juvilejná justícia

debata o všetkom a pre všetkých

Re: juvilejná justícia

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 04 Máj 2014, 23:19

Uplne optimum pre taketo 14 - 15 rocne decka sa mi preto javi skolenie o dojceni :D - o tom urcite vela este nepoculi. Urcite ich predstava o zmysle prsnikov je niekde uplne inde ;) .
Pripravilo by ich to trochu aj na rodicovstvo z praktickej stranky, menej by sa bali prijat dieta a zaroven by lepsie pochopili skutocny vyznam a nasledky stretnutia pohlavi. Ono celkovo pochopit, ze zmysel zivota je deti mat a nie sa pred nimi chranit. Potom pride aj zodpovednost.
Pride mi to podobne ako s podporou dlhodobeho dojcenia - o jeho vyzname sa malo hovori, pritom o odstaveni vie kazdy toho vela.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: juvilejná justícia

Neprečítaný príspevokod quaxi » 05 Máj 2014, 22:18

Ja si doteraz pamatam, ako som sa asi 15rocna dostala na skolenie pre krestanskych animatorov a prisli nam tam prednasat rodicia 6 deti o starostlivosti o deti. Najmladsie malo taky nejaky skolkarsky vek a hovorili ze spava s nimi v posteli - to som absolutne nechapala, co za blby napad :mrgreen: A potom hovorili ako jedno z tych deti mamicka kojila este 2rocne (v 90tych rokoch asi dost zriedkave), to mi pripadalo uplne nechutne :mrgreen: Nic ine si z tej prednasky nepamatam, okrem informacie ze pouzivaju STM a deti planovali dve :) Ale kolkokrat som si na to spomenula, ked sa ma to uz zacalo tykat - ze ako som bola mimo :)
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: juvilejná justícia

Neprečítaný príspevokod artemis » 06 Máj 2014, 14:59

JankaMich ja s Tebou súhlasím, apropo tú brožurku umenie milovať mám v šuflíku :D je zaujimavé sledovať sama seba ako to čo je tam napísané vnímam dnes a ako som vnimala pred 30 rokmi.

S Quaxi tentoraz nesúhlasím, ale vôbec sa na ňu nehnevám, lebo ona nevie si predstaviť o čo ide, lebo nie je veriaca. Ja vidím v tom problém, že mladí ľudia sú poväčšinou bez viery. Tak ako som bola ja pred 30 rokmi. Čiže tam nie je rozdiel vekový v mojom náhľade, ale rozdiel z hľadiska životného postoja viery-neviery v Boha.

Ak ešte k tomu sa pridá to, čo nazývame puberta, pohlavný pud atď.... no tak to potom vysvetľuj mladým babám... ale pokiaľ tam je vštepená viera, tak sa tam niečo dá robiť, inak to dievča vníma tak ako to popísala Quaxi (aj moja vlastná skúsenosť, neboli sme na tej istej prednáške? :mrgreen: ) Proste takí ľudia sú "trapošiaci" v očiach pubertiakov, úplne vzdialení realite... ja práve uvažujem nad tým, že ako toto budem riešiť ja so svojim dieťaťom...uvidíme ešte mám čas....
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: juvilejná justícia

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 06 Máj 2014, 18:35

Artemis, ako vidim, mame toho viac spolocneho :-).
Aj preto lepsie chapem postoj neveriacich, hoci dnes sa na to uz z veriaceho pohladu divam celkom inak. Ja sa preto snazim, ci uz pre veriacich ci neveriacich, pomoct najst lasku jeden k druhemu, a cez deti sa mi to zda najprijatelnejsie. Inak sa vnima obetovanie jednorodeneho syna, ak mame vlastne deti, ktore milujeme, ako ked odmietame ich prijatie.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: juvilejná justícia

Neprečítaný príspevokod quaxi » 06 Máj 2014, 22:08

Hmm no ja praveze veriaca som, ale kedze aktivne praktizujucih vieru je iba asi 30% ludi a uprimne hlboko veriacich este niekolkonasobne menej, tak si nemyslim, ze by sa malo vseobecne vzdelavanie alebo napr. tvorba zakonov riadit prednostne nazormi tejto mensiny, napriek tomu, ze do nej patrim. Je to dost nebezpecny princip - akonahle sa tvorba zakonov ci vzdelavacich programov riadi vacsinovym nabozenstvom, staci tlupa pristahovalcov s inym nabozenstvom (a rychlym mnozenim) a mozeme sa ocitnut vo velmi zlej situacii.
V case ked som bola na tej spominanej prednaske, som sa viere intenzivne venovala, lenze nejake babatka, to mi bola uplne vzdialena tema, asi ako teraz starobince - nieco, co sa ma sice mozno raz bude tykat, ale aktualne nemam najmensi dovod sa tym zapodievat. Takze rozpravanie o vymene plienok a dojceni som brala jednym uchom dnu, druhym von. Zapamatala som si akurat tie pocity, na ktore teraz s usmevom spominam :-)
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: juvilejná justícia

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 07 Máj 2014, 00:46

:goodjob: :love:
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: juvilejná justícia

Neprečítaný príspevokod artemis » 07 Máj 2014, 07:59

quaxi píše:Hmm no ja praveze veriaca som, ale kedze aktivne praktizujucih vieru je iba asi 30% ludi a uprimne hlboko veriacich este niekolkonasobne menej, tak si nemyslim, ze by sa malo vseobecne vzdelavanie alebo napr. tvorba zakonov riadit prednostne nazormi tejto mensiny, napriek tomu, ze do nej patrim. Je to dost nebezpecny princip - akonahle sa tvorba zakonov ci vzdelavacich programov riadi vacsinovym nabozenstvom, staci tlupa pristahovalcov s inym nabozenstvom (a rychlym mnozenim) a mozeme sa ocitnut vo velmi zlej situacii.
V case ked som bola na tej spominanej prednaske, som sa viere intenzivne venovala, lenze nejake babatka, to mi bola uplne vzdialena tema, asi ako teraz starobince - nieco, co sa ma sice mozno raz bude tykat, ale aktualne nemam najmensi dovod sa tym zapodievat. Takze rozpravanie o vymene plienok a dojceni som brala jednym uchom dnu, druhym von. Zapamatala som si akurat tie pocity, na ktore teraz s usmevom spominam :-)


To myslíš zle, pretože pri tvorbe zákonov nehovoríme o náboženstve ale o spoločenských a morálnych normách. A práve tie spoločenské a morálne normy vychádzajú tradične na území povedzme strednej európy z viac ako 1500 ročnej kresťanskej tradície, ktorá bola, pravda prerušená v niektorých krajinách na istú dobu komunistickými režimami a teraz sú snahy (vôbec už neskryté, ale otvorené) o zničenie kresťanstva a tým pádom i zmenu morálnych noriem. Potom je možné ľahko meniť zákony.

Lenže keď si to niekto tak predstavuje, že 30 percent praktizujúcich veriacich ľudí a ešte menej je v menšine a nemajú čo do politiky, školstva, zdravotníctva atď hovoriť, neuvedomuje si to, že oni sú poslednými "strážcami" práve tej morálky na ktorých sú postavené najdôležitejšie zákony.

Pozri sa Quaxi kam ten falošný humanizmus speje v zákonodarstve v severských krajinách, Holandsku atď. eutanázia, nízke tresty pre zločincov, juvenilná justícia, nezvladnuteľná mládež ktorá si robí aj s rodičmi čo chce, demoralizovanie mladých ľudí atď atď. Jedine v čom sú všetky štáty jednotné je neustále nové a nové zaťažovanie ľudí daňami, povinnými poplatkami, odvodmi aby mohol štát financovať a živiť všetkých tých parazitov čo vymýšľajú tie spoločnosť "zdokonaľujúce" projekty a presadzujú svoje choré nápady...

Máte dievčatá zmapovanú situáciu ako to dnes ide medzi mladými ľuďmi? Veď dneska musia učitelia držať ústa keď nejaký mladý chalan sa v triede producíruje svojimi homosexuálnymi výstrelkami - musia mlčať a pomaly ho obdivovať, aký je in, lebo by hneď mali na krku organizácie pre ľudské práva...dnes nemá dievča ani chlapec zábrany, veselo celej triede vykladá ako si doma opretá o stôl píše domácu úlohu, zatiaľ čo zozadu s ňou spolužiak súloží - a veľká to sranda a obdiv kamarátok. Takže toto je súčasná realita neviem či máte usledované ako mládež vyvádza počas jarných prázdnin (spring break) hromadné chlastačky a sexualne orgie v destináciach kde je znížená veková hranica na podavanie alkoholu atď, to je normalny štandard v USA, cestovky sa tým živia, v prenajatých hoteloch jednoducho sa urobí uzatvorená spoločnosť a všetky úchylnosti majú voľný priebeh bez ohľadu na akekoľvek zákony a moralne normy. A rodičia ktorí svoje dietky nebodaj na také organizované prázdniny nepustia, takí mladí ľudia sa stanú medzi spolužiakmi jednoducho outsideri.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: juvilejná justícia

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 07 Máj 2014, 08:13

A ked nechcu byt outsideri, tak zazaluju rodicov socialke a ti si nabuduce 10x rozmyslia,ci ich nepustia.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: juvilejná justícia

Neprečítaný príspevokod quaxi » 07 Máj 2014, 10:33

Moralne normy sa vyvijaju, neda sa jednoznacne povedat ze k horsiemu alebo k lepsiemu. Predstav si take krestanske Slovensko pred 100 rokmi. Mlatit deti alebo manzelku bol bezny stav, nad ktorym sa nikto nepozastavil. Ale ak taka zena vzala deti a usla od tyrana, dostalo sa jej odsudenia. Pohlavne zneuzivanie deti a mladych (dokonca aj zvierat) bolo castym javom. Ak nedajboze nejaka slecna vdaka tomu otehotnela, bola pobehlica a dozivotne problemy mala nielen ona, ale este aj to chuda dieta. Alkohol sa podaval uz babatkam, aby dobre spali - napriek tomu, ze o jeho skodlivosti sa uz davno vedelo. Myslim ze dnesny stav je v tychto smeroch omnoho lepsi. Zaroven ale nove moznosti priniesli nove problemy, casto az problemy z nedostatku skutocnych problemov.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: juvilejná justícia

Neprečítaný príspevokod artemis » 07 Máj 2014, 12:29

quaxi píše:Moralne normy sa vyvijaju, neda sa jednoznacne povedat ze k horsiemu alebo k lepsiemu. Predstav si take krestanske Slovensko pred 100 rokmi. Mlatit deti alebo manzelku bol bezny stav, nad ktorym sa nikto nepozastavil. Ale ak taka zena vzala deti a usla od tyrana, dostalo sa jej odsudenia. Pohlavne zneuzivanie deti a mladych (dokonca aj zvierat) bolo castym javom. Ak nedajboze nejaka slecna vdaka tomu otehotnela, bola pobehlica a dozivotne problemy mala nielen ona, ale este aj to chuda dieta. Alkohol sa podaval uz babatkam, aby dobre spali - napriek tomu, ze o jeho skodlivosti sa uz davno vedelo. Myslim ze dnesny stav je v tychto smeroch omnoho lepsi. Zaroven ale nove moznosti priniesli nove problemy, casto az problemy z nedostatku skutocnych problemov.


Myslím, že sa mýliš v uvažovaní. Mlátiť deti alebo manželku nie je kresťanská norma. Rovnako ako pohlavne zneuživanie dokonca zvierat nie je kresťanská norma práve naopak. Je to libertinistické, hoci sa tým otvorene voľnomyšlienkari chváliť nebudú. Rovnako ako neadekvatne požívanie alkoholu nikdy nebolo kresťanskou normou. Nahnevala si ma trochu, pretože nie je možné aby matka ktorá bola zodpovedná a je jedno v ktorom storočí žila, dávala dieťaťu alkohol s vedomím že je škodlivý. Veľa ľudí robilo v minulosti nesprávne veci z nevedomosti, a je tomu tak dodnes. Samozrejme nájdu sa vždy ľudia ktorí z nedbanlivosti alebo so zlým úmyslom škodia, ale to zas nemá nič s kresťanskou morálkou spoločné. A viktimizovať obeť tiež nie je kresťanský trend, poznáš biblický príbeh o Zuzane a starcoch? Je to pokrytecké tváriť sa ako sa naša spoločnosť "oslobodila" odbúraním náboženských predsudkov čo sa týka práv žien a podobne, nič z toho nie je pravda. Rovnako ženy chodia na potraty, zotročené sú v zamestnaní dostávajú menšie platy ako muži a domácnosť majú tak či tak na krku, celé to pálenie podprseniek v 70 rokoch bolo nanič, žena má dnes menšiu hodnotu v očiach mužov ako kedykoľvek predtým. Je tovarom, akurát že je taká sprostá, že dnes si navyše sama musí zarobiť na ten obal v ktorom sa predáva.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: juvilejná justícia

Neprečítaný príspevokod venus » 07 Máj 2014, 12:36

uvolnenie moralky vobec nesuvisi s upadkom viery (krestanskej alebo akejkolvek inej)...ja mam bohuzial skor opacnu skusenost....veriaci moze, lebo sa z toho vyspoveda a panhozko mu odpusti, neveriaci sa zodpoveda "len" vlastnemu svedomiu, ktore je mnohokrat ovela silnejsie... miesate hrusky s jablkami... ci Artemis vychovas dieta vo viere alebo bez nej, hlavne je ucit ho zakladne moralne zasady, rozdiel medzi dobrom a zlom....ale ani to ho neuchrani v puberte od "sily davu/kolektivu" co treba v deckach budovat je sebavedomie aby nasli v sebe silu povedat NIE a rozhodovat sa same za seba aj ked tlak zvonku je silnejsi....
venus
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:40

Re: juvilejná justícia

Neprečítaný príspevokod artemis » 07 Máj 2014, 12:45

venus píše:uvolnenie moralky vobec nesuvisi s upadkom viery (krestanskej alebo akejkolvek inej)...ja mam bohuzial skor opacnu skusenost....veriaci moze, lebo sa z toho vyspoveda a panhozko mu odpusti, neveriaci sa zodpoveda "len" vlastnemu svedomiu, ktore je mnohokrat ovela silnejsie... miesate hrusky s jablkami... ci Artemis vychovas dieta vo viere alebo bez nej, hlavne je ucit ho zakladne moralne zasady, rozdiel medzi dobrom a zlom....ale ani to ho neuchrani v puberte od "sily davu/kolektivu" co treba v deckach budovat je sebavedomie aby nasli v sebe silu povedat NIE a rozhodovat sa same za seba aj ked tlak zvonku je silnejsi....


To si kde počula túto nehoráznosť? Dočítala si sa v sovietskej knižke "V zajatí strachu" alebo v Vás učili na dejepise komunistické panie učiteľky? Ideš diskutovať o niečom o čom nemáš ani základné vedomosti, prepáč. Žiadny "pánbožko" Ti veru neodpustí keď sa vyspovedáš, ak to neurobíš s pevným predsavzatím to už viac neurobiš, a ak nastala škoda, ak sa nezaviažeš tú škodu alebo ujmu napraviť. Ak sa vyspovedáš a zlo páchaš veselo a vedome ďalej tak to je potom dvojnásobný hriech.
Neveriaci sa zodpovedá síce svojmu svedomiu, ale to môže a nemusí byť sformované. A náboženstvo je práve na to aby svedomie formovalo. Je vysoká pravdepodobnosť že rozdiel medzi dobrom a zlom človek nerozozná, ak nedostane vštepené kresťanské morálne zásady. A ak si niekto myslí že morálne zásady môžu existovať bez božích desatoro, tak to je potom veľmi zle...

A ako je to v Dostojevskom Idiotovi, kde knieža Myškin zdesene hovorí: Ak nieto Boha predsa je všetko dovolené....

Uplná pravda.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: juvilejná justícia

Neprečítaný príspevokod venus » 07 Máj 2014, 12:52

bozie desatoro sa so zakladnymi moralnymi zasadami prelina (a ano poznam ho naspamat aj ked som neveriaca)...ale sorry "nebudes mat inych bohov okrem mna" mi nijak moralne nepride ;)

a to ze jeden krestan sa chova tak ako ty opisujes neznamena ze sa tak chovaju vsetci a takych ako ty je skutocne strasne malo.... ty si myslis, ze ja tomu nerozumiem...ja som stravila diskusiami s nasim fararom dost casu, ale ty nemas problem ma odsudit a zaradit do skatulky, och ake krestanske, moralne, krasne ;) kolko je veriacich co konaju horsie ako neveriacich....ach....

pointa je ale niekde uplne inde.... slusny clovek sa da vychovat aj neveriaci...

presne z takych nazorov, ze niekto je menej hodny (slusny, moralny,dosad si co chces) lebo nebol vychovany vo viere (ktorej? heh) su nasledne konflikty.... zobud sa...nieje to o tom/o nom (bohu, alahu, budhu :D)
venus
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:40

Re: juvilejná justícia

Neprečítaný príspevokod artemis » 07 Máj 2014, 13:06

venus píše:bozie desatoro sa so zakladnymi moralnymi zasadami prelina (a ano poznam ho naspamat aj ked som neveriaca)...ale sorry "nebudes mat inych bohov okrem mna" mi nijak moralne nepride ;)

a to ze jeden krestan sa chova tak ako ty opisujes neznamena ze sa tak chovaju vsetci a takych ako ty je skutocne strasne malo.... ty si myslis, ze ja tomu nerozumiem...ja som stravila diskusiami s nasim fararom dost casu, ale ty nemas problem ma odsudit a zaradit do skatulky, och ake krestanske, moralne, krasne ;) kolko je veriacich co konaju horsie ako neveriacich....ach....

pointa je ale niekde uplne inde.... slusny clovek sa da vychovat aj neveriaci...

presne z takych nazorov, ze niekto je menej hodny (slusny, moralny,dosad si co chces) lebo nebol vychovany vo viere (ktorej? heh) su nasledne konflikty.... zobud sa...nieje to o tom/o nom (bohu, alahu, budhu :D)


Práveže Ťa vôbec neodsudzujem ale máš tak skreslené predstavy , že ma to dviha zo stoličky, neuvedomuješ si, že Tvoje moralne zásady sú sformované v súlade s kresťanskou tradiciou ktoru tu mame a keď toto dnes systematicky ničia, tak sa potom nešuduj, keď Ťa Tvoje pravnučatá s kľudným svedomím, dajú legálne zabiť smrtiacou injekciou aby Ti ušetrili nedôstojnú starobu. Napríklad.

Píšeš také otrepané frázy, že si to tvoja osoba vôbec nezaslúži...samozrejme že sa dá vychovať slušný človek aj neveriaci ale za predpokladu, že moralne zásady ktoré sa mu vštepia budú v súlade s kresťanským učením v tých najzákladnejších bodoch.

Ja sa mám zobudiť? Prestaň trepať do vetra. Čo si to povedala? Nebudeš mať iných Bohov okrem mňa! Samozrejme. Ako neveriaci aj veriaci si má uvedomiť, každý v svojej duševnej oblasti, že nástrahy naňho číhajú v podobe uctievania peňazí, slúženie mamonu, zbožňovania a zbožštenia ľudských bytostí (napr. kulty osobnosti Hitler, Stalin atď) oddanie sa závislostiam (pre narkomana je Bohom droga) alebo aj v obyčajnom modlárstve a poverách viera v horoskopy, veštice, amulety a podobne, čím veľmi trpí kvalita života...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: juvilejná justícia

Neprečítaný príspevokod venus » 07 Máj 2014, 13:14

neda sa argumentovat cloveku, ktory je presvedceny o tom, ze vsetko dobre vychadza len z jeho viery.... tak uz sa o to dalej ani nebudem pokusat...

ja verim, ze vsetko dobre pochadza z mojho srdca, ze konat zlo mi brani moje svedomie a za slusne vychovanie vdacim mojim rodicom....

na niektorych ludi mozno funguje strach z toho ze sa budu smazit v pekle aby nerobili zle veci....ved strach z palice fungoval a funguje na masy stale...
niekomu mozno viera dava falosny pocit istoty... aj to dokazem pochopit...

zi a nechaj zit... ;)
venus
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:40

Re: juvilejná justícia

Neprečítaný príspevokod artemis » 07 Máj 2014, 13:28

venus píše:neda sa argumentovat cloveku, ktory je presvedceny o tom, ze vsetko dobre vychadza len z jeho viery.... tak uz sa o to dalej ani nebudem pokusat...

ja verim, ze vsetko dobre pochadza z mojho srdca, ze konat zlo mi brani moje svedomie a za slusne vychovanie vdacim mojim rodicom....

na niektorych ludi mozno funguje strach z toho ze sa budu smazit v pekle aby nerobili zle veci....ved strach z palice fungoval a funguje na masy stale...
niekomu mozno viera dava falosny pocit istoty... aj to dokazem pochopit...

zi a nechaj zit... ;)


A čo je špecialne na Tvojom srdci? Čo tam ako že je? Niečo hmatateľné, dokázateľné je v tom srdci, čo spôsobuje že Ti tá vec zabraňuje konať zlo? Kde si nabrala svedomie? Len tak z ničoho nič? A odkiaľ vzali Tvoji rodičia slušné vychovanie? Myslíš že by Ti ho dali, keby nedostali oni vychovanie od svojich rodičov? Alebo naopak Tvoji starí rodičia im boli odstrašujúcim príkladom? A smiem sa spýtať čo je to falošný pocit istoty? Čo je to pravý pocit istoty? A akej istoty? Čo myslíš pod istotou?

PS: to ako ja som presvedčená že dobré pochadza z mojej viery? To čo je za nezmysel? Dobré pochadza od Boha, nie z mojej viery....
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: juvilejná justícia

Neprečítaný príspevokod venus » 07 Máj 2014, 13:41

take otazky davas smiesne.... to je ako ked ja sa ta opytam odkial sa nabral ten tvoj Boh..... a nehrajme sa na slovicka...ci dobre pochadza od boha alebo viery je u mna jedno a to iste....

ked si nevies nieco vysvetlit tak je za tym on? kedysi ludia verili ze aj blesky zosiela on na nich ;) toto skutocne nikam nevedie tato diskusia s tebou...

a hlavne ked som chcela povedat nieco uplne ine..... k teme.... tato diskusia je uplne mimo temy....
a to nieco je, ze vychovavame generacie podriadenych ludi bez sebavedomia (aj ja som tak vychovana)....v konecnom dosledku zijeme v strachu... z nejakej autority...mama...boh... najoblubenejsie decko v skole... problem je, ze decka nemaju sebavedomie, silnu osobnost... a preto je lahke sa podriadit tlaku okolia.... (zasa privedene do krajnosti...kolko svatych vojen bolo v mene toho tvojho boha a ludia verili ze robia dobro ked vrazdili lebo vrazdili v jeho mene a ludi nehodnych...kolko carodejnic upalenych atd atd..) ked z neveriaceho dietata spravis veriace tak mu to nezabrani sa bat vysmechu v skole a tak spravi veci proti viere a presvedceniu a da si cigaretu a ozerie sa a pojde na orgie leb aby nebolo out....
venus
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:40

Re: juvilejná justícia

Neprečítaný príspevokod quaxi » 07 Máj 2014, 13:45

artemis píše:Myslím, že sa mýliš v uvažovaní. Mlátiť deti alebo manželku nie je kresťanská norma. Rovnako ako pohlavne zneuživanie dokonca zvierat nie je kresťanská norma práve naopak.


Nie je to krestanska norma, prave naopak, kazdemu aspon trochu uprimne veriacemu cloveku je jasne, ze to je vo velkom rozpore s prikazaniami. Ty vravis, ze krestania su posledni strazcovia moralky... Vtedy boli krestanmi takmer vsetci, napriek tomu taketo zasadne veci neustrazili. Ja myslim, ze strazcami moralky su slusni ludia, ktori davaju dobry priklad a neboja sa ozvat ked treba.

artemis píše:Je to pokrytecké tváriť sa ako sa naša spoločnosť "oslobodila" odbúraním náboženských predsudkov čo sa týka práv žien a podobne, nič z toho nie je pravda. Rovnako ženy chodia na potraty, zotročené sú v zamestnaní dostávajú menšie platy ako muži a domácnosť majú tak či tak na krku, celé to pálenie podprseniek v 70 rokoch bolo nanič, žena má dnes menšiu hodnotu v očiach mužov ako kedykoľvek predtým. Je tovarom, akurát že je taká sprostá, že dnes si navyše sama musí zarobiť na ten obal v ktorom sa predáva.


Ja nehovorim o pravach zien, ale o trende - nerobit druhym ludom to, co by som nechcela, aby robili mne. Na nasilie v rodine sa zacalo pozerat ako na neprijatelnu cinnost. Partneri nie su nuteni spolocnostou k spoluzitiu, ak by im mala prinasat frustraciu. Diskriminacia na zaklade pohlavia, rasy, nabozenstva sa stava v spolocnosti neprijatelnou (jasne ze to nie je idealne, ale taketo veci sa nedaju zmenit zo dna na den). Takisto korupcia - sme este len na zaciatku cesty, ale postupne sa to zlepsuje. Proste moralka sa nezhorsuje ani nezlepsuje, ale meni.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: juvilejná justícia

Neprečítaný príspevokod artemis » 07 Máj 2014, 14:08

venus píše:take otazky davas smiesne.... to je ako ked ja sa ta opytam odkial sa nabral ten tvoj Boh..... a nehrajme sa na slovicka...ci dobre pochadza od boha alebo viery je u mna jedno a to iste....

ked si nevies nieco vysvetlit tak je za tym on? kedysi ludia verili ze aj blesky zosiela on na nich ;) toto skutocne nikam nevedie tato diskusia s tebou...

a hlavne ked som chcela povedat nieco uplne ine..... k teme.... tato diskusia je uplne mimo temy....
a to nieco je, ze vychovavame generacie podriadenych ludi bez sebavedomia (aj ja som tak vychovana)....v konecnom dosledku zijeme v strachu... z nejakej autority...mama...boh... najoblubenejsie decko v skole... problem je, ze decka nemaju sebavedomie, silnu osobnost... a preto je lahke sa podriadit tlaku okolia.... (zasa privedene do krajnosti...kolko svatych vojen bolo v mene toho tvojho boha a ludia verili ze robia dobro ked vrazdili lebo vrazdili v jeho mene a ludi nehodnych...kolko carodejnic upalenych atd atd..) ked z neveriaceho dietata spravis veriace tak mu to nezabrani sa bat vysmechu v skole a tak spravi veci proti viere a presvedceniu a da si cigaretu a ozerie sa a pojde na orgie leb aby nebolo out....


Aké smiešne otázky? Keď sú Ti smiešne, prečo nevieš na ne odpovedať? Neodpovedala si, čo je na Tvojom srdci také špeciálne, aký je tam mechanizmus, čo spôsobuje že Ti nedovoľuje konať zlo.

Trepeš ale tak nehorázne si uplne pokrivená tými dogmami čo Ti vtlkali na ZŠ do hlavy na dejepise. S tými čarodejnicami, no si na tom fakt biedne argumentačne, keď už vyťahuješ toto, čarodejnice a ich upalovanie v žiadnom porípade nemá na svedomí katolicka cirkev, keby si poznala cirkevné dejiny a čítala a oboznamila sa s pracami sučasnych odbornikov medievalistov a podotykam nezavislych, aj ateistických, tak by si si poopravila nazor ako to v skutočnosti bolo, tie zmanipulované dejiny to je jedna hrúza, čo sa tu ľuďom dodnes predostiera. Za prenasledovaním čarodejnic stoja práve tí ktorých dnešná doba dáva na piedestaly - ano - sú to lekári. Práve tí v stredoveku považovali bylinkarky a vedmy za svoju najväčšiu konkurenciu, lekári, výlučne muži totiž dostávali absolvovaním školy patent na výkon svojho povolania a tie ženštiny im boli nepríjemnou konkurenciou a bylinkarky často človeka vedeli vyliečiť lepšie než oni samotní. Lekári sa postarali o to aby vznikla taká masová psychoza, práve katolicka cirkev a mnohi jej predstavitelia vystupovali otvorene proti tej hysterii. Kladivo na čarodejnice podľa najnovšich vyskumov je jeden falzifikát v tom zmysle, že cirkevný hodnostár v tom čase ktorý mal dielo odporučiť ho v skutočnosti neodporučil a pozitívna reakcia na toto dielo s jeho podpisom bola sfalšovaná. Lenže kedysi nefungovala informovanosť tak ako dnes, tak tomu mnohí uverili, že to katolicka Cirkev odporúča. Ale nemá význam sa o tom s Tebou baviť lebo si melieš aj tak len svoje frázy.

Ja neviem mám pocit že nemáš deti, alebo máš ich veľmi malé ešte, lebo práve naopak, dnešným deťom sa vštepuje toľko sebavedomia, egoizmu, bezohľadnosti že to nie je už vôbec zdravé.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: juvilejná justícia

Neprečítaný príspevokod artemis » 07 Máj 2014, 14:15

quaxi píše:
...Ty vravis, ze krestania su posledni strazcovia moralky... Vtedy boli krestanmi takmer vsetci, napriek tomu taketo zasadne veci neustrazili. Ja myslim, ze strazcami moralky su slusni ludia, ktori davaju dobry priklad a neboja sa ozvat ked treba.

.... Takisto korupcia - sme este len na zaciatku cesty, ale postupne sa to zlepsuje. Proste moralka sa nezhorsuje ani nezlepsuje, ale meni.


1. definuj na základe akých kritérii je človek slušný, a ako k tej slušnosti príde...sú to všetko abstraktné pojmy ktorý si každý môže vysvetľovať po svojom.

2. To snáď nemyslíš vážne s tou korupciou :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: 5 ich hádam stačí. Si uplne mimo že sa to s korupciou zlepšuje. Naopak, zhoršuje, ale nadobúda sofistikovanejšie podoby a práve aj vďaka oblbovaniu a demoralizovaniu ľudí im to prechádza úplne čisto a beztrestne
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: juvilejná justícia

Neprečítaný príspevokod artemis » 07 Máj 2014, 14:23

A prosim Vás obidve, ukončime túto neplodnú diskusiu iba ste ma vytočili, keby ste aspoň boli v tejto oblasti vzdelané ale máte obrovské medzery v znalosti histórie, cirkevných dejin, stačí vám školkarska argumentácia pričom tvárite sa akoby ste tie vedomosti čo nemáte, mali. Ako s kofami na trhu baviť sa o matematike-informatike, človeka potom považujú za blázna, moja chyba, že som sa pustila do tejto debaty.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: juvilejná justícia

Neprečítaný príspevokod quaxi » 07 Máj 2014, 15:16

artemis píše:1. definuj na základe akých kritérii je človek slušný, a ako k tej slušnosti príde...sú to všetko abstraktné pojmy ktorý si každý môže vysvetľovať po svojom.

2. To snáď nemyslíš vážne s tou korupciou :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: 5 ich hádam stačí. Si uplne mimo že sa to s korupciou zlepšuje. Naopak, zhoršuje, ale nadobúda sofistikovanejšie podoby a práve aj vďaka oblbovaniu a demoralizovaniu ľudí im to prechádza úplne čisto a beztrestne


1. Myslim ze pojem je natolko samozrejmy, ze ho netreba objasnovat a ani nevidim zmysel toho, aby som tym zabijala cas, kedze zjavne chces len rypat. Ak sa velmi chces hrat na slovicka, tak nemyslim slusnost v zmysle nesparat sa v nose.

2. chod zit na par rokov na Ukrajinu, ktora bola na tom pred 25 rokmi rovnako ako my, a zistis ze SR je vlastne druhe Svajciarsko. Alebo si spomen na situaciu v SR pred 20 rokmi. Zalozit firmu bez znamosti a uplatkov nemozne, danovaci na krku cakajuci iba na uplatky, mafiani cakajuci na vypalne, policajti na cestach s otrcenou rukou, lekari ani nehovorim. Nejde o to, ze korupcia stale je, ale o to, ze sa uz aspon vnima ako nieco zle, robia sa proti nej opatrenia. Aj to je krok vpred. A vsetky rozvinute krajiny si toto uvedomuju a robia aspon tie male krociky.

3. debatu medzi tebou a venus som necitala, nemam na to teraz cas. Debata medzi nami dvomi bola o tom, ze podla teba moralka upada a podla mna su niektore veci sice horsie, ale niektore lepsie a nenazvala by som to upadkom ale skor zmenou, ktora moze priniest aj vela dobreho. Zaroven ty tvrdis ze to maju zachranit krestania a ja vravim, ze to zachranuju ludia, ktori ziju podla povodne krestanskych hodnot a v respekte k druhym ludom, ale casto bez toho, aby boli veriaci. Ty si nedala vobec ziadny argument o tom, preco si myslis, ze nastava upadok, ak teda nepovazujes za argument to, ze niektori pubertaci sa ozieraju a robia prasaciny (kedy taki neboli?), takisto si nijako neodovodnila, preco by mali moralku strazit prave krestania. Ved sa predsa bavime o nazoroch, nie o nejakej objektivnej svatej pravde. Moj optimisticky pohlad asi nebudes zdielat, mozno len preto, ze na to nemas povahu, mozno pre kadeco ine. Dozvedela som sa sice, aky je tvoj pohlad na moj nazor, ale nedozvedela som sa, preco si myslis to, co si myslis. A to by ma vlastne z celej debaty zaujimalo najviac.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: juvilejná justícia

Neprečítaný príspevokod artemis » 07 Máj 2014, 15:39

1. Ten pojem nie je samozrejmý. Som sklamaná, že nie si schopná sa zamyslieť, ale obviňuješ ma z rýpania.
2. Nechala sa si opiť rožkom. Korupcie je viacej aj v tom zmysle, že sa robí v oveľa väčších sumách a na oveľa vyšších miestach. Že pár pešiakom klepnú po prstoch nič neznamená.
3. Úpadok nastáva preto lebo morálne neprijateľné veci úplne v najzásadnejších veciach týkajúcich sa života človeka sa stávajú dnes morálne prijateľnými. A to neodškriepiš.

... citujem Ťa: "a ja vravim, ze to zachranuju ludia, ktori ziju podla povodne krestanskych hodnot a v respekte k druhym ludom, ale casto bez toho, aby boli veriaci." A toto vravím po celý čas venusi, čo Ty nemáš teraz čas to čítať. Tára o nejakom imaginarnom mechanizme v jej srdci a nechce pripustiť, že jej hodnoty sú zakotvené na kresťanskom základe...

A som ešte raz sklamaná, pretože som očakávala od Teba viac predstavivosti, ale Ty si zrejme nedokážeš predstaviť ako bude fungovať spoločnosť bez Boha. Spoliehaš sa iba optimisticky na humanizmus.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: juvilejná justícia

Neprečítaný príspevokod venus » 07 Máj 2014, 15:57

artemis píše:Ty si zrejme nedokážeš predstaviť ako bude fungovať spoločnosť bez Boha. Spoliehaš sa iba optimisticky na humanizmus.

presne tu je pes zakopany...lebo ty si to evidentne predstavit dokazes alebo si to myslis ze to dokazes... predpokladam, ze ta predstava vyzera nejak tak ako sa vyobrazuje peklo :twisted:
samozrejme ze sa spoliehame na humanizmus....na co ine...

si to tu zvrtla na boj za vieru a krestanstvo uplne zbytocne...a sebavedomie sa nerovna drzost.....keby si nebola furt defenzivne agresivna a skusila sa trosku nad tym zamysliet....
venus
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:40

Re: juvilejná justícia

Neprečítaný príspevokod quaxi » 07 Máj 2014, 16:20

Ok, precitam si tu cast s venus, ale az buduci tyzden, uz musim balit na dovcu. Ide ti po cely cas len o to, ze cokolvek co nasa spolocnost povazuje za slusne, spravne, vhodne, moralne alebo ako to uz nazves - je za take povazovane vdaka dlhodobo pritomnej krestanskej kulture? Lebo to povazujem za uplne jasne a vobec ma nenapadlo, ze o tom sa chces bavit. Prave vdaka tomu, ze povodne krestanske zasady sa uz povazuju za samozrejme, mozu krestanske hodnoty prenasat a chranit aj neveriaci ludia. Prave vdaka tomu mnohi ludia robia spravne veci preto, ze su spravne, a nie preto, ze im to kaze Boh a hrozi im peklo ci aspon vazenie.

Ad korupcia - na vyssich miestach bola odjakziva. Mne ide skor o posun v zmyslani z "je to samozrejme" na "je to nespravne". To je podla mna krok dobrym smerom. Do velkej miery je to vec pohladu, asi nema zmysel sa dotahovat, ci je pohar poloprazdny, alebo poloplny.

"Úpadok nastáva preto lebo morálne neprijateľné veci úplne v najzásadnejších veciach týkajúcich sa života človeka sa stávajú dnes morálne prijateľnými. A to neodškriepiš."
Poprosim konkretnejsie. Potraty? Nedomysleny socialny experiment, po prvotnom nadseni stale klesajuca popularita, klesajuce pocty zakrokov, lekari ich odmietaju robit, nenajdes zenu, ktora by sa s tym priznala, stale castejsie sa ozyvaju ziadosti o uplny zakaz... Eutanazia? Predpokladam rovnaky vyvoj. Trest smrti? V EU zakazany. Opustenie dietata? Neprijatelne omnoho viac ako kedysi. Tyranie som uz spominala. Krvna pomsta? U nas pomaly zabudnuty pojem.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

PredchádzajúciĎalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia

cron