Ako sa vyznať v zavádzaní príkrmov pri množstve informácií

diskusia o tom, kedy , ako a čím začať prikrmovať a potrebe tekutín bábätiek

Ako sa vyznať v zavádzaní príkrmov pri množstve informácií

Neprečítaný príspevokod Klemka » 26 Aug 2011, 15:45

Vynikajúca odpoveď na stránkach Mamily, zhŕňajúca základné dôležité veci, ktoré by mala vedieť matka bábätka, ktoré začína prejavovať záujem o príkrmy
http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=111
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ako sa vyznať v zavádzaní príkrmov pri množstve informác

Neprečítaný príspevokod luludi » 26 Aug 2011, 18:39

klemka, skvelo napisane :goodjob:
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 17 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 24 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: Ako sa vyznať v zavádzaní príkrmov pri množstve informác

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 27 Aug 2011, 10:04

Klemka dakujem velmi pekne za link. ;) U nas to s tuhou stravou nieje teda ruzove a vcera som sa definitivne rozhodla, ze kaslem na to a ze mu prestanem davat papat a dam mu ked bude znova javit zaujem pri mojom pojedani. Vyzera to tak, ze mu rastu naraz 4 horne zuby a teda asi preto je to take ake to je. Mam este otazku ku koreninam a bylinkam. Akymi koreninami alebo bylinkami nam mozem spestrit jedalnicek? Moze napriklad skoricu? A este mam dodatok ku soli. Sused ma bazen zo slanou vodou. Chodime sa tam kupat. Samozrejme maly mi olizuje vo vode slane hracky. :roll: Vsade je pisane, ze sol minimalne do roku nie. Bojim sa, ze mu tym plavanim v slanej vode len ublizujem. Co si o tom myslite?
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: Ako sa vyznať v zavádzaní príkrmov pri množstve informác

Neprečítaný príspevokod shira » 27 Aug 2011, 10:17

lenka aj mna toto napadlo, kedže by sme chceli ísť k moru. on si stále vo vode chlipne, zdá sa mi že niekedy aj naschvál.
my papáme mixované, robím zvlášť pre neho, papá perfektne ale ked vyskúšame kúsky niečoho, s tým má veľký problém. neviem, či mu to naschvál dávať, nech sa trápi alebo vydržať s kašičkami- to sa mi zdá ale rozumnejšie, lebo z kúskov ho napína a aj sa povracia :( má veľký záujem o jedlo, ale ked mu skúšam dať zo svojho napr. jablko, hruška,chlebík - zabehne mu. ako ste to mali vy? píšete že okolo roka na raňajky chlebík s maslom, to neviem predstaviť, že by to zvládol :o
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Ako sa vyznať v zavádzaní príkrmov pri množstve informác

Neprečítaný príspevokod janka » 27 Aug 2011, 22:52

dobra linka, paci sa mi taky uvolneny a prirodzeny postoj.

lenkaa, shira, to mate este veeelmi male deticky. Ak vas to utesi, moja zacala papat, ked mala rok a pol, dovtedy to bolo len tak, ze par lyziciek za den, obcas mala svetle chvilky, ked zjedla viac, ale naozaj o rozpapani sa az donedavna nedalo hovorit. Ranajky, tie bojkotovala najdlhsie, to sa rozbehlo mozno pred mesiacom, ked sme konecne nasli jedlo, co jej rano chuti - ovsaky :D To sa jej spytam "co si das na ranajky?" a nadsena odpoved znie "ovsaciky!". Tak jej to striedam, raz uvarim tak, raz inak, raz uvarim psenicne vlocky, raz polentu a tak. Chlebik s maslom nehrozi dodnes, ani na ranajky, ani na veceru, nanajvys tak suchy rozok poobhryza.

Tiez by ma zaujimalo, ako s koreninami. Skoricu som uz skusala, to jej zatial nechuti, ale co take agresivnejsie korenia? Niektore by aj jedla. Cierne korenie (cele) je vyluhovane v kyslej kapuste, ktoru jedava - skodim jej tym? A ako je to s takymi spornymi potravinami - orechy, med a podobne, tiez zavadzat bez nejakeho zbytocneho pozdrziavania?

shira, u nas sa taku tuhu stravu naucila jest, ze si to cele naozaj sama uhryzala. Najprv som jej skusala davat napriklad jablko ocistene, nakrajane na kusky, ale nejak to neslo, potom sme presli na system, ze dostala cele jablko, len som jej poobhryzala supu, lebo z tej ju napinalo, a ona sa ucila odhryzat si sama, aj ju to bavilo, ked sme tak jedli spolu, chvilu ja a chvilu ona. Tiez paradajky sa naucila jest, ze priliezla k nim do zahrady, odtrhala si a skusala jest. Je fakt, ze spotreba bola velka, lebo nahryzla, zahodila a trhala si dalsiu, ale zas my ich pestujeme naozaj vo velkom, takze som sa tym prilis netrapila, len sa ju snazila trochu usmernit.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Ako sa vyznať v zavádzaní príkrmov pri množstve informác

Neprečítaný príspevokod estterka » 28 Aug 2011, 01:16

janka,jedine sa viem vyjadrit,ze ja uz orechy davam,lieskovce.a mandlove mlieko sa chystam robit.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Ako sa vyznať v zavádzaní príkrmov pri množstve informác

Neprečítaný príspevokod Klemka » 28 Aug 2011, 07:11

Lenkaa, výborný postup, presne tak by to malo vyzerať - dieťa by malo jesť vtedy, keď ono prejaví záujem, ak dočasne záujem stratí, 7-mesačné dieťa sa skutočne nelíši veľmi od 6. mesačného, ktoré ešte výlučne pije materské mlieko, do cca. roka je materské mlieko základom stravy a to znamená, že nezje reálne ešte takmer nič, ale treba mu ponúkať, ak má záujem, nechať si ho to ožužlať, skúsiť.
Trochu inú situáciu má napr. pracujúca mamička, ktorá potrebuje dieťa nakŕmiť, ak ide niekam na 10 hodín z domu, ale dieťa, ktoré môže byť s matkou sa môže prikrmovať presne tak, ako je v linku, ktorý som sem dala a z neho okrem iného vyplýva aj to, že vôbec netreba pripravovať nejakú špeciálnu stravu dieťaťu a mixovať ju. Je jasné, že dieťa veľa nezje napr. zo surovej mrkvy v tomto veku, ale pointa je to, že si ju ožužlá, zahrá sa s ňou, skúsi jej chuť, nie to, aby polovičku z nej zjedlo. A to sa týka všetkých jedál.
Shira, osobná skúsenosť - tiež som dávala mixované (lebo som prikrmovala klasicky po slovensky, takže som chcela, aby dieťa aj niečo zjedlo) a dlho sa nám nedalo prejsť na kúsky, ale nesilila som to a časom to spontánne prešlo a dieťa začalo jesť aj kúskovanú stravu. Mimochodom dieťa sa mi dusilo jedlom asi 3x a vždy mixovaným :? Jednoducho mu to zabehlo, lebo si pri tom zahryzol do jazýčka, rozplakal sa a bolo, bolo úplne jedno, že je to na hladkú kašičku zmixované.
Chlebík s maslom si povedzme úprimne, že na masle nie je nič svetoborné a chlebík pokiaľ je z bielej múky, tak takisto veľa zdravia nedodá... Ale chlieb majú deti väčšinou radi, práve preto, že je to jedlo do ruky, mnohé deti, keď si to tak uvedomíme sa správajú presne podľa toho linku, ktorý som sem dala - radi jedia chrumky, chlebík a iné pokrmy do ruky, ostatnú stravu jedia ťažko, tak, že matka musí dieťa zabávať a popri tom ho nenápadne kŕmiť a pod, inak by ju nezjedlo alebo jej nezjedlo viac ako 1-2 lyžičky.
S koreninami by som sa takisto netrápila, ak sa to dieťaťu nebude páčiť, tak to nebude jesť. Orechy nie je dôvod nedávať už od 6. mesiaca, pokiaľ nie je dôvodné podozrenie, že dieťa by na ne mohlo mať alergiu. Je ale fajn sa vyvarovať podávaniu celých orechov, ktorých semienko je hladké a dieťa by ho mohlo vdýchnuť (napr. arašidy alebo lieskovce), ale ak sa napr. rozomelú do iného príkrmu, napr. do ovsenných vločiek, pokojne môžete skúsiť.
Med sa priznám neviem, v dokumente Európskej únie pre výživu dojčiat a batoliat varujú pred tým, že med môže obsahovať spóry baktérie Clostridium botulinum, čo môže byť pre malé bábätko nebezpečné, mne by na ňom osobne vadilo skôr to, že je veľmi sladký.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ako sa vyznať v zavádzaní príkrmov pri množstve informác

Neprečítaný príspevokod miriam » 28 Aug 2011, 09:19

Prave vcera sme mali oslavu a moja mama dala malemu kusok kolaca, v ktorom boli nielen orechy, ale aj kakao. Cize som sa prave na orechy a kakao chcela spytat Klemky, ako vidim, uz to tu rozoberate :) Nasla som clanok, kde sa uvadzalo, ze pokial nie je ziadna alergia v rodine na uvedene, tak sa po 1. roku mozu zaviest. Manzel ma problem s lieskovcami, ale inak sme v pohode..Cize mozeme pomaly zacat s orechami a kakaom?
Inak uplny suhlas, sama sa cudujem, ako pediatri odporucaju mamickam davat detom chlebik s maslom. Nie je to teda ziadna super vyziva, my ranajkujeme ovsaky s ovocim a pridavam troska tvarohu a jogurt..Este mu to mixujem, lebo mi hrubsie kusky vypluva a natiera na stol, ale casom prejdeme na nemixovane a dufam, ze mu budu tieto ranajky chutit nastalo..
Co sa korenin tyka, mne sa velmi pacil jeden clanok, ktory som si nasla este velmi davno a pisalo sa v nom o tom, ako deti v Juznej Amerike konzumuju chilli, deti v Azii kokosove mlieko a zazvor, deti v Indii kurkumu a curry...My davame postupne od 8 mesiaca bazalku, oregano, majoran, bobkovy list, kopor, pazitku, samozrejme rascu a uz som skusala aj trosicka kurkumy a jemneho curry..Do "sladkeho" davam cisty vanilkovy extrakt a skoricu. Zatial som sa neodvazila na ostrejsie koreniny, ale myslim ze teraz po roku postupne pride aj na ne.
Co sa medu tyka, po roku by sa uz udajne mohol zacat podavat, ja mam troska respekt, ani nie koli alergii ale koli spominanej bakterii, radsej by som po roku ak treba nieco dosladit zvolila trstinovy cukor, javorovy, alebo ryzovy sirup, super je aj melasa.
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Ako sa vyznať v zavádzaní príkrmov pri množstve informác

Neprečítaný príspevokod Klemka » 28 Aug 2011, 18:23

Ja myslím, že naše vnímanie prikrmovania je naozaj úplne iné, než by malo byť a celkovo stravovanie ako také v našej spoločnosti nie je celkom prirodzené. Bojíme sa dieťa kŕmiť z nášho taniera, lebo tam sami nemáme väčšinou nič, čo by sme si predstavovali ako zdravú stravu pre dieťa. To však robí len to, na čo ho príroda naprogramovala - snaží sa naučiť jesť to, čo jedia dospelí, lebo to bude jesť ono v dospelosti. Preto podľa mňa najzložitejšie na tomto celom je zodpovedať si otázku, ako chcem, aby vyzerala strava môjho dieťaťa a podľa toho sa snažiť upraviť svoju stravu a to samozrejme nie je jednoduché. Ak by išlo o príležitostnú konzumáciu nejakého slávnostného jedla, napr. koláč, je podľa mňa úplne OK a v podstate aj fér, nechať dieťa tiež ochutnať naše nezdravé a slávnostné jedlo. A zvlášť, ak to je vo forme príkrmu tak, ako by to malo vyzerať - to znamená, nechám dieťa, nech si to koriguje samo - ochutná si to, pomrví, reálne zje možno pár hltov, tak je úplne jedno, že zje trochu kakaa. Ak hovoríme o príkrmoch v tradičnom slovenskom poňatí, tak potom asi naozaj nie je vhodné dávať napr. polročnému dieťaťu napr. krupicovú kašu s riadnou porciou kakaa a napchať ju celú do dieťaťa, takže dostane riadnu dávku.
Miriam, ak má manžel problém s lieskovcami, osobne by som na lieskovce išla opatrnejšie, v malých dávkach a určite počas dojčenia. Ale inak skutočne by som sa nebránila ničomu, ale v zmysle koncepcie, ktorú som rozpísala vyššie a ktorá je naozaj veľmi odlišná od tradičnej predstavy prikrmovania.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ako sa vyznať v zavádzaní príkrmov pri množstve informác

Neprečítaný príspevokod shira » 28 Aug 2011, 21:34

klemka ešte dve veci- napr. vaječný bielok a kravské mlieko v príkrmoch- v našej strave sa bežne vyskytuje. v krémových polievkach, v prívarkoch neviem kde ešte. baby tu píšu že robia kaše. z čoho? nezdá sa mi pohodlné robiť kaše z materského mlieka neviem dokedy. zatiaľ to síce robím, ale hlavne z tohoto dôvodu kaše malý jedáva minimálne. pritom sú to moje obľúbené raňajky a večere.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Ako sa vyznať v zavádzaní príkrmov pri množstve informác

Neprečítaný príspevokod akdarka » 28 Aug 2011, 21:40

Nakupujem kase v bio shopoch - napr.výrobca nominal.cz Potom vyrábam kase z ovsakov, pohankove kase - povarit ovsaky, pohanku so susenym ovocím a trebárs rozmixujem...konzistenciu podľa chuti dietatka. Nikdy som kase s mliekom nerobila
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Ako sa vyznať v zavádzaní príkrmov pri množstve informác

Neprečítaný príspevokod marianas » 28 Aug 2011, 22:21

Ahojte. Malý má 15 mesiacov, pekne mu chutí, no zaujíma ma ako je to s hubami / hríbami. Niekde som čítala, že sa môžu až po 5. roku, lebo obsahujú látky, ktoré dieťa nevie stráviť. My varíme dosť často s hubami, tak som na pochybách, kedy ich dať. Lebo po 5.roku už asi dojčiť nebudem :D a nové príkrmy sa majú zavádzať počas dojčenia.
marianas
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 04 Apr 2011, 21:36
Počet detí: 1
1. dieťa: Filip
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov
2. dieťa: Timotej
Rokov: 11 rokov, 1 mesiac, 24 dní

Re: Ako sa vyznať v zavádzaní príkrmov pri množstve informác

Neprečítaný príspevokod Klemka » 29 Aug 2011, 12:09

Shira, kaša sa dá urobiť aj bez mlieka, akéhokoľvek, jednoducho rozmixuješ uvarené obilninu (ryžu, pohánku, pšeno, ovsenné vločky, kukuričnú krupicu, amarant) s vodou. Dojčené dieťa skutočne kravské mlieko nepotrebuje, ak ho máte Vy ako súčasť normálnej stravy, v rámci príkrmov ho dieťa môže dostávať. Dávať materské mlieko do príkrmov je zbytočná komplikácia, špeciálne, ak ide o matky, ktoré ostávajú doma s dieťaťom, načo budú pracne odsávať a dávať do príkrmu niečo, čo sa dá jednoducho vypiť. Niektoré mamičky hovoria, že inak im dieťa príkrm nezje - toto by ale nemala byť cesta, ako dieťa nalákať na príkrmy.
Odporúčania obmedzovať bez dôvodného podozrenia na alergiu v rodine hociktorú potravinu sa neopierajú o reálne vedecké poznatky. Huby detto, sú ťažšie stráviteľné, ale veď dieťa sa nemusí z nich najesť, stačí ochutnať.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ako sa vyznať v zavádzaní príkrmov pri množstve informác

Neprečítaný príspevokod shira » 29 Aug 2011, 13:37

jasné že on iné mlieko nepotrebuje, mne išlo hlavne o to, ked sa nachádza v našom jedle, napr. zemiakové pyré, prívarok, omáčka, polievka atď. či mu z toho možem dať, kým to ešte nie je osolené, ked si varím pre seba. a oddelovať žľtok od bielka z duše neznášam, zvlášť ked potom nemám čo spraviť s tým bielkom.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Ako sa vyznať v zavádzaní príkrmov pri množstve informác

Neprečítaný príspevokod vejula » 29 Aug 2011, 14:21

shira, ja si to už presne nepamatam kedy, ale myslim že už pred rokom som malemu davala papať aj naše privarky naše masko...
Ale čo sa tyka hub to malemu nedavam doteraz, ja sama sa vyhybam hubam, nielenže su strašne ťAžke aj pre mna, ak su pozbierane len tak volne v prirode, je možne že maju v sebe toxiny z pody ktore huby viažu. Ale nechcem tu mudrovať, je to čisto moj nazor, ale zrejme ked malemu huby daš nič sa mu nestane, ale ja mam voči tomu dosť odstup, huby podla mna vôbec nie su nejake potrebne vyživne, skôr naopak
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Ako sa vyznať v zavádzaní príkrmov pri množstve informác

Neprečítaný príspevokod Klemka » 29 Aug 2011, 14:29

Shira, samozrejme, že môžeš, ak nemáte nejaké dôvodné podozrenie na kravské mlieko, prečo sa trápiť. Bielkovina kravského mlieka patrí medzi najčastejšie alergény, ale to nič neznamená, len toľko, že z potravinových alergikov je veľa alergických práve na BKM. Neznamená to, že dieťa nemôže mať alergiu napr. na cuketu, ktorú bežne dávame a ani sa ad tým nezamyslíme.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ako sa vyznať v zavádzaní príkrmov pri množstve informác

Neprečítaný príspevokod janka » 01 Sep 2011, 15:07

marianas, ja hriby teda nejak skoro davat nemienim, nebudem ich rychlo zavadzat len preto, aby som ich zaviedla popri dojceni. Su velmi tazke na travenie a su to spongie na vsetky mozne skodliviny z okolia. Nedavno som pocula velmi dobru debatu v radiu s nejakou odbornickou na hriby a nadsenou hubarkou, a ta tusim spominala, ze je rozumne nedavat ich detom az do sedem rokov, a aj potom velmi opatrne, neponukat prilis nastojcivo. Ja sama mam v zivej pamati, ako som sa ako dieta z hribov strasne povracala (nutili ma ich dojest, celkovo som bola problemovy jedak) a dodnes s nimi mam problemy.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Ako sa vyznať v zavádzaní príkrmov pri množstve informác

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 07 Sep 2011, 22:02

ahojte. moja malá papá tiež veľmi málo. dnes máme presne 1 rok. tiež som z toho nerobila tragédiu, ved sa dojčíme. pred 2 týždňami jej ale brali krv, lebo bola bledá a zistili jej málo železa. tak berieme kvapky a má mať stravu bohatú na železo. ako to docieliť, ked papá málo?
v článkoch sa píše, že nevadí, ked dojčené dieťa papá málo príkrmu, že MM postačuje z hľadiska výživy. Na druhej strane annag na svojej stránke v článku o zavádzaní príkrmov upozorňuje na potrebu železa a množstvo mäsa, ktoré by dieťatko malo spapať.
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 23 dní

Re: Ako sa vyznať v zavádzaní príkrmov pri množstve informác

Neprečítaný príspevokod Klemka » 08 Sep 2011, 07:20

Mirkaska, blahoželám k rôčiku! :goodjob:
Zásoby železa by pri každom bábätku mali byť postačujúce do cca. 12 mesiacov života a keďže materské mlieko má veľmi vysokú využiteľnosť železa, deti by pri dostatočne výdatnom dojčení nemali byť anemické ani potom a netreba sa teda trápiť s príkrmami. Do tohto však u nás vstupuje jeden zásadný komplikujúci faktor - asi polovica tých zásob železa pre naše deti je z pupočníkovej krvi. Tú takmer všetky naše detičky nedostanú, pretože rutinnou praktikou je nefyziologické podviazanie pupočníka hneď po narodení. Tým však novorodenec stráca tretinu až polovicu krvi a to vedie k tomu, že zásoby železa nestačia do roka ale cca do pol roka. Sú mnohé deti, ktorým sa potom zistí, že sú ľahko, či viac anemické.
Je dobré vedieť, že tento stav aj pri správnych opatreniach potrebuje čas, aby sa upravil, takže aj pri správnom zásahu sa to magicky nezlepší behom týždňa. Riešením je naďalej dojčiť, pričom materské mlieko by v roku stále malo byť ešte havnou zložkou potravy, dieťa by malo byť dojčené na požiadanie (teda využívať aj iné funkcie dojčenia - zaspávanie, upokojovanie,atď), príkrmy by nemali nahrádzať dojčenie, dieťa by malo dobre priberať a k tomu by sa v príkrmoch mali objavovať hlavne potraviny, ktoré sú bohaté na železo. Nesúhlasím s Annag s mäsom, napr. Igor Bukovský upozorňoval na štúdie, ktoré spochybňovali mäso ako dobrý zdroj železa, v zmysle využiteľnosti pre človeka a v zmysle toho, že železo z mäsových zdrojov napr. zvyšovalo riziko vzniku cukrovky atď. Znova je toto na rozhodnutí Vašej rodiny - ak mäso jedávate, bude ho jedávať aj Vaše dieťa, môžeš mu skúšať dávať. A takisto môžeš dopĺňať železo aj z rastlinných zdrojov (ideálne spolu s niečím, či je bohaté na vitamín C, ktorý pomáha vstrebávaniu železa z rastlinných zdrojov) - napr. pšeno, tofu, hrozienka, maliny, černice atď. Najdôležitejšie však sú výdatné dojčenia, pretože žiadna iná potravina nemá takú vysokú vstrebateľnosť železa ako MM. Je možno dobré, aby aj matka buď užívala kvapky so železom alebo aby jedla potraviny bohaté na železo.
Ešte dodatok - dcérka papá málo, ako priberá? Môžeš prípadne poslať všetky hmotnostné údaje, ktoré máš (týždeň alebo mesiac života a váha v gramoch) od narodenia a môžeme to dobre zhodnotiť. Ak by bolo priberanie slabšie, môže byť dôvodom, pre ktorý dcérka nechce veľa papať nedostatočný príjem MM a to by bolo dôležité aj z hľadiska železa. Na tom sa navyše dá krásne pracovať, bola by škoda to neriešiť, ak by teda toto bola príčina nepapania.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ako sa vyznať v zavádzaní príkrmov pri množstve informác

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 08 Sep 2011, 23:11

veľká vdaka za rýchlu odpoved, dcérka je predčasne narodená, to som ešte nespomenula. narodila sa v 35. t. , v 3.mesiaci ale mala železo OK. mali sme aj problémy s dojčením. pošlem váhu, len posledné 2 váženia neviem presne, musím zistiť u lekárky budúci týžden.
dobrú noc
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 23 dní

Re: Ako sa vyznať v zavádzaní príkrmov pri množstve informác

Neprečítaný príspevokod Klemka » 09 Sep 2011, 07:38

No plus to - zásoby železa si bábätko robí najmä posledné dva mesiace tehotenstva. V tomto smere máš veľmi podobný prípad, ako tu Estterka z fóra, skrátka toto bábätko prišlo na svet so zásobou železa, ktorá je omnoho menšia než v prípade, že by sa narodilo v termíne a nepodviazala sa mu pupočná šnúra. Dôvodom anémie pravdepodobne nie je žiadna zdravotná porucha ale nepriaznivé okolnosti pri pôrode. Teraz sa však už toto nenapraví, takže sa môžeš sústrediť na dojčenie, Tvoju stravu plus jej príkrmy a časom to prejde.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ako sa vyznať v zavádzaní príkrmov pri množstve informác

Neprečítaný príspevokod luciole » 13 Sep 2011, 16:53

prosím o radu :) začali sme v posledných dňoch s postupným ochutnávaním potravín. Nechcem to nazvať ani zavádzanie príkrmov, lebo zatiaľ to tak vôbec nevyzerá...skôr idem tou cestou, že malá dostane obchytať/ožužlať z toho, čo jem ja. Takto oblizovala melón, cuckala hrozno... No a potom boli 2 situácie - predvčerom a dnes, keď dostala ochutnať niečo, čo vyzeralo ako "seriózny" príkrm - predvčerom rozmixované jabĺčko a a dnes roztlačený zemiačik. Strašne sa jej páči hrať sa s lyžičkou, celú si ju napchá do pusy, snaží sa zjesť tanierik, misku od mixéra, ale keď sa jej popri tom úspešne dostane do úst troška z jedla, hneď začne kašľať a dusiť sa. Mám skúšať aj tak, alebo počkať, alebo čo s tým?
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Ako sa vyznať v zavádzaní príkrmov pri množstve informác

Neprečítaný príspevokod annag » 13 Sep 2011, 16:57

ak to vykašle a nenútiš ju , ale môže sama papať - v pohode môžeš pokračovať
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 1 mesiac, 9 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: Ako sa vyznať v zavádzaní príkrmov pri množstve informác

Neprečítaný príspevokod Klemka » 13 Sep 2011, 17:28

Luciole, ja len k "terminológii" :twisted: To čo Ty nechceš nazvať prikrmovaním - ocuckanie melóna a hrozna - takto presne má prikrmovanie vyzerať. :goodjob:
Len pozor na hrozno vcelku - hladká gulička sa ľahko dá vdýchnuť.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ako sa vyznať v zavádzaní príkrmov pri množstve informác

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 13 Sep 2011, 17:55

Luciole, sme na tom podobne, Samkovi chuti prazdna lyzicka, poharik, tanierik, prip noviny su No1...po 2 tyzdnoch dnes bol ochotny dat do ust jablcko s hruskou, spapal pol lyzicky a ze radsej :dojcenie: :)
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 6 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Ďalší

Späť na Zavádzanie príkrmov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron