Odvápnenie plienok?

BKM, látkovanie , jednorázové ...

Odvápnenie plienok?

Neprečítaný príspevokod janka » 25 Apr 2011, 00:05

Tiež máte pocit, že po roku použivania sú plienky také nejaké tvrdšie? Ja používam len obyčajne bavlnené štvorce, aj som do prania miesto aviváže dávala ocot, aj tak postupne tvrdli. Skúsila som ich raz pred opraním namočiť na jeden deň do octovej vody, no vôbec to nepomohlo. Kdesi som zachytila, že sa dajú plienky zmäkčiť máčaním v kyseline citrónovej, no neviem presný návod. Viete niekto o tom niečo? Prípadne ste to robili - aké sú vaše skúsenosti?
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Odvápnenie plienok?

Neprečítaný príspevokod babeno83 » 25 Apr 2011, 12:26

no, este rok teda neplienkujeme, ale... ja pouzivam na pranie len pracu gulu alebo mydlove orechy... co sa tyka tvrdej vody, pouziivam magneticku gulu proti vodnemu kamenu - je fakt perfektna... stary vodny kamen sa mi skoro vsetok z pracky vyplavil(dovtedy som pouzivala sol, kamenozrut a pod. veci na zmakcenie vody) a novy sa vobec netvori...

ono to bude mozno skor tou latkou, alebo praskom... takyto ojem: !odvapnenie plienok! som nikdy nepocula :)
babeno83
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 24 Mar 2011, 20:02
Bydlisko: Trnava
Počet detí: 1
Môj status: ... čakáme na zuby - ale tých nikde niet :)

Re: Odvápnenie plienok?

Neprečítaný príspevokod jonki » 04 Máj 2011, 15:21

Janka o tom istom rozmyslam posledny mesiac....tiez sme vacsinou v stvorcoch a uz teraz sa mi zdaju tvrdsie ako na zaciatku....alebo ked ich napr porovnam s tymi plienkami co pouzivam ako grcky, tak su omnoho tvrdsie. Vsetko periem v slize takze to musi byt len frekvenciou prania. Ked najdes ten tip tak sa prosim podel:)
jonki
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 31 Mar 2011, 20:32
Počet detí: 2
1. dieťa: E
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: H
Rokov: 11 rokov

Re: Odvápnenie plienok?

Neprečítaný príspevokod janka » 12 Máj 2011, 22:29

jonki, nic sa mi nepodarilo zistit :( Vsade len same nepriame odkazy, ze nieco take sa niekde preberalo. Tak som vzala na skusku jeden sacok (20 gramovy) kyseliny citronovej, rozpustila ju vo vode a na pol dna tam namocila dve plienky. Potom som ich strcila do pracky s ostatnym pradlom. No nic, ziaden rozdiel nevidim, ostali rovnako tvrde. Tak ja neviem, ci je to naozaj zavapnene vodnym kamenom alebo je to nejak sprane, ze sa s tym uz nic neda robit.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Odvápnenie plienok?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 03 Jún 2012, 22:08

Mna tento problem tiez kedysi trapil, potom som sa radsej zmierila s tvrdymi plienkami. Chodievam na leto na dedinu, kde sa este placha v potoku, a tam som vzdy mala plienky nadherne makkucke, po navrate domov stacilo raz vyprat a boli tvrde ako predtym. Takze si myslim ze akekolvek odvapnenie, keby sa aj podarilo, by vydrzalo max zopar prani a mozes sa znovu snazit...
Najviac asi pomaha premnut plienky v ruke, a vraj aj susicka, ale tu ma malokto. Na stvorce sa da pouzit aj zehlenie, ak je mamicka hyperaktivna :mrgreen:
Pre inspiraciu prikladam dve diskusie o tvrdnuti a odvapneni plienok
http://www.baby-cafe.cz/modules.php?nam ... pic&t=9333
http://www.baby-cafe.cz/modules.php?nam ... ic&t=16314
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Odvápnenie plienok?

Neprečítaný príspevokod tina » 04 Jún 2012, 10:02

kto nema cas citat, tak tu je to velmi dobre zhrnute v skratke:
" Kromě uváděné kyseliny citronové se může použít i ocet. Ten dokonce rozpouští vodní usazeniny o něco lépe, ale obtěžuje zápachem. Rozpouštění solí je rychlejší a účinější při vyšší teplotě a při míchání. Takže nestačí plíny jen tak namočit do vody s kyselinou nebo octem, o hodně účinější je máchání, tak se k plínám stále dostává čistý roztok a rozpouštění usazenin pokračuje.
My máme extrémně tvrdou vodu (na čaj a kávu fitrujeme vodu přes Britu, jinak by byla varná konvice do půl roku na odpis), plíny jsem zatím jen "mnula" v ruce po uschnutí, ale už volají po pořádné dekalcinaci.
Ale na ruční máchání jsem líná. Asi plíny vyperu, následně znovu nastavím prací program na 60, ale místo prášku tam naleju litr octa a dám máchání navíc. Hlavně se nesmí dát ocet nebo kyselina zároveň s práškem na praní, ten by se zneutralizoval a prádlo by se ani nevypralo, ani nezměkčilo. Jinak samozřejmě ne v každé studni musí být extrémně tvrdá voda, záleží na horninovém podloží, ze kterého se do vody minerály dostávají. A těch, co mají pitnou vodu z povrchových vodních nádrží, se tvrdnutí prádla netýká vůbec. Povrchová voda je měkká. "
a este doplnim, ze ja miesto rucneho madlenia pradla alebo susicky vesiam pradlo vonku, vetrik to urobi...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Odvápnenie plienok?

Neprečítaný príspevokod shira » 10 Jún 2012, 21:53

liter octu na jedno pranie teda je dosť spotreba, nie? :o odkedy používam sušičku, mám extra mäkké prádlo, nedám na to dopustiť.. mama mi tiež radí, že vietor vonku má podobný efekt (len ja by som asi stále behala okolo prádla, kebyže ho mám aj vešať a zvešiavať, na to som lenivá..) ešte rozmýšľam, nepomohla by kryštalická sóda´ako zmäkčovač? pamätám na niekdajšie sušenie riflí v zime na radiatore, tie hádam stáli samé :twisted:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Odvápnenie plienok?

Neprečítaný príspevokod Norika » 10 Jún 2012, 22:01

shira píše:liter octu na jedno pranie teda je dosť spotreba, nie? :o odkedy používam sušičku, mám extra mäkké prádlo, nedám na to dopustiť.. mama mi tiež radí, že vietor vonku má podobný efekt (len ja by som asi stále behala okolo prádla, kebyže ho mám aj vešať a zvešiavať, na to som lenivá..) ešte rozmýšľam, nepomohla by kryštalická sóda´ako zmäkčovač? pamätám na niekdajšie sušenie riflí v zime na radiatore, tie hádam stáli samé :twisted:

u nas sa v zime susi len na radiatore... a pradlo presne ako pises, jedno zbieram, druhe vesiam :D
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Odvápnenie plienok?

Neprečítaný príspevokod tina » 11 Jún 2012, 11:12

mne sa tiez zdal liter vela, dala som polovicu... ale zas raz do roka to nieje az taka spotreba... a zrejma je to dobre urobit aj pre udrzbu pracky na odstranenie prip. usadenin (doporucenie od opravarov) inak normalne pri prani staci dat dve lyzice- miesto avivaze (to uz bolo rozoberane v teme eco domacnost) Zda sa mi ze to funguje lebo plienky su zas take poddajnejsie.
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Odvápnenie plienok?

Neprečítaný príspevokod shira » 11 Jún 2012, 21:38

jaj, ja som myslela že liter do každého prania :mrgreen: :roll:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)


Späť na S plienkami a bez plienok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron