Pripravenosť na príkrmy

diskusia o tom, kedy , ako a čím začať prikrmovať a potrebe tekutín bábätiek

Pripravenosť na príkrmy

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 11 Mar 2013, 00:48

Ahojte, v nadväznosti na dnešnú odpoveď v Mamiláckej poradni
http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1038
ohľadom toho, kedy prikrmovať by som rada rozvila pojem "pripravenosť na príkrmy".

Ja som nezažila pri dcére a vpodstate to nezažívam ani teraz pri synovi to klasické naťahovanie za potravou, veľa krát som počula historky o tom ako dieťa visí na rodičovi, cápe sa po jedle, strká ruky do taniera... ja to nepoznám.

Uvažujem teraz nahlas, či to pri dcére nebola aj stravovacia chyba, že u nej som úderom 6 mesiaca, začala ponúkať príkrm, presne podľa tabuliek zo stránky kojeni.net... celý pol rok to bolo trápenie, potom sa nejak rozjedla - ako som jej prestala osobitne variť a jedla naše, málinko solené a korenené, jedlá... vpodstate to trvá dodnes, je prieberčivá, vymýšľa pri jedle..... keby jej neponúkam, ju by ani nenapadlo si pýtať jesť....

Nechcem urobiť podobnú chybu pri synovi, začala som mu dávať tak halabala nejakú rozmixovanú zeleninu po troche, ale nezájem. Troška pooblizuje, ale napína ho a povypľúva skoro všetko, aj keď asi dačo prehltne, lebo v plienke som našla kúsky mrkvy...
Tak neviem, mám s tým prestať? Bojím sa však, aby som "neprestrelila", priam ma desia príbehy o tom, ako deťom museli do dvoch rokov mixovať jedlo...

Ešte uvažujem, že to má zrejme súvis so psychomotorickým vývojom, dcérka bola "lenivka", plaziť sa začala ako 9 mesačná, štvornožkovať začala v roku, chodiť ako 17 mesačná, aj sme cvičili Vojtovku okolo roku, ale to hlavne kvôli nesprávnemu vzorcu pohybu, plazila sa asymetricky...
Syn to isté, oproti rovesníkom je riadne pozadu, ešte sa nepretáča, no už to zase vidím, že budeme zase poslední... :)

Čo si o tom myslíte, mám teda prestať, alebo čo robiť? Ide mi teraz hlavne o nácvik prehĺtania, posúvania stravy jazykom, teda tie mechanické záležitosti, keďže na imunologické okno neverím.. :D
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Pripravenosť na príkrmy

Neprečítaný príspevokod Klemka » 11 Mar 2013, 09:18

Carodejnica a čo urobí, keď pri Vašom stolovaní ho posadíš na svoje kolená alebo vedľa Vás do stoličky a dáš mu pred seba misku s jedlom?
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Pripravenosť na príkrmy

Neprečítaný príspevokod fliacik0103 » 11 Mar 2013, 10:45

Chcem iba k tomu psychomotorickemu vyvoju poznatok z okolia - kamaratkina dcera zacala stvornozkovat,ked mala rok,chodit,ked mala 16m a je obrobsky jedak od zaciatku... :-)
fliacik0103
 
Príspevky: 271
Registrovaný: 16 Jún 2011, 20:58
Bydlisko: TT
Počet detí: 1
1. dieťa: Biuska
Rokov: 13 rokov, 27 dní
Môj status: Ze je uzasne byt mamou som zistila, ked som sa nou stala:-)

Re: Pripravenosť na príkrmy

Neprečítaný príspevokod reanda » 11 Mar 2013, 11:23

my sme zacali prikrmovat od 4,5 mesiaca, lebo mala pomaly priberala a vsetci ma furt stresovali, tak som to vyriesila vtedy takto.. tiez este voobec nejavila zaujem o jedlo, ked som jej dala prvu lyzicku mrkvy, len pozerala, ze co to je.. ale zvykla si rychlo, uz na treti den zjedla vsetko, co som jej nachystala.. a nema vobec problem s jedenim doteraz.. a tiez je vo vyvoji tabulkovo pozadu, bude mat za tyzden sedemnast mesiacov a este stale nenasla odvahu sa pustit chodit sama :) .. inak, keby som cakala na jej zaujem, neviem, ci by som sa dockala, lebo ona dlho vobec nepokukovala po nas, ked sme jedli, nenatahovala sa do taniera, nechcela odkusnut z jablka, ani nic take.. ked som jej dala prikrm, tak zjedla, ale inac nic.. to az teraz by jedla s kazdym :D
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 25 dní

Re: Pripravenosť na príkrmy

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 11 Mar 2013, 12:27

Klemka, ja si ho na kolená neposádzam, pretože sa držím zásady, že dieťa nemá pasívne sedieť, kým sa samé neposadí z polohy na štyroch, navyše on je ešte stále taký nemotorný, keď ho aj skúsim posadiť, tak sa skláti, nechcem riskovať jeho chrbticu. No, zase len kým by som čakala na posadenie zo štyroch, tak by to bolo v 11 mesiacoch, ako aj Naďa.... a to sa mi už zdá dosť neskoro na prvé príkrmy ... :(
Takže nechávam ho pri jedení v autosedačke, (nechcem kupovať tú plastovú obludu), tým pádom mu ani nemám ako dať misku pred neho, ale vždy keď ho "kŕmim", tak aj ja niečo jem, buď sa tvárim, že jem to jeho, alebo keď jem nejaké pečivo, tak som mu skúsila dala rožok, tak ho len tak rozmrvil.... každopádne keď jem a mám ho pri sebe, tak nezájem....
p.s. inak uvažujem teraz, že by predsa len bola chyba v stolovaní, ale ja som tak naučená aj z domu, čo vyhovuje aj môjmu mužovi, že my nestolujeme, ako sa patrí, ale kde príde, :-) teda žiadny rituál a lá dinner... hm hm hm :-(
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Pripravenosť na príkrmy

Neprečítaný príspevokod Klemka » 11 Mar 2013, 12:44

Neviem, ale ako s ním potom manipuluješ, to ho nikdy nemáš na kolená - posediačky s podporou rúk?
Moja pointa je, že malinký by mal vidieť vás, že jete a že to je zaujímavá činnosť a bude to chcieť skúšať. A skúšanie znamená prikrmovanie. Na mnoho ďalších mesiacov to je len o skúšaní a reálne to dieťa nezje nič alebo veľmi málo. Tak je to ok, jesť má až po 2. rokoch, do 2. rokov sa prikrmuje. Dôležité je toto skúšanie neodkladať, pretože áno, sú deti, ktoré keď sa toto prešvihne, tak potom o jedlo záujem nemajú.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Pripravenosť na príkrmy

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 11 Mar 2013, 13:08

No, takto, keď ho mám na kolenách, tak si ho zvyknem dávať buď tak, že bruškom je opretý o moju hruď aj sa tak zosuniem, alebo opriem, aby nebol zvislo, alebo ak je tvárou odo mňa tak to len v kresle, aby viac pololežal ako polosedel. Ale idem teraz s ním aj na fyzioterapiu, tak sa popýtam, na nejaké vhodné polohy ku stolovaniu. :-)
Lebo uvažujem, že to tak skúsim, že si ho nejak tak nechám pri sebe, nejakú polohu skúsime, a budem jesť už len s ním... budem to robiť oveľa intezívnejšie, ako doteraz...
Len som sa nad tým nejak zamyslela, že asi ak by som mala na neho čakať, presne ako píše vyššie reanda, že neviem, či by som sa dočkala.. :-)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Pripravenosť na príkrmy

Neprečítaný príspevokod shira » 11 Mar 2013, 13:15

My sme začali prikrmovať klasicky, vo veku 5,5 mesiaca, mal záujem, nikdy nevypľul, ibaže musela to byť hladká kaša. Kúsky znamenali okamžité napínanie, dusenie,vracanie. Kusovitú potravu začal jesť doslova zo dňa na deň, asi vo veku 10-11 mesiacov, bez akýchkoľvek ťažkostí. Keby sme čakali na motorický vývoj, asi by to zle dopadlo- čím bol pohybovo zdatnejší, tým horšie jedol, bol ako živé striebro, neobsedel ani 3 sekundy.. potom, ako začal chodiť (a behať), prestal priberať, dokonca mám dojem, že v istom čase aj schudol. Teraz, kebyže sa ho nepýtam, snáď ani neje, a pritom v období prvých príkrmov bol ukážkový jedák. Vtedy bol valibuk, teraz taký chrúst.. Takže mi z tohoto nejako vyplýva, že tak, ako začneme, či už dobre alebo zle, nemusí to tak fungovať aj neskôr. chcela som, aby jedol pravidelne a za stolom, teraz som rada, keď zje aspoň čosi,kým ho nepravidelne naháňam po izbe počas hry. z tohoto hľadiska sa teším na škôlku, aspoň trošku získa pravidelnosť v stravovaní..
čarodejnica, ja by som predsa len ponúkala príkrm, aj keď tam extra záujem nie je. však nasilu jesť nebude ani nedávaš, tak keď zje aspoň za lyžičku, dobre aj tak. výhoda, že dojčíš, nemusíš to až tak riešiť.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Pripravenosť na príkrmy

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 11 Mar 2013, 14:54

Ďakujem žienky, tak vidím, že to je všade kadejako... ste super, dám vedieť ako ďalej. :)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Pripravenosť na príkrmy

Neprečítaný príspevokod artemis » 11 Mar 2013, 16:22

carodejnica píše: Bojím sa však, aby som "neprestrelila", priam ma desia príbehy o tom, ako deťom museli do dvoch rokov mixovať jedlo...


My sme museli do 5 rokov mixovať jedlo :mrgreen: a sme tu :goodjob:
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Pripravenosť na príkrmy

Neprečítaný príspevokod kinsi » 11 Mar 2013, 16:52

Čarodejnica, naša sa za jedlom nikdy moc netrhala, od cca pol roka sme jej dávali ochutnávať jedlo z našich tanierov, Nikdy som jej nič zvlášť nevarila ani nemixovala. Do cca roku a pol takmer nejedla, okrem mm :) iba pár jedál, čo jej chutili - mrkva, uhorka surové do ruky, chrumky(tie hovienka) a ryžu...Každý vravel, aká bude výberčivá, ako som ju "nenaučila jesť", vtedy keď sa malo...Potom som otehotnela, mm kleslo a malá začala jesť ako drak a úplne všetko, vobec nie je výberčivá, zje s chutou ozaj všetko, aj rucolu :) Jediné čo jej nikdy nešlo boli kaše(my milujeme, na sladko). I ked teraz opat moc neje, mlieka je zas dosť :)
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Pripravenosť na príkrmy

Neprečítaný príspevokod evitentia » 11 Mar 2013, 23:01

Čarodejnica, nám sa osvedčilo kŕmiť v manduce kým ešte nesedel. Keď som jedla a zdalo sa mi, že sa zaujíma, tak som núkala. Zo začiatku chcel/nechcel, potom už som nemohla pred ním jesť hocičo nevhodné (napr. čokoládové palacinky). :)
evitentia
 
Príspevky: 41
Registrovaný: 10 Sep 2012, 10:32
Počet detí: 1
1. dieťa: Karol
Rokov: 12 rokov, 1 mesiac, 8 dní

Re: Pripravenosť na príkrmy

Neprečítaný príspevokod luciole » 13 Mar 2013, 23:34

my sme po prvych tyzdnoch absolutneho odmietania cohokolvek "babatkovskeho" presli na BLW a prestali sme riesit. Hanku som davala na brusko na nepremokavu podlozku a davala som jej kusky ovocia, zeleniny, cestoviny...nech si odzuzle co chce a kolko chce. Ked zacala sediet (az niekedy v 9mes.), tak sa krmila sama v ikeackej stolicke, neskor uz akceptovala aj jedenie lyzickou, no vzdy som vela nechala na nu, nikdy som ju nestopala. Proste co sa dalo jest rukami, jedla sama a trebars polievku som jej davala ja lyzickou, prip. vyjedla najskor huste a potom vypila z poharika vyvar :D S kuskami takto nemala nikdy problem, nedusila sa....dlho nejedla "normalne" realne sa to dalo nazvat jedenim az po roku, no teraz zje vsetko, co nezje ju, aj prve zmysluplne slovo, ktore hovori je MNAM :mrgreen:
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Pripravenosť na príkrmy

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 22 Mar 2013, 17:44

Tak hlásim, že katastrofa, najnovšie mi zatína aj pusinu, zo všetkého ho napína, či je zmixované nahladko, alebo len popučené, on to len voľne drží v puse, urobí brrrrrm a všetko oprskane....
Ja neviem. Už sa snažím tak, aby vždy som aj ja jedla, keď je on, kúpila som aj tie kukuričné hovienka, a on to len obzerá a pustí...Ja neviem, lezie mi to na nervy, či to aj na neho neprenášam, či čo...

Kinsi zaujalo ma, že si nevarila osobitne, ako si to riešila zo soľou, korenim? Varila si "diétne" a ochucovali ste na tanieri?
Ja som prestala osobitne Naďke variť až od cca roka, keď už troška soli a jemne korenia jej nemuselo nejak ublížiť, ale dosoľovali sme si aj tak...
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Pripravenosť na príkrmy

Neprečítaný príspevokod Norika » 22 Mar 2013, 19:06

carodejnica,moj maly bol do 8.mesiacov vylucne dojceny...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Pripravenosť na príkrmy

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 22 Mar 2013, 19:34

Jaj, Norika, ďakujem, asi som niečo také potrebovala počuť, lebo čo sme skupina na FB augustovky, tak to čo tie deti jedia, desiaty, obedy, olovranty 150ml, len také fukoty - a to dojčené, i nedojčené deti. Ja som z toho na prášky...
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Pripravenosť na príkrmy

Neprečítaný príspevokod Klemka » 22 Mar 2013, 21:54

Plne súhlasím s Norikou, Carodejnica, máš rok a pol na to, aby si ho naučila jesť! To znamená, že do tohto obdobia je úplne jedno, koľko zje, ak priberá a prospieva. Naozaj to nemá zmysel siliť. A prechodné obdobia, kedy nebude jesť nič aj pár dní, sú úplne normálne a budú sa vyskytovať ešte aj o rok.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Pripravenosť na príkrmy

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 22 Mar 2013, 22:31

Ďakujem pekne, Klemka, ja to vlastne všetko viem, :-( ja sem chodím hlavne na povzbudenie, lebo uz aj svokra minule, že musí papat polievocky a prečo o neucime a tak. Ja neviem v našej kultúre je tak zauzivane, že do roka musí dieťa jesť všetko. :-(
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Pripravenosť na príkrmy

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 22 Mar 2013, 22:52

Carodejnica,

naozaj sa nemusis koli tomu tolko stresovat, ved je este malicky. Moje deti v tom veku isto nemali viac ako 2 prikrmy za den a jedli to skoro v pikogramoch. Ja by som ale tiez ponukala dalej, paralelne s tym, ked konzumujes ty a jeho sestricka. U nas bola aj ona velkou motivaciou, jedavaju organizovane spolu za stolom.
A tak ako pise Klemka, po ciastkovych uspechoch prisli obdobia, ked aj 2 -3 tyzdne odmietali akykolvek prikrm.
Drzim palce.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Pripravenosť na príkrmy

Neprečítaný príspevokod Klemka » 22 Mar 2013, 23:17

carodejnica píše:Ďakujem pekne, Klemka, ja to vlastne všetko viem, :-( ja sem chodím hlavne na povzbudenie, lebo uz aj svokra minule, že musí papat polievocky a prečo o neucime a tak. Ja neviem v našej kultúre je tak zauzivane, že do roka musí dieťa jesť všetko. :-(

Carodejnica práve preto, že dojčenie nebolo normou. A v časoch, keď sme boli my deti, neboli žiadne pokračovacie umelé mlieka, ktoré dnes dodávajú matkám falošnú predstavu, že dieťa získa všetky potrebné živiny. V tom čase sa naozaj po pol roku prestávalo podávať umelé mlieko a prechádzalo sa na príkrmy. Bol to jediný možný zdroj potravy pre väčšinu detí.
Dojčené dieťa sa správa inak. Ale to, ako sa správa je normálne. Drvivá väčšina matiek, ktoré poznám a ktoré mali po pol roku dojčené deti, prešli presne týmto istým obdobím - deti jedlo "len" skúšali, ochutnávali, hrali sa s ním, učili sa jesť. Takto je to normálne. Iba to tak nevnímame.
Ak chápeme, že materské mlieko pokrýva ešte v druhom roku života takmer všetky výživové požiadavky dieťaťa, začne byť zrejmé, prečo je úplne jedno koľko príkrmov deti zjedia, ak priberajú a prospievajú (a ak nepriberajú, tak je riešením v prvom rade riešiť dojčenie).
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Pripravenosť na príkrmy

Neprečítaný príspevokod kinsi » 29 Mar 2013, 19:59

Čarodejnica, ja varím ozaj biedne, nič moc chutné neviem, ale asi hlavne preto, že ani moc nesolím, ani nekorením a tak som nemala nikdy zábrany tým malú núkať :)
Tvoje bábo je ale ešte ozaj malilinké - Kristi do roka nejedla prakticky vobec - len výnimočne si niečoho zobla z mojho taniera. Ale ja som nemixovala a ani som sa moc nesnažila kŕmiť ju tak klasicky, že o istej hodine posadím, dám podbradník a lyžičkujem rozmixované... Ona ozaj len zobala z nášho, ak mala záujem + dostávala zeleninu a ovocie na ohlodávanie :) A napriek tomu, že "nejedla" vždy krásne prospievala, jediný problém mali iba babky, lebo tým sa zdalo, že sa malá "nenaučí " jesť vtedy , keď má....Ale vobec to nie je pravda, keď som otehotnela, začala zo dňa na deň jesť ozaj krásne a všetko, aj veci, čo bežne deti neľúbia - zelenina, šaláty, tofu, robi...
Držím prsty a užívaj si dobu, keď najlepšie jedlo pre malého ešte nosíš vždy pripravené :) :dojcenie:
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Pripravenosť na príkrmy

Neprečítaný príspevokod artemis » 29 Mar 2013, 22:39

kinsi píše:...ja varím ozaj biedne, nič moc chutné neviem, ale asi hlavne preto, že ani moc nesolím, ani nekorením...

To určite nie, nepodceňuj sa , lebo najväčšie umenie je variť práve bez veľkého množstva soli, korenín a ochucovadiel...a keď to je nakoniec aj chutné tak to je vrchol kuchárskeho umenia :) neviem ako Vy, ale mňa strašne hnevajú reklamy, kde už malé deti dávajú do reklám na instatné polotovary, polievky a omáčky v sáčkoch, čo obsahujú samé zvýrazňovače chuti...och
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Pripravenosť na príkrmy

Neprečítaný príspevokod snežienka » 06 Jún 2013, 21:58

Carodejnica, ako sa dari s prikrmami?
Moja malinka ma ochvilku 8 mesiacov a my sa v podstate len dojcime. O jedlo zaujem ma - hranie sa s nim. paci a jej chrumavy zvuk :) Ked ju mam v satke a nieco tlacim, tak si vypyta a obcas aj do pusy da.
Vcera sme boli na poradni, trpla som, ci sa doktorka opyta, co vsetko a kolko uz papa. A ona sa len spytala, ci este dojcim! A to bolo vsetko ohladom stravovania :)

Carodejnica, super tema a baby dakujem aj ja za povzbudive odpovede ohladom 'posunuteho' prikrmovania nasich dojciatok :)
snežienka
 

Re: Pripravenosť na príkrmy

Neprečítaný príspevokod Klemka » 06 Jún 2013, 22:01

Snezienka, prečítaj si k tomu celý tento článok http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/prikrmy/ a zistíš, že vlastne ukážkovo prikrmuješ :)
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Pripravenosť na príkrmy

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 07 Jún 2013, 11:03

Ahoj snežienka, snažím sa, ale fakt keby som ho neponúkala, tak má v paži, on stále nesedí sám (je motoricky pomalší), takže mne na kolenách trávi málo času,
minule som mu dala na zem na puzzle do tanierika kukuričné chrumky, tak ich len povyberal dvoma prstami, ako dámička von a potom tanierikom trieskal po podlahe... keď niečo jem a mám ho na rukách, tak vezme do rúk, poobzerá a zahodí... no kopec srandy, čakám kedy začne sedieť, aby som ho nechala experimentovať... :-)
Ale to čo mu dám, už nevypľúva, teda ako čo... každopádne stále je hlavne dojčený. :-)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Ďalší

Späť na Zavádzanie príkrmov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron