Nechce papat prikrmy

diskusia o tom, kedy , ako a čím začať prikrmovať a potrebe tekutín bábätiek

Nechce papat prikrmy

Neprečítaný príspevokod ayshka » 28 Mar 2011, 14:11

Ahojte dievcata, mozete mi poradit co robim zle, lebo som uz zufala. Moj maly ma 15m a nechce papat. Stale je dojceny. Od zaciatku prikrmy zle papa, stale cakam ze sa rozpapa a nic, praveze sa mi to zda horsie. Teraz bol aj dvakrat po sebe chori, mal virozu a uz vobec nechce nic jest. Ani banan nezje, ine ovocie tiez nechce ani jogurty ani kase akurat na obed zje masovozeleninovy prikrm a to je vsetko, niekedy aj z toho len par lyziciek, on uz len ked vidi lyzicku, tak otaca hlavu prec.
Je dost hyperaktivne dieta, neposedi ani na chvilu, zeby sa najedol. Ked aj vidi, ze my jeme, tak pride zo zvedavosti len trochu ochutna, aj ked mu dam na tanierik, aby si sam bral, tak si len trocha zobne a to je vsetko. Pritom sa snazim pestro varit a davat mu stale nieco ine, ale zatial nic nezabera. Najradsej ma brokolicu a cuketu, ale ved nemoze jest len to :-(
Dojcim ho stale ponukam aj prsniky, ale neviem ci mu to staci, bojim sa ci nema malo vitaminov.
Rozmyslam ci mozem urobit tak, ze mu nebudem na cas ziadne jedlo lyzickou ponukat, lebo mam pocit, ze ho tym nutim a je to cim dalej horsie a ja som uz z toho na nervy.
ayshka
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 27 Mar 2011, 17:15
Bydlisko: Kosice
Počet detí: 1
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 4 mesiace, 10 dní

Re: Nechce papat prikrmy

Neprečítaný príspevokod Klemka » 28 Mar 2011, 15:36

Ahoj, ayshka, veľmi sa mi páči, že si sa rozhodla dieťatko nenútiť a chvíľu počkať. Táto situácia je náročná preto, že okolo seba vidíme v tomto veku už väčšinu detí odstavených a porovnávať dojčené dieťa s nedojčeným spôsobí jednoznačne obavy, prečo to moje dieťa je iné. To, čo popisuješ, je typické - dieťa prikrmovaním napodobňuje to, čo robia dospelí, preto má chuť papať vtedy, keď jedia dospelí a to, čo jedia dospelí (ste jeho vzormi). A to, že len zobne a má dosť je typické a správne. A je logické, že počas choroby je pre dieťa vhodnejšie nekonzumovať rôzne potraviny, s ktorými sa jeho telíčko ešte len učí fungovať a keď je oslabené, potrebuje sústrediť sily na boj s chorobou. Veľa detí počas choroby alebo rastu zúbkov či po očkovaní nechce dočasne jesť nič. Materské mlieko aj v druhom roku života pokrýva takmer všetky výživové požiadavky dieťaťa. To je obrovská výhoda pre dojčiacu matku, ak dieťatko nespapá veľa, nemusí sa obávať, či mu niečo nechýba. Sú samozrejme aj dojčené deti, ktoré už v tomto veku zjedia omnoho viac.
Podstatné je však sústrediť sa na konkrétne dieťa, na to, čo ono potrebuje a odsledovať ako pritom priberá, ako prospieva a ako sa dojčí.
Ak malý priberá dobre (to Ti posúdiť pediater, ktorý by si od narodenia mal viesť priberanie a rast dieťaťa v percentilových grafoch a ak dieťa priberá a rastie podľa svojho percentilu, je to jeden z ukazovateľov dobrého zdravia), je to v poriadku. Obdobie prikrmovanie podľa WHO trvá od 6. do 24. mesiacov, ešte ste stále v období, kedy sa učí papať a Tvoj synček presne to robí. Len toho pritom veľa nezje. To však nevadí, cieľom je naučiť sa jesť, nie jesť veľa jedla.
Bolo však by fajn odsledovať, či je v poriadku dojčenie - ideálne si zavolať poradkyňu pri dojčení, ktorá posúdi výdatnosť dojčenia (či počas dojčení dieťatko pije a či pije dostatočné množstvo mliečka) a ďalšie okolnosti - či je dieťatko dojčené na požiadanie, teda vtedy, kedy si pýta, k tomu by si aj Ty ešte minimálne do 18. mesiacov mala prsníky aktívne ponúkať, ako aj správne robíš, či nerušíte niektoré dojčenia napr. tréningom prespatia celej noci alebo používaním cumlíka, alebo nemohla tvorbu mlieka znížiť iná príčina (napr. nasadenie antikoncepcie alebo antihistaminiká atď).
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Nechce papat prikrmy

Neprečítaný príspevokod janka » 28 Mar 2011, 21:30

Ahoj, ayshka, ja som na tom s mojou 16-mesacnou podobne. Ale mna pediater ubezpecil, ze sa tym absolutne nemam trapit, niektore deti zjedia viac, niektore menej, kazde je ine. Pribera pekne, takze stravy ma dost. S vitaminmi sa tiez nejak netrapim, podla mna v mm ma co potrebuje. keby bola na umelom, tak to asi riesim viac, ale takto... Tiez mala obdobie, ked vobec nejedla ovocie. Inak mam dojem, ze sa pri jedeni nudi. Keby som ju krmila popri tom, ako sa hra, tak toho zje podstatne viac. Tak som to aj nejaku dobu robila, ked som bola zufala, ze mi nic, ale naozaj nic nezje. No nedavno som to zrusila a zaviedla som jedenie pri stole, aspon obed a vecera. Zje toho menej, ale nieco zje, aspon par lyziciek. Ja si vravim, ze deti dobrovolne od hladu nezomieraju.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Nechce papat prikrmy

Neprečítaný príspevokod ayshka » 28 Mar 2011, 21:46

Klemka dakujem krasne, toto som potrebovala pocut. :-) Akurat dneska som este stretla kamosku, co ma rovnako stare dietatko, ale ona ho uz nedojci (prestala v 9m) a hovorila, ze jej maly uz vsetko papa, tak som zostala smutna :-( ze ten moj je taky maly tvrdohlavec a nechce poriadne jest. Este mi tak povedala, ze treba tomu urobit razny koniec a odstavit ho, ja som jej uz nemala chut vysvetlovat, preco chcem dojcit dalej. Tak ma teraz potesilo, co si napisala a hlavne povzbudilo. :-) Co sa tyka prospievania, tak doteraz sme nemali problem, naposledy ked bol vazeny mal 10,6 kg. To dojcenie je tazko posudit, on vydrzi na prsniku dost dlho, ja citim ked sa mi spusti mlieko a vidim kedy prehlta a kazde dojcenie mu davam pit z oboch prsnikov. Myslim, ze pije po mensich davkach, ale castejsie a nechavam ho na prsniku tak dlho ako chce, aj ked uz mu nic netecie a si len tak cucka. V noci spinka pri mne a tiez sa dojci aj v noci, teraz ked bol chori tak dost casto, cumlik nepouzivame a lieky neberiem ziadne. Neviem ci mam menej mlieka, ale myslim, ze dostava mensie davky viackrat pocas dna a vzdy co sa mliecka dotvori tak to zase vypije a tak dookola. Este som rozmyslala, zeby som si kupila v lekarni kapsule so senovkou greckou na zvysenie tvorby mlieka, ale neviem ci to bude mat efekt. Malemu este davam probioticke kvapky, tak mozno aj tie mu pomozu a bude mu viac chutit.
ayshka
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 27 Mar 2011, 17:15
Bydlisko: Kosice
Počet detí: 1
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 4 mesiace, 10 dní

Re: Nechce papat prikrmy

Neprečítaný príspevokod Klemka » 29 Mar 2011, 08:46

Ayshka, nemáš za čo, na druhej strane, problémom takéhoto fóra je, že k tomu, aby sa posúdilo dojčenie, je nevyhnutné dojčenie vidieť a to sa tu nedá. To, čo popisuješ o dojčení Ty, vyzerá ako bezproblémové dojčenie, k tomu dieťatko dobre priberajúce, prospievajúce akurát papá pomenej. Ak by to tak bolo aj skutočne, tak viem s kľudným svedomím povedať, že sa naozaj netreba stresovať. Ak by som si chcela byť úplne istá, na Tvojom mieste by som radšej kontaktovala poradkyňu pri dojčení, ktorá by prišla osobne, pozrela by na dojčenie, spolu by ste posúdili výdatnosť dojčenia a ak by to bolo naozaj v poriadku, tak sa skutočne môžeš prestať trápiť týmto stavom, pretože je to všetko v poriadku.
A v prípade, že je všetko v poriadku, tak malý nie je tvrdohlavec, ale sa normáne prikrmuje - o jedlo má záujem, ochutnáva, občas aj niečo spapá - toto je OK. Mne osobne by skôr bolo ľúto, že mám síce dobre jediace dieťa, ale dojčené len 9 mesiacov :?
Kapsule so senovkou asi z lekárne nekúpiš a znova - ak by poradkyňa spolu s Tebou videla, že dojčenie je výdatné, je úplne zbytočné s tvorbou mlieka niečo robiť.
Mimochodom - v MM sú probiotické baktérie, je to jedna z predností dojčenia, že máš probiotiká v tom ;)
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Nechce papat prikrmy

Neprečítaný príspevokod ayshka » 29 Mar 2011, 21:09

Ahoj Janka, no ja som tiez potrebovala take ubezpecenie, ze je vsetko ok, lebo co vidim deticky vo svojom okoli tak papaju pekne, ale malo z nich je este dojcenych. A mas dobreho pediatra :-) aj ja mam dobreho, je to moja svokra a ta je asi nestastnejsia ako ja, ze maly zle papa. Inac mam pocit, ze sa to pomaly lepsi, dneska uz pekne jedol na obed, aj veceru trochu spapal, tak som rada. :-)
S tym stolovanim je to aj u nas podobne, moj drobec nevydrzi sediet na mieste ani minutu, musim sa vsemozne snazit ho nejako zabavit, ked ho nechcem nahanat po celej izbe s lyzickou. U nas zaberalo, ked som mu pustila rozpravky v telke, viem ze sa nema krmit pri pozerani TV, ale ked on inac nic nezjedol jedine vtedy, ked pozeral a akoby ani nevnimal, ze nieco papa len otvaral usta. Ale zacinam ho tiez inac ucit jest, posadim ho do stolicky, dam mu na tanierik a vidlicku do ruky a on sa prehrabuje v jedle a tak sa krmime. Ako napisala Klemka ide o to, aby sa dieta naucilo jest a nie o mnozstvo, ktore spapa, ja som sa doteraz trapila s tym mnozstvom a chcela som vzdy aby vsetko pekne spapal.
ayshka
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 27 Mar 2011, 17:15
Bydlisko: Kosice
Počet detí: 1
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 4 mesiace, 10 dní

Re: Nechce papat prikrmy

Neprečítaný príspevokod annag » 29 Mar 2011, 22:16

ayshka, neplatí to pre Teba, len všeobecne:

To, ako detičky papajú sa veľmi odvíja i od zvykov celej rodiny - žiaľ, väčšina z nás nemá čas stolovať pravidelne, spoločne, pokojne a dlho, všetci do seba len rýchlo čosi hodíme. Deti nás neustále pozorujú a už oveľa skôr, než sa začnú prikrmovať - celé týždne, mesiace vnímajú, ako to doma chodí, ako papá mamka, ocko ... A následne nás veľmi rady napodobňujú. Ak bábo vidí každý deň napr. večerať mamku s ockom pri jednom stole, zvedavosť ho časom prinúti okúsiť, čo to tam v tých tanieroch majú. Oveľa lepšie obsedí pri stole, ak vidí, že mamička sedí pri ňom a sama je svoj vlastný obed. Väčšinou je to tak, že mamička nemá nič a chce, aby bábo jedlo samé, dokonca ho ešte chce kŕmiť - to funguje ťažko, bábo sa nudí. Vidieť jesť iných je nákazlivé a zábavné . A ak je dvom pri stole smutno, čo tak pozvať k stolu nakŕmiť macka, bábiku ...Je množstvo domácností, kde 6 mesačné bábo prakticky vôbec nevie , že treba i jesť ... mamka niečo zje, kým ono spí, ocko jedáva večeru v kuchyni sám aby mal pokoj po návrate z práce ...
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 2 mesiace, 9 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 7 mesiacov, 21 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 24 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: Nechce papat prikrmy

Neprečítaný príspevokod janka » 30 Mar 2011, 13:23

annag, cosi podobne som akurat vcera hovorila manzelovi. Ze tazko mi je po Miske ziadat, aby jedla pekne klude za stolom a len jedla, ked ja sama to nerobim, ja by som sa tiez nudila, kebyze mam iba jest, musim si pritom napriklad citat. Tiez ked ide on na obed s kolegami, tak pri stole kecaju, skratka zabavaju sa. Takze aj s Miskou sa treba pri jedle istym sposobom aj zabavat. Je fakt, ze obedy a vecere vacsinou papa sama, ja sa najem v klude, kym ona spi (a citam si popritom, je to taky cas pre mna). Ranajkujeme spolu, ale to casto vyzera tak, ze pride ku mne, vytrhne mi lyzicku a zacne ma krmit. Kvapka to vsade naokolo, lyzicka mi pride to ust vacsinou prazdma, takze ktovieako sa nenajem :) Mozno ale skusim aj tie obedy spolocne, ze spolocne jeme a rozumne sa pri tom bavime, snad to este zaberie, aj v takomto pokrocilom veku :P . Aspon nebudem pri obednom kocikovani padat z noh od hladu :D
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Nechce papat prikrmy

Neprečítaný príspevokod ayshka » 29 Apr 2011, 22:27

Tak ja len chcem dodat, ze som sa dockala a konecne sa u nas pekne papka a hlavne s chutou a mam pocit ze sa to zo dna na den zlepsuje. Aj mliecko cicia pekne, na prsniku vydrzi aj pol hodiny a uplne si to vychutnava :dojcenie: Aj sa mi zda, ze sa trosku zagulatil. Pisala som tu vyssie o kamoske co uz nedojci svojho maleho a co mi radila, ze ho mam odstavit, lebo preto tak zle papa. Tak sme sa stretli zase po nejakom case a jej syncek vyzeral vychudnuty odvtedy co som ho naposledy videla. Hovorila, ze prekonal nejaku virozu, hnackoval a zvracal, nic nejedol a schudol viac ako kilo. Tak chudacik, keby bol este dojceny, tak by mozno vobec nesiel s vahou dole.
ayshka
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 27 Mar 2011, 17:15
Bydlisko: Kosice
Počet detí: 1
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 4 mesiace, 10 dní

Re: Nechce papat prikrmy

Neprečítaný príspevokod kubana » 20 Júl 2011, 15:34

My sme sa tiez dostali do fazy ze mi maly nechce jest prikrmy, trva to asi 5 dni, dovtedy zjedol uplne vsetko co som pripravila a odvtedy akoby utalo a nechce nic. Jedine co spapa uplne ze s nadsenim je chlebik, ten by hltal stale alebo spaldove chrumky. Zeleninku vobec nechce s maskom a ovocie to spapa ale ovela menej ako pred tyzdnom. Ma 9 mesiacov a neviem ci ma nejaku krizu alebo co ... prekonal aj zapal stredneho uska, bral antibiotika ale napodiv ked bol chory tak papal pekne a teraz vobec a to je uz tyzden po tom co ATB neuziva. Davam mu probiotika. Takze neviem ci to riesit ci nechat tak. Dojcim na poziadanie, papame aj spolu za stolom, takze zmeny ziadne nezaznamenavam, preto mi nie je jasne o co mu ide? :-)
kubana
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:42
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 9 dní


Späť na Zavádzanie príkrmov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 37 hostia