Kravské mlieko v jedle po 1. roku

diskusia o tom, kedy , ako a čím začať prikrmovať a potrebe tekutín bábätiek

Kravské mlieko v jedle po 1. roku

Neprečítaný príspevokod lusia » 23 Sep 2011, 22:51

Malý bude mať o chvíľu 1. rok, dojčím ho a plánujem aj dlhšie. Doma kravské mlieko nepijeme napr. k raňajkám, ale používam ho do prívarkov, či pudingov a tak, prosto na varenie. Malý zatiaľ z kravského mlieka papal iba smotanový jogurt. Chcem sa opýtať dávali ste vašim dojčeným deťom po ich 1. roku hneď kravské mlieko v jedle?
lusia
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 27 Mar 2011, 19:56
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 5 mesiacov, 21 dní

Re: Kravské mlieko v jedle po 1. roku

Neprečítaný príspevokod shira » 24 Sep 2011, 07:41

ja nad tým uvažujem už dlhší čas, malý má 9 mes., ale ešte som nemala odvahu mu to dať. klemka v téme o príkrmoch spomínala, že sa to môže, že ked nie je v rodine alergia, tak by sa nemalo nič stať. ja často večeriam krupicovú kašu a teším sa, ked z nej budem mocť dať aj malému a nemusím pripravovať niečo iné pre neho.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kravské mlieko v jedle po 1. roku

Neprečítaný príspevokod Klemka » 24 Sep 2011, 18:52

Pri príkrmoch sa ukázalo zbytočne byť opatrný pri zavádzaní niektorej potraviny len preto, že niektorým alergikom spôsobuje problém. Naše dieťa môže byť alergické na niečo úplne nečakané, napr. na cuketu. A vysoko pravdepodobne nebude alergické na nič. Ak sa v rodine nejaká alergia vyskytuje, je pravdepodobne lepšie byť pri zavádzaní tej potraviny opatrný.
V tomto kontexte je skutočne jedno váhať nad kravským mliekom. U nás sa veľmi neodporúča preto, že väčšina detí po 6. mesiaci už nie je dojčených a v prípade, že kravské=umelé mlieko je hlavnou zložkou potravy dieťaťa, je to súčasne hlavný zdroj všetkých nutrične potrebných látok.
Pri dieťati, ktoré je normálne dojčené - čo znamená, že v rámci prikrmovania len skúša jesť a materské mlieko do prvého roka naďalej tvorí hlavnú zložku potravy a po druhom roku života postupne pribúda množstvo tuhej stravy popri dojčení na požiadanie, kedy materské mlieko aj v druhom roku života pokrýva takmer všetky výživové nároky dieťaťa - vôbec nemá zmysel rozmýšľať nad tým, či je lepšie kravské mlieko alebo umelé. Po prvé - dieťa prežije bez akéhoľkovek iného mlieka ako materského, cieľom príkrmov je k materskému mlieku pridať inú, nemliečnu potravu. Ale po druhé - väčšina ľudí má kravské mlieko ako súčasť svojej stravy aj v dospelosti a v takom prípade je asi dobré s mliekom a mliečnymi výrobkami oboznámiť dieťa už v období prikrmovania, aby sme ho naučili, že aj toto je jedlo, aj toto bude jesť v tejto našej rodine. Ak chceme dieťaťu pridávať kravské mlieko tak, ako sa napr. pýta Lusia, tak je úplne jedno riešiť, či je vhodný čas alebo nie - vhodný čas nastane v dobe, kedy dieťa začína byť pripravené na príkrmy - čo býva okolo šiesteho mesiaca a už vôbec je zbytočná otázka, či by to do nejakého času nemalo namiesto klasického kravského mlieka nemalo byť mlieko umelé - "špeciálne upravené pre bábätká" - pretože málokto vie, že umelé mlieko tzv. dvojka či trojka, teda to, čo sa dáva po šiestom mesiaci, je v skutočnosti klasické sušené kravské mlieko, teda cca to isté, čo keď si človek kúpi tekuté mlieko, len bez vody, ktorú tam dolejete sami plus prejdené procesom sušenia, teda v istom zmysle menej kvalitné, ale omnoho drahšie. A samozrejme - doplnené o rôzne prídavky a vitamíny atď. - ale ak hovoríme o mlieku ako o príkrme pre dojčené dieťa, ktoré ako hlavnú súčasť stravy má tú normálnu stravu - materské mlieko - tak sa naozaj netreba obávať, že nedostane do zemiakovej kaše špeciálne umelé mlieko s napr. nukleotidmi či inými reklamnými ťahmi. Môže to byť kľudne mlieko kravské a ešte ušetríte.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Kravské mlieko v jedle po 1. roku

Neprečítaný príspevokod shira » 24 Sep 2011, 21:09

no, teraz som to pochopila, čo mi bolo už dlhšie divné, prečo vlastne je pre nedojčené deti určené nejaké um po 12.mesiaci.. načo vlastne to tým deťom dávať, ked na krabici píšu, že to je z bielkoviny kravského mlieka... nuž, stačí mamičky presvedčiť, aby dávali deťom "len to najlepšie", nech to stojí čo to stojí :lol: :lol: :lol: na deťoch sa neskutočne zarába spôsobom citového vydierania :twisted:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kravské mlieko v jedle po 1. roku

Neprečítaný príspevokod Klemka » 25 Sep 2011, 09:01

Shira, sú krajiny, kde sa tak ako sa u nás striktne hovorí o umelom mlieku do 3. rokov, odporúča UM do 7. rokov, kde sa vyrába špeciálne umelé mlieko pre tehotné ženy, pre vyčerpaných ľudí, pre starých ľudí a ako to dr. Newman zhodnotil - čoskoro by sme mali byť na UM všetci od narodenia až po smrť. Teda ak si necháme zaslepiť oči...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Kravské mlieko v jedle po 1. roku

Neprečítaný príspevokod lusia » 26 Sep 2011, 08:09

dakujem velmi pekne klemka, ano dezinformacii je vela a su ludia, ktori veria reklamam na 100%. Ja som si precitala jeden clanok, bol velmi fundovane napisany a zrejme odbornickou, o nepotrebnosti a priam skodlivosti kravskeho mlieka pre cloveka, a to nielen pre dieta ale aj dospeleho, a tak som si nebola ista uz nicim. Mlieko nejde u nas na dracku, ale pri vareni pouzivam, takze zacnem varit aj malemu.
lusia
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 27 Mar 2011, 19:56
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 5 mesiacov, 21 dní

Re: Kravské mlieko v jedle po 1. roku

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 21 Máj 2012, 09:08

Dnes som si prečítala zaujímavý status týkajúci sa kravského mlieka na facebookovej stránke Záchrannej stanica pre zranené živočíchy Zázrivá http://www.zachranazvierat.sk/

"Prosím NIKDY nekŕmte srnčatá, veveričky, ježkov ... ani nič iné okrem teliatok kravským miekom!! Kravské mlieko im spôsobuje tráviace problémy, krvavé hnačky a niekedy môže spôsobiť až smrť. Ak nájdete akékoľvek mláďatko, konzultujte jeho kŕmenie s nami, alebo najbližšou záchrannou stanicou."

Tak je to zaujímavé, neviem, čím kŕmia takéto mláďatá, my sme raz mali doma medvieďa a mám dojem, že sme kŕmili riedeným kravským mliekom. Analógia s človekom je jasná. Každé mláďa má piť mlieko svojho druhu, iné mu môže spôsobiť ťažkosti.
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho


Späť na Zavádzanie príkrmov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron