Baby - led weaning

diskusia o tom, kedy , ako a čím začať prikrmovať a potrebe tekutín bábätiek

Re: Baby - led weaning

Neprečítaný príspevokod babiola » 14 Júl 2012, 19:30

Nemam este ziadne skusenosti, tak snad netrafim uplne mimo 8-) ako to riesite s jedlom ako jogurt? Tiez rukami? :D
Resp. vylucuje sa "lyzickovanie" a baby led weaning?
babiola
 

Re: Baby - led weaning

Neprečítaný príspevokod Kandy » 14 Júl 2012, 20:53

Ja jedávam jogurt lyžičkou, takže ak Maťko javí záujem, tak mu na špičku naberiem a skúsim dať do úst. Občas si dá a občas vezme na prst a tak si strčí do úst, prípadne len rozmaže po okolí. Takto je to aj s ovsenou kašou, ktorú jedávam na raňajky. Len teraz najnovšie má potrebu brať mi lyžičku a piplať sa v tom a snažiť sa kŕmiť, prípadne strčiť celú ruku do jogurtu a potom rozotrieť po okolí.
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 13 dní

Re: Baby - led weaning

Neprečítaný príspevokod babiola » 14 Júl 2012, 22:44

Matko zlatusik :)) a kedy sa to potom upravi a ide jedlo len do ust?
babiola
 

Re: Baby - led weaning

Neprečítaný príspevokod luciole » 15 Júl 2012, 12:26

U nas sa lyzickovanie a samokrmenie kuskami nijak nevylucuje, neviem ale, ako je to "oficialne". No myslim, ze nic netreba prehanat, neviem si predstavit, ako by sa dieta krmilo polievkou, kasou, alebo jogurtom kym dokaze efektivne narabat lyzickou. Takze my to striedame, niekedy sa krmi sama (a pocas dna ma vzdy nakrajane ovocie al. zeleninu a chrumky k dispozicii, tak tym sa tiez krmi sama) a niekedy dostava lyzickou. Teraz je vo faze, ze zje vsetko, co jedia ini, tak sa najcastejsie krmi spolu so mnou a davam jej normalne mojou vidlickou, alebo mam na tanieri este lyzicku, alebo jej odlamujem a davam kusky do pusy/ruky podla toho, co je to za jedlo. A zaroven ked mam naladu ju celu umyvat, tak ju posadim do stolicky a dam jej lyzicku do ruky, nech skusa jest sama ;)
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 20 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 25 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Baby - led weaning

Neprečítaný príspevokod shira » 15 Júl 2012, 12:32

Kandy píše: Len teraz najnovšie má potrebu brať mi lyžičku a piplať sa v tom a snažiť sa kŕmiť, prípadne strčiť celú ruku do jogurtu a potom rozotrieť po okolí.

tak tak, sme "civilizovaný" národ a cieľom je naučiť dieťa v konečnom dôsledku používať príbor. takže zručnosti získané pri jedení rukami sa snaží rýchlo využiť aj pri použití lyžičky, chce všetko kpírovať po dospelých.. u nás to vyzeralo/ešte občas vyzerá presne takto isto, takže my niekedy musíme mať 2 lyžičky, jedna je jeho, na piplanie a jedna moja na kŕmenie. ked sa snaží tou svojou nabrať jedlo a dať si do pusy, tak ho len troška usmerním- pomožem mu lyžičku správne otočiť a trafiť lepšie do úst, tak nenápadne, aby to považoval za vlastný úspech :D dosť sa tomu teší, na to sú fajn také dlhé lyžičky..
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Baby - led weaning

Neprečítaný príspevokod Kandy » 15 Júl 2012, 15:08

Shira, občas potrebujeme 3 lyžičky. Dve drží Maťko a jedna je pre mňa. Mne nevadí, že sa snaží po mne opakovať a jesť príborom. Len on väčšinou nechce kŕmiť seba ale mňa. :mrgreen: Aj kúsky, ktoré mu nechutia sa snaží strčiť mne do úst. Občas takou rýchlosťou, že mám totálne plné ústa. Takže napodobňovanie je uňho v plnom prúde. Ale aspoň neostanem hladná. :D
Babiola, myslím, alebo aspoň pevne verím, že do troch rokov už bude jesť bez rozmazávania po okolí. A ešte dúfam, že vtedy už preváži pevná strava nad mliekom.
Luciole, Maťko istý čas úplne bojkotoval lyžičky, takže u nás polievka nehrozila. Ale to bolo asi spôsobené mojou hospitalizáciou.
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 13 dní

Re: Baby - led weaning

Neprečítaný príspevokod shira » 17 Júl 2012, 22:13

ano ano tri lyžičky a kŕmi mňa, to poznám.. dnes nadišiel čas na zlepšovák pre chlieb s pomazánkou (pomazanku zlíže a chlieb roztrhá, rozhádže) tak som natretý chleba nakrájala na mini kúsky a napichovala na také pichátko a dávala mu do pusy, a potom som rovno kúsky chleba nahádzala do misky s pomazánkou a robila "fondue" - ešte rýchlejšie :lol: :lol: všetko čisté a chlieb pojedený. nemala som nervy na to, ked je škaredé počasie a nemôžeme ísť jesť vonku.. inak vonku može robiť, čo chce.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Baby - led weaning

Neprečítaný príspevokod tina » 18 Júl 2012, 08:02

fiha shira, to je dobry napad!
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Baby - led weaning

Neprečítaný príspevokod Anna » 18 Júl 2012, 15:56

Ja tiež využívam farebné špáradlá, pichá si špáradlom aj ovocie a zeleninu pokrájané všetko na kocky, ale vie pekne používať rovnako aj dezertnú vidličku.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 3 dni

Re: Baby - led weaning

Neprečítaný príspevokod shira » 18 Júl 2012, 22:33

ano dezertnú vidličku aj náš používa celkom pekne sám, len to pichátko na fondue mu zatiaľ nedávam do rúk, nech sa neprekole
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Baby - led weaning

Neprečítaný príspevokod Anna » 19 Júl 2012, 09:05

Neboj sa, s tým všetkým začal môj otec, keď sa mu nechcelo za ním behať s jedlom...ináč malý krajec chleba si drží pekne v dlani sám a ako sa snaží , aby mu z neho nepadala napr. pažítka i keď tú pažítku poriadne zatlačím do pomazánky, ale aspoň trénuje nerobenie neporiadku, náš si dáva poriadne pozor, normálne si vo vnútri berie tácečku , vonku je to samozrejme sloboda.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 3 dni

Re: Baby - led weaning

Neprečítaný príspevokod babiola » 19 Júl 2012, 16:53

super, dik aspon vidim ako je to v praxi. vyzera, ze srandy kopec :D

takze asi to kombinujete som pochopila...a lyzicku a krmenie pouzivate
a este ma zaujima, ci ste zacali s baby led weaninng az ked sedeli - lebo to sa uvadza ako podmmienka v oficialnych zdrojoch... :)
babiola
 

Re: Baby - led weaning

Neprečítaný príspevokod luciole » 19 Júl 2012, 20:22

Hanka sedela az niekedy v 8-mych mesiacoch, takze na to sme nemali sancu cakat :mrgreen: akoze niezeby nejako vyrazne jedla, ale robila som to tak, ze som ju dala na brusko na nepremokavu podlozku a dala som jej kus ovocia/uparenej zeleniny a nechala som ju, vzdy co-to odzuzlala.
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 20 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 25 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Baby - led weaning

Neprečítaný príspevokod babiola » 24 Júl 2012, 12:50

Ano aj ja som rozmyslala ze asi na brusku najlepsie. Snad ho nepolozim do vajicka to by asi vajko neprezilo :))
babiola
 

Re: Baby - led weaning

Neprečítaný príspevokod trillian19 » 21 Aug 2012, 10:27

Baby, kedy a ako ste dali lepok? Dali ste mu cucat korku alebo nejako inak?
trillian19
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 16 Aug 2012, 23:10

Re: Baby - led weaning

Neprečítaný príspevokod Klemka » 21 Aug 2012, 11:00

Tu je odkaz na podrobný článok o zavádzaní lepku http://www.mamila.sk/post/tak-kedy-baba ... esiaci-78/ stručne - keď dieťa prejaví záujem o príkrmy, necháme ho jesť samo, čo chce jesť - vrátane potravín s obsahom lepku. Dôležité je pokračovať v dojčení, nenahrádzať príkrmami dojčenia, teda dojčiť na požiadania v tom systéme, v akom sa dieťa dojčilo dovtedy. Čím dlhšie bude dieťa od zavedenia lepku dojčené, tým menšia pravdepodobnosť vzniku celiakie.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Baby - led weaning

Neprečítaný príspevokod trillian19 » 22 Aug 2012, 00:16

Dakujem Klemka, rozumiem tomu,bola som zvedava ako to u blwinaciek prebehlo, ci si na to davali specialny pozor. Kludne by som malinkemu na pocest prveho lepku upiekla najake zdrave piskoty alebo chlebik z biosurovin... Aj tak by najradsej jedol vsetko co my, a to by som si ja veru dala :))
trillian19
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 16 Aug 2012, 23:10

Re: Baby - led weaning

Neprečítaný príspevokod Lucifera » 22 Aug 2012, 07:46

Ja som dala Domcovi ozuzlavat korku z chleba, ktory som napiekla doma, neskor aj cele cestoviny, aby si zuzlal, len treba vybrat nieco, co sa dobre drzi, lebo take penne sa mu smykali z ruky :)
Obrázok užívateľa
Lucifera
 
Príspevky: 79
Registrovaný: 18 Mar 2012, 22:31
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Dominik
Rokov: 12 rokov, 3 mesiace, 9 dní

Re: Baby - led weaning

Neprečítaný príspevokod Klemka » 22 Aug 2012, 08:07

Trillian, ak zachováš koncept, že dieťa papá vtedy, keď napodobňuje ľudí okolo, ktorí jedia a snaží sa ich napodobniť samo, teda samo si dáva jedlo, je úplne jedno, ako lepok zavádzaš.
Ak zavádzaš príkrmy klasickým slovenským spôsobom - zabávame dieťa a pritom doňho pcháme opec jedla tak, aby si to nevšimlo a natlačíme doňho 200 ml kaše, tak potom odborné dokumenty odporúčajú začínať s lepkokm opatrnejšie - v malých množstvách, postupne sa zvyšujúcich. Je dobré vedieť, že aj obilniny ako také sa líšia obsahom lepku - niektoré ho neobsahujú vôbec (pšeno, pohánka, amarant, ryža), iné menej - ovos, jačmeň, iné viac - raž a najviac ho obsahuje pšenica.
Najviac odborné dokumenty však zdôrazňujú, že dôležité je počas zavádzania lepku dojčiť a v dojčení pokračovať - čim dlhšie, tým lepšie.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Baby - led weaning

Neprečítaný príspevokod trillian19 » 22 Aug 2012, 14:12

U nas to tiez bude ten chlebik, uz sa pecie v pekarnicke.
Veru klasicky slovensky sposob sa mi nepaci, pri mojej povahe by ma predpisove mnozstva a zlozenia akurat tak stresovali. Takto je to zabavnejsie pre nas vsetkych, mali by ste vidiet ake ksichtiky malinky hadze ;))) a samozrejme, ze vzdy sa este dokojime.
trillian19
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 16 Aug 2012, 23:10

Re: Baby - led weaning

Neprečítaný príspevokod Zuzina » 25 Aug 2012, 23:29

Caute, za chvilku sa u nas rozbehnu prikrmy, cize zbieram skusenosti od inych ;) Ninka prejavuje zaujem, nacahuje sa a hypnotizuje nas pohladom, zatial som skusila dat ovocie, ktore som aktualne jedla (kusok broskyne, zlty melon), al. jogurt na spicku lyzicky, to ju fascinuje najviac. Ovocie ozuzlala a neskor prestala mat zaujem, takze zatial je to viac asi hra, ale ked sa nacahuje, podam.
Stalo sa mi ale, ze mala tvrdsi kusok broskyne, podarilo sa jej z neho kusok ulomit a vopchat si do ust, na co ju naplo a vsetko vyplula. No mala som dost a hned som videla, ako sa dusi ;) ako ste riesili toto? Rozmyslala som uparit zeleninu aj tvrdsie ovocie, nech je to makke akurat na zuzlanie. Alebo to znamena, ze este nie je pripravena? Lebo mam pocit, ze ked cucka stavu z ovocia, je to ok, ale akonahle mala kusok v ustach, naplo ju a vyplula to. Jogurt chutil ;) ale hovorim, bolo to len parkrat... Nikam sa neponahlam, ani mi nevadi, ked je to len hra, nechcem sa unahlit.. Ake velke kusky ste davali? Ked dam maly, zle sa jej to drzi, tak mi vychadza, ze radsej daco vacsie? Ci idem na to uz moc technicky ;) ?
Zuzina
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 29 Jún 2012, 21:41
Bydlisko: Šaľa
Počet detí: 1
1. dieťa: Nina
Rokov: 12 rokov, 1 mesiac, 1 deň

Re: Baby - led weaning

Neprečítaný príspevokod shira » 26 Aug 2012, 08:59

u nás bohužiaľ toto trvalo 9 mesiacov, odmietal akékolvek kúsky. od 5 mesiacov mal predné zúbky a vždy sa mu podarilo kusok odhryznúť. veľmi sa dusil, vyzeralo to hrozivo, takže som nebola ochotná mu to dávať. kašovité príkrmy však hltal jedna radosť. potom sa to zmenilo zo dňa na deň. uprednostňovala som surové ovocie a zeleninu- kaleráb, mrkva.., ale dobre chutili parené kúsky baklažánu, cukety, brokolice, fazulky-úplne čokolvek. ja som parila v tlakovom hrnci na paráčiku, bolo to strašne rýchlo hotové, len to treba mať odskúšané-prvé pokusy boli na kašu :)
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Baby - led weaning

Neprečítaný príspevokod Zuzina » 26 Aug 2012, 09:52

Diky Shira, parny hrniec ideme kupit, takze to je v procese.. No crta sa daco podobne aj u nas, asi bude chvilu trvat, kym zisti, co s tymi kuskami v ustach :) Idem pozriet prvu pomoc pri duseni, zatial sice vsetko vyplula... ale nikdy neviem.
Zuzina
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 29 Jún 2012, 21:41
Bydlisko: Šaľa
Počet detí: 1
1. dieťa: Nina
Rokov: 12 rokov, 1 mesiac, 1 deň

Re: Baby - led weaning

Neprečítaný príspevokod Lucifera » 26 Aug 2012, 20:34

Ja som Domca nechala a s tymi kuskami si vzdy poradil, ked mu zabehlo, vzdy to sam vykaslal, poradil si, aj ked som bola pripravena na zasah. Ale teraz sa uz neobavam, ale samozrejme vsetko je pod dozorom :)
Obrázok užívateľa
Lucifera
 
Príspevky: 79
Registrovaný: 18 Mar 2012, 22:31
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Dominik
Rokov: 12 rokov, 3 mesiace, 9 dní

Re: Baby - led weaning

Neprečítaný príspevokod trillian19 » 26 Aug 2012, 22:38

Zuzina, my davane kusku velke asi ako malicek. Tvrdsiu zeleninku uvarim, ostatnu davam surovu. Vzdy sa s nimi pohra, ksichtiky hazde vselijake a ak si odkusne privela, tak to vypluje, nedusil sa este vobec. Myslela som, ze kasiam sa uplne vyhnem, ale malinky ich hlta jedna radost, takze to kombinujeme, aj kusky, aj kasu.. Inak som mu dal aj vodicku, sranda je, ze sa dokaze sam napit z pohara :-)
trillian19
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 16 Aug 2012, 23:10

PredchádzajúciĎalší

Späť na Zavádzanie príkrmov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron