Dieťa sa pýta: "Kto som, kam kráčam..."

debata o všetkom a pre všetkých

Dieťa sa pýta: "Kto som, kam kráčam..."

Neprečítaný príspevokod artemis » 26 Jún 2013, 11:09

Včera nás dcéra zaskočila otázkou, po tom, čo v podstate monológom skonštatovala, ako vzniká človek, ako sa narodí, ako sa telo vyvíja až po koniec atď. To všetko si vie predstaviť, aj pochopiť všetky deje. Ale zrazu sa zháčila a pýtala sa nás: a prečo som ja ja? Odkiaľ sa vzal vo mne duch?

Akurát som sa zmohla na odpoveď že to nevie nikto, že to vie iba Ježiško... a manžel ešte dodal že ona je ona a nemôže byť nikto iný ňou ani ona nikým iným, že je jedinečná že ona je len jedna ako všetci ostatní sú tiež len samí sebou.

Ako by ste to najlepšie vysvetlili dieťaťu vy, tie čo ste veriace ? (t.j. veríte, že duša človeka je nesmrteľná, a od tela oddeliteľná) Ak už totiž vývinom dospela do štádia, že kladie takéto otázky, obávam sa, že jej nebude stačiť vysvetlenie dospelého človeka, že na to nepozná odpoveď ani on sám. V podstate, ide o to, že tú odpoveď neobjavíme, ale ako jej to vysvetliť, že to nevieme, odkiaľ prichádzajú duše....Z "nebíčka" to určite nebude chcieť prijať, pretože "nebíčko" sme už riešili dávnejšie a máme ho vyhradené pre zomrelé duše...(nebíčko je v jej očiach vesmír niekde za našou slnečnou sústavou...) Nechcem jej totiž ísť mútiť detský rozum neviditeľnými a neznámymi dimenziami...ale ako inak by sa to dalo dieťaťu vysvetliť, hlavne keď veľmi kontroluje logiku povedaného?
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Dieťa sa pýta: "Kto som, kam kráčam..."

Neprečítaný príspevokod Norika » 26 Jún 2013, 11:16

podla mna jej netreba podavat ziadne zlozite teologicke odpovede, jednoducho vysvetlit, ze Pan Boh ma svoj plan, vie o nas uz skor ako nas splodili nasi rodicia. ze clovek, cize dusa existuje uz pri splodeni..neviem teda, na kolko ovlada tuto oblast, ale snad by jej stacilo vediet tie dve veci
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 4 dni

Re: Dieťa sa pýta: "Kto som, kam kráčam..."

Neprečítaný príspevokod artemis » 26 Jún 2013, 18:33

Díky Norika, dnes našťastie už sa nič nepýtala ani tú tému nerozoberala. Tak ak, budem nabudúce lepšie pripravená, sama jej to pripomínať nebudem :)
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1


Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 14 hostia

cron