Tekutiny

diskusia o tom, kedy , ako a čím začať prikrmovať a potrebe tekutín bábätiek

Tekutiny

Neprečítaný príspevokod akdarka » 05 Apr 2011, 08:51

prosim vas o radu. Maly ma 7,5mes a zatial pije iba mm. Chcem mu pomaly davat ochutnavat vodicku ked bude teplo vonku. Aku vodu davate? My doma pijeme filtrovanu, kedze mame velmi tvrdu vodu. Ale tie konvice brita su vraj dobre. V lete ked budu velke tepla tak ake je odporucane mnozstvo pre cca rocne dieta? Podla kg sa to rata? Dakujem za rady;-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Tekutiny

Neprečítaný príspevokod leelo » 05 Apr 2011, 09:58

akdarka, ani v lete sa na jeho dojceni na poziadanie nemusi nic menit:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/06/1 ... orucavach/

moja skusenost: B mal hnacku a teploty presne 7,5mesacny. zdalo sa mi, ze nema pocikane plienky, hoci sa dojcil pekne. vyriesil to moj muz, ktory sa nehystericky na to pozrel a zhodnotil, ze sa asi aj dost poti, kedze prave vtedy udreli sialene horucavy :P a bolo po probleme. ajtak vodicku nechcel, len dojcenie. od zaciatku prikrmov som mu ju davala len do poharika na nacvik, na zabavu. to bolo par kvapiek, co vzdy vypil. (mame tvrdu vodu, tak som mu prevarala. britu tiez mame, ale pre nas. jemu som z brity nedavala.)
no a potom napisala annag tento clanok a ja som sa podla neho spravala cely zvysok leta a mala som potom laktaciu tak rozbehnutu ako nikdy ;)
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Tekutiny

Neprečítaný príspevokod akdarka » 05 Apr 2011, 10:39

no uvidime teda ako bude;-) skusim mu davat len ako zabavu ked sa otepli. A prevarala si v hrnci alebo rychlovarnej konvici?
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Tekutiny

Neprečítaný príspevokod leelo » 05 Apr 2011, 10:56

neboj nic, ved vodu ma aj v prikrmoch. a v mm jej ma az-az! viem, ze v dnesnej dobe sa to pre niekoho zda nereal, ale annag to v tom clanku pekne vysvetluje.
jednoducho castym prikladanim sa tie potreby tekutin krasne pokryju. to neznamena, ze mu nemozes dat par hltov vody. ale prsnik ma prednost. aj v zaujme udrzania laktacie. no je to aj velmi pohodlne a nemusis riesit zlozenie vody, lebo mu davas svoje mliecko ;)
ja som prevarala v hrnci. my mame fakt tak tvrdu, ze kanvica je behom par dni zanesena :mrgreen:
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Tekutiny

Neprečítaný príspevokod shira » 07 Apr 2011, 08:27

leelo, aj ja sa zamýšľam nad týmto problémom..keby som v lete bola ešte na materskej, tak to neriešim, ale ja už budem v práci od polovice mája, podla situácie s malým, ale na začiatok tak na 4 hodiny. koncom júna bude mať malý 6 mesiacov, v júni by som chcela začať s príkrmami a čo najskôr naučiť na pohárik s náustkom. je šanca že sa do leta naučí piť z pohára? manžel mi bude malého nosiť na dojčenie, ale nedá sa to naozaj, aby ho nosil každú chvíľu, ked bude velmi teplo... napiť mu môže dať aj moje mliečko, nemusí to byť voda, len mi ide o ten spôsob..
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Tekutiny

Neprečítaný príspevokod leelo » 07 Apr 2011, 23:30

shira, jasne, ze ho naucis na akykolvek poharik. plynule so zavadzanim prikrmov zavedies aj tuto "hracku". uz novorodenec vie pit z poharika - instinktivne vystrkuje jazycek ako maciatko, ked mu das pod peru poharik.
ked budete cca tie 4 hod odluceni, hoci by ste boli aj viac, tak sa o jeho pitny rezim nemusis velmi obavat, on si to vynahradi, ked s nim budes. takto sa chovaju aj starsie deti - ked mamicka cely den pracuje, tak si napr. v noci tie zameskane dojcenia vynahradzaju, akoby zamerne matke zvysovali laktaciu. je to zakon zachovania dojcenia ;) ;)
no a samozrejme - od manzela bude normalne prijimat prikrmy a vodicku. ved voda je aj v samotnych prikrmoch. a ked budete spolu, budes prikladat a prikladat...
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Tekutiny

Neprečítaný príspevokod shira » 15 Apr 2011, 22:11

som na to zvedavá, ako to zvládneme.. už zostáva len naučiť sa spať pri dojčení, ak si bude vynahrádzať dojčenie v noci. lebo potom neviem, kedy budem spať :lol:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Tekutiny

Neprečítaný príspevokod zigi » 28 Júl 2011, 14:03

Ja by som len chcela nieco doplnit k pouzivaniu filtracnej konvice, na ktoru sa pytala akdarka. Citala som jeden prieskum, podla ktoreho su filtre takychto konvic idealnou zivnou podou pre bakterie a odporucaju ich pouzivat len v oblastiach s realnou hrozbou horsej kvality pitnej vody a hlavne specificky zamerane na konkretny typ znecistenia.Samozrejme za predpokladu, ze sa filter naozaj velmi casto meni. Ten filter totiz realne aj zachyti, co treba, zaroven vsak koncentruje ziviny, vdaka comu sa v nom takmer bleskovo namnozia bakterie a tie prechadzaju do vody. Takze sekundarne si mozete kvalitu vody este zhorsit. To iste sa tyka aj nadob na vodu, ktore casto byvaju v obchodnych centrach, su to tie velke plastove flase obratene hore dnom a s plastovymi poharmi na boku, do ktorych si ju capujete. Urcite ju nedavajte pit detom! Vyrobcovia to samozrejme odmietaju, ale niet sa co cudovat, ide im o kseft. Taketo veci maju vyznam v krajinach so zlou kvalitou pitnej vody, co Slovensko nie je. Viem o tom preto, lebo som sa tomu trochu venovala v praci, aby ste si nemysleli, ze som citala nejaku konspiracnu teoriu na webe ;-).
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 27 dní

Re: Tekutiny

Neprečítaný príspevokod shira » 28 Júl 2011, 14:25

v tých velkých plastových fľašiach sa množia baktérie? ako sa tam dostanú?
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Tekutiny

Neprečítaný príspevokod zigi » 28 Júl 2011, 14:31

Oni sa nemnozia v tych flasiach, ale vo filtroch. A dostanu sa tam vzduchom. Ta voda moze byt dobre, ale ked sa capuje cez spinavy filter, tak je to jedno...a nikto nevie ako casto to menia.
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 27 dní

Re: Tekutiny

Neprečítaný príspevokod estterka » 28 Júl 2011, 17:18

aha,no fajn,a napriklad u nas nie je pitna voda,ja som si aj zuby musela umyvat prvy pol rok v mineralke,lebo som mala hned traviace tazkosti.takze balenu vodu musim malej davat:(
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Tekutiny

Neprečítaný príspevokod shira » 28 Júl 2011, 21:48

[quote="zigi"]Oni sa nemnozia v tych flasiach, ale vo filtroch. A dostanu sa tam vzduchom. Ta voda moze byt dobre, ale ked sa capuje cez spinavy filter, tak je to jedno...a nikto nevie ako casto to menia.[/quote]
aha. pýtam sa preto lebo máme také dačo v robote. musím kuknúť tie filtre. ale ide odtia+ aj vriaca voda, tá by mala byť ok
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Tekutiny

Neprečítaný príspevokod akdarka » 29 Júl 2011, 08:05

ja uz toto radsej neriesim - to by som fakt nejedla, nepila nic. eliminujem vela rizikovych potravin/okolnosti tak snad budeme dlho zdravy :-) myslim, ze pre dospelych je brita OK. striedam to s obyc.vodou z vodovodu.
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Tekutiny

Neprečítaný príspevokod shira » 19 Aug 2011, 20:22

tak som sa pobavila, však malý je už 8 mesačný, tak som chcela skúsiť niečo na pitie, kedže doteraz sme okrem mm nepili nič. fajn, že som sa dušovala už v 4. mesiaci, že ako ho ja budem učiť :mrgreen: pohárik s náustkom úspešne okusuje tak ako vtedy, žiadny pokrok. predtým si dokázal glgnúť z pohára, ked ma videl piť, dala som aj jemu..teraz má zuby a zistil, že môže do pohára hrýzť (tým pádom rozlieva). no a ked som skúšala na lyžičke, zistil že do toho môže fúkať a je to bohovská sranda :o takže mm musí vystačiť asi naďalej.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Tekutiny

Neprečítaný príspevokod akdarka » 19 Aug 2011, 20:36

Môj krpec bol teraz celu dovolenku na mm. Ale teraz som si vstúpila do svedomia a idem ponúkať vodu aspoň 2-3x za den :mrgreen:
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Tekutiny

Neprečítaný príspevokod Danilienka » 14 Okt 2011, 13:28

Ahoj, ak ti smiem poradit, tak po dojceni mu davaj pomalicky aj ine tekutiny. Ja som prvu dcerku kojila 18 mes. a na rady inych som jej medzi to tak cca do 8 mes. nijake ine tekutiny nedavala a teraz s tym mame hrozne problemy...vobec nechce pit a to uz ma 2,5roka, pije len pre nieco, napr. ze bude mat rozpravku, alebo nieco take podobne, sama od seba si nevie pitat , ze chce pit... proste akosi nema potrbu pit...aspon, ze polievocky chce...
Mladsiu mam teraz 3- mesacnu a uz jej obcas po kojeni ponuknem aj trochu prevarenej vody /niekdy aj caj od 3. mes. pomoze jej aj pri prdakani/aby si pomalicky zvykala, ked chce napije sa a ked nie tak nie. Ale nechcem mat s nou tie iste problemy, ze aby sme pri kazdom pohariku pri ranajkach bojovali , aby aspon nieco vypila...tot vse...prijemne citanie
Danilienka
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 14 Okt 2011, 13:20

Re: Tekutiny

Neprečítaný príspevokod janka » 14 Okt 2011, 21:43

no neviem, tak malemu babatku, najma ak je plne dojcene, by som vodu vobec nedavala, voda praveze ZATAZUJE zaludok u takychto malych deticiek. Podla mna je to s pitim dost individualne u kazdeho dietata. Miska mi tiez dlho pit ine okrem mlieka nechcela, aj som jej davala obcas v pohariku s naustkom, no akurat to spliechala okolo seba a mala z toho strasnu srandu. No sledovala som pocikane plienky, mala ich dost, az okolo roka sa mi zdalo, ze ich ma nejak menej, tak som jej hned ponukla vodu a vtedy ju s chutou zacala pit a pije ju stale, vydatne zapija aj polievku, takze ziadne problemy s tekutinami nemame, len som vyckala na jej cas, to bolo vsetko. Mne sa to skore vytvaranie navykov u dietata nejak moc neosvedcilo, aj som sa v mnohom snazila, ze zvykat ju, tak aj to chvilu fungovalo, a potom si nieco vzala do hlavy, a vsetky navyky boli v haji, a boli sme tam, kde by sme boli, aj keby som sa zbytocne skoro vopred nesnazila.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Tekutiny

Neprečítaný príspevokod akdarka » 14 Okt 2011, 22:00

U nás začína maly pit tak naozaj tekutiny az teraz, v lete skoro výhradne na MM ( cikal napriek teplam dost) a teraz v 14mes mu zachutila voda :-) ale vzdy prioritne ponuknem prsnik az potom vodu, pripadne ked ukaze na vodu ked ju vidi na linke tak mu nalejem...takze súhlas s jankou!
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Tekutiny

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 15 Okt 2011, 00:39

Janka, mas to za 1 :-). Vylucne dojcene dietatko naozaj nepotrebuje ziadne ine tekutiny, MM ich totiz z vacsej casti obsahuje :-). POnukanie inych tekutin ako MM ma vyznam pri detoch na UM, kde dieta ma dostat len predpisane mnozstvo UM a zvysok su ine tekutiny. Kedze sa vsak v minulosti (i dnes) pouzivalo vela UM , pretrvava domnienka, ze dietatko potrebuje aj ine tekutiny.
Vodicka ci cajik predstavuju viacero problemov
- ich ponukanim sa znizuje vlastna tvorba MM,
- vacsinou su ponukane z flase (co je dalsia velka prekazka k uspesnemu dlhodobemu dojceniu),
- dietatko na rozvoj mozgu potrebuje pravidelny prisun MM, nie prazdnej tekutiny
- voda a nadoba moze byt kontaminovana choroboplodnymi zarodkami, co sa pri MM stat nikdy nemoze
Ak si mamicka mysli, ze cajik urobi babatku dobre, najlepsie urobi, ked ho vypije sama :-), uzitocne bylinky sa k babatku dostanu
Ine tekutiny ma zmysel postupne zavadzat spolu s prikrmami, v obycajnom pohariku. Najprv je to o hre a napodobnovani ostatnych, postupne so zvysujucim objemom prikrmov zacina mat nejaky zmysel. Pokial vsak mamicka dostatocne dojci, a to i vo veku 18 mesiacov moze mat dietatko dostatok tekutin iba z MM a prikrmov.
Danilienka, dojcit 18 mesiacov je na dnesne pomery skvely uspech, ale dufam, ze s podporou mamiciek na tomto fore sa ti podari dojcit este dlhsie, a to az do doby, ked uz bude bez problemov pit aj ine napoje ako MM :-). Fakt je ten, ze kebyze starsiu este dojcis, tak sa trapis s pitim menej, nakolko by jej dala MM.
Vitaj medzi nami, dufam, ze si tu najdes vela spriaznenych dusi :-)
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Tekutiny

Neprečítaný príspevokod lulu » 02 Nov 2012, 13:47

Mamičky, môže sa bábätku dávať neprevarená dojčenecká voda, alebo je nutné ju prevárať aj keď je bez CO2?
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

Re: Tekutiny

Neprečítaný príspevokod Klemka » 02 Nov 2012, 14:20

Nemusíš prevárať a v oblasti, kde žiješ, je dostatočne kvalitná vodovodná voda, nie je potrebné dávať dojčenskú vodu vôbec.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Tekutiny

Neprečítaný príspevokod lulu » 02 Nov 2012, 18:03

Klemka, a tú z vodovodu treba prevariť?
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

Re: Tekutiny

Neprečítaný príspevokod Klemka » 02 Nov 2012, 18:22

Nie, nie je pre to jediný dôvod.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Tekutiny

Neprečítaný príspevokod tina » 02 Nov 2012, 18:53

a chlor? (my radsej nosime z jedneho pramena overeneho)
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Tekutiny

Neprečítaný príspevokod Klemka » 02 Nov 2012, 19:30

Chlór sa ale neodstraňuje varom.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Ďalší

Späť na Zavádzanie príkrmov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron