Miera rozhodovania dieťaťa o vlastnom tele a hygiena

debata o všetkom a pre všetkých

Miera rozhodovania dieťaťa o vlastnom tele a hygiena

Neprečítaný príspevokod andrea360 » 13 Máj 2013, 09:33

Ahojte,
V akých prípadoch nechávate rozhodovať dieťa o vlastnom tele ( mimo prípadov,keď si môže ohroziť zdravie alebo len vymýšľa )?
ja som sa inšpirovala knihou Naomi Aldort - napr.pri obliekaní ponechávam dcérke možnosť,aby si vybrala, čo si oblečie - ale dám jej na výber z prijateľných možností.
Problém bol však s hygienou - ťažké boje pri umývaní zubov, špinavých rúk...naučili sme sa, kedy najlepšie spolupracuje...lenže ruky si nechce umyť, ak ich nemá viditeľne čierne od špiny .Keď prídeme z vonku, krvopotne jej vysvetľujem, že ruky treba umyť, aj keď špinu nevidí - mňa posiela ruky umyť a sama si nechce :D .
Najväčší problém sú však vlasy...má ich vlnité, dlhé, takže sa jej veľmi chlpia - má už dredy a naozaj nevyzerajú dobre - donedávna si ich aj nechávala rozčesať, aj keď horko - ťažko. Teraz si už na vlasy nedá siahnuť - šticuje ju to, aj keď sa snažím česať, čo najšetrnejšie - stane sa, že ju pošticujem. Chcem ju vziať kaderníčke, lebo to už vzdávam a nechcem, aby bola moja dcéra zanedbaná. Pred pár dňami, sme sa ju s manželom pokúšali presvedčiť, aby sa dala učesať - lenže bolo to zle načasované - chystali sme sa do detského centra, kam sa veľmi tešila a vyhrozili sme sa jej nožnicami a že nikam nejdeme - týmto sme to úplne pokazili. Malá sa hystericky rozplakala, až sa zajakávala a nevedela som ju utíšiť. Toto sa mi ešte nestalo - veľmi som to ľutovala, ublížiť som malej nechcela..lenže už sa učesať asi nedá a bojím sa,že u kaderníčky by chytila ďalší záchvat...
Skúšala som aj kondicionér, aj sprej na rozčesanie vlasov, ale veľmi to nepomohlo a pochlpené vlasy sa jej už dosť lámu.
Máte podobné trampoty, ako idete na deti, aby ste ich presvedčili o niečom, čo je správne, ak to nechcú alebo sa dokonca boja?
ďakujem, Andrea
andrea360
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 24 Mar 2011, 20:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Karin
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Nikol
Rokov: 10 rokov, 4 mesiace, 16 dní
Môj status: Vzťahová väzba, milujem dojčenie

Re: Miera rozhodovania dieťaťa o vlastnom tele a hygiena

Neprečítaný príspevokod hysterka » 13 Máj 2013, 10:18

ahoj,
dcéra sa tiež dlho nechce dať česať, raz som je pustila rozprávku o víle Amálke, v jednej časti má medvedík blchu a strašne ho to svrbí. Tak som je vysvetlila, že ak sa nebude česať, také blšky bude mať aj ona :D Viem, že to nie je celkom tak, ale zabralo to... no a potom sme boli nakúpiť sponky a gumičky. Teraz už ráno do škôlky vyberá účesy a doplnky :)
Syn sa do roka strihal v pohode a rád... ale teraz sa to nejak zlomilo. Boli sme u kaderníčky a ostrihali sme ho nasilu, fakt sa inak nedalo... vlásky mal už dlhé, pod čiapkou sa mu potili... ale čo je treba, je treba. Snáď aj pri ňom prídem na nejakú fintu.
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 15 rokov, 7 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 11 dní

Re: Miera rozhodovania dieťaťa o vlastnom tele a hygiena

Neprečítaný príspevokod quaxi » 13 Máj 2013, 10:37

My na strihanie posadime deti pred nejake zaujimave video, to je pre nich znesitelnejsie. A ked nezabera, priebezne zapchavame usta gumenymi macikmi :mrgreen: myslim ze tych 2x do roka co to treba pouzit, to zase az tak nezaskodi. Na syna sa nam osvedcil strojcek, to ma rychlejsie za sebou a boji sa toho menej ako noznic. Dcera zase lepsie spolupracuje, ked ju striha teta. Kvoli komplikovanemu cesaniu nechcem ani dcere nechat dlhe vlasy, ma ich zastrihnute po krk, vzadu na hlave sa jej obcas urobia dredy, tie sa ani nepokusam rozcesat, rovno ich odstrihnem.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 19 dní

Re: Miera rozhodovania dieťaťa o vlastnom tele a hygiena

Neprečítaný príspevokod andrea360 » 13 Máj 2013, 10:54

Ahojte,
mne tiež zaberalo česanie pri rozprávkach - chrobáky mi zaberali pri strihaní nechtov a špine za nechtami. Bojí sa múch a už som jej aj vysvetľovala, ako som ja mala vši a ako mi skákali po vlasoch...nič nezaberá...Malej sme vlasy chválili, aké ich má krásne a obdivujú jej ich všetci - ale už ani zďaleka nie sú také krásne - pochlpené a v dredoch sa jej kučery strácajú. Do vlasov neznesie ani čelenku, lenže vlasy jej už zavadzajú - pri hre jej idú do tváre a znervozňujú. Dcérke sme však toľko vlasy chválili, až sa stotožnila s tým, že ich má krásne. Nemá ani náušnice, tak sme boli radi, že konečne si ju nemýlia s chlapcom...lenže teraz vidím, že najlepšie by ich bolo aspoň skrátiť - nalákať by sa dala teoreticky aj na lízatko,lenže má veľké diery a už ju aj boleli.
Musíme niečo vymyslieť, lebo niekedy sa nám stane,že ju chceme presvedčiť a skúsime nalákať na odmenu - odmenu potom veľmi chce, ale nedosiahneme my, čo sme nutne potrebovali : )
Andrea
andrea360
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 24 Mar 2011, 20:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Karin
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Nikol
Rokov: 10 rokov, 4 mesiace, 16 dní
Môj status: Vzťahová väzba, milujem dojčenie

Re: Miera rozhodovania dieťaťa o vlastnom tele a hygiena

Neprečítaný príspevokod artemis » 13 Máj 2013, 12:13

andrea360 píše:Ahojte,
V akých prípadoch nechávate rozhodovať dieťa o vlastnom tele ( mimo prípadov,keď si môže ohroziť zdravie alebo len vymýšľa )?
ja som sa inšpirovala knihou Naomi Aldort - napr.pri obliekaní ponechávam dcérke možnosť,aby si vybrala, čo si oblečie - ale dám jej na výber z prijateľných možností.
Problém bol však s hygienou - ťažké boje pri umývaní zubov, špinavých rúk...naučili sme sa, kedy najlepšie spolupracuje...lenže ruky si nechce umyť, ak ich nemá viditeľne čierne od špiny .Keď prídeme z vonku, krvopotne jej vysvetľujem, že ruky treba umyť, aj keď špinu nevidí - mňa posiela ruky umyť a sama si nechce :D .
Najväčší problém sú však vlasy...má ich vlnité, dlhé, takže sa jej veľmi chlpia - má už dredy a naozaj nevyzerajú dobre - donedávna si ich aj nechávala rozčesať, aj keď horko - ťažko. Teraz si už na vlasy nedá siahnuť - šticuje ju to, aj keď sa snažím česať, čo najšetrnejšie - stane sa, že ju pošticujem. Chcem ju vziať kaderníčke, lebo to už vzdávam a nechcem, aby bola moja dcéra zanedbaná. Pred pár dňami, sme sa ju s manželom pokúšali presvedčiť, aby sa dala učesať - lenže bolo to zle načasované - chystali sme sa do detského centra, kam sa veľmi tešila a vyhrozili sme sa jej nožnicami a že nikam nejdeme - týmto sme to úplne pokazili. Malá sa hystericky rozplakala, až sa zajakávala a nevedela som ju utíšiť. Toto sa mi ešte nestalo - veľmi som to ľutovala, ublížiť som malej nechcela..lenže už sa učesať asi nedá a bojím sa,že u kaderníčky by chytila ďalší záchvat...
Skúšala som aj kondicionér, aj sprej na rozčesanie vlasov, ale veľmi to nepomohlo a pochlpené vlasy sa jej už dosť lámu.
Máte podobné trampoty, ako idete na deti, aby ste ich presvedčili o niečom, čo je správne, ak to nechcú alebo sa dokonca boja?
ďakujem, Andrea


Andrejka, mne to pripadá strašné čo píšeš, my sme v takejto situácii nikdy neboli, pretože som bola veľmi dôsledná a podchytila veci hneď v náznakoch ak sa niečo podobné vyskytlo. Máme skôr opačný "problém" dcéra je tak naučená, že už ostatných posiela ruky si umývať, nechce sa hrať so zašpinenými deťmi dáva najavo odpor pred spolužiakmi čo sa špárajú v nose, či cmúľajú prsty, či neumyjú ruky po záchode... prekáža jej keď pri jedle druhí mliaskajú, rozprávajú, mentoruje v tomto aj návštevy, aby sa vyzuli, umyli ruky a podobne...

Tak ale k veci čo môžem poradiť: my máme tiež dlhé, veľmi jemné vlasy...češeme každý deň len veľkou kefou s plastovými guličkami na "štetinách" a ihneď zapneme do chvosta gumičkou, alebo urobíme zapletený cop a tak chodí celý deň aby sa nepostrapatila, po umytí vlasov používame kondicionér a rozčesávač (normálne tie kozmetické prípravky čo sú pre dospelých) To je procedúra, to česanie vlasov kefou, ktorú musí vydržať, aj keď niekedy jačí a plače...snažím sa to robiť jemne ale nie vždy sa zadarí. Vie, že ak by sme jeden deň česania vynechali ďalší deň by bol oveľa horší a bolestivejší.

No ale otázka je ako k tomu Tvoju dcérku naanimovať. Máme známych, ktorým dcéra si do 4 rokov nechcela umývať zuby, a oni ju ani nevedeli prinútiť - podotýkam, nechcela umývať do dňa, kedy sme k nim neprišli na návštevu. Prvá veta čo povedala moja dvcéra na tej návšteve: maminka, prečo to dievčatko má také strašné ŽLTÉ zuby? No trapas zase, ako obvykle...aj domáci sa kadejako tvárili...niečo som zabľabotala, že eh, vieš asi si dnes ešte neumyla zuby...A hneď protiotáka: A prečo si dievčatko neumýva zuby? No des. No pri ďalšom stretnutí, akí nesmierne vďační naši známi sa ukázali, povedali, že hneď po našom odchode vtedy, si ich dcéra sama vyžiadala že si chce umyť zuby, že nechce mať také ŽLTÉ...a odvtedy vraj poctivo bez problémov... :D

Takže možno andrejka, vymysli podobný scenár, popros susedu (príbuzných by na to bola škoda-v prípade ak sa experiment nepodarí, aby dcéra nemala potom k tej osobe odpor :D ) najlepšie nejakého mladšieho veku (také majú viac porozumenia pre takéto veci, čím staršie baby, tým väčšie riziko, že by do scénky vložili aj vlastné nežiadúce efekty a afekty navyše :mrgreen: ) a oboznám ju so svojim zámerom. Nech príde k vám trebárs pod zámienkou že si chce požičať múku a podobne...a nech náhodou je pri tom aj Tvoja dcérka...no a potom už len presný slovný scenár nech odrecituje, štýlom, aha ako pekne Vám rastie dievčatko...ale čo to? Také roztrapatené a neučesané vlasy? Joj aké je to škaredé...aká škoda, a stačilo by učesať (ale pozor, nainštruovať susedu, aby neadresovala dcérke vinu, aby nerozprávala priamo s dcérkou, ale aby len skonštatovala stav vecí-teda vlasov, akože to hovorí matke, ale zas s takým dôrazom, aby to dcéra počula a pochopila že ide o ňu a jej vlasy - a najlepšie si to vopred nacvičiť-naozaj ak Ti na tom Andrejka záleží, trapas netrapas, na také treba byť pripravený, treba si odsledovať intonáciu hlasu-deti toto vedia nesmierne vycítiť, že sa jedná o habaďúru-už len keď dospelý zvolí taký ten dramatický mentorský tón...nič treba ten rozhovor viesť uvoľnene ale dôrazne, snáď najväčší dôraz dávať na také prekvapenie, v štýle, že ako to, že také pekné dievčatko s vlasmi a takto neobriadené)...a najlepšie by bolo aby bol prítomný aj Tvoj muž, či iní z rodiny (a tí mlčia nech ako hrob, žiadne, že áno, pani suseda má pravdu, ani Ty nič nepovedz, tvár sa prekvapene tiež...nech Tvojej dcére to samé vŕta v hlave) nech je najviac svedkov...potom Tvoja dcéra bude pod väčším tlakom v snahe sa napraviť...tak skús porozmýšľať, určite Ťa niečo napadne...

Pokiaľ ide o špinavé ruky, umývanie zubov, treba povysvetĺovať o chrobákoch a baktériách, ktoré oko nevidí lebo sú také malé, nám sa i osvedčili tie reklamy na zubné pasty, kde ukazujú tie hrozné príšerky, kadejaké chlpaté, škaredé, zelené potvory čo vŕtajú do zubov... :mrgreen: a hlavne ísť osobným príkladom :D Scénky typu že povieš, ocko idem si umyť zuby, Ty si si už umyl? Áno odpovie ocko, umyl som si aj Ty si choď, aby si mala pekné zuby, teším sa - no a vaša dcérka nech čučí jak puk, že o čom sa bavíte.. atď atď...no proste také finty...

S tými nožnicami by som nestrašila...dieťa má právo mať vlasy dlhé ako chce a ak si to neželá má právo nebyť ostrihané (ak nie sú na to vážne dôvody) ...takže to bol taký zásah do práv dieťaťa trochu, vyhrážanie sa týmto :mrgreen: Nie nadarmo v dávnych kultúrach bolo ostrihanie vlasov ako potupa - niečo na tom je v našom podvedomí...

Ale držať si telo v čistote a poriadku je povinnosť v našej kultúre...o tom sa nediskutuje...a o tom nediskutujem ani s dieťaťom...pretože to úzko súvisí so zdravím...a pozor aj prehnaná čistota je na škodu...ale to nie je váš prípad :D Držím Ti palce, aby sa darilo byť dôsledná...nepovoliť...len zvoliť také šikovnejšie metódy...S tými odmenami opatrne...ako vravím, ide o základné veci...tam odmeny nie sú namieste...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Miera rozhodovania dieťaťa o vlastnom tele a hygiena

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 13 Máj 2013, 12:21

Ahoj Andrejka,
aj moja dcéra má kučeravé dlhé vlasy, od narodenia ich nemala ešte ani raz ostrihané. Suché sú zhruba niečo niže pliec, ale mokré a vyrovnané do pol chrbta.
Našťastie sa jej extra nechlpia, ale používam kondicioner, škoda, že ti nezabral, nám ohromne. Češem ju ráno pred odchodom do škôlky, a potom ešte večer pred spaním. Ráno musí mať ku česaniu nejakú sladkosť (vrrrr), tak som zvolila kompromis "chutnú desiatu" Brumíka :evil: , keď nájdem pochlpeninu, tak skúsim rozčesať, alebo odstrihnem. Tiež jej hovorím, že musíme učesať vlásky, lebo sa jej tam nasťahujú blšky.
Robím jej najčastejšie polo-chvost, teda vlasy z čela a bokov zopnem do chvosta, a zvyšok nechám voľne rozpustený, niekedy jej dám len sponky, alebo dám všetky vlasy do chvosta. Neviem, nemali sme extra problém, tak neporadím asi nejaký iný tip.

K umývaniu ručičiek, tiež nemáme problém, skôr sa jej niekedy nechce, ale najnovšie si pri tom spievame, neviem, či poznáš Spievankovo (no asi hej, to je ako vírus), tak v poslednej 3ke je super pesnička o umývaní rúk. Inak táto tretia časť je celá taká výchovná, fakt super chytľavé pesničky pre deti. :)

http://dev.wau.sk/supermama/supermama-n ... i-ruk.html
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 25 dní
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 6 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Miera rozhodovania dieťaťa o vlastnom tele a hygiena

Neprečítaný príspevokod artemis » 13 Máj 2013, 12:28

carodejnica píše: ... ale používam kondicioner, škoda, že ti nezabral, nám ohromne.


Možno, že ho nepoužíva správne...aký postup máte vy?
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Miera rozhodovania dieťaťa o vlastnom tele a hygiena

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 13 Máj 2013, 12:42

artemis píše:Možno, že ho nepoužíva správne...aký postup máte vy?

Hm... po umytí vlasov nanesiem, nechám pôsobiť cca 1-2 minútky a opláchnem úplne dočista. A dávam jej môj, čo si aj ja dávam, normálne dospelácky, wella značka mám dojem.
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 25 dní
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 6 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Miera rozhodovania dieťaťa o vlastnom tele a hygiena

Neprečítaný príspevokod shira » 13 Máj 2013, 14:30

ježiš aká som rada že máme chalana a striháme strojčekom samozrejme želatínový hadík k tomu patrí.. poviem Tomáško budeme sa strihať a on už beží do špajze po hadíka :lol:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 27 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Miera rozhodovania dieťaťa o vlastnom tele a hygiena

Neprečítaný príspevokod andrea360 » 13 Máj 2013, 15:07

Ahojte, ďakujuem za skveleé rady, ďakujem hlavne Artemis.
Plne si uvedomujem, že som to zanedbala, už dávno ma to napadlo....ten kondicionér - nie žeby nezaberal - ale kúpila som destský šampón na lepšie rozčesávanie - vlasy išli rozčesať veľmi dobre, ale po noci boli zase nerozčesateľné a sprej som musela nastriekať tak, že mala vlasy úplne mokré a nechcem jej do vlasov dávať toľko chémie...Žiadne sponky neuspeli - už od roka - to som nechávala rozhodnúť dcéru - v tomto príp.sa mi to zdalo zasahovanie, podobne ako pri strihaní.
lenže ja ju už nemám ako presvedčiť - povedala som jej, že nebude chodiť von a na nákupy budem chodiť sama...už jej nejaké deti povedali, že je strapatá - typu.."pozri mama, aké strapaté vlasy" a moje dcéra? začala sa rozčuľovať na deti - nie strapaté vlasy - nemám! :twisted:
Na zuby som jej ukázala dievčatko z rodiny,ktoré má rado, aké má hnedé zuby a zlomené - zatiaľ zabralo...
Andrea
andrea360
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 24 Mar 2011, 20:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Karin
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Nikol
Rokov: 10 rokov, 4 mesiace, 16 dní
Môj status: Vzťahová väzba, milujem dojčenie

Re: Miera rozhodovania dieťaťa o vlastnom tele a hygiena

Neprečítaný príspevokod artemis » 13 Máj 2013, 15:49

andrea360 píše:...a sprej som musela nastriekať tak, že mala vlasy úplne mokré a nechcem jej do vlasov dávať toľko chémie...


Tak pokiaľ ide o tie spreje, ak Ti toho dcéra nenadýcha, neožužliava si vlasy, resp. sa toho minimálne dostane na pokožku hlavy, tak by som nemala obavy, a ani nemám obavy, dávať tie sajrajty na vlasy...lebo vlasy sú už len po dĺžke odumreté čosi (vie niekto?)...neviem presne ako sa to volá, určite tá chémia z kozmetiky, čo sa im dostane nejde nijako späť do hlavy, ak nebudeš striekať pri korienkoch ale len v odrastenej dĺžke, neboj, v pohode, skôr minieš veľa peňazí na to množstvo :D ...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Miera rozhodovania dieťaťa o vlastnom tele a hygiena

Neprečítaný príspevokod artemis » 13 Máj 2013, 15:58

andrea360 píše:...lenže ja ju už nemám ako presvedčiť - povedala som jej, že nebude chodiť von a na nákupy budem chodiť sama...


jaj, ešte toto som chcela. No ono ide o ten argument.

V podstate to pre tvoju dcéru môže vyznievať, že ju presviedčaš kvôli sebe, a Ty sa naozaj hanbíš, že je neučesaná a tým pádom Ti je trápne, že by sa ľudia mohli ohovárať, že si dieťa necháš chodiť strapaté...hehe, poznám tie pocity...treba to prekonať ten pocit, vykašli sa na ľudí čo si myslia - ide len čisto o to, že také zžuchlané vlasy sa jej ničia, polámu atď...V tom by mala byť hlavná motivácia ako dcérina tak i Tvoja :D

To s nechodením von a chodenie na nákupy sama je preto nedobrý argument, lebo to nemá nič spoločné s tým, že by to nejako tým vlasom pomohlo :D Treba niečo vymyslieť, aby si uvedomila, že chodiť učesaná je zdravé :mrgreen: len momentálne ma nič nenapadá, chcelo by to nejakú rozprávku...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Miera rozhodovania dieťaťa o vlastnom tele a hygiena

Neprečítaný príspevokod didulka » 13 Máj 2013, 17:29

Andrejka nemam cas vsetko precitat, ale napisem ti ako to je u nas. S rukami problem nie je, tie si dcera umyva stale. Dokonca uprostred jedenia si ich ide umyt, ked sa jej zdaju byt moc spinave. Ja mam tak trosku uchylku, stale vsetko cistim a umyvam, takze to vidi u mna.
Ale vlasy, to je utrpenie. Ma ich dost dlhe, cesat mi ich nedovoli. Moze ich ucesat babka, druha babka a obcas tatko. Ale ja nie. Akceptujem to, nebojujem s nou. Tiez chodieva medzi deti obcas ako strasidlo do maku. Je to tvrda palica, nehnem s nou.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Miera rozhodovania dieťaťa o vlastnom tele a hygiena

Neprečítaný príspevokod janka » 13 Máj 2013, 23:16

S cesanim sme mali u starsej problem aj my, aj ked nie aj taky ako vy. Cas od casu sa mi podarilo ju ucesat, ale casto chodila po dedine strapata. Napriek tomu vsetci obdivovali jej krasne vlasy. Postupne to preslo, vybrala si v obchode jednu kefu na vlasy, po case druhu, a s tou sa uz nechavala cesat, tiez je taka s plastovymi gulickami na konci. Vraj su vynikajuce kefy s tavou srstou, ze lahucko rozcesu vselijake schlpene vlasy, tusim sa to kombinuje ze nylon - tavia srst, aj som chvilu uvazovala, ze taku kupim pre Misku, no su dost drahe a nakoniec sme to rozchodili aj bez toho. K tomu samozrejme nakupena halda farebnych gumiciek a sponiek. Cesem ju spravidla do vrkoca, ked sa nechce dat ucesat, navrhnem dva vrkoce (zabralo, ze bude ako Anna zo Zeleneho domu), ked nechce ani to, ceseme styri vrkoce, no a uvidim, co vsetko este vymyslime.

Najvyraznejsiu kauzu sme mali s umyvanim zubov, niekedy kratko po narodeni mladsej sa zatala, ze ona si zuby umyvat nebude, a neslo s nou hnut. Tak som len zahlasila, ze dobre, ale nebude jest ziadne sladkosti, lebo tie su na zuby velmi skodlive, tak reku nech sa jej tie zuby az tak nekazia. Vydrzala dva mesiace - dva mesiace nadherne zdravej stravy :D . Cas od casu opacila, ci si nemoze dat cokoladu alebo daco podobne, no odpovedala som len ze si vcera neumyla zuby, tak nemoze ziadnu sladkost. Zhruba po tych dvoch mesiacoch si zacala obcas zuby umyvat, na druhy den si vitazoslavne pomaskrtila na nejakej drobnosti. Niektore dni si spomenula, ze by si nieco dala, no casto mala smolu, ze den predtym si zuby neumyvala. Postupne prisla na to, ze je najvyhodnejsie si zuby umyvat kazdy den. Odvtedy s tym nemame vaznejsi problem.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Miera rozhodovania dieťaťa o vlastnom tele a hygiena

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 13 Máj 2013, 23:20

Andrejka,

postupujeme podobne v ponechavani detom moznosti vyberu pri vacsine dennych situacii, pokial nemam pocit, ze sa to tyka bezpecnosti a zdravia, a tomuje hygiena je velmi blizko. V tejto oblasti nenechavam priestor na diskusiu. Skusame samozrejma aj kadejakymi fintami, aby slo vsetko podobrotky, ale ked sa viackrat nedari, tak uz nediskutujem. Ruky sa umyju vzdy, bez umytych zubov sa spat nejde.
Zuby umyvame od prveho zubu, islo to spociatku tazsie, ani teraz nie je syn nadseny, ale ako aj uz Carodejnica spominala, pomaha i Spievankovo. Kym sa spieva pesnicka o umyvani zubov, teraz spolupracuje uplne hladko. Nove zubne kefky su vzdy velkou slavnostnou udalostou.
Nase deti napriklad ku kadernicke chodia velmi radi. Velmi sa citia dolezito na tej vysokej stolicke a dievcata su nadsene z velkych zrkadiel. Ty sama chodis? Ked by si sla ku kadernicke a dosla vyfesakovana, nemohlo by ju to inspirovat? Ved je zena. Nedalo by sa to pre dcerku formulovat ako odmena? A ake paradne, ze tety take vyfintene odtial idu? Keby ju ta kadernicka nestrihala, len jej poumyvala vlasky a pekne vycesala, ze by sa to dcerke pacilo a pripadne jej potom darovala kefu s motivom, co prave u Vas leti (Hello Kitty, (bleee)) a porozpravala jej, ako sa ma cesat?
Drzim palce
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 8 dní
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace

Re: Miera rozhodovania dieťaťa o vlastnom tele a hygiena

Neprečítaný príspevokod Norika » 14 Máj 2013, 12:51

ja chodim s malym ku kadernicke pravidelne raz mesacne. Kedysi chodievala kadernicka ku nam, ale uz ma vlastne mamickovske starosti a radosti, takze musime zajst my....u nas to do 2 rokov bolo viac s placom, ako bez....ale teraz uz vydrzi...kym mna striha, maly tam poprestahovava cely detsky kutik a potom ide on....
U nas bolo aj je problem strihat nechty na nohach, stekli ho to, no place, ako by to bolelo...pomphla nam hra na plysakov,ktory daju na kazdy ostrihany prst pusu....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: Miera rozhodovania dieťaťa o vlastnom tele a hygiena

Neprečítaný príspevokod quaxi » 14 Máj 2013, 14:47

Ja dcere vobec nemozem strihat nechty, hrooozne place, tvari sa akoby som ju tyrala. Ale zato ked striha otecko, tak mu pekne podava prsteky, so zaujmom sleduje a ani nemukne - dokonca si sama vyzlecie ponozky, aby nahodou nezabudol ostrihat aj na nohach. Aspon na nieco je ten chlap dobry :mrgreen:
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 19 dní

Re: Miera rozhodovania dieťaťa o vlastnom tele a hygiena

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 14 Máj 2013, 19:40

ja si pamatam, ze som neznášala strihanie nechtov, bolelo to. Odmalicka som vzdy strihala v spanku aj teraz to sem tam robím tak. Ked si striham nechty ja, tak niekedy aj pribehne za mnou, ze aj jemu mam ostrihat. Pred dvoma týzdnami som strihala vlasy, tiez v spanku v nosiči. Ani o tom nevedel. Btw. mna moja mama strihala na krátko a do dnes si pamatam moj hnev, tu krivdu! :D . Bola som jediné dievča s krátkymi vlasmi v 1.triede. Totálna potupa! Ale chapem, ze sa jej o to nechcelo starat. Mna tiez nikdy nebavilo starat sa o vlasy :mrgreen: a preto som vzdy preferovala strapaté účesy. To s tou kadernickou, co spominala mamamina sa mi ale páči.
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 15 dní

Re: Miera rozhodovania dieťaťa o vlastnom tele a hygiena

Neprečítaný príspevokod andrea360 » 14 Máj 2013, 20:24

Ahojte,
Tak Karinka si vcera nakoniec vlasy nechala ucesat.Islo to rychlo, lebo som jej po nich presla nakremovanymi rukami.Lenze sposob, akym som ju "presvedcila," nebol velmi dobry.Obliekla som sa, ze idem na nakup sama a jej som vysvetlila, ze von nebude chodit so zlepenymi vlasmi,kde sa mozu urobit vsi a deti ich od nej dostanu.Neplakala, ale zachvilu doniesla kefu na vlasy.
V obchode si potom kupila gumicku do vlasov a do vecera hovorila o tom, ze ma krasne vlasy.
Len je pravda, ze sa v prvom rade bojim toho, ze vyzeram ako matka zanedbavajuca dieta, neviem sa este toho zbavit, aj ked je to blbost.
Co sa tyka hygieny ruk, idem jej prikladom, pri jedle, ked sa zaspini, hned si utiera ruky, usta, stol :),alevo sa ide umyt.To iste, uz aj vonku.Ale ked spinu nevidi ruky nechce umyt ani za svet.
Dnes mala horucky, tak vlasy nechcela cesat -ale vydrzala precesanie.Je pravda, ze som jej ich necesavala kazdy den, ale teraz sa zatla uplne.Ale vyhrazat sa jej uz nesmiem.Velmi sa lubime a casto mi hovori - toto je moja maminka a vyhrazanim a vydieranim jej asi priliz ublizujem a potom mi je zase nanic, aka som matka :).Vdaka za vase rady.
Andrea
andrea360
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 24 Mar 2011, 20:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Karin
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Nikol
Rokov: 10 rokov, 4 mesiace, 16 dní
Môj status: Vzťahová väzba, milujem dojčenie

Re: Miera rozhodovania dieťaťa o vlastnom tele a hygiena

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 14 Máj 2013, 23:25

My mame v ramci hygieny asi najvacsie problemy s nechtami na nohach. Ruky zvladaju, ale nohy vsetci prezivaju ako najvacsie utrpenie a muciaren. Bez Krtka alebo Stavitela Boba sa do toho vobec nepustam.

Sucasne musim povedat, ze optimalna dlzka nechtov na dolnych koncatinach je jedna z mala permanentnych manzelskych nezhod v nasej domacnosti. Moj manzel totiz kedysi v ramci studijneho pobytu bol na stazi u isteho pana profesora dermatologie, ktory sa pytal studentov na optimalnu dlzku nechtov na nohach. Kedze nazory boli nejednotne, pan profesor, zrejma inspirovany Janom Amosom Komenskym, nevahal, snal svoju ponozku a oddemonstroval na svojom vedeckom palci, ze nechet, aby mal svoju ochrannu funkciu, ma byt dlhy po jeho samotny okraj, teda okraj palca. Kraje samozrejme nezastrihnute, aby nezarastali. Nazorna demonstracia pana profesora si nasla nejake V.I.P. miesto v mozgu mojho muza a stala sa morou kazdej pedikury nejakeho nasho rodinneho prislusnika. Kedykolvek sa chytam nozniciek, je mi pripomenute, ze mam zobrat cvakatko, resp., ze ho vlastne nemam brat, lebo z pohladu mojho muza nemam co strihat. A uz leti dole ponozka a uz je tu palec pana profesora a nazorna demonstracia spravne zastrihnuteho nechtu, ktory z mojho pohladu teda vobec zastrihnuty nie je. Ked poslem strihat muza nechty nasich deti, konci to tym, ze vraj nie su dost dlhe, nema co strihat. Tak si povzdychnem, borim sa s ich nespolupracou sama a zelam si nerealne, aby sme si na vsetko zo studii pamatali tak, ako na palec pana profesora.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 8 dní
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace

Re: Miera rozhodovania dieťaťa o vlastnom tele a hygiena

Neprečítaný príspevokod andrea360 » 15 Máj 2013, 08:55

Ahoj Mamamima,
to je neuveriteľné, ako sa vedia muži "zbaviť" pomoci s deťmi, keď to najviac potrebujeme. Nájdu si aj ten najbláznivejší argument a my sa môžeme aj zblázniť, ešte sa čudujú, aké sme blbé - oni problém nemajú....keď som čítala tvoju skúsenosť - nevedela som, či sa mám smiať, alebo hnevať... my ,keď si striháme nechty, vždy ju musím presviedčať - niekedy to ide lepšie, inokedy horšie. Môj drahý manžel - keď má dobrú náladu, snaží sa mi pomôcť - keď nemá náladu - riadne mi vynadá, že či musím strihať nechty zrovna keď je doma a v ten pre malú najnevhodnejší čas...tak sa borím s malou sama a ešte ma rozčúlil manžel...
Teraz má dcéra nádchu a druhú noc nespala - tak som rozmýšľala celý ten čas, koľko máme deťom dovoliť , ako je to s tou výchovou - boli sme dlho vonku, keď sa schladilo a malá si dávala dole šatku z hlavy, lebo jej bolo teplo, ale fúkal vietor a ochorela... celú noc na prsníku a ja som mala na ňu v duchu nervy, že vo všetkom chce mať po svojom a potom si to odskáčem ja ...vlasy, ruky, nechty..až po chorobu...
Niekedy premýšľam, či som sa nemohla narodiť do nejakej zabudnutej indiánskej dediny v pralese, kde je všetko také jednoduché a pravidlá jasné, kde si všetci pomáhajú a vedia, čo je správne - kde nemusia rozmýšľať, či dovoliť dieťaťu behať bez čapice v zlom počasí, alebo úporne vysvetľovať, prečo je lepšie predísť problémom so zdravím, dodržiavaním hygieny. Kde nepríde vyčerpaný manžel z práce a nevyčíta nesprávnu výchovu dieťaťa a preto s dieťaťom už nemôže pomáhať....
Andrea
andrea360
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 24 Mar 2011, 20:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Karin
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Nikol
Rokov: 10 rokov, 4 mesiace, 16 dní
Môj status: Vzťahová väzba, milujem dojčenie

Re: Miera rozhodovania dieťaťa o vlastnom tele a hygiena

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 15 Máj 2013, 09:57

čo ja viem... s tými nechtami na nohách - niečo na tom bude, mám ja teraz osobne tiež problém, ten necht musí ozaj trocha trčať, lebo ja som si takto (zastrihávaním na tesno dookrúhla) privodila už druhý krát zarastajúci necht na palci na nohe a musím zase na chirurgiu s takouto sprostosťou, pritom som bola dôrazne poučená pánom chirurgom, nechty na nohách strihať do rovna a nechať trocha trčať von... lebo to potom robí šarapatu... takže niečo na tom bude... :?
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 25 dní
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 6 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Miera rozhodovania dieťaťa o vlastnom tele a hygiena

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 15 Máj 2013, 10:01

Inak k tým chlapom, je to pravda, oni sú takí "salámisti", my sa tiež vieme dovadiť, že niečo neurobí s deťmi tak dôsledne, ako to robím ja... ale ja neviem, musím medzi vami priznať, (dúfam, že si to neprečíta, on sem nechodí), že dosť často si uvedomím, že má niekedy aj pravdu, že by som asi to rodičovstvo občas mohla aj ja brať s takou ľahkosťou ako on... ;-)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 25 dní
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 6 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Miera rozhodovania dieťaťa o vlastnom tele a hygiena

Neprečítaný príspevokod artemis » 15 Máj 2013, 12:04

andrea360 píše:
Len je pravda, ze sa v prvom rade bojim toho, ze vyzeram ako matka zanedbavajuca dieta, neviem sa este toho zbavit, aj ked je to blbost.
....


No veď to treba v prvom rade... :) Držím palce
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Miera rozhodovania dieťaťa o vlastnom tele a hygiena

Neprečítaný príspevokod artemis » 15 Máj 2013, 12:12

Mamamima píše:.... pan profesor, zrejma inspirovany Janom Amosom Komenskym, nevahal, snal svoju ponozku a oddemonstroval na svojom vedeckom palci, ze nechet, aby mal svoju ochrannu funkciu, ma byt dlhy po jeho samotny okraj, teda okraj palca. Kraje samozrejme nezastrihnute, aby nezarastali. Nazorna demonstracia pana profesora si nasla nejake V.I.P. miesto v mozgu mojho muza a stala sa morou kazdej pedikury nejakeho nasho rodinneho prislusnika. ....


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: jaj až mi husia koža naskočila keď si predstavím ten profesorov pazneht

Je to pravda len vtedy, ak má palec a nechet určitý tvar - lenže, ani palce a nechty nerastú ľuďom rovnako, a u malých detí kde je obzvlášť všetko také ploské, tam nemá čo a kde zarásť. Napríklad ja neznesiem vyrastené nehty ani na 1 mm, musím mať zastrihnuté nehty až na kožu a to i na nohách, hoci s tým nie som atraktívna, mne sa to páči a hlavne mi to prakticky vyhovuje. Ak mám narastené nehty čo i len 1 mm, som na nervové zrútenie, strašne mi to prekáža :) Nikdy, nikdy mi nechet nevrástol do kože ani nič podobné. Ale dcére zastrihujem nehty normálne (som si vedomá svojej úchylky :) ).
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Ďalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron