nasledovanie matky dieťaťom

debata o všetkom a pre všetkých

nasledovanie matky dieťaťom

Neprečítaný príspevokod kinsi » 14 Máj 2013, 18:49

Zaujímal by ma Váš názor a skúsenosti. V prírode a údajne i u niektorých prírodných národoch je bežné, že dieťa nasleduje matku (koncept kontinua). U nás to pri staršej dcérke platilo tak čiastočne, ale skor to nefungovalo. Ani dnes si nemožem byť Kristi istá, ak by som ja nedávala pozor, tak je pravdepodobné, že by sa mi, hlavne povedzme v Tescu, stratila...Kamoška má 15mes.syna, ten ju nesleduje vobec - v pohode rieši len svoje záujmy , nech sa jedná o akékoľvek prostredie...Je toto dané výchovou? Má to nejaký súvis so vzťahovou vazbou? Alebo je to pri takom nízkom veku prirodzené?
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: nasledovanie matky dieťaťom

Neprečítaný príspevokod hysterka » 14 Máj 2013, 19:06

tak na toto tiež celkom zaujíma.
Pri dcére, má 4roky, mám odsledované, že čím je staršia, tým viac si uvedomuje, že sa môže stratiť, ak ma napr. nákupoch nevidí, hneď vykrikuje, kde som.
Syn má dva roky a v pohode by sa zostal hrať, ani by si nevšimol, že som preč.
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 15 rokov, 6 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 20 dní

Re: nasledovanie matky dieťaťom

Neprečítaný príspevokod quaxi » 14 Máj 2013, 19:30

Teoria je pekna, ale tie narody ziju v uplne inom prostredi. Im dieta nezrazi auto na ceste, nezabludia v orientacne narocnych nakupnych centrach medzi davom cudzich ludi... U syna platilo, ze napr. v lese, na luke, som ho mohla nechat bez sledovania, nechal si urcitu (dost velku) vzdialenost, ale ked bola prekrocena, vyrazil smerom ku mne alebo sa ozval. V meste si vsak toto netrufnem, lebo ta prirodzena vzdialenost je na mestske pomery nebezpecne velka. Dcera ma tu vzdialenost este o kus vacsiu, ked som ju na bezpecnom mieste nechala len tak, bola uplne spokojna viac nez 400m od nas. Lenze kde v nasom beznom prostredi si mozem dovolit takuto velku vzdialenost? Takze u nej si to ani neodsledujem, ci by vobec sla za nami.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: nasledovanie matky dieťaťom

Neprečítaný príspevokod Kandy » 14 Máj 2013, 23:14

Nooo, kiež by som vedela, čím je toto dané. Mladý, keď sa rozhodne, že niekam ide, tak mu je jedno, či ideme za ním. Schválne sme ho nechali a sledovali, kam pôjde tak, aby nás nevidel. Neviem, či vycítil, že ho sledujeme, ale bez problémov prišiel na ihrisko a začal loziť po preliezkach. Bola som z toho mierne deprimovaná, ale už to nejak spracovávam. Tiež sa párkrát na ihrisku rozhodol, že ho to tam už nebaví a rozbehol sa von, párkrát mi pred tým dokonca zakýval. :evil: Tak neviem, ako to funguje v prírodných národoch, ale u nás toto vôbec nefunguje. :/ Jaj a v supermarkete sa rozhodol, že ide k pokladniam a už ho nebolo. Ale poctivo tam na nás čakal. ;)
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: nasledovanie matky dieťaťom

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 14 Máj 2013, 23:51

Kinsi, a toho chlapceka, co si dala ako priklad, je tiez kojeny a bol noseny?

Lebo ak to dobre chapem a odvolavas sa na koncept kontinua, tak vychadzas z toho, ze kojene a nosene deti maju toto prirodzene chovanie. A ty chces porovnat, ci kojene a nosene deti, ktorych mamicky tu na fore maju hojne zastupenie, oproti inym, menej odbiehaju a viac su pri matkach. Tak?

Tak to ma celkova statistika tiez bude zaujmat.

Za nas: v okoli je malo deti, ktore boli kojene viac ako 6 m a ktore boli nosene. Odbiehaju snad vsetky, rodicia sa stazuju.

Nase: Starsia odkojena v 18m, nosena, kym nechodila, ale v mensej miere ako doporuca vztahova vychova. (Lebo ja som vtedy chapala satku ako dopravny prostriedok miesto kocika, nie ako trvaly pobyt na mojom tele. Teda cca 2 hodiny za den to bolo u nas) Neodbiehala, nikdy som ju nemusela nahanat, ak ma nema v zornom poli, hlada ma. Najradsej by sla za ruku, ked sme vonku, ale zial uz pre nu moja nezostava volna, tak aspon chce drzat surodenca, ak jej niektory dovoli.
Mladsie: kojene, nosene podla nasich obmedzenych moznosti (Na synchronne nosenie sa ma sice pokusala JankaMich stale nehovorit, ale nie som taka supermama a v tomto bode som ju neposluchala). Neodbiehaju, vonku kracame za ruky, syn sa bez ruky niekedy ani nechce pohnut, volny pohyb len na ihrisku, ak ma nemaju v zornom uhle, nespokojnost, hladaju.
Z mojho pohladu moze za ich chovanie kojenie a nosenie, lebo inou formou som im aktivne tu naviazanost nevstepovala

Velky nakup v hypermarkete s celou rodinou absolutna vyzva, myslim, ze ak by som nedavala pozor, lahko by sa stratili, lebo by sa kdesi zapozerali a nenasli potom cestu spat. Nemam odvahu spoliehat sa len na ich instinkty a hladacie schopnosti.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: nasledovanie matky dieťaťom

Neprečítaný príspevokod quaxi » 15 Máj 2013, 08:37

Ja myslim ze to nie je nosenim a kojenim, ale povahou dietata, resp. kazde ma nejaku svoju prirodzenu vzdialenost od mamy a tej sa drzi. Ked si tak predstavim deti z okolia, co poznam lepsie, tak tam ziadnu korelaciu s nosenim ci kojenim nevidim. Okrem toho sledovanie mamy je schopnost, ktoru si dieta rozvija v zavislosti od toho, ako velmi treba. Vacsina z nas zije v takych podmienkach, ze by bolo velmi nebezpecne nechat to iba na dieta, takze si to nerozvijaju.
U tych prirodnych narodov je to neporovnatelne, oni chodia stale tie iste trasy, aj ked ich nie je malo a nie su kratke, ale dieta to vnima od narodenia popri noseni, takze ked zacne chodit, trasy uz ma v oku, a tak sa na nich tak lahko nestrati. Nase deti chodia omnoho vacsie mnozstvo tras a navyse orientacne narocnejsich (napr. aj kratky prevoz autom deti uplne schaosi a netusia kde su, aj keby byvali o 2 ulice dalej). Okrem toho deti prirodzene idu "za stadom", je uplne ina situacia ked na ich cesticke je tlupa domorodcov iducich tym istym smerom a nikto iny, ako ked v meste su davy iduce kazdy inde a dieta ma nasledovat jednotlivca - rodica. Nase deti, ekd maju ist za jednym rodicom, tak sa flakaju, zdrzuju, vsetko ich rozptyluje. Ak ideme napr. 4 dospeli, deti cupitaju za nami takmer bez zastavenia, priemerne tempo je tak 4nasobne.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: nasledovanie matky dieťaťom

Neprečítaný príspevokod andrea360 » 15 Máj 2013, 10:30

Ahojte,
tak ja v nosení ,dojčení a utekaní vidím veľkú spojitosť - nie je to len povahou dieťaťa. Mám dennodené príklady z rodiny a kamrátiek : )) Vidím, ako sa doslova bezhlavo a bez rozmýšľania rozbehnú preč a bežia hocikde ďaleko, kým ich niekto nedobehne a nezastaví. Bežia doslova pod autá a keď matky za nimi kričia, bežia na cestu, ešte rýchlejšie. Jedna kamarátka, ktorá už nechcela svoje dvojročné dievčatko dojčiť, lebo je veľká a ona tehotná, sa sťažuje, že sa začala správať doslova sebadeštruktívne, nevedia si ňou rady, stále im uteká...
Všetci mi hovoria, akí sú radi, že majú absolútne samostatné deti, ktoré sa sami zahrajú a nikoho sa neboja a ja si ani nemôžem vypiť s nimi na letnej terase. Lenže tie kamáratky musia mať oči na stopkách a každú chvíľu hladajú a naháňajú svoje deti...Moja taká ustráchaná, drží sa ma ako kliešť...: )))
To, čo píšete, že vám začali odbiehať deti - sa stávalo po druhom roku s malou, aj mne - najskôr ma to vydesilo - kde je koncept kontinua, ako je možné, že nefunguje?? : ))
Neskôr, keď som to odsledovala, pochopila som, že si moje dojčené dieťa potrebuje vyskúšať ako ďaleko môže ísť odo mňa, pokiaľ má hranicu, že sa ešte cíti bezpečne - nebolo to bezhlavé rozbehnutie sa kadeľahšie...Lenže mňa vydesilo to, že si to začala skúšať v obchodoch. Vždy rada behávala po obchode, ak tam nebolo veľa ľudí a mala dosť priestoru na rozbeh - ale vždy v rovnej uličke, aby ma videla a potom na konci ma počkala...Jedného dňa, s veselým pohľadom odbehla však do vedľajšej uličky v našom tescu ( u nás je vraj najmenšie tesco na Slovensku ) - znepokojilo ma to, skôr sa však bojím ľudí , ako toho, či sa stratí. Ostala som na mieste a malá sa po pár sekundách objavila za rohom s víťazoslávnym smiechom. Jasné, že som jej vysvetlila, že mi nesmie utekať - tak si aspoň overila,či sa na ňu dívam, keď mi odbehne za roh...Lenže potom to vyskúšala v Baumaxe a chvíľu som ju nemohla nájsť, to už bolo vážne. Nedala si vysvetliť, že toto je veľký obchod...zabiehala do najbližších uličiek, ale vždy som ju dobehla a ona si pred rohom pozrela, či ma vidí. Avšak v jednej uličke som ju už nedobehla a ja som nevidela, kam bežala ďalej. Dostala som strach a nevedela, či mám za ňou bežať a kam a či ostať na mieste. Našťastie žačala silno plakať a po známej najväčšej uličke sa popri kvetinách vracala naspäť. Viac mi to už neurobila. Ja asi nikdy nezabudnem, ako s veľkým plačom spýtavo a zúfalo pozerala na ľudí. Ľudia išli okolo úplne ľahostajne a niektorí sa na tom smiali....nechápem. Prišlo mi jej veľmi ľúto a lomcoval so mnou aj veľký hnev, že toto vyviedla. Tak som na ňu trochu aj nakričala....a premýšľala, kde som spravila chybu....
Andrea
andrea360
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 24 Mar 2011, 20:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Karin
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Nikol
Rokov: 10 rokov, 3 mesiace, 25 dní
Môj status: Vzťahová väzba, milujem dojčenie

Re: nasledovanie matky dieťaťom

Neprečítaný príspevokod artemis » 15 Máj 2013, 11:57

kinsi píše:Zaujímal by ma Váš názor a skúsenosti. V prírode a údajne i u niektorých prírodných národoch je bežné, že dieťa nasleduje matku (koncept kontinua). U nás to pri staršej dcérke platilo tak čiastočne, ale skor to nefungovalo. Ani dnes si nemožem byť Kristi istá, ak by som ja nedávala pozor, tak je pravdepodobné, že by sa mi, hlavne povedzme v Tescu, stratila...Kamoška má 15mes.syna, ten ju nesleduje vobec - v pohode rieši len svoje záujmy , nech sa jedná o akékoľvek prostredie...Je toto dané výchovou? Má to nejaký súvis so vzťahovou vazbou? Alebo je to pri takom nízkom veku prirodzené?


Podľa mňa to vôbec nefunguje...prírodné národy...eh...no tam ak to naozaj funguje, alebo fungovalo, tak určite len preto, že dieťa je ustráchané lebo cíti, že má strach i matka, čo sa tiež musí mať na pozore aby na ňu nejaké zverstvo neskočilo...alebo nemá žiadne podnety, ktoré by ho ťahali od matky...

Nasledovanie-nesledovanie matky dieťaťom, podľa mňa závisí len od duševných rozpoložení matky a dieťaťa v rôznych situáciách, rôznych časoch a na rôznych miestach.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: nasledovanie matky dieťaťom

Neprečítaný príspevokod kinsi » 15 Máj 2013, 12:37

Ďakujem za komentáre.
Mamamima, áno myslela som to presne ako si to ty preformulovala - ďakujem. Chlapček o ktorom píšem bol do cca 5mesiacov vychovávaný tak "tradične" slovensky - kočík, z času na čas i za plaču, ale bol kojený a po piatom mesiaci sa maminka viac začala zaujímať o nosenie a celkovo kontaktné rodičovstvo a odvtedy sa s ním narába ozaj ukážkovo - nosenie a dojčenie na požiadanie. Napriek tomu je akoby trošku náročnejší na opatrovanie, hlavne akoby nebol vobec fixovaný na matku, resp. len minimálne...
Quaxi - ja sa nesnažím hodnotiť to sledovanie matky napr. v Tescu, to som zle napísala, to máš pravdu, že v takom prostredí asi ťažko čakať nejaké prirodzené chovanie...ale nemožem súhlasiť s tým, že by kdesi v džungli bolo bezpečnejšie nechať dieťa 100m za sebou, je fakt, že auto ho asi nezrazí, ale nástrah je tam asi viac ako v našom bežnom svete.
Artemis - to je presne to, že ani ja nie som si celkom istá, ako to vlastne v tých prírodných národoch funguje - hlavne, že či vobec sa nejedná o nedorozumenie v tom zmysle, že povedzme sa jedná o deti staršie, že či to nie je skor tak, že dieťa je, či chce,a lebo nie , cez deň nosené (aby bolo chránené) do vyššieho veku, resp. do doby, kým je ozaj schopné a ochotné matku nasledovať (napr. do 2-2.5roka).
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: nasledovanie matky dieťaťom

Neprečítaný príspevokod quaxi » 15 Máj 2013, 12:52

tak napr. v mojom okoli asi najstudensi odchov malo jedno dievcatko - kojene symbolicky asi 2-3 tyzdne, odvtedy na flasi - hlavny dovod: aby matka mohla chodit prec za svojimi zalubami. Samozrejme kocik, postielka, nebrat na ruky... Od 9-10 mesiacov uz na 10h denne u opatrovatelky 5 dni v tyzdni, ale uz predtym bolo s rodicmi malo. A toto dievcatko sa vzdy vzorne drzalo blizko mamy alebo sprevadzajucej osoby, neodbiehalo daleko, nebolo treba na nu vobec davat pozor. To dieta nemalo vobec v rodicoch istotu, tak sa radsej drzalo pri nich...
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: nasledovanie matky dieťaťom

Neprečítaný príspevokod quaxi » 15 Máj 2013, 13:15

Kinsi, s tou dzunglou to nemusi byt take zle. Nam sa to tak zda, ked citame co vsetko ludozrave a jedovate tam pobehuje, ale to nie je vsetko na jednom mieste a domorodecka dedina uprostred toho :mrgreen: Ved na takom mieste, kde kazdy druhy den niekoho zozerie hladny krokodil, by nemali sancu dlhodobo prezit. Okrem toho okolie osady maju urcitym sposobom upravene, kedze tam neustale zasahuju, pohybuju sa, zbieraju plodiny... Takze taka cesta je asi trochu viac nebezpecna, nez prechadzka u nas v lese, ale urcite nie nejako dramaticky, ze by tam kazdu minutu islo o zivot a ak dieta zaostane 100m, tak ho hned nieco zachlomazdi. No a maju povolene vyssie straty... Pripadne si to nemusis predstavovat na dzunglu, kedze to je nam dost vzdialena predstava, ale napr. na slovenske pomery pred 500 rokmi.
Oni nosia dovtedy, kym dieta same neprejavi zaujem ist po svojich, ak to este nezvlada, zaostava, tak ho zase odnesu. Takze cca do tych 2r urcite je viac nosene. To uz je pomerne rozumne dieta v porovnani napr. s cerstvo chodiacim 15mesacnym. Navyse ani v tej knihe to nebolo pisane tak, ze by dieta islo priamo pri matke, ale skor ze ide tym smerom a nezaostane/neodbehne nad urcitu vzdialenost. Nepamatam si to uz presne, ale nemala som z toho dojem ze by ta vzdialenost bola mala. Na tej ceste vidi dieta presne to iste, co ked sa cele dni hra pred chatrcou alebo niekde pri matke ked zbiera plodiny, takze tam nie su take nevidane zaujimavosti, aby kvoli tomu chcelo zastavovat na dlhu dobu, alebo ist inde. Neda sa to porovnavat s nasimi detmi, co su vonku 2h denne a za ten cas si musia uzit celu prirodu, takze ich samozrejme zaujima kazdy mravcek na ceste, a ak odbocia inde, su tam zase nove zaujimavosti...
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: nasledovanie matky dieťaťom

Neprečítaný príspevokod artemis » 15 Máj 2013, 14:03

Podľa mňa quaxi to sa nedá takto porovnávať. Ako si povedala, tam sú povolené i straty...no proste to je úplne iná situácia. To dieťa sa možno drží pri materi aj z neustáleho hladu, čoby zdroj obživy v kombinácii so strachom, aby jeho miesto nezaujal iný hladný súrodenec, veď tam 25 ročná už má 10 detí...či tam nejaké cestičky, mravce lebo čo, to sú také prkotiny podľa mňa...veď tam aj muchy keď po nich lezú to ignorujú...to je úplne iný spôsob a života a priority už od detstva. Kde tam my, my nebojujeme o holé prežitie, nie to ešte naše deti.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: nasledovanie matky dieťaťom

Neprečítaný príspevokod shira » 15 Máj 2013, 15:59

andrea360 píše:Ahojte,
tak ja v nosení ,dojčení a utekaní vidím veľkú spojitosť - nie je to len povahou dieťaťa. Mám dennodené príklady z rodiny a kamrátiek : )) Vidím, ako sa doslova bezhlavo a bez rozmýšľania rozbehnú preč a bežia hocikde ďaleko, kým ich niekto nedobehne a nezastaví. Bežia doslova pod autá a keď matky za nimi kričia, bežia na cestu, ešte rýchlejšie. Jedna kamarátka, ktorá už nechcela svoje dvojročné dievčatko dojčiť, lebo je veľká a ona tehotná, sa sťažuje, že sa začala správať doslova sebadeštruktívne, nevedia si ňou rady, stále im uteká...
Všetci mi hovoria, akí sú radi, že majú absolútne samostatné deti, ktoré sa sami zahrajú a nikoho sa neboja a ja si ani nemôžem vypiť s nimi na letnej terase. Lenže tie kamáratky musia mať oči na stopkách a každú chvíľu hladajú a naháňajú svoje deti...Moja taká ustráchaná, drží sa ma ako kliešť...: )))
Andrea

nuž, neviem.. moj je dojčený, nosený, kočík takmer vobec, so mnou spí ale chová sa presne, ako píšeš o "tých druhých" mám oči na stopkách, každú chvíľu hľadám a naháňam dieťa, beží doslova pod auto, hocikedy a hocikam ďaleko. S vekom (od 2 r.) sa to práveže trošku zlepšilo, ako začal rozprávať a viac sa s ním dá "predebatovať", trošku už rozumie veciam, že nemôže bežať sám preč lebo sa stratí a tak podobne.. strážiť ho bol stále výkon na hranici ľudských síl, moja mama si na to vobec netrúfa, nedobehla by ho, treba riadnu kondičku, riadne pozorné oko.. kto má aspoň nejaký pud sebazáchovy, vypúšťa ho len na oplotenom pozemku, najlepšie na našom dvore, podotýkam- bránka musí byť zamknutá. Susedina dcérka, rovnako dojčená, nosená(ale aj kočíkovaná- jej je to ozaj jedno), spí s mamou, presný opak..max. vzdialenosť čo odíde sú snáď 2 metre, kam ju položí tam je, dá ju sedieť, ona sedí, idú na prechádzku- ona ide za ruku celú prechádzku, nič nevymýšľa. Pre mňa absolútne nepredstaviteľné veci.
a - áno, náš sa tiež rád sám hrá a nikoho sa nebojí...
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: nasledovanie matky dieťaťom

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 15 Máj 2013, 23:53

Ja len minipoznamocku ku 10tim detom a 25 rocnej matke. Toto mozno funguje u nas v romskej osade, kde vdaka separovaniu po porode a necitlivemu zaobchadzaniu s matkami matka nedojci, krmi UM a vdaka tomu je opat skoro plodna a bud da dieta do domova alebo necha pobehovat v krdli pri dome nech sa zivi same. Nedojcenie sposobuje vyznamne znizovanie socialneho statusu. Nedojcenie v tomto pripade nie je vina matky, ale spolocnosti, i ked sa to s oblubou propaguje.
Ani na Slovesnku to nebolo uplne idealne - boli kolisky, zavesne postielky, makove odvary, cumliky a po roku sa dojcenie obmedzovalo, lebo zena musela na pole. Nebolo predsa zriedkave mat 10 i viac deti.
Pri lovcoch a zberacoch taketo nie je, dieta musia brat so sebou a dojcit na poziadanie, pricom plodnost prichadza neskor a je tam dobry vekovy rozdiel (3-4 roky). SAmozrejme, ak dieta zomrelo, plodnost opat nastupila, ale pocitame predsa zive deti.
Co sa tyka temy porovnania kultur v oblasti staroslivosti o deti, vrelo odporucam knihu Nase deti, nase svety (tusim povodne odporucanie bolo od Janky)
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: nasledovanie matky dieťaťom

Neprečítaný príspevokod artemis » 16 Máj 2013, 11:03

No každopádne je to vecou poznania tých prírodných kultúr...každopádne som rada že som sa narodila aspoň tuto v Európe, čo by mi to bolo platné keby som sa narodila nejakej prírodnej zberačke a lovcovi, ktorých by som láskyplne nasledovala a potom ma dali pekne krásne tiež láskyplne v 3 rokoch obrezať, že. Alebo by mi natiahli pery nejakým 50 cm tanierom aby som mala gamby podľa ich vkusu...alebo mať krk v naskladaných obručiach doživotne..., Hovorím ako príklad, nechcem nikoho uraziť, ďakujem.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: nasledovanie matky dieťaťom

Neprečítaný príspevokod janka » 16 Máj 2013, 22:55

kinsi píše:Zaujímal by ma Váš názor a skúsenosti. V prírode a údajne i u niektorých prírodných národoch je bežné, že dieťa nasleduje matku (koncept kontinua). U nás to pri staršej dcérke platilo tak čiastočne, ale skor to nefungovalo. Ani dnes si nemožem byť Kristi istá, ak by som ja nedávala pozor, tak je pravdepodobné, že by sa mi, hlavne povedzme v Tescu, stratila...Kamoška má 15mes.syna, ten ju nesleduje vobec - v pohode rieši len svoje záujmy , nech sa jedná o akékoľvek prostredie...Je toto dané výchovou? Má to nejaký súvis so vzťahovou vazbou? Alebo je to pri takom nízkom veku prirodzené?

Tak podla mna je toto dost o dietati, jedno je uzkostlivejsie a stale visi na matke, ine je uvolnenejsie a nema problem sa vzdialit. A koncept kontinua by som rozhodne nebrala nejak faktograficky.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: nasledovanie matky dieťaťom

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 17 Máj 2013, 08:47

Artemis to je uhol pohľadu, rovnako ako matky z iných kútov Zeme zdesene počúvajú príbehy o našom studenom odchove detí (od mala vo svojej izbičke, nechať vyplakať a podobne). Každá kultúra má svoje plus a mínus.
Ja som tiež rada, že som sa narodila v relatívne kľudnej geopolitickej zóne, ale to neznamená, že by som si nemohla zobrať príklad z tých plusov, ktoré sú v iných kultúrach.
Navyše zmienený kmeň Krovákov, ktorí dodnes žijú v systéme zberačov a lovcov, slúži práve ako príklad ako by to asi vyzeralo vo výchove detí, pokiaľ by sme kultúrne nezasahovali. Teda zrejme ich výchova je najbližšie k biologickej podstate človeka ako živočíšneho druhu Homo sapiens sapiens. Viac ako 90% svojho evolučného vývoja sme boli zberači a lovci, a telo ešte zrejme nedobehlo hlavu.
Dieťa tam je nosené na boku v šatke a dojčené vpodstate nepretržite, cca v priemere každých 13 minút. Deti spia s matkou. Matka tak nemá prvé mesiace ovuláciu, ani menzes, dojčenie tu vskutku funguje ako prirodzená antikoncepcia, neskôr keď dojčí menej ovulácia prichádza, ale pre dojčiace matky je sex tabu. :-D Takže asi sa asi aj snažia odstaviť skôr, ale nie je to skôr ako 2-3 roky. Odstup medzi pôrodmi je cca 4 roky. Priemerná žena kmeňa, tak rodí vo svojom živote 3-4x (teda žiadnych 10-15 detí, čo som bola celkom aj prekvapená)... a väčšinu svojho reprodukčného života nemá menštruáciu, lebo je buď tehotná, alebo dojčí.
Taktiež je to z knihy Nase deti, nase svety, ja som z nej úplne paf a neviem sa od nej odtrhnúť. :)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: nasledovanie matky dieťaťom

Neprečítaný príspevokod artemis » 17 Máj 2013, 12:44

Čarodejnica, veď práve preto som napísala, že je to vecou poznania tých prírodných kultúr...Narážala som na to, že to poznanie aké sa nám dostane do uší, cez knižky a podobne,je takmer výlučne sprostredkované...nechcem zhadzovať prácu antropológov...ale v histórii bolo už viac pikantných a trapných škandálov - totiž keď sa taký vedec vyberie na pracovnú "poznávaciu" cestu, keď ide robiť výskum...na čo sa môže všetko spoľahnúť? Čomu uveriť? Aj keď tam nejaký čas pobudne, väčšinou neovláda jazyk, a ak aj tak nie dokonale...potrebuje tlmočníkov.....finta spočíva v tom, že my civilizovaní ľudia si predstavujeme (a bohužiaľ tomuto klamu majú tendenciu podľahnúť i vedci, pretože sú tiež len ľudia) že prírodné národy prekypujú úprimnosťou, jednoduchosťou, pravdovravnosťou, čistotou...a to je klišé. Ľudia sú všade na svete rovnakí, aj klamári, chytráci, špekulanti, každý si stratégiu boja o prežitie realizuje rôznym spôsobom :mrgreen: Je naivné si myslieť, že členovia nejakého prírodného národa sa nechajú nezištne a dobromyseĺne skúmať, pozorovať a nazerať si cudzími ľuďmi ako sa povie do hrncov...(Hehe...) Samozrejme, že ich perfektná intuícia zistí hneď čo človek od nich očakáva, a vedia si vykalkulovať, čo môžu za to dostať. A podľa toho sa i chovajú...a to nehovorím o takých pikoškách keď si jednoducho niektorí domorodci z týchto vedcov jednoducho vystrelia, urobia si z nich srandu (sladká pomsta za pocit poníženia, ktorý môžu cítiť sťaby pokusné králiky) a vedcom narozprávajú úplné bludy a nepravdy...bolo zopár prípadov, keď sa domorodci v duchu pučia od smiechu, keď vážne tváriacej sa antropologičke vykladajú ako praktizujú kanibalizmus...niektorí zase predvídajú, odhadnú, že čo vedcov najviac zaujíma, a rozvedú tie témy do úplných výmyslov, len aby tam čo najdlhšie pobudli...veď v tom období sa im dostane kadejakej pomoci, aj od nejakého govermentu, o bezpečnosť vedcov v džungli sa starajú nejaké vysunuté jednotky a tým pádom je v bezpečí i celá osada..., samozrejme, platí to aj naopak, sú ľudia čo sa chcú podať v najlepšom svetle...a tak sa predvádzajú...a antropológ im to žerie ako zrno z ruky...no lebo je to také úžasné a čisté ako tí ľudia žijú, že....a potom si kúpime knižku a rozplývame sa...ja som v tomto strašne skeptická, neverím takým knižkám ani slovo...mne stačí že si pozriem nejaký článok o súčasnom Slovensku od nejakého zahraničného experta a aj tak tam je minimálne 50 percent z toho čistá somarina, čo vôbec nie je pravda...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: nasledovanie matky dieťaťom

Neprečítaný príspevokod jjjulia » 17 Máj 2013, 15:56

Shira keď to čítam,to ako keby si o našom písala,tiež dojčeny,spí s nami,nosený... Vôbec sa nebojí,všetko preskúma,uteká kam sa len dostane...Takže zastávam sa názoru,že je to vec povahy.práve minule manžel zahlá sil,že práve preto sa vôbec nebojí a všetko skúma,lebo bol a vlastne stále aj je,nosený...
jjjulia
 
Príspevky: 155
Registrovaný: 04 Nov 2011, 12:22
Bydlisko: dacov, okres sabinov
Počet detí: 1
1. dieťa: Jonasko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 9 dní
Môj status: pády na bicykli sú súčasťou toho, ako sa naučiť bicyklovať...

Re: nasledovanie matky dieťaťom

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 19 Máj 2013, 09:28

ta knizka ma jednu prednost - nesustreduje sa a jeden narod, ci kulturu, ale porovnava ich viac. V pripade potreby (napr. vek odstavenia porovnava i s inymi cicavcami). Taktiez je tam tiez rozobrany spankovy vyskum - ako ich to vobec napadlo, ako to robili atd. Nie jeto zaver jednej autorky, ale vlastne celeho timu, co sa zaobera etnopediatrov. A kazdy narod sa tam moze najst a porovnat sa,ci tak funguje. Ano, aj v tejto knizke ako vsade inde (aj v tvojich vyrokoch) mozu byt chyby, ale o tom je veda. Bez prvotneho vyskumu sa nedaju robit dalsie vyskumy.
Urcite aj ja odporucam precitat (a zavery nech si urobi kazdy sam)
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: nasledovanie matky dieťaťom

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 19 Máj 2013, 12:17

Ešte doplním Janku, tú knihu napísala vedkyňa - antropologička, takže tomu zodpovedá aj štýl knihy, obrovské množstvo citácii a uvádzanie zdrojov svojich tvrdení. Tie národy niekto neštudoval z jednej návštevy, ale desiatky rokov, takže pochybujem, že by sa tak dlho dokázali pretvarovať, taktiež nikto nehovorí o tom a netvrdí to ani autorka v knihe, že tieto národy sú "čisté duše", tam ide v tej knihe absolútne o niečo iné - okrem iného aj pochopiť naše biologické korene - do akej miery môžu za naše správanie gény a do akej miery za to zodpovedá kultúra a spoločnosť. A riešia sa tam aj mnohé iné národy a kultúry, nielen zberači a lovci. :-)
Odporúčam prečítať a potom si urobiť názor.
To čo píšeš Artemis, tak tak by mi pasovalo na nejakú reportáž novinára z jednorázovej návštevy nejakého kmeňa - typu Borisa Filana :-D, beriem, to môže byť veľmi skresľujúce. :-)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho


Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 10 hostia

cron