Prílišné naviazanie na matku a škôlka

debata o všetkom a pre všetkých

Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod misulik » 02 Sep 2013, 13:30

Chcela by som vás poprosiť o radu, prípadne vaše skúsenosti, názory...
Mám dilemu zo škôlky, či davať synčeka, či to skúšať ešte, alebo nie?
V marci sme boli na zápise, no nevzali nás pre nedostatok miesta, minulý týžden mi volali, že sa miesto jedno uvoľnilo, že môžeme prísť.... bola som aj v strese z toho, lebo bolo to všetko tak narýchlo. Medzičasom sme sa zmierili s tým, že teda asi aj dobre, že ked teraz nepôjde...a zrazu zmena. Tak sme si povedali, že to aspoň skúsime
No počítala som s tým, že to bude zložité, pretože synček /3r./ je veľmi na mňa naviazaný... občas mám pocit, že je to až príliš, neviem, či je to normálne alebo niečo robim zle...je stále dojčený, no stále si vyžaduje moju pozornosť, často ma volá hrať sa s nim, aj ked sme vonku na ihrisku, musim byť vždy v jeho tesnej blízkosti, nikto iný ho nemôže hojdať, alebo sa ho chytiť, len mama...
a tak to bolo aj dnes v škôlke, ked mal už ísť do triedy a ostať tam, začal vrieskať... učiteľky mi povedali, že mám isť, že si zvykne... prišla som o hodinu, povedali že už neplače, že papa desiatu, potom som prišla o dalšiu hodinu pozrieť, tak sa hrali na ihrisku... len neviem, čo prežíval vo vnútri, či nemal chudiatko stres....
potom o polhodinku na to som si ho vyzdvihla domov a ako ma zbadal, zase sa rozplakal.... Utišil sa na prsníku a už bolo všetko ako predtým, znovu bol veselý, na všetko zvedavý po ceste domov.... len do škôlky mi vravi, že už nechce isť :( Inak nikto v škôlke neplakal, len on, všetky ostatné deti to znášali tak v pohode, len môj...
tak mám teraz taku dilemu čo robiť, čoje správne. Učiteľky vravia, aby som ho len každý den nosila, že on si zvykne... no ja zase nechcem niečo robiť silou mocou, ak on nechce, chcela som ho dať do škôlky kvôli nemu, aby mal aktivity, ja som s mladšou dcérkou tak či tak doma. bol aj pocikaný ked som si pre neho prišla, čo sa mu nestáva, len sa bál asi isť povedať učiteľke...neviem
Zase rozmýšľam, či by nebolo dobre to aj skúšať a davať ho, aby si zvykol hrať sa aj bezo mna, hrať sa s inými deťmi...
Alebo to príde samo?
Máte prosim podobné skúsenosti? je normálne, že je až tak veľmi na mna naviazaný? neviem, či je správne to, čo mi vravia učiteľky, aby som ho len dávala, ževraj každé jedno dieťa to zvládne, len rodič musí chcieť.... alebo má na to ešte čas?
Ďakujem za akúkoľvek radu
misulik
 
Príspevky: 38
Registrovaný: 09 Nov 2011, 02:51
Počet detí: 2
1. dieťa: Timinko
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: Chiarinka
Rokov: 11 rokov, 1 mesiac, 27 dní

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod Norika » 02 Sep 2013, 13:43

misulik....ucitelky ti povedia, ze si zvykne...to ano,...ale mne to pride nasilu....aj novorodenec si zvykne spat bez matky, ked ho matka par noci necha vyplakat v postielke, chapes?? tak mi to pride podobne aj so skolkou...ak si doma s mladsim, tak by som nechala doma dieta, skusila by som este take dva dni, na doobedie, ci bude stale rev a trauma...a ak by ho to stale stresovalo, tak by som stiahla dieta domov...

ja davam maleho do skolky az od oktobra. je na mna podobne naviazany, ako tvoj. vsade musim ist s nim, kde je nieco nove. nikde sa nodvazi ist sam.prec odide len so starymi rodicmi, aj na pol dnovy vylet, ale ak som pri nom ja: " mama , pod"....viem si zivo predstavit, co to moze byt v skolke, ked by som ho tam nasilu proti jeho voli sameho nechala.

este neviem, ako nas bude reagovat. doteraz sa rozpraame o skolke, vie o fakte, ze tam bude sam, co ho tam caka. vravim mu, ze budem ponho chodit ja, dedo....vie ze pojdem do prace. len neviem no, ci naberie odvahu objavovat veci sam, ked doteraz velmi nechcel. vzdy ked niekam prideme, ja si sadnem, ze sa idem porozpravat s kamaratkami, sestrou atd. a maly ma uz taha za ruku, ze mam ist s nim, po hracky, na preliezky atd....teraz si ma vlastne naplasila misulik :D ja akosi stale dufam,ze to nejako zvladneme :(


a to nehovorim o poobednom spanku, pri ktorom zaspava na prsniku.....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 4 dni

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod Norika » 02 Sep 2013, 13:59

no, a ked si pozriete reakcie mamiciek, ktore dnes dali prvy krat deti do skolky, tak je to NA PLAC....posledne tri dni mala väčšina matiek bolesti brucha, bolo im do placu, mozno z toho ze su uz deti väčšie, ale skor z toho, ze sa praveze necitia na to, zeby uz mali take velke deti a nechali ich same v skolke.... ja viem, ze je to tak zauzivane, vlastne,neviem , kolko rokov uz funguje skolka vseobecne....ale pozrite sa na tie matky!! necitia sa na to, a tie deti uz vobec nie :(

Ja viem, som povdacna SR za to, ze mi dava 3 roky rodicovsky prispevok a ja mozem byt s dietatom doma, ale to jednoducho nie je prirodzene , ze ked dietatu utne tri roky, ze zrazu musi byt samostatne v skolke....ano niektore deti idu az v 4...jedna vec je, ze detom chyba kolektiv, ale duha je, ze im este stale chyba matka...

jednoducho, som musela vyjadrit svoj nazor, lebo ma chyta smutok a hnev z toho, co prave dnes prezivaju matky....a mozno si to ani neuvedomuju....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 4 dni

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod misulik » 02 Sep 2013, 13:59

ja som môjho takto isto pripravovala, tiez vedel, ze tam bude sám, aj s tym suhlasil...
no ešte rano sme sa v pohode prezliekli, šli si zavesiť uteráčik, vycikať a v tom momente ako sme sa uz blížili ku triede, otvorila som dvere a spustil...verila som, že to zvládneme...no bohužiaľ
a pritom bol aj je nosený, dojčený...tak neviem, kde sa stala chyba.
zase má pravdu moje okolie, kedže poniektorí len krutia hlavou ked vidia/vedia, že ja ho ešte dojčim...samozrejme podla nich, je to tym....
misulik
 
Príspevky: 38
Registrovaný: 09 Nov 2011, 02:51
Počet detí: 2
1. dieťa: Timinko
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: Chiarinka
Rokov: 11 rokov, 1 mesiac, 27 dní

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod Norika » 02 Sep 2013, 14:04

a ostatne nedojcene placu preco??
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 4 dni

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod misulik » 02 Sep 2013, 14:20

v našej škôlke neplakal nikto, len môj Timko... a ja čo som čítala dnes nejaké príspevky na internete, tak zrovna som "nadabila" na maminky, ktoré tiež dojčia a ich detičky v škôlkach neplakali - pripisovali to tomu a vzťahovej výchove... no u nás sa nepotvrdilo, tak mám zmiešané pocity z toho...ale asi to veľmi závisí aj od povahy dieťatka, nie len od vzťahovej výchovy... môj je taký citlivý a presne ako si písala - aj mna všade ťahá
misulik
 
Príspevky: 38
Registrovaný: 09 Nov 2011, 02:51
Počet detí: 2
1. dieťa: Timinko
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: Chiarinka
Rokov: 11 rokov, 1 mesiac, 27 dní

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod artemis » 02 Sep 2013, 14:23

misulik píše: ...a tak to bolo aj dnes v škôlke, ked mal už ísť do triedy a ostať tam, začal vrieskať... učiteľky mi povedali, že mám isť, že si zvykne... prišla som o hodinu, povedali že už neplače, že papa desiatu, potom som prišla o dalšiu hodinu pozrieť, tak sa hrali na ihrisku... len neviem, čo prežíval vo vnútri, či nemal chudiatko stres....
potom o polhodinku na to som si ho vyzdvihla domov a ako ma zbadal, zase sa rozplakal.... Utišil sa na prsníku a už bolo všetko ako predtým, znovu bol veselý, na všetko zvedavý po ceste domov.... len do škôlky mi vravi, že už nechce isť :( Inak nikto v škôlke neplakal, len on, všetky ostatné deti to znášali tak v pohode, len môj...
tak mám teraz taku dilemu čo robiť, čoje správne. Učiteľky vravia, aby som ho len každý den nosila, že on si zvykne... no ja zase nechcem niečo robiť silou mocou, ak on nechce, chcela som ho dať do škôlky kvôli nemu, aby mal aktivity, ja som s mladšou dcérkou tak či tak doma. bol aj pocikaný ked som si pre neho prišla, čo sa mu nestáva, len sa bál asi isť povedať učiteľke...neviem
Zase rozmýšľam, či by nebolo dobre to aj skúšať a davať ho, aby si zvykol hrať sa aj bezo mna, hrať sa s inými deťmi...
Alebo to príde samo?
Máte prosim podobné skúsenosti? ...
Ďakujem za akúkoľvek radu


Takže keď ste dnes boli prvýkrát v školke, nechápem, prečo Ťa učiteľky poslali, že máš ísť domov...veď normálne je, že v prvé dni si dieťa zvyká tak, že matka vojde s ním do miestnosti a ostane s ním hodinku, dve, pozoruje dianie a tak, nemusí byť aktívna, iba zúčastnená. A po hodine dvoch, ideš aj s dieťaťom domov. Toto robíš cca 1 týždeň s tým, že sem tam sa vzdiališ, ale tak, že povieš, že ideš na chodbu a vrátiš sa a tak. Aby si dieťa zvyklo, že odídeš, prídeš a sľub dodržíš. Toto by Ti normálne učiteľky mali umožniť. Veď tam nerobia s deťmi nejaké tajné ceremónie, že to snáď rodič nesmie vidieť, byť svedkom? Samozrejme, zvykne si tak či tak, ale učiteľky Tvojmu synovi už vyrobili jednu traumu...ak Ti to stojí za to, kľudne, sú aj horšie veci na svete, ale ja som to svojmu dieťaťu robiť nechcela. Chodila som tam do školky viac ako bolo žiaduce, až mi potom zapálilo, že už naozaj tam nie som potrebná a som im za chrbtom na smiech...ale aspoň si myslím, že dieťa nemalo žiadnu traumu, takže tak...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod misulik » 02 Sep 2013, 14:32

tak mne učiteľky povedali hned ešte ked som tam bola len minulý týžden - akože na zápise - že dieťa mam doniesť a najlepšie je, že ked rodič hned odíde... jednoducho, oni tam nechcu aby tam bol rodič už počas ich programu s deťmi, inak som o tom ešte ani nepočula ako ty píšeš. a nejak si to ani neviem predstaviť, ked v tej triede je 20 deti a keby každý rodič, alebo len každý druhý toto vyžadoval...asi aj preto učiteľky chcu, aby rodič hned šiel
no s tou traumou suhlasim, tiež si myslim, že to nebol dobrý začiatok. Iste je lepšie keby si na škôlku mohol zvyknúť za mojej prítomnosti, no keby to ozaj takto vyžadovali viacerí, z kapacitných dôvodov by to tam nebolo možné...
misulik
 
Príspevky: 38
Registrovaný: 09 Nov 2011, 02:51
Počet detí: 2
1. dieťa: Timinko
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: Chiarinka
Rokov: 11 rokov, 1 mesiac, 27 dní

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 02 Sep 2013, 16:56

No nie vždy sa dá byť s dieťaťom v škôlke, keď napríklad matka ide do práce. Ja mám augustové dieťa, takže presne od septembra pôjde do škôlky, keď ja do práce, takže bude musieť byť, v škôlke celý deň, či chce či nechce. Zvažujem ho dávať od 2,5 roka, keďže tam bude chodiť aj jeho sestra ešte, aby si zvykol (je to jednotriedka na dedine s 15 deťmi).
Dcérku som mala od 2 rokov pri opatrovateľke, od 2,5 v škôlke... už som to písala niekoľkokrát, práve dojčenie nám pomohlo túto traumu obom prekonať. Tiež plakávala ráno, ale kým ma videla, učiteľka si ju hneď brala na ruky a utešovala ju, akonáhle sa za mnou zavreli dvere, tak sa hrala s deťmi bez plaču. Rýchlo sa začlenila medzi deti, trvalo to ranné plakávanie cca dva mesiace, potom to prešlo. Mala som skúsenosť, že tam bola kolegyňa v škôlke na prednáške (robíme také programy pre škôlky a kolegyne tam chodia robiť také aktivity rôzne environmentálnej výchovy), zrovna ešte v tom "plačúcom" období, že malá sa úžasne hrala, spolupracovala, že sebavedomé dievčatko, že sa vôbec nemusím báť, takže mám dojem, že ráno tak troška "strúhala" formu... a že ja som to viac prežívala ako ona... S odstupom času neľutujem, že som ju dala tak skoro, pretože sa rýchlo začlenila, dnes je veľmi spoločenská a priateľská, ale môže byť že je to záležitosť povahy. Preto zvažujem, že aj syna dám takto skoro, a samozrejme, že by som využila, že by chodil so sestrou do škôlky, ale to je ešte ďaleko a neviem, ako to ešte celé bude. Na druhej strane, staršie deti to zrejme zvládajú lepšie, okolo tých 4 rokov, takže aj to je pravda, že keď sú zrelšie, sú skôr na to pripravené.
Čo sa týka adaptácie, skôr sa prikláňam k tomu, aby sa dieťa dalo od začiatku na celý deň, potom je dezorientované, ak sa menia pravidlá - napr. kamoška dávala najskôr na kratšie, lebo bola doma, a potom na dlhšie a mala problémy, vždy poobede plakal, že chce ísť domov, a to už chodila do práce, takže si nemohla dovoliť ho chodiť vyberať skôr.
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 16 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod artemis » 02 Sep 2013, 17:26

misulik píše: ... jednoducho, oni tam nechcu aby tam bol rodič už počas ich programu s deťmi, inak som o tom ešte ani nepočula ako ty píšeš. a nejak si to ani neviem predstaviť, ked v tej triede je 20 deti a keby každý rodič, alebo len každý druhý toto vyžadoval...asi aj preto učiteľky chcu, aby rodič hned šiel
no s tou traumou suhlasim, tiež si myslim, že to nebol dobrý začiatok. Iste je lepšie keby si na škôlku mohol zvyknúť za mojej prítomnosti, no keby to ozaj takto vyžadovali viacerí, z kapacitných dôvodov by to tam nebolo možné...


Jeden dospelý človek keď si sadne do rohu miestnosti zaberie max 0,5 m2. Pravda je, že keby to vyžadovali 20 rodičia, zabrali by minimálne 10 m2 čo je priestor cca 2x5 m. Ale - plače snáď všetkých 20 detí naraz že nechce ísť do školky a zostať tam? Ja čo si pamätám, sme boli len cca 2-3 matky čo toto využili, lebo mali citlivejšie deti. Aj to len prvý týždeň. Ale viem si predstaviť, aké prekážky znemožńujúce zotrvanie matky pri dieťati 1-2 hodiny v školke by sa dali vyhotoviť na počkanie aj na 3 strany A4, počnúc internými predpismi, končiac hygienickými, vrátanie vyžadovania očkovacieho preukazu matky, jej starej matky a prababky, vrátane výpisu z registra trestov, osvedčenia o tom, že nemám v ponožkách ploštice, a na rukách rádioaktívny lak na nehty...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod shira » 02 Sep 2013, 20:24

náš nastúpil do škôlky dnes a neriešim... zvládol to v pohode. bol tam normálne celý deň, ráno ho tatino odviedol, dal pápá a hotovo. pre mňa aj pre manžela je to úľava, nech sa to zdá akokoľvek divné.
akékoľvek naťahovačky ráno mi prídu kontraproduktívne, odchádzam od dieťaťa od jeho 4,5 mesiaca, pričom okolo roku a pol si to začal uvedomovať. rozhodne bolo lepšie, keď som povedala na rovinu, že idem do práce, on zostane s tatinom a ked sa na obed vyspí, prídem. rozhodne lepšie, ked si poplače, prijme situáciu tak ako je a hotovo. ranný plač sa týkal vyslovene iba rozlúčky, a to je predsa prirodzené a normálne, aj mne býva smutno, ked sa lúčim s niekým- ked som bola dieťa, som plakala za každou návštevou, ale to predsa ešte nieje nijaká katastrofa, čo by bolo treba extra riešiť.
škôlka je pre 3-ročné dieťa primeraná, nedeje sa tam nič hrozné, každý máme proste svoje miesto a svoju prácu. nevidím zmysel v tom, že by tam rodič zostával s dieťaťom, zbytočne sa všetko iba predlžuje, naťahuje a zhoršuje. tak či tak tam dieťa zostane skôr či neskôr samé. keď sú jasné pravidlá a stereotyp, je to pre dieťa prehľadnejšie.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod Anna » 02 Sep 2013, 20:57

Súhlasím so Shirou, my/s manželom/ sme malého doviedli do škôlky , rozlúčili sa a odišli, nechali ho na celý deň. Predtým sme sa rozprávali narovinu, vedel, že mu bude smutno, že si asi aj poplače, ale že poobede bude s nami, že je to jeho práca, kam bude chodiť každý deň....ostali sme prekvapení,nakoniec viac stresu sme mali my dvaja, vonku som si aj poplakaka.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 3 dni

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod janka » 02 Sep 2013, 21:23

Misulik, moja bola na mna tiez tak naviazana, ako popisujes, nesmela som sa vzdialit ani na krok, ku vsetkemu si ma pytala. Napodiv skolku zvladla velmi dobre, este vlani, zrejme to prislo akurat v obdobi, ked bola uz zrela sa odo mna trochu odputat. Bola sice na zaciatku z nej taka vykolajena - placliva, podrazdena, ale do skolky vzdy chcela ist aj na dalsi den. Ani tam neplakala, teda potom neskor, ked prislo naraz viac novych deti a tie plakali, tak sa zo solidarity pridala, ale to sa nerata.

Ucitelky Ti podla mna v dobrom radia podla svojich skusenosti - ze ak ma uz dieta nastupit so skolky a ma spociatku plakavat (ved ak matka nastupuje do prace a nie su poruke stari rodicia ani ziadna skvela opatrovatelka, tak ina moznost nie je), tak je asi najlepsie, aby sa trapenie dietata zbytocne nepredlzovalo kadejakymi prestavkami, ako ze si chlapca budes obcas nechavat doma, alebo pomalsimi rozbehmi typu, ze budes tam spociatku ostavat s nim alebo ho budes davat najprv len na kratsi cas. No to uz Ty sama najlepsie poznas svoje dieta a najlepsie vies posudit, ci uz je na skolku pripravene. Ak sa rozhodnes nechat si ho doma a chces aby mal nejake spestrenie dna, mozes skusit s nim chodievat doobeda na skolkarske ihrisko, ked tam budu aj deti zo skolky, pokial to teda skolka povoluje, u nas to slo. Aj to bude prenho zaujimave, aj si nenapadne zvykne trochu na tamojsie prostredie a spolocnost. Ja som to tak s Miskou robila urcite viac nez polroka pred nastupom.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod janka » 02 Sep 2013, 21:31

shira, pre mna bola skolka tiez vykupenim, mat vtedy Michalku este dva mesiace doma, tak sa uz asi nervovo zrutim :?
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod evitentia » 02 Sep 2013, 23:24

My to máme ešte dosť ďaleko, ale mám predstavu, že malý by si mal najprv vytvoriť vzťah k osobe - učiteľke, ktorá sa bude oňho starať. Chodenie na ihrisko so školkarmi je asi dobrá varianta.
evitentia
 
Príspevky: 41
Registrovaný: 10 Sep 2012, 10:32
Počet detí: 1
1. dieťa: Karol
Rokov: 12 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 02 Sep 2013, 23:28

Misulik,

starsiu dcerku som davala so skolky v cc 2,5 roku. Aj ked uz nebola kojena, bola naviazana velmi, sama sa nehrala nikdy, vsetko sme robili spolu, jedno telo, jeden dych. Uvod sme absolvovali postupne a pozvolne, tak ako pise Artemis. Najskor som pobudla 2 hodky s nou, cca tyzden, potom ostavala na kratku dobu sama. Az po cca mesiaci na poldna. Ale aj to znasala velmi zle, plakala velmi, uz doma pri prezliekani. Ja s nou, len som sa jej to snazila neukazat. V skolke tiez, az sa dogrckala. Ja som sa citila pod tlakom, lebo som bola tehotna s dvojickami a bala som sa, ze mozem kedykolvek skoncit v nemocnici pre rizikovu graviditu. Preto som to silila aj napriek jej nevoli. Asi o mesiac po zaskolkovani som veru aj zalahla na dlhe tyzdne. Plakavat prestala asi o 3 tyzdne, mrnkat asi o 2-3 mesiace.
Na zaklade vtedajsich skusenosti som si prave myslela, ze ten radikalny pristup je mozno nakoniec lepsi. Lebo ja som ju tam najskor nechala napr. hodinu. Z toho ona podstatnu cast preplakala, potom fikala, potom sa ukludnila a zacala vnimat dianie okolo. Ked sa uz bola schopna zapojila do aktivit, tak som pre nu prisla. Takze prakticky si z pobytu v skloke neodniesla ziaden pozitivny zazitok. Preto by som ani postup pani uciteliek nezavrhovala, lebo to nemusia mysliet len z toho dovodu, aby si im akoze nezavadzala. Skutocne im aj pri odporucani radikalneho niekolkohodinoveho pobytu v skolke moze ist o dobro dietatka, lebo tak sa dieta nauci z toho profitovat aj ak na zaciatku za tebou daku dobu place.

Velku rolu podla mna hra i Tvoja rozhodnost. Ak dieta citi, ze ani Ty vlastne nevies, ci tam ma ist, ci je to prenho to prave, mas pochybnosti a vycitky, tak aj ono bude zmatene. Hlavne sa podla mna musis rozhodnut Ty. Akokolvek sa rozhodnes, tak sa to potom presadi lahsie, ako s pochybnostami.

Ja si myslim, ze v tomto veku potrebuje uz dieta kolektiv. Pri Tebe bude vzdy Tvojim detom najlepsie a vzdy TA budu potrebovat, ale neosvoja si socialne zrucnosti, ktore sa moze naucit len v kolektive. Ubranit hracku, predasit nazor.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 02 Sep 2013, 23:35

MOzno nieco, co trochu pomoze
- ak sa da, skus k vam zavolat nejakeho spoluziaka zo skolky a naviazat kamaratskejsi vztah. Dieta je totiz v strese i z toho, ze tam obvykle nikoho nepozna a musi bojovat o svoje miesto. Ak sa to podari, mal by sa do skolky tesit viac, lebo tam uz bude mat svojho partaka.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 03 Sep 2013, 00:00

Este doplnim, ze starsia si nakoniec skolku velmi oblubila. Ale uplne v nej rozkvitla az po 3. roku a skutocne kamaratstva prisli az skoro v 4 rokoch.
A hravat k skolkovym detom sme sa chodili tiez, ale na priebehu zaskolkovania nam to nic neulahcilo. Podla nazoru jednej pani ucitelky hra rolu pritomnost resp. nepritomnost matky. Ked tam aj s dietatom casto chodis, pozna priestory, ucitelky....Vsetko je ine, ked uz tam matka nie je. To je to, co musi dieta spracovat. Nuz a niektore tazsie, ine lahsie. A este si musi osvojit, ze aj ked rano odides, niekedy urcite prides.

Mali idu do skolky o 2 tyzdne, zviera mi zaludok, ked na to pomyslim, presne ako pise Norika. Ale tiez mam svoje dovody. Takto sa dostanu este k sestricke do skupiny, co nam vstup mozno trosku ulahci. (Lebo na buduci rok je velka uz v skole) Okrem toho, u nas hra rolu i jazykova bariera. A navravam si, ze takto sa im lahsie prekona, ked tam budu mat sestricku, ktora im prelozi, resp. skor prelozi ucitelkam, co im deti hovoria. Lebo predstava, ze nechas dieta niekde, kde nerozumeju, co ono vravi, aj ked sa vie krasne vyjadrit, je velmi frustrujuca. Este si navravam aj, ze sa im budem vediet lepsie venovat, ked budem mat doobedie na domace prace. A hlavne starsej, lebo na obed ich budem vyzdvihovat, spat budu doma a zatial mam cisty cas 1,5 hodiny na starsie dieta. Tento luxus sa je dostane mimoriadne zriedka a skutocne si ho zasluzi. A ja sa na to uz rok tesim.
Velmi by som si zelala, aby to prebiehalo ako u deticiek Shira, Anny a Janky. Ale bojim sa prave opaku. Hlavne dievcatko sa v cudzom prostredi velmi ku mne stiahne. Mlady muz to znasa lepsie, ale on zase kazdych 5 minut bez ohladu na okolnosti chce cucat.

Misulik, drzim palce tebe i syncekovi. O 2 tyzdne budem na tom mozno napriek mojmu terajsiemu odhodlaniu rovako :D
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod vejula » 03 Sep 2013, 08:12

dievčata, viem že sa to celkom netyla temy, ale inu o škôlke som tu nenašla. Ako Dominko je dnes druhy den v škôlke a zvlada to fajn, bez plaču a slzičiek. Ale dnes ma jedna vec akosi vytočila. baby chcem sa vas spytaťž na nazor. Asi som trošku precitlivela, ale ktora mama nieje na svoje dieťa že.... No bola som tam dnes asi 5 minut zo začiatku s Dominkom. On ma fakt skvelu fantaziu, vo všetkom niečo vidi, rôzne tvary, ja som velmi rada, že je taky, a necham ho nech sa hra s hocičim na hocičo, aj ked to pôvodne na to nesluži. A dnes ked som bola v škôlke, zobral si Dominko fen, a začal s nim hasiť ohen, že je požiarnik. Pani učitelka ho hned schladila, že to nieje hadica, ale fen a s tym sa sušia vlasy a nehasi ohen Dominik to pustil a šiel sa hrať s niečim inym. Ako nejako ho to nezobralo ani nič, ale ja som taka nasrata, že v nom všetku fantaziu zničia, kurnik, komunisticke spôsoby. Som taka nekludna, najradšej by som jej niečo povedala, ale zas nechcem aby ma tam brali ako nejakuprecitlivelu a aby sa to potom neodrazilo na pristupe k Dominkovi. Asi je to banalita, ale mna to naramne sere
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 20 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 25 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod artemis » 03 Sep 2013, 11:31

vejula píše: ... A dnes ked som bola v škôlke, zobral si Dominko fen, a začal s nim hasiť ohen, že je požiarnik. Pani učitelka ho hned schladila, že to nieje hadica, ale fen a s tym sa sušia vlasy a nehasi ohen Dominik to pustil a šiel sa hrať s niečim inym. Ako nejako ho to nezobralo ani nič, ale ja som taka nasrata, že v nom všetku fantaziu zničia, kurnik, komunisticke spôsoby. Som taka nekludna, najradšej by som jej niečo povedala, ale zas nechcem aby ma tam brali ako nejakuprecitlivelu a aby sa to potom neodrazilo na pristupe k Dominkovi. Asi je to banalita, ale mna to naramne sere


Pre 99 percent ľudí je to banalita vejula, ale pre mňa tak ako pre Teba, nie. Viem, že keby Ty si bola učiteľka, tak Tvoja prirodzená prvá reakcia na takéto dieťa by bola úprimný smiech a by si ho minimálne pochválila aký je vynaliezavý.
Je otázne však, či by si učiteľku vôbec vydržala robiť, po prvé, by si sa tam asi dlho neudržala, lebo by si nezapadla do kolektívu, kolegyne by Ťa s takouto povahou vyštvali.
Po druhé, to čo sa vyžaduje od učiteliek v školkach sú plnenia kadejakých absurdných učebných plánov (verím že o 50 rokov sa bude už v školke pripravovať dieťa na maturitu), zosúlaďovanie kadejakých osnov s eu, plnenie direktív z ministerstva, byrokracia a hlavne vykonávanie dozoru nad deťmi, si zober akú majú zodpovednosť, skôr či neskôr im z toho zašibe a sú radi keď im skončí šichta a v kľude doma si pozerajú obľúbené telenovely.

Samozrejme, že to je to, čo mi na takýchto inštitúciách prekáža. Dá sa to nazvať "komunizmom" ale to prekvitá v každom režime takýto prístup. To si ešte počkaj, ako budú ubíjať kreativitu a fantáziu v škole.

Napríklad dajú Tvojmu dieťaťu vyfarbiť CELÚ postavičku Mikuláša, a ono dojde s poznámkou od učiteľky že nebolo vyfarbené všetko tak ako malo. No lebo dieťa mu nafarbilo červený habit, čierne topánky, béžovú tvár a nechalo bielu bradu na bielom papieri, tak logicky, niet čo farbiť. Ale samozrejme to bolo zle.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 03 Sep 2013, 14:06

Vejula, tak chápem tvoje rozhorčenie, ale konkrétne v tomto prípade mňa zase napadlo, že fén určite nie je hračka pre dieťa, si predstav, že bude zapnutý v elektrike, bude sa hrať na hasiča a pôjde si s fénom nabrať vody do vane... takže ono troška fakt opatrne s týmito fantáziami.
S ostatným samozrejme súhlasím, osobitne s tým Mikulášom od artemis. :)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 16 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod artemis » 03 Sep 2013, 14:29

carodejnica píše:Vejula, tak chápem tvoje rozhorčenie, ale konkrétne v tomto prípade mňa zase napadlo, že fén určite nie je hračka pre dieťa, si predstav, že bude zapnutý v elektrike, bude sa hrať na hasiča a pôjde si s fénom nabrať vody do vane... takže ono troška fakt opatrne s týmito fantáziami.


Tiež svätá pravda. Ale čo robil fén v školke? Alebo to bol hračkársky? Fakt blbá hračka pre školkárske deti.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod vejula » 03 Sep 2013, 15:02

nie nie devčata, to bol hračkarsky :) nie skutočny.... A myslite, že mam niečo povedať učitelke? Lebo ja fakt nechcem aby ho v tomto zabrzdila nejakym spôsobom. Ved on nieje hlupy vie, že fen nesluži na hasenie, ale kedže tam nebola hadica požiarnicka, tak zobral niečo, čo mu to pripominalo a hral sa na požiarnika. Ved to je normALNE. lEN SA OBAVAM , LEBO ked čloek, NAJmä dieťa začne vnimať nejaku svoju črtu alebo prejav ako nežiaduci v spoločnosti, prestane ju(ho) využivať. TEda ak dominik zisti, že to, že si vo svojej fantazii dokaže predstaviť, že fen je požiarnicka hadica, je nežiaduce, prestane to robiť. A podla mna to bude mať len jeden efekt. PREstane použivať fantaziu. Mam z toho hrôzu. Citim vo vnutri, že by sa mi asi ulavilo, keby som ju na to upozornila, že ako rodič, sa tohto obavam. Len sa bojim, že ostanem nepochopena. Vy by ste niečo povedali?
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 20 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 25 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod kinsi » 03 Sep 2013, 19:29

Misulik, ja by som na tvojom mieste nevahala, ak mas moznost maleho doma, tak nevidim dovod,aby si ho davala do skolky. Isto by si zvykol nakoniec,tak ako pise Norika,ale podla mna to prenehho nie e to najlepsie. Tu som nasla podobny dotaz v poradni detskeho psychologa. http://www.emimino.cz/poradny/ctyrlete-dite-a-skolka/ a to ide o starsie dieta...
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 18 dní

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod kinsi » 03 Sep 2013, 22:58

Vejula,ja by som jej asi nic nehovorila,lebo si myslim,ze jej konanie to aj tak neovplyvni,skor to len narusi tvoj vztah ku nej. Skor by som mozno spomenula Dominkovi,ze ten napad s hasenim fenu sa ti zdal srandovny,alebo daco take. Ono ci uz jej daco povies,alebo nie,i tak Ti ostava sa len zmierit s tym,ze sposob vedenia maleho v skolke moc neovplyvnis.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 18 dní

Ďalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 11 hostia

cron