Jedlo na ukľudňovanie

debata o všetkom a pre všetkých

Jedlo na ukľudňovanie

Neprečítaný príspevokod evitentia » 06 Feb 2014, 14:59

Ahojte, boli sme na predĺženom víkende u mojich rodičov, kde bol malý intenzívne vynukovaný všelijakým jedlom a pokiaľ niečo nechcel, hneď sa hľadala alternatíva, ktorú by si dal. No a stala sa nám taká vec, že malý zje oproti minulosti obrovské kvantá jedla, čo je ešte najmenej, ale často odmieta dojčenie (klesla mi samozrejme tvorba) a myslím si, že jedlo pýta aj na ukľudnenie, namiesto dojčenia. Napr. plače mi v náručí lebo sa buchol a na prsník povie nie a pýta "papu". Som z toho nešťastná a naozaj sa bojím, že sa mi takto odstaví. Viem , že dojčenie mu nemožem vnucovať. Čo by ste robili? Dúfam, že je to prechodný stav.
evitentia
 
Príspevky: 41
Registrovaný: 10 Sep 2012, 10:32
Počet detí: 1
1. dieťa: Karol
Rokov: 12 rokov, 1 mesiac, 8 dní

Re: Jedlo na ukľudňovanie

Neprečítaný príspevokod shira » 06 Feb 2014, 15:25

Ja by som to nechala na ňom, má 2 roky to je slušný vek na ukončenie dojčenia, ono to zase tak rýchlo neprebehne. ja som cca od 2 rokov mala málo mlieka a vobec neriešila tvorbu, ešte sa dojčil ďalších 8 mesiacov. ku koncu som mala pocit, že sa dojčí z prázdneho.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Jedlo na ukľudňovanie

Neprečítaný príspevokod venus » 06 Feb 2014, 15:36

Dalsia vec ale je, ci je v pohode ked sa dieta uci utisovat jedlom.... nieje to cesta k obezite v dospelosti...ked kazda frustracia bude "zajedana"?
Ked je na utisenie prsnik tak to nevnimam ako tisenie jedlom ale skor blizkym kontaktom s mamou....
Aby to nebolo chapane ako podpichovanie, ja len uvazujem nahlas....odstavenie mi pride len ako polovica problemu
venus
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:40

Re: Jedlo na ukľudňovanie

Neprečítaný príspevokod evitentia » 06 Feb 2014, 21:39

Riešim to preto, lebo je to náhla zmena, výrazné zníženie frekvencie dojčení, po krátkom časovom období, čo sme strávili v inej domácnosti . Preto si myslím, že to nie je prirodzený priebeh. Malý sa hlasne dožaduje jedla niekolkorát za hodinu, a poje toho kvantá. Predtým jedol tiež dobre, dobre prospieval, ale toto je už v mojich očiach extrém. Vadí mi, že sa hlavne ukľudňuje jedlom namiesto dojčenia z každého hľadiska, či už krátkodobého alebo dlhodobého.
evitentia
 
Príspevky: 41
Registrovaný: 10 Sep 2012, 10:32
Počet detí: 1
1. dieťa: Karol
Rokov: 12 rokov, 1 mesiac, 8 dní

Re: Jedlo na ukľudňovanie

Neprečítaný príspevokod reanda » 07 Feb 2014, 11:35

mne sa nezda, zeby sa takto mohol pokazit za jeden vikend.. asi to bude len prechodne a ked doma zachovas pristup k jedlu ako ste mali predtym, tak sa to zasa vrati do starych kolaji.. ja by som ponukala prsnik a ked nechce, tak nic, ziadne jedlo na ukludnovanie.. a porcie a zlozenie stravy by som nechala tiez tak, ako bol predtym zvyknuty, nie ako u babky
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 25 dní

Re: Jedlo na ukľudňovanie

Neprečítaný príspevokod quaxi » 07 Feb 2014, 14:44

V takomto veku uz je dojcenie dobre zabehnute a nejake vykyvy by ti nemali ohrozit tvorbu - ak sa po par dnoch vrati ku predoslemu dopytu, budes mat mlieka dost. Moze to byt aj trvala zmena, tu urcite nezapricinil samotny pobyt u babky, skor je mozne, ze postupne dozrel do inej zivotnej fazy a tento pobyt bol uz len poslednou kvapkou, ktora chybala aby sa to aj prejavilo. Co sa tyka ukludnovania jedlom, ja sa toho dost bojim, ako venus pise, do buducna je to neprijemny zlozvyk.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Jedlo na ukľudňovanie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 08 Feb 2014, 18:05

Uplne s Quaxi suhlasim.
Este tak na doplnenie - ako pri akomkolvek strajku pri dojceni plati pravidlo zvysit na maximum fyzicky kontakt - nosenie, spolocne spanie s tym, ak sa da, aby tam bol i kontakt koza na kozu - napr. rano v posteli, pri kupani.
Taktiez sa mi pri strajku osvedcila vertikalna poloha - pri umiestnovani dietatka poleziacky na dojcenie sa dietatko mnohokrat brani. Jednoduchsie to byva si len tak sadnut do kresla ci na gauc a dat si babo obkrocmo na seba, prsnik celkom "nahodne"volne k dispozicii (rozopnuta bluzka bez podprsenky). Dietatko pri hre s mamickou, alebo ked si chce zadriemat na jej hrudi, zrazu objavi prsnik a bez nasilneho nukania sa k nemu aspon na chvilu (alebo i dlhsie) pricucne.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Jedlo na ukľudňovanie

Neprečítaný príspevokod kinsi » 09 Feb 2014, 09:15

Ahoj Evitentia, napíšem Ti sem moj názor napriek tomu, že by som Ti ho mohla povedať do telefónu, alebo osobne :D ale aspoň nám to tu trošku ožije a budem vidieť, čo si o ňom budú myslieť iní ľudia. Podľa mňa sú problémy v zásade dva - jednak to, že saTi malý zrejme odstavuje a druhým je to ukľudňovanie sa jedlom... Myslím, že problém s dojčením, alebo začínajúcim odstavovaním Ti začal už dávnejšie, ešte predtým,ako si šla ku Vašim. Pamatáš sa , keď si u nás bola pred cca mesiacom? Už vtedy som Ti to hovorila, že mám ten pocit. Malého som v podstate nevidela sa normálne nadojčiť, na prsník Ti šiel vždy len na chvíľočku a podľa mňa moc toho nepopil(pre vysvetlenie , boli sme spolu celé 3 dni, aj noci ). Otázka je, či je to už prirodzené odstavovanie - to ja nedokážem posúdiť, ja som skor názoru, že je ešte malý, podľa Mamily by ešte tiež nemalo v tomto veku ísť o "prirodzené"odstavovanie. Fakt je i ten, že keď sa domáha alternatívneho ukľudňovania jedlom, pričom predtým sa ukľudňoval prsníkom, tak skor ešte nie je na odstavenie úplne pripravený. Podľa mňa je možné, že problém s ukľudňovaním jedlom prejde vo veku,keby by sa malý ozaj "prirodzene"odstavil - povedzme v 3-4 rokoch. Ty vieš, že som mala cca pred rokom výhrady i k tomu, ako si ,podľa mňa pričasto, ukľudňovala prsníkom. I keď si ma vtedy v podstate presvedčila, že je to OK a má to tak byť, tak vidíš, možno to tak nebolo úplne najlepšie. Myslím, to, ako si malého dala vždy hneď na prsník v momente ako sa mu niečo stalo, padol, udrel sa...aj ozaj minimálne. Mne by sa zdalo lepšie mu v prvom momente ponúknuť iné riešenie - pofúkať, oprášiť...až ked nezabere, tak prsník. Ale je možné, že sa mýlim a nemám pravdu. V každom prípade, aj keby som mala pravdu, tak minulosť už nezmeníš a treba skor rozmýšľať, čo teraz. Ja by som asi skúsila zapracovať ešte na dojčení - skúsiť, ako píše Janka viac kontaktu, viac nosenia, neštopať celý deň (neboj u nás budú budúci týždeň ideálne podmienky - budú len jedlá čo varím ja, takže sa malý milerád vráti k dojčeniu :) ), možno i zvážiť zvýšiť tvorbu ináč. Dúfam, že sa nehneváš, čo to tu píšem za bludy a nerozmyslíš si tú budúcotýždňovú návštevu u nás :D :D :D
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Jedlo na ukľudňovanie

Neprečítaný príspevokod kinsi » 09 Feb 2014, 09:29

ozaj, a nie si náhodou tehotná ? :D :D :D
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Jedlo na ukľudňovanie

Neprečítaný príspevokod evitentia » 09 Feb 2014, 17:38

Je pravda, keď som nad tým znovu rozmýšľala, že už pred tým víkendom sa mi niekoľko nocí budil a hovoril, že mliečko nie je. Potom ale bol chorý a len sa dojčil, to ma upokojilo. Ten víkend bola naozaj zrejme len posledná kvapka, ako píše reanda. Po návrate domov, som dúfala, že sa veci rýchlo napravia, ale bez manducy sa mi nedarilo zvýšit tvorbu ani malého alternatívne ukludnovat. Totiž pred týždňom som v návale nerozumu požičala svoju manducu, bez ktorej nevyjdeme ani pred dom a v ktorej je zvyknutý sa dojčiť. Kinsi , už aby som mala vaše ergo :D . Tehotenstvo je veľmi nepravdepodobné :D
evitentia
 
Príspevky: 41
Registrovaný: 10 Sep 2012, 10:32
Počet detí: 1
1. dieťa: Karol
Rokov: 12 rokov, 1 mesiac, 8 dní

Re: Jedlo na ukľudňovanie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 10 Feb 2014, 00:46

Tvorbu mlieka vie znizit i menzes (to kratkodobo), antikoncepcia, stres a samozrejme znizeny dopyt.
Ak to nie je hormonalnou pricinou, tak vcelku na vybudenie zaujmu by vedel pomoct i Domperidon (Costi). V tom pripade by som odporucala jeho kratkodobe pouzitie na par dni. V sucasnosti totiz znizeny dopyt urobil znizenu ponuku a ta zasa este viac znizuje dopyt... Ak je v hre naozaj len znizena tvorba, tak toto pomoze.
Co sa tyka ukludnovania prsnikom vo veku 1 roka, to by som pokladala za ok. Dietatko ma prsnik spociatku uplne na vsetky problemy sveta a postupne sa uci riesit to inak. To je mozno len nas nezvyk vidiet, ze sa dieta dokaze niecim tak okamzite ukludnit a obavame sa, ci mu to neostane. To je potom neskusenost s dlhodobym dojcenim, ked vieme, ze naozaj sa postupne od prsnika dokaze odlucit.
Momentalne si zrovna vybral papu od babky :-). Ci je to idealne, na to musi prist sam, mamina :dojcenie: ostala, babka na dosah nie je ;) .
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Jedlo na ukľudňovanie

Neprečítaný príspevokod evitentia » 12 Feb 2014, 09:37

Janka, ten domperidon som si veru predvčerom nasadila. To čo mi vždy tak dobre účinkovalo na zvýšenie mlieka - to že spal cez deň na mne, akosi teraz nezaberalo, preto som sa rozhodla, že si domáč krátkodobo nasadím :) A vačšina našich problémov zmizla. Javí sa mi , že hlavným problémom bol teda výrazný pokles tvorby. Hoci po prečítaní témy od mamamimy sa cítim dosť nekompetentne :)
Musím sa ale sústrediť na to, aby som ho nenechávala behať s jedlom, a aby sme jedli tých cca4-5x denne spoločne. Ďakujem za podporu a rady :)
evitentia
 
Príspevky: 41
Registrovaný: 10 Sep 2012, 10:32
Počet detí: 1
1. dieťa: Karol
Rokov: 12 rokov, 1 mesiac, 8 dní

Re: Jedlo na ukľudňovanie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 13 Feb 2014, 00:43

Pokial sa tych par dni nestanes od D. zavisla :-), tak potom to vyzera super. Zda sa, ze sa podarilo preseknut ten zacykleny kruh (nizka tvorba - nizky dopyt). Len pri vysadzovani opatrne, znizuj davkovanie pocas niekolkych dni.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt


Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 10 hostia

cron