prestimulovanie jednostrannymi podnetmi?

debata o všetkom a pre všetkých

Re: prestimulovanie jednostrannymi podnetmi?

Neprečítaný príspevokod kinsi » 19 Jún 2013, 07:20

Quaxi, podľa mňa práve nie je prirodzená činnosť starať sa o bábatko, ked staršie dieťa má len 2-3 roky. Myslím si, že tieto konflikty vznikajú práve z toho , že nie je prirodzený tento malý odstup medzi deťmi. Keby žijeme prirodzene, asi by sa Ti ani nepodarilo deti s týmto rozdielom odchovať.
Súhlasím plne s Shirou, vystihla to krásne.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: prestimulovanie jednostrannymi podnetmi?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 19 Jún 2013, 08:40

my mame rozdiel presne 3 roky a velmi si ho chvalim - menej by som urcite nehcela, aj ked povodne sme nad tym uvazovali. V okoli maju vacsinou mensi rozdiel, aby bola mamicka kratsie na RD a z podobnych dovodov, ked vidim ako funguju, mam pocit ze aj pol roka spravi velky rozdiel v tom, kolko nervov stoji vychova. Pritom z hladiska toho, ze vypadnem z prace na 5 a viac rokov, je uz ten polrocny rozdiel zanedbatelny. U nas je vo zvyku 2rocny rozdiel aj preto, ze za sociku boli tak stavane zakony, ze sa oplatilo porodit do 2 rokov. Kopa ludi ma tak surodencov a pamataju si, ze to bolo fajn, boli partaci, tak chcu to iste aj pre svoje deti. Ale ten rozdiel skutocne nie je prirodzeny, prve roky su velmi narocne a tazko sa to zladi.
shira - mne prave nejde o argumentovanie dietatu, ale sama sebe, hovorim o tom, ze matka ma vycitky, ze nestiha obe deti tak, ako by chcela, a kvoli tomu potom detom ustupuje, aby im poskytla nejaku vyhodu ako kompenzaciu za to, co im nemoze dat. Tento podvedomy vzorec spravania sa vyskytuje velmi casto, neviem ci aj vo vejulinom pripade, ale spomenula som to preto, aby sa nad tym zamyslela, ci to tak nie je aj u nej. Pretoze na vycitky nema dovod - stara sa o deti najlepsie ako vie a ustupovanim im realne ziadnu vyhodu neposkytne.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: prestimulovanie jednostrannymi podnetmi?

Neprečítaný príspevokod vejula » 19 Jún 2013, 20:39

dakujem vam za všetky príspevky. Ja to skutočne preberam dosť v sebe.
Napriek tomu, že Dominko bol vlastne 2,5 roka jedinačik, myslim, že KRistinka ma ovela lepšie toto ranne detstvo ako mal on, napriek tomu, že sa nemôžem venovať vyhradne jej, dostava všetko čo potrebuje aj to čo Dominik nedostal. Je nosena takmer stale, dojčená takmer stale v šatke, kedy chce, navyše ma Dominika, čo je užasné. Dnes som sledovala ako sa smeje na nom, ked s nou robí hlupoisti. Hral sa s nou na vlačik, teda akože ona bola rušen a on nasadol za nu a akože spolu cestovali, tak sa na tom smiala až sa nadychnuť nemohla, alebo sa s nou hral, že ona je vyťah, šikne na nej gombik, nožky jej roznoži nasadne si, potom jej nožku stlači k sebe akože dvere su zatvorene a ona sa naramne bavi na tom. Ona ma všetko, ma mna ma Dominka. Navyše si uvedomujem, že pri Dominkovi som bola hysterickejšia, všetkého som sa bala, všetko som riešila, práve to, že bol jediný mi davalo možnosť všetko okolo neho kontrolovať, a to dieťa to citi. Ja mam pocit, že Dominko mal všetko od začiatku ťažšie somnou. Myslim, že prvé dieťa to ma najťažšie.
Vôbec som ho nenosila v šatke... Porodila som ho cisarskym, 24 hodin bol bezomna, kym som bola na jiske. PRoste nie najštastnejší začiatok..Voči Kristinke vôbec necitim vyčitky, voči Dominkovi ano.
Shira ja občas ešte dominka berem aj do Kočika, je to jednoduchšie pre mna, len zas on sa tak nevyburi a potom mame do noci o zabavu postarané :lol:
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: prestimulovanie jednostrannymi podnetmi?

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 20 Jún 2013, 00:46

Dievcata,

ako tak citam Vase vysoko erudovane prispevky, tak sa mi zda, ze mate vsetky svoju pravdu.
Ja myslim, ze venovanie sa matke dietatu najviac zavisi od jej vole, ale hlavne moznosti.
Pri prvom dietati som mala absolutny pristup Kinsi. Dieta bolo pocas svojho bdenia na 100% vytazene kreslenim, strihanim, skladanim.
Ale sup, v jeho 2r a 8m prisli dve babatka a tak sa pristup zmenil na Janka a Quaxi, ved ani ina moznost nezostavala.
Vycitky svedomia boli spocatku velike a prave vysvetlenie, ktore tiez spominala Quaxi mi situaciu podstatne ulahcilo. A nejedna sa len o vyhovorku pre matku. Nasemu vacsiemu dietatu nabitemu zrucnostami, ktore som don 2,5 roka tlacila, stacilo poskytnut namet a pracovnu plochu a uz ficalo, kreslilo, lepilo, strihalo. Presli sme na dialkove ovladanie, lebo na kolenach mi uz pri tom sediet nemohla, ale kedze ovladala postupy, bolo to vobec mozne. Jeho mali surodenci su oproti starsej sestre v ich veku uplni neandertalci. Horko tazko drzia ceruzu, o noznickach a stetci radsej pomlcat, puzzle neposkladaju ani zo 4 kusov. Lebo som ich to nenaucila. Ale nevadi (snad), dobehnu neskor (snad), oni maju zase ine: trening socialneho chovania od nuloveho veku, uzatveranie kompromisov...
Pohlad spat na matersku s jednym dietatom je aj pre mna romanticky, ba az melancholicky. Ale nemusi byt bolestny, ked sa sustredime na to, co tym dieta ziska a nie na to, co straca. Aj nase dieta absolvovalo velky posun z intenzivneho individualneho pristupu, k osamostatneniu sa a socializacii. A to je tiez potrebne. Ked sa Vejula zamyslas nad tym, ake to ma mala dcerka dobre oproti bracekovi, lebo ho ma...., pozri sa na to presne tak aj z jeho pohladu. Ze aj on dostal velky dar, obrovsku devizu do buducnosti, surodenca, s ktorym sa mu prave buduje krasny vztah.

A ci je pre dieta lepsie a prirodzenejsie sa hrat, ako pomahat mame prebalovat mladsieho surodenca? Ja myslim, ze male deti casto nerozlisuju veci na hracky a nehracky (balicek papierovych vreckoviek, plastove flase) a ani cinnosti nerozlisuju na hru a pracu, ako dospelaci. Podstatne pre nich je, ci je ta aktivita zabavna a ci je pri nej matka. A preto i starostlivost o mladsieho surodenca alebo domace prace mozu byt pre deti atraktivne, ak im ich trosku vylepsime.

A suhlasim aj so Shirou, ze vekovy rozdiel medzi surodencami pod 3 roky je pre nas species neprirodzeny a je pravdepodobne modernym vydobytkom civilizovanej spolocnosti. A kazdy jden mesiac nadol znamena zvysenu zataz pre matku. Ale to, ze by to teda v nejakej miere mali dvojcata alebo ich rodicia jednoduchsie, :D . Na to ma neukecas. Snad je mozne vyhnut sa nejakym osobnym konfliktom, pri odrastenych detoch, lebo dvojcata funguju odjakziva v kolektive. Ale inak to prinasa aspon tolko potencialne konfliktnyhch situacii a okolnosti ako v inych surodeneckych vztahoch. Su to totiz nazaciatku 2 tvory s absolutnou zavislostou od jednej a tej istej osoby a nulovou toleranciou (v zmysle schopnosti oddialenia potrieb a pochopenia cohokolvek). Vekom sa zavislost postupne uvolnuje a tolerancia naopak stupa. A vzdy je lahsie zladit dve deti, z ktorych je aspon jedno uz menej zavisle a viac tolerantne.
To som ale v case planovania 2. potomka tak nevnimala... Vtedy bola pre mna smerodajna skusenost a pozorovanie, ze medzisurodenecke vztahy v rodine a u priatelov, kde bol vekovy rozdiel mensi, sa mi zdali byt o nieco lepsie. Je to moja skusenost, nemusi to byt pravidlo. Spominam si aj na clanok, kde akysi psycholog tvrdil, ze surodenci s vekovm rozdielom nad 3 roky su uz vlastne 2 paralelne vyrastajuci jedinacikovia. Je to urcite na diskusiu a aj ta vekova hranica. A isto to bolo myslene opat len na nasu civilizaciu, nie na lovcov a zberacov, kde sa vsetci veselo hraju v strede osady.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: prestimulovanie jednostrannymi podnetmi?

Neprečítaný príspevokod vejula » 20 Jún 2013, 13:18

mamamima ako pišeš je asi velmi individualne posudzovať vhodny rozdiel medzi deťmi. Je to hlavne od povahy a tak celkovo. A určite sa na to da pozrieť z rôznych uhlov pohladu. Na jednej strane ja už nemôžem dať Dominkovi to čo by som mohla keby bol sam, na druhej strane to čo mu dava Kristinka je niečo užasné. Nikomu nedokaže prejaviť lasku tak ako jej. Včera sa tak na nu zadival a hovorí jej. Tistinka ja ťa ja mam veumi uád. A stale jej hovorí aka je pekná. Zas to je tiež velé plus. Myslim že je šťastný že ju má
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: prestimulovanie jednostrannymi podnetmi?

Neprečítaný príspevokod janka » 22 Jún 2013, 23:11

quaxi, ja som sa k tomu postoju, ze poslusnost je pri vychove dietata dolezita, dopracovala az postupne. Tiez som bola spociatku zmagorena vsetkymi tymi modernymi pristupmi vo vychove, ako treba dietatu vysvetlovat, zdovodnovat a tak. Ale ono to jednoducho akosi nefungovalo. Tak ma moje dieta zase raz vyviedlo z omylu (tak ako ma predtym vyviedla z mojich mylnych predstav este spred porodu, ze postielka, kocik a podobne).

K tomu surodenectvu a moznostiam venovat sa dietatu - ja som NIKDY ani na moment nezapochybovala, ze surodenec je to najlepsie, co sa Michalke mohlo prihodit. A tak som nikdy nemala vycitky svedomia, ze sa jej uz nemozem tolko venovat. To, ze som sa jej v Adelke starala o buduceho partaka, mi prislo podstatne prinosnejsie, nez keby som ten cas venovala priamo jej. Vobec mi nevadi, ze ona tomu tak nerozumie, vobec som po nej nikdy nechcela, aby tomu rozumela. Podstatne je, ze ja tomu tak rozumiem a ja sa podla toho zariadim. Nepotrebujem, aby mi ona teraz davala za pravdu, pochopi to mozno o desat, mozno o dvadsat, mozno o tridsat rokov - uplne nepodstatne pre moje rozhodnutie teraz.

A ci matka ma byt dietatu partakom - no tak to mi pride omnoho neprirodzenejsie ako mat deti kratko po sebe. Mna to nebavi sa donekonecna hrat nejake jednoduche hry, priznavam sa uprimne, a tiez Michalku moja spolocnost az tak nebavila ako ju v tom veku, ked sa Adelka narodila, uz bavila spolocnost inych deti. Nejaku tu chvilku sa stale snazim si pre nu najst, tak aby nas Adelka co najmenej rusila, to iste robim aj naopak - chvilka pre Adelku, ked sa napriklad Michalka hra sama na dvore, a nezda sa mi, ze by toho bolo nejak drastisky menej nez sa ziada. Mozno mam stastie, ze Michalka akosi zije vo svojej hlave, neskutocnu fantaziu ma, takze casto si vystaci uplne sama so svojimi pribehmi, fantaziami a hrami. Uzasna ulava po tom, ako bola na mna zufalo naviazana prve tri roky, tak si vravim, ze si uzivam zasluzenu odmenu.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: prestimulovanie jednostrannymi podnetmi?

Neprečítaný príspevokod vejula » 23 Jún 2013, 20:14

no a inak k tomu dojčeniu Dominka... Niekedy už proste psychicky nevladzem. Aj citim, že sa mi pri nom mlieko velmi zle spušťa, pripada mi to už važne neprirodzene. PRe mna určite. A modlim sa nech to už dlho netrva. Ale tak ružovo to nevidim, lebo Dominko stale prsnik často dožaduje.. A ja len pretrpujem to jeho dojčenie. Bože už aby to skončilo
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: prestimulovanie jednostrannymi podnetmi?

Neprečítaný príspevokod katka » 23 Jún 2013, 22:13

Pre mna poslusnost dietata nie je to, na com mi najviac zalezi. Iste je fajn ked je doma pohoda, veci idu tak ako maju, netreba kricat, nutit, nervacit sa..ale nie je poslusnost ako poslusnost. To co navonok moze posobit ako idylka, moze byt vo vnutri cele prehnite.
Ja sama som toho krasnym prikladom, ako dieta som na celu rodinu posobila ako vzorna dcera, tiche dieta co sa dokaze hodiny samo hrat a neotravuje, poslusna na slovo. Vnutorne som ale iba cakala na moment, kedy budem mat slobodu, vyskusat vsetko co mi je momentalne zakazane. A ta chvila prisla v puberte, kedy som skusala co sa dalo a chvala Bohu za dobru partiu, ktora ma nestiahla az na uplne dno... Ale pred rodicmi som stale bola dobra a poslusna, a tie moje vzbury sa diali uplne mimo nich.

Pre mna zakladny pojem vo vychove- vztah. Vztah rodic -dieta, je pre mna ukazovatel toho ci to funguje alebo sme v slepej ulicke. Nie to, ci ma dnes dieta posluchalo, ale ci sme sa smiali, ci sme boli spolu radi, ci sme zazivali vzajomnu blizkost, ci sme si doverovali, ci sme sa nieco naucili, ci sme sli spat zmiereny a bez hnevu...
Je to tazke nezneuzit poziciu moci, lebo nad malym dietatom sa este da lahko zvitazit, stale mame fyzicku prevahu, donucovacie prostriedky rozneho druhu. Cim je dieta starsie je to tazsie a tazsie...Stale mozem aj svoju devatrocnu dcerku prinutit, zmanipulovat k nejakemu rozhodnutiu,proti jej voli a v dobrej viere ze je to pre jej dobro- ale ja to nechcem, pretoze neviem ci ja alebo moj muz sme ti, ktori mame na take nieco pravo. Mnohokrat sa mi stalo, ze ked som nechala rozhodnut dieta a ustupila so svojej pozicie, dostala som lekciu prave ja a dieta ma naucilo nieco za co som mu bola potom vdacna..
Tymto nechcem povedat, ze niekto vychovava zle a niekto dobre, kazdy sa snazi ako vie.. Uznavam ze deti potrebuju a miluju prirodzenu autoritu, idu ako ovecky za niekym kto je pre nich ako "guru", dokaze zabavit, je prikladom, uci ich nove veci, dava im pocit ze svet je bezpecne miesto a ze su doleziti a milovani. Poslusnost potom prichadza uplne prirodzene... Ale deti sa ucia aj na tom ze vzdoruju, skusaju hranice, zidu z cesty ale vratia sa, lebo vedia ze maju ku komu a kam.
katka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 02 Apr 2011, 19:17
Počet detí: 2
1. dieťa: zelenoocko
Rokov: 20 rokov, 24 dní
2. dieťa: modroocko
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 9 dní
Môj status: Ja si tady sednu a uz se ani nehnu!

Re: prestimulovanie jednostrannymi podnetmi?

Neprečítaný príspevokod katka » 23 Jún 2013, 22:35

Vejula, k tomu dojceniu- moj maly sa tiez stale dojci, spieva oslavne ody na mliecko, je strasne smiesny ako miluje prsniky ako sa k nim sprava...keby som mala viac mlieka mam ho zaveseneho na sebe snad stale. Ale u mna uz je to iba o kvapkach a aj napriek tomu, je to stale liek na vsetko. Moje pocity su zmiesane, su chvile ked mam nervy v koncoch a odhanam ho, ale aj chvilky ked si to este ako tak uzivam.
Ber to ako investiciu, vybornu investiciu ktora sa ti vrati. Investiciu, ktora stoji obete,a je uz tazka ale koli zdraviu, fyzickemu aj dusevnemu nasich deti to stoji za to . Snad to uz nebude trvat dlho, drzim palce.
katka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 02 Apr 2011, 19:17
Počet detí: 2
1. dieťa: zelenoocko
Rokov: 20 rokov, 24 dní
2. dieťa: modroocko
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 9 dní
Môj status: Ja si tady sednu a uz se ani nehnu!

Re: prestimulovanie jednostrannymi podnetmi?

Neprečítaný príspevokod kinsi » 24 Jún 2013, 13:02

janka píše: ja som NIKDY ani na moment nezapochybovala, ze surodenec je to najlepsie, co sa Michalke mohlo prihodit. A tak som nikdy nemala vycitky svedomia, ze sa jej uz nemozem tolko venovat. To, ze som sa jej v Adelke starala o buduceho partaka, mi prislo podstatne prinosnejsie, nez keby som ten cas venovala priamo jej. Vobec mi nevadi, ze ona tomu tak nerozumie, vobec som po nej nikdy nechcela, aby tomu rozumela.

A ci matka ma byt dietatu partakom - no tak to mi pride omnoho neprirodzenejsie ako mat deti kratko po sebe.


Myslím, že sme sa nepochopili. Ani ja absolútne nepochybujem o tom, že súrodenec je pre dieťa to najlepšie, čo sa mu može prihodiť. Akurát si myslím, že je pre dieťa o mnoho lepšie , keď sa mu "prihodí" s vačším odstupom, aby nemuselo kolidovať s napĺňaním jeho potrieb v útlom veku. Samozrejme súhlasím s tým, že stále je omnoho lepšie mať dve deti s malým odstupom, ako nemať už druhé dieťa vobec.
Netvrdím, že matka je pre dieťa ideálny partner pre hry, ale v súčastnej dobe je občas ťažké lepšieho parťáka dieťaťu zaistiť, nakoľko matky žijú s deťmi izolovane od iných ľudí, chýba hlavne , podľa mňa, kontakt s vačšími deťmi, resp. spoločný kontakt detí rozneho veku...Mne ani tak nejde o to, že ak sú dve deti po sebe, matka nemože robiť staršiemu parťáka do hry, ale skor o to, že nemože napĺňať iné potreby - dojčenie na požiadanie (bábatko v nosiči), nosenie (neodnesiem dve deti :) ) ... Nemusí to robiť samozrejme často, nakoľko dieťa je už celkom samostatné, ale dieťa by malo podľa mňa mať v tejto dobe ešte istotu, že mama tu je pre neho, keď to potrebuje.U nás po porode som mala práve pocit, že Kristi túto istotu akoby stratila a to ju zneistilo - predtým stačilo, keď som ju vzala počas 2-3hod prechádzky 2-3x na ruky po 5-10 minút, potom, keď zistila, že na koníka nepojde, lebo nesime Matúša, tak sa zrazu dožadovala nosenia stále, zrazu "nevládala" behať ani pol hodinu...Bola o dosť umrnčaneješia prakticky vo všetkých situáciách.
No a ešte potom je tu matka, pre ktorú to je dosť záhul starať sa o dva batoľatá, ale to je asi iná kapitola.
Netvrdím, že to nejde, veď aj u nás doma je to tak, ale cielene by som sa do tejto situácie dvakrát nehrnula a ja osobne aj mám výčitky voči Kristi i keď hlavne vďaka priateľovi a jeho výdatnej pomoci si myslím, že malá (a vlastne ani ja) až tak nepociťujeme, že máme doma deti s relatívne malým rozdielom.
Takže za mňa platí- rozdiel medzi deťmi min.3 roky :)
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: prestimulovanie jednostrannymi podnetmi?

Neprečítaný príspevokod artemis » 24 Jún 2013, 13:13

kinsi píše:.... Ani ja absolútne nepochybujem o tom, že súrodenec je pre dieťa to najlepšie, čo sa mu može prihodiť. Akurát si myslím, že je pre dieťa o mnoho lepšie , keď sa mu "prihodí" s vačším odstupom, aby nemuselo kolidovať s napĺňaním jeho potrieb v útlom veku...


Podľa mňa to je úplne individuálne, keď sa stretnú dva rozličné charaktery, a ak sa ešte k tomu pridá nebodaj uprednostňovanie jedného (zväčša mladšieho) zo strany rodičov, tak je to hotová katastrofa, niekedy aj na doživotie :evil:

Z tohto pohľadu je asi väčší vekový odstup ideálnejší. Ale ak si deti "rozumejú" viem si predstaviť, že je to úžasné, krásne sa spolu vyhrajú a rodič si oddýchne. Pri jedináčikovi rodič supluje kamaráta...je to niekedy na nervy, môj muž vraví, že ani v detstve sa NEMUSEL toľko hrať čo teraz :mrgreen:
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: prestimulovanie jednostrannymi podnetmi?

Neprečítaný príspevokod kinsi » 24 Jún 2013, 13:56

Vejulka, ešte rozmýšlam nad Vami. Nepomohlo by Vám, keby si skúsila (ak máš možnosť) niekam s deťmi zájsť, kde by si nebola na nich sama. Myslím ku rodičom, prípadne svokrovcom, ak si s nimi rozumieš. Proste , aby sa Vám zbytočne nevyhrocovala situácia, keď manžela viac zapájať nemožeš. Ja mám pocit, že u nás to začalo lepšie fungovať hlavne preto, že priateľ je posledný mesiac - dva viac doma, malá s ním stále niečo robí (vačšinou práca v záhrade, alebo s ním dačo majstruje, prípadne sa idú bicyklovať), alebo naopak, má Matúška a ja idem len s Kristi nakupovať, či športovať. U nás bola tiež kríza prvé 3-4 mesiace po porode, vyzeralo to trochu ako píšeš ty + Kristi bola strašne umrnčaná. Tiež sa stále pýtala na prsník a mne to hrozne vadilo a tak som sa jej dojčeniu podvedome a často i vedome chcela vyhnúť. Celé sa to zlepšilo, keď som išla ku našim asi na 2 týždne a potom som sa vrátila domov a akosi som sa konečne prestala bá´t nechať Matúška s priateľom a venovať sa malej.Nemyslím nejaké spoločné cielené hranie, ale proste so mnou behala vybavovať, nakupovať a tak...bez Matúša.
Povedala som si, že skúsim sa zaprieť a vždy, ak to čo len trochu pojde, tak jej prsník na požiadanie dať a chvalabohu, postupne mi prestalo dojčenie až tak vadiť a následne aj malá prestala tak intenzívne pýtať, takže teraz sme tak cca 8-mich dojčeniach za deň, niekedy i menej a celkovo sa dá povedať, že dojčenie staršej mi už neprekáža. Navyše mám pocit, že sa konečne zmenil i celkovo náš vzťah - už je to tak ako bolo pred porodom, malá je usmiata, mrnčí minimálne, stále niečo trepe, vymýšla a neustále mi "pomáha" s Matúškom.
Ono je to asi taký začarovaný kruh - malý cíti, že ho odmietaš, preto o pozornosť bojuje nevyberanými sposobmi a dožaduje sa častého dojčenia. Držím prsty, nech sa Vám to podarí nejak zvládnuť.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: prestimulovanie jednostrannymi podnetmi?

Neprečítaný príspevokod shira » 24 Jún 2013, 17:14

no neodradili ste ma dostatočne :D :D my sme sa definitívne rozhodli s manželom nečakať a objednali sme sa na vyšetrenia... povedali sme si, že čím dlhšie by sme čakali, tým horšie to bude- sme už dosť pohodlní, finančne a pracovne asi už lepšie nebude, len horšie.. tak snáď sa cez leto zadarí a budeme mať vekový rozdiel cca 3,5 roka.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: prestimulovanie jednostrannymi podnetmi?

Neprečítaný príspevokod kinsi » 24 Jún 2013, 18:07

aké odraďovanie, Shira :) 3,5 roka je úplny ideál :D :D :D Držím prsty!!!
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: prestimulovanie jednostrannymi podnetmi?

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 24 Jún 2013, 23:12

Shira, drzim palce, nech to dopadne podla Vasich predstav.

Katka :love:
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: prestimulovanie jednostrannymi podnetmi?

Neprečítaný príspevokod vejula » 27 Jún 2013, 07:23

ono je to fajn povedať si, že vydržim, kvôli deťom. Ale je to aj pre to dieťa dobré? Ved on to musí citiť. Aké by to bolo nam, keby nas manžel bozkaval len kvôli tomu, aby sme boli spokojné napriek tomu, že jemu samemu by to bolo neprijemne. Fakt uvažujem, aky ma teraz to dojčenie zmysel, ked to vo mne vyvolava neprijemné pocity. Čo to dieťa musí pri tom dojčení vnímať. A druha vec je, že ma ide vnutorne už uplne roztrhnuť. Nevravim o tom ako to vo mne vrie ked maly dokaže pol hodinu vkuse opakovať len cicik cicik cicik. Nepomaha ked mu vysvetlujem, že ma teraz cicik bolí. JE mu to jedno. A toto moje vnutorné napätie nepridava ani riešeniu situacii, ktoré počas dna nastavaju. A čo ak toto bude trvať ešte rok? Nebodaj dva? Skončim na psychiatrii. Čo sa tyka pomoci nieje to až také lahké. So svokrovcami to nieje ružové, môj tatko, tak k tomu sa nevyjadrujem... OD neho mi chodili SMS ešte do pôrodnice, že čo si o sebe myslim a prečo si z mojej mamy robim neplatenu opatrovatelsku službu, takže mama aj ked sa snaží je to ťažké. Fakt teraaz lutujem, že to došlo až sem, je mi z toho hrozne
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: prestimulovanie jednostrannymi podnetmi?

Neprečítaný príspevokod Norika » 27 Jún 2013, 09:44

vejula, ja som si na sebe vsimla, ked bol maly chory, ze mi dojcenie nevadi...mohol byt na prsniku cely den, bola som vdacna za kazde jedno satie, len aby sa dostal z dehydratacie.....a ako sa vyliecil, uz mi jeho dudlovanie lezie na nervy :D ...kym saje, a je dobre prisaty , je to fajn,,ale napr vecer, ked uz vsetko vypil, a len nervozne sal, lebo sa mu nechcelo este spat, tak mi to uz liezlo na nervy....ked uzprekroci moju hranicu, ked uz mam pocit, ze je to dlho na mna, uz ho pomaly skladam.....tym chcem povedat, ze ked som v sebe dojcenie prijala ako potrebne a nevyhnutne, tak mi odrazu neprekazalo..ale ako nahle ho beriem ako nieco "navyse" , cize nie som zvyknuta zo spolocnosti na dojcenie stariseho dietata, uz mi vadi....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: prestimulovanie jednostrannymi podnetmi?

Neprečítaný príspevokod vejula » 27 Jún 2013, 11:29

Norika maš pravdu. Ked je Dominko chorý, tiež mi dojčenie nevadí, akoby sa hlava uplne preštelujea tie veci sa v nej poprehadzuju. A tiež mi najviac vadí večerné dojčenie, najmä ked už nemam plné prsia, a to žmolenie bradavky viac citim... Dufam, že som to nenapisala vulgarne, ale tak to proste v tom okamihu vnimam.
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: prestimulovanie jednostrannymi podnetmi?

Neprečítaný príspevokod Norika » 27 Jún 2013, 11:44

vejul a ty nechodis niekde na podpornu skupinu ??
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: prestimulovanie jednostrannymi podnetmi?

Neprečítaný príspevokod vejula » 27 Jún 2013, 11:47

nie, ale mam par kamaratok, čo dojčia 3 ročné deti... TEda konkretne dve. Tak s nimi občas pokecam. Neviem v čom by mi ta podporna skupina mohla pomôcť... Ako myslim to v dobrom, len sa bojim, že z tych negativnych pocitov sa neda len tak vyrozpravať
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: prestimulovanie jednostrannymi podnetmi?

Neprečítaný príspevokod kinsi » 27 Jún 2013, 12:57

Vejula,tento pocit poznam. Zazivala som ho velmi intenzivne cca 3mesiace. Myslim,ze je v celku prirodzene sa tak citit hlavne v situacii,ked nie je v silach matky zaistit potreby oboch malych deti a tak podvedome voli mladsie zavislejsie babo a vacsie odmieta. To to ale samozrejme citi a to ho zneistuje,frustruje a preto vyzaduje upokojenie tak ,ako bolo zvyknute upokojovat sa aj predtym a to je dojcenim. Uz sa asi budete niektore pousmievat,ale mne velmi pomohlo si uvedomit,ze som si sama zodpovedna zato,ze sa mi v dobe,ked este nebola mala dostatocne samostatna a bola sama svojim sposobom (nie nutricne,ale emocionalne)stale zavisla na intenzivnom vztahu a dojceni, narodilo dalsie dieta /neprirodzene maly rozdiel/ . Cielene som sa snazila',aby mala prestala vnimat odcudzenie,ktore u nas vzniklo po narodeni maleho. Uvedomila som si napriklad,ze som velmi obmedzila fyzicky kontakt s malou, spala som napr.tak,ze v objati bol vzdy maly...skoro nikdy sm''nemohla '' vziat malu,lebo sa nosil maly...Zacala som s tym bojovat a to neskutne pomohlo malej vratit istotu a vyrazne zlepsilo jej spravanie a nas vztah. Hlavne mi aj prestalo tak vadit jej dojcenie. Ale pozorujem,ze ak sa toho nakopi viac,som unavena,tak hned sa akoby podvedome snazim malej ''zbavit'',vadi mi jej dojcenie, jej chovanie...Takze ako hlavne vidim pokusit sa zblizit so starsim dietatom a nefixovat sa tak urputne na mladsie, proste snazit sa naplnat ich potreby spravodlivejsie, co je samozrejme tazke,lebo prirodzene to mamu taha k mladsiemu babatku.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: prestimulovanie jednostrannymi podnetmi?

Neprečítaný príspevokod kinsi » 27 Jún 2013, 13:04

Vejulka, ale vecer mu proste dudlat dovol 10min a hotovo, aj u nas to tak funguje,mala uz vie, ked dlho dudle,upozornim ju,ze cicik za chvilu beriem, lebo idem spat a hotovo. Najprv boli protesty,ale teraz to celkom akceptuje.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: prestimulovanie jednostrannymi podnetmi?

Neprečítaný príspevokod vejula » 27 Jún 2013, 13:07

kinsi dakujem. O to iste sa snažim aj ja, ale akosi mi to nejde, hlavne pri tom dojčení. Inak sa snažim malemu venovať aj zaspavať s nim v objatí, pokial je to bez prsnika je to super, ale toto akosi nezvladam, hlavne teda večer.
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: prestimulovanie jednostrannymi podnetmi?

Neprečítaný príspevokod vejula » 27 Jún 2013, 20:15

a ešte jedno zistenie. Pokial sa mi dominko pekne dojči a pije mliečko som sochopna a ochotna ho dojčiť kolko chce, tomi nevadí. Ja som na nervy z toho ožužlavania prsnikov. Ako toto je na moju psychiku fakt moc. A nejde o to ,že by som nemala mlieko, lebo Kristinka pije pekne, preglga po každom potiahnutí. A Dominko pol minuty len ožužlava potom raz preglgne potom zas len ožužlava. Fakt mne je z toho zle, velmi neprijemne sa pri tom citim
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: prestimulovanie jednostrannymi podnetmi?

Neprečítaný príspevokod luciole » 28 Jún 2013, 01:18

Vejula,viackrat tu uz na fore bolo citovane vyjadrenie WHO,ktorym sa odporucame riadit,ze v dojceni po 2 rokoch je dobre pokracovat tak,aby to vyhovovalo dietatu aj MATKE. Vies,ze ta tu na fore vzdy rady "vypocujeme",podporime,podrzime,poradime ako vieme. Ale zmeny musis spravit sama.Situacia,v ktorej si s dojcenim Dominika ti nevyhovuje uz velmi dlho. Jedine,co ju zmeni je,ze urcis pravidla,hranice a dosledne budes na nich trvat. V laske,ale nepolavit. Obom,resp.vsetkym styrom vam to urcite prospeje.
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

PredchádzajúciĎalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron