učenie na šerblík

BKM, látkovanie , jednorázové ...

učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod kinsi » 31 Máj 2011, 14:19

Od akého veku ste začali učiť dieťatko na šerblík? Ako ste začali? Ja si to akosi neviem predstaviť. Naša malá, mám pocit, vobec nevníma, keď ciká (ak je holá, ani sa poriadne nezastaví, ciká a hrá sa ďalej...).
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 8 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod Ludka » 31 Máj 2011, 15:05

:) no su take a take maminy....k bezplienkovym ja nepatrim, takze ti napisem ako to cele u nas prebiehalo, plus co nam povedala lekarka. Zvierac mocoveho mechara, vraj dozrieva okolo 2.roka zivota. Vraj dobrym signalom je to ze dieta chodi same bez pomoci po schodoch.
Ja mam 2 dievcata. Prva Karolinka sa za tyzden naucila na nocnik bez problemov ked mala 22 mesiacov. Sama nechcela plienku. S kakanim do bol problem do 5.rokov! Nekakala nam aj tyzden! a potom tie problemy okolo toho, ach jaj....
Druha Tanicka asi pred 2 mesiacmi sme vysadili plienky a asi mesiac je tak ze sa nepocika, jedine vtedy zabudne ked sa hra, ale to je malokedy. Na spanie jej este davam, lebo este cika pocas spania. S kakanim, to bude tiez zaujimave, teraz kaka ked spi :-| cez obed....

takze moja rada je, nesilit to, nechat to na 2 rok zivota, vtedy to pojde jednoduchsie....
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod akdarka » 31 Máj 2011, 16:15

ja skusam par krat posadit na serblik (on vzdy kaka rano kym ho dam do ohrádky a mam rannu hygienu) ale ma z toho ohromnu zabavu, rehoce sa a pocka kym ho dam do ohradky a tam si urobi potrebu do plienky :-) ja na nom vidim, ze kaka ale raz som ho vtedy "schmatla" a isla podrzat na zachod a on sa zlakol, ze co...uz len pockat kym to budeme vediet vykomunikovat a sam sa rozhodne, ze uz :-) moja teta sa takto "trapi" s 3rocnym synom, kaka len do plienky a cusi ako vos pod chrastou ked je pokakany lebo vzdy predtym slubi, ze uz urcite do zachoda pojde. no vymyselnik to je :-) ja dufam, ze to nejako poriesime postupne, bez stresu (mojho hlavne)...
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod vejula » 31 Máj 2011, 17:01

ahojte. tak nam maly na šerbliku vobec nechce byť ked ho ta posadim hned sa prace preč vôbec tam nechce ostať, takže to nechavam na neskor neriešim to. Verim že to pride, isto to pride, ved nebude nosiť plienky do nekonečna :D :D :D
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 10 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 15 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod kubana » 24 Jún 2011, 14:08

tak my uz davame maleho na nocnik asi mesiac, ma teraz 8 m, a uz v pohode, zo zaciatku ked sme zacali prikrmy tak aj stolicu mal hustejsiu a musel si zvyknut, aj ho brusko tlacilo, aj mrncaval, bolo to na nom vidiet ze tlaci tak som ho zacala davat na nocnik ale len na kakanie. Zatial je malicky takze cika stale do plienky a ked mal teraz riedku stolicu, asi zo zubkov, tak to sme tiez zoparkrat nestihli, lebo ani nevedel a islo to z neho do plienky :-) Ale najma kvoli tomu zapachu co z plienok potom bol som rada, lebo teraz to len splachnem a je hotovo :-)
kubana
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:42
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 5 mesiacov

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod Norika » 24 Jún 2011, 14:30

my dnes ideme kupit nocnik ako darcek na meniny, som zvedava, ci na nom vydrzi dlhsie ako 3 sekundy :-D
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 5 mesiacov, 23 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod shira » 24 Jún 2011, 15:46

no my to máme zaujímavé, pri plnom dojčení nekakal aj vyše 2 týždňov, teraz sme začali s príkrmami. tiež nekaká každý deň, ale ked aj, tak nie do plienky ale večer pri kúpaní do kýblika. takže bežné prebalovanie je u nás viac menej iba výmena plienky. uvidím, ako to bude dalej prebiehať. zatiaľ nám to dvojité kúpanie vyhovuje, ale napadlo ma využiť to na takú čiastočnú bkm, a večer ho skúsiť podržať na nočníku. lenže tiež predpokladám, že by sa mohol zlaknúť a nejako si to blbo pospájať do súvislostí.. uvidíme :o
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 25 Jún 2011, 00:49

Ja som za tu bezplienkovku ( samozrejme s plienkami :-)). Na serblik sme sa zacali ucit az tak 10-12 mesiacov, pricom hlavne stolica ale i cikanie isli super mimo plienky do umyvadla. Jednoducho na rukach mala vedela co robit (tym ze som ju drzala, ani nic ine nemohla, ze ano), na nocnik si zvykala asi 2 mesiace, kym tam obsedela, neutiekla a vedela co tam ma urobit.
Je mozne ze zvierac a vsetko v hlave dozrieva okolo 2.roka, jednoducho dovtedy je to sem-tam mlacka, pokial sa zabudne ponuknut nocnik. Dolezite je, ci je dieta naucene cikat a kakat mimo plienku alebo do nej. Ked dieta odmala ucime do plienky, niet div, ze rozumovo mozme ist na oducanie aj v tych 2rokoch. Prirodzene dieta vie cikat mimo plienku od narodenia. To ze nie je dokonale, a sem-tam je aj mlacka, je jednoducho ta nezrelost .
Dve dietky som mala naucene na plienku a nocnik zacali az dvoch rokov - vtedy som mala taky ten klasicky postoj, podobny ako Ludka. Az pri tretej som to skusila inak, aj vdaka latkovkam, a cuduj sa svete, funguje to. Mala ma teraz 27 mesiacov, asi mesiac ci dva nema plienku v noci, rok ju nema cez den, stolicu nemala v plienke odkedy sme s BKM zacali. Sem-tam ma mokre gatky (nikdy ale nie plnu davku), ale traumu z toho nerobim, jednoducho viem,ze to musi dozriet.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 3 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 4 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod etnicka » 30 Jún 2011, 19:22

ja som tiez mamina bezplienkaca a velmi odporucam kazdemu precitat knihu Ingrid Bauerovej Bez plenky. Je to uzasna kniha
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod kinsi » 30 Jún 2011, 19:43

Janka, etnicka, na BKM ste asi od narodenia? Ono my sme začali keď sa narodila tiež s BKM + látkové plienky, ale asi po týždni sa jej zaparil zadoček, prešli sme na jednorázovky a akosi sme postupne i prestali dávať cikať. Do tých 2-3m. to bolo u nás dosť zlé, mala veľa plakávala, celkovo som to nezvládla tak ako som si v tehotenstve predstavovala.
No a teraz je už malá naučená robiť všetko do plienky. Keď ju držím nad umývadlom, už sa nevyciká, ako keď bola malá. Keď je holá dlhšie vačšinou sa vyciká v stoji pri gauči (už sme sa smiali, že si tam v rohu gauča urobila wc). Vobec neviem ako na to odúčanie od plienok. So šerblíkom sa hrá, tlačí ho po zemi, sedeť na ňom vonkoncom nechce.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 8 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod ayshka » 30 Jún 2011, 21:56

no tak u nas sa zacalo nocnikovat asi pred mesiacom, vtedy zacal sam javit zaujem o nocnik, dovtedy na nom nechcel sediet a ked som ho aj posadila, hned sa bral prec.
Myslim, ze dovtedy ho to vobec nezaujimalo a az teraz okolo 1,5 roka sa da s nim nieco nacvicovat :-) ...teraz ked ho dam na nocnik a treba mu, tak sa hned vycika, kakanie sa este nepodarilo do nocnika. Len rozmyslam, zeby som mu zacala davat latkove plienky, aby si uvedomoval vlhko, lebo ked sa aj pocika a ma pampersku, tak ma stale sucho...
ayshka
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 27 Mar 2011, 17:15
Bydlisko: Kosice
Počet detí: 1
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 3 mesiace, 1 deň

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod Norika » 30 Jún 2011, 22:13

Áno, v tom sú látkovky lepšie, lebo si deti uvedomujú vlhko... Vidím to na sestriných deťoch , ktoré mali dllllho plienky
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 5 mesiacov, 23 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod janka » 30 Jún 2011, 22:53

Ja som bezplienkovala asi od dvoch mesiacov, ako-tak sa darilo, ale ked zacala mat vlastnu hlavu, tak dost stratila o nocnik zaujem. Aj som myslela, ze je to taky ten tradicny bojkot, ale ked to trvalo viac ako pol roka, tak mi doslo, ze je to trvaly stav :? No vyhoda je, ze rozumie teraz, naco je nocnik a obcas sa predsalen zadari aj don nieco urobit.

Vraj je to aj o rozhodnuti dietata, ze chce byt aj v tomto zrazu samostatnejsie, tak vtedy vraj prejavi zaujem chodit na nocnik. Pred odplienkovanim vraj niekedy byva obdobie, ze ked je dieta s holym zadkom, tak ide na nocnik, no akonahle ma nieco oblecene, stacia len teplacky, tak cika do nich. Ze ci to nie je tym, ze potrebuje pomoc s vyzliekanim, tak sa na to radsej vydlabne. Tak som Misku aj nechala s holym zadkom a za par minut sa mi vykadila na koberec, pekne riedka kasovita stolica. Dnes som jej skusila obliect nohavicky potom, ako sa vycikala do nocnika, ze ju navnadim na fungovanie bez plienky, aj som ju ucila vyzliect si ich, ale aj tak mi radsej docikala koberec vo vedlajsej izbe. Asi jej stale ta plienka vyhovuje. Aj ked obcas zahlasi, ze ide na nocnik, ale to akurat cerstvo nacikala ci nakakala do plienky. Dufam, ze toto leto sa plienok zbavime, aj ked je mi jasne, ze to nezavisi len odo mna.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod etnicka » 30 Jún 2011, 23:24

kinsi, teraz v lete by bolo asi najlepsie nechat malu co najviac uplne bez plienok a mala by sa sama casom naucit na nocnik. Asi by som to skusala ako s novorodeniatkom - odsledovat, kedy zacne cikat a hovorit pritom cikaci zvuk, napr. pisi-pisi. Tak si lepsie uvedomi, o co ide. Potom by som skusala hovorit pisi-pisi vzdy po prebudeni, trebars nad umyvadlom alebo nad vanou alebo nad zachodom, ak zatial nocnik odmieta. Chce to trpezlivost.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod estterka » 01 Júl 2011, 20:07

kinsi,neviem ci ti to tu niekto radil,neprecitala som vsetky odpovede,ale ja davam kazde rano hannah na nocnik,dam je do ruky nejaku hracku a ona sa vykaka a vycika vzdy. vyskusaj.
inak nasa obsedi v pohode,este si prelozi jednu nozku cez druhu,ako dama a ked sa nacahuje za hrackou,tak je strasne zlata ako sa snazi udrzat rovnovahu. nasi sa vyjadrili,ze som to vymyslela dobre,davam ju tam,kym odtial nevie zliest.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod Norika » 01 Júl 2011, 20:32

hehe, tak nas vydrzi tri sekundy, potom uteka prec aj s nocnikom na ritke :D ..... lenze ja vobec neviem odhadnut, kedy by chcel kakat.....on spusti ci rano, ci cez den...hra sa a zrazu len pocujeme, ako napuci do plienky...a statocne...posledne dva tyzdne sa mu akosi zmenila stolica....tak potom utekame do sprchy
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 5 mesiacov, 23 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod kinsi » 01 Júl 2011, 20:47

No naše pokusy o vysadenie na šerblík momentálne končia tým, že malá zlezie a tlačí nočník pred sebou po zemi :) A veľmi sa jej to páči.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 8 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod estterka » 01 Júl 2011, 20:51

no,tak to budete mat ocividne tazsie. trpezlivost..
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod etnicka » 04 Júl 2011, 12:58

kinsi, to s tou hrackou pocas sedenia na serbliku je dobry napad, ale pokial zatial nocnik nechce, mozete skusit vselico ine (v klbocku nad travickou, nad zachodom atd).
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod estterka » 06 Júl 2011, 20:49

baby,mne dnes lekar v nemocnici vynadal,ze davam hannah rano kakat na nocnik,ze tym vazne narusam podla expertov psychomotoricky vyvoj a dieta ma do troch rokov kakat len do plienky. a ze bezplienkova metoda je uplne zverstvo.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod zfidorka » 06 Júl 2011, 22:29

nemal ten lekar na tricku logo pampers? ;)
zfidorka
 
Príspevky: 30
Registrovaný: 22 Mar 2011, 13:15

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod estterka » 07 Júl 2011, 00:04

hehe,nemal,on to bohuzial myslela vazne a aj tomu veril,co mi rozpraval. a sestricka inak strasne nechapala latkovky,ta sa furt pytala,ze preco jej nedam normalne pampersky :D
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod luciole » 07 Júl 2011, 11:10

estterka, fascinuju ma tvoje prispevky...teda to, co vsetko zazivate aj s Hanickou. Tu na SK si myslime, ake je to tu otrasne a ako su vsetci proti nam dojciacim-latkujucim-a inak "alternativnym" mamam, ale s tym co si vytrpite vy sa to neda porovnat. Obdivujem ta za tu silu, s akou bojujes proti lekarom a vsetkym, co ti radia tie "mudrosti"...nikdy by som nepovedala, ze to v niektorej civilizovanej krajine moze byt take, ako popisujes.
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 10 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod janka » 30 Júl 2011, 23:03

kinsi, u nas tiez zaciatky s nocnikom vyzerali tak, ze s nim jazdila po byte akoby tlacila pred sebou auticko :D Chce to len vysvetlit jej, ze naco je nocnik, a potom uz len cakat, kedy nan zacne dobrovolne chodit.

My sme momentalne v stadiu, ze ju mam doma uz s holym zadkom a to celkom spolahlivo chodi na nocnik. Niekedy jej pripomeniem, ci si nan nahodou nechce sadnut a spomenie si, ze ano, niekedy ide uplne sama. A niekedy sa zabude a pusti par kvapiek na zem, tak ju rychlo nasmerujem na nocnik, okamzite zadrzi zvysok a uteka to pustit tam. Problem byva obcas stolica, vykaka sa do nocnika, potom hned vyskoci a uteka prec a zvysky hovienka jej zo zadku padaju na dlazku. A ak jej cokolvek obleciem, nemusi byt plienka, stacia teplacky, tak sa s nocnikom netrapi. Dufam, ze toto leto ju odplienkujem.

Inak som dufala, ze tak do roka a pol bude bez plienky, kedze som s nou robila bezplienkovku, ale co uz, ma asi ine priority nez cistotu.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod Norika » 31 Júl 2011, 23:57

idem sa pochvalit....vcera sme dali maleho len tak na nocnik, ze ci tam obsedi, minule vydrzal len s knizockou...tak vydrzal, aj s nou a nasli sme male hovienko, tak sme boli celi vyteseni, :D
a dnes, zas som ho posadila, mala som tusaka, ze bude kakat, a isto :D plna varka :D
a poobede sa donho dokonca aj vycikal....

vobec som to nemala v plane, len tak som ho posadila :)
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 5 mesiacov, 23 dní

Ďalší

Späť na S plienkami a bez plienok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron