Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

diskusia o tom, kedy , ako a čím začať prikrmovať a potrebe tekutín bábätiek

Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 11 Jan 2012, 10:42

Výborná odpoveď, ktorá hovorí o tom, čo všetko môže a nemôže dojčiaca matka jesť, ale aj o iných zvyklostiach, bežných v našej spoločnosti - spoločenskej konzumácii alkoholu, fajčení, užívaní liekov atď a ich kompatibilite s dojčením
http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=238
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod didulka » 11 Jan 2012, 14:00

Uz som pisala aj na FB moju skusenost...
Mne v nemocnici na koznom povedali, ze dojciaca matka by nemala jest ovocie, zeleninu, koreniny, ani bylinky, pecivo len stare, strukoviny, obilniny, sladke, slane, korenene. Ked som sa opytala a co mam jest, dostala som odpoved. Bud chcete dojcit alebo jest. :-D

Sara ma 17 mesiacov a aj tak su ludia zhrozeni z toho, ze si dam deci vinka alebo fazulovicu. :D
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod Norika » 11 Jan 2012, 15:12

klemka, ja by som potrebovala poradit....je plesova sezona, a ja by som velmi rada sla na jeden ples ...ale neviem,co s malym,....nemozem sa od neho pohnut ani na 10m....ja by som nemala problem vziat ho so sebou,len neviem,akoby to znasali ostatni hostia, ci to vobec dovoluje spolocensky bonton....rozmyslala som,zeby sme si zajednali proste izbu, maly by bol s nami, najedol sa potancoval, a akby chcel spat,tak by sme ho ulozili a bola by pri nom neter, a volala ma na dojcenie...len neviem no, ci moze byt dieta na takej udalosti alebo mam sediet doma :-( aj na pozvanke bolo napisane,ze mozme priniest svoje dospele deti (bolo to adresovane mojim rodicom)
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 11 Jan 2012, 16:10

Didulka, zabavila som sa výborne :DDDD
Norika, s týmto Ti v rámci poradenstva nemám ako pomôcť... toto si musíš Ty utriasť tak, aby ste boli spokojní všetci...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod Norika » 11 Jan 2012, 16:16

tak ako by si to riesila ty??
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod Norika » 11 Jan 2012, 16:32

to vsetky dojciaice mamicky nemozu ist na ples?? resp na zabavy,ktore su urcene len pre dospelych? cakat,kym mmoje dieta dokaze stravit noc bezo mna?? a to bude kedy? dokazu uz dvojrocne deti nieco take?? ci aj o rok bude na mna rovnako naviazany?
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod Norika » 11 Jan 2012, 16:35

pytam sa to preto,lebo neviem ako sa spravaju take deti....ak by som nemala dieta, tak by som si pravdepodobne myslela, ze predsa rocne dieta uz musi vediet zaspat aj same....dokonca kamaratky,co maju spetembrove deti, nechali ratolesti starym rodicom a mohli si s polovickou vyrazit aj na vikend....ale kedze vieme,ze dojcenie je norma, tak potom ako to riesit?? ak by to bola rodinna zabava,tak samozrejme moze ist maly s nami....ale neviem ako to je teda konkretne s plesom....no moje nadeje klesaju, ze asi nijako,sediet doma :(

aby som vas netrapila,tak moj muz rovno povedal ze nejde, ale tak som dufala ze ho nejako prehovorim, ale teraz neviem,ci je väčši problem muz,alebo dieta....


sry ze to je az v troch prispevkoch .
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod estterka » 11 Jan 2012, 16:36

a musis tam byt celu noc? ja viem,ze hanka zaspi aj s muzom(dokonca aj s mojou mamou zaspala) ale nesmie ma vidiet-teda musim byt prec,ale ked sa zobudi potom v noci,uz potrebuje len a len prsnik. bola som uz bez nej,naposledy asi 2-3 hodky s kamoskou si sadnut a nadojcila som predtym,ako som bola vonku zaspala a presne ako som dosla domov sa zobudzala a uz som dojcila. ked som bola na slovensku bola som asi 3krat vecer si sadnnut von a rovnaky scenar,ked sa zacinala zobudzat,mama mi pisala sms a uz som bola doma. zvladla to v pohode. keby place,nerobim to,jasne.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod Norika » 11 Jan 2012, 16:39

no ked to neviem, zacina sa to o siedmej, a to maly neviem,ci prave v ten den by chcel uz spat tak skoro....a neskusali sme ci by zaspal aj pri muzovi, naposledy ked som bola v nemocnici, a to bol horor, to uz nikdy nechcem zazit...tkaze urcite enchcem riskovat,ze bude maly doma plakat, a s kym tam pojdem, ak by ho mal muz doma uspavat? :-D

ja som nebola ani na mojej stuzkovej :-( to mal maly vtedy dva mesiace....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod didulka » 11 Jan 2012, 16:43

Norika minule sme sa o tom s muzom bavili. Ze kedy dame konecne nejake divadlo, operu, koncert. Tak sme sa zhodli, ze este takych 7-8 rokov sa takych zabaviek zriekneme. Za prve ju nemame komu zverit, za druhe nikomu nedoverujeme a za tretie potrebuje cicku. Hlavne vecer. A Sara chodi teraz spat okolo polnoci. Od takej osmej sa dojci aj 3 krat za hodinu.
Ale da sa s nou super zurovat. :-D Len treba volit bytove zury kde sa nefajci a kde na nas nikto nezavola socialku. :-D :-D :-D
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod shira » 11 Jan 2012, 18:27

uprimne, ani ja neriešim nejaké nočné a večerné žúry, žiadne plesy, divadlá... nestojí mi to za to. malý potrebuje večer pokoj, je naviazaný na mňa a na manžela, tiež ho nemáme (ani nechceme) komu nechať. ked spí, som najspokojnejšia ked si ho pekne pozorujem na kamere (je to pomaly závislosť ) a len čo sa začne prehadzovať, striehnem ako sup a hned ako sa dvíha, už som pri ňom, nestihne ani pípnuť. pritom v pohode zaspí aj s manželom a verím tomu, že by to zvládli aj pri zobudení v noci. ja som však v podstate rada, ked si večer môžem skoro ľahnúť..taká papučová kultúra :)
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod akdarka » 11 Jan 2012, 20:46

Ja to vidím na "nočný výjazd" ked bude mat min. 5 rokov... To uz mi príde podľa deti v okoli vek kedy sú uz rozumne.
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod tina » 11 Jan 2012, 20:50

ja som bola na hodinku na silvestrovskej oslave (muz strazil)... stalo mi to za to, kedze stale sama s dietatom doma
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod janka » 11 Jan 2012, 22:49

didulka, tak ja sa do divadla chystam urcite skor ako za 7-8 rokov, konkretne striehnem, kedy daju v bratislavskom babkovom divadle nieco pre malinke deti :D Maju v repertoari aj predstavenia pre deti od 2 rokov, akurat treba vyckat, kym to zaradia do programu (cervenu ciapocku a este nieco tusim, ale nespominam si teraz). Tak sa mi mari, ze aj radosnci maju nejake detske predstavenie, ale to bude asi az pre vacsie deti.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod estterka » 11 Jan 2012, 23:06

mozno som divna,ale ja chodim uz par mesiacov na hodku cvicit 4-5krat tyzdenne. mala je so svojim otcom a super sa za ten cas bavia.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 11 Jan 2012, 23:23

ja som na malú veľmi naviazaná, zatiaľ ani nemám potrebu a túžbu "po kultúre", skôr mám problém dcérku nechať samu s niekým iným a ísť napr. do obchodu alebo k lekárovi, kaderníčke a pod., z času na čas som síce nútená to urobiť, ale spája sa to u mňa s veľmi nepríjemnými pocitmi :( "kultúru" si zatiaľ pozývame domov - rozumej, po večeroch čítam knihy, ak sa dá, občas si pozrieme s mužom nejaký nový film, dáme pohár vína...občas nás navštívia priatelia, zatiaľ mi to stačí, ja som všeobecne skôr taký papučový typ, manžel naopak, ale ten aj teraz chodieva veľa von, ja to rešpektujem :)
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod estterka » 11 Jan 2012, 23:27

cottoncandy ale ty mas drobceka,ked mala hanka pol roka ani do toho obchodu a lekarovi som bez nej nesla. neviem,tuto jesen sa to nejak zlomilo,som na nu strasne naviazana,ale viem,ze hodinu denne s muzom zvladne.aj na prechadzku ju zvykne cez den vziat sam niekedy. ale ked bola mensia,nepohla som sa od nej ;)
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 11 Jan 2012, 23:36

estterka píše:cottoncandy ale ty mas drobceka,ked mala hanka pol roka ani do toho obchodu a lekarovi som bez nej nesla. neviem,tuto jesen sa to nejak zlomilo,som na nu strasne naviazana,ale viem,ze hodinu denne s muzom zvladne.aj na prechadzku ju zvykne cez den vziat sam niekedy. ale ked bola mensia,nepohla som sa od nej ;)


to je krásne, tak to má byť :D
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod Norika » 11 Jan 2012, 23:43

ale aj nas zvladne byt pocas dna aj hodinu bezo mna,ak ma super program,ale nechat ho vecer len sameho,tak to by nehrozilo aby ho niekto iny uspal...a ja netuzim chodit po zabavach,ja chcem len ten jeden ples :-( kvoli tym pripravam hlavne :-D licenie,uces saty,aspon raz do roka byt pekna... :-D
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 12 Jan 2012, 00:59

Norika, sukromne, byt tebou, ked tam chces ist, chod. Aj s malym, ked Ta potrebuje. Pre istotu si mozes organizatorovi zavolat.

My sme s najmensou absolvovali svadbu, ked mala okolo polroka - najvacsi problem bol asi hluk v miestnosti, preto ak mas ochotnu neterku co ho postrazi v inej miestnosti pri spani, tak je to super (hladaj najvzdialenejsiu miesnost od parketu). Kym bude maly hore, nech s nim neterka tancuje, detom sa to velmi paci :) Vzdy vsak musite byt pocitat s tym, ze sa nieco zvrtne a budete musiet ist domov skor, ako ste chceli.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod lucinka » 13 Jan 2012, 19:12

Norika, ja som bola na stuzkovej do 22, od 18, maly miluje aj mojho manzela, vsak je jeho ocko :D tak ho uspal on, prvykrat v zivote vecer, bola som nervozna, ze co bude, ale zvladli to uzasne, spal ako zabity, az dol polnoci, co sa nestava, ked som doma, vtedy sa budi casto na mliecko, je tiez odo mna a mlieka zavisly, ale ked bol s mm sam, bol uplne ok. Ja idem zajtra s mamou do divadla, ale hraju to o 15, je to ten elanovksy muzikal Osmy svetadiel na Novej scene, prvykrat bude Tominko pol dna bezomna, som zvedava, asi mi prasknu prsia :)
lucinka
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 22 Mar 2011, 11:13
Počet detí: 1
1. dieťa: Tominko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni
Môj status: :)))

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod akdarka » 25 Jan 2013, 19:38

Ja stiplave milujem a maly asi tiez tým pádom :-))) neobmedzujem sa ak mam chuť.
Víno zvyknem občas, neviem ako s domperidonom - čo píšu v letáku? ked som brala costi tak som nepila alkohol, ale to bol syn este maly (cca 5mesiacov) tak som nechcela.
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 25 Jan 2013, 20:23

lulu mozes kludne aj vinko a aj chilli :) Rozne potraviny sa vstrebavaju rozne v roznych casoch, roznych mnozstvach. Dojcenie a chut materskeho mlieka pripravuje dietatko na rozne chute, a naviac vystiela sliznicu creva, cim posilnuje jeho imunitu :) Kludne jedz naco mas chut.
A iba ak sama spozorujes ako reaguje aj na tuto chut a podla toho sa potom zariadis. Okrem toho, aj ked zjes nieco z coho nadobudnes dojem, ze jej nesadlo, na dalsi krat to uz zasa platit nemusi. :)
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 30 Jan 2013, 01:13

V suvislosti so stravovanim dojciacej mamicky by som sa Vas rada opytala, ci ste mamicky pozorovali, ze Vam deti horsie spali, alebo zaspavali po cokolade. ???

Ja mam rada taku horku okolo 60 %, ale viac nie. I sama to vnimam ako zivotabudic. Ked je vyssi zatazovy stupen ako standard (napr. 2 deti z 3 chore, manzel odcestovany....) tak si niekedy doprajem viac, aj koli tomu, ze mam pocit, ze inak sa uz nepostavim. Viac znamena, ze za 2 dni som zjedla 130 g balicek. Pricom viac v druhy den D. A vecerne ukladanie sa nam natiahlo o 3 hodiny. Takto extremne to este nebolo, ale uz predtym som pozorovala predlzene uspavanie a este horsie noci ako obycajne (to znamenam ze nie su hore 7 az 10x, ale napr. 15, ci kolko, ja uz potom stracam predstavu).
Cierny caj nepijem pre istotu vobec, len raz som vyskusala pri 1. dcerke a malo to evidentny efekt. Vzdy chodila spat okolo pol osmej, no v ten den vydrzala do 10tej, co nikdy predtymani potom neurobila.
Kavu so mnikdy nepila.


Myslite, ze si to len navravam?
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Stravovanie a iné zvyklosti dojčiacej matky - čo môže?

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 30 Jan 2013, 23:39

mamamima na otázku toho, za akú dobu sa niečo zo stravy matky objaví v materskom mlieku, nie je jednoduché odpovedať. Pri rôznych potravinách a za rôznych okolností to trvá rôzne dlho. Ale čo je najdôležitejšie, z hľadiska tvojho stravovania a dojčenia nie je táto informácia dôležitá, pretože okrem toho, že nie je jednoduché určiť čas, nie je taktiež jednoduché určiť, čo presne je alergická reakcia, alebo reakcia vôbec :) Materské mlieko a jeho variabilita je tým najlepším spôsobom, ako pripraviť dieťatko na prijímanie jedla. Z hľadiska stravovania je dôležité, aby si počas dojčenia jedla bežnú zdravú stravu, aby si sa v jedle neobmedzovala bezdôvodne. Čo sa čokolády týka, naozaj neexistuje dôkaz, že by spánok mal s ňou súvislosť :)
Spánok detí a počet prebudení sa v priebehu času menia. A nezávisí to len od dojčenia či hladu bábätka. Bábätká sa budia z rozličných dôvodov a dojčenie im pomáha znovu zaspať. Bábätká sa môžu budiť veľmi často. Intervaly prebúdzania sa nemusia vekom predlžovať. Môže sa stať, že sa bábätká budia častejšie, ako keď boli maličké. Ovplyňujú ich totiž viac podnety počas dňa, rýchly rozvoj mozgu, spracovávanie nových zážitkov, získavanie nových schopností (otáčanie, sedenie, lozenie, chodenie), rast zúbkov. Môžeš si však byť istá, že všetky deti sa raz budiť prestanú a budú spať celú noc bez toho, aby ste ich to museli naučiť. :dojcenie:
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Ďalší

Späť na Zavádzanie príkrmov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron