Žijeme s batoliatkom

debata o všetkom a pre všetkých

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod Anna » 22 Mar 2012, 12:29

No my robíme to isté...niektoré veci nemajú kompromis, malý už sám povie, umývanie zubov-minútka...nie je mu to po chuti, ale toleruje, aj umývanie rúk, niekedy tlačí na pílu krikom, ale neustupujem, ani manžel, je to antivýchovné, preto záchvaty zúrivosti ako také už nemáva a keď áno tak ho chvíľu nechám/ každý má negatívne emócie uvoľniť/, potom ho ho objímam nasilu a dookola , že ho ľúbim, že to je nebezpečné a blá, blá, blá...napočudovanie disciplinovanosť vo výchove pomáha, ale podstané je to, že keď ten druhý až tak nesúhlasí s postupom partnera, neokrikujem ho, ale mu to poviem až potom v súkromí, tak máme autoritu obaja...so strihaním nechtov problém nemám, dokonca pílnikujem, ale myslím, že som sním nevyjednávala na túto tému, musí sa to a dosť..teraz tiež veľa recitujeme básničky, pri obliekaní básničky, knižky, atď.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod janka » 22 Mar 2012, 21:06

ach jaj, tak vidim, ze v tom aspon nie sme sami, v tej neprelomitelnej zatatosti. Ona to nikdy nejak nemusela, to umyvanie zubov ani cesanie, ale az teraz sa tak zufalo zatala. Uvidim, skusim to este nejak zatraktivnit. Ale asi je to proste take protestovacie obdobie, ze cokolvek navrhnem, je apriori proti. Obliekanie je tiez tragedia, ale to je asi u kazdeho dietata. Nastastie sa vonku uz otepluje, a tak ked vybehneme na dvor, tak sa uz ani netreba obliekat. Doma sa mi obcas podari jej natiahnut aspon tricko, nech nie je uplne hola, no a tak potom beha aj po dvore - tricko a holy zadok, obcas si k tomu obuje gumaky, to je jedina obuv, ktoru uznava. Susedia len gulaju ocami, ze mi prechladne, no ale co narobim, nastastie je dost otuzila, len striehnem, nech si nesada na zem.

Inak, shira, tiez sa musim priznat, ze sa cim dalej tym viac musim ovladat, aby mi obcas nevyletela ruka. Stale mam taky dojem, ze capnut jej obcas nejaku tu vychovnu, tak je s nou hned rozumnejsia rec, hlavne v tych momentoch, ked sa akosi zacykli vo svojom zachvate negativizmu, a ziadne dohovaranie nema sancu. Ale zatial som sa nastastie vzdy ovladla.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod miriam » 22 Mar 2012, 21:17

Janka, len mi tak napadlo, ze ci Miska nereaguje teraz tak zatato aj koli prichodu noveho cloviecika do rodiny..My dospeli si sotva vieme predstavit, co to s detskou dusickou urobi, ked uz nie je jedine dieta, obzlast, ked doteraz tu bola len pre neho..mozno som odveci, ale ked sa vratim v spomienkach do obdobia, ked som sa vratila z porodnice, vidim, ako velmi nas maly vnimal, ze nastala zmena..Drzim palce, inak u nas na zuby zabera len dat zatial do ruky nieco ohromne atraktivne a rychlo drhnut :)
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod janka » 22 Mar 2012, 21:56

myslis, miriam, ze by to mohlo byt tym? Ja som praveze velm milo prekvapena, ze Miska prijima Adelku velmi dobre. Ziadne sceny ziarlivosti, ziadna nevrazivost. Nastastie sa mi da fungovat celkom dobre, lebo Adelka je vacsinu dna v satke, kde spi a aj sa obcas dojci, a ja mozem do velkej miery fungovat s Miskou ako doteraz. Ale asi to tiez uvidim az spatne, co bol prirodzeny vyvoj a co reakcia na sestricku.

kinsi, to Miska rada nadrapuje macky, co mame na dvore. Specialne je tu jedna s akymsi oslabenym pudom sebazachovy, a ta si uz toho od Misky teda uzila - nadrapovania, prevlacania, hadzania. Ale asi ju teda poverim starostlivostou o tie macky. K tomu sa naucila sama si odniest nocnik a vyliat do zachoda (teda este sa dobre netriafa, ale vsak sa to nauci), vcera mi zas uplne sama naladovala pradlo do pracky - ja som to len nahadzala vsetko na zem, a Miska to natlacila dnu (k tomu prihodila aj nejake svoje gumene hracky, vraj treba aj tie oprat) kym ja som prebalovala Adelku. Takze prat mozme tiez spolu. Toto sa mi zda byt dobra cesta, zapojit dieta zmysluplne do chodu domacnosti, v tomto veku je uz schopne naozaj pomoct. A podla mna to odbura nejake to dokazovanie a nezmyselne si presadzovanie vlastnej vole.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod miriam » 22 Mar 2012, 22:16

Ano Janka, presne tak som to myslela, ze to uvidis az spatne ( ak je co..) a len som tym chcela povedat, aby si to teraz nevnimala mozno tak, voci Miske "ostro"..Aj u nas prebehlo vsetko hladko, doteraz som nezbadala, ze by starsi na maleho ziarlil, ale ked som si, ked mal mladsi asi 3 mesiace, precitala knizku Prvorozene dite, tak mi pri citani niektorych pasazi bolo hrozne smutno a spatne mi napadlo, ze ako sa asi moj maly musel citit, aj ked nedal nic najavo..Ale ako vravim, vobec to tak nemusi u Vas byt..
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod janka » 22 Mar 2012, 22:50

to je zaujimave, miriam, u vas to asi vyzeralo podobne, ziadna velka ziarlivost, vcelku pohodove prijatie... ale nieco tie deticky musia prezivat, je to velka zmena do ich zivota. Ze ci vlastne nie je lepsie, ked si svoje pocity vyventiluju ocividnou ziarlivostou, ako ked to len dusia v sebe a nevedia ako s tym von, hmmmm. Keby si tu knizku citala skor, robila by si pri narodeni druheho dietata nieco inak? Neviem, ci sa mi chce kupovat knizku od Prekopovej, jej terapia pevnym objatim mi je dost nesympaticka, tiez tu na fore sa kdesi rozoberali jej divne nazory na nocne dojcenie.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod algon » 22 Mar 2012, 23:06

miriam + janka :goodjob: ste sikulky ako to s deturencami super zvladate, ste pre mna velkou inspiraciou :)
algon
 
Príspevky: 52
Registrovaný: 25 Mar 2011, 13:00
Počet detí: 1
1. dieťa: Michal
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 2 dni
2. dieťa: Juraj
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 16 dní

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 22 Mar 2012, 23:14

Janka, ta kniha Prvorozene dite je naozaj dobra a fajn sa cita, ja mam precitane od Prekopovej skoro vsetko, niektore sa mi vobec nepacili, niektore ako tak, ale tato sa mi pacila najviac, tiez som si co to voci prvemu uvedomila, hned po precitani som jeho postielku pricapila k manzelskej, aby Tomino mohol tiez kedykolvek ku mne pod perinu, viac som sa s nim zacala mojkat, zacali sme sa spolu kupat, prip on a tato, ked je maly s tatom, tak Tomino sa pyta do Manducy a snazim sa mu tiez vyhoviet atd atd a podla mna to malo svoj efekt.
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 6 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod miriam » 23 Mar 2012, 10:03

Janka, mne sa ta knizka pacila. Zaobera sa vplyvom poradia, v akom prichadzame do rodiny na medziludske vztahy a zivot, rozobera rozne vekove rozdiely medzi surodencami, surodenecku rivalitu, viac deti v rodine..Je tam aj par pasazi, ktore sa mi nepacili, pripadali mi az priam uletene, ale ako celok by som ju odporucala precitat naozaj kazdemu.Su v nej aj konkretne pripady z praxe a aj tipy, coho by sa mali rodicia vyvarovat..Myslim, ze jemnocitky rodic sa vopred chyb vyvaruje aj bez precitania tejto knihy, alebo sa aspon v ramci moznosti snazi, ale minimalne tato knizka umozni citajucemu ukazat "udel prvorodeneho"..Inak, kludne by som Ti ju pozicala, keby si mala tip, ako Ti ju dorucit..
Ja osobne som sa z nej nedozvedela nic take, co by som lutovala, ze som nevedela skor, vlastne sa ani nic takeho nestalo, kedze by som zrejme vsetko aj tak robila rovnako- jedina vec, ktora mi je luto, je, ze som bola v tom obdobi v akomsi krci a napati, ale som si ista, ze to suviselo s mojim dobabranym porodom a udalostami, ktore nasledovali po nom..Mala som o malinkeho ohromny strach a ten mi nedovolil uvolnit sa a brat veci troska s nadhladom. Ale som presvedcena, ze u Teba nic take nehrozi, zda sa, ze u Vas to ide krasne hladko a zvladas to perfektne ;D
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod Anna » 23 Mar 2012, 21:45

No len tak ma napadlo, mimo témy, že by sme si mohli za poštovné a symbolické požičovné požičiavať dobré knižky...bolo by to super , či nie? Alebo aspoň predávať ako v antikvariáte.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod janka » 25 Mar 2012, 20:46

Asi by bolo zaujimave si to precitat. Tiez sa mi to zda byt celkom dobry napad poziciavat si knizky za postovne, len ide o to, ci zverit svoje knizky poste, myslite, ze je na to dost spolahliva? Raz, este na MK, som si tak vymenila knizku s jednou mamickou, nastastie sa vtedy ani moja ani jej knizka nestratila.

algon, a kedy vlastne cakas druhe? Tak som zvedava, ci vam vyjde aj tandem a co na to budes hovorit.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod algon » 26 Mar 2012, 21:04

janka cakam v priebehu 4-5 tyzdnov..ja sama som zvedava, ci nam tandem vyjde, alebo ako, aj sa bojim, ci pre babatko budem mat dost mliecka, Misko je nonstop na prsniku az hroza /ten mu asi vsetko vypije, nikdy som nemala prebytok, vzdy bolo len tak tak/, ani neviem ako to mam robit, ci mu mam vyhradit len jeden prsnik, alebo ako, aj ako to psychicky budem vnimat /asi by som to mala presunut do temy tandemove dojcenie ;) ale snad mi tento ulet admini odpustia/, aj nasi aj svokrovci si myslia, ze uz skoncim s dojcenim toho starsieho a naucim ho na flasu /dnes som viedla dlhy telefonicky rozhovor s mojou mamou, ktora chce stale Miska naucit na flasu s kravskym mliekom a ked sme spolu so sestrou u nej doma, tak vezme flasku sestrinym detom a dava mojmu malemu, on trosku potiane a potom sa hra, nevysilujem kvoli tomu, nemam chut sa hadat, on tu flasku aj tak nechce a doma ju nema, tak to nechavam plavat a doma si robim, co uznam za vhodne/...inak mne sa zda, ze az teraz sa mi zmenilo mlieko na kolostrum a pozorujem, ze malemu to zatial chuti, dokonca, ze sa z toho tesi a ovela menej cez den jedava normalnu stravu, asi ho viac zasyti :o :D
algon
 
Príspevky: 52
Registrovaný: 25 Mar 2011, 13:00
Počet detí: 1
1. dieťa: Michal
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 2 dni
2. dieťa: Juraj
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 16 dní

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod miriam » 26 Mar 2012, 21:29

Algon, ani ja nemam v rodine a okoli podporu v tandeme- teda okrem manzela, aj ten obcas uz somre, ze sa starsi koji prehnane casto a uz by sa nemusel :) Moja mama to berie, ze je to nasa vec, ale inak som sa toho uz napocuvala. Pre nasu pediatricku som exemplar, ale uz sa len s usmevom pyta, ze ci sa aj starsi stale dojci, ked pridem do poradne s malinkym..Podobne rady, aby som syna naucila na flasu a odstavila ho, som dostavala aj ja. Musis to ale brat tak, ze robis len to, co vyhovuje Tebe a Tvojim detom, teda Tvojej nablizsej rodine a ze to robis pre Vas a nie pre okolie. Ked si povies, ako strasne Ti je jedno, co si o tom ostatni myslia, bude Ti tak krasne lahko ;)
O mlieko mat strach nemusis- budes ho mat dost pre oboch :) Oni si to uz zariadia :D Velmi Ti drzim palce, aby vsetko dopadlo dobre a hlavne tak, aby ste boli Vy spokojni !
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod algon » 26 Mar 2012, 21:36

miriam dakujem velmi pekne za podporu, velmi rada citam tvoje prispevky a ucim sa ;)
moja pediatricka mi kazala odstavit este pred dosiahnutim 1.roku maleho, a to je moja kamaratka, ja jej o dojceni ani nerozpravam...inak je velmi dobra doktorka a ja jej dvoverujem
vsak vam potom poreferujem
algon
 
Príspevky: 52
Registrovaný: 25 Mar 2011, 13:00
Počet detí: 1
1. dieťa: Michal
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 2 dni
2. dieťa: Juraj
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 16 dní

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 26 Mar 2012, 23:24

AK je to naozaj dobra doktorka, tak jej odporuc prednasku Dr. Newmana, viac info najdes na www.mamila.sk. Budete mat aspon viac tem na rozhovor ;) .
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod shira » 14 Júl 2012, 08:24

prišiel deň D a malý zistil, že vie otvoriť dvere. teraz je schopný aj ujsť z domu- včera lialo ale vybehol iba v ponožkách a tričku.. ráno po prebudení hned uteká v spálni ku dverám (sme na poschodí) tak okamžite štartujem za ním.. žiadne polihovanie a hranie sa v spálni.. ake ste to riešili? začali ste niektoré miestnosti zamykať? alebo rozmýšľame, že dáme tie otočné gule..ale to je tiež otázka času.. najhoršie sú tie neplánované výbehy z domu, na rade bude určite bránička a výbehy mimo dvor, takže oči na stopkách ešte viac :roll:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod Anna » 14 Júl 2012, 08:55

Presne tak...my zamykáme, nejaké pomocné veci nepomáhali, ale on sa časom opatrnosti naučí, takže nejaké vybiehanie na cestu nehrozí a po schodoch to isté, keď som mu chcela ukázať na druhej strane od steny ako je vysoko hore na schodoch, tak až panicky kričal: "Spadnem!!!!", takže my u baby už dajak tieto veci ako schody nekontrolujeme, krásne opatrne vychádza aj schádza, ale na začiatku určite oči na stopkách. Ani do bazéna nechce skákať z brehu, lebo sa utopí, ale to je taká fáza, potom sa zase osmelí...možno pomáha aj to, že ja nie som hysterka,dosť spolieham na neho, naši majú ovce a barany a oňuchováli ho dva barany, vtedy kričal na deda, že ho napadajú... od vtedy je s nimi kamarát, tak je to so všetkým...
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod Norika » 14 Júl 2012, 15:10

shira píše:prišiel deň D a malý zistil, že vie otvoriť dvere. teraz je schopný aj ujsť z domu- včera lialo ale vybehol iba v ponožkách a tričku.. ráno po prebudení hned uteká v spálni ku dverám (sme na poschodí) tak okamžite štartujem za ním.. žiadne polihovanie a hranie sa v spálni.. ake ste to riešili? začali ste niektoré miestnosti zamykať? alebo rozmýšľame, že dáme tie otočné gule..ale to je tiež otázka času.. najhoršie sú tie neplánované výbehy z domu, na rade bude určite bránička a výbehy mimo dvor, takže oči na stopkách ešte viac :roll:

tak pockaj, ked sa nauci aj odomykat :D nas obcas vybehne, ale kedze sme tu viaceri, je strazeny..
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 15 Júl 2012, 00:56

taka mala pomoc na klucky, odkukala som od Slobody zvierat - otocit klucku o 90°smerom hore, pes si urcite neotvori a dieta sa riadne zapoti :D
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Žijeme s batoliatkom

Neprečítaný príspevokod shira » 15 Júl 2012, 12:25

ano presne, pre psov sa odporúčajú aj tie otočné gule... ale otočiť klučky je rozhodne lacnejšie riešenie, to ma nenapadlo :mrgreen: :mrgreen: inak odomykať skrinky náš malý už vie, pokial tam zostane kľúč a včera sme mali rodinnú debatu, na zamykanie a kľúče velký pozor, švagor ako trojročný zamkol tetu v izbe a vybral sa sám do mesta... tá vykrikovala z okna na sídlisku že chyťte to dieťa a poďte ma odomknúť... no v dnešnej dobe by možno radšej dieťa uniesli a išli vykradnúť byt :twisted:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Predchádzajúci

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron