ako kontrolovat dostatok tekutin z pocikanych plienok

diskusia o tom, kedy , ako a čím začať prikrmovať a potrebe tekutín bábätiek

ako kontrolovat dostatok tekutin z pocikanych plienok

Neprečítaný príspevokod tina » 14 Nov 2011, 13:35

Ahojte, chcem sa poradit. Uz davnejsie som citala v nejakom clanku od annag, ze optimum je 6 pocikanych plienok na 24 hod. (plienka(zrejma jednorazovka) by mala tazko spadnut z vysky stola na zem), ze je to spolahlivy indikator dostatku tekutin...Mam rocneho syna, ktoreho stale kojim. Predtym som tekutiny neriesila, lebo tak vela cikal (1-2 jednorazovky/noc, 7-8 latkoviek/den), ze som si bola ista, ze to staci. Posledny mesiac, odkedy sa zaobide s 1 nocnym kojenim, ma ich menej pocikane - dokopy s nocou je to tych 5 -6, ale niesu asi dost premocene. Zacala som mu ponukat vodu, ale nechce pit... Moja mama aj svokra mi uz davno pylia usi, ze nema dost tekutin, ale je pravda, ze to usudzuju z toho, ze nic ine nepije len mm. Aj ja sa uz zacinam bat, nechcem aby dajak mojou neskusenostou utrpeli jeho oblicky. Ste tu niekto, kto tiez pouzivate latkove plienky? Je pre mna tazke posudit, nakolko maju byt mokre! prosim poradte
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: ako kontrolovat dostatok tekutin z pocikanych plienok

Neprečítaný príspevokod Anna » 14 Nov 2011, 20:52

Toto často riešim aj ja...určite plienky po zavedení príkrmov už nie sú také ťažké ako kedysi, tiež by som to chcela nejako objektívne posúdiť u dieťaťa po roku...niekedy sú ťažké ,inokedy ....ale vodičku núkam stále,ke´d nechce nenútim, lebo môj malý určite vie ,kedy je smädný..viem, že závisí aj od toho, čo zje, napr. taká čerstvá uhorka je 100 precent voda. Poraďte niekto...ja niekedy malíčkom skontrolujem v ústach vláčnosť sliny, ale to asi nie je pre bežnú prax....
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: ako kontrolovat dostatok tekutin z pocikanych plienok

Neprečítaný príspevokod tina » 15 Nov 2011, 12:51

problem asi je, ze moj maly odmieta ine tekutiny okrem mm, a ja mam dojem, ze mam menej mlieka, ako pred tym...Keby sa aspon sem tam napil vodicky, tak by som sa uspokojila s tym, ze on vie, kedy mu treba. Stare mamy su presvedcene, ze je to tym, ze som ho od malinka nenavykla na cajik, ze som verila internetu -ze uplne staci MM. ... A ta vlacnost sliny sa ako kontroluje?
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: ako kontrolovat dostatok tekutin z pocikanych plienok

Neprečítaný príspevokod leelo » 15 Nov 2011, 13:14

baby, klud, moj syn pil prvy raz vodu, ked mal 10 mesiacov. dovtedy len mm. bolo leto a ja som mu neustale ponukala prsniky, presne z toho dovodu - strach z dehydratacie. tym som si tak zvysila laktaciu, ze som mala mlieka ako nikdy pred tym. vodu som mu ponukala len ako nieco na naplnenie poharika, mal z toho hru a zaroven sa ucil pit z normalneho pohara.
takze: ak mate pocit menej pocikanych plienok, treba len ponukat a ponukat - pred prikrmom, po prikrme, stale, stlacat prsniky. ak mate pocit, ze je mlicka menej, tak okrem ponukania klokankovat, bytr stale v tesnom kontakte s babom, ono sa to napravi.
a vlacnost slin - naco robit hned nejaku patologiu z toho. ak by bolo babo dehydratovane, ma suchy jazyk a prepadnutu fontanelu. to sa pri dojceni na poziadanie vsak stat nemoze.
su tu aj baby, co latkuju, tak napisu. ale v zasade pozorovanie plienok je len pozorovanie nasledku, nie riesenie priciny.
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: ako kontrolovat dostatok tekutin z pocikanych plienok

Neprečítaný príspevokod akdarka » 15 Nov 2011, 13:19

tina, moj skoro do cca 12-13mes. nepil ine tekutiny ako mm. ponukas mu z poharika? mojmu malemu som ponukala z takej malej salky na piccollo kavu (ma to asi 40ml) a pacilo sa mu lebo si ju drzal za usko a tvaril sa dolezito :-) moj nikdy nemal nejake extra tazke plienky - neviem co si kto pod tym predstavuje :-) sledovala som ci kaka, ci cika do kazdej plienky, tekutiny mal aj v ovoci/zelenine, casto som nukala prsnik...ta vlacnost sliny - ci nie su sliny velmi "lepive" co by mohol byt znak dehydratacie
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: ako kontrolovat dostatok tekutin z pocikanych plienok

Neprečítaný príspevokod leelo » 15 Nov 2011, 13:27

akdarka, ja odpadnem - aj u nas sa pilo, ale z lungo salky :D ale to uz vtedy, ked fakt pil ku kazdemu jedlu, cize okolo roka, presne ako pises.
ja si myslim, ze tie sliny a celkovo aj stav babatka, ci mu nieco nechyba, vie kazda mama aj bez vysetrenia odsledovat.
a ten vyraz "tazka plienka" je tiez tazko definovat. moj novorodenec ma momentalne tazsie plienky ako moj 2-rocny suhajko :)
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: ako kontrolovat dostatok tekutin z pocikanych plienok

Neprečítaný príspevokod akdarka » 15 Nov 2011, 13:36

leelo, vychovavame baristov :-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: ako kontrolovat dostatok tekutin z pocikanych plienok

Neprečítaný príspevokod tina » 15 Nov 2011, 13:54

akdarka, ponukam mu rovno z poharika, alebo z lyzicky... ale to hned povyprskava ....a aby si drzal sam poharik, to nehrozi :) , ked sa mu podari ho dociahnut, myka s nim, a ho pacne o zem..
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: ako kontrolovat dostatok tekutin z pocikanych plienok

Neprečítaný príspevokod leelo » 15 Nov 2011, 13:58

tina, tak to ma byt - hrou sa uci. pokym sa to nauci, tak sa nemusis obavat, mas predsa mlieko v prsiach. moj syn uz v roku zacal prespavat celu noc bez dojcenia a teda nic mu nechybalo, nahradil si to totiz dennymi dojceniami, ktorych bolo cca tak 10-12.
ako casto sa asi dojcite?
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: ako kontrolovat dostatok tekutin z pocikanych plienok

Neprečítaný príspevokod tina » 15 Nov 2011, 14:04

no on uz si vie pytat, takze ked povie haaam titi, tak vyhrniem tricko, ale niekedy len tak naprazdno dudluje. asi tak 10 x pocas dna, ale niekedy aj castejsie
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: ako kontrolovat dostatok tekutin z pocikanych plienok

Neprečítaný príspevokod tina » 15 Nov 2011, 14:06

a nieje to take efektivne glganie, ako to byvalo predtym, ked mi aj mlieko tieklo pomimo a mala som tvrdsie prsia...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: ako kontrolovat dostatok tekutin z pocikanych plienok

Neprečítaný príspevokod leelo » 15 Nov 2011, 14:10

tinka, skus mu aj ty aktivne ponukat. po zobudeni, po papani atd. dudlovanie je ok, ale treba aj vyprazdnovat prsniky, aby sa ti mliecko tvorilo. skratka zabezpecit co najviac efektivnych dojceni a zvysok uz si reguluje syncek.
skusala si stlacanie prsnika? totiz ak pises, ze mas pocit malo pocikanych plienok, tak verim tvojej intuicii. ale neriesi sa to zvysenim prisunu vody, ale zvysenim prisunu mliecka.
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: ako kontrolovat dostatok tekutin z pocikanych plienok

Neprečítaný príspevokod tina » 15 Nov 2011, 14:31

aj ja tomu verim, ze je mm lepsie... no skusim ho este castejsie prikladat a stlacat... mozno som len znervoznela z toho, ze tie dve ma zneistuju. A fakt ma suchsie plienky a ja maksie prsia, ale mozno je to normalna zmena vzhladom k jeho veku... :)
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: ako kontrolovat dostatok tekutin z pocikanych plienok

Neprečítaný príspevokod tina » 15 Nov 2011, 14:34

(mozno predtym len privela pil a cikal)
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: ako kontrolovat dostatok tekutin z pocikanych plienok

Neprečítaný príspevokod leelo » 15 Nov 2011, 14:40

tinka, nedaj sa zneistit. ved uz rok dojcis, okolie by malo pocuvat teba a mat uctu k tvojim skusenostiam.
makksie prsia nic neznamenaju. sleduj aj nadalej, ci na prsniku pije a sleduj, ci v plienkach nastane nejaka zmena.
nie je to ani tak o tom, ci je mm lepsie, ale v zaujme dlhodobeho dojcenia a zachovania laktacie by si mala prsniky vzdy uprednostnit pred poharikom s vodou. zvlast, ked este nepije vodu sam a len sa hrajka. jednoducho mu ponukni mm pred jedlom aj po jedle. ved mm obsahuje tiez z vacsej casti vodu ;)
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: ako kontrolovat dostatok tekutin z pocikanych plienok

Neprečítaný príspevokod shira » 15 Nov 2011, 15:11

my zatiaľ tiež okrem mm nepijeme vobec nič. pohárik s náustkom dávam v rámci hry do ruky. má z toho hryzátko a sem tam nejaká kvapka padne určite aj do úst. kázala som aj mužovi, nech mu dáva pohár, kým som v robote, aby sa naučil piť. lenže ak mám byť úprimná, už s tým pohárom šaškuje od 5.mes. bez výraznejšieho efektu a tak si myslím, že mu mm stačí. my zase máme pocikané plienky veľmi (ranná plienka je teda bomba), ráno a po denných spánkoch ide na nočník a tam tiež vyciká relatívne dosť. kdesi som čítala, že ak moč je svetlý, skoro biely, je to určite s hydratáciu bábätka v poriadku. telo ak má malo tekutín, vyrába koncentrovanejší moč a ten je vraj viac žltý. netreba sa stresovať, myslím že smädné dieťa si vypýta (pravdepodobne prsník, nie pohár s vodou) príkrmy obsahujú tiež vodu, no a moj syn si vynahrádza príjem tekutín v noci- čo je teda "chvalabohu" aj "na porazenie" zároveň. tiež patrím k tým, čo som nenaučila piť búbätko čaj z fľašky už od narodenia :mrgreen:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: ako kontrolovat dostatok tekutin z pocikanych plienok

Neprečítaný príspevokod didulka » 15 Nov 2011, 15:22

Tinka ja si myslim, ze sa zbytocne stresujes. Vlastne okolie ta stresuje.
Sare som zacala davat flasku s naustkom ked mala rok a to len preto, lebo sme boli pri mori. Pouzivala ju ako hryzatko. Teraz ma 15 mesiacov a zacala pit okrem mojho mlieka aj vodu. Doteraz nevypila za den ani deci.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: ako kontrolovat dostatok tekutin z pocikanych plienok

Neprečítaný príspevokod tina » 15 Nov 2011, 17:11

shira, take noci poznam... :D , ja od porodu som len pred troma tyzdnami mala taku rekordnu noc - ze ma len raz zobudil.. citila som sa ako znovuzrodena.
...no dakujem za skusenosti, ste zlate, ukludnili ste ma
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: ako kontrolovat dostatok tekutin z pocikanych plienok

Neprečítaný príspevokod luciole » 15 Nov 2011, 20:12

Tak ja som dnes náhodne prišla na to, ako spoľahlivo dostať do nášho dieťaťa vodu, ak to bude potrebné :mrgreen: Bežne sa Hanka sprchuje so mnou - ja sa umyjem, manžel mi ju donesie, umyjem ju, chvíľu sa pohráme s hračkami, čo má do vane a zoberie ju osušiť. No od včera je na služobke, tak sme tieto 2 večery boli samé a spoločné kúpanie nešlo. Spravila som to tak, že som ju položila na bruško do vane, poumývala ju a potom som ju ešte nechala chvíľku sa tam hrať. Aby jej nebolo chladno, napustila som jej trošičku vody. Včera bola ešte taká opatrná, zoznamovala sa s novým prostredím, no dnes už bola odvážnejšia a voda ju veľmi zaujímala (bežne chytá aj vodu zo sprchy). V jednej chvíli sklonila hlavu a vodu oblizla. Pozrela na mňa, usmiala sa, že môže byť, znova sa sklonila a normálne si uchlipla. Zas na mňa pozrela, vyškerená od ucha k uchu, že aké dobré a znova. Tak som rýchlo vypustila vodu, aby ju nepila a išlo sa von :mrgreen:
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: ako kontrolovat dostatok tekutin z pocikanych plienok

Neprečítaný príspevokod Anna » 15 Nov 2011, 20:46

Ja som tiež naučila piť z pohárika- štarmerlíka, takže niekto spomínal, že vychovávame baristov....zo štamperlíka som prešla na poldecák a potom na pohár, ale žiadne objemy vody to fakt nie sú.....ale viem, že keď sme na ihrisku vonku a prsník ho netrápi, tak dokáže vypiť aj 50 ml vody naraz, takže určite vie, že je smädný....no plienky nacikané sú naozaj relatívne....mne sa zdalo, že ich nemá také nacikané, tak som aj na gastro ambulancii vyzvala doktorku, aby skontrolovala hydratáciu a bolo všetko O.K., takže nepanikáriť, ale máme to aj tak, že sa napije z prsníka a potom povie: "Voda",ja čaje nedávam, pijeme iba vodu.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: ako kontrolovat dostatok tekutin z pocikanych plienok

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 16 Nov 2011, 01:49

No kocky, ste super, niet co dodat :-).
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: ako kontrolovat dostatok tekutin z pocikanych plienok

Neprečítaný príspevokod Klemka » 16 Nov 2011, 10:57

Tina, jediná dôležitá a podstatná vec - je dieťa dojčené na požiadanie? - tzn. nepoužíva cumlík, prsník dostane vždy, keď si zapýta a keď sa zdá, že má pauzu medzi dojčeniami, ktorú nemával, ponúka matka dojčenie sama, ďalej je dôležité, aby sa dojčenie nenahrádzalo príkrmami - v zmysle, že má napr. príkrmy a niekoľko hodín cez deň nahradia dojčenia, jednoducho sa nedojčí a potom ako dieťa priberá a prospieva? Ak je toto v poriadku, má dostatočný príjem materského mlieka a mal by mať aj dostatok tekutín. Ak si v tomto nie si istá, obráť sa na poradkyňu pri dojčení, s ktorou sa spoločne pozriete na dojčenie, na celkový režim a priberanie dieťatka.
Ostatné znaky dobrej hydratácie sú veľmi ťažko odsledovateľné - ako píšeš, posúdiť plienku nie je jednoduché, sucho v ústach takisto nemusí byť jednoznačne vyhodnotiteľné, fontanela vôbec nemusí byť vpadnutá pri dehydratácii. Takisto to, že nechce piť - dieťa v tomto veku sa učí jesť a učí piť- to znamená, že na to, koľko do toho dostane aj do seba, sa vôbec netreba sústrediť. Ako tu baby uviedli - stačí ponúkať vodičku, ideálne rovno z pohárika a nechať na ňom, nech si rozhodne, čo ďalej.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: ako kontrolovat dostatok tekutin z pocikanych plienok

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 16 Nov 2011, 11:07

My sme ochutnavali sem tam vodicku od leta, ked sme sa kupali vo vanicke. Mame take farebne plastove pohare - da sa z toho postavit taka vezicka. S tymi poharikmi sa hra, pozna ich a tak sem tam som mu dala. Popripade ja pijem vodu z kriigla a ked sa po nu nacahoval, tak som mu ponukla. Tento tyzden som mu zacala davat uz spominany farebny pohar s vodickou k jedlu. Kedze trpime nechutenstvom nejeme vela. Neda si nic lyzickou. Tazko sa mu jedlo rozkuskuje par zubmi bez tekutiny. Vodicka mu chuti na zapijanie a ja som rada, ze mi drobec otvori ocosi viac usta aj na jedlo. Dojcime sa pred aj po jedle. Kedze byvame s rodicmi, nemozem si dovolit byt odhalena pri prikrmovani a davat mu zapijat dudkanim. Myslim si, ze ak by bol smadny, da to najavo a vypyta si najprv :dojcenie:. Mne moja LP odporucila obycajny poharik. Na sosacikovy poharik mi povedala, ze nieje dobry, koli tomu, ze aj tam dietatko pouziva inak svalstvo ako pri dojceni. Hm?
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: ako kontrolovat dostatok tekutin z pocikanych plienok

Neprečítaný príspevokod Klemka » 16 Nov 2011, 13:45

Lenkaa, áno, ideálny je pohárik, čokoľvek s násoskou, sosáčikom, či aj obyčajným pevným sosáčikom je len náhradou fľaše, ktorá môže narobiť problémy. Niektorej matke a dieťaťu to neurobí viditeľné problémy, niektorej matke sa po začatí používania niečoho takéhoto skomplikuje dojčenie kandidózou či iným problémom súvisiacim so zhoršeným prisávaním sa dieťaťa. Prisatie je možné pokaziť kedykoľvek, nielen pri novorodencovi...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: ako kontrolovat dostatok tekutin z pocikanych plienok

Neprečítaný príspevokod Norika » 18 Nov 2011, 00:23

ja mam dojem,ze maly posledne dva dni malo cika...mam sa posnazit viac dojcit,alebo mu mozem nechat vodu v pohari?? uci sa pit,ked mu drzime pohar,neviem,co spravi,ked mu ho dame do ruky :D s najväčšou pravdepodobnostou sa oleje...ale to som nechcela..mozem mu pocas dna nechat nachystanu vodu niekde,kde si ju moze sam vziat,alebo si ma pytat prsnik?? ako to zladit?? ine tekutiny a dojcenie
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Ďalší

Späť na Zavádzanie príkrmov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron