Kricim na dieta

debata o všetkom a pre všetkých

Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod lana » 24 Máj 2013, 08:32

Ahojte, mam 14 mesacnu dcerku a od narodenia som k nej intuitivne pristupovala vztahovo - kojenie, spolocne spanie i nosenie, lenze akosi to neprinasa svoje ovocie, Sonka je dost umrncane, nespokojne babatko a ja zial neprilis trpezliva matka. Jednoducho neviem vystat ked krici, prepina sa a jeduje zdanlivo bez dovodu, nikdy som ju sice nenechala vyplakavat, ale niekedy mam pocit ze ani nie preto, ze by mi jej bolo luto, ale skor preto, ze to neznesiem pocuvat, vzdy ma to rozculi. Najvacsi problem mame v noci, ona nevie pokojne spat, stale precita s placom, alebo skor revom, proste z nicoho nic spusti taky kvilivy narek, a neda sa len tak lahko utisit, ani cicik casto nezabera....jedine co zaberie vzdy je vstat a vziat ju na ruky, vtedy hned stichne a zaspi. Lenze usela by som ju drzat naozaj dlho aby som ju mohla polozit na postel bez toho aby sa zobudila. A to je kamen urazu. Ja uz nevladzem, nechcem vstavat ako vojak na cvicenie kazdu noc aj 10 krat, tak som s tym prestala, skusam len cicik, ked nezabera tak ju proste necham tak, sice skusam hladkat a tisit ale to je akoby som rovno z izby odisla, bez reakcie. Revom sa unavi, vezme cicik a zaspi (ale nenecham ju plakat dlhsie nez minutu, dve) Lenze ona casto o 5 min zacne znova, a potom o pol hodinu zas, atd...niekedy tak celu noc, takze zaspim az nadranom, a takto to tahame od jej 4 mesiaca. No a ja to uz psychicky nezvladam, ked zacne v noci plakat, citim hnev, takmer zabudam ze je to moje dieta a casto ju namiesto tisenia okriknem, nech je uz konecne ticho, da pokoj, a niekedy bohuzial aj horsie :( zavisi od frekvencie opakovania placu. Priznam sa ze som nou uz aj zatriasla, a to bola este o dost mensia :( :( Potom sa samozrejme uvedomim, ked zacne plakat ovela viac, a pride mi to hned luto, ale co z toho, ked to robim znova a znova?? Proste sa v noci nedokazem ovladnut, akoby som to ani nebola ja, nemozem povedat ze by sa mi tym krikom ulavilo, naopak, este viac sa rozculim, a proste cela situacia sa len zhorsi. Niekedy nekrici, len mrnci, alebo sa mrvi, to su tie lepsie noci, a aj vtedy citim akusi nechut, ukludnovat, uspavat ju cicikom, lebo viem ze ona sa sice po zaspani odvali na bok, ale zas o minutu je spat.....Som zo seba smutna. Niekedy uvazujem, ze som urobila chybu, ze som nemala s nou spavat ale naucit ju na postielku, nekojit ju "cele noci", proste dat na rady okolia, teraz sa uz ani nikomu postazovat nemozem lebo mi povedia len my sme ti to hovorili....Vy ste tu vsetky na fore take vyrovnane, ako to robite? Jasne ze urcite aj vam niekedy dojde trpezlivost, ale nemyslim ze to zachadza az do takych extremov ako u nas. Viete mi nieco poradit?

A este otazka na poradkyne, ja viem ze vsade pisete ze dojcenie nemoze za nocne precitanie, ale vacsinou s tym maju problem dojciace mamicky, ktore spia s detmi. Ja casto vidim, ze ju budi moj pohyb na posteli, staci ze sa otocim na bok, upravim jej perinu, atd a uz krici....Ale nie je to pravidlo, ona krici aj ked je v posteli sama. Ja mam pocit ze za to dojcenie trochu moze, ved kolkokrat maminy pisu ze po odstaveni im dieta prespalo noc, to nemoze byt nahoda. Samozrejme preto neprestanem dojcit, ale rada by som vedela cim to je. Dakujem
lana
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 14 Dec 2012, 13:31

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod artemis » 24 Máj 2013, 09:08

Ahoj lana - doplňujúca otázka: si na ňu sama? Pýtam sa len preto, že keď v noci je nepokojná, či by ju neutíšil aj partner aby si sa aspoň trochu aj Ty vyspala? Lebo viem si predstaviť, že si potom mrzutá. Ja keď nemám dostatok spánku, som hrozná.

Musíš si Ty dopriať viac spánku a oddychu aby si mala nervy to zvládať. Získaš viac času napríklad, že nebudeš žehliť (podľa mňa zbytočná činnosť, okrem pánskych košieľ) alebo odstrániť zbytočné prach lapajúce dekorácie, dečky a pod. v byte a zariadiť byt stroho aby sa ľahko a rýchlo upratoval. Oddychuj vtedy keď ja Tvoje dieťa oddychuje, využi každú chvíľku na odpočinok a odreaguj sa knihou, telkou, hudbou...neviem čo by som ešte poradila...
Na krik a plač reaguješ ako píšeš nervózne, to si treba na to zvyknúť, skús to vnímať s kľudom, uvidíš zvykneš si...

Riešiť to spôsobom že kričím, to dieťa je malé to nijako naň nemá vplyv...iba čo bude revať ešte viac, Ty budeš máť zlé svedomie a dieťa bude zneistené...možno má takú vyplakávaciu fázu...hľaď hlavne na seba aby si mala duševnú rovnováhu...potom všetko zvládneš, takže ešte raz, dopraj sebe a nemuč sa k výkonom, rob len toľko čo vládzeš, na prvom mieste Ty a dcéra, blízki...a všetko ostatné môže počkať...

A hlave: UNAVIŤ UNAVIŤ UNAVIŤ dieťa cez deň, aby v noci viac a tuhšie spala.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod lana » 24 Máj 2013, 10:06

no, som aj nie som. S priatelom zijeme sice spolu, ale on este studuje (externe, chvalabohu tento rok konci) a k tomu aj chodi do prace, aby nas uzivil. Ja som s malou v podstate skoro cely den sama, a preto na mne dost visi. Samozrejme aj ocka ma rada, priam ho zboznuje, lebo ked je doma tak ju vie super zabavit, ale v noci alebo celkovo uspavanie - 0 bodov, akonahle ju v noci vezme na ruky on vresti este viac, chce iba mna. Dokonca sme to jeden cas vyuzivali ako uspavaciu metodu, ked sa nechcela ani pri mne utisit, dala som ju jemu, tam sa rozrevala este viac a ked som ju potom vzala ja, hned sa upokojila ze je zase pri mne....viem, tiez nie idealna metoda, ale kto nezazil, nepochopi. Aj ked na zaciatku som samozrejme pristupovala k nej trpezlivejsie, niekedy mam strach ze ten jej plac som sposobila ja svojim spravanim, ze nie som schopna ju na tie ruky bravat, aj ked viem ze to zaberie. Lebo ona place vlastne v polospanku, asi si neuvedomuje ze som s nou ked pri nej lezim...a to moje hukanie si uvedomuje zase prilis dobre.
No a nevyspata som, to je jasne, cez den to nejako rozchodim, uz som si zvykla, ale proste tie noci, ked sledujem hodiny su pre mna kriticke...inak tu v meste sme sami, prestahovali sme sa kvoli priatelovej skole a praci, takze ani nikoho z rodiny, ci kamosku nemozem zavolat zeby mi ju trochu zabavili. Ale s upratovanim to nehrotim, to si mozes byt ista :D :mrgreen:
lana
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 14 Dec 2012, 13:31

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod lana » 24 Máj 2013, 10:12

este co sa tyka tej nervozity, je dost mozne, ze je to tym, ze mala bola neplanovana, ja som kvoli nej nechala skolu, museli sme sa narychlo uplne inak zariadit, no proste, bola som do materstva, zalozenia rodiny dotlacena. Inak som nikdy nemala velmi vztah k detom, samorejme ze Sonku lubim, nedala by som ju za nic, ale asi to vplyv ma
lana
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 14 Dec 2012, 13:31

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod fliacik0103 » 24 Máj 2013, 12:25

Lana, moja dcera sa v noci sprava/la tak isto. Teraz je to skor vynimocne. Ked bola mensia,budila sa mnohokrat s placom,nedalo sa ju utisit inak ako na rukach. Niekedy ju bolo treba zobrat prec z izby. Ked ten pociatocny krik utichol,dala si mliecko a takto som si s nou opatrne polo-lahla/sadla na postel a cakala,kym bude zlozitelna dole. Pricinu som nehladala,pravdupovediac ma neako nezaujimala,brala som to ako fakt. Nervy som mavala,ked ma jej krik vytrhol z tuheho spanku alebo ak to uz trvalo naozaj dlho,snazila som sa ovladat,obcas to nevydalo:-) takze v tom nie si sama,casom by sa to mohlo zlepsovat. Je mozne,ze ma vela podnetov cez den, nevie ich dobre spracovat a ten plac je dosledok. Alebo mozno je to uplne ina pricina,tazko povedat...
fliacik0103
 
Príspevky: 271
Registrovaný: 16 Jún 2011, 20:58
Bydlisko: TT
Počet detí: 1
1. dieťa: Biuska
Rokov: 13 rokov, 28 dní
Môj status: Ze je uzasne byt mamou som zistila, ked som sa nou stala:-)

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod lana » 24 Máj 2013, 13:27

dakujem za povzbudenie, ja tu ale nechcem riesit jej spanok, ohladom toho uz mam precitanu celu sekciu Ked nespi, najskor som sa utesovala, ze ine su na tom horsie, a teraz, ze aspon nie som sama :mrgreen: Ide mi o to ako to zvladut pokojne, ako pise Artemis. U nas snad take, ze zobudit z hlbokeho spanku ani nie, je, ja uz mam uplne zniceny spanok ako taky, vzdy len trpnem kedy zas zacne plakat a nedari sa mi poriadne spat. A z toho chytam nervy, chodime spat o deviatej, a ja bezne o 2 este nespim...potom je 3, 4 hodiny pokojnejsia a od cca 6 zas....to mam tiez nervy, ale uz som natolko zobudena ze nekricim, len ju nasilu drzim pri spanku. Sem tam sa zadari, nevravim, su aj lepsie obdobia, ale momentalne je to zas zle. Pricinu sme tiez nenasli.
Teraz mi ide o to, ako to psychicky zvladnut, lebo si uvedomujem, ze to len zhorsujem. Myslite ze si to dieta pamata ze nanho v noci kricim? Ja si vzdy hovorim, ako velmi ma potrebuje, ked aj napriek kriku ho moja blizkost a hlavne cicik nakoniec ukludni....preto mi je to tak luto, ved ono za to nemoze. Ale ako to urobit? Co si mam povedat, predstavit....? Lebo ja sama seba nechapem, ze sa nedokazem ovladnut, ked sa to stalo uz x krat
lana
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 14 Dec 2012, 13:31

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod Klemka » 24 Máj 2013, 13:59

lana píše:A este otazka na poradkyne, ja viem ze vsade pisete ze dojcenie nemoze za nocne precitanie, ale vacsinou s tym maju problem dojciace mamicky, ktore spia s detmi. Ja casto vidim, ze ju budi moj pohyb na posteli, staci ze sa otocim na bok, upravim jej perinu, atd a uz krici....Ale nie je to pravidlo, ona krici aj ked je v posteli sama. Ja mam pocit ze za to dojcenie trochu moze, ved kolkokrat maminy pisu ze po odstaveni im dieta prespalo noc, to nemoze byt nahoda. Samozrejme preto neprestanem dojcit, ale rada by som vedela cim to je. Dakujem

Spánok dospelých sa líši od spánku detí. Spánok bábätka a malého dieťaťa je prerušovaný častejšie ako u dospelého človeka. Pri precitnutiach sa dieťa vynára z hlbokej spánkovej fázy a prechádza do ľahšej a potom znova tvrdšie zaspáva. Toto sa deje vždy, pri všetkých detí. Rozdiel je, ako to vyzerá ďalej. Sú deti, ktoré mnohé z týchto prechodov medzi spánkovými fázami pomerne skoro zvládajú bez pomoci rodiča. A sú deti, ktoré potrebujú pomoc rodiča s takmer každým prechodom. To je dôvod, pre ktorý sa líši počet precitnutí, ktoré potrebuje rodič riešiť, pri jednotlivých deťoch. A potom je ďalší faktor - norma spoločnosti a to, ako vnímame problematiku nočného precitania. Mnohých rodičov spoločnosť presvedčí, že dieťa musia naučiť spať, že dieťa sa samo spať nenaučí. Ak napr. rodič polročného bábätka, ktoré sa budí napr. 6x v noci na dojčenie, začne tieto precitania ignorovať (napr. postupuje podľa nejakej spánkovej metódy a jednoducho nechá dieťa, nech postupne pochopí, že nikto nepríde), dieťa postupne rezignuje. Prestane sa dovolávať pomoci. Nočné precitnutia začne riešiť samo. Je to záchranný mechanizmus, bez ktorého by plakalo každú noc ďalšie 4 roky, kým to bude vedieť samo. To neznamená, že sa neprecitá. To znamená len toľko, že už s tým "neotravuje" rodiča. Ak sa nočné precitania riešili dojčením a niekto sa rozhodne dieťa na noc odstaviť - logicky je výsledok taký, že dieťa prestane signalizovať svoju potrebu pomoci v spánku. To nie je preto, že už nie je dojčené v noci. To je preto, že sa nerieši jeho potreba, ktorú matka uspokojovala dojčením. Existujú mnohí rodičia, ktorí "nezvládli" spánkový tréning dotiahnuť "do konca" a dojčenie nahradili inou formou uspávania dieťaťa. V noci dieťa namiesto ponúknutia prsníka, pričom sa dá spať ďalej, musia dieťa hojdať, spievať, škrabkať, nosiť atď. a tieto deti sa naďalej precitajú. Možno menej krát, pretože aj prechod z dojčenia na inú formu starosltivosti v noci bol sprevádzaný plačom a istou formou rezignácie. Možno začnú čoskoro spať celú noc, pretože rodičia nebudú zvládať nosiť dieťa pár hodín v noci po dome a budú sa snažiť zbaviť sa aj tejto nočnej starostlivosti. Chcem tým všetkým povedať to, že toto naozaj nesúvisí s dojčením, ale s tým, nakoľko dieťa presvedčíme, že jeho potreby v noci nebudú napĺňané.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod katka » 24 Máj 2013, 14:00

Lana moje starsie dieta prespalo noc prvykrat vo veku sest rokov, mladsie sa mi doteraz budi x krat za noc a presne viem o com pises...Obidvaja su velmi citlivi, vnimavi na vsetky podnety...suseda mi raz povedala, ze deti co v noci nespia su obycajne velmi inteligentne a mudre :) tak toto mi ako barlicka niekedy pomaha...
Syn "najlepsie" spi ked ma horucku, vtedy tak hlboko hlasno dycha a tuho spi, a ja sedim pri nom a hovorim si , co by som teraz dala za to, keby si sa budil aj kazdych desat minut len uz bud zdravy...
Lana neporadim ti ako na to, aby sa ti dieta v noci nebudilo, ale pokial sa ti bude aspon trosku dat, nekric na neho. To co v tej chvili citis, si skus povedat len v svojej hlave, nevyslov to nahlas. Kludne si od srdca zanadavaj, ale nech to nie je pocut.. Mechanicky sprav co treba, city sa snaz z toho vynechat.
Postupne urcite prides na to, ako ten proces uspatia zjednodusit, mozno to chce len cas, ale mozno to potrva este mesiace a bola by skoda nicit si tym zivot a vas vzajomny vztah.
Ja viem ze unava je strasna svina, ja si v tych kritickych momentoch opakujem ze zena vydrzi viac ako kon a ked sa vladzem stazovat este mi nejaka energia predsa len ostala :)
katka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 02 Apr 2011, 19:17
Počet detí: 2
1. dieťa: zelenoocko
Rokov: 20 rokov, 25 dní
2. dieťa: modroocko
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 10 dní
Môj status: Ja si tady sednu a uz se ani nehnu!

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod TIA » 24 Máj 2013, 14:37

Lana, aj my sme zopar krat mali taku noc ako opisujes. Tak okolo roka mala vtedy tusim. Hrozne kricala a nechcela sa prisat a kricala viac a viac. Aj ked som uz potom v takom stave vzala na ruky a nosila aj tak sa ledva upokojila. Neviem si teda predstavit mat viac takychto noci za sebou, ci dokonca kazdu. Spatne som tak nad tym rozmyslala, ze to bolo asi sposobene tym, ze sa nejak potrafil cas, kedy som ja zaspala hlbokym spankom (tym prvym) a jej precitanie a proste som sa asi nevedela dostatocne rychlo prebrat a zareagovat. To, ze si z toho nervozna je asi uplne reflexna reakcia a neviem do akej miery sa to da ovladat, ked je clovek v tom polospanku. To ako keby sa telo branilo "vyrusovaniu" zo spanku a clovek potom tak nahnevane reaguje automaticky. Mne osobne ohladom nocneho precitania uplne najviac pomohlo to akceptovat, nepozerat v noci VOBEC na hodinky a nepocitat kolko krat som bola hore a ako dlho. Cize, ak si to tak v sebe vnutorne uzavries a zmieris sa s tym, ze takto to teraz mate a casom to prejde, a budes sa na to pozerat ako na malej potrebu ako kazdu inu (napriklad, akceptujeme, ze male babatko sa nevie samo najest, potrebuje pri tom pomoc), postupne to budes zvladas s kludom a v pohode. Vyborne radi aj Katka, emocie musia von, ale teda ked to nie je nahlas, potom to nemrzi :). Kludne malu zhukaj vduchu :D a potom ju utis. Postupne to bude urcite lepsie.

Este ma napadlo, ze ked ma moja mala taku "premrvaciu" noc, tak je to tym, ze jej je teplo. Obycajne spi iba v tricku, ale niekedy, ked ma aj gate a ja ju este zakryjem paplonom, tak sa potom len cudujem, ze co sa kruti kade tade po posteli a to sa ona snazi z toho paplona vykrutit, lebo je jej horuco :D .
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod shira » 24 Máj 2013, 15:50

lana jediné asi, ZMIERIŤ SA S TÝM, čo ako nemožne to znie, a nepochopiteľne, a nenormálne.. hľadanie príčiny je podľa mňa len strata ďalšej energie, sužovanie sa taktiež. my sme mali dlhodobo katastrofálne noci, ale zlosť bola iba moja zlosť, išla z môjho vnútra, ja som zvádzala neustály boj sama zo sebou, že ja za to môžem, ja som ho tak naučila, ja som ho mala dávno odstaviť, mal mať cumel a mal zaspávať sám už dávno. Donekonečna som toto po nociach riešila, ako vlastnú chybu, ked milión detí zaspáva samo a nič im nie je, prečo ja musím za svojím každú chvíľu skákať ako na gumičke. Potom som nejak prišla na to, že nič nevyriešim, len sama sebe robím zle. Musela som to proste prijať. Nešlo to "na povel", akože niekto povedal prijmi to a mne sa to podarilo, to nie. to vo vnútri sa muselo čosi pohnúť. A doslova akoby som vzala svoj kríž a trpezlivo čakala, kedy to skončí. Považujem sa za veľmi šťastnú matku, pretože malý mi už cca od 2 rokov zvládne väčšinu precitnutí bez mojej pomoci - mnohé noci už celé prespím, malý spadol dokopy 2x z postele- aj toto sa naučil, kde je okraj.. mám ho vedľa seba a už neriešim.. raz to všetko prestane a zabudneš, aké hrozné to bolo.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 24 Máj 2013, 16:44

Lana,

co do poctu zobudeni za noc sme v tom veku boli na tom podobne u oboch malych deti. Presne tak ako pise Shira som to spracovavala i ja a bola nespokojna ako ty. Napriek vsetkemu, co som aj tu precitala. To vnutorne prijatie faktu, ze je to normalne u mna nastalo az okolo ich 18tich mesiacov a situacia sa prudko zlepsila. Necitim sa zrazu ustvana. Teraz sa precitaju mozno 5-7x za noc, ani neviem, neriesim, na hodinky nepozeram.
Predtym sa chlapcek casto budieval i s placom, ako opisujes, jedovalo ma to. Najma ked sa snad 10 x dostanes do zaspavacej fazy a dufas, ze teraz uz aspon hodinku, no vzapati je opat niekto hore, je to velika zataz na nervy. Aj ja som neraz skricala, stratila nervy. Dokonca vo fazach, ked som si uz nevedela rady nechala som i plakat. Zial. Nic to ale neriesilo. A este k tomu pribudli vycitky svedomia a pocit zlyhania.
Teraz mame skor problem so zaspavanim. Vyvijal sa postupne a kym som to opat prijala, ako ten zly spanok, parkrat som tiez vybuchla. Ale vypracovala som si teraz taky ukludnovaci mechanizmus, ktory zacnem prevadzat, ked citim, ako mi nekontrolovane stupat adrenalin. Mam konkretny postup (tyka sa to len chlapceka): Najskor mu zacnem nosom hladkat vlasy a uvedomujem si, ako pekne vonaju, najma po slnecnom dni. Potom zaborim nos do makkeho lica a dam mu nanho pusu (to uz zacinam maknut a napatie ustupuje), rukou hladim dlan, makku ako mackine packy, a koncim nuchanim krku, tam na okraji pyzamka a spacaku, kde sa usadzuje taka spoteninkova vona, tu milujem, ani by som ten spacak najradsej neprala. Snazim sa to robit plnymi duzkami, a uvedomovat si velmi velmi aktivne, ze som tu prenho. Uz ma to neraz zachranilo pred exploziou. Obaja sa ukludnime a vacsinou za par minut skrotne. A ja mam z toho dobry pocit.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod tina » 24 Máj 2013, 17:14

Lana, neda mi nereagovat. Nieco podobne mozno poznam, ale na rozdiel od Vas, u nas najhorsie bolo v prvych mesiacoch – jeho neustale nocne budenie sa s placom a moja neskutocna unava, bezmocnost, zlost, sebaobvinovanie... zlepsilo sa to samo postupne, okolo pol roka sme uz mali tiche noci, stacilo dat cici a zaspal , problem ostal len ten, ze napriek ozaj velkej snahe nepodarilo sa nam nacvicit dobre prisatie v inej polohe ako madonovskej (takze aj ked som sa uz casom naucila „spat“ po sediacky, pri jednom kojeni sa stale musim dva krat zobudit :) a ked sa aj vynimocne stane, ze syn pristupi na leziacu polohu, koledujem si o bolave bradavky) takze aj ked je to teraz uz celkom v pohode, neviem uz hlboko a suvisle spat, poriadne si oddychnut a samozrejma sa to odraza na mojom fungovani, zvladani stresovych situacii, reagujem horsie ako by som chcela...
Nepozname sa, a takto na dialku je tazke radit, ale mam pocit ze dievcata to velmi dobre opisali, aspon mne osobne velmi pomohlo to zmierenie sa, prijatie kriza...co opisovala shira a vo chvilach pripadneho vzplanutia to stopnutie sa a odlozenie reakcie, predstavovanie si len v duchu...ako to opisovala katka . V haklivych chvilach sa snazim hlavne ticho pozorovat, co sa deje okolo mna a vo mne, co citim, mam chut spravit... hlavne ostat pozorovatelom, najst nejaku milu banalitu, vlasky, kamienok hocico... a sustredit sa na to, aky ma povrch, vonu, vahu... Ja sa ale casto pred tym musim uchylit aj k vonkajsiemu prejavu... pripadnu neudrzatelnu energiu vybit neskodnym sposobom :mrgreen: proste... moj muz casto nado mnou kruti hlavou, ale snazim sa to nebrat osobne a neodsudzovat sa uz (kiez by to bolo take lahke) ...utesujem sa len tym, ze on mal stastie zazit kludnu, zhovievavu, obetavu rodinnu atmosferu, tak mu je lahsie byt kludnym, zhovievavym, obetavym. Casom sa mi inak podarilo objavit nejake suvislosti ohladne detstva, reakcii mojich rodicov na mna, pocity frustracie a krivdy, ktore vyvolavali vo mne hnev... (je tazke donekonecna davat tak ze clovek to nedostal a potreboval)
mam pocit ze toto mi pomaha, ze emocie uz nemaju taku velku privalovu vlnu... drzim palce.
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod fliacik0103 » 24 Máj 2013, 17:40

Lana,je fakt tazke sa ovladat,ked sa to stale opakuje,viem, o com pisem:-) :-) :-) mne velmi pomohlo naozaj sa zmierit,ze noci su zatial prave taketo a brat to ako prirodzenu sucast. Na zvladnutie nervozity a kriku z tvojej strany si musis najst vlastny sposob - napr to vykricanie v duchu,opakovanie,ze ona za to nemoze a ze to prejde a za par rokov sa vyspis a pod.:-) :-) :-) ak to spociatku nepojde uplne hladko,nie je potrebne sa obvinovat - robis vsetko,co prave zvladas a casom sa ti podari udrzat emocie,nenechat ich nastupit... Moja osobna skusenost je,ze aj napriek tomu,ze som bola uplne so vsetkym zmierena,aj tak sa mi stalo,ze som proste zhukla - vacsinou,ked som fakt dobre spala a bola rozospata a do toho ma vyrusil ten prenikavy plac. Po zhuknuti na nu zacala plakat este viac,ja som sa uvedonila,ospravedlnila sa jej,ze kricim,lebo som unavena a isla som podla klasickeho ukludnovacieho scenara. Snad ti pomoze minimalne vedomie,ze je nas tu viac obcas kriciacich...
fliacik0103
 
Príspevky: 271
Registrovaný: 16 Jún 2011, 20:58
Bydlisko: TT
Počet detí: 1
1. dieťa: Biuska
Rokov: 13 rokov, 28 dní
Môj status: Ze je uzasne byt mamou som zistila, ked som sa nou stala:-)

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod lana » 24 Máj 2013, 19:42

vdaka baby, ste zlate. V priebehu dna som si citala vase prispevky a pri kazdom som citila taku vlnu lasky k mojej babulke, tak dobry den sme uz dlho nemali :) Mate uplnu pravdu, je to o nastaveni. Snazila som sa byt k nej extremne dobra, nenechala som sa nicim vytocit a vela veci, s ktorymi je normalne problem (momentalne aj jedenie napr) preslo hladko. Tak to skusim v podobnom duchu aj v noci ;)
Shira, ja sa sice necitim vinnna za to ze nespi, ale mne zas "svokra" dost otlka o hlavu, ako som si naucila, tak mam, a nanestastie (pre mna) teraz svagrina ma polrocneho synceka ktory je bezproblemovy, neplace, da sa hocikomu povarovat, a hlavne prespi celu noc v postielke. Je kojeny, ale tak "normalne" a nie v kuse ako to robim ja, svagrina aj domacnost v pohode stiha atd....cize tam mam podla nej dokaz, ze ja to robim zle. No, asi nerobim dobru reklamu vztahovej vychove :mrgreen:
Mamamima, super navod, asi nieco take som hladala, ako rychlo vyvolat pocit lasky a zahnat tym hnev. Urcite vyskusam.
Dakujem este raz vsetkym za pochopenie, vystihli ste podstatu a myslim ze a sa na to naozaj sustredim tak sa to podda. Este jedno, myslite ze tym ze som ju nechavala plakat vedla seba a " nutila" prisat sa je to iste ako vyplakavanie? Alebo aj to ked ju dam muzovi sa vyhysacit? Ja som velakrat rozmyslala ci nam to nezhorsilo prave toto, ze ona sa podvedome boji ze ju odlozim?
No a musim povedat, ze na jednej strane ste mi velmi pomohli, ale na druhej strane ste ma aj mierne vydesili, ze 6 rocny neprespi celu noc atd....ja som dufala ze sa to do 2 rokov musi utriast...ked sa uz do roka neutriaslo ako mi kazdy hovoril ze po roku uz v pohode :evil:
lana
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 14 Dec 2012, 13:31

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod lana » 24 Máj 2013, 19:49

a Klemka, tvoj pripevok ma specialne nakopol, ze upokojit ju po precitnuti je len jedna z jej potrieb, ako pisala aj Tia, plnit ju automaticky ako napr. prebalovanie, dojcenie...Pocit, ze je to nieco specialne vo mne vzbudzuje okolie, vsetky tie "vzorne" deti a ich "sikovne" matky a tym by moje babo nemalo trpiet. Pokusim sa prestat porovnavat a ostatnych mat na haku :goodjob:
lana
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 14 Dec 2012, 13:31

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod artemis » 24 Máj 2013, 20:34

lana ešte ma napadlo, že okrem všetkých týchto emocionálnych vecí preveriť, že či má bábo aj optimálne podmienky na spánok. Čiže napríklad, či nemá nejaký diskomfort že nemôže dobre spať a či eventuelne aj netreba zistiť príčinu a odstrániť ju. Čiže napríklad či je dostatočne zásobené na noc tekutinami, lebo keď nie (indikátor napr. suché pery) môže sa budiť aj na bolesti hlavy. Alebo môže mať bolesti hlavy prípadne potiaže s dýchaním pri zlom vydýchanom vzduchu v izbe (málo kyslíka), alebo môže byť dieťaťu veľmi teplo (naobliekané v kombinácii s vyššou izbovou teplotou), alebo môže mať vysoký vankúš a bolí ho krk, alebo má oblečené niečo čo reže, škrabe na tele, alebo neznesie mokrú plienku, alebo ju má na tesno...alebo má kŕče v brušku...pocvičiť nožičkami treba...alebo je príliš vyspaté zo dňa, málo unavené, alebo sa bojí tmy (treba nejakú tlmenú lampičku potom)..., či sa nebudí na vaše chrápanie...neviem, všeličo môže byť...napríklad mňa neskutočne ruší slabé pískanie, keď je zapnuté vetranie v byte a nikto okrem mňa to nepočuje...porozmýšľať či to netkvie v nejakom takomto probléme materiálno-praktickom...lebo si myslím, že dieťa je tak naviazané na rodiča pri plnom vedomí, ja mám skôr skúsenosť (ale nehovorím, že to musí tak byť, ale u nás to tak bolo), že dieťa keď chce naozaj spať, tak mu je jedno, či je rodič prítomný alebo nie je a keď je naozaj unavené a nemá nejaké nepohodlie tak zaspí. Ešte ma napadlo, že dcéra sa vedela zraniť v spánku nehťami na tvári, keď v spánku hýbala ručičkami a vtedy sa vedela zobudiť a hneď plač...tak to sme našťastie hneď na to prišli čo je vo veci a do niekoľkých rokov spávala s ponožkami na rukách... Mali sme samozrejme jeden čas fázu, že nešlo dcére inak zaspať (ale to mala niekoľko mesiacov) - a na to sme prišli náhodou, čo pomáha - ako relatívne prudkými pohybmi zhora nadol - zdola nahor (nie kolísanie), takže to bolo úplne tragikomické ako sme sa s manželom striedali pri zdvíhaní "činky" škrupinky ako v posilňovni, potom už ostávalo ju len opatrne preložiť do postele. Viac poradiť neviem, lebo neviem či to bolo všetkými tými opatreniami alebo prirodzene dobre spávala...nemali sme väčšie problémy, od narodenia spala celú noc 8-12 hodín v kuse bez prebudenia.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod Klemka » 24 Máj 2013, 21:44

lana píše:a Klemka, tvoj pripevok ma specialne nakopol, ze upokojit ju po precitnuti je len jedna z jej potrieb, ako pisala aj Tia, plnit ju automaticky ako napr. prebalovanie, dojcenie...Pocit, ze je to nieco specialne vo mne vzbudzuje okolie, vsetky tie "vzorne" deti a ich "sikovne" matky a tym by moje babo nemalo trpiet. Pokusim sa prestat porovnavat a ostatnych mat na haku :goodjob:

To ma teší :)
A tých 6 rokov - myslím, že to nie je to, čo mamičky bežne popisujú, to, čo okolo seba bežne vidím pri dojčených deťoch je skôr 2 - 4 roky, s rôznymi obmenami. Aj keď - definuj prespatú noc - aj mnohí dospelí sa v noci budia aspoň na jednu návštevu wecka.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 24 Máj 2013, 22:34

Artemis,

vsetky tie opatrenia, ktore spominas su rozumne a namieste a my sme ich dokola donekonecna riesili vo viere, ze tam je niekdy dovod. Este aj vlhke plienky som vesala na radiator, ak by to suviselo so suchym vzduchom. Dokola otazky a vylepsovanie: Zatemnit, nezatemnit, okno na vetracku, alebo zavret, prebalit, ked zacne mrnkat, alebo dat napit, spacak dole, pyzamo prihrube.... No po dakom obdobi, zistis, ze nech robis, co robis, dieta je aj tak 12 x hore a ty si len viac utahany. A myslim, ze to je pripad aj mam, ktore sa tu ozvali, ze podobne problemy mali.
Ja som tiez citala vsetky podobne diskusie a dosla som k zaveru, ze matky deti, ktore dobre spali a zaspavali, si to naozaj nedokazu predstavit a pochopit, ako moze dake dieta, zdrave, unavene, netyrane, ktore preziva harmonicke dni v kruhu normalnej rodiny nespavat a zle zaspavat. Tym som sa ta nechcela dotknut, ani vyradit z diskusie, ved ako vravim, Tvoje rady su vsetky rozumne. Len, napriklad v nasej rodine, sme uz za ich hranicami.

Lana,
uvazovala som kedysi ako Ty, ze sa to utrasie do roka, potom do dvoch.... Ale po dozreti do stavu prijatia faktu, ze nase deti sa budia, lebo to je nornalne, to uz takto nevnimam a neriesim. Potrva to dovtedy, kym to budu potebovat. To je jedno, ci do 3 alebo 6tich rokov.
A ked to prijmes (co asi nejde nasilu, ako spominala Shira, musi to v Tebe dozriet) tak Ti bude aj srdecne jedno, co na to pani svokra.

P.S. Deti mojej pani svokry prespavali noc v 6tich tyzdnoch.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod artemis » 25 Máj 2013, 00:07

V pohode mamamima, ja si myslím, že sme mali v tomto šťastie, dcéra je po mne, milujeme spánok. Že vraj existujú ľudia, ktorým stačí 4-5 hodín spať a sú kvalitne oddýchnutí a nepotrebujú viac spánku...tak možno sa to prejavuje už i u takých malých detí - od narodenia....Ale nemyslím si, že ľudia čo spia menej sú viacej inteligentní (hehe :lol: ) ako to tu ktorási spomenula, ale je iba isté, že takí ľudia toho viacej stihnú cez deň urobiť, podať výkony atď, tak možno namiesto spánku stíhajú i dve roboty a majú viac peňazí, či ich je viacej vidieť... :lol:
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod lana » 25 Máj 2013, 12:54

[quote="Mamamima"]Artemis,

vsetky tie opatrenia, ktore spominas su rozumne a namieste a my sme ich dokola donekonecna riesili vo viere, ze tam je niekdy dovod. Este aj vlhke plienky som vesala na radiator, ak by to suviselo so suchym vzduchom. Dokola otazky a vylepsovanie: Zatemnit, nezatemnit, okno na vetracku, alebo zavret, prebalit, ked zacne mrnkat, alebo dat napit, spacak dole, pyzamo prihrube.... No po dakom obdobi, zistis, ze nech robis, co robis, dieta je aj tak 12 x hore a ty si len viac utahany.

presne uz sme toho vyskusali za ten cas dost, aby sme si uvedomili, ze racionalny dovod to nema. Este som uvazovala, ci nemoze mat zdravotny problem, a sem tam mi to este napadne, kedze ziadne specialne vysetrenia robene neboli, ale v konecnom dosledku, prave hladanie pricin mi zabranovalo zmierit sa s tym, ze to tak proste je, a este asi aj dlho bude

Ja som tiez citala vsetky podobne diskusie a dosla som k zaveru, ze matky deti, ktore dobre spali a zaspavali, si to naozaj nedokazu predstavit a pochopit, ako moze dake dieta, zdrave, unavene, netyrane, ktore preziva harmonicke dni v kruhu normalnej rodiny nespavat a zle zaspavat.

vystihla si to, ony budu vzdy hladat mozne priciny, kedze pre nich take nieco proste neexistuje. Uz som sa dobre mienenych rad napocuvala, jedinym vysledkom bolo, ze som mala neprijemny pocit, ze mi neveria, ze nerobim nieco zle.....
lana
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 14 Dec 2012, 13:31

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod lana » 25 Máj 2013, 13:06

:mrgreen: to bol moj prvy pokus o citaciu, ehm....
inak hlasim, ze vcerajsia noc bola v ramci moznosti fajn. Normalne som sa citila vami taka povzbudena, ze som sa ani v duchu nerozculila. Tak snad mi to vydrzi, zavediem si tuto diskusiu medzi povinne vecerne citanie :) Este raz vdaka, ste super :love:

A co sa tyka spavcov a nespavcov, ja sama mam skor lahky spanok, tazsie zaspavam, lahko sa zobudim, vadia mi zvuky, svetlo, a nikdy som nevyspavala, dokonca ani vtedy nie, ked som mala deficit, ze som prisla neskoro, napr o 4 rano z diskoteky, a 8, 9 som bola normalne hore. Takisto teraz si neviem pospat ked Sonka spi cez den, kym by som zaspala, ona by uz bola hore
lana
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 14 Dec 2012, 13:31

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod misulik » 25 Máj 2013, 14:07

Ahojte, čitala som všetky tieto príspevky - ozaj krásne povzbudenia :) ja by som asi tiež potrebovala povzbudenie, alebo skôr radu? ak teda môžem - je to trošku od tejto témy, ale suvisí to so spánkom - no u nás s obedným. Starší synček stále dojčený - veľmi zle spáva cez ten obedný spánok, pritom ho stále ale potrebuje, nevydrží do večera. uspím ho na prsníku, no potom samozrejme musim isť zase k dcérke, čo ona nie je nejaký spachtoš, takže sme hore a v inej izbe. Timko sa zakaždým po tých 30-40min. preberie s veľkým krikom a vreskom, vyžaduje odo mňa, aby som si s nim znovu ľahla, znovu ho uspala dojčením...no ako máme dcérku, tak toto dalšie uspávanie už nie je možné, lebo dcérka je väčšinou hore, nebude ticho ležať tam pri nás.. tak potom už teda sám nezaspí, väčšinou začne vrieskať, dcérka sa ho zlakne, začne vrešťať aj ona, mám čo robiť, aby som ich utíšila, niekedy sa už neovládnem, nakričím aj ja, no aj tak do večera býva potom mrzutý, umrnčaný, priečny... je to veľmi ťažké potom aj na nervy pre mna, aj ked velmi dobre viem, že reve preto, že chce ešte spať, že je unavený, ale nemôžem sa rozkrojiť :( no zase ked zaspí večer, tak sa precitá väčšinou len nadránom, spíme spolu, takže to je ok, som pri nom. Jedine ráno, ked s dcérkou vstaneme skôr, tak vtedy tiež kričí, no dá sa to ešte ako tak zvládnuť, lebo predsa len v noci celkom dobre spí, ten spánok mu až tak nechýba... prosim Vám viete mi poradiť, ako to zvládať, dá sa to vôbec naučiť ho spať samého aj dlhšie ako len tých 40 min, aby bol aspon ako tak vyspatý, lebo denno denne ked mám počúvať to mrachtanie, mrnčanie, vrieskanie.... cítim sa už niekedy psychicky vyčerpaná, neovládnem sa niekedy, ale potom mi je ešte horšie...dakujem!
misulik
 
Príspevky: 38
Registrovaný: 09 Nov 2011, 02:51
Počet detí: 2
1. dieťa: Timinko
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: Chiarinka
Rokov: 11 rokov, 1 mesiac, 27 dní

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 26 Máj 2013, 14:45

Misulik,

ja by som sa asi snazila zladit spankove rezimy. Pises, ze mala velmi nespava, ale podla veku by predsa este 2-3 x za den mala. Snazila by som sa to aktivne nacasovat, aby chlapcek isiel spat poobede priblizne v tu istu hodinu a mala tesne po nom, aby si bola uz volna, ked sa on opat budi.
Pre mna bolo to casovanie klucove, aby som sa presne takym situaciam vyhla. Lebo vyhnut sa im, je z mojej skusenosti jednoduchsie, ako to uz potom riesit.
Co mi pripomina, TIA, ze Ti este dlzim ten nas denny harmonogram.
Misulik, a si na vsetko sama? Nemas pomoc v dedine/meste? Dalsia moznost je, ze by prave v tom kritickom case Ti prisla na polhodinku povarovat babaka/dedko.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod misulik » 26 Máj 2013, 20:37

Mamamima dakujem za reakciu...
V meste som v podstate sama, rodičia bývaju v nedalekej dedine, no su v práci a svokrovci zas daleko... Pomáha mi manžel, ked je doma, ale inak pracuje v zahraničí na turnusy...
Ja sa to tiež snažím všetko načasovať, no nedá sa mi tak ako si písala - aby malá šla spať tesne po chlapčekovi, lebo on by pri nej nezaspal, ked je hore tak si "rozpráva" a ked sa už blíži jej čas spania je zas mrzutá - to ho všetko ruší. Robim tak, že najskôr uspím malu a potom bežím rýchlo chlapčeka - mám na to takých 20-max. 40 min a malá je už zas hore, tak bežím k nej a o 10 min začne vrieskať chlapček - neni možné ho uspať znovu, lebo malá už si vyspevuje... dcérka chodi častejšie za den spinkať, len to, že ona spinká krátko, tak ako som písala a skušala som už rozne spôsoby spania, no žiadna zmena..
pár krát sme mali dobré dni, že sa mi podarilo ich uspávať cez ten obed na striedačku - najskôr dcérku, potom rýchlo chlapčeka, potom zas sa mi podarilo znovu uspať dcérku a potom zas chlapčeka :twisted: a potom už ked sa zobudili, boli obaja spokojní, bez kriku... ale to je málokedy, no ja sa cítim ako na špagátiku potom, no apson mi nikto nevrieska a do večera máme aku taku pohodu...ale inak :cry:
misulik
 
Príspevky: 38
Registrovaný: 09 Nov 2011, 02:51
Počet detí: 2
1. dieťa: Timinko
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: Chiarinka
Rokov: 11 rokov, 1 mesiac, 27 dní

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod misulik » 26 Máj 2013, 20:48

Ešte som chcela k tomu dodať - často počujem od rodiny - že je tak naučený, že som ho mala dávno odučiť už od prsníka, alebo aj také reakcie, že je dosť veľký - aj zaspávať by mal sám a nie ešte aj dvakrát za obedný spánok ho musim uspávať :cry: ... neviem potom, čo je správne, či to nejako len vydržať, alebo už by mal vedieť spávať cez ten obed sám??? neviem vôbec čo s tým, ako to riešiť...
(inak aj teraz celkovo má asi také zlé obdobie (dufam, že to je LEN obdobie), je taký neposlušný, priečny, rozbláznený a aj ovela častejšie si pýta didko,čo predtým mal len na zaspavanie..)
misulik
 
Príspevky: 38
Registrovaný: 09 Nov 2011, 02:51
Počet detí: 2
1. dieťa: Timinko
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: Chiarinka
Rokov: 11 rokov, 1 mesiac, 27 dní

Ďalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron