výchovná kríza

debata o všetkom a pre všetkých

výchovná kríza

Neprečítaný príspevokod mimuka » 21 Máj 2013, 20:40

ahojte...potrebujem pomooooooc....neviem čo mám robiť...v poslednom čase ma dcérka strašne vytáča, asi jej začalo obdobie vzdoru...robí všetko napriek...včera mi napríklad stále totálne triasla sušiakom na prádlo keď som naň chcela vešať prádlo a náramne sa na tom zabávala a ja som ju vôbec nevedela presvedčiť, aby to nerobila...no a dnes vonku to bola kríza...išli sme domov a ona sa začala váľať po chodníku...keď som sa jej spýtala či už nevládze a či ju bolia nožičky, tak povedala, že ano, ale keď som ju chcela zobrať na ruky, tak sa začala metať, že ona chce bežkať, ale keď som ju dala na zem, že nech teda bežká, tak sa znova začala váľať po zemi...keď som ju nejako nakoniec donútila vstať, tak začal zase kolotoč s malým kočíkom...ona ho hodila na zem, tak že dobre keď ho nechce, tak ho zoberiem ja, ale ona začala kričať, že nie ona ho chce zobrať, no keď som jej ho dala, tak ho zase hodila na zem... :( ...no kríza...toto úplne najviac neznášam, toto váľanie po zemi vonku a to robí dosť časti...tak vás prosím o nejaké výchovné rady...nemám rada ísť domov s ňou revúcou a metajúcou sa na rukách...niektoré deti plačú, ale proste idú...ju môžem tak za sebou ťahať alebo ju zobrať teda na ruky kde mi celú cestu preplače...čo som teda aj dnes nakoniec urobila, lebo sa mi prihovoril nejaký 28 ročný chlapík, že či som matka, že to nie je normálne, že si to mám v hlave usporiadať...keď som sa ho spýtala, či má deti povedal, že nie, ale veľakrát sa o deti staral...no taká som bola naštvaná...myslím, že mi pokazil aspoň polku života...tak prosím poraďte čo robiť lebo biť ju nechcem, ale asi neviem nejako správne určiť hranice alebo čo...no neviem...tak prosím pomoooc...som fakt zúfalá...
Obrázok užívateľa
mimuka
 
Príspevky: 93
Registrovaný: 10 Feb 2012, 12:08
Počet detí: 1
1. dieťa: Sára
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 9 dní

Re: výchovná kríza

Neprečítaný príspevokod artemis » 22 Máj 2013, 09:32

Chlapík Ťa urazil a trápi Ťa to viac ako to, že sa dcéra váĺala po zemi či triasla sušiakom...dôležité je, aby si riešila len tie veci, ktoré ti naozaj prekážajú, a nie tie, čo druhých pohoršujú, alebo, veci, ktoré iní ľudia vnímajú, že je Tvoja dcéra "nevychovaná" alebo že ju "nezvládaš"....

Čo by som ja robila: naplánovala by som si čas voľnejšie a nechala časovú rezervu na dlhšiu cestu domov...kľudne by som ju nechala sa váľať po zemi (ak tam nie je po zemi veľká špina ako psie výkaly, motorové oleje vyliate a pod.), veď nech si užije, keď ju to baví...aj s tým sušiakom nech trasie, keď ju to baví (pokiaľ ho nezničí a jej nehrozí úraz) vyvešiaš prádlo neskôr...takže ja mám pocit, že si skôr v takom časovom strese, že chceš stihnúť veľa činností, a dieťa nekooperuje tak ako by si potrebovala...to býva aj môj problém a vtedy sa prichytím, že tiež reagujem nervózne na pomalosť svojej dcéry, že nerobí to čo "je potrebné v tom momente a čase v očiach nás dospelých" a podobne. Treba sa spomaliť a uvoľniť a hlavne plánovať činnosti s časovou rezervou, práve na takéto úlety dieťaťa.

A snáď ešte, bolo by možno i pre Teba zaujímavé pristaviť sa, sadnúť si na chodník a pozorovať čo dcéra robí, dala by si jej najavo spolupatričnosť, nie len trpieť, postávať a podupkávať nohou kým ju to prejde
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: výchovná kríza

Neprečítaný príspevokod quaxi » 22 Máj 2013, 09:58

mimuka, mas este malicke dietatko, casto nerozumie co od nej chces, preco sa ti nieco nepaci, chce sa len nejako hrat, skumat, nemysli to zle a nechape, ze by sa to nemalo. Potrebujes len zabranit tomu, aby to robila, nejake presviedcanie si nechaj na neskor, ked bude mat sancu to pochopit. Bohate ti postaci pokojne, ale dorazne NIE/NONO, doprevadzane pripadne aj nejakym gestom, skus to 2-3x, ak pokracuje (napr. s tym susiakom), povies nono a popritom ju zdvihnes a odlozis o pol metra dalej. Mozes skusit zopakovat to par krat a potom ju niecim inym zaujat, k susiaku sa vratis neskor. Alebo ak potrebujes surne vesat, tak ju das po par upozorneniach napr. do stolicky na jedenie, do nositka na chrbat, alebo niekde tak, aby sa fyzicky nemohla dostat ku susiaku (pripadny rev ignoruj). Najlepsie by bolo, ak by sa ti podarilo ju zatihanut do vesania pradla - moze stat na stolicke a ukladat veci na susiak, alebo ti ich podavat, stipcovat, na odputanie pozornosti jej mozes napr. prehodit kus oblecenia cez tvar a hrat sa "kde je?", alebo sa na kazdy kus oblecenia pytat komu patri, pripadne si popri tom zaspievajte a ona moze tancovat...
To valanie po zemi - to sa len hrala, alebo to bolo vramci revu ako hadzanie o zem? Ak ju bavi taka hra, je lepsie najst na nu priestor - ist na luku, kde sa moze valat, obliect tak, aby to tebe nevadilo, a pripadne reci okoloiducich jednych uchom dnu, druhym urychlene von. Aj v meste ak sa ti vala hoc aj po chodniku, ak si ty presvedcena, ze je to hra a je OK, tak ta ziadny okoloiduci nerozhadze. Preco by sa tak nemohla hrat? Len preto, ze dospeli to nerobia? Kym sa nevala pod autami ci medzi psimi hovienkami, tak nie je dovod to zakazovat, a takmer vzdy vies najst miesto, kde sa moze bezpecne valat (napr. chodnik), tam ju jednoducho prenesies. Ak to nutne potrebujes zakazat, tak opat kludne NIE, po par opakovaniach vezmem na ruky a nesiem kolko treba, hoc aj domov. Bez ohladu na rev - mozes jej popritom rozpravat ze ano, chces sa gulat, neda sa - ak vyzera, ze ju to aspon trochu ukludnuje, ak nie, tak kasli na vsetko a tu cestu nejako prezijes aj s revom. Mozes dat o par metrov dalsi pokus o chodzu, a zakazdym pri valani proste vziat na ruky a kusok preniest.
Ak mate celkovo problemove cesty domov, mozno bude lepsie ked ju budes preventivne bravat do kocika alebo nositka na celu cestu. A pred cestou dat najest, napit, neist prilis neskoro, ked je uz dieta utahane, cestou tiez skusat niecim zaujat... Mozno by ju na cesty zaujalo nejake vozitko? Urcite si na cestu nechaj dost casu, aby ta nerozculovalo zdrzovanie.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: výchovná kríza

Neprečítaný príspevokod reanda » 23 Máj 2013, 14:11

a co sa tomu chlapikovi zdalo nenormalne, to ako sa chova mala, alebo ako reagujes ty? lebo ja si aj sama priznam, ze reagujem casto "nenormalne", ked ma mala vytaca a ze je to moja chyba a nie jej.. no bohuzial, tiez to casto nezvladam.. aj dneska som po nej hukala, ked som potrebovala tri minutky na uvarenie rychlej polievky a ona ani za svet tu chvilocku pockat, len vrieskala a drzala sa ma za nohu, ze som sa nemohla ani pohnut, nakoniec som skoncila so stiahnutymi gatami a holym zadkom :D a ona prekoprcnuta na zemi, lebo som musela spravit krok a neustala to.. no tak sme si povrieskali obe.. viem, mala som to dat s kludom, nedala som, hadam nas to nezabije :twisted:
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 26 dní


Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron