrela na take dlhe odlucenie od rodicov :-/
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: školský systém UK

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 11 Feb 2014, 21:10

Ja mam rovnake informacie od kamaratky zijucej v UK. Deti od 4 rokov, strukturovana vyucba, pismenka, cisielka. 5rocny syn je povinne v takejto skole do 16tej hodiny. Ale ked som porovnavala, co vie, bol na tom takisto ako moja dcera v predskolskej priprave v obyc. skolke.
o ake dalse detaily mas zaujem?
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: školský systém UK

Neprečítaný príspevokod artemis » 11 Feb 2014, 23:21

Ja sa čoraz viac presvedčujem o tom, že týmto spôsobom sa len točia štátne peniaze, nabaľujú firmy, školia kadejakí akože špeciálni pedagógovia, plnia budovy, zariaďujú triedy, proste sú v tom prachy, už len to, že čo človek musí všetko do školy už kupovať, vrátane oblečenia, benzín míňať cestou, proste nenechajú ľudí v kľude žiť, musia pomaly inštitúcie 2 ročnému človekovi organizovať denný program, koľko peňazí sa prehajdáka na tú školskú výchovu, o t r a s n é. Už len čakám, kedy to dojde na Slovensko. Objavili že nielen v zdravotníctve prehajdákať peniaze a firmám nabaliť sa dá, ale už i v školstve. Si vezmite len tie vzdelávacie projekty čo sa robia všade po Európe a tak, kadekdo píše učebnice, vytvára nové učebné metódy, nútia učiteľov zúčastňovať sa seminárov idiotských, aj rodičov do toho involvujú, inštitúty sa nabaľujú a ľudia aj tak čoraz sprostejší :mrgreen:
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: školský systém UK

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 13 Feb 2014, 01:59

Asi pred tyzdnom ci dvoma sa p. Caplovic vyjadril, ze sa mu paci finsky model povinnej skolskej dochadzky od 4.rokov, ze by to rad zaviedol i u nas.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: školský systém UK

Neprečítaný príspevokod quaxi » 13 Feb 2014, 09:28

JankaMich píše:Asi pred tyzdnom ci dvoma sa p. Caplovic vyjadril, ze sa mu paci finsky model povinnej skolskej dochadzky od 4.rokov, ze by to rad zaviedol i u nas.

Ach jaj. Zase raz nam bude niekto nanucovat, ze rodicia nedokazu deti naucit zakladne veci, tak to musia ucit v skolkach a skolach. Mne to riadne lezie na nervy. Opakovane sa stretavam s nazorom, ze skolka supluje neschopnych rodicov, deti co nechodia do skolky su automaticky povazovane za menej sikovne, zaostale, problemove. Aj teraz sme mali zapis, zrovna tam popri nasom chalanovi bolo dievcatko, co nechodilo do skolky. Hned velke pozdvizeni, skusali ju primitivity, co vie moja 2rocna, lebo to chudera urcite nevie, ked ju to nenaucil odbrony personal v skolke. A pritom realita - v skolke deti vo vela smeroch praveze upadaju, rodic ktory ma doma 2-3 deti, by sa im vedel venovat podstatne lepsie nez leniva ucitelka s 25 detmi v triede. Doma nemaju kolektiv a z neho vyplyvajuce socialne situacie, ale inac sa tam naucia vsetko ako v skolke, ale lepsie. Akurat ze take deti su potom sebavedomejsie, nie su naucene ohybat chrbty pred ucitelkami, tak su pre ne "problemove". No vzdy sa da vytasit priklad zanedbanych spoluobcanov a kvoli nim nanutit nejake obmedzenie vsetkym.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: školský systém UK

Neprečítaný príspevokod artemis » 16 Feb 2014, 20:06

JankaMich píše:Asi pred tyzdnom ci dvoma sa p. Caplovic vyjadril, ze sa mu paci finsky model povinnej skolskej dochadzky od 4.rokov, ze by to rad zaviedol i u nas.


Áno? A odkiaľ čerpal informácie? Ja totiž o povinnej školskej či predškolskej dochádzke vo Fínsku od 4 rokov nič neviem, ani som nič na nete nenašla...Platí tam iba to, že štát je povinný dať k dispozícii miesto v školke alebo "predškole", (PODOTYKAM BEZPLATNE!!!!!!!!!, tak to si chce čapko vziať k srdcu?) ak o to rodičia dieťaťa ktoré nemá ešte 6 rokov majú záujem. Povinná je vo fínsku iba minimálne 9 ročná školská dochádzka a to po dovršení 6 rokov.

Viem si predstaviť, že to môže tam byť tak ako v Rakúsku, kde chcú zaviesť povinné 2 posledné roky školky pre obyvateľov s migračným pozadím, kvôli naučeniu sa reči a integrácii. V súčasnosti je v Rakúsku povinný iba 1 posledný rok v školke pre všetkých, tuším bez rozdielu.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: školský systém UK

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 16 Feb 2014, 20:26

tu je nieco o tom vzore podla FInov http://www.skolskyportal.sk/clanky/fins ... r-rovnosti
len mas pravdu, tu nie je o povinnosti od 4 rokov.
Len to nie je ten clanok co som citala posledne a z toho mi tie 4 roky utkveli v hlave...
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: školský systém UK

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 16 Feb 2014, 20:26

tu je nieco o tom vzore podla FInov http://www.skolskyportal.sk/clanky/fins ... r-rovnosti
len mas pravdu, tu nie je o povinnosti od 4 rokov.
Len to nie je ten clanok co som citala posledne a z toho mi tie 4 roky utkveli v hlave...
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: školský systém UK

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 16 Feb 2014, 20:26

tu je nieco o tom vzore podla FInov http://www.skolskyportal.sk/clanky/fins ... r-rovnosti
len mas pravdu, tu nie je o povinnosti od 4 rokov.
Len to nie je ten clanok co som citala posledne a z toho mi tie 4 roky utkveli v hlave...
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: školský systém UK

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 16 Feb 2014, 20:26

tu je nieco o tom vzore podla FInov http://www.skolskyportal.sk/clanky/fins ... r-rovnosti
len mas pravdu, tu nie je o povinnosti od 4 rokov.
Len to nie je ten clanok co som citala posledne a z toho mi tie 4 roky utkveli v hlave...
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: školský systém UK

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 16 Feb 2014, 20:30

JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: školský systém UK

Neprečítaný príspevokod quaxi » 17 Feb 2014, 00:20

To je tak, ked niekto chce formalne vylepsit skolstvo, ale hlavne nech je to bez prace. Tak sa pozrie, kde maju uspesne skoly. Zisti, ze vo Finsku. Pozrie sa na nejake fakty o ich skolach. Dozvie sa ze vacsina deti chodi do skolok, v triedach je x deti a maju y rocnikov, pozrie si zoznam predmetov a pocty hodin... A nahodne vyberie niektore z ciselnych ukazovatelov a ide ich zaviest ku nam. Ved ked mechanicky napodobnime to, co maju oni, tak aj vysledky budeme mat podobne, nie? Akurat, ze rozne formalne ukazovatele vobec nemusia byt podstatne, ani nemusia byt pricinou uspechu. O finskych skolach sa napr. hovori, ze je tam uplne ina atmosfera. Ucitelia sa snazia a netoleruju medzi sebou flakacov - taky by hned letel. Takisto ziaci maju k tomu iny postoj, nestoja o flakacskych ucitelov, ktori by mali mizerne sposoby a nizke poziadavky na ziakov. Ak je to pravda (nedokazem posudit), tak je dost mozne, ze to je jeden z podstatnych dovodov ich uspesnosti. Lenze ako by sa taka mentalita dala dostat na nase skoly? To uz je na dlhe rozmyslanie a taky proces by trval desiatky rokov. Kto sa do toho pusti, ked mu mozno prvych 15 rokov budu vsetci len frflat, ze sa stale nic nezmenilo? Ked vie mat s mensou namahou odskrtnutu kolonku "reforma" a spokojne prenechat urad zase dalsiemu lenivcovi?
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: školský systém UK

Neprečítaný príspevokod artemis » 17 Feb 2014, 14:32

Z tých linkov ktoré sú hore, vôbec nevyplýva, že by predškolská výchova bola vo Fínsku zo zákona povinná. Ja som sa všade doćítala a dozistila, že je iba zo zákona na ňu nárok, ak rodičia prejavia záujem, štát musí poskytnúť potom takému dieťaťu MIESTO v takom zariadení a BEZPLATNE. Opakujem, žiadna povinnosť. Z toho si kľudne môže Sk vziať príklad, len neviem odkiaľ a komu tie peniaze vezme. Politici si z platov ani nákladov na reprezantáciu a živenie svojich známych a rodiniek neukrojí...Štátne inštitúcie detto.
Mám pocit že ľudia rozmýšľajú ako uderetí o hlavu, kam sa podel triezvy úsudok? To isté o povinnom očkovaní (nechcem vybočovať, ale krásny príklad): keď bolo očkovanie "proti" tbc povinné, nebol problém štátu hradiť všetky desaťtisíce vakcín (no lebo dohodnutá bola štátna zákazka, že, navyrábaných ich bolo dosť, logistika fungovala), teraz, keď je očkovanie proti tbc nepovinné (akože zrušené) tak je problém zabezpečiť vakcínu pre tých čo si ju predsa chcú dať pre deti. A zrazu - že ešte k tomu si ju treba platiť!
No to čo sa už zmyšili tí truhlíci tam v tých ich zdravotníckych spolkoch? Nedokážu zabezpečiť logisticky pár poondených vakcín a vyhovárajú sa na to, že však aha chceli ste ju mať zrušenú, tak ju máte a Vy pár ľudí čo akože ste uvedomelí a bojíte sa stále tbc, zháňajte si ju a samozrejme plaťte...
To isté so školstvom, čapko niečo trepe o tom, že deti sedia za počítačmi a nevedia ani poriadne rozprávať, čo to trepe, veď nech povie, že tam ide hlavne o deti z "menej podnetného" prostredia (nie také čo sedia za počítačom ale už 5 ročné ňuchajú handru s tým ako sa to volá? čikuli či čo... a potom - keď je ten systém dobrovoľný, ako chce tých rodičov ktorí pokytujú deťom "menej podnetné" prostredie, aby to dieťa dali do zariadenia DOBROVOĽNE? Veď oni ho nedávajú pravidelne ani do povinného zariadenia (riadnej školy)...takéto somárstva, sa čudujem tým novinárom, že všetko opíšu tiež jak sprostí a ani nerozmýšľajú. Fúha, zas musím dnes hromžiť jak pohan.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: školský systém UK

Neprečítaný príspevokod quaxi » 17 Feb 2014, 16:28

Mas svatu pravdu. Totalne nedomyslene. Vlastne vo Finsku to je asi tak isto, ako u nas predskolsky rocnik - dieta musia prijat a neplati sa. Lenze nejako nedomysleli, ze treba prisposobit pocet dostupnych miest poctu deti. Keby to rozsirili aj na 4rocne deti, tak by sa uz deti pod 4r do skolok nedostali vobec - nebolo by miesto. Ved uz teraz su skolky, kde je 50-60% deti v predskolskom rocniku. To by bola super podpora zamestnavania matiek :-D
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: školský systém UK

Neprečítaný príspevokod artemis » 17 Feb 2014, 17:31

Však to quaxi. Oni musia poskytnúť a ak nie je, tak VYTVORIŤ to miesto a nič od rodičov nepýtať - bezplatne. Toto keby sa Čaploviča novinári spýtali, že ako to chce spraviť, (keď už teraz neni miesta v školkách) a nie opakovali bludy ako sprostí. Ale v konečnom dôsledku je to o tom, že chcú mať čo najviac rodičov zamestnaných, platiteľov daní do štátnej kasy, samozrejme.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1


Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron