Ako si vytvorit nejaky rezim?

diskusia o tom, kedy , ako a čím začať prikrmovať a potrebe tekutín bábätiek

Ako si vytvorit nejaky rezim?

Neprečítaný príspevokod charlie » 10 Sep 2011, 09:50

Neviem, ako vam, ale mne sa casto stava, ze dcerka ma desiatu napr. o 11-12 a obed okolo 15-16....Moja mama sa hneva, ze ma mat obed na obed a desiatu o desiatej, ale co ja viem, kedy bude spat? Mam ju koli tomu akoze teraz zobudit? A ked je unavena, tak proste viem, ze uz do nej aj tak nic nedostanem a uspavam ju prioritne dojcenim, tak to mi urcite skor, ako o 2 hodiny nezje nic....Ako to robite vy? My fungujeme zhruba tak, ze ked sa rano zobudi(okolo 6-7), nadojcim ju, tak o hodinu-dve(zhruba o 9) chce znova spat a to je podla mna na desiatu este skoro, takze ju nadojcim znova, ptom sa zobudi tak okolo 11 - to jej dam desiatu a za tym ju nadojcim. Skusenost mam taku, ze take tri hodinky mi nezje nic, jedine ak, tak pocuckava, ale jest nebude. Lenze uz okolo takej 13-14 je znova unavena a to ju uspavam dojcenim a to mi vstane tak o dve hodiny a az potom ma obed. Zatial mame len desiatu a obed, ale ako to potom budem robit s olovrantom a vecerou? Mam jej zacat davat desiatu o tej 9, aby sa to cele posunulo? Kedy potom akoze bude mat ranajky? Som z toho uplne mimo. Keby bolo moje dieta naprogramovane, tak by to bolo jednoduchsie, ale pri dojceni na poziadanie sa neda dodrziavat nejaky rezim, ci?
charlie
 
Príspevky: 132
Registrovaný: 18 Máj 2011, 09:30
Počet detí: 2

Re: Ako si vytvorit nejaky rezim?

Neprečítaný príspevokod Denisa » 10 Sep 2011, 10:23

Myslim ze sa zbytocne stresujes, pokojne desiatu vynechaj a daj jej obed pred obedom, teda ako to vychadza o 11.tej. a desiatu jej das na olovrant. a mas po probleme. je to len jedlo ktore si si nejak nazvala a teraz mas pocit ze ho musis vtedy podat.ale takto by to nemalo fungovat. prikrm sa dodava k dojceniu a hlavne vtedy ked je dieta v nalade ho prijat....teda je aj hladne a zaroven nie je uńavene. je vsak dolezite naucit sa ho mat na vtedy pripravene. o mesiac sa zmeni sposob spania a otazku olovrantu mozes riesit tak, aby vam to vyhovovalo. teda to moze byt kludne vecera. Niekedy maminky prvy prikrm davaju ako skoru veceru....lebo im to tak vyhovuje....proste bud v pohodicke, to je najdolezitejsie.
Denisa
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 24 Mar 2011, 15:07
Počet detí: 4

Re: Ako si vytvorit nejaky rezim?

Neprečítaný príspevokod shira » 10 Sep 2011, 12:03

mne sa zdá, že máte v pohode režim. my sme napríklad začali desiatou (okolo 10.00), ale bol to v podstate obed, masovo zeleninový príkrm. mne je napríklad jedno, kedy dám maso a zeleninu, kedy jogurt, ovocie...nemáme to rozdelené, že vtedy to, vtedy to. ked sa mi skor ráno zobudí, máme desiatu skor, aj o deviatej, podla potreby. popoludňajší spánok máme variabilný, niekedy spí raz niekedy 2x a podľa toho prisposobím olovrant. ked mi prespí čas jedla, dám po prebudení alebo vynechám.. dnes sme boli na nákupoch, v manduce, lenže sme to nestihli a zaspal bez desiatej, tak dostal o 11.00 obed. dám skorší olovrant a potom možno ešte večeru, uvidíme. medzitým má hocikedy mlieko... cez týždeň, ked som v robote, má omnoho lepší režim ;) všetko sa odvíja od spánku, ktorý sa vám bude ešte mnohokrát meniť. treba sa prispôsobiť situácii.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Ako si vytvorit nejaky rezim?

Neprečítaný príspevokod akdarka » 10 Sep 2011, 12:18

charlie, u nas je teraz obdobie prestavovania na 1spanok a neda sa odhadnut kedy bude spat takze niekedy mame obed o 15tej lebo este o 11tej vyzera spokojne ale o 11:30 zacne zivat, suchat oci a vtedy rychlo ukladam a potom sa nam to cele posuva lebo vstane vzdy inokedy...ja som sa uz "zmierila", ze pre mna idealne to bude az ked bude skolak :mrgreen: totiz som taka, ze mam rada ked veci idu po poriadku a nikam nemeskam atd :lol: a toto mi maly rozhodil teda totalne...
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Ako si vytvorit nejaky rezim?

Neprečítaný príspevokod charlie » 10 Sep 2011, 13:56

Denisa, asi mas pravdu...asi to zacnem riesit tym olovrantom a desiatu trebars vynechame.
Akdarka, tak to sme dve, ja tiez mam rada vsetko naporiadku, ale pri malej sa to totalne neda. :?
Shira, ked mne sa zda, ze masovo-zeleninovy prikrm je uz navecer dost tazky na zaludok, tak sa bojim, ze ked jej dam akoze obed na olovrant, ci jej nebude v noci tazko. :-|
charlie
 
Príspevky: 132
Registrovaný: 18 Máj 2011, 09:30
Počet detí: 2

Re: Ako si vytvorit nejaky rezim?

Neprečítaný príspevokod shira » 10 Sep 2011, 16:40

charlie, nie je ťažký, ja dám aj o 16.00 a pohoda, vytrávi, ešte pýta mliečko niekolko krát kým ide spať. zatiaľ nevečeriame nič iné. aj tak neviem, kam mám tú večeru ešte vopchať, akurát nad tým rozmýšľam..ked teraz mi zalomí v čase večere...
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Ako si vytvorit nejaky rezim?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 10 Sep 2011, 18:59

Charlie, myslím, že aj Tebe môže veľmi pomôcť prečítať si túto úžasnú odpoveď o príkrmoch http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=111
Veľmi dobrý bodom tejto odpovede je časť o tom, ako sa pri schémach o zavádzaní príkrmov úplne ignoruje fakt, že dojčenie by malo prebiehať na požiadanie. Predpokladá sa, že dojčenie = jedlo, prebieha v určitom režime, v 3-hodinových intervaloch a že príkrmami sa niektoré z týchto dojčení proste zruší a nahradí jedlom. Pozadie tejto predstavy cítiť aj v Tvojom príspevku - rozhodla si sa pre dva príkrmy a mama sa hnevá, že nemáte presný režim, že to nie je na desiatu a na obed. Predstava takéhoto zavádzania príkrmov vychádza z predpokladu, že teraz sa nahradí desiata a obed, časom pribudnú olovrant a večera a v 9. mesiaci ešte raňajky a ostane nočné dojčenie, ktoré sa aj tak už musí zrušiť, lebo veď dieťa už má po pol roku prespať celú noc. Toto je predstava, ktorá vedie k tomu, že 8-mesačné dieťa býva dojčené ráno a večer a v 9.-10. mesiaci reaguje na zníženie tvorby mlieka matky tým, že sa "samo odstaví".
Príkrmy sú v skutočnosti PRÍkrmami - to znamená pridávajú sa k dojčeniu. 7-mesačné bábätko by malo byť naďalej prakticky výlučne dojčené a len v čase, kedy javí záujem o jedlo - a je úplne jedno, kedy a ako často to je cez deň, by malo dostať kúsok niečoho, s čím sa pohrá, ožužle si to, možno trošku prehltne a to je celé. Toto je samozrejme veľmi odlišné od tradičnej predstavy prikrmovania. Tradičná predstava prikrmovania však vedie k tomu, čo som napísala - postupnému znižovaniu tvorby mlieka, postupnému predčasnému odstavovaniu, absolútne zbytočnému a veľmi rizikovému pre zdravie dieťaťa ale aj matky.
Preto si myslím, že Tvoje otázky, ktoré sú v podstate logický výstupom toho, čo sama vnútorne asi cítiš, vyplývajú znova len z toho, že sme vyrastali v spoločnosti, kde dojčenie nie je norma. Dojčenie je omnoho viac než len príjem materského mlieka. 7-mesačné bábätko sa dojčí približne tak isto, ako pred mesiacom v čase výlučného dojčenia a k tomu ho zoznamujeme formou hry s príkrmami - je úplne jedno kedy, ako často a s akým príkrmom, podstatné je, aby to bolo pre bábätko zábavné, príjemné a viac než o jedené, aby to bolo o skúmaní a spoznavání nových chutí, vôní a konzistencií potravy. Má rok a pol čas, aby sa naučilo jesť a začalo jesť aj skutočne nejaké množstvá tuhej stravy. Dovtedy sa môžeme uvoľniť, dojčiť podľa potreby a k tomu sa hrať s jedlom.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ako si vytvorit nejaky rezim?

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 10 Sep 2011, 20:10

Klemka, to mas uplne pravdu s tym 7-mesacnym, malemu sa do jedenia vobec nechce, mysleli sme, ze to bude lavou zadnou, lebo javil zaujem o jedlo...ibaze sme zistili, ze javi zaujem, aby sa s nim mohol hrat, namaze to po stole, na seba, do vlasou, len nie do pusy...takze aj nadalej sa vylucne dojcime...len okolie, ktore uz ako tak akceptovalo, ze do 6 mesiaca staci vylucne mliecko, tak uz teraz musi babo papat, lebo mu robim zle...co uz...nech si hovoria, co chcu. Pred tyzdnom ma chcela mama presvedcit, ze to len ja nechcem ho krmit, tak mu dala polievku s rozlacenou zeleninou a mala do 5 min zaspinenu kuchynu, cele svoje oblecenie, svoje vnuc a v puse neskoncilo nic :)))))))))
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 6 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Ako si vytvorit nejaky rezim?

Neprečítaný príspevokod charlie » 10 Sep 2011, 20:25

Klemka, no prave ide o to, ze u nas neexistovali ziadne ranajky, desiata, obed, vecera...ako to mam teraz akoze zavadzat? Nikdy som to takto nevnimala a ani neriesila, ze teraz ma akoze ranajky a teraz obed...Okrem toho, ja som malej ponukala tak zhruba kazde dve hodiny. Inak sama si vypyta tak po 4-5 hodinach a to sa mi zdalo prilis malo. Ked som ponukla, tak si vzdy cucla. Nasa mala papa celkom chce, mam pocit, ze jej chuti a vzdy zje najmenej tych 100ml a najviac jej davam 160ml, mozno by zjedla aj viac, ale zatial jej podla mna musi stacit. Dojcim nadalej na poziadanie, ulahcuje to zivot :) Ale co sa tych prikrmov tyka, tak ja si myslim, ze minimalne su deti, ktore ich potrebuju napr. koli zelezu. A myslim, ze pre moje dieta je urcite dobre, ze ma aj ovocie aj zeleninu, lebo ja ich takmer vobec nejem....
charlie
 
Príspevky: 132
Registrovaný: 18 Máj 2011, 09:30
Počet detí: 2

Re: Ako si vytvorit nejaky rezim?

Neprečítaný príspevokod shira » 10 Sep 2011, 20:58

nuž áno, len niekedy nie je čas na hranie sa s jedlom, ani mama nie je vždy prítomná a niečo spapané mať musí. bolo by pekné dva roky sa baviť, dojčiť na požiadanie a upratovať pol bytu od rožka alebo mrkvy, hocikedy a hocijako, ked jem akurát ja a malý sa mi ťahá do taniera a po rukách, len aby tam pacol ruku. ja osobne na toto nemám ani čas ani chuť. čím dalej tým viac mamičiek nastúpi do práce skor ako o dva roky a nedá sa nechať dieťa len tak napospas tretej osobe, nech sa potom trápia. ja ked chcem mať pokoj, tak sa najem zvlášť a neprovokujem, a zvlášť kŕmim malého niečím, čo zje a chutí mu to. rozhodne to šetrí čas. naozaj si to každý musí prisposobiť svojmu poriadku a režim u dieťaťa vobec nie je na škodu, podľa mňa. celkovo u človeka, pravidelný režim- práca. jedlo, odpočinok- je žiadúci. ja som cca v 5 mesiacoch spravila to, že som si zapísala, kedy sa malý chcel dojčiť a kedy spať. nechala som to úplne na ňom a bola som prekvapená približnou pravidelnosťou. podľa toho som sa vedela zorientovať v spánku, aj v tom kedy dať príkrm a kedy si možem dovoliť odísť z domu. od 7.00 do 13.00 funguje presne ako hodinky. akonáhle prídem domov, začne to byť viac rozhádzané, ale aj to sa snažím približne dodržať (samozrejme nie sto percent). dojčím na požiadanie, tj. ponúkam, uspávam na prsníku atď. v noci zvládam 1-2 dojčenia na to, aby som bola druhý deň v pohode. ak je potrebné viac, to ma už ma vyčerpáva. čím menej sa v noci malý budí, tým lepší je na druhý deň, s manželom to zvládajú v pohodičke. ked je hore alebo v polospánku každé 2 hod, je to omnoho horšie. ja som v strese v robote, lebo manžel sa s ním viac natrápi (horšie je, ťažšie zaspí) niekedy až tak že musia prísť za mnou, aby som ho uspala na prsníku. tým pádom je v práci trošku chaos a zostávam dlhšie. potom som ešte viac nervózna... od nového roku pojdem na plný úvazok, takže príkrmy a režim musia fungovať, taktiež v noci. nedokážem pri dojčení spať, ani spať s ním, napriek tomu že sme sa o to snažili, výsledok bol zlý.. už to nebudem viac riešiť. napriek tomu, že by som si chcela udržať dojčenie, je možné, že to povedie k postupnému odstaveniu,bohužiaľ... čas ukáže.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Ako si vytvorit nejaky rezim?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 11 Sep 2011, 08:25

Shira, áno, Tvoja situácia je iná, tam dieťa musí aj niečo jesť. Na Slovensku je však väčšina žien s bábätkom po 6. mesiaci stále doma a tak si luxus hrania sa s príkrmami môžu dovoliť.
Charlie, máš pravdu, ak hovoríme o prikrmovaní našich detí, nedá sa počítať, že budú mať normálne zásoby železa, ktoré by za normálnych okolností mali do cca. 12 mesiaca, pretože naše deti rutine zažívajú podviazanie pupočníka hneď po pôrode a tým sú pripravené o tretinu až polovicu krvného objemu a tým aj o veľkú dávku železa. Preto ak prikrmujeme, môžeme sa sústrediť na príkrmy bohaté na železo. Materské mlieko je však veľmi dobrým zdrojom železa, pretože ho síce nemá vysoký obsah, ale má obrovskú využiteľnosť, omnoho vyššiu, než mnohé potraviny bohaté na železo. Tvoje dieťa pekne papá, môžeš sa zamerať na to, aby medzi príkrmami boli potraviny bohaté na železo.
Ešte k tej Tvojej strave, to, že nejedávaš veľa ovocia a zeleniny (dúfam, že nie kvôli dojčeniu - dojčiaca matka môže jesť ovocie a zeleninu bez obmedzení), neovplyvňuje kvalitu mlieka, ale Tvoje zdravie. Z hľadiska dojčenia dieťa získava rovnako kvalitné mlieko, ako keby si mala vyváženejšiu a nutrične bohatšiu stravu.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ako si vytvorit nejaky rezim?

Neprečítaný príspevokod charlie » 11 Sep 2011, 09:03

Shira, akoby si mi z duse hovorila. Ja som od 5.9. zacala tiez pracovat a som z toho dost v strese a celkom aj zvazujem, ze skoncim (s pracou), ale to si potom absolutne neviem predstavit, ako budeme zit, ked uz teraz zijeme tak, ze si poziciavame od koho sa da a ked pride materska a manzelova vyplata, tak vsetko vratime a zas sme na nule :( Ja inak v noci dojcim kazde dve hodiny, niekedy aj hodinu a pol. Tak sa mi zvykne mala budit. A o 6.30 vstavam, aby som stihla pripravit malej desiatu a obed a vychystat sa do prace. V praci musim byt najneskor 7.50 no a vecer uz o 20 padam z noh a nevladzem. Preto tiez zvazujem, ze mozno malu budem dojcit len do roka. Mam kamaratku, co stale vravi, ze spokojna matka, co nema stres a depresie je dolezitejsia, ako dojciaca matka...No priznam sa, ze sa mi do toho vobec nechce a len si to predstavim, je mi do placu. :(

Klemka, problem nastava, ked ani matka toho zeleza nema na rozdavanie...Ja som este asi mesiac po porode brala zelezo, ale mala z toho mala zapchy, tak som ho prestala brat. No, chvalabohu, krvny obraz mi nakoniec vysiel v pohode, tak to odvtedy neriesim. Ja jem v podstate tak, ako som jedla aj predtym. Jem, co mi chuti a co mi nechuti, nejem. Mne ovocie a zelenina proste nereze, hoci viem, ze je to zdrave a ze by som mala. Ale som rada, ze to neovplyvnuje kvalitu mlieka. :)
charlie
 
Príspevky: 132
Registrovaný: 18 Máj 2011, 09:30
Počet detí: 2

Re: Ako si vytvorit nejaky rezim?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 11 Sep 2011, 23:08

Kamaratka ma urcite pravdu. Len asi nema skusenosti, ze prave dojcenie pomaha k tomu, aby mama bola spokojna a nemala stres. Vsak predsa dojcenim sa uvolnuju hormony stastia - co uz len moze byt lepsie proti stresu? A k spokojnosti rozhodne neprida, keby si musela kazde dve hodiny namiesto dojcenia vstavat a chystat flasu aspon s cajikom a smutit nad tym, ze uz nedojcis, hoci si mohla... Ak potrebujes poradit ako zvladnut pracu a dojcenie, odporucam pytat sa takych mam, co to zvladli a vedia ti poradit (napriklad tu na fore, ze :-)). Dobrej rady sa asi nedockas od niekoho, co s tym skusenost nema.
Ja s tym skusenost mam, a mozem povedat, ze to bolo to najlepsie, co ma uchranilo od kadejakych zlych pocitov, ze nie som s detmi doma, ale v praci. Jednoducho moju nepritomnost cez den som im vynahradzala vecer a cez noc. A isla som aj na niekolkodnovu sluzobku, ci na teambuilding, vsetko sa da. A keby mi mal kto poradit, aby som pokracovala aj po dvoch rokoch, tak by som mu bola dnes velmi vdacna. Ale bohuzial nemam byt komu.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Ako si vytvorit nejaky rezim?

Neprečítaný príspevokod shira » 12 Sep 2011, 12:40

No, my máme dojčenie teraz úplne perfektné, kedy ponúknem, dá si, niekolkokrát za deň sa aj výdatne napije, výborne pije aj v noci, potom dokáže spať aj 6 hod vkuse, úplne pokojne. zlepšil sa nám aj denný spánok. momentálne si to naozaj užívam, malý sa mi uspí na prsníku behom 5 minút. keby nám to takto zostalo, je to paráda, lenže... ked čítam niektoré príspevky, plné strastí a problémov, ked je dojčenie vyčerpávajúce, neviem, neviem, či by som zvládala dojčiť 20x za deň, ked potrebujem aj niečo iné robiť :( na druhej strane, neviem, čo by som bez dojčenia robila, pár krát si cucne a je ako vymenený, spokojný, usmiaty. je pravda, že čím je starší, tým lepšie si to nejak spoločne uvedomujeme, že vobec nejde len o potravu ;)
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)


Späť na Zavádzanie príkrmov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron