Zaťatá pusinka pri príkrmoch

diskusia o tom, kedy , ako a čím začať prikrmovať a potrebe tekutín bábätiek

Zaťatá pusinka pri príkrmoch

Neprečítaný príspevokod lulu » 26 Nov 2012, 13:41

Chcem sa poradiť... ako naučiť dieťa papať tuhú stravu???
Keď sme začínali, tak sa nám pekne podarilo zjesť nejaké tie príkrmy, buď lyžičkou, alebo pitím z pohárika. Teraz sa malá zaťala a naschvál zatne zúbky (už máme tri:) ), nenechá ani kúsoček medzierky na pirechod lyžičky. Zo začiatku sme tancovali spievali, skákala som do luftu a neviem čo všetko, ako tak zjedla. Ale teraz toto, skrátka ma nepustí do pusy... príkrmy sme odkázaní dávať, keďže mliečko už niekedy nestačí.
Dnes som dala do ruky banán, no skončil všade, len v puse nie:(
Máte nejaké nápady, skúsenosti?
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

Re: Zaťatá pusinka pri príkrmoch

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 26 Nov 2012, 14:07

lulu, no ked nechce tuhu stravu, tak asi ma toho tvojho mliecka dost :) Mne neje ten moj doteraz!
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: Zaťatá pusinka pri príkrmoch

Neprečítaný príspevokod lulu » 26 Nov 2012, 14:21

No, to si ma moc neukľudnila, že nejete doteraz:(, a to už ste dosť veliký...páni, keď máš ale dosť mliečka, tak to je veľká pomoc. Zrejme to riešiš dojčením.
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

Re: Zaťatá pusinka pri príkrmoch

Neprečítaný príspevokod artemis » 26 Nov 2012, 14:53

Lulu keď Ti môžem poradiť, nenútiť. V žiadnom prípade nenútiť. Ak nechce, nemá hlad. Neumrie od hladu. Ak bude hladné zje.

Ja tu ani nemôžem napísať, v koľkých rokoch moje dieťa začalo jesť tuhú stravu, lebo by ma všetci zachloštili. Ale pre mňa je nútenie do jedla násilie, jedno z najhrubších násilí čo sa na dieťati dá vykonávať a nenútila som aj za cenu že sme veľmi dlho jedli všetko mixované. Dokonca vraj existujú štúdie, že dieťa potrebuje hrýzť a používať zuby, lebo inak sa nenaučí správne rozprávať a artikulovať. Nič z toho, rozpráva krásne a čisto.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Zaťatá pusinka pri príkrmoch

Neprečítaný príspevokod artemis » 26 Nov 2012, 14:59

Skús to čo najviac rozriediť, nech je to vodnaté, možno potom zje(vypije). Ja som pod tuhou stravou rozumela kúsky, teraz mi napadlo že myslíš asi kaše a tak.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Zaťatá pusinka pri príkrmoch

Neprečítaný príspevokod kinsi » 26 Nov 2012, 16:05

Lulu, tvoje bábo je ešte úplný drobček. Vobec nerieš jedenie, príde to samo, keď bude zrelšie. Naša tiež nič moc nechcela. okrem pár vecí (kukuričné chrumky - také tie bezchutné "hovienka", uhorku obžúvať do ruky....), každý ohŕňal nos a prorokoval, ako nikdy nebude poriadne jesť. Ale vždy krásne rástla, pila podľa ľubovole mm, ja som jej núkala jesť rozne veci z mojho taniera, nikdy som jej nič nemixovala, tobož zvlášť nevarila. Zhruba po roku a pol jej začalo chutiť a dnes je ozaj všetko - nemá problém ozaj s ničím, poje s radosťou i neochutené krúpy, ryžu, nestíham to ani dovariť :) Len neskĺzni do hľadania jedál čo má rada, prípadne do nútenia...to je najlepší sposob , ako jej jedlo na dlhú dobu znechutiť a pripraviť si pre ňu i pre seba nepríjemnosti (trápenie s jedlom) dennodenne na dlhé roky.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Zaťatá pusinka pri príkrmoch

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 26 Nov 2012, 16:43

lulu, len troska zbezne ta registujem na tomto fore, ze mas problemy s mlieckom a ze ho mas nedostatok. No, to že ti neprima inu stravu, je dostatocný dokaz o tom, ze množtvo mliecka je u vas postacuje, len si ho vyzaduje castejsie a rada trai cas na prsniku. Je to uplne normalne. Moj Tobik do roka odmietal vsetko, co sa podavalo lyzicou, čiže kašičkova stava u nas neprichadzala do uvahy. Nejaky kusok zeleniny do ruky, ci pohankova chrumka na zuzlanie mu stacila. Dokonca sme mali velmi slabe vahove prirastky. Ked mal rok vazil 8,6kg. Po roku uz aj jogurt dal par hltov ale iba ak mal v ruke lyzicku sam. To, že tvoje dieta nechce jest tuhu stravu, znamena, že ju jest neche a teda ju jest nebude. Ja som sa koli tomu dost nastresovala, pri druhom uz nebudem take nieco riesit. Ak je hladny, vie si jedlo vypytat. Nemienim mu robit opicky, prosit ho, ci nutit a ani mu ponukat nieco lakavejsej chuti. Ona sa rozpapa .... casom aj to sa musi naučit, Momentalne je sice chorý a preto neje, jedava..nie vela, ale asi mu to staci.
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: Zaťatá pusinka pri príkrmoch

Neprečítaný príspevokod lulu » 26 Nov 2012, 18:23

ďakujem babulky za odpovede. Viem, že je dobré nenútiť. Ale srdce hovorí jedno a rozum druhé:(
Ono to mliečko, keď už to tak netečie, treba niečim nahradiť. Malá inak papkala, ale prečo sa takto zaťala???
Režú sa jej teraz dvojky zuby, jeden je už vonku, tak možno aj preto nechce a celkovo je taká upišťaná, na niečo sa sťažuje, len nie vždy viem, že prečo...
...a také dobrotky jej vymýšľam...
To ste dávali zo svojho taniera a vôbec ste si preto jedlo nesolili, alebo trochu aj prichucujete? Takému krpcovi by sa asi nemalo soliť, dostávam rady typu: Veď jej to prichuť. Myslím, že dieťa nepotrebuje soľ, jemu stačia také prirodzené chute.
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

Re: Zaťatá pusinka pri príkrmoch

Neprečítaný príspevokod artemis » 26 Nov 2012, 19:00

lulu, výborne, v tomto sa riaď sa podľa srdca, nie rozumu, naozaj bábatko od hladu neumrie. Hlad je jeden z najdôležitejších ľudských inštinktov - pud sebazáchovy, neboj sa ten spoľahlivo funguje. Iba v ťažkej chorobe to treba striehnuť...ale takto neboj sa ničoho.

Keďže my koreníme a solíme, ja som varila do cca 6 rokov dieťaťa osobitne. Niekto povie, že osoliť a okoreniť sa dá dospelým potom dodatočne, ja vravím: nedá. Aj soľ a koreniny majú svoju postupnosť pri varení aby vedeli rozvinúť chuť a arómu...

Že prečo sa Ti zaťala? No to sú také otázky na ktoré môžme len odpoveď hádať :) jednoducho sa zaťala nič nenarobíš, prejde ju to. Ale 5 mikrozrniek soli jej tiež neuškodí :mrgreen: veď vyskúšaj, hlavne na tú prvú, druhú lyžičku. Potom sa rozje a už nezbadá, že tam soľ nie je. Ja som tiež trošinku solila.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Zaťatá pusinka pri príkrmoch

Neprečítaný príspevokod Norika » 26 Nov 2012, 20:00

na ake chute naucis, od takych neskor neudoucis :D ...takze naozaj, bez soli, cukru a pod...najlepsie dat do ruky kus ovocia, zeleniny uvarenej napr na pare...viem, je to dost tazke....moj zacal s prikrmami az v 8. mesiaci , dovtedy len MM...ale my sme problem s tvorbou nastastie nemali...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Zaťatá pusinka pri príkrmoch

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 27 Nov 2012, 00:54

Ono je to paradoxne, ale cim je viac MM, tym i prikrmy detom viac chutia. Myslim, ze si si to Lulu vsimla i ty sama. Kedze tu uz mliecko zvlast zvysovat nejde, treba sa naozaj obrnit jedine trpezlivostou. Treba tiez vediet, ze objem mliecka moze byt sice maly, ale objem tuku je vyssi. Takze ak pribera aspon ako-tak, tak to skusit brat pozitvne. Primati prirodzene zacinaju ovocim - ma sladku chut ako mliecko a nestraca nic z vyzivovych a chutovych hodnot ako varena zelenina.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Zaťatá pusinka pri príkrmoch

Neprečítaný príspevokod lulu » 27 Nov 2012, 16:29

Janka, asi fakt len tú trpezlivosť. Dnes mi malá vypila trochu ovocného príkrmu.
Zistila som, že jej nejdú dva, ale 4 zuby naraz, je taká upišťaná, možno ju to bolí a preto nechce lyžičku, no ťažko povedať...
Keď tak pozriem do tej pusy plnej zubov, keď jej dávam prso, no trochu ma to desí, lebo už ma párkrát potvorka zakusla. :o
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

Re: Zaťatá pusinka pri príkrmoch

Neprečítaný príspevokod zigi » 27 Nov 2012, 20:16

Lulu tak to naozaj asi budu tie zubky. Mojej Hanke ked nejake idu, tak to viem spolahlivo podla toho, ze neje vobec ale vobec nic. Ja mam z toho vzdy stresy na infarkt, ale potom sa to nejako upravi. Len trpezlivo ponukat ...to sa povie, ze? Ja viem...:mrgreen:
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 27 dní

Re: Zaťatá pusinka pri príkrmoch

Neprečítaný príspevokod lulu » 30 Nov 2012, 09:12

Nechcem to zarieknuť...ťuk, ťuk, ťuk do dreva... ale malá už asi dva dni otvára zubatú pusinku a papá lyžičkou. Šaškoviny robím stále ale je úúúžasné, keď sa dobrovoľne napapá, som rada. Fakt len tú trpezlivosť.... ach tie deti :lol:
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

Re: Zaťatá pusinka pri príkrmoch

Neprečítaný príspevokod ala277 » 30 Nov 2012, 23:34

No lulu my mame zatatou pusinku porad. Rano nesnida nic, tak ostavuju aspon ovoce a stavu pije. Ani neochutna a uz se odvraci, no nenutim ji. Hlavne vsechno chce papat sama ajak ji chci jen trosku pomoct, tak zuri, mava tou plnou lzickou, takze jidlo je vsude, na zdi, na zemi, krmici zidlicka je na osprchovani a Ada a ja taky. No tak to holt mame, jsem si uz zvykla. S jidlem si spis pohraje nez by neco snedla, hlavne se s chuti popatla, rucne vse propasiruje, sem tam neco zabloudi do pusy. Nenadelam nic i kdyz zda se mi, ze roste nejak min, ma porad neco malo pres 10 kilo a i na delku se nejak zastavila.
Jedine co by teda opravdu jedla s velkou chuti jsou kocici granule. To musim byt sakra rychla abych je pred ni uklidila. Ani konzervou nepohrdne. Takze porad musim myslet na to aby kocky nemely zradlo na dosah a pokud nestihnu dat nahoru, tak se tim Ada nacpe. A pak jeste hlina, ale to asi vsechny deti.
Taky porad vymyslim, co bych jeste uvarila a zadna slava. Sem tam neco ji, pak to koupim kvuli ni znova a pristeto do ni nedostanu. Taky zavidim kamaradkam, kterym deti krasne papaji,ale zaseaspon se ted hrne na prso, tak treba se i tohle nekdy upravi.
ala277
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 26 Nov 2011, 04:23

Re: Zaťatá pusinka pri príkrmoch

Neprečítaný príspevokod lulu » 14 Dec 2012, 08:51

Ala: No, nezávidím ti s tým papkaním, aspoň to vykriješ tým mliečkom a určite sa malá rozpapká časom.

My už máme 5 zubov, 6-ty je na ceste:) Takže myslím, že to bolo tými zubami, že nechcela nič. Stále je uplakaná a nespokojná, ale už papká ;) Síce treba vystihnúť tú správnu chvíľu, keď je aspoň trochu vyspatá, lenže to je niekedy dosť ťažké, keďže niekedy nespí celý deň. Iba pár minút na prse a potom sa strhne a šialene kričí. Neviem čím to je, asi zas tie zuby. No na čo iné by som to zvalila, než na zuby, keď jej idú tak rýchlo :mrgreen:

...tak predsa JankaMich mala pravdu, treba iba trpezlivosť:)
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní


Späť na Zavádzanie príkrmov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia

cron