Stránka 1 z 1

Predchadzanie obezite

Neprečítaný príspevokNapísal: 28 Okt 2011, 11:15
od charlie
Nedavno som citala, ze jednym z pravidiel, ako predchdzat obezite u deti je nedojcit bezprostredne po podani prikrmu. Co si o tom myslite? Mna to dost prekvapilo, lebo ja to robievam zakazdym. Niekedy nadojcim aj taku hodinku pred a potom este po... :? Moja spapa tych 180ml na obed a je pravda, ze za posledne 2 mesiace dost pribrala, zeby som niekde robila chybu? No, ma 8kg a 9 mesiacov, tak si myslim, ze aj tak je este malinka oproti ostatnym detom, tak sa aj tesim, ze dobre papa, ale tato info ma zmiatla.

Re: Predchadzanie obezite

Neprečítaný príspevokNapísal: 28 Okt 2011, 11:21
od Klemka
Charlie, mýtov nájdeš o dojčení kde len pozrieš požehnane :( Myslím, že štúdia, ktorá by tento fakt mala dokázať alebo vyvrátiť neexistuje a nikdy existovať nebude, takže z čoho sa dotyčný informoval, neviem. Každopádne - deti, ktoré nie sú dlhodobo dojčené majú vyššie riziko vzniku obezity a aj iné ukazovatele s tým súvisiace - hladina cholesterolu, lipidové profily atď. sú pri takýchto deťoch zhoršené. Jednou z podmienok toho, aby dieťa mohlo byť dojčené dlhodobo je, že sa dojčí na požiadanie - to znamená vtedy, kedy potrebuje, ak potrebuje po príkrme, tak aj po príkrme, či pred príkrmom, kedykoľvek. Toto "pravidlo" navyše zavádza jeden meter na každého a to je vždy škodlivé. Z tohoto všetkého mne logicky vyplýva, že tento fakt, ktorý Ťa znepokojil, je naozaj len mýtom. Môžeš naďalej reagovať na signály svojho dieťaťa, to totiž najlepšie vie, čo potrebuje.

Re: Predchadzanie obezite

Neprečítaný príspevokNapísal: 28 Okt 2011, 11:33
od charlie
Dakujem, to som rada...Inak, neviem, ci robim dobre, ale po prikrme napr. ju dojcim tak, aby sa "napila", nie "najedla", cize kratsie a z oboch stran.

Re: Predchadzanie obezite

Neprečítaný príspevokNapísal: 28 Okt 2011, 12:39
od Klemka
Charlie, ja myslím, že to netreba nejako analyzovať - ak sa chce dojčiť, môžeš ju nadojčiť a ak chceš niečo robiť s príjmom mlieka, aj tu platí, že na druhý prsník by sa dieťa malo dávať až po tom, čo už na prvom nepije, materské mlieko sa nedelí na "predné" a "zadné", či na mlieko "od smädu" a "od hladu", ak pije, vždy je v tom mlieku tuk, bielkoviny a iné veci, ktoré nie sú len od smädu. Odtŕhať do prsníka dieťa, ktoré tam ešte chce byť, môže niektoré deti hnevať a spôsobovať správanie podobné štrajku, preto, ak nepotrebujeme robiť nič s príjmom mlieka, je dôležité tam deculo nechať, nech sa dojčí, až dokým samo nepustí prsník. A potom, ak ešte chce, ponúknuť druhý prsník.

Re: Predchadzanie obezite

Neprečítaný príspevokNapísal: 28 Okt 2011, 14:34
od charlie
Joooj, tak som to nemyslela...len ked sa pusti, tak ju nevratim spat na ten isty, ale supnem jej hned druhy. No, keby som ju nasilu odtrhla, tak mi urobi taky cirkus, ze az :D Tak to si ma potesila, ze nie je predne a zadne mlieko...to sa mi paci ;)

Re: Predchadzanie obezite

Neprečítaný príspevokNapísal: 29 Okt 2011, 16:11
od vejula
klemka to ma teraz prekvapilo, lebo ak sa dobre pamatam tak mi annag hovorila ešte o tom že maly može mať take riedke hovienko preto lebo mam nadprodukciu a pije iba predne mlieko. Preto som si potom začala dosavať to predne aby sa mi maly dostal aj k tomu zadnemu a hovienko sa mu upravilo. Takže nechapem

Re: Predchadzanie obezite

Neprečítaný príspevokNapísal: 29 Okt 2011, 16:12
od vejula
a ešte tolko že sama vidim ked si odstreknem z celkom plneho prsnika tak je to mliečko take vodove a ked je už taky poloprazdny tak to mliečko je ovela hustejšie. Preto mam pocit že to nieje len mytus o tom mliečku prednom a zadnom

Re: Predchadzanie obezite

Neprečítaný príspevokNapísal: 29 Okt 2011, 17:28
od Klemka
Vejula, uff, toto je na dlho :) Skutočne nič také ako predné a zadné mlieko neexistuje. V zmysle, že máš nejaké mlieko, ktoré je predné, menej tučné a od smädu a potom po nejake dobe, napr. po 10 minútach máš zrazu mlieko tučné, od hladu, zadné. Rozdiely v množstve tuku neumožňujú takéto jednoduché rozdelenie. Obsahu tuku v mlieku počas dojčenia sa mení, na začiatku je menej tučné, ako neskôr, ale po prvé - tak to má byť - toto je správne a po druhé - už po prvom vypudzovacom reflexe sa obsah tuku v mlieku zvyšuje. Ďalej - večer je v mlieku tuku viac než 2x viac než ráno. Takže večerné "predné" mlieko je tučnejšie než ranné "zadné". Navyše - čo znamenajú tieto informácie pre matku? Väčšinou vedú k nesprávnym úvahám a najmä k nesprávnym konaniam a to nielen u matiek, ale aj u ľudí, ktorí matke radia v oblasti dojčenia. Napr. ak dieťa nepriberá, často sa nesprávne matke odporúča neponúkať mu druhý prsník, nechať ho na prvom, aby vypilo aj zadné mlieko. Ak však dieťa nepije dostatočne, pretože má napr. nesprávne prisatie, nepije na tom "prvom" prsníku často postačujúce množstvá mlieka a pri preložení na druhý prsník by ešte aspoň niečo vypilo. Takto sa tvorba mlieka ešte viac znižuje.
Zjednodušene - ak matka nemá problémy s dojčením a dieťa dobre priberá a prospieva, vôbec nepotrebuje riešiť, či dieťa pije tučné či menej tučné mlieko alebo aké vlastne pije. A ak treba niečo riešiť, je dobré to robiť s niekym, kto vie poradiť aj konkrétne postupy, ako sa dieťa k mlieku dostane a získa ho dostatok. Alebo ako riešiť situáciu, ktorú si riešila s Annag a ktorá sa zjednodušene dá nazvať, že problém spôsobuje "predné" mlieko, ale znova ide o to, že pri nadprodukcii niektoré deti vypijú pri dojčení mlieko s vysokým obsahom laktózy, viac než je jeho bežná kapacita na strávenie a nestrávená laktóza robí šarapatu v hrubom čreve. Riešením nie je odsať "predné" mlieko, pretože to len zhoršuje nadprodukciu, ale riešiť nadprodukciu - citlivo upravovať tvorbu mlieka, tak aby tieto príznaky zmizli alebo sa aspoň zmiernili.

Re: Predchadzanie obezite

Neprečítaný príspevokNapísal: 29 Okt 2011, 22:03
od janka
vejula, ja som citala, ze s miekom to funguje tak, ze ked sa vytvori v prsiach, tak je dost bohate na tuk, ale postupne sa tuk vstrebava z neho prec naspat do matkinho tela. Takze cim dlhsie stoji, tym je "vodovejsie". Preto mozno dieta, ked zacne pit, tak pije redsie mlieko, no kedze mlieko sa v prsnikoch tvori neustale, tak cim dlhsie sa dieta dojci, k tym hustejsiemu mlieku sa dostava, lebo zacina prevladat to cerstvejsie tukovejsie. Preto je vraj aj lepsie dojcit casto, lebo to babatko pije cerstve tucne mlieko a tak dobre pribera. Kdezto, ked sa intervaly dojcenia natahuju, dieta pije uz odstate mlieko, zaplni si zaludok vodovejsim mliekom, k tucnejsiemu sa uz nedostane, a tak slabsie pribera. Opravte ma, mamilacky, ak trepem blbosti, som len laik samouk :D

Re: Predchadzanie obezite

Neprečítaný príspevokNapísal: 30 Okt 2011, 08:23
od Klemka
Janka, toto neviem, ale viem, že matky, ktorým sa aj darí dojčiť v nefyziologických 3-hodinových intervaloch, majú mlieko s nižším obsahom tuku než tie, ktoré dojčia na požiadanie. Na nastavenie hladiny tuku vplýva mimochodom aj to, či dieťa dostalo šancu na samoprisatie po pôrode.

Re: Predchadzanie obezite

Neprečítaný príspevokNapísal: 09 Jan 2012, 17:43
od leelo
Klemka, ahoj, zaujalo ma, co pises o samoprisati a nastaveni hladiny tuku v mliecku. mohla by si to. prosim, rozviest, ked budes mat cas? dakujem pekne :)

Re: Predchadzanie obezite

Neprečítaný príspevokNapísal: 11 Jan 2012, 10:43
od Klemka
Leelo, priznám sa, že nie všetky informácie, ktoré mám, som získala ja poctivým štúdiom vedeckej literatúry, to by som asi nerobila nič iné, len sedela za kompom, tá informácia, na ktorú sa pýtaš, je uvedená v jednej prezentácii dr. Jacka Newmana, keď bol na Slovensku, ale viac podrobností o tom neviem.