učenie na šerblík

BKM, látkovanie , jednorázové ...

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod mia » 31 Jan 2014, 16:37

aj ja by som preferovala skor zachod, keby bolo na mne :-) ale ten dcera nechce ani vidiet... myslim, ze sa jej zda vysoky, sama si radsej vyberie nocnik (ked uz)...
mia
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 26 Apr 2011, 19:40
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 12 dní
Rokov: 9 rokov, 3 mesiace, 9 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 31 Jan 2014, 21:13

Mia, nase starsie dieta sa presne takto spravalo. Musela som sa smiat pri tej vasej vani, lebo nasa zase mala obdobie, ked bola ochotna do detskeho bazenika, ktory bol v lete na balkone. Vedome. Tak ja som jej ho potom presunula i dnu s tym, ze raz ho zamenim za spolocensky akceptovatelnejsi objekt. Kontrolovane pekne tam chodila cikat, kym raz po cikani omylom neskocila na okraj. Bazen samozrejmä plny energie a cikiny vyskocil. Decko a pol obyvacky boli uplne mokre a tym to tiez skoncilo. Nocnik, zachod, opakovane pokusy, len ziapot. A inak celkom rozumne dieta to bolo. Ked mala zhruba 2,5 roka, isla do kolektivu a o take 2 mesiace na to si vyzliekla plienku a ako najvacsia samozrejmost si sadla na nocnik. Plienky cez den uz potom velmi rychlo nepotrebovala. V noci sa to potiahlo skoro do 3 rokov. To mala prist na navsetevu velka sesternica a mali spat v spolocnej izbe a dieta si zmyslelo, ze uz nemoze vyzerat ako babo. Takze ja som sama pri mojom 1. dietati vobec nic nedosiahla a prislo to zvonku, resp. od dietata.
Ked vie tvoja uz vedome zadrziavat a ovladat to, tak uz podla mna staci malo, aby to v tej hlavicke urobilo klik. U nas pomohol spolocensky tlak, bez toho, ze by som ja som bola iniciatorom tych zmien. Mozno by sa dala naraficit nejaka situacia, alebo situacie, ktore by ju motivovali.
Ale teda pri dalsich detoch dom nebola ochotna tak dlho cakat a plienky tolerovat, zacala som skor, ako im to stihlo vadit. V cca 10 m sme zacali nocnikovat a bez plien boli v 2r a 3 resp. 4 m. Po dakom case sme sa u dievcatka vratili k nocnej plienke a funguje to presne, ako kedysi pisala Luciole. Tyzden sucha plienka. Preto dalsiu noc nedam a decko sa pocura. A tak dokola. :-)
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 8 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod shira » 25 Feb 2014, 20:45

prosím vás, neviem, či aj vaše deti to robia, náš sa pýta na wc alebo resp. ide na wc až ked má ciknuté. nie je to občas, je to tak stále. slipy mením tolko krát, ako ked sme sa odplienkovávali. už som na nervy z toho, tá jeho cikanica parádne smrdí :mrgreen: ked má ciknuté, netvári sa, že by mu to nejako vadilo. kebyže mu tie mokré veci oblečiem naspäť, vobec by to neriešil. taktiež sa občas pocikáva v noci. pred spaním je vycikaný, nedávam mu veľa piť večer, ale má veľmi tvrdý spánok- nikdy sa nepýtal v noci cikať. väčšinou vydrží do rána, alebo ked nie, je pocikaný. vždy spí krížom krážom takže sa mu darí pocikať manželskú posteľ a zároveň časť vankúša a 2 paplóny, to keby človek chcel, tak sa mu to nepodarí. väčšinou mi v noci oznámi, že je pocikaný alebo sa dokonca ani nezobudí a vyzlečiem ho spiaceho. do akého veku by to malo asi prejsť? niekde som počuja že do 5 r. sa to može stávať.. neviem, či sa to dá nejako riešiť. Bey plienok sme od 2 r. z mojej iniciatívy. Uvažujem aj nad tým, či to nebolo skoro.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod quaxi » 25 Feb 2014, 20:58

Nam dnes prislo rozhodnutie, ze je prijaty do ZS, a stava sa mu to stale min. 3-4x za den ;-) Sucha noc par krat za zivot, ked sme ho my sami zobudili a dali vycikat po 2h od zaspatia, inac nie. A stale je vraj vsetko ok... Pevne nervy zelam :-/
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 18 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod shira » 25 Feb 2014, 21:43

quaxi a s druhým dieťaťom je to ako u vás? už má odplienkovací vek- tam to vyzerá lepšie?
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod quaxi » 25 Feb 2014, 23:24

V lete sme boli komplet bez plienok - z jej iniciativy, aj na noc, bez nehod, sama hlasila, nebolo sa treba vypytovat. Potom sa to postupne horsilo a horsilo, potom bola 2x chora, to slo vsetko na kompletku do gati a uz sa to nenapravilo, tak som dala naspat plienky, lebo mi vychadzalo prat 4 pracky za den, to uz fakt nemam ako casovo zvladnut, navyse sa uz nedalo ani ist mimo domu - potrebovala som taku horu nahradneho oblecenia, ze sa mi to nevpratalo ani do 30l ruksaku. Momentalne nema ziadny zaujem o to, aby sa tych plienok zbavila. Takze asi pockam na teple pocasie a dame druhy pokus. A budem sa intenzivne modlit, aby to tentokrat dopadlo lepsie...
Inac nemate po chorobe, alebo nejakej zmene? Lebo v okoli sa viacerym stalo, ze aj dieta co bolo uplne spolahlive, este isty cas po chorobe ucvrkavalo. Aj 4rocne, 3rocny je este malicky.
Na ucvrkavanie su dobre treningove slipy, take co maju kusok savej latky a na tom nepremokavu. Nezachyti to kompletku, ale pri cvrknuti aspon zachrani teplaky a tiez to menej smrdi.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 18 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod artemis » 25 Feb 2014, 23:39

My sme tuším tak do 4 rokov dávali na noc plienky, ale už presne nepamätám kedy presne v ktorom mesiaci 4 rokov veku. No a potom som vždy preventívne zobudila niekedy pred polnocou a vyšikovala polospiace na záchod...to asi tak trvalo 2 mesiace tá fáza. Potom odvtedy až doteraz sa pocikala nie viac ako 4 razy. Také že cvrknúť si to vôbec. Nespíme v spodných nohavičkách (neuznávam to kvôli pohodliu a krvnému obehu-napr. mňa spodné prádlo vždy pri spánku rušilo) -dávame pyžamo na holé telo. Keď mávala v plus mínus 6 rokoch nočné desy tak to sa zobudila a chodila po byte ako zombie, rozprávala nezrozumiteľne a hysterčila tak to sme museli ju z toho tranzu vždy dostať. Mávala to tak raz za 2 týždne po dobu cca 2 rokov a vtedy sa raz stalo, že sama v tom stave došla na záchod, dala dole pyžamo a postojačky sa vycikala na dlaždice (ani nesadla na záchod). To bolo tak raz.

Ja by som na Vašom mieste žienky pokiaľ sa zvyknú pocikávať dávala plienky na noc každý deň a potom po čase by sa uvidelo...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod quaxi » 26 Feb 2014, 00:21

artemis, ja som musela nocne plienky zrusit v urcitom veku kvoli tomu, ze on si zvykol ze ju ma a potom o to viac vypustal aj cez den. Neviem ci si myslel cez den, ze ma tiez plienku, alebo preco. Ale vsimli sme si, ze ked nemal v noci plienku, tak mal cez den menej nehod. V tom case uz chodil do skolky a hrozilo, ze ho odtial vyhodia kvoli pocikavaniu. Tak sme zrusili plienky aj na noc, den sa zlepsil, noc nie. Po dlhej dobe sme sa ku nocnym plienkam zase vratili, aj ked sa to uz v takom veku (cez 5r) vobec neodporuca. No nefrologovia su velice mudri s odporucaniami, ale netusia co vsetko to obnasa... Teraz davame mimo domu a vtedy, ked mi nestiha schnut pradlo alebo nebudem moct dalsi den oprat. No pomaly zacina byt problem, ze aj najvacsie babatkovske su mu uz male. Inkontinencne su priserne drahe a na predpis nemame narok.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 18 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod artemis » 26 Feb 2014, 10:13

quaxi píše:artemis, ja som musela nocne plienky zrusit v urcitom veku kvoli tomu, ze on si zvykol ze ju ma a potom o to viac vypustal aj cez den. Neviem ci si myslel cez den, ze ma tiez plienku, alebo preco. Ale vsimli sme si, ze ked nemal v noci plienku, tak mal cez den menej nehod. V tom case uz chodil do skolky a hrozilo, ze ho odtial vyhodia kvoli pocikavaniu. Tak sme zrusili plienky aj na noc, den sa zlepsil, noc nie. Po dlhej dobe sme sa ku nocnym plienkam zase vratili, aj ked sa to uz v takom veku (cez 5r) vobec neodporuca. No nefrologovia su velice mudri s odporucaniami, ale netusia co vsetko to obnasa... Teraz davame mimo domu a vtedy, ked mi nestiha schnut pradlo alebo nebudem moct dalsi den oprat. No pomaly zacina byt problem, ze aj najvacsie babatkovske su mu uz male. Inkontinencne su priserne drahe a na predpis nemame narok.


Podľa mňa je to diskriminácia ak dieťa by vyhodili zo školky kvoli pocikávaniu. U nás v školke normálne mali plienky v rezerve a prebalovali, ktore dieťa malo ešte plienky, rovnako ako kazde dieta malo v satnicke náhradné oblecenie keby dačo. Je pravda, že len prebalili ale zase clovek nemohol ocakávat že napr. po kakaní na záchode dobre zadok vytreli, proste robili to tak aby sa nepovedalo, ale prebalit prebalili aj plienky dali alebo prezliekli.

Však to...že viem si predstaviť čo to obnáša...A keď to má tak, že si sem tam cvrkne, musia to byť plienky? Však keď teda má nohavičky, nemôžeš dávať dámske vložky, tie veľké čo sú nakože na noc? To je určite lacnejšie...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod quaxi » 26 Feb 2014, 10:37

U nas je to v skolskom poriadku, pri prihlasovani musis vyplnit ze dieta je odplienkovane, inak ho nevezmu, a potom ked sa ukaze, ze s tym ma problem, tak si porusila sk. poriadok a teda mozu vyhodit. On to mal v takych vlnach, vzdy jar+leto lepsie, takze ked sa davala prihlaska som spokojne vyplnila ze je odplienkovany, to som este netusila ako dopadneme, mal okolo 3. narodenin takze som myslela ze po lete bude definitivne pokoj. Ale potom na jesen sa to vzdy zhorsilo. Na spanie mu prvy rok davali, ale ked im cez den vypustil plny mehur na novy koberec, vzapati do noveho domceka na matrac a pod., tak to ich uz prechadzala trpezlivost.
Damske vlozky do detskych slipov prilis nesedia, dieta ma mensie rozmery a tak sa mu to tam zguci, navyse taka vlozka prilis nerata s pritomnostou pipika, ktory zasadne mieri niekam doboku :-) A hlavne nestihaju, su stavane na mensie mnozstva a pomalsie vypustanie. Uz teraz, ked ma mini cvrky, tak by mu to asi stacilo, ak by trafil, ale on az do 5r cvrkal tak, ze vypustil polku mechura, to vlozka nezvlada. Konce suche a bokom vytecie. No a hrozne zhorsuju ekzem, omnoho viac ako plienky (on je atopik), tak obcas s hrozou uvazujem, co nam to tam vyrobcovia davaju...
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 18 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 26 Feb 2014, 23:20

Quaxi, a nieco taketo? http://www.latkoveplienky.sk/produkt-de ... p-trainers

Ja viem, je tam pisane 4 roky, ale zalezi od hmotnosti. A tiez si mozes pozriet aj ine druhy.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 3 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 4 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod quaxi » 26 Feb 2014, 23:49

Tieto gatky su super na den pocas odplienkovania (hlavne ak sa uz dieta nepokakava), ale na noc sa to neda. Ja som latkovky sila, mam kopu speci materialov, aj som ich kadejako testovala v roznych kombinaciach... Napriek tomu nam prestali v noci stihat asi v 3,5r, latka nema taku kapacitu a mal potom uplne rozmocenu kozu aj cez stay-dry vrstvu, alebo to vytieklo bokom (najcastejsie oboje naraz). Pre ilustraciu - za noc mame uplne mokry asi 4nasobok mnozstva latky, co by som mala v tychto plienkach pri pouziti 2 vkladaciek. Davat este viac vkladaciek je uz potom kontraproduktivne, lebo sa nevojdu a tak odstava gumicka od stehna, cim vznika priestor pre pretecenie.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 18 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod reanda » 27 Feb 2014, 00:18

quaxi, sak davaj ho spat do vane :D
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 16 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod quaxi » 27 Feb 2014, 10:38

Fakt, mala by som :mrgreen: On by tam snad aj ochotne spal, stale dranka ze chce spat len tak na zemi v roznych castiach bytu :-)
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 18 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod shira » 27 Feb 2014, 20:42

:goodjob:
reanda píše:quaxi, sak davaj ho spat do vane :D

pýtala som sa aj iných, čo majú synov, ale teda nie sme jediní, tí chalani sú proste niekedy také prasiatka. známa mi hovorlia že ich malý by spal v pohode do rána v šťankách, predškolák, absolútne ho nič netrápi, či pocikaný či nie. ja malého tiež prezliekam tvrdo spiaceho, postel neprezliekam ale aspon sa máme stále kam posunúť :mrgreen: plienka u nás nevydrží tiež, a hlavne, malý ju odmieta od 2 r. ake sme prestali dávať, už sa k tomu nechcel vrátiť ani za svet. Tak ale vraj z toho vyrastú.. druhého asi nebudem odplienkovávať tak skoro, neviem či nie je lepšie nechať ho aj do 3,5 roka. Uvidíme, však každé dieťa vraj je iné..
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod quaxi » 27 Feb 2014, 22:25

No presne, prasiatka, absolutne ich to netankuje :-) Normalne zahlasi, ze to nevadi, ved to uschne! Pritom smrad na 3m, bleeee. A este je oduty, ze ho nutim sa prezliect, lebo ved to su jeho oblubene nohavice tak si ich chce nechat!
Ja tiez teraz nechavam dceru, cez letne prazdniny bude mat 3r3m, tak to skusime znovu. Naco sa ponahlat, ked si clovek len pracu prida.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 18 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod reanda » 28 Feb 2014, 00:54

no ja mam dievca a tiez jej nevadi aj cely den behat v pocuranej plienke a keby len v pocuranej.. casto ju musim s prebalovanim nahanat.. nocnik zatial uspesne vyuzila tolko, co na prstoch spocitam :)
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 16 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod artemis » 02 Mar 2014, 19:25

quaxi píše:U nas je to v skolskom poriadku, pri prihlasovani musis vyplnit ze dieta je odplienkovane, inak ho nevezmu, a potom ked sa ukaze, ze s tym ma problem, tak si porusila sk. poriadok a teda mozu vyhodit.......


To by ma absolutne nezaujimalo, keby sa ma to týkalo. To ako do školského poriadku čo? To ako že papier znesie všetko? Keby dali do školského poriadku, že dieťa nemôže byť černoch tak ako keď príde černoch, tak ho vyhodia? Alebo že nepríjmajú koktavé deti? To kde sme? Ak by toto bolo v školskom poriadku, že nepríjmajú deti ťo sa pocikávajú, okamžite píšem sťažnosť na ministerstvo školstva lebo kde to patrí. Diskriminácia to je, nič iné. Nemôže byť v školskom poriadku nejaká podmienka, ktorá je diskriminačná, dokonca by som povedala, že je to len už aj proti dobrým mravom...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod shira » 02 Mar 2014, 20:28

plienkové deti sa neberú vo väčšine škôlok. je rozdiel, ked sa stane nehoda a rozdiel, ked dieťa ešte nosí plienky. pocikané dieťa prezlečú, ale plienky nemože mať. vnímam to ako vývojový stupeň, ktorý má dieťa dosiahnuť, aby bolo prijaté, nevidím v tom nič diskriminačné.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod quaxi » 02 Mar 2014, 20:51

shira píše:plienkové deti sa neberú vo väčšine škôlok. je rozdiel, ked sa stane nehoda a rozdiel, ked dieťa ešte nosí plienky. pocikané dieťa prezlečú, ale plienky nemože mať. vnímam to ako vývojový stupeň, ktorý má dieťa dosiahnuť, aby bolo prijaté, nevidím v tom nič diskriminačné.

Tiez to tak vnimam. Ak skolka nema personalnu kapacitu a zodpovedajuce hygienicke priestory na prebalovanie, tak oficialne ani nesmu prebalovat deti, a tym padom samozrejme deti na plienkach nemozu prijat.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 18 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod artemis » 04 Mar 2014, 13:53

shira píše:plienkové deti sa neberú vo väčšine škôlok. je rozdiel, ked sa stane nehoda a rozdiel, ked dieťa ešte nosí plienky. pocikané dieťa prezlečú, ale plienky nemože mať. vnímam to ako vývojový stupeň, ktorý má dieťa dosiahnuť, aby bolo prijaté, nevidím v tom nič diskriminačné.



To je blbosť s tým vývojovým stupňom, zaváňa to eugenikou...a nechcem povedať ešte jedným -izmom.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod artemis » 04 Mar 2014, 14:00

quaxi píše: Ak skolka nema personalnu kapacitu a zodpovedajuce hygienicke priestory na prebalovanie, tak oficialne ani nesmu prebalovat deti, a tym padom samozrejme deti na plienkach nemozu prijat.


Aká personálna kapacita? Myslíš tým, že má mať učka certifikát že je vyškolená na prebaľovanie? Alebo VŠ plienkárska? Alebo čo? A hygienické priestory? To čo je? "Hajzeľ"? Mi nehovorte baby, že jedna školka nemá peniaze na to, aby zakúpila jednu poondiatu plastovú podložku-alebo umelinovú deku či ako sa to nazýva, to prenosné čo sa rozloží hockde aj na zemi na školkarskej toalete?

Baby veď konečne použite sedliacky rozum, to už sme tak sofistikovaní v myslení, že nám toto, takéto banálne veci nedochádzajú? Zoberte primitíva z džungle a ten nad argumentami ako "personálna kapacita a zodp. hyg. priestory" bude krútiť hlavou...Toto fakt neznášam moderný päťboj v argumentovaní prečo to alebo ono nejde...

byrokratky jedny :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod quaxi » 04 Mar 2014, 18:02

Na prebalovanie su predpisy, kvoli prenosu chorob na to musi byt vycleneny zvlast priestor. Su na to hygienicke normy, aj pre jasle, alebo skolky kde su telesne postihnute deti. Prebalovak je pre crevne bacily uplne najidealnejsie miesto, nemozu decko prebalit tak, ze rozlozia podlozku v herni. Z hladiska personalu nejde o skolenie ale o to, ze v standardnej skolke ma ucitelka sama na starosti cez 20 deti, keby tam mala 3-4 plienkove a niekolkokrat denne by sa s nimi musela odobrat do zvlastnej miestnosti kvoli prebalovaniu, boli by zakazdym ostatne deti bez dozoru. Skolky su urcene pre deti od 3r, v takom veku uz normalne dieta podla vseobecneho nazoru nema mat v tomto smere problem. Ak ma, je to v podstate dieta so zvlastnymi potrebami, podobne ako napr. telesne alebo mentalne postihnute deti. Akurat ze na to nemas ziadny zazracny lajster, vdaka ktoremu by na taketo dieta skolka dostala prispevky na integraciu, takze ich ochota je miziva.
Mne sa pacilo, ako to maju v skolke u nasich nemeckych kamaratov. Maju vyhradenu miestnost a jedna asistentka ma na starosti okrem ineho prebalovanie celej skolky. Ak dieta potrebuje prebalovat, rodic mu donesie plienky a vlhcene obrusky, zaskrtne v lajstri kolonku ze treba prebalovat a hotovo. Asistentka v pravidelnych intervaloch prichadza pre dieta, aby ho prebalila. Maju to spoplatnene. Nikto z toho nerobi vedu, ze dieta treba prebalovat hoc aj 5rocne. Lenze u nich sa obvykle odplienkovavaju deti az po tretich narodeninach, zatial co u nas vladne predstava, ze dieta ma byt bez plienok v 1,5 roku, maximalne do 2r. Preto sa u nas s takouto situaciou ani vobec nerata, aj ked to zdaleka nezvladaju vsetky deti. Ked mas dieta, co je 3rocne na plienkach, tak je to u nas uz taka hanba, ze sa s tym radsej nikto neprizna, takze este dlho potrva, kym to ludia zacnu brat normalnejsie.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 18 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod shira » 04 Mar 2014, 18:15

artemis nie som si istá, či si niekedy vybavovala povolenie na hygiene na nejaké využitie priestorov pre iné ako domáce resp.súkromné účely, ale tak jednoducho to nefunguje, že "hocikdo hocičo može urobiť hocikde" . Všetko je úplne v pohodičke, kým sa nič nestane, problémy vznikajú, ak sa stane, a to si nikto na triko nezoberie. buď máš niečo povolené alebo to povolené nemáš, hotovo. týka sa to aj tých najbanálnejších vecí.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod artemis » 04 Mar 2014, 18:45

quaxi píše:Na prebalovanie su predpisy, kvoli prenosu chorob na to musi byt vycleneny zvlast priestor. Su na to hygienicke normy, aj pre jasle, alebo skolky kde su telesne postihnute deti. Prebalovak je pre crevne bacily uplne najidealnejsie miesto, nemozu decko prebalit tak, ze rozlozia podlozku v herni. Z hladiska personalu nejde o skolenie ale o to, ze v standardnej skolke ma ucitelka sama na starosti cez 20 deti, keby tam mala 3-4 plienkove a niekolkokrat denne by sa s nimi musela odobrat do zvlastnej miestnosti kvoli prebalovaniu, boli by zakazdym ostatne deti bez dozoru. Skolky su urcene pre deti od 3r, v takom veku uz normalne dieta podla vseobecneho nazoru nema mat v tomto smere problem. Ak ma, je to v podstate dieta so zvlastnymi potrebami, podobne ako napr. telesne alebo mentalne postihnute deti. Akurat ze na to nemas ziadny zazracny lajster, vdaka ktoremu by na taketo dieta skolka dostala prispevky na integraciu, takze ich ochota je miziva.


Sorry ale jasne som písala, že tú podložku môžu rozbaliť na zemi na toalete. A nech nikto nehovorí, že prečo na zemi...ak majú byť dodržané tie "hygienické štandardy" tak predsa aj zem má byť na toalete čistá, nie je tak?

To som mala na mysli, presne to, quaxi, keď už sa hovorí o nejakých lajstrách, kde je problém zadefinovať pocikávajúce sa dieťa (z akýchkoľvek príčin - či fyziologických alebo psychologických) ako hodné na integráciu a nie na odmietnutie? To nie je o ochote alebo o neochote nejakého personálu, na to musí byť zákonný nárok a keď si ho nevie niekto vynútiť, alebo sa o to aspoň nepokúsil, tak nech nehovorí, že "TO NEJDE".


quaxi píše:
Mne sa pacilo, ako to maju v skolke u nasich nemeckych kamaratov. Maju vyhradenu miestnost a jedna asistentka ma na starosti okrem ineho prebalovanie celej skolky. Ak dieta potrebuje prebalovat, rodic mu donesie plienky a vlhcene obrusky, zaskrtne v lajstri kolonku ze treba prebalovat a hotovo. Asistentka v pravidelnych intervaloch prichadza pre dieta, aby ho prebalila. Maju to spoplatnene. Nikto z toho nerobi vedu, ze dieta treba prebalovat hoc aj 5rocne. Lenze u nich sa obvykle odplienkovavaju deti az po tretich narodeninach, zatial co u nas vladne predstava, ze dieta ma byt bez plienok v 1,5 roku, maximalne do 2r. Preto sa u nas s takouto situaciou ani vobec nerata, aj ked to zdaleka nezvladaju vsetky deti. Ked mas dieta, co je 3rocne na plienkach, tak je to u nas uz taka hanba, ze sa s tym radsej nikto neprizna, takze este dlho potrva, kym to ludia zacnu brat normalnejsie.


Ja Ti poviem ako to bolo u nás. V triede 19 detí, z toho jedno mentálne postihnuté. 1 učiteľka s pedagogickou školou, 1 asistentka s pedagogickým kurzom, 1 asistentka špeciálna, pre to 1 postihnuté dieťa. Učiteľka robila všetko to, čo aj učiteľky na Slovensku. Viedla vyučovanie školkárske, hry a tak. Asistentka robila deťom okrem spoluúčasti na vyučovaní a hrách aj upratovačku, zohrievačku jedál na obed, umývala riady, upratovala chodby, toalety, herňu. Samozrejme že keď bolo treba prebaľovala aj deti. Toto dajte robiť nejakej učiteľke na Slovensku a povie, že ona má VŠ a nebude robiť prebaľovačku a upratovačku, že to je pod jej úroveň a basta. Ale Slovensko je tak bohatá krajina, že si môze dovoliť platiť okrem učiteliek v jednej školke 4 upratovačky a 6 kuchárok a k tomu ešte hádam i školníka, riaditeľku s 2 zástupkyňami...tak potom sa nečudujem, keď povedia, že nemajú peniaze...

Nič sa u nás vškolke samozrejme nikomu neplatilo, plienky boli erárne, rovnako ako aj vlhčené servítky mydlá a pod. Čo sme nosili svoje to boli uteráky a vreckovky. Ak by už na Slovensku mal byť nakoniec problém, že školka nemá na plienky, tak ktorý rodič by plienky do školky nedal pre svoje dieťa do zásoby?

Je pravda, že toaleta a miestnosť susedili tak, že stena medzi týmito dvoma miestnosťami bola sklenená, takže personál videl z jednej miestnosti do druhej čo sa kde deje. Argument, že musela by ísť učiteĺka na toaletu prebaľovať dieťa a nevidela by, čo sa deje v miestnosti i tak, aj keby nebolo sklo medzi stenami, neobstoji, lebo predsa rovnako aj dieťa keď ide na WC samo, môže sa niečo stať a tiež učiteĺka ktorá ostane v herni, nevidí čo sa deje na wc, takže sorry, to je iba výhovorka...

Mňa osobne absolútne nezaujíma, čo si kto myslí o 3 ročnom dieťati čo je na plienkach, práve preto, by ste dievčatá, ak hlavne máte taký problém, mali aktívnejšie proti takýmto prístupom a predsudkom v školkách voči pocikávajúcim sa deťom vystupovať a argumentovať. Na západe je úplne normálne, že deti nosia plienky aj 4 ročné, niekedy aj 5 ročné.

Nás sa to mimochodom netýkalo, takže nehovorím z nejakého oduševnenia, či subjektívne, proste ma nekonečne vie naštvať zadubenosť, zotrvačnosť a nespravodlivosť a toto je jedno z toho. Na jednej strane pripúšťame, že treba integrovať, pripúšťame, že je potrebný individuálny prístup a na druhej strane takéto vynucovanie a vydieranie ľudí ako v roku 1970...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

PredchádzajúciĎalší

Späť na S plienkami a bez plienok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron