Ako regulovať príjem nezdravých jedál?

diskusia o tom, kedy , ako a čím začať prikrmovať a potrebe tekutín bábätiek

Ako regulovať príjem nezdravých jedál?

Neprečítaný príspevokod Anna » 08 Feb 2012, 22:40

Dnes som bola s malým na karnevale pre také najmenšie deti, každá mamička mala doniesť niečo pod zub, aby deti mali , čo chrustať...takže sa tam objavili samé perníky, čipsy, lupienky, solené a pražené zajačiky atď.....môj malý je spoločenský človek a veľmi zhovorčivý, ale presvedčiť ho na tancovanie alebo na predvedenie masky bolo umenie, vlastne som ho nepresvedčila, nechcel odísť od stola, ani nasilu a plnými hrsťami si pchlal všetko do pusy...potom už keď bol plný čosi zatancoval, ale s tyčinkou v ruke...ja neviem, čo robiť v takých situáciách, normálne som tanier vzala a odložila, ale on sa postavil k vedľajšiemu stolu, nežijeme žiaden extrém, sladké samozrejme sem-tam dostane, ale tam normálne žr...l, každá oslava začína byť pre mňa stres...
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Ako regulovať príjem nezdravých jedál?

Neprečítaný príspevokod shira » 08 Feb 2012, 23:04

ty kokso pre najmenšie deti takéto veci? no my nie sme vzoroví jedáci, ale toto je fakt nafigu. nechápem niektoré mamičky... no ale čo sa divím, u našich išla mama dať malému zemiakovú placku, len len som stihla zakročiť. :evil: našťastie chodíme tam zriedka, a tak to aj beriem, že výnimočne može zjesť hocičo, ale musí to byť ozaj výnimočne ( a aj si uvedomiť výnimočnosť situácie..) uvidíme v neskoršom veku. predpokladám, že výsledok takýchto osláv može byť ten, že mu bude zle :roll:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Ako regulovať príjem nezdravých jedál?

Neprečítaný príspevokod Norika » 09 Feb 2012, 09:55

sama v domacnosti to vies...proste nedas...ale ked pridu do toho dalsi, rodicia,kamarati..tak je to tazke...ja zijem s nasimi, vplyv na varenie mam maly, na to co nasi nakupuju tiez...niekolko krat som im povedala,ze nechcem davat malemu nezdrave jedlo, nepochopili, robia to doteraz, nemam na to sil....nikto nechape,ze mu nechcem dat sladke, tak i tak to skonci,ze mu to dam aj ja, ked maly vidi, ze to chrume kazdy dookola....som so sestrou v obchode , ta mu kupi lizatko a da lizat este v obchode.... ja sa proste nevladzem s nimi hadat :( neda sa to :(
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Ako regulovať príjem nezdravých jedál?

Neprečítaný príspevokod estterka » 09 Feb 2012, 13:15

nasa nepozna nic z toho z domu a napriklad sladke jej nechuti vobec a ja by som nedovolila,aby jedla.a nove veci by len tak lahko neochutnala ani medzi detmi. ja som v tomto strasne radikalna,aj by som odisla,keby nahodou nechcela od toho stola ist. som extrem,ale viem preco :-)
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Ako regulovať príjem nezdravých jedál?

Neprečítaný príspevokod tina » 09 Feb 2012, 18:39

my tiez zatial byvame u svokrovcov, sice v osobitnej casti, ale sme v kazdodennom kontakte a dost som sa tohoto problemu bala a bojim, lebo svokra je dost na sladke, stale tlaci kazdemu kadejake prazdne chutovky a mne zalezi na vyzive... stale sa snazim, vysvetlujem, ze ak maleho napchaju prazdnymi kaloriami, nasytia ho sice, ale oberu o ziviny co mohol ziskat z hodnotnejsieho jedla. dalsia vec, ze ako starsia generacia niesu velmi opatrni s chemiou... nastastie zatial respektuju, ked daco zatrhnem, dokonca sa mi podarilo dosiahnut, ze ked svokru chyti krmiaci pud, da mu vacsinou ovocie, somariny dostal zatial len ochutnat. Som zvedava, ako to bude neskor, nakolko ho bude fascinovat klasicka kuchyna zalozena na bielej muke, cukre a mase plavajucom v oleji... chce to vela citu a trpezlivosti, hlavne mimo domu, nepokazit vztahy...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Ako regulovať príjem nezdravých jedál?

Neprečítaný príspevokod paulinaz » 09 Feb 2012, 23:11

baby ja mam krizu z toho ze vsetci pouzivaju margariny. ja sa toho bojim ako cert kriza, na navstevach si pytam ovocie a chlebiky a kolace odmietam. a tiez si neviem predstavit ako to bude s malym ked ho budu chciet vsetci napchat :-| ako tiez si hovorim ze prilezitostne to prezije ale ja by som si tiez len tak prilezitostne nedala nieco zle - neviem k comu to prirovnat...
Obrázok užívateľa
paulinaz
 
Príspevky: 107
Registrovaný: 04 Nov 2011, 17:32
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Tibor
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 5 dní

Re: Ako regulovať príjem nezdravých jedál?

Neprečítaný príspevokod didulka » 10 Feb 2012, 13:13

Ja som radikalna tiez ako ester.
Sara nedostava nic nezdrave. Obcas dostane kus bieleho chleba, to je vsetko. Raz jej dalo dievcatko odkusnut z keksika na ihrisku a potom mi grcala doma ako sakal. Ma alergiu na mlieko. Takze musim davat naozaj velky pozor.
Obcas sa s niekym z rodiny musim kvoli tomu pochytit, ale potom je zas na chvilu pokoj.
A nikdy ju nenechavam bez dozoru mna alebo manzela, aby jej ani nahodou niekto nieco nestrcil.
Medzi deti kde sa podava nejake jedlo nechodime.
Ked niekam idem, tak mam nachystame jedlo vzdy so sebou. Nakrajane ovocie, zeleninu a chrumky z cistej pohanky. Vcera dokonca jedla surovu cibulu. :-D
Tym, ze jej nedavame nic z nasej stravy ani z nasich tanierov, tak ju to vobec nelaka, ani len ochutnat.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Ako regulovať príjem nezdravých jedál?

Neprečítaný príspevokod shira » 10 Feb 2012, 13:34

my nie sme z daleka tak radikálni, ja nie som toho zástancom, pokial samozrejme dieťa nemá nejaké alergie a ochorenia. nemyslím, že by mu občasné jedlo nespadajúce do našich predstáv ublížilo, z našich tanierov ochutnáva- nemienim z neho vychovať ani vegána ani makrobiotika. nemám tiež rada prieberčivých ľudí, že toto nejem- tamto nejem, a nechcem, aby moje dieťa bolo také. doma jeme hlavne zeleninu, veľa v surovom stave, mäso jeme aj budeme, sladkosti a múčne jedlá nám nechutia, ja ani chlieb nemusím, takže si myslím, že ked inde poje niečo iné, nevadí. hlavne dávam pozor, aby to neboli jedlá ťažké na žalúdok, krížom krážom, aby mu nebolo zle. proste všetko s mierou.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Ako regulovať príjem nezdravých jedál?

Neprečítaný príspevokod tina » 10 Feb 2012, 14:33

iste to je otazka, co je vlastne zdrava strava... kazdy si to predstavuje inak. My s muzom jeme vsetko, z ovocia,zelenin,strukovin,obylnin,masa,, mne ide skor o kvalitu surovin a formu pripravy, v tom som z dlhodobeho hladiska striktna, kratkodobo nevadi .....som velmi nerada prieberciva, no inak by mal maly na taniery kazdy den maso s knedlou,cestovinami,ci chlebom, alebo dake buchty.
myslim, ze take zakazovanie u dietata sposobuje skor pravy opak, zaujimalo by ma, kade vedie ta spravna cesta,, ist prikladom, vari to staci?
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Ako regulovať príjem nezdravých jedál?

Neprečítaný príspevokod estterka » 10 Feb 2012, 15:22

ved prave,pre mna su v stravovani prikladom ludia,ktorych deti su uz v puberte,su extremne zdrave,nikdy nejedli sladkosti a su prevazne na surovej zelenine a ovoci. uzasne! sme to co jeme ;) nemyslim si,ze zakazovanie v pripade,ak dieta pozna chutne zdrave alternativy sposobuje opak. a rovnako si myslim,ze kym to nezrave nepozna,zje aj zdrave. a u takto malych deti sa to da perfektne odkontrolovat este.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Ako regulovať príjem nezdravých jedál?

Neprečítaný príspevokod Anna » 10 Feb 2012, 15:40

Isť príkladom je asi to najdôležitejšie, ale čo keď sme odchovaní na klasickej kuchyni...v našej domácnosti sa snažím , aby sme žili zdravo, ale napr. v nedeľu chodíme na obed ku svokre, tam je tá pravá klasická kuchyňa, tiež to budem skôr riešiť tak, že občas všetko, ale s mierou a hlavne občas, dôležité je skôr naučiť jesť to zdravé, aby neodmietali deti chuť takých potravín, lebo nezdravému sa každý priučí skôr či neskôr sám...zakazovať úplne sa asi nedá , do budúcnosti si dieťa svoje aj tak ochutná, sme predsa od prírody zvedaví, takže skôr nemať doma príležitosť jedávať často nezdravé, no ale napr. dnes mi manžel kúpil dezert, lebo je deń manželstva, čo som mu mala povedať, viem, že si ho kúpil hlavne pre seba...na stretnutiach už nemám silu úplne obmedzovať, žijeme veľmi spoločensky a malý keď sa hnevá tak poriadne, keď som ho odťahovala na oslave od stola ,tak kopal, rukami, nohami, kvičal a volal chcem papať...to je jednoducho pre moje srdce veľká adrenalínová záťaž...v takých situáciach aj tak chce to neochutnané a prichystané zjem väčšinou ja zo stresu...krotiť taký temperament medzi ľudmi zakaždým a odísť už len kvôli sebe sa mi nechce, rada sa stretávam s ľudmi a tu naozaj každý každého pozná...takže sumár: doma zdravé a vonku občas aj to nezdravé/keď sa tomu nedá zabrániť,ochutnať,patrí to k životu,nie som žiaden ortorektik ani askét/ a hlavne ísť doma príkladom/vonku sa nie vždy dá neochutnať nejaké tie špeciality/. Obom chutí a zdá ,že aj malému všetko...takže aspoň doma naozaj selektujem a na návštevách si vyberám, čo ochutnám, ale manžel rád ochutná všetko, nechcem sa kvôli tomu rozviesť...
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Ako regulovať príjem nezdravých jedál?

Neprečítaný príspevokod didulka » 10 Feb 2012, 16:07

My s manzelom nejeme velmi ukazkovo, ale u nas sa to meni. Aj jemu sa zapacil tovar v bio-obchodoch, tak skusame nove veci. Snazim sa napriklad u nas uplne zlikvidovat navyk na mliecne vyrobky. A dost sa mi dari. Manzel minule urobil zemiakovu kasu z ryzoveho mlieka. Beriem to ako pokrok. Velmi dbam na kvalitu potravin v poslednej dobe. Preto mam uz problem ist do restauracie.
Tiez si beriem priklad z inych deti a ich rodicov. Sara si uz sama pyta jedla. Pjuku(polievku), jablko, guliguli(ribezle), papajku(paradajku). Len je dost prieberciva co sa tyka kvality. Niektore veci mi nezje v nebio kvalite. To je pre mna velmi zaujimave. K bananom sa pridali uz aj paradajky. Nejako extra mi to nevadi, len je to dost obmedzujuce hlavne ked cestujeme brat so sebou aj zeleninu a ovocie.
Verim, ze v nej vypestujem navyky, ktore si so sebou ponesie cely zivot.
A hlavne je este malicka. Nepotrebuje testovat kadejake hluposti, konzervanty, farbiva. Cim dlhsie bude zit bez tychto sprostosti, tym lepsie.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Ako regulovať príjem nezdravých jedál?

Neprečítaný príspevokod shira » 10 Feb 2012, 21:42

anna, u nás veľmi podobne, aktívny život.. dnes ma skoro vykotilo lebo malý dostal kúsok čokolády čo návšteva doniesla, ja som nebola ešte doma.. nuž, ja sladkosti nejem, iba zriedka, tak mi to príde u dieťaťa úplne des, a také že čipsy a kraviny doma nedržíme, v aute ale nonstop chrúme nesolené kukuričné chrumky, to je ok. určite je najdôležitejšie ísť doma príkladom. je to tak so všetkým, dieťa sa stretne vonku so všetkým možným, nesprávnym atď všetko môže skúsiť, ochutnať, to je ok, ale doležité je, že to považuje nie za normu,ale za výnimočnú situáciu. tento vzor dáva rodina, netýka sa len stravovania- proste to, čo dieťa doma vidí, považuje za akúsi normu, návod, ktorý si nesie so sebou do života. napríklad ja ako dieťa som mala rada stanovačky, kde sme jedli sáčkovú polievku a tú som zbožňovala. vedela som, že to sa je iba raz do roka na stanovačke. taktiež ked vyleziem na kriváň, dostanem horalku a paštikový chlieb, čo sme doma samozrejme nejedli :lol: tiež si na výstavu psov neberiem zeleninový šalát v miske ale kúpim cigánsku v žemli, doma nejem ani žemlu ani cigánsku.
čo sa týka reštaurácíí, tak to mám práveže rada, lebo mám rybu a šalát bez roboty ;) no teraz je to už horšie, lebo namiesto hovenia pri večeri naháňame na striedačku dieťa :lol:
ked sa robia detské akcie, lepšie by bolo, keby mamičky chystali ovocné misy, sušené ovocie a oriešky na zobkanie.. namiesto pečenia koláčov. u nás doma sa zobká aj mrkva, kaleráb... to by sme si asi my tu z fóra museli urobiť spoločnú akciu 8-)
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Ako regulovať príjem nezdravých jedál?

Neprečítaný príspevokod Anna » 10 Feb 2012, 22:38

Presne tak Shira...spoločná akcia fóra.No nedá mi nespomenúť to ,že dieťa je zrkadlom rodičov, náš malý sa všade zdraví aj pri jedle, o všetko prosí/ prosí aj keď sa chce hrať/, ďakuje, k tomu manželov čierny humor, Shira, ty poznáš manžela, vieš aký to je kecálek s pamäťou na počutého slovo, náš malý je rovnaký, temperament oboch,ale okolie vraví, že aký je slušný, tak si sakra hovorím, že sa k sebe chováme asi dosť slušne--..pozor na deti, náš malý si napr. pamätá výroky ľudí a ich správanie a o tom normálne rozpráva a vtipkuje...dnes ma mrzí, že som nevedela pochopiť, že na deň manželov manžel nemal chuť zjesť zdravé jedlo, ale tresku šalát s krásne dlhou bezcennou bagetou,ktoré kúpil spolu s dezertom pre mňa k dnešnému sviatku. ...No a náš malý čumel na slušnú výmenu názorov a hlava sa mu otáčala rýchlosťou vypovedaných argumentov , ale nakoniec sme si dali božtek na zmierenie, čo náš malý obstojne okomentoval...tak dúfam, že si odnesie rozuzlenie hnevu oboch a nie tú tresku s bagetou.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Ako regulovať príjem nezdravých jedál?

Neprečítaný príspevokod shira » 10 Feb 2012, 23:05

kdesi som čítala, že dieťa by nemalo byť izolované ani od konfliktov medzi rodičmi, pretože konflikty patria k životu. odnáša si z toho vzory, že konflikty vznikajú síce,ale dajú sa riešiť kompromisom.. samozrejme je vhodné, ked sa jedná o konštruktívne hádky... a to musia partneri najprv vedieť zvládnuť.údajne nie je dobré "ututlávať" úplne všetko pred deťmi- učia sa takto riešiť spory podľa vzoru rodičov. váš malý musí byť na základe vás dvoch parádne číslo a ver tomu, že výsledok vášej výmeny názorov mu utkvie v pamäti určite viac, než treska ;)
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Ako regulovať príjem nezdravých jedál?

Neprečítaný príspevokod Anna » 11 Feb 2012, 13:56

Ja som to tiež čítala, že dieťa sa musí zúčastniť konfliktov, ale dobre zládnutých, tak ja som ten, kto sa to učí, ale ide to...manžel zvláda hádky ukážkovo, ja som plná emócii, ale keď príde na mňa zlosť tak začnem pomaly počítať do desať alebo prípadne odídem do vedľajšej izby na pár minút, kde urobím zopár nádychov a výdychov ...takže keď ma naštve malý a nepočúvne dám ho do jeho izby a poviem mu, že som nahnevaná a nebudeme sa spolu hrať, lebo robí veci, ktoré sú nebezpečné, ono to funguje, lebo potom s plačom pribehne, že prepáč, už nebudem...ale je to fakt už pri extrémnej vývrtke...
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Ako regulovať príjem nezdravých jedál?

Neprečítaný príspevokod janka » 13 Feb 2012, 00:21

Tak ja nie som nejaky zurivy zastanca super zdravej vyzivy, obcas ked si citam napriklad toto forum, tak mam dojem, ze my sa teda stravujeme dost mizerne, Miske nemam poblem napriklad obcas uvarit puding, tiez pozna odo mna mucne jedla, posledne to boli lievance (biela muka, mlieko, cukor, vajicko - ano, same pochybne ingrediencie), akurat si davam zalezat, nech jedava aj dost obilnin (myslim inych nez bielu muku), zeleniny a strukovin. Do dvoch rokov som jej nedavala ziadne sladkosti, ked jej niekto nieco strcil ("ty si ale mile dievcatko, tu mas cokoladku" - to nechapem, takto tlacit do rocneho dietata) a nedalo sa odmietnut, tak som to konfiskovala, takze sa naucila pochutnat si na ovoci, orieskoch, tekvicovych semiackach a podobne. Ale po tych dvoch rokoch z toho uz nerobim tragediu, ked zje aj nejaku nie prave zdravu sladkost. No ale ked idem do "realneho sveta" a vidim rovnako stare dieta ako Miska drzat v ruke flasku od kofoly a popijat z nej ocividne ten povodny napoj... alebo dnes som s nou bola na detskom karnevale a detom v maskach tam zadarmo davali hot-dogy... tak si naopak pripadam ako prilis zatazena na zdravu stravu.

Ono ked mam zit spolocensky a dieta tiez, tak to k tomu asi patri, ze sa clovek musi aj trochu prisposobit spolocenskym zvyklostiam. Ja sa snazim, ked niekam ideme, aby sa Miska predtym dost najedla, aby potom od hladu netlacila do seba kvanta kadejakych sprostosti. Zakazovat to sa mne velmi nepozdava, lebo podla mna potom, ked sa dostane spod mojho dohladu, tak bude ako odtrhnuta z retaze ohladne vsetkeho toho zakazaneho ovocia. Takze skor nacit dieta konzumovat aj take nie prave zdrave veci, no s mierou. Tiez deti maju vacsiu potrebu sladkej chuti nez dospeli, takze snazit sa im toto naplnat nejakym rozumnym sposobom, ci uz susene ovocie, alebo kadejake dezerty zo zdravsich surovin nez z rafinovaneho cukru, napriklad uplacat nieco zo sladu, burizonov, orieskov, aby si to nemuselo doplnat kadejakymi tycinkami napchatymi bielym cukrom a chemiou. Akurat je to o dost narocnejsie na pripravu :(
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Ako regulovať príjem nezdravých jedál?

Neprečítaný príspevokod Anna » 13 Feb 2012, 12:03

Presne Janka, mne sa všetci čudujú, že sa mi chce so všetkým tak "babrať"...
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Ako regulovať príjem nezdravých jedál?

Neprečítaný príspevokod artemis » 13 Feb 2012, 13:11

Anna píše:Dnes som bola s malým na karnevale pre také najmenšie deti, každá mamička mala doniesť niečo pod zub, aby deti mali , čo chrustať...takže sa tam objavili samé perníky, čipsy, lupienky, solené a pražené zajačiky atď.....môj malý je spoločenský človek a veľmi zhovorčivý, ale presvedčiť ho na tancovanie alebo na predvedenie masky bolo umenie, vlastne som ho nepresvedčila, nechcel odísť od stola, ani nasilu a plnými hrsťami si pchlal všetko do pusy...potom už keď bol plný čosi zatancoval, ale s tyčinkou v ruke...ja neviem, čo robiť v takých situáciách, normálne som tanier vzala a odložila, ale on sa postavil k vedľajšiemu stolu, nežijeme žiaden extrém, sladké samozrejme sem-tam dostane, ale tam normálne žr...l, každá oslava začína byť pre mňa stres...


Ahoj Anka, nerobila by som si vôbec ťažkú hlavu. Karnevaly, narodeniny, Vianoce, Veľká noc, MDD, či sv.Valentín a podobne, to sú všetko príležitosti kedy si dieťa aj dospelí radi zamaškrtia. Nie je na tom nič zlé, u detí tobôž nie (dospelý musí vedieť či to znesie jeho žlčník a podobne).

Dôležité je, aby sme sa v iné bežné dni stravovali aj s deťmi racionálne.

Veď aký by to bol nudný a fádny život bez drobných prehreškov? Človek prirodzene inklinuje k sladkostiam a to sa nedá uňho potlačiť tak, že dieťaťu zatajíme že sladkosti existujú. Skôr či neskôr na to dieťa príde, a ak mu sladkosti nedoprajeme ako rodičia, keď bude väčšie si ich bude zaobstarávať samo.

Je to otázka skôr toho, ako dieťa dokážeme výchovou usmerniť aby sa ovládalo a malo sebadisciplínu i v jedení. U tak malého dieťatka so sebadisciplínou ale určite nepochodíš. Skôr usmerňovať v kultúre jedenia, (nedovoliť mu pchať si do úst všetko naraz a v takých sústach) to konzumáciu aspoň spomalí :mrgreen: Niekedy pomôže aj poznanie na vlastnej škode, keď sa preje sladkostí až mu je zle.

Každopádne ja osobne svoje dieťa nechám maškrtiť keď je oslava, prečo nie.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Ako regulovať príjem nezdravých jedál?

Neprečítaný príspevokod tina » 13 Feb 2012, 16:05

suhlasim, a k tomu je potrebne byvat bud samostatne, alebo s ludmi, ktori maju podobne presvedcenie, aby kazdodennost nevyzerala tak, ako ste opisovali prilezitostne akcie...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Ako regulovať príjem nezdravých jedál?

Neprečítaný príspevokod shira » 13 Feb 2012, 16:35

juj veru to je pravda, keby sme bývali pri mojej mame, to by bolo ťažké. neter má 6 rokov a už musia kontrolovať váhu a obmedzovať...ako aj segra, švagor a mama- striedavo sú na diéte a striedavo zase priberú naspäť. my ked prídeme, tak na nás len kukajú, či my vobec jeme :mrgreen: pri každom príchode 10 min. komentár, že akí sme hrozne chudí. neter po každom jedle pýta sladké a na tanier naloží tolko, čo ja zjem na dve porcie. mama vypeká koláče a stále vyvára :o a len tlačí do všetkých, nakladá na stoly a ponúka :-| ked spomeniem Bukovského, tak mama chytá infarktové stavy, že on všetko zakazuje, ved to by hádam ani nič nemohli jesť.. a to on nie je nijaký radikalista, úplne v pohode strava.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Ako regulovať príjem nezdravých jedál?

Neprečítaný príspevokod Anna » 14 Feb 2012, 12:23

Ja som sa vyjadrila v podobnom duchu pred pár dňami v tejto téme, ale tiež sme štíhli celá rodina, taže všetci si myslia, že hladujeme.Aj v našej rodine sú obezity u detí, ktoré sú kontrolované v zdrav. zariadeniach, takže toto je pre mňa memento, nie je jednoduché priberať, ale ....u dieťaťa ešte ťažie, lebo mentálne nechápe prečo.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Ako regulovať príjem nezdravých jedál?

Neprečítaný príspevokod janka » 14 Feb 2012, 15:31

shira, Anna, ja u nasich nastastie problem so stravou nemam, mama ma za sebou rakovinu prsnika, takze ona si teraz dava sakra zalezat na strave. S jedlom a sledovanim postavy to ja mam u svokrinej rodiny, tam najprv ze aka som krasne stihla (nemyslim teraz v deviatom mesiaci :D ), ale vzdy bedlivo sledovali, ci nahodou na mne nezazru nejake to kilo navyse a vzdy to vydatne komentovali, ze urcite som trochu pribrala, ze mam trochu buclatejsie licka atd... strasne neprijemne mi je to. A tiez vraj to som stastna, ze to mam geneticky, taku postavu. No... neviem po kom. Skor ked sa pozriem na ich styl stravovania sa - medzi hlavnymi jedlami je vzdy nieco vytiahnute na stole, vzdy nieco napecene, a tlacia to do seba od ranajok do obeda, od obeda do vecere. Ja si dam ranajky, obed, veceru, obcas zobnem nieco pomedzi to, ale malo, potrebujem pomedzi to v klude vyhladnut, inak mam z toho krce v bruchu, ked stale nieco pojedam. To asi tiez urobi dost, clovek ani nemusi zmenit stravu, len ten sposob jedenia, a hned pekne odlahci organizmu.

Ja teda u nas nic nejak strikne nezakazujem, sama som zavisla na cokolade, nie som ochotna sa vzdat dobrej domacej klobasky alebo udenej slaniny :P a rozhodne nevyradim z jedalnicka mliecne vyrobky, aj ked sa o nich teraz tolko diskutuje, ze nie su najlepsie. No vsetko s mierou. To by som rada vypestovala aj u deti, nech to zas nie su nejake fajnovky, no nech vedia, co je poriadne jedlo a co je pochutina. Ze ked su hladne, lepsia je zeleninova polievka ci rizoto nez piskoty a ine zufalstva.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Ako regulovať príjem nezdravých jedál?

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 23 Mar 2012, 21:40

...tak presne toto riešim teraz aj ja...a to má malá sotva trištvrte roka...minule na návšteve u svokrovcov sme sa pochytili, lebo jej svokra ponúkala z koláča, štipkala minikúsky a strkala jej ich do pusy :evil:, kým som rázne nezakročila...a potom ju nosila na rukách a provokatívne hovorila ..."nič sa neboj, keď sa mama nebude dívať, dáme aj koláčik aj šunčičku..." skoro ma vystrelo, taká som bola nahnevaná...navyše sme sa potom ešte všetci chytili pri nedeľnom obede, keď som zahlásila, že moje deti nebudú poznať nič také ako salámy typu malokarpatská, párky a spol, nepodržal ma ani manžel, vraj nie je normálne, aby som upierala deťom jedlo...no des, ešteže k svokrovcom chodíme len raz za čas...budem musieť striehnuť a zrejme aj veľa argumentovať, už teraz počúvam vety typu, že dieťa vychovávam podľa knižiek a som príliš nadšená prvomatka, čo malú nespustí z očí a je príliš upäťá :?
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní

Re: Ako regulovať príjem nezdravých jedál?

Neprečítaný príspevokod Norika » 23 Mar 2012, 22:41

cottoncandy píše:...tak presne toto riešim teraz aj ja...a to má malá sotva trištvrte roka...minule na návšteve u svokrovcov sme sa pochytili, lebo jej svokra ponúkala z koláča, štipkala minikúsky a strkala jej ich do pusy :evil:, kým som rázne nezakročila...a potom ju nosila na rukách a provokatívne hovorila ..."nič sa neboj, keď sa mama nebude dívať, dáme aj koláčik aj šunčičku..." skoro ma vystrelo, taká som bola nahnevaná...navyše sme sa potom ešte všetci chytili pri nedeľnom obede, keď som zahlásila, že moje deti nebudú poznať nič také ako salámy typu malokarpatská, párky a spol, nepodržal ma ani manžel, vraj nie je normálne, aby som upierala deťom jedlo...no des, ešteže k svokrovcom chodíme len raz za čas...budem musieť striehnuť a zrejme aj veľa argumentovať, už teraz počúvam vety typu, že dieťa vychovávam podľa knižiek a som príliš nadšená prvomatka, čo malú nespustí z očí a je príliš upäťá :?


musis sa veeeelmi obrnit, a nedat sa...my mame s mojimi rodicmi spolocnu domacnost,kuchynu,som bezradna...maly si zvykol na nezdravu stravu :(
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Ďalší

Späť na Zavádzanie príkrmov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron