Prílišné naviazanie na matku a škôlka

debata o všetkom a pre všetkých

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod Norika » 20 Nov 2013, 20:26

ahojte, tak mi mame za sebou 3tyzdnovu pauzu...maly bol chory, potom sme boli odcestovani a nakoniec som sa rozhodla si ho nechat doma,kym sa nenajde praca.....no ale rpaca s anasla, a v pondelok nastupujem,takze mam dost obavy,ako maly zvladne navrat...nechce tam ist....hned ako sa bavime o skolke, povie ze je chory, alebo ze je sobota, zacne akoze kaslat....snazi sa tomu vyhnut :( -...

a co je horsie, budem robit nocne, drzte palce....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 26 dní

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod shira » 20 Nov 2013, 22:12

Norika blahoželám k práci a držím palce, aby ste to zvládli. ked prídeš z nočnej zobudíš malého a zanesieš do škôlky?
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 28 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 19 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod Norika » 20 Nov 2013, 22:37

shira píše:Norika blahoželám k práci a držím palce, aby ste to zvládli. ked prídeš z nočnej zobudíš malého a zanesieš do škôlky?

Poverim svokrovcov
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 26 dní

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 20 Nov 2013, 23:21

:goodjob:
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 4 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 5 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod mia » 25 Feb 2014, 12:14

maminky, chcem sa Vas opytat na Vas nazor - dcerka ma 3 roky a stale rozprava o tom, ze by chcela ist do skolky, kedze vsetky deti, ktore pozna do skolky chodia a vela sa o tom okolo nej rozprava... bohuzial do statnej skolky mi ju teraz nevezmu, az od septembra, takze jedinym riesenim by mohla byt sukromna skolka, kam chodia aj niektore deti z ulice, ktore pozna... kedze som vsak doma na neplatenom volne, dat ju tam na cely tyzden si nemozme dovolit, a myslim, ze by na to este ani nebola uplne pripravena... tak som rozmyslala, ze by som ju tam dala na 2 doobedia v tyzdni (cez obed aj tak nespava uz skoro 1,5 roka). vela ludi ma vsak odhovara, ze to bude pre dcerku takto tazke, ze bud ju tam mam dat na cely tyzden alebo vobec, aby v tom nemala chaos a lahsie si zvykla... mate s tym niekto skusenosti...? dakujem pekne
mia
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 26 Apr 2011, 19:40
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 13 dní
Rokov: 9 rokov, 4 mesiace, 10 dní

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod akdarka » 25 Feb 2014, 12:37

Ja mám syna na celé 2dni v týždni. Nie je s tým problém, syn ma prehľad kedy je aký deň, vie ktoré dni chodí do škôlky a akceptuje to. Myslím, ze keby chcela dcérka chodiť na viac dni tak by Ti povedala :D nemyslím, ze by ju to nejako negatívne ovplyvnilo. Ale Ty ju poznáš najlepšie
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 28 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod quaxi » 25 Feb 2014, 13:57

Mia, to vobec nie je problem. Teraz su dost v mode aj tzv. skolicky pred skolkou, co robia rozne MC alebo sukromne osoby, to byva 1-2 doobedia do tyzdna, pride 5-10 deti a maju rezim podobny ako v skolke, aby si zvykli na system, ale zaroven neboli vela bez rodicov. Podla mna je to praveze dobry napad, len moze byt problem zohnat sukromnu skolku, kde by ti takto vzali dieta. Oni vacsinou preferuju aby tam dieta bolo co najviac, lebo maju obmedzeny pocet deti v skupinke a tym padom nemozu na to miesto uz prijat dalsie dieta a prichadzaju o peniaze. Ja som to presne takto potrebovala kvoli skole - 2 doobedia do tyzdna, este pri synovi. Oslovila som 11 sukromnych skolok a nevzali ho ani do jednej, aj ked to mali oficialne v ponuke.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 20 dní

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod mia » 25 Feb 2014, 14:24

quaxi, s tymto u nas problem nie je... praveze by mi ju takto zobrali, uz som sa na to pytala, len ma zmiatlo to, ze ma ludia naokolo zneistili, ze to nebude dobre pre malu. presne pre ten dovod, ktory popisujes, by som chcela ju takto dat do skolky, aj ked som vlastne doma.
dievcata, dodali ste mi odvahy, dakujem krasne... :-)
mia
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 26 Apr 2011, 19:40
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 13 dní
Rokov: 9 rokov, 4 mesiace, 10 dní

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod shira » 25 Feb 2014, 18:31

mia náš nemal šajnu aký je deň, ale teraz keď chodí do škôlky, vie čo je sobota-nedeľa a že pondelok-piatok sa chodí do škôlky. začína už chápať aj prázdniny. takže nemyslím, že by chodenie do škôlky na niektoré 2 dni by dieťa zmiatlo. škôlka u nás práveže bola veľkým prínosom, pokročil v mnohých veciach- v reči, zručnostiach aj v tolerancii a pravidlách.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 28 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 19 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod quaxi » 25 Feb 2014, 19:05

Preco by mala mat chaos, ved to je ako ked chodi na kruzok, alebo keby ste chodili povedzme 1x do tyzdna ku babke, z toho by tiez mala chaos, ze to nie je kazdy den? Dieta si zvykne na taku situaciu, aka je, a tu povazuje za normalnu. A ked potom prejdete do skolky na full time, zvykne si tiez, bude uz vediet ze mama pride, nebude pre nu novinkou fungovanie v kolektive, tak to bude mat lahsie.
Ale inac ludia vedia zapotit take hlody, nam jeden cas nevychadzalo, aby som chodila v pondelok do skolky pre syna a zaroven aby sa dcera vyspala a stihli sme kruzok, tak som ho tam proste davala iba od utorka do piatku. A tiez mi viaceri ludia na to hovorili, ze bude zmateny a pod. No houby, dieta co si poriadne nepamata co bolo vcera vobec nepride na to, ze som ho obrala o 1 pracovny den v skolke :-D
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 20 dní

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod artemis » 25 Feb 2014, 19:07

mia píše:... vela ludi ma vsak odhovara, ze to bude pre dcerku takto tazke, ze bud ju tam mam dat na cely tyzden alebo vobec, aby v tom nemala chaos a lahsie si zvykla... mate s tym niekto skusenosti...? dakujem pekne


Máme skúsenosti máme :D tak malé dieťa nerozozná dni...či je streda, či je pondelok alebo nedeľa, nerozozná ani to, že týždeň má 7 dní a 2 dni voľna, samozrejme nerozozná ani iné dlhšie časové úseky ako tie spomenuté týždne či mesiace atď...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod shira » 25 Feb 2014, 19:25

u nás všetko, čo bolo, je "včera" :lol: :lol: :lol:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 28 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 19 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod quaxi » 25 Feb 2014, 20:24

u nas obcas aj zajtra :mrgreen:
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 20 dní

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 25 Feb 2014, 22:12

Ono aj ine zaujimave aktivity (plavanie, tanec, materske centrum..) nebyvaju kazdy den a dieta z toho v zmatku nie je, len sa prirodzene uci na poriadok a casovy system (stromovi ludia by sa v nom urcite nevyznali), aky sme my dospeli zaviedli. Mne napriklad chodi mala do skoly, kde ma najlepsieho kamarata. (Minule sa ma spytala, ci by sa nemohol narodit z mojho bruska, aby bol jej bracekom:-).)Su spolu cely den v skolke a najradsej by boli aj cele poobedie. Zaviedli sme pravidlo, ze on je u nas v stredu a mala je u nich v piatok. A verte, kazdy den sa pyta, ci dnes moze prist, ale v pohode sa uspokoji, ked zopakujem, ze pride v stredu, resp. v piatok bude unho.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 4 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 5 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod lucious » 04 Apr 2014, 18:28

Chtěla jsem se optat, jestli ste opravdu neměly žádné problémy s nástupem do mateřské školky. My teda máme dost veliké - kluk můj odchod nezvládá. Nevím, co je příčinou - zda to, že první rok z nedozrálosti trávení byl pro nás hodně těžký (kluk přese všechny snahy, nošení i kojení co 30min hodně prokřičel) a nebo že se díky tomu stal hodně závislý na uklidnování mmlíkem. Mezi 1.-2. rokem všechno vypadalo jakš takž v normě - krom mých únav a toho, že nebyl ochoten spát sám - zdálo se, že ho všechno posouvá a mimo domov se sam od sebe přizpůsoboval nekojícímu prostředí. Ale po 2.roce, co začal více jednat sám za sebe, je velmi znejistěn tím, že se sám nedokáže uklidnit - vždy jsem ho uklidnila mmlíkem. Zároveň se po druhém roce změnilo mléko a i charakter kojení - mmléko je mnohem tučnější a hutnější, jeho méně na objem, zasytí ale méně zklidní. Dnes, kolem 3.roku máme problém se vším: odmítá pít dostatečně - málo čurá, při nemoci si stěžovala doktorka na hodně hustou krev; je hrozně vybíravý v jídle - odmítá ovoce (meruňkové příchutě zvracel a to je měl 2x v životě), odmítá syrovou zeleninu - zkoušíme nejrůznější; teď bere po sobě druhá ATB - kojení ho už nevysvobodí, i když visel na prse v kuse; se spánkem je na nás hodně závislý - mmlíko ho už neuspí a tak nespí 3 -4 dny přes den a pak z nudo-únavy usne před obědem, ale neusne-li, potom jede na hrot = udělat chvilku klidu po obědě je dost obtížné (okolí se šklebí jak to chceme dělat ve školce);a od prázdnin se nás více a více drží jako klíště - už si nechce ani na chvíli hrát v jiné místnosti než já nebo jeho táta; zkouším ho občas utišit bez mmlíka - vysvětlím proč, věnuju se mu, vybírám klidnější období - a stejně je pak kolikrát ještě rozmrzelý a brzy začne naplno znova. Do miniškolky jsem ho zkoušela dát, ale absolutně nezvládá moje odchody - jeden pokus o odchod byl, paní ho hlídala 10 minut a kluk byl rozhozen tak, že večer na nás klepala sousedka,jestli něco nepotřebujem. Ve veřejných dětských kolektivech se drží stranou - nechápe proč mu berou mašinku, nebo občas skáčí na záda.
(asi bych tu ani neměla moc rozebírat, jaké to má vliv na vztahy - partnerský nic moc, partner se raděj upíná na kluka. Ale zasahuje to i do širší rodiny - babička nechce hlídat, protože ji brečí a otáčí to vůči mé "výchově"; s dědou nevydrží; druzí prarodiče bydlí daleko a kluk by tam musel být bez nás přes noc - což si netroufnu, kluk nechce zůstat v noci sám ani s tátou a to i když ho táta uspí).
Všeobecně nevím, co si s ním počít - mám na sebe ale i na přípravu nebo zpětně úklid velmi málo času, kvůli kojení mám pořád potřebu hodně spát, a tak na každém rohu nedodělaná práce
lucious
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 10 Feb 2012, 10:16
Bydlisko: praha 9
Počet detí: 1
1. dieťa: vit
Rokov: 13 rokov, 2 dni

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod shira » 04 Apr 2014, 19:58

toto sa podla mna nedá zmeniť, iba vydržať, násilným odlúčením sa všetko ešte zhorší, zatiaľ to na škôlku nevyzerá, ale ked nemáš inú možnosť (zostať dlhšie doma) tak si to tam proste odplače.. dedkovi babke nedávaj ak vyslovene nemusíš, my máme malého celkom v pohode, ale ked povie, že nechce spinkať u babky tak ho tam nenechávame, minulý týždeň spal tam, ale za veľkú úplatu a 2 hodiny vysvetľovania všetko pochopil, lenže on je o dosť starší, s ním je už debata.. nasilu nerobievame veci, ale závisí to dosť od povahy, u nás platí len vysvetľovať vysvetľovať. tvoj vyzerá, že je celkom odlišný typ, proste chce byť s mamou, tak by som to radšej rešpektovala, neverím že to tak zostane navždy. nad nedorobenou prácou privri oči, ale asi to aj robíš. čo sa jedla a pitia týka, tak bohužiaľ.. dávaj to čo chutí, lebo to ostatné sa môže ešte viac znechutiť (moj manžel 9 z 10 jedál nezie, a to veru nie je bohvie čo, lebo má všelijaké averzie :mrgreen: )
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 28 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 19 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 04 Apr 2014, 22:54

Lucious,
snad Ta aspon trochu potesi, ked Ti podla Tvojho navodu opisem mojho chlapceka:
Jedlo: z ovocia len jablko a prilezitostne jahodka, surova zelenina napriek vsetkej snahe nehrozi, varena: len dusena cervena kapusta. Nepomoze ani zahrabat cokolvek do ryze, ani obalit to kecupom. Ale povedala som si, ze co sa tyka ovocia nevadi, ked zje aspon denne jedno jablko. Co sa tyka zeleniny, to riesim kremovymi polievkami. lebo v takejto forme to donho dostanem. K polievke dam este daky atraktant v podobe krutonov, alebo cestovin roznych tvarov. preto u nas je skoro kazdy druhy den na programe kremova polievka: hokaido, karfiol, mrkva, cukina, por, zeleny hrasok, cervena sosovica.... teraz nastastie este zacina sparglova sezona, tak trochu rozsirim ponuku. Pitie inych tekutin ako MM je slabe, musim stale motivovat a velmi aktivne ponukat.
Zaspavanie aktualne len na prsniku, v noci nadalej velmi casto hore, spolocny spanok je samozrejmostou. Poobedny spanok sme uz zrusili. Uspavanie alebo noc bez matky zatial nebolo.
Chlap si vyzaduje osobnu starostlivost od matky, velmi casto nemoze tatinko obliekat ani umyvat zuby. Dedko s babkou mozu, len ked su velmi vzacni po dlhom odluceni (chodia tak raz za 2-4 mesiace na navstevu). Ale po troch dnoch ich pobytu u nas, uz ani oni nemozu obuvat a obliekat. Svokra urazena do spiku kosti....
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 1 deň
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 1 deň

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 04 Apr 2014, 23:21

V mnohych situaciach, v ktorych kedysi potreboval na riesenie prsnik, si uz vie pomoct i sam. Ale v tych, kedy este stale potrebuje prsnik, si nenecha pomoct ziadnym inm sposobom. Bude rucat, kym nepride: Maminadudaaaa. Najma, ak sa udrie, je unaveny, alebo si dovoli niekto urazit jeho muzsku hrdost a on nie je niekde prvy.
Male dievcatko je v tomto smere jednoduchsie, lepsie konzumuje vlakninu i vitaminy, spolupracuje i s inymi rodinnymi prislusnikmi a prsnik potrebuje zriedkavejsie. Spanok ale detto.
V skolke sa chlap adaptoval len pomocou pritomnosti velkej sestricky v skupinke a dlho bol na nej uplne zavisly. Dievcatko velmi tazko, v podstate bez mrnkania len posledne tyzdne, napriek tomu, ze sme zacali so skolkou v oktobri. Az teraz rano nie su slzy, zapaja sa do aktivit a aktivne sa hra - netravi cas len cakanim na vyzdvihnutie.
Takze odlucenia od matky u nas velmi velmi tazkopadne, u vsetkych deti.

Pravdepodobne by bolo byvalo vhodnejsie v nasom pripade tu skolku az neskor. Ale zase som sa bala, ze bude vacsia jazykova bariera a neskor by uz nepomohla ani pritomnost starsej sestry......spekulovala som sice a spekulovala, ale aj tak som nevyspekulovala dobre. :-(
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 1 deň
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 1 deň

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod lucious » 05 Apr 2014, 15:09

diky za porovnani :) ...
rikam si, ze tu skolku jsem mela zkusit i treba jen na hodinu nebo dve uz ve dvou letech - myslím, že byl přístupnější v té době ... jestli to, že se mliko tak moc zmenilo,ze to ma vliv na jeho pocit bezpeci, a nebo mmliko celou dobu neco zakryvalo, a tak jsme to nemuseli resit ... asi oboji :/
lucious
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 10 Feb 2012, 10:16
Bydlisko: praha 9
Počet detí: 1
1. dieťa: vit
Rokov: 13 rokov, 2 dni

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod shira » 05 Apr 2014, 16:00

podľa mňa si nemáš čo vyčítať, ťažko tam niečo vyšpekuluješ.. ja som bola dosť hrozná v tomto ako dieťa, nemala som rada nijaké odlúčenie, chodila som do škôlky až ako predškoláčka, to už išlo rozumne vysvetliť (aj to som šla o 12:00 preč). nezniesla som ani vo vyššom veku - tábory a podobné blbosti, tak som tam nechodila. brali mi mandle v nemocnici ako 8 ročnej, bola som tam týždeň - odplakané. moj manžel ale nemal inú možnosť než jasle a školka, odlúčenie snáď od roka, plakával dlhé dlhé roky tak či tak... manželova neter plakávala ráno do 5. triedy zš. deti sú veľmi rozdielne, u nás plač nebol ráno ani raz, v školke je od 2r. 9 mes. úplný extrovert. nerozumiem, po kom to má. ale: na materskej s ním bol tatino, napriek tomu, uspávam, pokiaľ som doma, iba ja, aj ked už sa nedojčí. obliekať, obuť, umyť, nabrať jesť - všetko iba iba ja, každú blbosť. aj kresliť, robiť z plastelíny, hrať sa.. ja si neviem predstaviť, čo bude, ked sa narodí malý brat. asi sa zbláznim... rozmýšľam, že tatinovi dám na starosť toho malinkého, tomu to bude viac jedno, aj sa zamýšľam nad dojčením na požiadanie, ako to zvládnem.. nechápem staršie dieťa a dvojičky - ako toto môže jedna matka zvládnuť - mamamima - ty si pre mňa záhada :) ved s jedným je čo robiť :o
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 28 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 19 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod artemis » 05 Apr 2014, 17:58

lucious píše:Chtěla jsem se optat, jestli ste opravdu neměly žádné problémy s nástupem do mateřské školky. My teda máme dost veliké - kluk můj odchod nezvládá. Nevím, co je příčinou...Dnes, kolem 3.roku máme problém se vším: odmítá pít dostatečně - málo čurá, při nemoci si stěžovala doktorka na hodně hustou krev; je hrozně vybíravý v jídle - odmítá ovoce (meruňkové příchutě zvracel a to je měl 2x v životě), odmítá syrovou zeleninu - zkoušíme nejrůznější; teď bere po sobě druhá ATB ...


My sme začali xhodiť do školky až po 3 roku a to prvý polrok na 2-3 hodiny denne, a neskôr na max 5 hodín denne. Čo odmieta piť dostatočne? Celkovo tekutiny? Treba mu dávať pri každej príležitosti po troškách. To že je hrozne vyberačný v jedle, to je v dnešných časoch normálne, ja som to neriešila...treba mu dávať to, čo je ochotný zjesť. Nenútila by som jesť surovú zeleninu ani ovocie keď nechce. Určite existuje aspoň jeden druh ovocia a zeleniny čo je ochotný jesť a to mu môžeš dávať stále (u nás je to uhorka, a jablko, v sezóne čerešne a jahody, v uvarenom stave karfiol a zemiaková kaša) uvidíš že neskôr budete riešiť skôr problém opačný, nebudeš ho môcť zastaviť v jedení. Prečo berie po sebe druhé ATB? Prvé nezabrali alebo?

lucious píše:...se spánkem je na nás hodně závislý - mmlíko ho už neuspí a tak nespí 3 -4 dny přes den a pak z nudo-únavy usne před obědem, ale neusne-li, potom jede na hrot = udělat chvilku klidu po obědě je dost obtížné (okolí se šklebí jak to chceme dělat ve školce);a od prázdnin se nás více a více drží jako klíště - už si nechce ani na chvíli hrát v jiné místnosti


My sme v troch rokoch už cez deň nespávali, načo iba potom večer sa nedalo zaspať. Čo sa dialo cez prázdniny, že sa viac a viac drží ako kliešť?

lucious píše:... a stejně je pak kolikrát ještě rozmrzelý a brzy začne naplno znova. Do miniškolky jsem ho zkoušela dát, ale absolutně nezvládá moje odchody - jeden pokus o odchod byl, paní ho hlídala 10 minut a kluk byl rozhozen tak, že večer na nás klepala sousedka,jestli něco nepotřebujem. Ve veřejných dětských kolektivech se drží stranou - nechápe proč mu berou mašinku, nebo občas skáčí na záda.
(asi bych tu ani neměla moc rozebírat, jaké to má vliv na vztahy - partnerský nic moc, partner se raděj upíná na kluka. Ale zasahuje to i do širší rodiny - babička nechce hlídat, protože ji brečí a otáčí to vůči mé "výchově"; s dědou nevydrží; druzí prarodiče bydlí daleko a kluk by tam musel být bez nás přes noc - což si netroufnu, kluk nechce zůstat v noci sám ani s tátou a to i když ho táta uspí).
Všeobecně nevím, co si s ním počít - mám na sebe ale i na přípravu nebo zpětně úklid velmi málo času, kvůli kojení mám pořád potřebu hodně spát, a tak na každém rohu nedodělaná práce


Tak keď je to naozaj také hrozné mňa by asi prclo, ako sa dá so synkom rozprávať? Rozumie čo mu hovoríš? To sa nedá vedieť aké on má pohnútky či je skutočne tak zaostalý (nie v zlom slova zmysle) alebo je tak chytrý že zistil ako ťa mať na špagátku a len čo mu je pohodlné a skúša Tvoje hranice....ak ten druhý prípad - Ja by som mu normálne zavesila na nos všetky moje starosti, hodila by som sa mu pred očami na zem, že aha odpadávam od únavy, a že ako si to on predstavuje, že dokedy toto bude skúšať na maminku, či chce aby maminka ešte dlho žila, lebo keď bude robiť takéto cirkusy a nevie sa ani trochu sám zahrať a nedopraje Ti aspoň chvíľu kľudu, že ťa vskutku vystrie.
Ja sa inak nezdám, ja som tiež taký somár doma, že si nechám od dieťaťa skákať po hlave, vyhoviem vo všetkom čo na očiach vidím, robím veci čo mnohí rodičia na to kašlú, ale niekedy čo je moc to je moc, urobím raz za čas scénku a potom sa dieťa skonsoliduje.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 05 Apr 2014, 22:43

Lucious, este raz som si precitala Tvoju povodnu spravu. Mozno by ti pomohlo vidiet veci z inej perspektivy.
Napriklad ten spanok: okolo 3.roku mnohe deti zacnu vynechavat poobedny spanok. To je proces postupny, niektore dni spia, ine nie, vtedy su potom unavenejsie a drazdive. Tak na tom nie je nic zle, ze sa mu obcas spat nepodari. A treba sa pozitivne pozerat i na to, ze ho dokaze otecko uspat, to je predsa fajn. To, ze chce stale spat pri tebe je uplne normalne. Ani na tom nie je nic zle.
Zavislost na rodicoch: No, ked nie je zvyknuty na babky a dedkov, tak sa nebude pri nich citit isto a ani oni pri nom. Netreba to silit. Mozno sa bude neskor k nim sam pytat.
Co sa tyka tej hry samostatnej, tak mne by nikdy ani nenapadlo pri prvej dcere v tom veku, ze by sa vobec mala hrat v dakej inej miestnosti sama. Dokonca ona len teraz v poslednych mesiacoch je len prilezitostne sama v svojej izbe. Tak na tom, ze chce byt 3 rocne dieta vzdy s tebou v jednej miestnosti tiez nevidim nic zle. U nas este stale nikdy nie su niekde deti same. V obyvacke sme postavili gauc priecne do stredu miestnosti a je tak rozdelena na akoze trochu kulturnejsiu cast pred gaucom a hernu za gaucom. Vsetky hracky su tam. Oficialne detske izby sluzia len ako spalne.
Co sa tyka toho mlieka, tak to vobec neries. Nie to mlieko ho ukludnuje, ale tvoje objatie a satie na prsniku, aj keby tam ziadne mlieko nebolo, alebo len par kvapiek. A to, ze dojcenie sa v priebehu rastu dietata meni, sme sa v podstate naucili na tomto fore jedna od druhej a presne to iste pozorujes i ty.
Ze ma dieta hustu krv ked je chore....No ma, ved ma horucku, tak sa viac poti a vyparuje voda, takze sa zahusti. Alebo ma hnacku, straty tekutin vacsie ako prijem. Takze je dost velka pravdepodobnost, ze bude mat o nieco hustejsiu krv ako normalne. Takze nie je dovod sa nad tym divit.

Tak mi pride, ze ste vlastne celkom normalni. :D
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 1 deň
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 1 deň

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 05 Apr 2014, 23:01

Shira,

neboj, ono to zdaleka nebolo u nas na jednotku. Prve aspon 4 mesiace som kazdy den plakala zufalstvom pre neschopnost vyplnit potreby mojich deti. V obdobi do jedneho roka som mavala opakovane snazive pokusy naucit ich samostatnemu spanku i zaspavaniu neslavnymi kricacimi metodami. Takze sa moc chvastat nemozem. :(

Ale vo vasej situacii s takym optimalnym vekovym rozdielom, tvojim skusenostami a znalostami dojcenia, si podla mna robis zbytocne starosti. Najma na zaciatku ti bude novorodeniatko este vela spat, to Tomasko tak nepociti, ze je tam o jedneho viac, to pojde postupne. Navyse budes maleho isto vela nosit, takze mozes vsade Tomaska sprevadzat a zucastnovat sa na vsetkych jeho aktvitach a hrach. Mate pred sebou krasne leto. A ked bude situacia, ze budes mat skutocne plne ruky prace s babatkom, tak este stale moze zasuplovat tatinko. (Tento mily luxus u nas prave chybal.) A ked s tym bude mat Tomasko problem, tak sa bude musiet sa s tym naucit vyrovnat. A je to zrejmä ta najprirodzenejsia vychova k samostatnosti.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 1 deň
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 1 deň

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod reanda » 06 Apr 2014, 00:21

shira píše:podľa mňa si nemáš čo vyčítať, ťažko tam niečo vyšpekuluješ.. ja som bola dosť hrozná v tomto ako dieťa, nemala som rada nijaké odlúčenie, chodila som do škôlky až ako predškoláčka, to už išlo rozumne vysvetliť (aj to som šla o 12:00 preč). nezniesla som ani vo vyššom veku - tábory a podobné blbosti, tak som tam nechodila. brali mi mandle v nemocnici ako 8 ročnej, bola som tam týždeň - odplakané. moj manžel ale nemal inú možnosť než jasle a školka, odlúčenie snáď od roka, plakával dlhé dlhé roky tak či tak... manželova neter plakávala ráno do 5. triedy zš. deti sú veľmi rozdielne, u nás plač nebol ráno ani raz, v školke je od 2r. 9 mes. úplný extrovert. nerozumiem, po kom to má. ale: na materskej s ním bol tatino, napriek tomu, uspávam, pokiaľ som doma, iba ja, aj ked už sa nedojčí. obliekať, obuť, umyť, nabrať jesť - všetko iba iba ja, každú blbosť. aj kresliť, robiť z plastelíny, hrať sa.. ja si neviem predstaviť, čo bude, ked sa narodí malý brat. asi sa zbláznim... rozmýšľam, že tatinovi dám na starosť toho malinkého, tomu to bude viac jedno, aj sa zamýšľam nad dojčením na požiadanie, ako to zvládnem.. nechápem staršie dieťa a dvojičky - ako toto môže jedna matka zvládnuť - mamamima - ty si pre mňa záhada :) ved s jedným je čo robiť :o


nooooo ... to si nemyslim
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 10 mesiacov, 17 dní

Re: Prílišné naviazanie na matku a škôlka

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 06 Apr 2014, 00:45

Moja skusenost je, ze najtazsie je zvladnut prve dieta. Je na nas velmi zavisle, nakolko nikde nema lepsieho partnera (aj tie babky sa objavuju obvykle zriedka, a preto ma problem byt s nimi). Dalsie dieta sa danej situacii len prisposobuje a v istom zmysle to prve dieta je stale na nas najzavislejsie. I ked to najmensie sice na mne stale vela fyzicky visi a nie je schopne bezo mna spat, nema ziadny problem existovat same v detskej spolocnosti starsich surodencov, ci deti. To najstarsie ma kupodivu mnohokrat najvacsiu potrebu mat ma pod kontrolou.:-)
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 4 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 5 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

PredchádzajúciĎalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 13 hostia

cron