Vzdor a hysterické spravanie u staršieho dieťaťa

debata o všetkom a pre všetkých

Vzdor a hysterické spravanie u staršieho dieťaťa

Neprečítaný príspevokod hysterka » 28 Jún 2013, 12:43

V posledom čase ma dcéra (4,5r) akoby návrat k vzdoru. Včera je v kuchyni padla z copíka gumička a chcela, aby som je ju HNED pripla. Ale robila som večeru, tak som je povedala, nech chvíľu počká. Chytila taký hysák, vykrikovala, dokonca sa hodila o zem... uplne ma vydesila. Povedala som, je že sa s nou budem baviť, ked sa upokojí. Trvalo to asi 15min. Potom sa nejak upokojila. Samej je to bolo ľuto, čo urobila.
dnes rano sa to opakovalo, kvoli sponke, ktoru nemohla najst - fakt neviem, co robit.
Ja som z nej uz taka unavena a vystresovana, ze nemam chut ist ani niekde na vylet, alebo niekam....
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 15 rokov, 6 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 20 dní

Re: Vzdor a hysterické spravanie u staršieho dieťaťa

Neprečítaný príspevokod kinsi » 28 Jún 2013, 13:29

Robila rto niekedy aj ked bola mladsia? Vidi to u mladsieho surodenca? Ja by som asi radila snazit sa si to akoby nevsimat,neustupit zo svojho a potom uz v klude bez emocii a vycitiek vysvetlit,ze take chovanie je velmi skarede a neefektivne. A mozno prave zmena, ten vylet by pomohol, aby sa ''vybehala''. Drzim prsty,nech sa to aspon neopakuje casto.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Vzdor a hysterické spravanie u staršieho dieťaťa

Neprečítaný príspevokod hysterka » 28 Jún 2013, 13:45

Ona bola odjakziva dost narocna. Naposledy mala podobny stav asi pred rokom. Odvtedy bola celkom v pohode. Mladsi syn este vzdor nema. Neviem, kde to zas okukula.
Uvidime, ci sa to bude dalej opakovat, ak ano, rozmyslam, ze pojdeme k detskej psychologicke :/
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 15 rokov, 6 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 20 dní

Re: Vzdor a hysterické spravanie u staršieho dieťaťa

Neprečítaný príspevokod quaxi » 28 Jún 2013, 14:40

hysterka, neporadim sice co s tym, ale syn (cerstvo 5r) ma takuto fazu tiez uz par mesiacov. Mal obdobie vzdoru klasicky medzi 2.5-3.5r, potom sa skludnil, a teraz sme sa zase k tomu vratili. Podobne ako u vas, spustac je nepodstatna drobnost, po ktorej nasleduje priserne vrieskanie a trva aj pol hodinu, nez sa skludni. Vacsinou to komplet ignorujeme, akurat ho posleme vrieskat niekde, kde nas to nebude az tak obtazovat, nikdy tym nedosiahol ziadne ulavy, zasdane mu nevyhovieme v nicom, co takymto sposobom pozaduje, ale aj tak ho to stale neprechadza. Citala som, ze obdobie vzdoru je vo viacerych vlnach a casto je vyraznejsia vlna okolo piateho roku, takze asi nas to postihlo. Najviac je na to nachylny, ked je v nepohode - unava, hlad, prechladnutie, ale v poslednej dobe mam pocit, ze si tym aj vybija frustraciu zo skolky, mali tam totiz teraz problemy s jednym bitkarom + mal stresy z pocikavania. Zacala som ho kvoli tomu bravat zo skolky na obed, a dost sa to zlepsilo, dufam ze cez prazdniny to bude este lepsie. Vyletov sa neboj, my vecne niekde chodime a tam ho to nechyta. Obcas sa da zabrzdit vhodnym zasahom hned na zaciatku - napr. ak to ma byt kvoli vynucovaniu niecoho, hend mu skocim do reci a spytam sa, ako si to pytaju slusni ludia, alebo zacnem na nom akoze hladat "vypinac zleho spravania", pricom mu stlacam nos, ucho, pupok a pod., alebo mu pripomeniem ako podobna situacia dopadla naposledy (ked to skoncilo prenho zle), alebo ked je tak 2 sekundy ticho (a zjavne chcel este pokracovat), tak ho hned zacnem veeeelmi chvalit ze uz je dobry, ake je to super. Ale niekedy to musim len nechat prehrmiet, uz ked je vo svungu, tak nema zmysel s tym nieco robit, len sa to predlzuje.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Vzdor a hysterické spravanie u staršieho dieťaťa

Neprečítaný príspevokod artemis » 28 Jún 2013, 22:26

Nemusí to byť vzdor.

Aj malé dieťa môže mať neudržateľnú túžbu po perfekcionizme. Proste si zvyklo v tomto prípade mať s vlasmi - so sponkami a gumičkami poriadok, a totálne ju to vykoľají keď je "harmónia" narušená.

Alebo - možno potrebuje - hľadá istoty, nedôveruje celkom rodičom. Ja nehovorím, že to tak naozaj je, ono môže mať ten pocit, z reálnych síce nepodstatných udalostí, ktoré sa jej z napr. Tvojej strany stali, ale ona to cítila inak, s veľkou vážnosťou. A potom si poriadok a istotu v živote prenáša do snahy mať v poriadku a dokonalosti sponky a gumičky vo vlasoch.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Vzdor a hysterické spravanie u staršieho dieťaťa

Neprečítaný príspevokod hysterka » 29 Jún 2013, 12:00

vďaka za odpovede
Prišla zo škôlky, objali sme sa povedala, že ju to veľmi mrzí a že to už neurobí. Tak uvidíme.
Včera sme sa boli potom pohrať u kamaratky - ktorá sa tiež pre niečo jedovala. A ona je s plnou vážnosťou hovorí: "Lucka, toto ale naozaj nie je pekné."

Artemis - neviem, ako je to s tou dôverou. Tiež mi niečo podobné napadlo, ale naozaj neviem, či je to fakt alebo je to súčasť jej povahy.
My sme mali veľmi tažký začiatok, (nezistili jej razštep, neprospievala, nemocnica), potom bola ako babätko na operácii. Pooperačné zotavovanie bolo náročné. Ja sama som mala z toho nepríjemný pocit, že som ju doniesla niekam, kde jej spôsobili veľkú bolesť - aspoň tak to mohla vnímať ona.

Ona tie sponky nemusí mať upratané, ani uložené. Ju skôr vytočilo, že som jej ten vrkoč nezaplietla hneď.
Ona odjakživa rada zbierala veci, drobnosti, tak aby boli do nejakej série. Potom to niekde založila a zabudla na to. A zas začala nejakú novú zbierku. (Ja som ako dieťa zbierala kamene :) moja mama mi to vždy pripomenie, že som mala v izbe plný šuflík kamienkov)
Tak neviem, či to nemá po mne. V každom prípade viem, že ju samú ju to zaskočilo.
Uvidím, či sa to bude opakovať. Ale ak áno, vyskúšame detského psychológa.
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 15 rokov, 6 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 20 dní


Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron