Kricim na dieta

debata o všetkom a pre všetkých

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod Klemka » 26 Máj 2013, 21:03

Misulik, to, že sa synček takto správa je z hľadiska toho, ako to robia iné dojčené deti, normálne. V tomto veku nie je bežné, aby deti vedeli zaspať a spať samé, ak medzičasom neboli donútené sa to naučiť. A naučia sa zaspávať a spať samo, bez pomoci rodiča, keď na to budú pripravené.
Z toho, čo píšeš, je zrejmé, že potrebuješ túto situáciu zmeniť, riešenie musí vychádzať z poznanie Tvojich detí a Tvojich možností - možno môže pomôcť zmeniť rutinu - napr. začať synčeka uspávať v nejakom nosiči, v ktorom, keď sa začne precitať, môže dostať prsník alebo ho proste udrží v spánku Tvoj pohyb, alebo ho uspávať v kočíku a keď sa bude precitať, pohyb v kočíku ho uspí, alebo ak sa to dá, naranžovať to tak, aby synček mohol dostať prsník pri precitnutí.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 26 Máj 2013, 23:01

Klemka píše:Misulik, to, že sa synček takto správa je z hľadiska toho, ako to robia iné dojčené deti, normálne. V tomto veku nie je bežné, aby deti vedeli zaspať a spať samé, ak medzičasom neboli donútené sa to naučiť. A naučia sa zaspávať a spať samo, bez pomoci rodiča, keď na to budú pripravené.


Klemka, ja by som sa chcela opýtať, ako riešiť obednajšie zaspávanie v súvislosti s nástupom do škôlky? od septembra dcéra nastupuje, stále zaspávame len s dojčením, aj tak je to náročné. Kamošky, ktoré ešte dojčia a deti im idú od sept. do škôlky, to riešia tak, že odúčajú zaspávanie pri dojčení.
Ako zaspávajú deti uspávané dojčením v škôlke?
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 23 dní

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 26 Máj 2013, 23:04

Ešte doplním, že Emka ešte nikdy bezo mňa nezaspala.
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 23 dní

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 27 Máj 2013, 00:15

Mirkaska škôlku nerieš, aj kamoškam povedz nech netyraju tie deti :-D ja som išla do práce ked dcérka mala 2 roky, dojcila som ju 34 mesiacov. Prvý polrok bola pri opatrovateľke, potom v skolke.
Čo sa týka denného spánku, pravdou je, že ona mi bojkotovala denný spanok od cca roka a pol, pri opatrovateľke teda cez deň nespala, ale v škôlke, si predstav, si zvykla schrupnut s deťmi, ked videla že aj oni spia. Dojcenie potom dohnala doma, večer som normálne uspavala dojcenim, pomohlo nám to obom prekonať stres z odlúčenia. :-)
Toto podľa mňa vôbec netreba vopred riešiť a stresovat seba aj deti, tie sú flexibilne, oveľa viac ako si myslíme.
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod Klemka » 27 Máj 2013, 08:15

Jedna možnosť je to, čo píše Carodejnica, ďalšia možnosť je, že dieťa naozaj bude potrebovať pomoc so spánkom. Niektoré moje mamičky to riešili potom tak, že si na dobu spánku najali nejakú študentku, ktorá za symbolickú platbu chodila pre dieťa do škôlky a uspala ho v kočíku alebo v nosiči a potom ho priniesla naspäť do škôlky, keď sa vyspalo.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 27 Máj 2013, 10:00

Klemka, tak toto je zaujímavé s tou študentkou, fakt je pravda, že poradkyňa má bohatšie skúsenosti, lebo ja osobne asi nepoznám žiadnu mamičku, čo dojčila škôlkára. :-)

Ešte som chcela dodať Mirkaske, že zdá sa mi to zbytočné riešiť takto skoro, do septembra sú ešte 3 mesiace, a to je niekedy dlhá doba v živote malého dieťaťa, zvyknú sa meniť zo dňa na deň a druhá vec je ta, čo sa týka odúčania od uspávania dojčením, že toto môže vlastne spôsobiť aj problémy pri dojčení, alebo aj odstavenie. Ale to som si nie celkom istá, Klemka ma prípadne opraví.
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod Klemka » 27 Máj 2013, 10:59

Presne tak, absolútne súhlasím - dieťa nemá zmysel pripravovať na niečo, čo sa stane o 3 mesiace, je väčšinou omnoho účinnejšie riešiť tú situáciu, keď nastane.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 27 Máj 2013, 16:28

dakujem za odpovede, zatial to neriešim ani ja, len som sa spýtala vopred. :-)
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 23 dní

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod Norika » 28 Máj 2013, 22:19

poobedny spanok v skolke desi aj mna. ... :(
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 28 Máj 2013, 22:54

To su normalne obavy. POdla mojej skusenosti poobednajsi spanok prijme dieta rovnako ako celu skolku. T.j. ked tam bude spokojne, bude tam aj spat ako ostatni, ak mu dobre nebude, tak ani spat nebude chciet. Moja najmladsia je teraz v skolke, doma poobede nespavala od 2rokov. U babky a v skolke spi bez problemov. Problem so spankom je skor u predskolakov, ked mnohe deti naozaj uz spat nepotrebuju a predsa su k tomu mnohokrat nutene.

AK je moznost, je dobre dat dieta do zabehnuteho kolektivu - t.j. ak ide ku najmensim, tak nie spolu so vsetkymi od septembra, ale pockat asi mesiac, kym najvacsie ranne place ustanu. Ak je tiez moznost, tak prvy tyzden - dva chodit len doobeda a az potom aj spanok.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 23 Aug 2013, 23:57

do škôlky už len týždeň a na našom spaní ani dojčení sa nezmenilo nič. bezo mňa nespí, a dojčenie k spánku potrebuje...
Janka Mich - mne v škôlke vyslovene odporúčali neriešiť škôlku len na doobedie, ale hned na celý deň. že tak je to lepšie pre dieťa. :-)
ale budem sa rozprávať ešte s učiteľkou triedy, kam budeme zaradení, tak uvidíme, čo povie...
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 23 dní

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod artemis » 24 Aug 2013, 00:18

Mirkaska, držím palce, pri rozhovore s pani učiteĺkou na ktorý sa chystáš v škôlke.

Všade sa hovorí o právach dieťaťa, pretriasajú sa kade tade nové ľudské práva, ale nútiť dieťa k úkonu výsostne súkromného rázu (ktorým je i spánok) proti jeho vôli, to sa považuje v školkach za úplne normálne.

Nútiť k spánku v školke poobede je aj nepedagogické, a mali by vytvoriť podmienky aj pre deti, ktorým sa spať nechce.

Spánok sa v školke nedá vynútiť, ak dieťa nakoniec i zaspí, tak je to z rezignácie nad bezmocnosťou, s odpočinkom to ale nemá nič spoločné potom, iba je človek dieťa stresované.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod shira » 24 Aug 2013, 21:27

náš nastupuje tiež o týždeň do škôlky a tiež majú zaužívané ísť hneď na celý deň. myslím, že deti tam väčšinou zaspia, sú unavené inak ako doma a plus je tam sila kolektívu- všetci robia to isté. samozrejme sa nájde pár detí, ktoré nespia (napr. ja si veľmi dobre pamätám, že som zaspala len jediný raz :lol: :lol: ale bola som už predškoláčka )
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod artemis » 24 Aug 2013, 22:34

shira píše:náš nastupuje tiež o týždeň do škôlky a tiež majú zaužívané ísť hneď na celý deň. myslím, že deti tam väčšinou zaspia, sú unavené inak ako doma a plus je tam sila kolektívu- všetci robia to isté. samozrejme sa nájde pár detí, ktoré nespia (napr. ja si veľmi dobre pamätám, že som zaspala len jediný raz :lol: :lol: ale bola som už predškoláčka )


Na mňa sila kolektívu nefungovala nikdy, a to už od ranného detstva :mrgreen: Dosť som si ako dieťa vtedy vytrpela vnútorne, sama seba som sa vždy pýtala, prečo nie som ako ostatní, prečo vidím všetko inak :) Mám na to také silné spomienky akoby to bolo včera
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 27 Aug 2013, 22:58

Myslím, že ju nútiť nikto nebude, ale ležať asi bude. lebo na druhej strane, keby jednému dieťaťu dovolili ísť sa hrať, určite by chceli ísť aj ostatní. mne ide skôr o to, že doma spáva len so mnou, s nikým ešte nezaspala. na zaspatie využívame dojčenie. spánok potrebuje, inak je to poobede mierna katastrofa...
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 23 dní

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod artemis » 28 Aug 2013, 13:01

Mirkaska píše:Myslím, že ju nútiť nikto nebude, ale ležať asi bude. ...

... bude musieť.

To je tiež násilie.

Podľa môjho názoru by to malo byť naopak. Mali by ostať všetci hore, a kto chce spať, môže ísť. Ak je dieťa unavené zaspí aj pri hurhaji.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod Kandy » 28 Aug 2013, 23:49

Dúfam, že takéto praktiky v dnešných škôlkach nie sú, ale ja si pamätám, že nás vychovávateľky zbili, keď sme poslušne neležali so zavretými očami. :-/ Ja cítim miernu nechuť pri predstave, že budem musieť dať dieťa do škôlky. :-(
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 30 Aug 2013, 01:03

dcéra prvýkrát zaspala sama v stredu u starých rodičov :-). teraz vstávame už do 6.30 (musíme trochu zmeniť režim kvoli školke), tak zíva už o 10.00 a o 13.00 už bola mŕtva...
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 23 dní

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 30 Aug 2013, 01:04

Kandy píše:Dúfam, že takéto praktiky v dnešných škôlkach nie sú, ale ja si pamätám, že nás vychovávateľky zbili, keď sme poslušne neležali so zavretými očami. :-/ Ja cítim miernu nechuť pri predstave, že budem musieť dať dieťa do škôlky. :-(

ani ja nie som nadšená, ale dúfam, že to nebude veľmi zlé. určite tieto spôsoby v nás zanechali stopy, a nie pozitívne...
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 23 dní

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod shira » 01 Sep 2013, 08:08

artemis píše:... bude musieť.

To je tiež násilie.

Podľa môjho názoru by to malo byť naopak. Mali by ostať všetci hore, a kto chce spať, môže ísť. Ak je dieťa unavené zaspí aj pri hurhaji.

a to, že by si každý robil čo chce, to je v pohode? podľ mňa je správne učiť dieťa, že musí byť ticho a nevyrušovať, kým niekto iný spí. ako asi zabezpečíš, že dieťa, ktoré je hore a hrá sa, bude aj ticho a nebude rušiť?
treba sa prispôsobiť, vždy a všade, kto sa nechce, nech zostane doma. matka, ktorej sa nepáči režim v škôlke, nech tam dieťa nedáva. nech zostane s ním alebo si nájde opatrovateľku, ktoré sa mu bude venovať. pri starostlivosti o 1,2,3 deti máme myslím každá dosť. mať na starosť 15-20 detí nikomu nezávidím...
mimochodom, dieťa zaspí pri hurhaji, ak je totálne vyčerpané, inak nie.. inak sa bude chcieť hrať do posledných síl. je na dospelom človeku, aby to správne odhadol.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod artemis » 01 Sep 2013, 21:06

shira píše: a to, že by si každý robil čo chce, to je v pohode? podľ mňa je správne učiť dieťa, že musí byť ticho a nevyrušovať, kým niekto iný spí. ako asi zabezpečíš, že dieťa, ktoré je hore a hrá sa, bude aj ticho a nebude rušiť?
treba sa prispôsobiť, vždy a všade, kto sa nechce, nech zostane doma. matka, ktorej sa nepáči režim v škôlke, nech tam dieťa nedáva. nech zostane s ním alebo si nájde opatrovateľku, ktoré sa mu bude venovať. pri starostlivosti o 1,2,3 deti máme myslím každá dosť. mať na starosť 15-20 detí nikomu nezávidím...
mimochodom, dieťa zaspí pri hurhaji, ak je totálne vyčerpané, inak nie.. inak sa bude chcieť hrať do posledných síl. je na dospelom človeku, aby to správne odhadol.


Shira, režim v školke nesmie odporovať ľudským právam, kam patria aj práva detské. Nútiť k spánku JE násilie. Trestať za to, že dieťa nechce spať, je nepedagogické. Nemyslím si, že človek je povinný podrobovať sa snahe spoločnosti o jeho robotizáciu, čo niekedy začína skutočne už v škôlkach...

Neznamená, že ak časť detí nechce spať, že je povinná sa podrobiť väčšine. Neznamená to stále, že by si každý mohol robiť čo chce, ale opakujem, spánok je vysoko súkromná záležitosť na to, aby spadala do nejakého povinného režimu kdekoľvek.
Ak sa jedná o deti, ktoré logicky nevydržia nehybne ležať a pozerať do stropu, tak ako to vydrží napr. človek na vojne alebo v nemocnici, či v ubytovni keď je večierka, tak by mali im v školke vytvoriť alternatívny program. Nech mi nik nehovorí, že existuje na SK školka, ktorá má jedinú miestnosť a je v nej jediná učiteľka.

Je viac detí, než si myslíme, ktoré denný spánok už i v 2 1/2 rokoch nepotrebujú, odmietajú a sú z toho mrzuté. Je to choré, že kým je dieťa malé nútime ho spať, a keď je človek dospievajúci a dospelý je nútený byť viac hore než by si želal a potreboval. Nečudujem sa toľkým spánkovým poruchám čo ľudia majú, keď odmalička sú takto so spánkom šikanovaní.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 02 Sep 2013, 00:30

Shira, suhlasim, ze treba naucit deti sa respektovat, aby sa nevyrusovali. Su vsak aj na SK skolky, kde ucitelky dokazu zvladnut deti, aby nespali a zaroven nevyrusovali. Aj to je velka lekcia do zivota. Pre ucitelky je rozhodne jednoduchsie tvrdit, ze deti musia spat a posluchat, a mat tak trocha oddych poobede (ono to urcite nie je jednoduche sa stale detom venovat). Je kopec deti, ktore aj kvoli tomuto neradi chodia do skolky a maju z toho traumu.
Ja mozem povedat, ze hoci moja mala doma vobec nespava, tak v skolke vacsinou spi. Robi sa to tak, ze na lehatko si musia lahnut a potom pocuvaju rozpravku. Ak nespia, musia na lehatku ostat aj tak. SOm zvedava, ake to bude, ked bude vacsia a nebude chciet spavat. SOm vsak pripravena zabojovat, lebo viem, ze psychologovia podporuju prirodzenost dietata a aj nenutenie na spanok - jednoducho si pojdem vypytat posudok. Ono realizovatelne to urcite je, lebo na spanok je vyclenena spalna a herna ostava prazdna.
Ja sa pamatam, ked bola moja sestra mala, ona spavat nechcela. Chodila vsak do skolky, kde robila nasa stara mama v kancelarii a jej ako jedinej bolo umoznene hrat sa...
Mimochodom, prisla som zrovna z dovolenky v Taliansku, kde maju poobede od 13.00-15.00 siestu, cely zivot sa zastavi, vsetci oddychuju, nesmu vtedy nikoho vyrusovat (podobne ako v noci), ale som si ista, ze vsetci rozhodne nespia - len sa jednoducho naucili vzajomne sa respektovat...
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Kricim na dieta

Neprečítaný príspevokod quaxi » 04 Sep 2013, 10:51

U nas to maju tak isto - musia lezat na lehatku a pocuvat rozpravku, potom ticho. Cez 2h :-/ Na mojho sa stazuju kazdy den. Bud nezaspal a vyrusoval, alebo zaspal a pocikal sa. Uz su predskolaci, zajtra mame rodicko a chcem tam predniest poziadavku, aby zabezpecili prgram pre deti, ktore nechcu spat - viem ze viacere mamicky s tym spankom uz nesuhlasia. Tak drzte palce, nech sa to podari :-)
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Predchádzajúci

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron