učenie na šerblík

BKM, látkovanie , jednorázové ...

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod artemis » 04 Mar 2014, 18:53

shira píše: Všetko je úplne v pohodičke, kým sa nič nestane, problémy vznikajú, ak sa stane, a to si nikto na triko nezoberie. buď máš niečo povolené alebo to povolené nemáš, hotovo. týka sa to aj tých najbanálnejších vecí.


A čo by sa ako mohlo stať v dôsledku toho, že dieťa bolo na toalete prebalené na gumenej podložke? ČO? Že 99 percent deti si neumývajú po použití toalety ruky, to nikoho netankuje. Fekálne baktérie tam určite kolujú medzi nimi ako na autodrome. Ale zrovna zasraná plienka niekoho irituje?

Prepáč Shira, ale chcem vidieť zákon či normu, ktorá môjmu 3 ročnému dieťaťu nariaďuje za akých okolností a kam sa smie alebo nesmie vykakať, veď to je smiešne.

Okrem toho, ak nastane situácia aj na Sk, že posledný alebo 2 posledné školkárske roky budú zaradené do povinnej dochádzky, tak si s tými plienkami aj vieš čo učiteľky budú môcť... Jednoducho budú musieť zobrať deti aj pocikávajúce aj pokakávajúce sa v 4 či 5 rokoch, lebo odmietnutím inak by porušili zákon o povinnej predškolskej dochádzke!
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod artemis » 04 Mar 2014, 20:07

Nedalo mi to baby, aby to nevyzeralo, že tu kričím od buka do buka, našla som napríklad toto: http://www.statpedu.sk/files/documents/ ... _skoly.pdf
sú pod tým podpísaní kadejakí otitulovaní odborníci, a tvári sa to tak akože to platí na Slovensku a tak , je to pod hlavičkou ministerstva školstva - a napr. strana 8 výňatok textu, citujem: "Materská škola akceptuje skutočnosť, že do nej prichádzajú deti s rozdielnou
rozvojovou úrovňou a rôznymi hygienickými, stravovacími, pohybovými, mravnými a
emocionálnymi návykmi. Usporiadanie a striedanie činností v dennom poriadku preto
zohľadňuje vývinové potreby, zdravú životosprávu, psychohygienu, individuálne zvláštnosti,
biorytmus a individuálne tempo detí"

alebo výnatok textu strana 11 citujem: Osobná hygiena a s ňou spojené hygienické úkony sa uskutočňujú individuálne podľa
osobných potrieb detí a vzhľadom na konkrétnu situáciu. Sú však aj pravidelne sa opakujúce
situácie, v ktorých sa osobná hygiena uskutočňuje aj organizovane (v skupinách alebo
spoločne), napr. pred každým jedlom, po obede, po určitej skupinovej činnosti (napr. práca s
výtvarným a pracovným materiálom a pod.), pred pobytom vonku, po popoludňajšom
odpočinku a pod.

Na strane 1 mimo tejto témy, ale tiež dávam do pozornosti: citujem: "Odpoludňajší odpočinok sa postupne skracuje s pribúdajúcim vekom detí (odpočinok
je širší pojem a nestotožňuje sa automaticky s pojmom spánok)". A následne strana 12 citujem Deti (najmä 5 - 6, príp. 4 - 5 ročné), ktoré pravidelne z rôznych príčin nedokážu zaspať
a spánok sám osebe sa v materskej škole pre ne stáva stresujúcou záležitosťou, môžu
odpočívať aj iným spôsobom. Napríklad po určitom čase počas ktorého ležia, sa venujú
zaujímavým pokojným individuálnym alebo skupinovým činnostiam....napr. práca s rôznymi
učebnými pomôckami, pracovnými zošitmi a listami alebo iným didaktickým materiálom;
ďalej výtvarné a pracovné činnosti, konštruktívne hry, alebo spoločenské hry..."

Osobitne je popísané na str 16 ako učiteĺky majú rešpektovať vývojové fázy dieťaťa atď...odporúčam prečítať...

Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale nikde som sa tam nedočítala, že by mali neprijať dieťa pre pocikávanie, naopak opakovane v tom dokumente sa uvádza ako učiteľky majú pomáhať utvárať a vypestovávať o.i. i hygienické návyky, bez stresu a podobne. Je to cez 180 stranový dokument, priznám sa nečítala som riadok po riadku, ale myslím, že skutočne sa tam formula že môžu odmietnuť pocikávajúce dieťa nenachádza. Sorry.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod quaxi » 04 Mar 2014, 21:42

Hehe tak presne tym istym dokumentom som sa im snazila argumentovat na zaciatku tohto sk. roka, ked som sa s nimi hadala o spanku. Maju na haku. Ved si vies predstavit - papier ktory im vyhovuje, to je pismo svate a musi sa dodrzat na 200%, a papier co nevyhovuje odignorujeme. Hadanie skoncilo ked mi doslo, ze si to viem vyhadat za cenu neprijatia mladsej dcery do skolky. Platit kvoli tomu 2 roky po 500+E mesacne, resp. sediet doma s dietatom az kym nepojde do predskolskej mi nestalo za to...
Chapem o co ti ide, ale situacia je taka, ze skolky nie su, ak si na to odkazana, tak sa musis uspokojit s tou jedinou, kde ti dieta vezmu. Mozes vyskakovat, ze tam to a to nie je podla pravidiel, a ako by sa mali prisposobit individualnym poziadavkam, no ak si ich pohnevas, aj tak nemaju problem najst 10 dalsich, formalne spravnych dovodov, preco by ti dieta vyrazili. A ked ho vyrazia, budes platit 500E mesacne za skolku, alebo radsej zostanes doma, lebo tolko ani nezarobis, a mozes sa odvolat, sudit, a o 5 rokov ti niekto formalne da za pravdu, ze ti dieta nemali vyrazit. No skodu co ti tym vznikla ti aj tak nikto nenahradi.
U nas je dost rozpor medzi nastavenim spolocnosti - deti od 2r bez plienok - a tym, co povazuju lekari za normalne - do 4r plienky. Tym padom ak dieta vytrca z radu, nemoze dostat nijaku diagnozu. Ak mas postihnute dieta, alebo ma hoc len nejaku alergiu, mas na to lajstro so stemplom, s ktorym sa hned veci inak vybavuju. S pocikavanim si matka neschopneho dietata, ktore je urcite zanedbavane ked taku vec nezvlada, bude problemove, take nam tu netreba. Potom sa s tym samozrejme nikto neprizna, ak sa nahodou aj niekto prizna, je jediny z celej skolky a kvoli jednemu tu nebudeme nieco menit...
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 18 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod artemis » 04 Mar 2014, 23:55

quaxi píše:Hehe tak presne tym istym dokumentom som sa im snazila argumentovat na zaciatku tohto sk. roka, ked som sa s nimi hadala o spanku. Maju na haku. Ved si vies predstavit - papier ktory im vyhovuje, to je pismo svate a musi sa dodrzat na 200%, a papier co nevyhovuje odignorujeme. Hadanie skoncilo ked mi doslo, ze si to viem vyhadat za cenu neprijatia mladsej dcery do skolky. Platit kvoli tomu 2 roky po 500+E mesacne, resp. sediet doma s dietatom az kym nepojde do predskolskej mi nestalo za to...
Chapem o co ti ide, ale situacia je taka, ze skolky nie su, ak si na to odkazana, tak sa musis uspokojit s tou jedinou, kde ti dieta vezmu. Mozes vyskakovat, ze tam to a to nie je podla pravidiel, a ako by sa mali prisposobit individualnym poziadavkam, no ak si ich pohnevas, aj tak nemaju problem najst 10 dalsich, formalne spravnych dovodov, preco by ti dieta vyrazili. A ked ho vyrazia, budes platit 500E mesacne za skolku, alebo radsej zostanes doma, lebo tolko ani nezarobis, a mozes sa odvolat, sudit, a o 5 rokov ti niekto formalne da za pravdu, ze ti dieta nemali vyrazit. No skodu co ti tym vznikla ti aj tak nikto nenahradi.
U nas je dost rozpor medzi nastavenim spolocnosti - deti od 2r bez plienok - a tym, co povazuju lekari za normalne - do 4r plienky. Tym padom ak dieta vytrca z radu, nemoze dostat nijaku diagnozu. Ak mas postihnute dieta, alebo ma hoc len nejaku alergiu, mas na to lajstro so stemplom, s ktorym sa hned veci inak vybavuju. S pocikavanim si matka neschopneho dietata, ktore je urcite zanedbavane ked taku vec nezvlada, bude problemove, take nam tu netreba. Potom sa s tym samozrejme nikto neprizna, ak sa nahodou aj niekto prizna, je jediny z celej skolky a kvoli jednemu tu nebudeme nieco menit...


Aké môžu byť ďalšie, formálne správne dôvody? Ja by som sa pustila do boja, lebo to nie je s kostolným poriadkom. Zistila by som, kto je nadriadený orgán tej školky a tam. Ak by som nepochodila, tak vyššie. Nerobilo by mi problém ani podať žalobu na súd za diskrimináciu. Samozrejme predchádzala by tomu posledná výzva - normálne by som im doporučene napísala, že ak dieťa neprijmú pre toto, podávam na súd žalobu, hotovo. Aj by som podala, ak by nepristúpili. Zaplatiť právnika za sformulovanie aby to malo riadne náležitosti podania, by mi stálo za to. Ak by sa vyhovorili vo veci zamietnutia prijať do školky na iný dôvod, tak by som ho dala preveriť, napr. že by sa vyhovorili, že nemajú miesto a pod. ľahko by sa dalo odsledovať na zákl. zákona o slob. prístupe k informáciám, či medzitým neuprednostnili niekoho iného. A samozrejme, žalobu nielen že diskriminácia, nerovné zaobchádzanie, ale s tým súvisiacu aj majetkovú ujmu - ušlý zárobok a pod.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod quaxi » 05 Mar 2014, 10:39

My sme ale nemali situaciu, ze by som o tom vedela uz pri podavani prihlasky. Vtedy v podstate nebol problem, mal tesne pred tretimi narodeninami a cvrkal. Myslela som, ze za leto sa to upravi, takze som sa tym nezatazovala. Na prihlasku som teda sokojne vyplnila, ze je odplienkovany. Poskytnutie nepravdivych udajov je dovod na vyhadzov (formalne spravny). Dalsie dovody by tiez nasli, pretoze dieta mozu vyhodit napr. ak ma problemove spravanie - co mozu nasit na uplne hocikoho, kto sa im nepaci. Matka nema ako dokazat, ze dieta v skolke nerobi problemy. Alebo ak chodi do skolky chore - ucitelka si moze v podstate kedykolvek zmysliet, ze sa jej dieta zda chore. Alebo ak nezaplatis nacas - nam napisali zle meno na sek, takze hned prvy sek, kym sa na to prislo, sa ku nam dostal neskoro a tym padom sme ho samozrejme nezaplatili vcas. No uz by to kludne mohli pouzit proti nam, keby sa nastvali. Ak nici skolsky majetok - ale ktore dieta nikdy nic nerozbilo. Ked chcu, dovod si najdu. Ak prenho prides neskoro - jediny raz, co prenho mal ist manzel, bola hrozna snehova fujavica a on robi mimo mesta, cesta co trva normalne pod 10min. mu trvala vyse hodiny, lebo jeden usek musel odhrabat. Prisiel asi 8min. neskor do skolky, no uz za to mozu dieta vyhodit.
Pri prijimani nemas najmensiu sancu s kadejakymi odvolaniami. Ked sa hlasilo cez 60 deti a prijali pod 40. A to je este u nas super situacia, su tu aj skolky kde odmietnu 2/3 deti. Druha vec je, ci by som chcela mat dieta v skolke do ktorej som ho dostala nejakymi nasilnymi metodami, vyhrazkami sudom a pod. Pochybujem ze by ucitelky boli natolko profesionalne, aby mu to nedali pocitit. Aby malo zo skolky celozivotnu traumu, lebo som si potrebovala dokazat, ze ich "prestim"? To mi nestoji za to. Vzdy ked mame problem, skusam sa s nimi slusne dohodnut, ale ked to nejde, pomyslim si o nich svoje a necham to tak. Potom obcas citam clanky ucitelov, ktori nevedia pochopit, preco dnesni rodicia s nimi tak zle spolupracuju a nevazia si ich...
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 18 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod artemis » 05 Mar 2014, 13:22

quaxi píše:... mal tesne pred tretimi narodeninami a cvrkal. Myslela som, ze za leto sa to upravi, takze som sa tym nezatazovala. Na prihlasku som teda sokojne vyplnila, ze je odplienkovany. Poskytnutie nepravdivych udajov je dovod na vyhadzov (formalne spravny). Dalsie dovody by tiez nasli, pretoze dieta mozu vyhodit napr. ak ma problemove spravanie - co mozu nasit na uplne hocikoho, kto sa im nepaci. Matka nema ako dokazat, ze dieta v skolke nerobi problemy. Alebo ak chodi do skolky chore - ucitelka si moze v podstate kedykolvek zmysliet, ze sa jej dieta zda chore. Alebo ak nezaplatis nacas - nam napisali zle meno na sek, takze hned prvy sek, kym sa na to prislo, sa ku nam dostal neskoro a tym padom sme ho samozrejme nezaplatili vcas. No uz by to kludne mohli pouzit proti nam, keby sa nastvali. Ak nici skolsky majetok - ale ktore dieta nikdy nic nerozbilo. Ked chcu, dovod si najdu. Ak prenho prides neskoro - jediny raz, co prenho mal ist manzel, bola hrozna snehova fujavica a on robi mimo mesta, cesta co trva normalne pod 10min. mu trvala vyse hodiny, lebo jeden usek musel odhrabat. Prisiel asi 8min. neskor do skolky, no uz za to mozu dieta vyhodit.
Pri prijimani nemas najmensiu sancu s kadejakymi odvolaniami. Ked sa hlasilo cez 60 deti a prijali pod 40. A to je este u nas super situacia, su tu aj skolky kde odmietnu 2/3 deti. Druha vec je, ci by som chcela mat dieta v skolke do ktorej som ho dostala nejakymi nasilnymi metodami, vyhrazkami sudom a pod. Pochybujem ze by ucitelky boli natolko profesionalne, aby mu to nedali pocitit. Aby malo zo skolky celozivotnu traumu, lebo som si potrebovala dokazat, ze ich "prestim"? To mi nestoji za to. Vzdy ked mame problem, skusam sa s nimi slusne dohodnut, ale ked to nejde, pomyslim si o nich svoje a necham to tak. Potom obcas citam clanky ucitelov, ktori nevedia pochopit, preco dnesni rodicia s nimi tak zle spolupracuju a nevazia si ich...


Neuviedla si nepravdivý údaj, lebo v čase keď si to písala, bol odplienkovaný. Problémové správanie - ďalší zádrheľ - u 14 ročného chápem, že je nezvládnuteľná situácia, ale u 3 ročného dieťaťa týmto argumentovať? To by museli mať potvrdené detským psychológom ak nie psychiatrom... V opačnom prípade robia iba samých zo seba neschopných....Rovnako ako s chorobou - nie učiteľka rozhoduje či je alebo nie je dieťa choré, rozhoduje o tom lekár. Čo sa týka šeku, chyba bola na ich strane, dokázateľne, niet o čom. Nemyslím si, že je legálne aby mali v školskom poriadku, že môžu vylúčiť dieťa pre tieto dôvody, obzvlášť ak sa 1 krát stane že rodič za preukázateľných okolností (počasie, snehová kalamita) meškal 8 minút. Ich jediná právomoc by v tomto prípade, ak by chceli byť zlí, zavolať políciu a násl. sociálku z podozrenia "opustenia dieťaťa". Ale zo školky vyhodiť to nie. Máš zdravý úsudok a verím, že si urobila ako si čo najlepšie vedela v danej situácii. Ale - niekedy treba skutočne použiť "násilné" metódy (ja som to urobila v živote len niekoľkokrát, trvalo to dlho, ale vždy to skončilo v môj prospech, aj keď to stálo veľa nervov) Quaxi, pomyslieť si svoje a nechať to tak je určite POHODLNÁ stratégia, šetriaca čas aj nervy, ale NIKDY NIČ NEZMENÍŠ, A SI NESPRAVODLIVO UTLAČENÁ. Takže niekedy naozaj treba: MOR HO...!!! :mrgreen:
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 05 Mar 2014, 13:35

hlavne zatlacit na obecne zastupitelstvo, aby rozsirilo skolku. Potom sa o deti budu bit a zabudnu na podmienky. Quaxi, alebo ho prihlas rovno na vysoku skolu, tam kludne aj plienky budu davat, len aby mali o studenta viac :-).
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 3 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 4 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod quaxi » 05 Mar 2014, 14:29

Mor ho si odkladam na statne urady, hlavne zdravotnu poistovnu, tam uz chodim ako na klavir :mrgreen: Tam je vyhoda, ze pravidla su urcene jasne, takze sa lahsie dokazuje ze pochybili.
Nakoniec ho nevyhodili, takze sa vlastne nemam co stazovat. On sa v skolke zlepsil, lebo sa za to hanbil, tak si viac daval pozor. Potom doma si to vynahradil :-) O dcere mozem zatial dufat, ze na tom bude lepsie a nebudem to musiet viac riesit. Akurat idem podat prihlasku :-) Zmenili dizajn, uz tam odplienkovanie nie je spominane :P A ak sa nic nezmeni, skonci u velmi milej ucitelky, ktora z toho nerobi vedu.

JankaMich, nove skolky v BA prilis nehrozia, budovy rozpredali kamaratom a teraz ich nie je kde zriadit. Trend je skor opacny, zlucovat a rusit aj zakladne skoly. Tu su tisice deti, co nedostali miesto, to sa nevyriesi tak lahko. U nas po natlaku otvorili dalsiu pobocku MS, vdaka tomu sa dostal aj nas syn. Tento rok im tam pridali este dalsiu triedu, ale priestorovo sa uz nedalo inak, tak ich dali do kabinetu - takeho asi 3x4m a je tam 16 deti. V Petrzalke idu presuvat niektore predskolske triedy do budov ZS, tam sice nemaju skolkarsku vybavu, ale aspon sa tym navysi kapacita. No tiez ani to nebude stacit. Uz asi fakt treba ist rovno na vysoku :-D
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 18 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod quaxi » 07 Okt 2014, 21:55

Neviem ci sa tu najde podobny nestastnik ako my, ale mozno niekomu pomoze nas novy objav - enureticky alarm. Alarm ma senzor na vlhkost, ten sa vlozi do gatiek, k tomu je budiaca cast, co pipa, ze by zobudila aj mrtveho. Ak dieta zacne v noci cikat, spusti sa alarm a dieta sa zobudi. Casom sa unho vybuduje reflex budenia na cikanie, ktory detom s primarnou enurezou chyba. Odporuca sa pre deti s primarnou enurezou, tj. deti u ktorych ide o biologicky problem a nikdy nemali suche noci. Odporucany vek je od 6 rokov, kedy uz ma dieta aj vnutornu motivaciu sa oducit od pocikavania. Uspesnost za pol roka liecby u takychto deti je 86%, co je podstatne viac ako dosahuju akekolvek ine metody.
My sme sa o nom dozvedeli uz davnejsie, ale syn nesplnal zakladny predpoklad - pocikavanie mal na haku. Teraz sme vyuzili nastup do skoly na slavnostny nakup alarmu, syn sa z neho velmi tesil - ktoreho fagana by neocarila pipajuca elektronicka hracicka :-) Penazenka zaplakala, ale na prani 2-3 pracok denne, plienkach a znicenom postelnom pradle sme uz urcite za tie roky minuli niekolkonasobne viac. Hracicka nas stala cez 100E, mame bezdrotovy (senzor s pipakom nie su spojene kablikom), lebo sa nam zdal praktickejsi ako drotovy. Drotovy stoji o polovicu menej, len treba mat pipak pripnuty na pyzame a ak sa dieta velmi hmyri, moze mu kabel posunut senzor prec. Tiez sa vraj castejsie kazia - do kablu zateka.
Pociatocny stav pred 3 tyzdnami - pocikal sa komplet 2-4x za noc, suchu noc mal dovtedy par krat za zivot, aj to len vtedy, ak sme ho my umelo zobudili na cikanie, ale vacsinou ani ked sme zobudili nezostal suchy. Po nasadeni alarmu sa uz nestalo, ze by sa pocikal viac ako 2x, druhe pocikanie vymizlo behom 5 dni. Potom mal par noci horucku, kedy sa to samozrejme vratilo do starych kolaji a kvoli tomu, aby si lepsie oddychol, sme mu ani alarm nedavali. Po chorobe sme sa ku alarmu vratili, uz sa nepocikal viac ako raz za noc, cas kedy sa pocikal, sa posuval stale na neskor, teraz niekolko noci uz len cvrknutie, ktore neschyta ani pyzamo a uz mame za sebou aj 3 uplne suche noci. Pritom alarm ho nezobudi (nechapem ako to, cely panelak je hore od toho randalu a on nic), ak sa pocika alebo cvrkne, zobudime ho az my. Napriek tomu sa to za kratky cas vyrazne zlepsilo. Este sice zdaleka nie je vylieceny, ale aspon vo mne skrsla nadej, ze to nebude do 12 rokov, ako nam hovorila nefrologicka... Takze ak mate niekto podobny problem, odporucam vyskusat. Zda sa mi to lepsie riesenie ako umele hormony, ktore nam nukali, ale v jeho pripade by asi aj tak nezabrali.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 18 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 08 Okt 2014, 00:02

Vau, to je uzasna vec. Muselo vas to uzasne povzbudit, tesim sa s vami.

Odporucam za par tyzdnov, ked sa vysledok ustali napisat aspon kratky clanok napr. do Dieta-ta, ten casopis mi volakedy dost pomahal, takyto clanok ma sancu pomoct dalsim.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 3 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 4 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod shira » 09 Okt 2014, 14:20

Qaxi netusila som ze take cosi existuje a velmi vam drzim palce. len ti musim napisat, ze vzdy ked prezliekam postelne pradlo, si na vas spomeniem, ako sa mate :mrgreen: Nas maly ma taky tvrdy spanok, ze na potrebu cikat sa nezobudi, ak viac vypije tak na 100% % ss pocika, ale vieme to ustrazit tak na 1 nočnom pocikani za 2 t.v priemere.. denne cvrknutia nepocitam to je samozremost u nás, ze na wc bezi az ked ma cvrknute.i ked konecne pozorujem zlepsenie, ze si to uvedomuje a riesi to ako nieco, co by nemalo byt.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod shira » 09 Okt 2014, 14:21

Qaxi netusila som ze take cosi existuje a velmi vam drzim palce. len ti musim napisat, ze vzdy ked prezliekam postelne pradlo, si na vas spomeniem, ako sa mate :mrgreen: Nas maly ma taky tvrdy spanok, ze na potrebu cikat sa nezobudi, ak viac vypije tak na 100% % ss pocika, ale vieme to ustrazit tak na 1 nočnom pocikani za 2 t.v priemere.. denne cvrknutia nepocitam to je samozremost u nás, ze na wc bezi az ked ma cvrknute.i ked konecne pozorujem zlepsenie, ze si to uvedomuje a riesi to ako nieco, co by nemalo byt.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod quaxi » 09 Okt 2014, 21:30

JankaMich, ked budeme uspesne hotovi, tak nad tym pouvazujem :-)
Shira, ja som si robila nadeje, ze denne cvrkanie ho prejde pri nastupe do skoly, lebo to mi spominala psychologicka, ze casto to tak byva. Este cez prazdniny nic moc, 2-3 cvrky za den, od nastupu do skoly je to ovela lepsie, ale stale 2-3x do tyzdna cvrkne. V noci teraz na striedacku sucho alebo cvrk, taky ze to schyta iba pyzamo, takze som tento tyzden este neprala postelne pradlo - pre mna celkom zazitok :-D Zato pre dceru chodim do skolky s malou dusickou, povodne vyzerala, ze to bude lepsie, ale teraz je na tom v podstate rovnako ako bracek v jej veku. Dokonca sa tam pocikava cez spanok, co sa nam doma nestalo uz asi 2 roky. Stale dufam, ze nebude taky pripad ako on, ale asi by som sa s tym mala radsej zmierit :-/
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 18 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod Kandy » 10 Okt 2014, 21:40

Jej, quaxi, to je super vec! Tak ak náhodou budem potrebovať, vyskúšame. Ale syn je ešte malý, keď až od 6 rokov. Tiež vkuse posteľ prezliekam. Občas je to lepšie, že sa stihne aspoň začať mrviť, ale občas tak tvrdo spí, že nemám šancu. Inak cez deň si tiež zvykne cvrknúť. Ale vyzerá, že mu škôlka veľmi pomáha. Už odtiaľ nechodievam s mokrými ocikanými vecami. Učiteľky mu asi spravili cikací režim. :-D Inak on sa už chvíľu pýtal aj v noci, len nejal to prestalo. :?
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 3 dni

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 11 Okt 2014, 22:54

Quaxi,
zelam Vam, nech sa z toho dostanete.
Velky respekt pred maminou odvedenou robotou.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 8 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod snežienka » 05 Mar 2015, 15:28

Zienky, nechcem zakladat novu temu, ale rada by som sa poradila ohladom prvych nohaviciek - takych obycajnych bavlnenych. Moja mala je mala. Ledva 10kg, co do "stihlosti" oblecie 74-80 leginky. Potrebujem zohnat pre nu take male nohavicky, viete poradit, kde? Chcela som HM z bio bavlny, ale nic som tam nevidela, len vsetko vacsie velkosti. Vdaka za tipy.
Obrázok užívateľa
snežienka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 01 Júl 2013, 21:20
Počet detí: 1
1. dieťa: Láska
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 10 dní
Môj status: So whatever you want your child to become, be.

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod quaxi » 05 Mar 2015, 20:09

snezienka, ja som toto iste riesila pred 2 rokmi a vtedy som najmensie nohavicky nasla v tescu - ta ich znacka FF, velkost 18-24mes. Tak snad ich este budu mat.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 18 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod snežienka » 05 Mar 2015, 21:09

quaxi vdaka za tip, poobzeram sa po nich.
Obrázok užívateľa
snežienka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 01 Júl 2013, 21:20
Počet detí: 1
1. dieťa: Láska
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 10 dní
Môj status: So whatever you want your child to become, be.

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod luciole » 06 Mar 2015, 05:33

My sme tiez mali z tesca,su fakt mini
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 10 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod snežienka » 18 Máj 2015, 20:10

Zienky, uz dlhsiu dobu odplienkovavame (mame jednorazovky, tie ekologicke(jsie) z DM) a zatial to vyzera vselijako:
Ked je doma dole bez, tak sama ide do kupelne a vycika sa do serblika. Uz som sa tesila, ze sme na dobrej ceste ale poslednych par dni sa stalo, ze s kludom spravila mlacku na podlozke, kde sa hrala.
Ked jej dam nohavicky (inak vdaka za tip na tie Tescove) a nohavice, tak proste na to zabudne, ze nema plienocku a komplet cvrk do gatiek.
No a s kakanim to je zatial so serblikom nula bodov, lebo mala kaka postojacky. Uz aj chcela skusit do serblika, citila, ze to na nu ide, ale akosi to neslo, utekala naspat do izby a kricala, ze chce plienocku. No a ked je v zahrade, tak tam kadi, kde to na nu pride. Zavola ma, ked uz je hotovo.
Nekricim za to na nu, len jej vzdy s kludom poviem, ze nabuduce nech mi povie skor a pojdeme kakat. Resp, ze pisi sa robi do serblika.
Nejake napady ako na to odplienkovanie?
Obrázok užívateľa
snežienka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 01 Júl 2013, 21:20
Počet detí: 1
1. dieťa: Láska
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 10 dní
Môj status: So whatever you want your child to become, be.

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 18 Máj 2015, 22:23

chvalit, chvalit, chvalit
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 3 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 4 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod shira » 19 Máj 2015, 21:11

mame obdobie, ze starsi syn 4,5 r. je pocikany kazdu noc.... som na nervy z toho, uz ani neprezliekam postele podkladam ho podlozkami, paplon len vyvetram a vysusim... normalne zbytocna robota davat mu stale cciste.. na porazenie. spi ako drevo.. zobudi sa az na mokre pyzamo :cry: musela som dokupit pyzama, kazdy den treba nove
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 20 Máj 2015, 11:28

Napis Quaxi, ta je specialista. Inak moze byt za tym aj stres.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 3 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 4 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod quaxi » 22 Máj 2015, 23:25

Ja som specialista akurat na to, ako zatat zuby a vydrzat :-D
U nas to na jesen vyzeralo uz nadejne, mali sme alarm a syn sa na to budil, takze sice cvrkol, ale potom sa uz prebral a siel na wc, nad ranom ked spi plytsie sa vdaka tomu naucil zobudit na potrebu. Lenze prisli velke zmeny, nastupila som do prace, tym padom deti menej doma, kazdy den so starymi rodicmi - narocnejsi program, doma az vecer, menej oddychu... Na pocikavani to bolo citit okamzite. Alarm mohol hulakat kolko chcel, zobudil sice pol panelaku, ale syna nie, aj ked ho mal rovno pri uchu. Spi velmi tvrdo, neda sa nijako zobudit. Nastastie aspon nad ranom sa budil a uz mu zostala len jedna nehoda za noc. Davali sme ho spat skor, ale bez efektu. Nakoniec som sa vzdala, mal uz takmer 7 rokov, videla som ze uz aj on sa za to zacina hanbit, tak sme obehali vysetrenia a nasadili lieky - desmopresin. Najprv slabsiu davku, ta nezabrala vobec, tak mu dali 2nasobnu a to zatial vyzera velmi nadejne. Po par nociach na silnejsej davke sa prestal pocikavat, vydrzi az do rana. Bol dokonca aj v skole v prirode, co bolo este prednedavnom nepredstavitelne :) Lieky mu dodaju hormon, ktory mu chyba a kvoli tomu sa mu v noci tvorilo nadmerne mnozstvo mocu. Vraj je to neskodne, vsetok hormon sa do 8h vyplavi... Neviem ci tomu verit, ale uz aspon mam pocit ze prinos toho lieku na jeho psychiku je vyssi nez pripadne neziaduce ucinky. Kym ho to netrapilo, nemala som dovod to skusat. Mozno som si mohla usetrit kopu prace aj penazi keby sme mu to dali skor, zjavne ma poruchu tvorby toho hormonu, takze sa to nemohlo nijako inac vyriesit a cakala som asi zbytocne. Ale ak by mal mat ten liek aj nejake vedlajsie ucinky, predsa len to asi menej uskodi starsiemu, tazsiemu dietatu. Takto mam aspon pocit ze sme spravili vsetko pre to, aby sme problem vyriesili prirodzene. Este zdaleka nemame vyhrate, ak by mu aj lieky stale zaberali, caka nas po case ich postupne vysadenie, ked sa hormon zacne tvorit v dostatocnom mnozstve.
Neviem co by som poradila, asi najlepsie co viem poradit, je aby ste sa zariadili tak, aby vas to co najmenej otravovalo. Ja som to dlho riesila plienkami, zmestil sa este do najvacsich babatkovskych ktore nie su take drahe a nehanbil sa za to, vlastne si skor uzival ze to je pohodlne, a ja tiez, nemusela som prat :-) Ja mam stale z tejto oblasti pocit, ze sme to nezvladli, narobili kopu chyb, mozno aj tie plienky boli chybou... Ale na druhej strane bolo to riesenie, ktore odstranilo nervozitu z nehod, smradu, rozne prakticke obmedzenia (navstevy, dovolenky). Nervozita by to mozno zhorsila este viac, su deti ktore maju enurezu aj zo psychickych pricin a to sa neda odstranit tak lahko, ani lieky v takom pripade nepomozu, tak mozno keby sme sa tym nechali viac obmedzovat, viac riesili, bolo by to nakoniec aj horsie.
Z praktickeho hladiska sa mi po zruseni plienok osvedcilo davat nepremokavu podlozku s PUL zaterom (nastrihane toto frote http://www.detivbavlnke.sk/detivbavlnke ... lachtovina - 1m ma sirku 2m, ja som to nastrihala na stvorce 1x1m a to je akurat idealny rozmer na 80cm siroku postel, aj som z toho usila zopar plachiet ale tie podlozky sa lahsie vymienaju), na to frote osusky alebo uteraky aspon 2 vrstvy cca 60x70cm, na to este flisovu deku, ktora je na dotyk tepla a takmer cez nu necitit mokro, aj ked sa pocika. Na to prislo dieta, nanho dalsia flisova deka, ktora ciastocne ochrani paplon (aby som sa vyhla castemu prezliekaniu) a nakoniec paplon. Vsetko okrem paplona bolo treba kazdy den vymenit. Mala som 4 sady a kedze som uz popri praci nestihala prat kazdy den, uzivilo by sa ich aj 6. K tomu mame 6ks pyzam. V zalohe sme mali este podlozky pod pacientov, ked osusky nestihli uschnut. Pracka neprezila, uz si ideme kupit novu, aj so zabudovanou susickou (nikdy by som nepovedala, ze taku blbost ocenim :-D ).
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 18 dní

Re: učenie na šerblík

Neprečítaný príspevokod shira » 02 Júl 2015, 13:19

Quaxi, tomasko sa tiež stale pocikáva, v dec.bude mať 5 rokov. suché noci sme mali cca od 2 do 3,5 roka, potom sa narodil braček a súčasne začali prázdniny, to zvládal v pohode, potom nastúpil v sept. do školky a bum, boli obdobia, ked je pocikaný každú noc, teraz je to nepravidelné ale min. 2 x do týždňa sa pociká (sú obdobia, ked každú noc- to stále trvá) pyžamo máme na každú noc, Tomi sa zobudí až na to, že je pocikaný, pociká sa len 1x za noc, takže zhodím spod neho mokré veci, prezlečie sa sám a spí dalej (od sept. až skoro doetraz som ho nasťahovala naspať ku mne do spálne (aj tak mi v noci chodil oznamovať, že je pocikaný, v 90% prípadov, niekedy však stačilo že sa prezliekol a lahol na druhú postel - v detskej je poschodová.. neviem, ako sa to bude nadalej vyvíjať, no smnžím sa abz bol v klude, nechcem ho na to ani nijako zvlášť upozorňovať.. pračku a sušičku mááme, bez toho si neviem predstaviť, ako by sme fungovali.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Predchádzajúci

Späť na S plienkami a bez plienok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron