výučba cudzieho jazyka , jazykové krúžky, školky...

debata o všetkom a pre všetkých

výučba cudzieho jazyka , jazykové krúžky, školky...

Neprečítaný príspevokod kinsi » 03 Okt 2013, 14:28

Máte niekto skúsenosti s výučbou cudzieho jazyka u malých detí? Ja si osobne myslím, že to (myslím vo forme krúžku raz , dvakrát za týždeň) moc význam nemá, ale zaujímali by ma i Vaše názory a skúsenosti. Čo sa mi zdá, že by možno stálo za zváženie je anglická školka, jedna kolegyňa z práce si to veľmi chválila, ale inak nepoznám nikoho s priamou skúsensťou. Ja osobne by som asi uprednostnila školku zameranú pohybovo, optimálne lesnú, ale zase by som rada počula o skúsenostiach a názoroch iných. Ďakujem.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: výučba cudzieho jazyka , jazykové krúžky, školky...

Neprečítaný príspevokod quaxi » 03 Okt 2013, 14:39

Cudzi jazyk ma vyznam ak sa pouziva denne - tj. bud pri bilingvalnej vychove (principom jeden rodic - jeden jazyk a mal by to byt jazyk, ktory je materinsky alebo aspon ho ten clovek ovlada naozaj na vybornej urovni), alebo ak v skolke, tak v cudzojazycnej. Pri vyucbe 1-2h do tyzdna, ako to obvykle v tomto veku byva, sa dieta uci velmi pomaly a nestiha si opakovat to, co uz vie, nevyuziva to, takze stale zabuda. Skusenosti uciteliek z prveho stupna ZS su take, ze deti, ktore ziadnu anglictinu nemali, zvycajne dobehnu tie, do ktorych AJ tlacili uz niekolko rokov v skolke, maximalne v priebehu prveho pol roka. V tom veku sa totiz uz dieta uci omnoho efektivnejsie ako take 3-4 rocne, a to co sa mladsie dieta uci mesiace, sa prvostupniar nauci za par vyuc. hodin.
U nas maju v skolke od 2. triedy AJ 1x do tyzdna, ale je to zadarmo - MS patri pod ZS a do skolkarskej triedy chodi ucitelka AJ z prveho stupna ZS, ktorej nevychadzal cely uvazok, takze jej ho tymto doplnili. Po roku takejto anglictiny vie syn pozdravit, pamata si tusim 4 pesnicky a to je vsetko. Ale paci sa mu to a hlavne chyta prizvuk - na ten to ma asi najvacsi vyznam. Necakam, ze sa tam realne aj nieco nauci a z vlastnej iniciativy by som ho v tomto veku urcite na jazykovy kruzok nedavala.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: výučba cudzieho jazyka , jazykové krúžky, školky...

Neprečítaný príspevokod artemis » 03 Okt 2013, 16:32

kinsi píše:Máte niekto skúsenosti s výučbou cudzieho jazyka u malých detí? Ja si osobne myslím, že to (myslím vo forme krúžku raz , dvakrát za týždeň) moc význam nemá, ale zaujímali by ma i Vaše názory a skúsenosti. Čo sa mi zdá, že by možno stálo za zváženie je anglická školka, jedna kolegyňa z práce si to veľmi chválila, ale inak nepoznám nikoho s priamou skúsensťou. Ja osobne by som asi uprednostnila školku zameranú pohybovo, optimálne lesnú, ale zase by som rada počula o skúsenostiach a názoroch iných. Ďakujem.


Ja mám priamu skúsenosť. A platí to čo napísala Quaxi. Výučba jazyka pár hodín v týždni nemá u malých detí (do 5-6 rokov) takmer žiadny význam. Je to iba taká hra a spestrenie. Ale anglická či nemecká škôlka, to áno, keď tam výlučne hovoria učiteľky po anglicky či nemecky po celý čas.

Pohyb je tiež dobrý ale myslím, že v školke aj normálnej ho deti majú dosť - horšie je to potom v škole, tam viacej sedia.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: výučba cudzieho jazyka , jazykové krúžky, školky...

Neprečítaný príspevokod kinsi » 03 Okt 2013, 16:50

myslim si , čo vy, len nemam nijaku skusenosť :)
Artemis, tebe mala chodila do kurzu, či angl.školky? Tu su popularne kurzy Helen Doron, ale ja to tiež chapem skor len ako spestrenie a pohranie, ako nejaku realnu vyučbu a na to mi to pride strašne vela peňazí.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: výučba cudzieho jazyka , jazykové krúžky, školky...

Neprečítaný príspevokod shira » 03 Okt 2013, 17:52

náš má v škôlke angličtinu, a myslím, že mu to neublíži, ale ani neočakávam od toho nijaké výsledky. aspoň nech vie, že existuje nejaká angličtina, to mi stačí.. ja som úplný jazykový antitalent, ja by som asi v zahraničí skôr zahynula ako sa dačo naučila povedať :lol: :lol: :lol:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: výučba cudzieho jazyka , jazykové krúžky, školky...

Neprečítaný príspevokod Anna » 04 Okt 2013, 21:34

Náš malý je prvý rok v škôlke, preto sme sa s manželom rozhodli, že žiadne krúžky nebudú, adaptácia na cudzích ľudí v jednej triede už stačí, deti majú byť predovšetkým deti...ambicióznosť u nášho decka zatiaľ nemá miesto, možno na budúci rok..väčšina detí totiž v škôlke navštevuje krúžky, aby nemuselo poobede spať.Ale určite nenásilné učenie čohokoľvek neuškodí...
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: výučba cudzieho jazyka , jazykové krúžky, školky...

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 05 Okt 2013, 22:22

Kinsi, kamaratkine deti chodili do anglickej skolky, velmi si pochvalovala, ale bolo to velmi velmi drahe. Potom bol plynuly prechod na daku medzinarodnu skolu, kde je hlavny vyucovaci jazyj AJ. Tam mali tie deti z ang. skolky vyhodu, lebo sa uz i u tychto malych ocakavala daka znalost AJ. ( Vsetko na Slovensku.)
Ja som davala starsiu v 2,5 rokoch do nem. skolky. Predtym ako nastupila som ju uz naucila farby, casti tela, dake zvierata a slovicka tykajuce sa jedla a oblacenia po nem. Vedela i par zakladnych pokynov, nech ne je uplne stratena. Napriek tomu v skolke este mesiace vytrvalo mlcala a len nasavala. Uvadza sa, ze tato pasivna faza trva asi 6 mesiacov. Potom sa pokusala rovno o vety a do par tyzdnov rozpravala. Po uplynuti 12 m v skolke hovorila plynule. Potom sme sa stahovali - zmena skolky. V novej by ani nezistili nenemecky povod. Zhruba po 2 tyzdnoch v novej skolke v novom regione ma doma oslovila lokalnym akcentom, ako keby to bola najvacsia samozrejmost na svete. Nerozumela som jej.
Dostali sme do daru tie anglicke CDcka od Majky Podhradskej. Dieta to snad 3 x poculo a pamata si to. Jedine, na com to zlyhava je to opakovanie a snad koli tomu zabudanie. Ale ten potencial je obrovsky. Je v dedine i anglictina pre najmensich, ale nedala som ju tam. Zacala chodit do detskeho zboru a zdalo sa mi to prilis vela na take dieta, aby mala 2 x do tyzdna uz pevny program, este mimo skolky. (Uz tam ma 2 x do tyzdna ich tzv. projekty.)
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: výučba cudzieho jazyka , jazykové krúžky, školky...

Neprečítaný príspevokod quaxi » 05 Okt 2013, 23:56

Mamamima píše: Jedine, na com to zlyhava je to opakovanie a snad koli tomu zabudanie.

Prave toto je zasadny problem vo vyucbe jazyka, ktory dieta realne nepouziva. U deti predskolskeho veku jednoducho pamat funguje inac nez u starsich deti ci dospelych, a tak si nepamataju to, co sa nepouziva.
Vlastna skusenost - syn ked mal 3,5r dostal knizku s basnickami, ktore si velmi oblubil. Cez 20 basniciek sme citavali pomaly kazdy den a za chvilu vedel vsetky naspamat. Uz nam to riadne liezlo usami, 2-3 mesiace vkuse tie iste basnicky, a tak sme raz knizku "stratili". Este nejaky cas hovoril basnicky aj bez knizky, postupne na ne zabudal. Po roku sme na knizku nahodou natrafili, vobec si ju nepamatal a z basniciek, ktore nam predtym bezchybne recitoval, si nepamatal nic, ani to, ze ich uz niekedy pocul, ani dve uplne najoblubenejsie vobec netusil o com su, ked som mu povedala prvy versik. Akonahle sa to neopakuje, tak velmi rychlo zabudne bez najmensich pamatovych stop. Lenze pri vyucbe cudzieho jazyka coskoro dojdes do stavu, ze kazdodenne opakovanie vsetkych naucenych veci nie je realne - museli by sa tie vedomosti realne pouzivat v beznej reci, aby sa to stihlo.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní


Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron