Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

diskusia o tom, kedy , ako a čím začať prikrmovať a potrebe tekutín bábätiek

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod doominika » 31 Jan 2013, 14:35

Mamamima,

myslim, ze to nema ziaden efekt. Vsak skus si dat tej cokolady castejsie a mozes odsledovat, ci nahodou tvoje deti nie su "cokofili" :) . Ja pijem aj kavu, aj cierny caj, aj jem dost cokolady a vsetkeho ineho (okrem tvrdeho alkoholu sa v nicom neobmedzujem) a na maleho spanok to nema absolutne ziaden vplyv. Jedine co pozorujem je, ze skor zaspi, ked je vyjaseny, ale to je normalne.
doominika
 
Príspevky: 59
Registrovaný: 15 Mar 2012, 20:33
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Alexander
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 19 dní

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod lulu » 31 Jan 2013, 16:34

...ja už sa vytešujem aj z čierneho čaju, začala som si koreniť jedlo a sem tam si šupnem aj štipľavé o surovom cesnaku a cibuli ani nehovorím
he-he a najnovšie sa chystám si šupnúť deci červeného vína, páni, to bude ale žúrka :mrgreen: ...nech sa chuťové poháriky troška vytešujú... :mrgreen:
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 31 Jan 2013, 23:14

Dakujem Vam za odpovede,

a aj ked sa zhodnete na tom, ze cokolada na ich stav bdenia efekt nema, vzhladom na to, ze som toto podozrenie vyslovila na zaklade vlastnych skusenosti uz viac krat, preventivne ju vynecham. Po poslednom zazitku na nu ani nemam chut.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 01 Feb 2013, 00:29

mamamima, samozrejme, ak ty sama mas odpozorovane, ze ta kontkretna potravina ma vplyv na spravanie deti. Pretoze ty jedina ich poznas najlepsie, tak ju mozes obmedzit.
Avsak po nejakom case sa k nej skus vratit a sama uvidis. Nie nevyhnutne to znamena, ze uz ju nebudes jest vobec :)
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod Kandy » 10 Okt 2013, 13:54

Myslím, že pohárik, či dva neuškodia. Ak si dlhšie nepila, tak ti to podľa mňa aj bude stačiť. ;-) Ja si tiež občas dám a na malom nič nepozorujem. Neodsávam ani nič také.
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod artemis » 10 Okt 2013, 15:43

Kandy píše:Myslím, že pohárik, či dva neuškodia...


Ale nie pálenčenieho :mrgreen:

Víno max 4 dl , pivo dva, či trikrát po 0,3 dl , či nejaký vermut podľa mňa by nemali uškodiť ... ale vlastnú skúsenosť nemám...to len tak odhadom :)
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod kinsi » 10 Okt 2013, 16:03

Podľa mňa jednorazovo nevadia ani 2l vína. Žena sa dostane do stavu opilosti a vtedy má povedzme 1,5promile alkoholu v krvi. Pochybujem, že by dochádzalo ku koncentrácii požitého, vstrebaného alkoholu kolujúcemu v krvi v materskom mlieku, čiže ak by sa aj hladina alkoholu v mm rovnala hladine v krvi, nič sa bábatku nestane, čo by sa v tej dobe i plne dojčilo. Len si Lulu zaisti, aby si v prípadnom stave opilosti nechtiac neublížila malej, prípadne jej starostlivosť nezanedbala (ak ozaj plánuješ vyhodiť si z kopýtka, tak zaisti malej nonstop opateru triezvej osoby, aj v noci, aby si malú nezaľahla). Dojčenie nie je v tomto prípade ten problém.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod Kandy » 10 Okt 2013, 16:38

Artemis, myslela som vína. :mrgreen: lulu ho vo svojom príspevku spomínala, tak mi ani nenapadlo konkretizovať pohárik čoho, tak ďakujem za upresnenie. :D
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod artemis » 10 Okt 2013, 17:49

kinsi píše:Podľa mňa jednorazovo nevadia ani 2l vína...
:o :mrgreen:

Záleží od časového úseku v ktorom sa realizuje konzumácia :mrgreen: Aby som nebola z dvoch litrov opitá na mol pomaly do bezvedomia, to by som musela konzumovať po čiastkach v priebehu cca 12 hodín...(a aj tak by som mala na druhý deň čo robiť) ale vypiť 2 litre vína za 3-4 hodiny to som sa už dlho neodvážila, a ani neodvážim :D
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod kinsi » 10 Okt 2013, 18:05

Artemis, ja som to len tak odhadla (asi nie uplne presne,som prakticky odjakživa abstinent), ale chcela som tým povedať, že sa može, ak chce, jednorazovo kľudne poraidne opiť, pokiaľ si vie zabezpečiť niekoho triezveho ku nim na dohľad k malej. Obsah alkoholu v mm bude len stopový aj v prípade, že lulu bude takmer v bezvedomí (lulu prepáč, nemyslím to osobne, si len príklad :) ), čiže sprosto povedané, dojčiť može aj ožratá, ale nie zodpovedne sa starať o dieťa. Čiže problém s jednorázovou "opicou" dojčiacej ženy nie je v dojčení, ale v riziku, že pripitá žena sa nemusí dokázať adekvátne postarať o bábatko.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 10 Okt 2013, 18:28

My pouzivame poldecak Becherovky ako liecbu v pripade, ze sa doma vyskytne nejaka crevna pliaga. Funguje spolahlivo :-) A pocas kojenia som to tiez 2x vyuzila, na dietati nebolo nic poznat, aj ked sa potom intenzivne kojilo. Vtedy som to pozerala a vraj v mlieku je asi tolko alkoholu (promile), ako ma matka v krvi. Nezostava tam, takze ked klesne matke promile v krvi, klesne aj v mlieku. Netreba teda odsavat, staci vytriezviet. Kolko promile mozes mat, sa da orientacne pozriet na roznych webovych kalkulackach, aj casova zavislost - ako rychlo klesa. Babatku alkohol v malickom mnozstve neskodi, ved aj mnohe lieky (napr. proti kaslu) obsahuju alkohol a napriek tomu sa predpisuju aj detom do 1 roka.

Orientacne: ked si das naraz 2 poldecaky tuheho, alebo 3-4 pohare vina, je to asi 40g alkoholu (a myslim, ze nezvyknutej osobe na naladu bohate postaci). U 65kg osoby to znamena, ze max. ma asi 0,7 promile a na nulu klesne priblizne do 5h. Uz po hodine ma asi 0,55 promile, takze staci nejako odlozit kojenie o hodinku, a je to uz o dost lepsie (ved ked sa ides odreagovat, asi nebudes mat dieta stale pri sebe, aby si kojila okamzite po vypiti). 0,55 promile znamena, ze z 200ml mlieka ziska dieta 1.1g alkoholu. Vsimni si pomer 1,1g na povedzme 12kg dieta oproti 40g na 65kg matku. U dietata samozrejme treba ratat, ze ucinok je priblizne 2nasobne silnejsi. Zodpoveda to teda stavu, akoby si dospelak vypil 12g alkoholu, co je obsah jedneho deci vina. Takze tak dopadne tvoje dieta - mozno bude trochu lepsie spat, alebo bude mierne aktivnejsie, drazdivejsie, ale zmena nalady by bola porovnatelna napr. s prechladnutim, unavou po narocnom dni a pod. Ak budes bez dietata este 3-4h po piti, mas uz alkoholu tak malo, ze sa nad tym vobec netreba zamyslat. Ale ak by si sa poriadne opila (1,5-2 promile), v takom stave kojila a dieta by vypilo dostatocne vela mlieka, mohlo by sa aj opit :-) Problem by vsak nastal skor vtedy, keby si pila pravidelne, aj ked menej - zavislost vznika u babatiek velmi rychlo.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 10 Okt 2013, 19:07

lulu píše:ahojky, zaujímalo by ma čo sa dojčenia a alkoholu týka... Viem, že je najlepšia voľba nepiť alkohol pri dojčení ale je lepšie si ho trošku dopriať ako keby som mala pre to dieťa odstaviť...na mamile som čítlala toto: Pri alkohole počas dojčenia je skôr problém opitosť či neschopnosť postarať sa o dieťa z dôvodu alkoholizmu, nie príležitostný pohár piva.
Ešte stále dojčím ako tak:-d ...viete mi niekto povedať, kde je tá hranica, aby som neublížila malej? Chcela by som si trochu vyraziť, už mi to všetko nejak prerastá cez hlavu, trochu sa odreagovať...nechcem sa spiť na mol:-d ale tak do nálady, je to možné? či je to moc? Beriem aj costi, možno by som nemala vôbec piť, nech ma z toho neklepne:-d ha
Klemka, možno mi poradíš? môžem si dať viac ako len pohárik vína? ...teraz tu budem vyzerať ako noťas, len potrebujem trochu zresetnúť a zabaviť sa:-d fakt niesom noťas:-d :mrgreen: možno by som mala mlieko nejakú dobu odsávať a vylievať...či?
Vďaka...

Lulu, presne, ako si v článku čítala - Všeobecne povedané, je lepšie nepiť alkohol. Ak vám to, že počas dojčenia nepijete alkohol, vyhovuje, potom je to ideálne riešenie. Ale na druhej strane, z hľadiska dojčenia nie je alkohol v ničom iný ako mnohé iné lieky. Do materského mlieka sa ho dostáva zanedbateľné množstvo, a to bez ohľadu na to, aké množstvo alkoholu matka príležitostne vypije. Pri alkohole počas dojčenia je skôr problém opitosť či neschopnosť postarať sa o dieťa z dôvodu alkoholizmu, nie príležitostný pohár piva.

Takže áno, ak potrebuješ niečo takéto spraviť, je bezpečnejšie pokračovať v dojčení aj pre Teba, aj pre Tvoje dieťa.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod kinsi » 10 Okt 2013, 19:12

Quaxi, 1promile je 1/1000, čiže 1promile z cca 200g je 0,2g a 0,55promile je len 0,11g alkoholu a z toho ho teda ozaj neopiješ. Ani keby máš 3 promile, vtedy by pri 200ml mm šlo o 0,6gr, čiže stále len o stopové množstvo.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 10 Okt 2013, 19:22

jejda aj sa mi to zdalo stale vela, ale preklep som si nevsimla :-D
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod lulu » 10 Okt 2013, 23:23

júj...ale sa to tu rozvýrilo :mrgreen:
...no, som si dala teraz...sa fakt cítim ako noťas :mrgreen: kinsi ma dorazila úplne :mrgreen: ...to zas fakt nehrozí, že by som si priľahla dieťa, nechcem sa opiť do nemoty ani ísť na disco, budem dokonca s malou, len som si chcela dať s manželom fľašu vína...to by som vypila tak maximálne 4 dcl...len som nechcela aby sa mi z toho malá opila...ja nemám toľko mlieka aby ho vypila moc, ale niečo si malá stále cucne a budem jej dávať aj v noci, tesne po tom ako to víno vypijem, tak ma zaujímalo, že ako to je :mrgreen:
...každopádne ma ukľudnilo, že matka môže dojčiť aj "ožratá" a dieťaťu neublíži :mrgreen: vďaka kinsi :mrgreen: ...takže viem, že 4 dcl môžem...to bude žúrka :mrgreen: wauuu
vďaka za príspevky :goodjob:
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod artemis » 11 Okt 2013, 10:54

quaxi píše:...Orientacne: ked si das naraz 2 poldecaky tuheho, alebo 3-4 pohare vina, je to asi 40g alkoholu (a myslim, ze nezvyknutej osobe na naladu bohate postaci). U 65kg osoby to znamena, ze max. ma asi 0,7 promile a na nulu klesne priblizne do 5h. Uz po hodine ma asi 0,55 promile, takze staci nejako odlozit kojenie o hodinku, a je to uz o dost lepsie (ved ked sa ides odreagovat, asi nebudes mat dieta stale pri sebe, aby si kojila okamzite po vypiti). 0,55 promile znamena, ze z 200ml mlieka ziska dieta 1.1g alkoholu. Vsimni si pomer 1,1g na povedzme 12kg dieta oproti 40g na 65kg matku. U dietata samozrejme treba ratat, ze ucinok je priblizne 2nasobne silnejsi. Zodpoveda to teda stavu, akoby si dospelak vypil 12g alkoholu, co je obsah jedneho deci vina. Takze tak dopadne tvoje dieta - mozno bude trochu lepsie spat, alebo bude mierne aktivnejsie, drazdivejsie, ale zmena nalady by bola porovnatelna napr. s prechladnutim, unavou po narocnom dni a pod. Ak budes bez dietata este 3-4h po piti, mas uz alkoholu tak malo, ze sa nad tym vobec netreba zamyslat. Ale ak by si sa poriadne opila (1,5-2 promile), v takom stave kojila a dieta by vypilo dostatocne vela mlieka, mohlo by sa aj opit :-) Problem by vsak nastal skor vtedy, keby si pila pravidelne, aj ked menej - zavislost vznika u babatiek velmi rychlo.


Tak toto je iná analýza, fúha, a že len "orientačne", bez ohľadu na chybu, to by ma zaujímalo čo by si napísala quaxi keby si to chcela podať exaktne, absolútne sa pri Tebe nechytám :mrgreen:
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod artemis » 11 Okt 2013, 10:57

lulu na zdravie! Uži si ten pollitrík :goodjob:
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod reanda » 11 Okt 2013, 13:24

mna zaujala ta quaxina veta, ze je problem, ak sa pije pravidelne, aj ked menej, lebo zavislost vznika u babatiek rychlo.. ak sa do mlieka dostavaju len stopove mnozstva alkoholu a na dieta to teda nema ziadny vplyv, ako sa moze vytvorit zavislost?
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 25 dní

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 11 Okt 2013, 13:51

artemis, mna to zaujalo, lebo som nikdy neuvazovala, kolko alkoholu presne moze moje dieta schytat, a kedze som si teda par krat ten poldecak becherovky ci deci vina dala, tak som sa s tym pohrala na kalkulackach. Nie ze by som mala az take vedomosti o alkohole :-D Len som sa pomylila, ked sa ma zadat mnozstvo alk. napoja a percento alkoholu v nom - zadala som namiesto percent promile alkoholu v MM :-D Skoda ze sa tu neda opravovat prispevky. Vychadza to teda 10x menej, takze nie je sanca opit dieta. Na druhej strane cim mensie dieta, tym horsi ucinok ma alkohol, tazsie sa vstrebava, novorodencom dokonca az 48h a ucinok je az 10nasobne silnejsi ako pri dospelych, takze uplneho novorodenca by na mol opita matka mozno zvladla opit mliekom.

reanda - alkohol tam je, aj ked malo. Aj stopove mnozstva roznych latok mozu vyvolat zavislost, hlavne u malickych babatiek, ked je nervova sustava v prudkom vyvoji, to ide velmi lahko. Na vyvolanie metabolickej zavislosti nie je vobec nutne, aby si fyzicky pocitila ucinok danej latky. Napr. je bezne, ze babatko sa narodi so zavislostou na magneziu, ktore brala matka v tehotenstve. Pritom magnezium ma omnoho mensi vplyv na nervovu sustavu ako alkohol a berie sa v miligramoch. Samozrejme nestane sa to, ak si das raz za tyzden poharik vina, aj ked je to tiez pravidelne. Ale matka alkoholicka, ktora je takmer kazdy den opita, alebo tzv. hladinkova alkoholicka (nie je sice opita, ale udrzuje si urcitu hladinu alkoholu v podstate stale) by to mohla dosiahnut. Take vsak povacsinou maju maleho zavislaka uz z tehotenskych cias :-/
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod artemis » 11 Okt 2013, 14:26

reanda píše:mna zaujala ta quaxina veta, ze je problem, ak sa pije pravidelne, aj ked menej, lebo zavislost vznika u babatiek rychlo.. ak sa do mlieka dostavaju len stopove mnozstva alkoholu a na dieta to teda nema ziadny vplyv, ako sa moze vytvorit zavislost?


Ja som doteraz počula iba o drogovej a alkoholickej závislosti novorodencov (o poškodeniach psychických a telesných ani nehovoriac)...tam by som v tehotenstve preto pravidelne alkohol nepila a dokonca ani jednorázovo, naozaj iba výnimočne...ja som napríklad počas tehotenstva pila jednorazovo len niekoĺko krát, snáď ojedinele (2-3 razy za celý čas) 1 malé pivo, iný raz 1 dl vína, ale inak ani kvapku

. Lebo je rozdiel dostať alkohol cez pupočnú šnúru a je rozdiel dostať ho v materskom mlieku...preto je to u tehotných tak nebezpečné

No a to som sa čudovala, ale skutočne pokial ide o závislosť bábetiek, sú matky či opatrovateľky čo dávajú deťom piť alkohol! Aby vraj lepšie spali a pod. Takže odtiaľ možno tá závislosť.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 11 Okt 2013, 14:39

ano, cez MM sa dostavaju podstatne mensie mnozstva ako cez pupocnu snuru - v tehotenstve kolko promile ma matka, tolko ma aj dieta. Akurat, ze jemu to skodi ovela viac. V tehotenstve je aj ten problem, ze nervova sustava sa vyvija skokovo, samozrejme nikto netusi, kedy presne su tie obdobia prudkeho vyvoja, ak je prave v tom case pritomny alkohol, mozu vzniknut nezvratne poskodenia aj napriek malicekmu mnozstvu, naopak trochu vyssie (v rozumnych medziach) mnozstvo alkoholu v inom obdobi nezaskodi. No kto to bude riskovat...
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 12 Okt 2013, 00:28

Popijajuc Radlera si spominam, ako v romane Cervene vino davala matka svojim detom pravidelne varene vino a tak utuzovala ich zdravie :) .
Utuzovat treba i manzelske vztahy, vsak co by sme bez tych nasich poloviciek boli :love: ... minimalne bezdetne ;) .

Zit normalny zivot je jednou zo zakladnych predpokladov na dlhodobe dojcenie. Predpokladam, ze vacsina zodpovednych matiek nie je alkoholickami a zaroven vsak, okrem deti miluje svoje polovicky, idealne aspon obcas v uvolnenej nalade.
Mimochodom, v Biblii je niekolkokrat zmienka o vine, vino sa premiena na Jezisovu krv - takze musi to byt urcite vynimocny napoj, ktory je skoda si uplne odopierat. :goodjob:
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod artemis » 12 Okt 2013, 07:58

JankaMich píše:Popijajuc Radlera si spominam, ako v romane Cervene vino davala matka svojim detom pravidelne varene vino a tak utuzovala ich zdravie :) ...


Dej románu odzrkadľuje skutočne niektoré reálne udalosti, tak ako i dej bol zasadený do reálneho prostredia, hoci miesto má pozmenené meno. Treba si uvedomiť, že v tých časoch mali i deti veľmi ťažký život, my si nevieme dnes predstaviť, že napríklad tie deti chodili do školy každý deň aj 5 kilometrov peši, v lete bosé, v horšom počasí len s nejakými biednymi handrami omotanými okolo nôh. Okrem školy pracovali i vo vinohrade.
Varené víno čiastočne stráca alkoholickú silu, zahrialo, malo istú kalorickú hodnotu a záruku, že v ňom nie sú patologické mikroorganizmy ako napr. pri vode zo studne...To víno pomohlo tým deťom mať energiu na cestu do školy, počas roboty vo vinohrade, tam to všetko telo spálilo, kým došli do školy účinok vína sa pominul. Zatiaľ čo intelektuáli vysedávali v kaviarňach a opájali sa či vychutnávali účinky alkoholu, ľudia vo vinohradoch a na poliach pili, aby mali energiu do práce a aby tú lopotu telesne vydržali.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 12 Okt 2013, 23:06

To je jasne. Inak, ta kniha je absolutne genialna a patri medzi moje najoblubenejsie. Mimochodom, precitala som ju pri prvej dcerke, ked sa prve tyzdne nevedela pustit prsnika...
Ozaj Lulu, ked uz vinko, tak urcite cervene, nech mas aspon nejake antioxidanty. :-)

Ked uz alkohol a deti, to by sme mohli rovno spomenut prirodne narody, ktore si vyrabaju svoje pivo a vsetci ho veselo piju. A na oslavach sa zucastnuju i dojciace matky s detmi...

Beriem tuto temu na uvolnenie, dufam, ze to nik nebude brat ako navod na pitie alkoholu, ale ako navod, ako si obcas sprijemnit zivot.

(btw, na strednej - na kysuciach - som bola jedina, co alkohol nepila vobec. Ani opit sa mi tusim este nepodarilo - jednoducho alkohol nie je pre mna. Az na vinko, to si 1-2 pohariky s manzelom obcas rada dam. Ten radler je skor nahoda, to len manzel chce byt na mna mily, tak mi da poharik:-)
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Predchádzajúci

Späť na Zavádzanie príkrmov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron