Francuzska vychova

debata o všetkom a pre všetkých

Francuzska vychova

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 09 Feb 2014, 23:19

Petronelka, dovolila som si okopirovat cast Tvojho prispevku z temy KNIHY, ktory ma motivoval ku komentaru.

petronelka » 09 Feb 2014, 13:37


A dosť! Pamela Druckerman
O knihe
Odhaľte tajomstvo výchovy detí z Paríža!

Túžite vychovať vyrovnané, sebestačné a spokojné dieťa? Inšpirujte sa francúzskym spôsobom výchovy detí, ktorý vo svojej vtipnej a výstižnej knihe A dosť! Francúzske deti nevystrájajú pri jedle napísala americká žurnalistka Pamela Druckermanová. Pri jej čítaní zistíte, že nie je nie ako nie a že aj rodič dieťaťa má právo na svoj vlastný život.

Keď sa americkej novinárke Pamele Druckerman narodilo dieťa v Paríži, nemala ambície stať sa „francúzskym rodičom“. Francúzske rodičovstvo nie je známou vecou ako napríklad francúzska móda a francúzske syry. Dokonca aj francúzski rodičia sami trvajú na tom, že nerobia nič zvláštneho.

Napriek tomu francúzske deti prespia celú noc vo veku dva alebo tri mesiace, deťom jej priateľov to trvalo rok alebo aj viac. Francúzske deti jedávajú zdravé jedlá, na rozdiel od iných detí, ktoré zjedia len hranolčeky s kečupom a vyprážaný syr. A zatiaľ čo jej americkí priatelia trávia návštevy riešením hádok medzi svojimi deťmi, jej francúzski priatelia popíjajú kávu, kým sa deti pokojne hrajú.

Vo Francúzsku je materstvo samé o sebe úplne iným zážitkom. Vo Francúzsku neplatí, že matky malých detí nemajú vlastný život. Francúzske matky nie sú otrokyňami svojich detí, majú aj priestor pre seba a napriek tomu sú vynikajúcimi rodičmi. Majú jednoduchý, pokojný vzťah so svojimi deťmi, ktoré im Druckermanová môže len závidieť.

Francúzske deti sú rovnako búrlivé, zvedavé a kreatívne ako Američania. Ale sú oveľa lepšie vychované a správajú sa slušne. Rodičia ich do ničoho nasilu nenútia a dovolia im objavovať svet svojím vlastným tempom.

(I keď s veľa vecami v knihe osobne nesúhlasím, napr. na mňa sú často vyzdvihované pozitíva UM, cumlíkov, a skorá separácia od matky - po troch mesiacoch dieťa šupšup do jasiel a to aj vprípade, že matka bola doma a nepracovala, pretože ....vlastne už ani neviem z akého dôvodu ich tam dávali:) každopádne sa kniha výborne čítala, vtipné podanie a môžem povedať, že niečo málo (okrem pobavenia) mi aj dala:)
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní

Re: Francuzska vychova

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 09 Feb 2014, 23:40

Petronelka, prosim, nechap to osobne, moj komentar nie je zamerany proti Tebe, ale mne trochu zdviha tlak propagcia francuzskeho modelu.

Ako vysvetlenie pouzijem vyborny clanok z nem. casopisu Zeit:
http://www.zeit.de/2013/37/frankreich-k ... ettansicht
Clanok sa vystizne vola: Laska na dialku
K teme sa vyjadruje pediater nemeckeho povodu, zijuci vo Fr. a detsky psychiater.

Par dolezitych myslienok volne prekladam a sumarizujem:

Francuzsky ideal, je superzena, matka, ktora co najskor po porode nastupuje opat na plny uvazok do roboty. Zeny, ktore ostavaju doma dlhsie (1 resp. 2 roky) alebo pracuju skratene su casto kritizovane okolim. Fr. mamicky casto ostavaju doma len niekolko tyzdnov, ani nie 3 mesiace (osobna skusenost). Deti su od malicka v institucii tym padom i 9 hodin denne (ved matka 8 pracuje).
Model oddelenej vychovy deti ma Francuzsko uz mnohe generacie, uz v 17. stor. boli deti mestanov casto posielane na vychovu na vidiek, rodicia ich zriedka navstevovali a opatovne si ich do starostlivosti vyzdvihli v 3 rokoch. Takto bol i zabezpeceny pomerne rychly navrat porodnosti, ktory bol i povazovany za ziaduci. Preto separacia dietata a rodica v utlom veku je vo fr. spolocnosti uz po generacie povazovana za normalnu a nie je tercom kritiky, prave naopak, je vyzdvihovana vcasna kolektivizacia dietata a matka je od uzkeho kontaktu s dietatom odradzana a je casto kritizovana.

Spolocne spanie s dietatom je povazovane za pedagogicke zlyhanie rodica.

Vzhladom na pracovnu nasadenost matky sa od deti ocakava skore prespavanie noci (6 mesiacov). Ak toto nenastane, su odporucane vykriciavacie metody, resp. vychovne tapnutie po zadku. Najcastejsim dovodom konzulattacie detskeho psychiatra je tzv. poruchy spanku, tzn. , ze dieta napriek ocakavaniu rodicov este neprespava. Nie je raritou predpisanie liekov na spanie. Autor udava skusenost matky 3,5 rocneho dietata!!!!
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní

Re: Francuzska vychova

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 09 Feb 2014, 23:54

Dalej vyberam z clanku:

Az 80 % fr. rodicov povazuje facku za vychovnu metodu a vyuziva ju. V clanku je link na video, ktore malo na tento problem v spolocnosti upozornit. Video vyvolalo vtedy ohromnu vlnu poburenia rodicov, ktori sa citili byt dotknuti tym, ze niekto kritizuje ich vychovne metody.

Vo Fr. je v 6 m dojcenych menej ako 10 % deti!!!!
(Mimo clanku, dodavam ja: Aj vo Fr. posobi La Leche Liga, organizacia na podporu dojcenia, ktorej clenky su ale v ociach verejnosti povazovane za fanaticky a velmi casto su tercom utokov)

Opat clanok:
Najvyssia spotreba antidepresiv vo svete na obyvatela je vo Francuzsku. Depresie a uzkostne poruchy su velmi caste diagnozy. Fr. adolescenti maju podla dakej europskej studie najhorsi vztah k rodicom a rovesnikom (porovnavanych bolo 30 krajin).


Francuzska rodinna politika s napriek tomu v mnohych ohladoch stava vzorom pre ine eu. krajiny a napr. Nem. prebera niektore prvky. Dominuje totiz obraz supermatky, ktora robi na plny uvazok, venuje sa nadalej konickom a sucasne plodi priemerne viac ako 2 deti. To je okrem ineho regulovane tym, ze viacdetne rodiny neplatia ziadne dane, stat priplaca na opatrovanie, detske pridavky su az od 2. dietata.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní

Re: Francuzska vychova

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 09 Feb 2014, 23:58

Citacia z clanku:

Fr. zena ma 3 alebo 4 deti prave preto, ze sa im nevenuje. V takejto spolocnosti dospeli bez obmedzenia vykonavaju svoju pracu a venuju sa konickom, ale ziaden skutocny vztah k detom sa nevytvara, lebo na vztah treba priestor a cas. A na to vo Fr. priestor nie je.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní

Re: Francuzska vychova

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 10 Feb 2014, 00:04

Tolko z clanku.

Takze pre mna z uvedeneho vyplyva, ze fr. vychovu by sme mohli nazvat ANTIVZTAHOVOU.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní

Re: Francuzska vychova

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 10 Feb 2014, 00:30

Neviem najst ten clanok (bol tusim dokonca tu na blogu), ale co si z neho pamatam, tak pred tym nez sa pouzivalo UM, sa samozrejme vyuzivali sluzby dojek. A prave tam sa mi zda, ze vo Francuzsku to bolo take popularne, ze takmer vsetky deti z vyssej vrstvy, mali svoju dojku - to zrejme koresponduje s tvojim udajom, ze vacsina deti do 3 rokov tam isla na vidiek. Ale pri dojkach aspon mali vztahovu vychovu...
Ale ono ani Anglicko (to odovzdalo svoj sposob vychovy USA)v chladnej vychove myslim nezaostava. Tam to riesia nase aupairky... Ono ta statistika pre zapade krajiny celkovo asi nebude velmi ruzova...
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Francuzska vychova

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 10 Feb 2014, 00:52

Janka, tie dojky mali, ano aj ja si spominam na ten clanok. Ale to je minulost. Teraz tie deti uz dojky nemaju, takze ziadna vztahova.
Ale tie statistiky su predsa len odlisne. Uz len co sa tyka dojcenia a navratu do prace. Fr. v 6 m 10 %, Nemecko 40 %, zato Skandinavske krajiny 80%, tusim Svedsko, Norsko este viac. Takze rozdiel tam bude. Aj ked sa aj skandinavske zeny vracaju do prace, ale emancipacia tam vyzera inak, ako vo Fr. A veru, ak by som si mala vzat daky vzor, tak radsej odtial.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní

Re: Francuzska vychova

Neprečítaný príspevokod petronelka » 10 Feb 2014, 08:55

Antivztahova:) myslim, ze si to trafila presne!:)
Určite tu knihu netreba brať ako "návod na výchovu."
Kniha je skôr komerčná, na oddych.
Ja osobne som si ju s radosťou a veľkým pobavením prečítala, je vtipná, ľahká a zo vzťahovej výchovy ma nezlákala:) (práveže napr. vďaka tomu ako opisuje to vyrevávanie - aj autorka nechala svoju dcéru v noci plakať - ma skôr utvrdila, že to čo robím je správne) naďalej dojčíme, nosíme, spinkáme spolu a chystáme sa na tandem, ak sa podarí:)
Obrázok užívateľa
petronelka
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 05 Sep 2012, 15:57
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristinka
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
2. dieťa: Matejko
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 3 dni

Re: Francuzska vychova

Neprečítaný príspevokod petronelka » 10 Feb 2014, 08:57

Dojky bola celkom slušná vzťahová alternatíva, v mnohých kmeňoch sa o bábetká a deti starajú úplne všetci nielen matka a aj dojčia všetky matky do radu všetky deti:)
Len škoda že dojky zmizli a separácia od matky zostala....
Obrázok užívateľa
petronelka
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 05 Sep 2012, 15:57
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristinka
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
2. dieťa: Matejko
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 3 dni

Re: Francuzska vychova

Neprečítaný príspevokod artemis » 10 Feb 2014, 10:47

Odhaľte tajomstvo výchovy detí z Paríža!

Takáto kniha existuje? Geniálny človek čo to napísal a ten názov, no na Nobelovu cenu za oblbovanie. Somárov čo to bude kupovať sa nájde kvantum a autor (či autorka) je už teraz predpokladám milionár.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Francuzska vychova

Neprečítaný príspevokod quaxi » 10 Feb 2014, 11:20

V budove nasej skolky je aj francuzska skolka, chodia tam deti francuzov zijucich na SK... To co tam bezne vidavam mi staci, aby som vobec netuzila mat dieta takto "vychovane" :-D
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: Francuzska vychova

Neprečítaný príspevokod reanda » 10 Feb 2014, 11:48

zavidim vam ten nadhlad, ze sa na tom dokazete pobavit.. mne je zle uz len z tych uryvkov
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 26 dní

Re: Francuzska vychova

Neprečítaný príspevokod artemis » 10 Feb 2014, 12:10

reanda píše:zavidim vam ten nadhlad, ze sa na tom dokazete pobavit.. mne je zle uz len z tych uryvkov


Čo nám ostáva, na ohlupovanie más a vyťahovanie peňazí na blbosti z ľudí, sa dnes študujú už vysoké školy, nazýva sa to mediálna komunikácia, marketing, platia sa psychológovia, sociológovia, scenáristi a režiséri, ktorí vymyslia takú predajnú stratégiu, vyrobia také titulky, vyrobia takú úžasnú reklamu, že do ich siete neraz sa chytí i inteligent :mrgreen:
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Francuzska vychova

Neprečítaný príspevokod Amosa » 10 Feb 2014, 14:58

Do skolky mojej dcerky chodi dievcatko, ktore som si vsimla hned pri prvej navsteve. Vyrazne sa prejavovala, komandovala ine deti, jazykovo bola velmi vyspela. Teraz v druhom rocniku ma skoro celu triedu v hrsti, terorizuje dievcata, ktore nenosia sukne a zaviedla vysmievanie sa za inu farbu oblecenia ako ruzovu a nosenie nohavic. Najnovsie sa chvali tym, ze ma vlastny dom a v Parizi. Nema este ani 4 roky.. Zaujimalo by ma, aky model vychovy sa pacha na nej..
Amosa
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 23 Jan 2013, 23:06
Počet detí: 2
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 23 dní
Rokov: 10 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: Francuzska vychova

Neprečítaný príspevokod quaxi » 10 Feb 2014, 21:23

reanda píše:zavidim vam ten nadhlad, ze sa na tom dokazete pobavit.. mne je zle uz len z tych uryvkov

Mne je zle hlavne z toho, ze tento model superzeny si pravdepodobne casom najde cestu aj ku nam :? Len dufam, ze som svojim detom dostatocne vstepila do podvedomia vztahovy model starostlivosti o deti, aby sa nenechali raz v roli rodicov oblbnut takouto modou.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: Francuzska vychova

Neprečítaný príspevokod reanda » 10 Feb 2014, 23:01

no mne sa zda, ze taky model tu je uz davno.. ze to nefici naplno, za to mozu nizke platy a relativne lepsie rodicovske prispevky
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 26 dní

Re: Francuzska vychova

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 11 Feb 2014, 00:11

Tiez si myslim, ze ten trend je tu. Aspon v DE pribuda stale jasli a matky sa vracaju stale skor do roboty.

Quaxi, co si vypozorovala na tych fr. detickach?
Viem akurat, ze fr. skolky su velmi prisne v dochadzke. Rano su otvorene 10 minut. Matky sa musia doviest deticky za kazdych okolnosti nacas, co velmi zvysuje ich uz aj tak stresujucu situaciu.
V horeuvedenom clanku sa ku skolkam este pise, ze je v nich cas prisne strukturovany formou vyucby. Priestor na volnu hru sa nenechava, lebo ved dieta sa ma rozvijat ucenim.... Vraj nie je raritou, ked pani ucitelka pred ocami dietata roztrha obrazok, lebo nie je dost dobre nakresleny. :cry:

Ale zase viem, ze tam maju vybornu stravu, ako i v skolach. Cerstva, pestra, vitaminozna. Na to kladu vo Fr. velky doraz. Tak mozno preto tie fr. deti z knihy vsetko jedli. Su totiz zvyknuti mat na tanieri brokolicu i zelenu fazulku.
Aj tak by som nenechala dieta terorizovat koli plnenemu baklazanu.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní

Re: Francuzska vychova

Neprečítaný príspevokod quaxi » 11 Feb 2014, 01:04

Tu su teraz nastastie jasle tak nedostupne, ze aspon ten prvy rok to skoro vsetkych donuti zostat doma. A tiez averzia ku takymto zariadeniam, kedze boli nie az tak davno vnucovane vsetkym uvedomelym budovatelkam socializmu.

Mamamima - u nas maju jedlo zo standardnej skolskej jedalne, takze ziadne zazraky. Rano je skolka otvorena 1,5h, nemusia sa ponahlat. Ako sa tam ucia neviem, ale skoro zakazdym ked vojdem do budovy, ma tam minimalne jedno dieta poriadny hysak (vreskot, hadzanie o zem, a scenka sa nijako nezmeni za cely cas, co tam stravim, co je bezne aj 20min nez sa syn rozluci s kamaratmi a pooblieka). Bezne tam taketo veci predvadza aj viac deti naraz. Dokonca aj ti starsi 5-6 rocni. Pre deti takmer vsetci prichadzaju az uplne kratko pred zatvorenim skolky, lenze to este ani neprichadzaju rodicia, ale aupairky, ktore nasledne zostavaju s detmi na ihrisku, aby dieta doma neotravovalo. Pritom su to povacsinou rodinky, z ktorych jeden rodic je tu kvoli praci a ten druhy nepracuje.
Ak su s nasimi detmi vonku na ihrisku, tak su stale konflikty, pretoze tieto deti su omnoho divokejsie, sacu do druhych, biju sa, vobec neberu ohlady, nedavaju pozor a ich ucitelky to samozrejme nijako neriesia, ved deti maju mat slobodu. Nikdy sa nestal uraz, ked boli vonku iba nase deti, ale ked sa stretli s francuzskymi, tak uz bolo niekolko urazov, bezne su znicene veci (roztrhana vetrovka na 2 kusy, dolamane odolnejsie hracky). Ja si zdaleka nepredstavujem dobre vychovane dieta tak, ze ma potichu sediet v kute, ale myslim ze skolkar uz musi byt schopny davat pozor, aby neublizil druhemu dietatu pri svojej hre. Po skole obcas stretneme na ihrisku aj skolakov, viackrat som videla ako sa zacali posmievat neznamemu dietatu, alebo ho naschval prenasledovali a vytlacali z kazdej preliezky na ktoru slo (traja-piati druhostupniari sa takto idu odbavovat na dietati skolkarskeho veku). U skolakov pekne vidno absolutne pohrdavy pristup ku aupairkam - napr. som pocula ako aupairka presviedcala snad druhaka-tretiaka zo ZS ze uz maju ist na kruzok a ten jej papuloval, vyhrazal sa jej fackou, potom po nej ziapal ako po poslednej handre, nastastie uz po francuzsky, inac by mi asi prislo zle aj z obsahu toho prejavu.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: Francuzska vychova

Neprečítaný príspevokod artemis » 11 Feb 2014, 17:13

quaxi, ako to čítam, tak si viem predstaviť, že toto sa môže diať len v meste. Ja žijem na vidieku, a tu sa deti aj dospelí chovajú väčšinou normálne, prinútení nepokaziť si povesť, lebo každý o každom hneď všetko vie.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Francuzska vychova

Neprečítaný príspevokod shira » 11 Feb 2014, 20:24

No ja som prešťastná za dedinskú škôlku a "nemoderné" učiteľky, ktoré stále ešte majú zdravý sedliacky rozum...
a vlastne som zistila na základe tohoto, že som superžena. :lol: :lol: :lol: :lol:
od dieťaťa som "odišla" v 4,5 mesiaci do roboty, krkavčia som matka, a teraz to vyzerá rovnako, ak nie ešte skôr. necítim deficit ani ako matka, ani z profesionálnej stránky. Dieťa nemalo "separačnú úzkosť", nočné mory, čakám stále na obdobie vzdoru, nie som si istá, či sa dočkám. Dieťa dojčené 32 mesiacov, stále so mnu spí. O divokých nociach som popísala litánie, napriek tomu som ráno chodila normálne do práce. tak teraz tomu už celkom nerozumiem, prečo u ženy sa materstvo a pracovné povinnosti alebo ambície považujú za nezlúčiteľné veci a treba písať "populárno-náučné" knižky o tom, ako ženy sarostlivosťou o deti hrozne strádajú a zabúdajú na svoj život. Akurát teda musím poznamenať, že mi nezostal čas na takéto a ani iné náučné čítanie ;) no asi chvalabohu. čím ďalej, tým viac sa presviedčam, že mám počúvať sama seba, dieťa a manžela a neriadiť sa radami, čo a ako treba robiť a o čo všetko prichádzam..
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Francuzska vychova

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 11 Feb 2014, 20:52

Shira, no ale medzi Vami a krkavcimi rodinami lezia svety. Tvoje dieta bolo nadalej kojene, spalo s Tebou, nenechavala si ho vyziapat a nedavala si mu tabletky na spanie. Okrem toho ho pocas dna mal v starostlivosti milujuci otec. Takze ste ho nemuseli v strese rano kdesi dopravit a odlozit na 8 a viac hodin do chladneho narucia, resp. niekam, kde narucie nie je. To robi ten rozdiel.
Ale superzena si aj tak. :-)

Quaxi, tak to asi vsetko zapada. Ze skutocne tam je daky deficit narucia v rannom detstve, ktory sa neskor hentak prejavuje. Smutne.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní

Re: Francuzska vychova

Neprečítaný príspevokod shira » 11 Feb 2014, 21:31

deficit sa musí prejaviť.. to je jasné..
vďaka mojmu manželovi, všetko ok. sme založení dosť citovo, aj manžel. malý neraz zaspával na ňom koža na kožu.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Francuzska vychova

Neprečítaný príspevokod artemis » 11 Feb 2014, 23:12

shira píše:.... nerozumiem, prečo u ženy sa materstvo a pracovné povinnosti alebo ambície považujú za nezlúčiteľné veci a treba písať "populárno-náučné" knižky o tom, ako ženy sarostlivosťou o deti hrozne strádajú a zabúdajú na svoj život...


Shira máš špecifické povolanie, vysokokvalifikované, nepoznám Ťa síce, ale predpokladám, že nepracuješ 45 hodín týždenne a nedochádzaš do zamestnania hodinu tam a hodinu späť.
Ak niečo je u Teba akútne, že musíš zostať doma, či už pre Tvoju vlastnú chorobu, či dieťaťa, vyvesíš jednoducho na ordi oznam, že pacienti budú ošetrení u kolegu.

Ja si myslím, že pracovné povinnosti a ambície SÚ nezlučiteľné s materstvom v 90 percent (schválne nenapíšem povolaniach), zamestnaniach - čiže konkrétnych požiadavkách zamestnávateľov, firiem atď na dĺžku pracovného času a intenzitu pracovného nasadenia. A to sa nebavíme ani o finančných súvislostiach - v mojich očiach je žena uderetá o hlavu a nie ambiciozna, keď ide robiť dakde za 700 euro mesačne, 100 euro prejazdí na benzín, 100 euro minie na oblečenie potrebné do práce (reprezentácia musí byť, že), ďalších 100 euro ju stoja nákupy na jedlo naviac z dôvodu, že kupuje polotovary, alebo sa drahšie vystravováva aj sama kdesi cestou a 300 euro zaplatí opatrovateľke či dákej školke. Ostane jej z celého zárobku 100 euro, ktoré aj tak dade rozfrcká na nejaké hračky alebo sprostosti do bytu, len z čírej frustrácie, že nemá čas na rodinu, tak sa chce omámiť že aha môžeme si viacej dovoliť...A to nehovorím o stratenom čase, ktorý človek mohol stráviť radšej s deťmi doma...Ísť do práce sa oplatí skutočne len ženám, ktoré majú výborne platené zamestnanie s minimálnymi súvisiacimi výdavkami.
A pokiaľ viem, benzín, telefón, oblečenie, diéty, či au pair na firemné náklady - sekretárkam, úradníčkam, referentkám, predavačkám atď. - nikto neprepláca...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Francuzska vychova

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 12 Feb 2014, 01:26

Je pravda, ze mozno vnimame zmienenu francuzsku skolku ako vzor, pricom su tam v skutocnosti prominentne deti. Zrejme ani nase prominentne deti nie su o nic lepsie. Otazka je, ake su bezne deti vo Francuzsku. Co sa tyka zlucitelnosti zamestnania a starostlivosti o dieta, je pekny priklad z Japonsko, ako globalny tlak tlaci zeny nezmyslene do prace> http://ekonomika.etrend.sk/svet/liek-na ... prace.html
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Francuzska vychova

Neprečítaný príspevokod kinsi » 12 Feb 2014, 08:11

Shira, u vas je možna nerušena vztahova vychova v kombinacii s tvojou pracou len vdaka tomu,ze sa kariery vzdal tvoj muž. Lenže s touto alternativou by 99% iných mamičiek nepochodilo. A ono je i otazne,že ked sa tak ci tak jeden z paru musi kariery na cas vzdat,tak či už potom nie je ozaj lepšie a jednoduchšie,ak je to skor matka.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 18 dní

Ďalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia

cron