Ked dieta klame

debata o všetkom a pre všetkých

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod elephant » 19 Aug 2013, 23:34

Ahoj Janka, náhodou som našla túto diskusiu...
Ja mám 7,5 ročného Martina, a ten, ako začal hovoriť, zároveň začal klamať. Je to druhé dieťa, staršieho súrodenca už mal, a hneď začal klamať účelovo - vo svoj prospech, a trvá to do dneška. Ja nie som vo výchove tak dôsledá ako ty, už proste nie je čas a sily, ale ak som mohla, konfrontovala som ho s klamstvom s tým, že keď mi povie pravdu, ja ho nestrieskam. Väčšinou (i s časovým odstupom) povedal. Teraz je to tak, že keď mi klame, a ja chcem od neho pravdu, tak mu občas i ten starší syn povie: "Martin, veď povedz, nič sa ti nestane." (Požadujem len pravdu, ktorú potom ocením, a riešenie dôsledku.) Stále občas klame (a to má už 7,5 roka), ale skôr v tom, ako prebiehal konflikt, vidí totiž len tú svoju stranu "pravdy". Keď si spomeniem, ako som klamala ja ešte v cca 15 rokoch, ani sa mu nedivím... :-D Je to u neho beh na dlhú trať, a ja dúfam, že to časom odoznie.... I ja som mala okolo 17-18 rokov obdobie, keď som si koečne povedala, že to za to nestojí, a že to proste musím prežiť... A odvtedy neklamem. :-) Tak snáď to bude u neho tiež tak. Ale niekedy ma jeho hlášky typu: "Mami, ako si na to prišla?!" fakt dostávajú do kolien. :-D
elephant
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 25 Nov 2012, 17:27

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod janka » 22 Aug 2013, 22:38

elephant, a ked sa tak rozpamatavas na svoje detstvo, co myslis, co zo strany rodicov by bolo pomohlo, aby si s klamanim prestala skor?
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod artemis » 23 Aug 2013, 14:32

Janka, keď máš 15-17 rokov tak klameš že ideš ku kamarátke a pritom ideš na diskotéku. To je logické, klameš preto lebo vieš, že by Ťa rodičia na diskotéku nepustili. Takže jediné čo by pomohlo by bolo, keby rodičia nezakazovali diskotéku :mrgreen:
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod janka » 23 Aug 2013, 23:03

Ale artemis, samozrejme som myslela nieco ine, nez ze dietatu povolim vsetko, co si len zamanie :mrgreen: Hadam to len nie je jediny sposob ako bojovat proti klamstvam :?
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod artemis » 23 Aug 2013, 23:45

Janka, ďalší spôsob ako bojovať proti klamstvám je, nepýtať sa na pravdu. T.j. keď viem dopredu, že dieťa bude v odpovedi klamať, radšej sa nepýtať.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod janka » 24 Aug 2013, 22:21

Ano, to su zasady, ktore poznam, ze nepytat sa, ked poznam odpoved, nehrat sa na vysetrovanie, ked poznam okolnosti, proste hrat priamo a s otvorenymi kartami, nevynucovat si sluby, o ktorych viem, ze ich dieta nema chut plnit a podobne, dalo by sa zhrnut, ze nevystavovat zbytocne dieta situaciam, ktore ho mozu zvadzat ku klamstvu. A ked tak nad tym rozmyslam, asi je to maximum, co mozem urobit - aby si dieta nevytvorilo z klamania zivotny styl. A uz to nechat na nom, ze casom k tomu dospeje aj vlastnym presvedcenim, ze klamat nebude.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod artemis » 24 Aug 2013, 22:30

áno, janka, asi je to tak.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod elephant » 26 Aug 2013, 22:26

janka píše:elephant, a ked sa tak rozpamatavas na svoje detstvo, co myslis, co zo strany rodicov by bolo pomohlo, aby si s klamanim prestala skor?

No, ja si svojich rodičov pamätám ako dosť prísnych. Celé detstvo som mala pocit, že sa im vlastne nedá nič povedať, všetko sa v konečnom dôsledku nejakým spôsobom obrátilo proti mne, zriedka som mala pocit, že som po diskusii s nimi dosiahla čo som chcela (ak vôbec). V podstate som mala pocit, že nad nimi nemôžem "vyhrať", ba naopak, väčšia šanca bola, že som odchádzala s trestom. A tak som "vyhrávala" aspoň svojimi klamstvami - chodenie za školu nebola výnimočná záležitosť (ani normálna škola, ani "ľudovka"), falšovala som stravné lístky (a tak som si zvyšovala vreckové), falšovanie podpisov rodičov... (no, ešte by som si na niečo spomenula...)

V 16-tich rokoch utekanie v noci z domu, aby som mohla na diskotéku mi už skoro ako klamstvo nepríde, to k veku tak nejako patrí... :-)

Čo by mi pomohlo? No, možno keby sa s našimi dalo normálne porozprávať bez strachu: "Čo z toho zase bude?!".. A tiež, keby počúvali, čo im hovorím a brali to do úvahy... Lenže snáď jediný prípad, kedy môj názor brali do úvahy tiež skončil tým, že mi to vyhadzovali na oči roky, a i teraz si radi spomenú... (Aby som vysvetlila, keď som chodila cca do 4.tej triedy, tak som mamu presvedčila, aby mi kúpila zelené menčestráky, hoc ma presviedčala, že ich nenám k čomu nosiť. Za socíku výber oblečenia velmi nebol... Kúpila mi ich, krátko na to som ich prestala nosiť, lebo som zistila, že sa mi tie štrikované svetre k tomu fakt nehodia - roky mi to vyhadzovala na oči..."smajlík krútiaci očami" :D )

Takže tak, snáď by pomohla otvorenejšia komunikácia - a malo by to i iný význam - naučila by som sa prednášať nesúhlasný názor bez strachu z hnevu...
elephant
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 25 Nov 2012, 17:27

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod janka » 28 Aug 2013, 23:28

vdaka za odpoved, elephant.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Predchádzajúci

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron