Ked dieta klame

debata o všetkom a pre všetkých

Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod janka » 25 Jún 2013, 23:10

Ako riesite klamstva deti? Michalka uz davno neskutocne fabuluje, ale tak tomu som neprikladala nejaku dolezitost, je to jej fantazia, ktorou zije, podla mna neskodna - k najzavaznejsim dosledkom patri napriklad, ze netusim, co sa deje v skolke, lebo ona toho narozprava, pletie pravdu s fantaziu, diva svina sa v tom nevyzna. Pokracovala stylom, ze napriklad pri odchode zo skolky mi sama od seba zahlasila "nic nemam vo vreckach", tak som jej hned prehladala vrecka a najdene hracky sme okamzite vratili do skolky - to je take detsky nesikovne klamanie - vzdy, ked povedala nieco necakane, tak islo o upozornenie na vec klamstvom. Pokracuje to stylom, ze pride si ku mne po nejake povolenie, jaj jej ho nedam, tak si aj tak urobi po svojom a vsetkym narozprava, ze som dovolila. Neviem, co si o tom mysliet, ci je to prirodzeny vyvoj, ze mozno tak velmi chce verit svojej tuzbe, ze povolenie dostane, az jej uveri a zariadi sa podla toho, alebo je to dalsi stupen testovania hranic alebo co. A ci to nejak razne riesit (okrem toho, ze bez meskania uvadzam veci na pravu mieru, aj so strucnym komentarom) a ak to riesit, tak ako, alebo z toho dieta casom vyrastie. Ako ohladom tychto veci fungujete vy?
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod kinsi » 26 Jún 2013, 08:07

Fakt neviem poradit, u nas nastastie zatial nic take nie je,mala hadam este v zivote neklamala. Ku vsetkemu aj zlemu sa pekne prizna.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 18 dní

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod quaxi » 26 Jún 2013, 09:23

Janka, toto co opisujes, nie je klamstvo, ale skor vymyslanie. A je to uplne prirodzene u deti predskolskeho veku. Este nerozlisuju dobre medzi fantaziou a realitou, a tomu, co hovoria, aj naozaj veria. Takisto nechapu, ze ty chces pocut pravdu, hovoria to, co si myslia, ze chces pocut. Netreba to nejako zvlast riesit, len staci pripomenut rozdiel medzi jej fantaziou, a realitou.
Co sa dialo v skolke este taketo deti nie su schopne povedat kvoli tomu, ze im inac pracuje kratkodoba a dlhodoba pamat. V kratkodobej pamati k tomu nemaju taky pristup, nevedia si to vybavit. Takze bezne sa ti stane, ze prinesie povedzme obrazok motylika zo skolky ale povie, ze boli vonku a hrali sa, a niekedy o pol roka zacne z nicoho nic rozpravat o tom, ako v skolke malovali motylikov a ty si mozno este spomenies, ze raz naozaj nejakeho malovala... Takisto otazky co bolo na obed nemaju zmysel, prinajlepsom ti povie nazov svojho oblubeneho jedla :-) Ak chces vediet, co robili v skolke, spytaj sa jej to este pri preberani od ucitelky.
My mame s tymto u nasho 5rocneho uz dost problem, pretoze samozrejme cim starsie dieta, tym viac vie svoj vymysel dotiahnut - narozprava mi komplet pribeh o tom, kde boli so svokrou, vratane cisiel autobusov ktore pouzili, nazvy zastavok, kde vystupovali, vsetko to sedi, ale viem ze boli iba u svokry doma a nikam nesli... Alebo ho vzala na kruzok, on si vymyslel ze boli inde, komplet aj s realnymi dovodmi preco museli ist tam a nie na kruzok, a ked sa ho napr. neskor spytam, ze ci bola na kruzku jeho oblubena trenerka, tak vie, ze sa ma tvarit, ze na kruzku nebol. Ja mu na to vzdy hovorim nieco v zmysle, ze to si dobre vymyslel, tam by si chcel ist, ale boli ste predsa na kruzku, nie na ihrisku...
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod artemis » 26 Jún 2013, 09:35

Skús sa rozplakať Janka (tak naozajsky akože, slzy ako hrachy, tragický, nešťastný výraz). Nech vidí, čo jej konanie s Tebou robí.

Neviem veľmi poradiť, lebo u nás je to tiež tak ako píše Kinsi... v minulosti sme na túto tému, klamanie, kradnutie hračiek iným deťom vyriešili úspešne a dá sa povedať hneď v zárodku, dcéra normálne pochopila, že je to nesprávne.

Napríklad tomu (myslím si) , aby rozlíšila morálnosť a nemorálnosť situácie - dopomohlo i to, že raz nám vykradli auto, zobrali všetko čo našli v kufri, aj také blbosti ako jej starú bundu, nejaké detské konzervičky, a pár hračiek čo mala so sebou na ceste. Prišli policajti, videla moje rozrušenie, aj to že jej zlodej vzal veci...na margo toho som s ňou mala takú menšiu osvetovú diskusiu o zločinoch a zločincoch (a bola tá diskusia autentická s patričnou mojou dávkou emócii vzhľadom na situáciu) :mrgreen: Spomína na to aj takmer po piatich rokoch od kedy sa to stalo.

Možno by Janka pomohlo, keby si to riešila takouto radikálnou metódou, v tomto prípade by bolo Tvoje klamstvo ospravedlniteľné, ak by si narafičila nejakú krádež jej hračiek, niekde vonku keď ste. A nech ich chúďatko nikdy viac nevidí, akože to zobral zlodej. Nech vidí aké to je keď niekto je okradnutý.

Rovnako, keď Ti zaklame v nejakej inej veci (nie čo sa "krádeže" týka) okamžite by som jej pri najbližšej príležitosti zaklamala aj ja. Napríklad by si vypýtala banán a doniesla by som jej jablko. A keby namietala, že chcela banán a to je jablko, tak by som povedala, veď som Ti doniesla banán, tu je - a nechala ju sekundu zaskočenú. A potom by som jej povedala, aha vidíš, je to naozaj jablko, ako som sa mohla tak pomýliť? Počkaj, pozri, tam na stole v kuchyni je banánik, choď si ho zobrať. A šomrala by som, ako je toto možné, veď tak som sa mýlila len keď som bola malé bábo...

Rovnako by som ju nechala zobrať si hračky čo napchala do vrecák zobrať domov, a tváriť sa, že si myslíš že má naozaj vrecká prázdne. Potom by som sa dohodla s manželom aby keď príde z roboty, povedal, že uňho boli policajti a pýtali sa, že niekto zo školky ukradol hračky, že či nevie nič o tom. A pozorujte, čo to s dcérou spraví. Normálne by sa Vám mala priznať, že to vzala. Ak sa neprizná, mohla by ešte potajomky na druhý deň to chcieť do školky vrátiť. Ak nie, tak máte aspoň jasno v tom, že ona vôbec si tie súvislosti neuvedomuje, a je fakt na to všetko aby pochopila nezrelá. O poslednej možnosti pomlčím, hádam to nebude Váš prípad, lebo určite sú ľudia, ktorých absolútne netrápi, druhému niečo ukradnúť, v podstate za to nemôžu, majú to vrodené :mrgreen:

Dodnes si pamätám, ako mne dieťaťu, pred obchodom niekto ukradol niekto trojkolku...intenzívny pocit žiaľu a zlosť na zlodejov, rovnako ako bezmocnosť dospelého rodiča...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod janka » 01 Júl 2013, 21:50

quaxi, fabulacie som naozaj neriesila, to beriem ako normalnu sucast detstva, ked ma dieta trochu fantaziu. Ale trapia ma tie zamerne lzi, ked ona vie, ze klame, a klame vo svoj prospech. Vie, ako by to a to malo fungovat, vsetkym to aj narozprava, ale v skutocnosti si robi po svojom.

Prave vcera som sa o tom rozpravala s jednou kamaratkou, jej rovnako stary syn zacal robit to iste, tak oni to vraj tvrdo trestaju. Tak neviem, ci tiez tie zamerne lzi trestat alebo len jednoducho prestat doverovat a vsetko si overovat a robit nad nou zosilneny dozor.

artemis, to teda ja nezvladam sa tak prilezitostbe rozplakat. Jednak nie som dost herecky nadana na to :D a tiez mam obavy, ze by to nou nejak moc nepohlo. Stalo sa mi nedavno, ze som pred nou plakala, z nejakych inych dovodov, tak ona len zahlasila, ze ide sa hrat za tatinom a spokojne veselo odisla. Empatia - nula bodov.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod artemis » 01 Júl 2013, 22:19

janka píše: ........Prave vcera som sa o tom rozpravala s jednou kamaratkou, jej rovnako stary syn zacal robit to iste, tak oni to vraj tvrdo trestaju. Tak neviem, ci tiez tie zamerne lzi trestat alebo len jednoducho prestat doverovat a vsetko si overovat a robit nad nou zosilneny dozor.

artemis, to teda ja nezvladam sa tak prilezitostbe rozplakat. Jednak nie som dost herecky nadana na to :D a tiez mam obavy, ze by to nou nejak moc nepohlo. Stalo sa mi nedavno, ze som pred nou plakala, z nejakych inych dovodov, tak ona len zahlasila, ze ide sa hrat za tatinom a spokojne veselo odisla. Empatia - nula bodov.


oj to Ti Janka teda nezávidím. Ale tvrdo trestať by som netrestala. Treba Ti Vymyslieť systém opatrení, že by dcérenka zistila, že sa jej to klamanie nielen neoplatí, ale navyše i vypomstí. Čiže také nepriame tresty....Keď nefunguje na ňu cit, tak normálne nech si to zráta či sa jej to oplatí alebo nie, ako píšeš, vyzerá, že na to chytrá bude...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod kinsi » 03 Júl 2013, 14:43

Janka,aky ma mama vztah k mladsej sestre? Ku nej je empaticka? Rozmyslam,preco to u vas takto je, vzdy mi prislo,ze mas take spravne postrehy, deti dobre vedies a v poslednej dobe mam z tvojich prispevkov taky zly pocit, ze sa Michalka casto nechova tak,akoby som ja a asi ani vy cakali.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 18 dní

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod artemis » 03 Júl 2013, 20:42

kinsi píše:Janka,aky ma mama vztah k mladsej sestre? Ku nej je empaticka? Rozmyslam,preco to u vas takto je, vzdy mi prislo,ze mas take spravne postrehy, deti dobre vedies a v poslednej dobe mam z tvojich prispevkov taky zly pocit, ze sa Michalka casto nechova tak,akoby som ja a asi ani vy cakali.


Tak určite Janka nie je jediná, ktorej dieťa má momentálne takéto chovanie, len iné matky (nemyslím nikoho tu! :D ) sa nesťažujú, resp. sú na to práve pyšné, že aké chytré a životaschopné majú dieťa :mrgreen:
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod kinsi » 03 Júl 2013, 22:06

To je jasne, povedala by som ze asi vacsina deti sa takto chova,mna ale prekvapuje,ze je to i pri takom sposobe vedenia ako ma Janka.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 18 dní

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod janka » 03 Júl 2013, 23:29

kinsi píše:Janka,aky ma mama vztah k mladsej sestre? Ku nej je empaticka?

No, cela jej empatia spociva v tom, ze sa ju snazi prilis nenastvat, aby mladsia nezacala kricat, lebo ta krici teda statocne a Michalka je na hluky dost citliva :D Takze skor by sa to dalo charakterizovat, ze je empaticka sama k sebe :D Ona kedysi aj javila znamky empatie, mozno okolo dvoch rokov, ale bolo to ako s mnohym spravanim u malych deti - len take obdobie, ako prislo, tak aj odislo, v tomto pripade dost rychlo.

kinsi píše:Rozmyslam,preco to u vas takto je, vzdy mi prislo,ze mas take spravne postrehy, deti dobre vedies a v poslednej dobe mam z tvojich prispevkov taky zly pocit, ze sa Michalka casto nechova tak,akoby som ja a asi ani vy cakali.

Z coho konkretne mas zly pocit? Z Michalkinho spravania ako ho popisujem alebo z mojich postojov?

kinsi píše:To je jasne, povedala by som ze asi vacsina deti sa takto chova,mna ale prekvapuje,ze je to i pri takom sposobe vedenia ako ma Janka.

Preco Ta to prekvapuje?
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod kinsi » 04 Júl 2013, 07:17

Co sa tyka vychovy vzdy sa mi tvoje prispevky a postrehy zdali velmi trefne a velkej vacsine som sa s nimi vzdy stotoznovala. Prisli mi ako navod,ako spravne vychovat ''dobre'', vyrovnane a respektujuce dieta. A tak je pre mna prekvapenim,ze pises ,ze mala je obcas dost sebecka,neempaticka a niekde inde mi to z tvojho prispevku vyznelo,ze je s nou az tazko cely den vydrzat :)
To ma prekvapuje, to,ze sa mala chova tak,ako pises. Tvoje postoje sa mi prave pacia, chovam sa podobne a tak sa trochu obavam,aby sme nedospeli k tym istym problemom casom i my :) Myslis si spatne,ze keby si nieco robila pri vychove inak,ze by mohla byt mala empatickejsia? Alebo je to skor vec povahy?
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 18 dní

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod Kandy » 04 Júl 2013, 08:46

Trochu sa zapojím. Minule ma až prekvapilo, ako sa Miška zastala môjho Maťka. Hrali sa spolu vonku a jeden chlapec vrazil do Maťka motorkou. Tipujem, že to bolo naschvál, ale nevidela som. Tak ho plačúceho Miška doviedla ku mne a zreferovala, čo sa stalo. Potom sa prišiel chlapec ospravedlniť a ona mu na to niečo v zmysle: No dobre, ale nech sa to už neopakuje, lebo toto je môj kamarát.
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 13 dní

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod artemis » 04 Júl 2013, 10:34

kinsi píše:Co sa tyka vychovy vzdy sa mi tvoje prispevky a postrehy zdali velmi trefne a velkej vacsine som sa s nimi vzdy stotoznovala. Prisli mi ako navod,ako spravne vychovat ''dobre'', vyrovnane a respektujuce dieta. A tak je pre mna prekvapenim,ze pises ,ze mala je obcas dost sebecka,neempaticka a niekde inde mi to z tvojho prispevku vyznelo,ze je s nou az tazko cely den vydrzat :)
To ma prekvapuje, to,ze sa mala chova tak,ako pises. Tvoje postoje sa mi prave pacia, chovam sa podobne a tak sa trochu obavam,aby sme nedospeli k tym istym problemom casom i my :) Myslis si spatne,ze keby si nieco robila pri vychove inak,ze by mohla byt mala empatickejsia? Alebo je to skor vec povahy?


Nechcem sa janky zastávať, ale kinsi, uvedomuješ si ako vyznieva ten prvý aj tento Tvoj príspevok? Vyznieva to, akoby si chcela povedať, že janka má peknú teóriu ale v realite to nefunguje...

Kinsi sú veci, ktoré sa dejú s dieťaťom, ktoré výchovou nijako neovplyvníš, to sú podľa môjho názoru jedinečnosti pováh...napr. moji rodičia, učitelia, sa napríklad mohli aj rozkrájať, nijako moju povahu nezmenili.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod kinsi » 04 Júl 2013, 13:11

artemis píše:
Nechcem sa janky zastávať, ale kinsi, uvedomuješ si ako vyznieva ten prvý aj tento Tvoj príspevok? Vyznieva to, akoby si chcela povedať, že janka má peknú teóriu ale v realite to nefunguje...



Ja to ale nejako tak aj citim,vystihla si to celkom trefne. Nemyslim to ako utok na janku, ani si nemyslim,ze by trebalo,aby sa jej niekto zastaval. Mozno to tak vobec nie je, viz prihodu od ich kamosky, ale proste ma zaujalo,ze dieta mamy s takymi nazormi,postojmi k vychove ako ma Janka, sa chova neempaticky a snazim sa prist na to, ci je to aspon ciastocne vysvetlitelne nejakou chybou vo vedeni (to by mohla skusit vyhodnotit spatne Janka),alebo je to proste tak,ze vacsina chovania je vrodena, dana a nie je az tak dosiahnutelna vychovou.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 18 dní

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod reanda » 04 Júl 2013, 16:11

podla mna je miera empatie vrodena a vychovou sa to neda nijak ovplyvnit.. mozme dieta naucit sa spravat k inym citlivo, ale ono to potom bude robit preto, ze je tak naucene a nie preto, ze to tak citi a to je rozdiel.. to by som uz potom empatiou nenazyvala
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 26 dní

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod artemis » 05 Júl 2013, 11:50

reanda píše:podla mna je miera empatie vrodena a vychovou sa to neda nijak ovplyvnit.. mozme dieta naucit sa spravat k inym citlivo, ale ono to potom bude robit preto, ze je tak naucene a nie preto, ze to tak citi a to je rozdiel.. to by som uz potom empatiou nenazyvala


Aj ja si to myslím.

Ale výsledok nemusí zlý.

Dokonca ten kto robí veci od srdca je podľa môjho názoru viac ohrozený, lebo často nemusí odhadnúť mieru a v snahe pomôcť iným koná sebadeštruktívne (to sú tí riskujúci hrdinovia s hrdinskými skutkami), kdežto pomoc z "rozumu" končí tam, kde začína jedinec ohrozovať samého seba :?
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod kinsi » 05 Júl 2013, 13:41

Asi máš pravdu Reanda, zrejme je rozdiel medzi vrodenou a naučenou citlivosťou k iným, ale v zásade je to asi jedno. Podľa mňa je citlivosť k iným, či už,ak chcete, ako empatia, alebo len naučené chovanie asi jedno z najzásadnejších cielov výchovy (teda aspoň mojich). A myslela som, že k tomu dospejem práve výchovou podobnou, ako vždy opisovala Janka.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 18 dní

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod reanda » 05 Júl 2013, 17:50

kinsi píše:Asi máš pravdu Reanda, zrejme je rozdiel medzi vrodenou a naučenou citlivosťou k iným, ale v zásade je to asi jedno. Podľa mňa je citlivosť k iným, či už,ak chcete, ako empatia, alebo len naučené chovanie asi jedno z najzásadnejších cielov výchovy (teda aspoň mojich). A myslela som, že k tomu dospejem práve výchovou podobnou, ako vždy opisovala Janka.


ja myslim, ze to nie je jedno, lebo empaticky clovek vyciti, co ten druhy prave potrebuje a tak mu moze byt vhodne napomocny, clovek, ktory sa chova iba podla naucenych vzorcov - "co sa slusi" a "ako sa to robi", to nevyciti a potom sa moze napr.stat, ze jeho pomoc viac uskodi, ako urobi dobre..
ale suhlasim v tom, ze vhodny (podla mna respektujuci) pristup k dietatu, moze viest k tomu, ze dieta sa bude vediet chovat k inym citlivo - ved lebo presne tak, ako sa chovaju rodicia k nemu.. a kazdy clovek tu urcitu mieru empatie, s ktorou sa da ratat a pracovat ma :)
ale dieta k tomu musi tiez dospiet, asi neznamena, ze ked sa snazim o dobry pristup, tak dieta bude furt anjel.. o mojej malej tiez casto neviem, co si mysliet, niekedy sa javi ako velmi citlive a vnimave dievcatko a niekedy je ucineny cert :evil: , ale ona je este mala.. uvidime, co sa z nej vykluje, to som teda fakt zvedava :D ... aj ked ja, bohuzia,l v tom dobrom pristupe casto dost pokulhavam :roll:
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 26 dní

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 05 Júl 2013, 21:42

Livinkina najlepsie akamaratka byva o 2 domy dalej a travime s nou i jej rodinou vela casu. Rodiacia sa detom venuju laskyplne, dosledne, su mili, ochotni, vzdelani, tatinko je pedagog. Ich dievcatko v poslednej dobe sesm-tam klame. Ked k nam chodila spociatku, tak sa par krat i nieco `vypozicala` , ked sa jej to velmi pacilo. Bez pytania. Bere svojmu mladsiemu surodencovi hracky a aj ho s chutou pravidelne capne. Co nic nemeni na tom, ze je mila, chytra, vesela atd. V ich pristupe k vychove by som nevedela najst nic, co by som dokazala skritizovat. Neviem ani najst nic, co by sme akoze my robili lepsie. ( Samozrejmä okrem toho, ze oni boli kojeni len 6 m :D . Ale to isto nie je vysvetlenim vsetkych malych ci velkych pokleskov)
Tak si len jednoducho myslim, ze to su take rodicovske vyzvy. Jedno dietatko mava zapchu, druhe nechce jest, tretie si obhryza nechty, dalsie klame, cape mladsieho surodenca. Niektori rodicia maju nadelene viac, ini menej. Casto mesiace bojujeme s jednou vyzvou a ako-tak je zazehnana, vynori sa cosi nove. Rozhodujuce je, ako sa rodicia k tomu stavaju. Kedy zareaguju, ako, ci patraju po dalsich metodach, ak este nedosiahli uspech.
Neviem Janke skusene poradit, lebo prave takuto vyzvu sme my este neriesili. (Neratam obcasne akoze zabudnute neumytie ruk)
Ale tesim sa, ze sa s nami deli o svoju, aspon sa opat nieco priucim. :D
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod artemis » 06 Júl 2013, 10:21

reanda píše:...ja myslim, ze to nie je jedno, lebo empaticky clovek vyciti, co ten druhy prave potrebuje a tak mu moze byt vhodne napomocny, clovek, ktory sa chova iba podla naucenych vzorcov - "co sa slusi" a "ako sa to robi", to nevyciti a potom sa moze napr.stat, ze jeho pomoc viac uskodi, ako urobi dobre..


Empatia sama o sebe nie je nijako univerzálna, že by sme mohli vyvodiť len to pozitívne - napríklad úspešný,mimoriadny,extrémny sadista rovnako má dar veľkej empatie - presne vie, čo ľudia v akej situácii cítia, ako prežívajú - a to práve využije v tom najcitlivejšom mieste aby mohol uškodiť, aby mohol sebe urobiť radosť a prežíval slastné pocity z utrpenia druhých. Rovnako empatiu využívajú rafinovaní obchodníci (nielen s charitou), aj celkovo reklamný priemysel...cieľ: vytiahnuť z ľudí peniaze, ktoré by za iných okolností nevydali - výsledok - človek kúpi vec, ktorú nepotrebuje, a chýbajú mu peniaze na veci ktoré by naozaj potreboval (Čo je tiež istá forma sadizmu - potrebuje sa predať len produkt, alebo úver a ako skončí človek bez peňazí, alebo ako to bude zvládať splácať tiež nikoho nezaujíma)
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod reanda » 06 Júl 2013, 10:41

artemis, jasne, ale o tom sme sa predsa nebavili, ci je empatia len pozitivna zalezitost, ale o tom, ci sa da jej miera ovplyvnit vychovou..
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 26 dní

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod artemis » 06 Júl 2013, 11:01

reanda píše:artemis, jasne, ale o tom sme sa predsa nebavili, ci je empatia len pozitivna zalezitost, ale o tom, ci sa da jej miera ovplyvnit vychovou..


A to sme sa ešte vôbec nebavili o tom, že to môže závisieť hlavne od veku v kombinácii s konkrétnou osobnosťou dieťaťa. A áno dá sa ovplyvniť aj výchovou, ale nie je to tak jednoduché že "prirodzená" a "naučená" empatia. Veď výchovou pomáhame človeku aj nielen pochopiť súvislosti, ale i odhaľovať "nové horizonty" - čiže tam ide aj o objavovanie nových dosiaľ nepoznaných citov a pocitov...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod kinsi » 07 Júl 2013, 14:00

Artemis, myslím, že pomaly sa tu úplne stratila moja pointa :) Mne ide o to (možno to nenazvem presne, ale o to mi ani moc nejde), aby moje dieťa bolo k druhým ohľaduplné (nebilo slabšie deti, súrodenca, aby ju zamrzelo, ak sa týmto deje niečo zlé, nespravodlivé, bolestivé...), aby jednalo s úctou k všetkému živému (netrápilo zvieratá, snažilo sa neznečisťovať prírodu)...Jednoducho , aby bolo schopné ( a aby to i bežne robilo) sa vcítiť do iných (ľudí, zvierat) a nejednalo sebecky. Možno sa to nevolá empatia, citlivosť, naučená, vrodená, to mi je fuk...Proste by som rada zvolila taký sposob výchovy, aby sa u nás v čo možno najmenšej miere vyskytlo klamanie, bitie mladšieho súrodenca, ľahostajnosť k jeho diskomfortu, plaču. Keby som tušila, akú neplodnú zbytočnú diskusiu to tu vyvolá, tak to ani nepíšem, bohužiaľ tu na fóre to ani nejde zmazať.
Janka, tebe sa zvlášť ospravedlňujem, vobec som nechcela napísať nič zlé na tvoju adresu.Proste sa mi zazdalo, že občas práve také chovanie, aké opisujem u malej pozoruješ a chcela som len podiskutovať o tom, či netušíš, prečo to tak je (hlavne či netušíš nejakú potenciálne odstrániteľnú vec vo výchove).
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 18 dní

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod artemis » 07 Júl 2013, 15:25

Ale Kinsi, myslím, že sa pointa nestratila. Je pekné čo všetko chceme, aby naše deti robili, ale niekedy možno ešte nie sú zrelé na to, aby to všetko pochopili, a aj robili...niektoré to nepochopia nikdy...s tým nič nenarobíš...čo je podľa Teba neplodné? Veď všetko sú to LEN úvahy...veď netárame o farbe šatočiek či červená alebo ružová
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Ked dieta klame

Neprečítaný príspevokod janka » 10 Júl 2013, 23:34

Ozyvam sa az po dlhsej dobe, lebo som skorej nestihala.

Pravdupovediac ma trochu zaskocila debata o empatii. Podla mna ak je dieta empaticke tak nejak samo od seba, tak je to parada, napriklad je to vyborny nastroj pre vychovu, ale empatiu by som praveze u dietata nejak nepredpokladala, urcite nie u tak maleho. Podla mna sa este len musi naucit, ako sa spravat citlivo k druhym ludom. Podobne klamanie neberiem ako vysledok vychovy ale skor naopak, ako jav, ktory chcem vychovou eliminovat. A chcela som vediet, ako.

Kinsi, ohladne mojich nazorov na vychovu: ja neviem, ci som tu na fore prezentovala nejaky uceleny pohlad. A pravda je, ze svoje nazory uz nejaku dobu dost prehodnocujem. Zda sa mi, ze som s Miskou velmi dlho fungovala bez toho, ze by som mala poriadne ujasnene, o com vychova vlastne je, a je mi to luto, ze sa spamatavam tak neskoro. Konkretnejsie napisem do ss.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Ďalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron