4-rocne dieta same na ihrisku

debata o všetkom a pre všetkých

4-rocne dieta same na ihrisku

Neprečítaný príspevokod TIA » 16 Apr 2013, 15:48

Dievcata, idem si po radu co robit..

Pred niekolkymi mesiacmi sme na ihrisku spoznali jednu maminu a jej 4-rocneho chlapceka, par krat sme sa dali do reci a potom sme ich dlho nevidali az teraz pred tyzdnom asi znova. Su na ihrisku a vonku vseobecne dost casto. Pred troma dnami ale maly prisiel na ihrisko sam. Kazdy tu kazdeho pozna (teda okrem mna :)), takze ostatne maminy po chvilke vyzvedali kde ma maly maminu a posielali ho domov, ze tam nemoze byt sam. Na druhy den sa situacia zopakovala ale tentokrat to bolo uz neskor vecer a na ihrisku sme boli iba my s muzom a mala. Pytala som sa maleho, ze ci je mamina doma a on my povedal, ze jej sa nechcelo ist, tak prisiel sam. Nechala som ho s muzom na ihrisku a isla som k nim domov. Jej otec mi ju zavolal a ona prisla taka nejaka akokeby rozospata a ked som jej povedala, ze Kris (tak sa maly vola) je vonku sam, tak mi povedala, ze to su "jeho najnovsie finty, ze ked sa jej nechce ist von, tak ide bez nej". Vyzvala som ju, nech ide s nami a ona poslala svojho otca, ktory tam na maleho spoza zabradlia chvilku pozeral, potom na chvilu odisiel a potom ho volal domov (na co mi to Kris prisiel celkom s radostou oznamit, ze uz musi ist, chuda male, asi bol rad, ze onho aspon na chvilu niekto prejavil zaujem tym, ze mu povedal, aby isiel domov). Dneska rano asi o deviatej prisiel znova sam, tento krat mal obute papuce a bol evidentne v pyzame (pytala som sa ho, potvrdil mi aj to ze neranajkoval, lebo zbastil kusok nasej hrusky a pomaranca). Chvilku na to prisla ina mamina, s ktorou sme sa chvilu bavili na tuto temu, ako co podniknut a nakoniec ho ona zobrala ked isli domov, ze ho odovzda a s jeho maminou prehodi rec.

Co robit? Ako im pomoct? Da sa to vobec? Nejde mi az tak o nebezpecnost toho, ze je maly vonku sam, sme male mestecko, zatial mimo sezony sa tu nic zvlastne nedeje, aj ked maly musi 2 krat prejst cez cestu aby prisiel na ihrisku :o , ale asi si uz ta ten cas zvykol sa o seba postarat :( .. Skor ma srdce boli ako je to dieta nechcene a dokonca aj hladne cely den. Jeho mama otehotnela neplanovane, prilis skoro asi, manzelstvo nefunguje a jej muz zije v inom meste. To dieta nikto nechce a ked to takto pojde dalej...no nechcem si to predstavovat. Uz ma napada aj na socialku zavolat, ale ked to je take nezvratne riesenie, co myslite?
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: 4-rocne dieta same na ihrisku

Neprečítaný príspevokod Norika » 16 Apr 2013, 21:01

tia, nieco s tym treba robit,urcite,len ako...skus aj ty prehodit rec s tou matkou,ale nie karhavo,ale nejako jej ponuknut pomoc,aspon nejaku psychicku oporu. To dieta je zanedbavane od narodenia,ci len posledny cas?
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 4 dni

Re: 4-rocne dieta same na ihrisku

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 17 Apr 2013, 01:17

Ulohou socialky je v prvom rade pomoct rodine, aby fungovala - robit napravu v rpvom rade tam. MOzno staci, aby k nim obcas prisli na kontrolu a bude to lepsie.
Represivne opatrenia by mali byt az posledne, ked inej cesty niet.

Myslim, ze ked zajdes na vase socialne oddelenie a normalne sa s nimi porozpravas, zistis sama, ako veci funguju a ze su to normalni ludia, ktori chcu pomahat ostatnym.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: 4-rocne dieta same na ihrisku

Neprečítaný príspevokod TIA » 17 Apr 2013, 14:26

Baby, dakujem, fakt mi to neda, skusim s nou este hodit rec a uvidime podla toho, ci teda zajdem aj za tou socialkou...
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: 4-rocne dieta same na ihrisku

Neprečítaný príspevokod artemis » 17 Apr 2013, 23:46

Ahoj Tia, je to hrozné, ktovie či matka nemá dajaké depresie v kombinácii s liekmi je taká omámená, a ten dedek chlapčekov? Ten čo tam robí doma sám a vnuka nechá von chodiť malého? Divné. Takto keď človek to osobne nevidel, najradšej by poradil, že nepchať do toho prsty...ale...viem si predstaviť, že keby sa to stalo mne, že by mi to tiež srdce trhalo a hnalo do nejakej akcie...len si daj pozor aby sa pani potom nedozvedela že avízo na sociálku si dala Ty, ktovie čo sa jej deje v kotrbe...pretože toto čo popisuješ je dosť zlé a môže sa stať že jej chlapčeka aj namieste zoberú no a potom ak eventuelne ona bude vyvádzať bude práve Tebe robiť scény...chúďa chlapček 4 ročné dieťa samé von, ja som prvý krát pustila si dieťa samé von, len prednedávnom a to už má vyše 7 rokov - a aj to len pred dom na ihrisko aby som z okna videla.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: 4-rocne dieta same na ihrisku

Neprečítaný príspevokod quaxi » 18 Apr 2013, 08:44

Tia, ty nezijes na SK, ze? Totiz ina situacia je so socialkou tu a ina v inych statoch - radsej si zisti, ci nie su prilis prisni a co sa potom deje s dietatom, mozno mamicka ma zrovna nejaku depku alebo ine docasne problemy, ale ak jej vezmu dieta, uz sa k nemu nedostane.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: 4-rocne dieta same na ihrisku

Neprečítaný príspevokod artemis » 18 Apr 2013, 10:20

quaxi píše:Tia, ty nezijes na SK, ze? Totiz ina situacia je so socialkou tu a ina v inych statoch - radsej si zisti, ci nie su prilis prisni a co sa potom deje s dietatom, mozno mamicka ma zrovna nejaku depku alebo ine docasne problemy, ale ak jej vezmu dieta, uz sa k nemu nedostane.


Svätá pravda
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: 4-rocne dieta same na ihrisku

Neprečítaný príspevokod Norika » 18 Apr 2013, 12:27

ved preto som jej napisala,nech najprv ponukne priatelstvo a psychicku pomoc mamicke. Keby mi niekto po rozpade manzelstva vzal aj dieta,zrutim sa uplne. Inac,u nas sa v dedine bezne tulaju deti same. Mali by ich strazit starsi surodenci,no to moc nefunguje. Raz sme jednu 4- rocnu odprevadzali domov,lebo to mala daleko,v pondelok zas vyslobodzovali 3rocneho z plota,vo dvore,kde bol sam...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 4 dni

Re: 4-rocne dieta same na ihrisku

Neprečítaný príspevokod quaxi » 18 Apr 2013, 14:20

U rodicov na dedine je to tiez normalka, pritom dedina nie je zrovna najmensia - asi 3km dlha, 2tis. obyvatelov, ide cez nu hlavny cestny tah a aj velmi silny horsky potok... Ale 4rocne deti su tam bezne vonku bez dozoru, su v tlupach, ale nez pride do tlupy, tak prejde pol dediny same a domov tak ide tiez, maximalne s trochu starsim surodencom, co ma ale mladsieho obvykle na haku. Aj sa tam takto bicykluju a na premavku prilis nedbaju. Niekomu kto je takto odchovany sa to moze zdat normalne, ale to ze je dieta hladne mi skor pripada ako zanedbavanie a nie vychova k samostatnosti :-/
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: 4-rocne dieta same na ihrisku

Neprečítaný príspevokod TIA » 18 Apr 2013, 14:32

Ta kamaratka, co Krisa minule zobrala domov mi vcera poreferovala ako pochodila. Bola u nich hodinu, Krisova mamina plakala, hovorila nieco o ublizeni si , no, ze dost hroza to bola, telefonovali aj otcovi maleho a podla vsetkeho je aj tam silny nezaujem o maleho. Podarilo sa ale aspon z neho "vytlct" prislub, ze bude platit za skolku. Tak ho rovno ta kamaratka bola aj zapisat do skolky a riaditelke vysvetlila ako sa veci maju. Este v ten den maly nastupil do poobednej "smeny" (tak je tu skolka, ze cast deti chodi iba doobeda a dalsia skupina poobede). Takze zatial chodi na poobedia tam. Som vcelku rada, ze aspon nie je na ulici a mozno to ucitelky v skolke nejak podchytia, pripadne budu riesit, lebo ako pisete, je tazke sa do toho miesat. To nikdy nevies ako to dopadne. Aj mne Tara pride ako v depresivnom stave a ak nema zaujem o pomoc, tak sa moc urobit neda. Okrem toho sa prakticky vobec nepozname a vycitky od cudzej osoby v takom stave mozu byt viac na skodu ako na uzitok..
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: 4-rocne dieta same na ihrisku

Neprečítaný príspevokod TIA » 18 Apr 2013, 14:37

Rozhodne tu nejde o vychovu k samostatnosti, ale ho maju tazko na haku. Ta jej kamaratka mi vcera hovorila, ze uz od nej pocula aj take, ze sa vzda maleho v prospech exmanzela, ze ho nechce, akurat, ze ani exmanzel ho nechce :(. Ona sama ma so sebou nejake problemy, nevie sa vyrovnat s tym, ze ma cukrovku, neviem, ci aj odtial neprameni ta depresia, tazko povedat, nemam viac podrobnosti..
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1


Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 14 hostia

cron