Žijeme s batoliatkom

debata o všetkom a pre všetkých

Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod janka » 03 Máj 2011, 12:03

Radi by sme určite od ranného veku učili detičky dobrým mravom a vštepovali im hodnoty, ktoré považujeme za správne. Zdroje o výchove detí, ktoré poznám, pracujú ale až s deťmi od troch rokov, keď sa už s nimi dá rozumne dohodnúť - skvelá a v zrozumiteľnom jazyku napísaná kniha je Respektovat a být respektován, veľkej obľube sa teší aj pedagogika M Montessori. Mnohé odporúčané princípy sa určite dajú uplatniť už pri menších deťoch. Vyžaduje si to ale trochu invencie či skúseností iných mamičiek. Preto šup sem s nápadmi, ako ste zvládli náročné situácie so svojimi detičkami a ako sa vám podarilo aplikovať princípy rešpektujúceho spolunažívania. Alebo len tak si pokcať o tom, čo sa vám v týchto súvislostiach preháňa hlavou.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod janka » 03 Máj 2011, 12:33

No a hned si aj prispievam, nech sa to tu rozbehne :D Luludi sa ma raz pytala na montesori aktivity pre deti mladsie ako jeden rok. Vtedy este nejak velmi nehraju, je to skor obdobie objavovania sveta. Ja mam doma knizku o montessori (v anglictine), a tam som pre takto stare deticky odporucaju "kos pokladov":

Treba zobrat nejaky pruteny kos a naplnit ho roznorodymi predmetmi, tak 50-100 kusov. Rozne tvary, rozne materialy, rozne farby, rozne vone.... Napriklad kusok retiazky, zvoncek, lyzicka, kamen, suska zo stromu, kostka z avokada, musla, varecha, drevena kocka, stetec, kefa na topanky, skenena nadobka s korenim, penazenka, tazitko na papier, hodvabny sal, bavlnena stuha, brmbolec.... Ked sa dietatu prvykrat poda ten kos, je dobre pritom velmi nerozpravat (dieta sa nevie sustredit na vela veci naraz, slovny doprovod ho tak zbytocne rozptyluje), len vybrat jednu vec, poobzerat si ju s dietatom a vratit naspat do kosa. Dieta samo rychlo zacne vytahovat veci a skumat ich. Vraj pri tom bude travit dlhe chvile, v pohode aj polhodinu v kuse. Je to dost stimulujuca cinnost, takze nie je dobre zamestnavat tym unavene dieta.

Luludi spomnala, ze u nich ma kos pokladov uspech. Da sa to urobit aj pre starsie deti, no tam je uz problem zhromazdit tolko veci, ktore su pre dieta nove. Ja som ho skusala dat dohromady, no zlyhala som prave na tomto.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod akdarka » 03 Máj 2011, 12:38

ja mam zatial dojciatko. snazim sa uz teraz "zautomatizovat" respektujuci pristup, kedze nad tym treba viac premyslat, formulovat vety. knihu rabr teraz citam ako maly dovoli. paci sa mi rabr a taktiez montessori - povazujem ich za uzasne prinosne vo vychove dietatata.
teraz maly 4nozkuje, stavia sa vsade, chodi pri nabytku - snazim sa mu nezakazovat ked skuma svoje okolie. zaujimaju ho samozrejme kvietky, elektronika a ked ide nieco chytat, stlacat, tahat tak mu poviem: "Tomáško, opatrne" a obcas dovysvetlujem preco opatrne - podla rabr. proste trenujem do buducna :-) taktiez ked sa pri niecom postavi a balansuje tak tiez poviem, ze opatrne a tvarim sa, ze ho neistim. ja si myslim, ze to funguje - veci nie su pre neho zakazane ovocie co naviac chuti. teraz si uz velakrat ani crepniky na zemi nevsimne a ide dalej. obcas chyti list ale vacsinou pusti opatrne. proste si zvykne na prostredie, v ktorom zije :-) neznasam ked dieta biju po rucicke ked sa za niecim natahuje...trestat dieta za prirodzenu zvedavost je nespravne. samozrejme sme zabezpecili potencionalne nebezpecne veci-zastrcky, kozubove naradie atd, ale inak len maleho usmernujeme v priestore. vacsinou sa posuvam na kolenach za nim a istim ho, kedze je niekedy velmi odvazny:-)

ak by niekto mal nejaku knihu M.Montessori v elektronickej podobe alebo na predaj - napiste mi prosim:-)

budem cakat vase inspirujuce myslienky, aktivity...zatial citam jednu slovensku a cesku stranku o Montessori + na FB je stranka "montessori doma" a je tam tiez dost zaujimavych napadov.
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 26 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod akdarka » 03 Máj 2011, 12:42

janka, super ten kos aj tipy na napln. ja zatial mam taku malu nadobku kde mu davam drobne hracky aby ich vytahoval. a aky sa odporuca "kos"-pruteny, plastovy?
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 26 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod kinsi » 03 Máj 2011, 12:51

Ja som čo sa výchovy týka úplny analfabet. Nikdy ma deti nezaujímali, ani som neplánovala ich raz mať. Ale keďže priateľ veľmi chcel, nakoniec som pristala a dnes som neskutočne rada, že malinkú máme. Úplne si ma podmanila. Rada by som sa s Vami poradila. Ako reagovať, keď sa malá hnevá? Hnevá sa vždy, keď sa jej v niečom bráni -napr. ju nechcem nechať plieskať po klávesnici (jasné, že ju nebijem po ručičke, ale jej stačí, že zdvihnem a preložím notebook), zdvihnem ju , ak sa liepa na nášho 18ročného slepého psíka, no a najvačší horor je, keď jej chcem prezliecť plienku a chcem , aby ležala 20sekúnd na chrbte....Ako mám reagovať? Vie chytiť neskutočný amok. Ale inak je fakt milá, skoro stále sa smeje, vobec nie je plačlivá. Neviete poradiť nejakú dobrú knižku o výchove?Ďakujem.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 7 dní

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod luludi » 03 Máj 2011, 13:46

akdarka: vo vseobecnosti montessori pracuje hlavne s prirodnymi materialmi, teda je dobre, aby bol kos pruteny, my mame vsak nieco ako malu drevenu bednicku, lebo pruteny kos moje drahe 12 kg dieta proste vzdy zlomi :D Kym som naplnila kos prekvapeniami a pokladmi, najprv som nechala buba par dni, kym si ju preskuma, obhryzie a podobne a ked ho uz sama o sebe nezaujimala, naplnila som ju pokladmi :) Kos dostava, ked je cerstvy a vesely a vnimavy. Sedi si pri nom, postupne vytahuje predmety a skusa, co sa da s nimi robit. Po 3 tyzdnoch som si vsimla, ze uz predmety nielen obhryza a trieska nimi, ale napriklad gulate predmety zacal kotulat, s kefou sa skusal ucesat (trafil oko samozrejme a podobne) takto vydrzi aj pol hodinku :D
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 7 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 6 mesiacov, 14 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod luludi » 03 Máj 2011, 14:24

Mame maly 2 izbovy byt, ked zacal maly stvornozkovat, nalepila som zem dlhy pas lepiacej pasky na koberce zo spalne, cez obyvacku, chodbu az do kuchyne - maly ked si vsimne ze je na paske, ide po nej cez cely byt - hore dole, tak sa zabavi dlhsie, ako ked prechadzal v jednej miestnosti od steny k stene ;)
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 7 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 6 mesiacov, 14 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod shira » 03 Máj 2011, 14:36

ja tiež nemám nijaké skúsenosti s výchovou dieťaťa, iba som dala úspešný štart do života množstvu šteniat s predpokladom pre budúce pracovné upotrebenie (musia byť podporované v zvedavosti, odvahe a nesmú mať zlé skúsenosti z "detstva") :lol: :lol: nežiadúca činnosť u šteňaťa sa iba okomentuje slovne - nie, nesmieš a musí sa presmerovať na žiadúcu činnosť - ponúknuť hračku, upútať pozornosť vhodným smerom. v princípe je to podobné, sú to mláďatá a ich prirodzenú zvedavosť netreba trestať, nevedia, že robia zle (ničia niečo). z toho mi logicky vyplýva, že prostredie treba zabezpečiť, aby si dieťa neublížilo (prípadne nenapáchalo nejaké veľké škody) a dohliadať na neho, a usmerniť pri tom čo robí. cápať batoliatko po ručičke si neviem teda predstaviť :twisted: u dieťaťa je obrovská výhoda, že ide o omnoho vyššiu schopnosť učenia, vzájomnú komunikáciu, schopnosť reči... príde mi prirodzené už teraz, že s dieťaťom veľa rozprávam, všetko komentujem a vysvetlujem... dieťa robí úžasné pokroky, je neuveriteľné sledovať jeho myšlienkové pochody už teraz :o ten kôš určite urobím, len čo bude sedkať, to je super. skôr sa bojím toho, ako zvládať neskôr hnev, vzdor, zlosť, ako píše kinsi - v takýchto veciach (klávesnica, psík) by som asi len zabránila a potom si nevšímala prípadnú zlosť, snažila sa upútať niečím iným..neviem bojím sa fázy hádzania sa o zem, hlavne na ulici :x
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 26 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod shira » 03 Máj 2011, 14:38

luludi :D aké nápady, ja skapem... ešte že mám kde naberať inšpiráciu a námety na novú zábavu :goodjob:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 26 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod kinsi » 03 Máj 2011, 14:53

Shira, to sme na tom dosť podobne. Ja som doteraz tiež vychovávala len psíky. No v podstate sa s malou snažím zachádzať tak isto, snažím sa jej dávať množstvo podnetov, stále s ňou chodím na nové miesta, nechávam ju si všetko pochytať a pokiaľ to len trošku ide, tak i obžuť. No i tak sa nedá úplne vyhnúť situáciám, ktoré ju zlostia. Snažím sa jej hnev nevšímať, ale niekedy to nejde -napr. nechce si dať obliecť plienku, to ma hnevá najviac, lebo fakt neviem, čo by bolo správne - dohovárať, fyzicky k ľahu na chrbte prinútiť, alebo dačo iné. Zo začiatku zaberalo dačo drobné do ručičiek, ale to už prekukla :D a tak je teraz každá nová plienka boj. Priateľ to už rieši tak, že jej dáva plienku v sede, len potom samozrejme sa často preciká, či ju niekde otlačí, čo je tak asymetricky prilepená.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 7 dní

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod luludi » 03 Máj 2011, 15:01

shira, kinsi : prebalovanie a prezliekanie je kapitola sama o sebe, tu to vidim tak, ze musim pockat, kym nebude trochu starsi, aby som mu vysvetlila, ze chvilu musi vydrzat :)
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 7 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 6 mesiacov, 14 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod ayshka » 03 Máj 2011, 15:42

juuj dobra tema, rada sa nieco dozviem, o montessori toho vela neviem, ten kosik napadov vyzera fajn, len tiez asi doma nenajdem nic co uz nebolo preskumane nasim malym zvedavcom :-) ma napadlo ze pre starsie deticky mozu byt napr. povystrihovane rozne obrazky, moj si rad pozera obrazky v casopisoch a ja mu ich komentujem, je strasne vnimavy a dokaze na nich rozpoznat uplne detaily.
ayshka
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 27 Mar 2011, 17:15
Bydlisko: Kosice
Počet detí: 1
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 4 mesiace

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod Norika » 03 Máj 2011, 18:08

ano aj ja sa pripajam, super tema :-D s lutostou musim priznat, ze doma by ma take nieco nenaucili :( vsetko dobre cerpam z netu.....
tak, my sa len zaciname ucit stvornozkovat, este nebezime jak atleti, ale na slimaka stacime, tak aspon viem, co nas caka.....
inac, k tym obrazkom, aj nas ma strasne rad fotky deti, a hlavne svoje, odkedy sme mu ho ukazovali v zrkadle, vie rozoznat detske oci a smeje sa na ne, ked nejake zbada :-D
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 24 dní

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod janka » 03 Máj 2011, 22:01

no baby, ale ste sa rozbehli, to som necakala, super, tesim sa.

kinsi, ja som v tom veku prebalovala uz po stojacky. Ked este sama nevedela stat, tak som ju zaviedla k nejakej policke alebo k stolicke, vylozila pred nu nejaku hracku, a kym sa Miska drzala policky a zaoberala hrackou, rychlo som prebalovala. Hracku svihla na zem, tak som ju zdvihla naspat na policku/stolicku a pokracovala v prebalovani. To sa opakovalo, kym som neprebalila. Prebalovanie je dodnes kumst, ako to naraficit, aby sa mi to podarilo. A zakazy v tomto veku velmi nefunguju, lebo deti este nerozumeju zaporu: "nelez tam" znamena to iste ako "lez tam". V tom veku je asi najvhodnejsie odputavat pozornost - ak zacne dieta robit nieco, co si nezelame, jemne ho odviest a zacat ho zabavat inak. Ta frustracia, ze nieco nemoze, je v tom veku este prilis velka na dieta, aby to dokazalo len tak spracovat.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod janka » 03 Máj 2011, 22:10

akdarka, ako pise luludi, prirodne materialy su preferovane. Este by som doplnila, ze vo vseobecnosti kvalitne hracky (najma z dreva) su preferovane pred plastakmi. Dieta ma pravo prichadzat do kontaktu s kvalitnymi vecami a nie byt "odbavovane" niecim lacnym, coho nebude skoda, ked to rozmlati. Od utleho detstva by si tak malo vytvarat predstavu o hodnote veci, ze si ich treba vazit a zaobchadzat s nimi s respektom. Ja som Misku naucila zaobchadzat so sklom, podobne ako luludi opisuje o tych kvetinach. Miska ma pristup do spajze a rada sa tam hra, kym ja varim. Hrava sa so sklenenymi poharmi a flasami ;) Spociatku som tam chodila s nou a kazdy jeden pohar som pridrzala, pricom som jej hovorila, ze s nim treba manipulovat opatrne, lebo je krehky atd. Postupne som ju nechavala viac a viac samu, dnes na nu uz ani nedozeram. Este tam ani jeden pohar nerozbila a hrava sa s nimi teda intenzivne.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod janka » 03 Máj 2011, 22:16

tak som to pomotala, s tymi kvetinami to pisala tiez akdarka, ospravedlnujem sa :? Privela tu toho bolo popisane na mna... :lol:
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod akdarka » 03 Máj 2011, 22:19

janka, o kvetoch som to pisala ja takze chapem ako to myslis :-)
A tie drevene boxy, bednicky ste kde kupili?
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 26 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod luludi » 04 Máj 2011, 09:34

akdarka: v baumaxe
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 7 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 6 mesiacov, 14 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod luludi » 04 Máj 2011, 13:30

Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly Jak naslouchat, aby nám děti důvěřovaly - autor Adele Faber - velmi dobra kniha o vztahovej vychove - je aplikovatelna od maleho babatka a vychadza z knihy Respektovat a byt respektovan.. ak by ste mali zaujem ;)
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 7 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 6 mesiacov, 14 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod akdarka » 05 Máj 2011, 10:29

ked nosim maleho vzadu na chrbte tak mam pocit, ze je tam tak "sam" :lol: ale asi je to pre neho prijemne, no nie? riesim ja ale veci, vsak - nesmejte sa velmi :)
a este - maleho nechavam lozit po dome a nejako mu nezasahujem do aktivit ak nerobi nic nebezpecne- typu nerozpravam cely cas, sledujem ho niekedy pasivne...striedam take casy, ze mu komentujem, rozpravam a potom ho nechavam v klude. je to ok? ako sa to odporuca?
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 26 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod luludi » 05 Máj 2011, 10:49

akdarka neviem presne ako sa to odporuca, ale ja to riesim tak, ze pokial sa vie maly zabavit sam, nevstupujem mu do hry, akurat pasivne sledujem, aby som vedela eliminovat pripadnu katastrofu, male bolacky neriesim, to sa musi naucit.. ked uz ho hra nebavi, vezmem ho do manducy a na chrbat a spolu upratujeme, zatial iba sleduje, co robim a ja komentujem, popri upratovani, co vidime, ake to ma farby, na co to sluzi a pod., ale ked bude vacsi mam odkukane od znamych, ze bude mat tendenciu mi sam pomahat, napr. s utrenim prachu, podavanim stipcov a pradla a podobne. Maly ma teraz take skumacie obdobie, ked ho vyslovene nebavi, ked s nim robim napr. tapusky, takze to neriesim, skusim trochu neskor :)
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 7 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 6 mesiacov, 14 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod janka » 06 Máj 2011, 11:51

akdarka, luludi, chcela som skor reagovat, ale zapasili sme s horuckami nad 39, uz dufam zostali len sople, kasel a hnacky (idu zuby), tak snad stihnem co-to napisat.

Ja tiez myslim, ze je to dobre nezabavat cielene dieta nonstop. Jednak samo potrebude sa trochu vysporiadat s novymi dojmami, a jednak je dobre, ked nevyrasta s pocitom, ze je centrom diania. Presne na to je dobre nosenie, ze je dieta vramci moznosti zaclenene do zivota tak, ze vsetko vidi zblizka, ale nik okolo neho extremne neobskakuje. Aj podla montessori treba dietatu len ponukat aktivity a nechat uz na nom, coho sa chyti.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod janka » 06 Máj 2011, 15:09

A este som sa chcela podelit s jednou skusenostou co sa tyka hraciek. Miske sme na hracky vyclenili spodne dve police kniznice, tam pekne dociahne a moze si zobrat, co sa jej zapaci. Ale hraciek ma strasne vela (asi to poznate, cela rodina pri kazdej prilezitosti nieco nosi), policky boli pekne narvate. Potom som si precitala o montessori style, ze hracky by mali byt pekne uhladne poukladane jedna vedla druhej, rozhodne nepouzivat take tie velke krabice, do ktorych sa hracky nahadzu a je upratane. Ak hracka pozostava z viacerych drobnych kuskov, tak ich dat do nejakej nadoby (drevena krabica, pruteny alebo ratanovy kosik, sklenena miska...) a tuto nadobu pekne polozit do policky. Je to preto, ze uhladne usporiadane veci davaju dietatu pocit, ze je panom situacie, a je pren omnoho prijemnejsie podist k takej policke a vybrat si hracku. Deti v podstate miluju jednoduchost a poriadok, aj ked su majstrami vo vyrabani chaosu.

Tak som vyhadzala vacsinu hraciek, skryla ich do skrine a tie, co ostali, som usporiadala na policku. Efekt bol prekvapivy. Uz pocas upratovania Miska s radostou nachadzala hracky, s ktorymi sa uz davnejsie nehrala, lebo boli ulozene prilis natesno s ostatnymi, jednoducho ju to nelakalo siahat do tej velkej neprehladnej hromady. Na druhy den sa prvykrat stalo, ze Miska sama od seba odlozila skladacku, s ktorou sa prave dohrala, na policku. No pravidlom to nie je, ze by si zacala po sebe odkladat, ale parkrat sa to odvtedy stalo. Je fakt, ze tiez si musim dat viac zalezat na udrziavani poriadku: ked sa s niecim nehrame, odkladat to do policky. Takto sa dieta asi lespie nauci poriadku, ked nim bude stale obklopene, ako keby som jej stale vysvetlovala, ze veci sa maju odkladat a snazila sa k tomu Misku kadejako navadzat, si myslim. Ona sama si velmi dobre pamata, co kam patri, a sama sa snazi mnohe veci ukladat na tie miesta.

(Dufam, ze nepisem prilis chaoticky, pisem toto totiz na niekolkokrat uz peknych par hodin.)
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod ayshka » 06 Máj 2011, 15:49

janka super, aj ja som si vsimla u nas, ze hracky co su v krabici uz berie ako nezaujimave (jedine ak vezme celu krabicu a vysype jej obsah na zem) a hned rano ako sa vyspi ide k polici kde ma poukladane auticka a tam sa hra najradsej. On si zase presne pamata kde co polozi, ked sa ho spytam, kde to dal, tak mi ide ukazat :-) len skoda ze si nepamata kde dal moj mobil, lebo uz mesiac ho neviem najst :-(..... ale na poriadok ma svoj vlastny pohlad, lebo vsetky veci z kuchyne nosi do izby a opacne.
Ja som zase niekde citala, ze niektore hracky treba poukladat aj na vyssie policky, aby na ne dieta nedociahlo a aby ho to nutilo komunikovat a vypytat si ich od rodica (ukaze prstom, ze to chce alebo povie)
ayshka
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 27 Mar 2011, 17:15
Bydlisko: Kosice
Počet detí: 1
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 4 mesiace

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod luludi » 06 Máj 2011, 16:31

janka, ayshka: to funguje aj u nas.. hned ako maly zacal 4nozkovat, vypratali sme mu spodne police v kniznici a skrinke pod TV a dali tam par kvalitnych drevenych, sklenenych, bavlnenych hraciek a 3 najoblubenejsie auticka (plastove) a musim povedat, ze sa s tym vyhraje viac, ako ked mal okolo seba uplne vsetky hracky, netreba podcenovat detsku fantaziu. Menej je viac. U nas medzi top hracky patri obycajna vareska - uplne nova - vdaka nej sa nam prerezali skor zubky a sklenena flasa do polovice naplnena vodou (uzavreta). a potom standardne: stipce na pradlo, hrnce, pokrievky a podobne.. Zaroven ho to umiestnenie hraciek nutilo hybat sa po celej izbe. Zatial len vsetko vybera, chce to cas, aby sa naucil (odkukal) aj odkladat. Ale priznavam, ze ja mam velku skolu u janky a jej misky :)
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 7 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 6 mesiacov, 14 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Ďalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron