Výlučné dojčenie - do 4. či do 6. mesiaca?

diskusia o tom, kedy , ako a čím začať prikrmovať a potrebe tekutín bábätiek

Re: Výlučné dojčenie - do 4. či do 6. mesiaca?

Neprečítaný príspevokod luciole » 30 Aug 2011, 16:36

neviem, či je zázračná, ale je to taká normálna ženská :) ono niečo na tom asi bude, že to šaškovanie s príkrmami zrejme vymyslel niekto, kto mal max. 1 dieťa a priveľa voľného času...keď kedysi (ale aj dnes, hoci u nás už zriedkavejšie asi) mali ľudia viac detí a starali sa ešte o dom, záhradu, iných príbuzných atď. ťažko by mali čas mixovať kašičky a osobitne vyvárať pomaly každému dieťaťu niečo iné podľa toho, čo už akože môže jesť
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 10 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Výlučné dojčenie - do 4. či do 6. mesiaca?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 30 Aug 2011, 20:35

Mne sa tiez zda zazracna. TO co pises o svokre sa skor hodi na popis generacie jej mamy. V tej dobe 4 deti a este k tomu 3 rokY dojcit. V mojom detstve som o takom velmi nechyrovala. Vacsinou 2 deti a po 3 mesiacoch UM. Jedinky raz si pamatam, ze mamina kamaratka mala 3tie dieta a videla som ju dojcit (este babatko a spoza dveri). Ja som bola cela paf z mojej svokry, ktora ma 3 synov a dojcila ich kazdeho rok.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 3 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 4 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Výlučné dojčenie - do 4. či do 6. mesiaca?

Neprečítaný príspevokod luciole » 30 Aug 2011, 21:04

no, je pravda, že oproti tomu ja som bola jedináčik a dojčená 6 týždňov ;)
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 10 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Výlučné dojčenie - do 4. či do 6. mesiaca?

Neprečítaný príspevokod didulka » 31 Aug 2011, 13:35

Mne nerobi problem varit Sare zvlast. varim jej kazdy den obed, este aj ovocne davky jej pripravujem. Teraz som jej zacala piect pecivo. Vsetko sa da... Rano to vsetko pripravim a cez den to len podla potreby supnem do parostroja.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Výlučné dojčenie - do 4. či do 6. mesiaca?

Neprečítaný príspevokod shira » 31 Aug 2011, 17:00

ja tiež urobím zvlášť na viac dní dopredu alebo kupujem hotové. to čo my jeme (ak vôbec) je väčšinou celkom nevhodné (paštikové rožky, klobása, pizza, vyprážaný rezeň, hranolky, grilované kura) manžel na materskej, ja jem v robote obed, prípadne donesiem aj mužovi v obedári a večera je u mňa pribináčik alebo rožok s dačím ;) neraňajkujem nedesiatujem neolovrantujem, muž sa občas uspokojí najlepšie so študentskou pečaťou na večeru :mrgreen: radšej sa pohrám poobede s malým alebo ho mám na cici, akoby som sa mu zase nemala venovať a špekulovať v kuchyni :-|
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Výlučné dojčenie - do 4. či do 6. mesiaca?

Neprečítaný príspevokod didulka » 01 Sep 2011, 13:43

Shira tak to my sme oproti vam super zdravo sa stravujuci ludia. :-D
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Výlučné dojčenie - do 4. či do 6. mesiaca?

Neprečítaný príspevokod luciole » 01 Sep 2011, 14:14

shira, vy si teda dávate do tela! :mrgreen:
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 10 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Výlučné dojčenie - do 4. či do 6. mesiaca?

Neprečítaný príspevokod shira » 05 Sep 2011, 13:47

ked sme nemali malého, tak sme sa doma skoro ani nestravovali, však sme ani nezvykli byť doma, takže boli všelijaké fajnoty :) teraz čo, muž väčšinou nevarí a ja by som aj navarila, len nie je väčšinou z čoho :mrgreen: ja letím z roboty rovno domov a som rada, že som pri malom. moje obľúbené jedlá muž neje, ja som žila z rýb, morských plodov, zeleninových šalátov, olív, syrov, vína, mäsa na hríboch... ja som taký stredomorský gurmán, len s tým môžem ísť teraz akurát do prdele :mrgreen: zhodneme sa akurát na tataráku a steakoch, inak mi je škoda variť. takže u mňa vedú jogurty a iné mliečne výrobky, a muž-ako hovorím :-| márna snaha. je dospelý človek, nech sa stravuje ako uzná za vhodné.. dieťaťu porobím zvlášť a hotovo. nech žije čas výlučného dojčenia ;) ale ked sme v robote jedávali a víkendy neboli doma, tak kedy by sme varili? cez týždeň sú aj tak väčšinou suché večere. ;) tieto príkrmy to len komplikujú :lol: :lol: :lol:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Výlučné dojčenie - do 4. či do 6. mesiaca?

Neprečítaný príspevokod TIA » 27 Sep 2011, 21:06

Potrebujem poradit ohladne zavadzania prikrmov. Velmi rada by som zavadzala prikrmy postupne, nenutene, tak aby si mala vzdy len nieco uchmatla z nasich tanierov ked budeme jest my a popritom ju dalej dojcila na vyziadanie. Mojim problemom ale je, ze sa musim vratit do prace, ked bude mat mala pol roka a doma s nou ostane muz. Budem pracovat skratene kazdy den doobeda (8-13). Ako to spravit? Mam zacat s prikrmami skor, kedy? Ked jeme tak je s nami mala pri stole a intenzivne nas sleduje. Mam jej skusit nieco dat uz teraz, alebo to nechat na neskor, ked bude mat pol roka, nech skusa davat papat muz..? Co ak bude odmietat prikrmy? Budem muset mliecko odsavat a nechat ich trapit sa s lyzickou? Alebo bude lepsie aby malu muz vozil na dojcenie..? Proste si to fakt neviem predstavit, my v dojceni nemame vobec ziaden "rezim", nic, mala sa dojci kazdy den uplne inak, v uplne ine casti dna, rozne dlho.. . Robim chybu, ked sa vraciam tak skoro? Bojim sa, ze jej tym nejak ublizim, tolko sme sa s tym dojcenim natrapili, tak chcem pokracovat co najdlhsie.. Aj ten cumlik co som jej ho nutila, ked bola novorodeniatko ma tak mrzi a nechcem ju uz nikdy "sklamat", a teraz mam hrozny strach ju "opustit" taku malicku. Prehanam? Alebo jej fakt moja nepritomnost moze nejak ublizit?
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Výlučné dojčenie - do 4. či do 6. mesiaca?

Neprečítaný príspevokod shira » 27 Sep 2011, 21:29

pozri tému pracujúce dojč.mamičky. ja som začala s príkrmom dopoludnia, ked nebudem doma, cca o desiatej, malý ráno spal do 7.00, ked sa začal mrviť som v polospánku poriadne nadojčila, čo najviac- so stláčaním prsníka, malý väčšinou ešte potiahol do 8.00, to ja som už bola preč z domu. manžel sa s ním hral, dal príkrm, kolko zjedol tolko zjedol, naložil ho do auta, v aute uspal, nechal spať kolko malý chce, prišli ku mne do roboty, mohol sa nadojčiť ked chcel, potom sa s mužom bud kočíkovali alebo nosli v manduce okolo roboty, spolu sme šli domov. teraz už za mnou nechodia, ale malý už spolahlivo je. ja som zástancom, že ked je taká situácia, že dieťa zostáva doma nejaký čas bez mamy, treba ho naučiť jesť, nie len sa hrať s jedlom. takže klasika, zeleninka, ovocie, masko pomixované na kašu... moj odmieta mm inak ako z prsníka a vobec, nijaké tekutiny. strava musí stáť na lyžičke do kopčeka :D ked to viac tečie, prská a fúka do toho, proste baví sa... neboj sa, malá si upraví "režim" podľa toho, že ty budeš mať režim...
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Výlučné dojčenie - do 4. či do 6. mesiaca?

Neprečítaný príspevokod TIA » 27 Sep 2011, 21:45

Shira, a kolko mal maly ked ste zacali prikrmovat? Zacali ste skor nez si sa vratila do prace, alebo zacal prikrmovat az muz? Ty si sa vratila do prace ultra skoro, ale tu na fore si tusim jedina, ktorej to s tym prikrmovanim tak "ide". Co tu tak citam, tak ani 7 az 8 mesacne deti este nejedia ine ako MM. Co v takom pripade? Charlie tusim tiez prave riesi v teme pracujuce dojciace mamicky, ze sa bude musiet zase vratit domov, lebo to nefunguje..
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Výlučné dojčenie - do 4. či do 6. mesiaca?

Neprečítaný príspevokod shira » 28 Sep 2011, 21:07

ja som dala úplne prvý príkrm, ked mal 5,5 mesiaca, a to sa už dobré 2 týždne predtým strašne hrabal za naším jedlom. nemohli sme sa pri nom najesť.ja neviem, ako je to možné, ale na prvý pokus som dala cuketu a on mi zjedol cca 2 polievkové lyžice. aj moja mama sa čudovala, ani nevyplúval.. teraz v pohode možem krmiť bez podbradníka, on proste papá rád. okrem banánu nebolo nič, čo by vyslovene nechcel. :o ja som začala prikrmovať, cez víkend ;) ale videla som, že je, tak potom cez týžden krmil muž. ale pomerne dlho mi ho vozilaj na dojčenie (mlieko inak neprijíma, vyskúšala som všetko..)samozrejme, ked som začala robiť, bol výlučne dojčený, to sa s mužom motali okolo roboty už od 9.30 ;) celý 6. a asi aj 7. mesiac som ešte dojčila v práci, potom už nechcel, lebo sa tam vždy len rozbláznil a na prsník som ho dostala až doma v kľude. teraz papá doma desiatu a obed, potom prídem. chcela by som ísť od roka na dlhšie, na 6 hod.. bojím bojím... zaspáva poobede na cicíku, neviem ako to vyriešime :cry:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Výlučné dojčenie - do 4. či do 6. mesiaca?

Neprečítaný príspevokod Lucifera » 27 Mar 2012, 15:14

Dnes som bola na poradni s malym (3mes) a lekarka vitazoslavne zahlasila, ze o mesiac uz zacat.prikrmovat. Na to som sa ja zhrozila, ze nejak skoro a dorazila ma tym, ze do 6 mes uz musi jest aj lepok a maso, lebo vraj v 4-6 mesiaci je nejake imunologicke okno a deti si vtedy nevytvaraju protilatky proti jedlu alebo tak nejak. Mne to prijde prilis skoro. Kedy ste zacali s prikrmami? Normalne rozmyslam, ze tu pedinu zmenim... Okrek tohoto je aj velka zastankyna ockovania, tak neviem...
Obrázok užívateľa
Lucifera
 
Príspevky: 79
Registrovaný: 18 Mar 2012, 22:31
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Dominik
Rokov: 12 rokov, 2 mesiace, 28 dní

Re: Výlučné dojčenie - do 4. či do 6. mesiaca?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 27 Mar 2012, 18:58

Lucifera, odpoveď na tieto otázky nájdeš v úvodnom príspevku tejto diskusie. Plus je dôležitá táto odpoveď v poradni Mamily http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=111
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Výlučné dojčenie - do 4. či do 6. mesiaca?

Neprečítaný príspevokod paulinaz » 27 Mar 2012, 19:56

jezis lucia co to citam. tak sa z nej takato brzda vyklula???? no amen tma s tymito doktormi :(
Obrázok užívateľa
paulinaz
 
Príspevky: 107
Registrovaný: 04 Nov 2011, 17:32
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Tibor
Rokov: 12 rokov, 7 mesiacov, 25 dní

Re: Výlučné dojčenie - do 4. či do 6. mesiaca?

Neprečítaný príspevokod paulinaz » 27 Mar 2012, 19:58

si jej mala povedat ze si vitarian a maso ani obilniny nejete ;-)
Obrázok užívateľa
paulinaz
 
Príspevky: 107
Registrovaný: 04 Nov 2011, 17:32
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Tibor
Rokov: 12 rokov, 7 mesiacov, 25 dní

Re: Výlučné dojčenie - do 4. či do 6. mesiaca?

Neprečítaný príspevokod Lucifera » 27 Mar 2012, 20:51

Dakujem Klemka za info, kaslem na doktorku a prikrmy budem malemu davat az ked si sam vypyta, ale skoro som tam dnes spadla z noh...
Pauli, o vitarianstve ju budem tazko presviedcat, ked pozna mojho priatela, a aj ked ma velmi fajn pristup k detom, tak s tymto u nej nie som spokojna
Obrázok užívateľa
Lucifera
 
Príspevky: 79
Registrovaný: 18 Mar 2012, 22:31
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Dominik
Rokov: 12 rokov, 2 mesiace, 28 dní

Re: Výlučné dojčenie - do 4. či do 6. mesiaca?

Neprečítaný príspevokod Lucifera » 08 Máj 2012, 06:07

Tak sme vcera boli zas na poradni a teda mam zacat prikrmovat a perla dna, ze ked malemu nebude chutit mrkva, tak mu ju mam pocukrit a do jablka dat nejake keksiky. Tak som jej vsetko odkyvala s usmevom na tvari a idem si robit svoje :-) dik za povzbudenie. Akurat maly sa nam uz tak papre do tanierov, ze uvidim kolko ho budem este krotit. Ale zatial zavidi hlavne vodu a pohare, vcera az jeden rozbil a vylial, ked sme boli na kofole :-)
Obrázok užívateľa
Lucifera
 
Príspevky: 79
Registrovaný: 18 Mar 2012, 22:31
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Dominik
Rokov: 12 rokov, 2 mesiace, 28 dní

Re: Výlučné dojčenie - do 4. či do 6. mesiaca?

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 10 Dec 2012, 20:13

Ahojte, máme na fb skupinu mamičiek s termínom august 2012(vek môjho Mateja, migrovanú z MK ) a baby už začali prikrmovať.
Tak som im dala link na :
http://www.mamila.sk/post/tak-kedy-baba ... esiaci-78/
http://www.provita.sk/site/node/62

ale zaskočili ma s týmto... http://www.babyonline.cz/vyziva-deti/sm ... 1%20strava

Na základě závěrů velkých studií zaujaly k problematice kojenecké stravy v r. 2008 postoj evropská nutriční komise při ESPGHAN (Evropská společnost pro pediatrickou gastroenterologii, hepatologii a výživu), americký výbor pro výživu při alergologické a imunologické sekci Pediatrické akademie a v r. 2009 německá guidelines pro prevenci alergie. Podle oficiálních zpráv uvedených společností nebylo prokázáno, že by oddalování nemléčných přídavků stravy za hranici 4-6 měsíců vedlo ke snížení alergických onemocnění.

Proto je doporučeno výlučné kojení bez výživových přídavků pro první 4 měsíce, nejdéle do 6 měsíců života. Navazovat má zavádění pestré nemléčné stravy v období tzv. imunologického okna (tj. optimální období pro setkání s potravinovými antigeny – navození imunitní tolerance, tedy přijetí cizorodé látky bez alergické reakce organismu). Dle současného pohledu na vývoj imunitní orální tolerance je dostatečně doloženo, že pozdější (ale i příliš brzké) zavádění nemléčné stravy může vést k častějším alergickým onemocněním u dětí s rizikem zvýšeným, běžným i nízkým.
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 8 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 6 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Výlučné dojčenie - do 4. či do 6. mesiaca?

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 10 Dec 2012, 20:14

čo vy na to? počuli ste o tom imunologickom okne? mne sa to prikrmovanie zdá strašne skoro... :(

Našla som aj zdroj - http://www.pediatriepropraxi.cz/artkey/ ... ocneni.php
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 8 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 6 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Výlučné dojčenie - do 4. či do 6. mesiaca?

Neprečítaný príspevokod janka » 10 Dec 2012, 20:32

Carodejnica, ano, pocula som o tom, od kamaratky, a aj pediater mi to spominal. No dodal, ze to je taky novy hit, zatial ale nik netusi, ako ti ludia budu vyzerat o 20-30 rokov, a on teda take experimenty na detoch robit nebude. To vraj kazdu chvilu pride niekto s nejakym napadom, ze ako zavadzat prikrmy (to keby ste vedeli, aky je medzi vedcami tlak na vymyslanie novych veci a publikovanie, ani by ste sa nedivili), netreba sa hned vsetkeho chytat.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Výlučné dojčenie - do 4. či do 6. mesiaca?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 10 Dec 2012, 22:01

Carodejnica - čítala si veľa o tejto téme, nebudem Ti teda dávať odkazy, ktoré som nedávno dávala na FB. Čisto logicky - nedáva Ti zmysel zavádzať príkrmy podľa pripravenosti dieťaťa? Počas celej evolučnej histórie človeka bola najväčšia časť tohto obdobia v dobách, kedy ľudia nepoužívali kalendár na prikrmovanie detí. Riadili sa signálmi dieťaťa. 4-mesačné dieťa pripravené nie je. Prečo doňho pchať príkrmy?
Je dobré vedieť, ako toto vzniklo. Túto hystériu ohľadom prirkrmovania od 4. mesiaca rozvíril najmä článok troch "vedcov", ktorých výskum bol zčasti financovaný firmami vyrábajúcimi UM. Zavádzanie príkrmov od 4. mesiaca môže ohroziť dojčenie. Kto profituje z nedojčenia? Odporúčam prečítať si napr. reakciu na tento článok od Adriana Cattanea, ktorý medzi mnohými svetovo uznávanými kapacitami kritizoval ten článok http://www.bmj.com/rapid-response/2011/ ... ot-so-good neviem, nakoľko rozumieš po anglicky, keby si mala problém, napíš. V stručnosti - prvý odsek hovorí o tom, že článok, ktorý rozvíril túto hystériu - neposkytuje o nič presvedčivejšie dôkazy, než tie, z ktorých vychádza WHO (ktorá mimochodom naďalej odporúča dojčiť do cca 6. mesiacov výlučne). V skutočnosti sú dôkazy toho článku horšie. Cattaneo vysvetľuje, že WHO vychádza z hodnovernejších štúdií, než kolektív autorov na čele s pani Fewtrell. Tí citujú len štúdie, ktoré popisujú situáciu. Dve hodnovernejšie štúdie, ktoré cituje Fewtrell sa stále ešte neukončili a navyše neodporujú stanovisku WHO. V druhom odseku hovorí o tom, že dôležitejšie je sledovať, aké signály deti dávajú a teda neinformovať matky o určitom veku pre zavádzanie príkrmov, ale o tom, aby sa sústredili na prejavy dieťaťa. Upozorňuje tiež, že väčšina detí sa chce prikrmovať až po 6. mesiaci.
A záverečný odstavec je mimoriadne zaujímavý - absolútne s ním súhlasím, pretože toto sa odohralo aj u nás:
"Záverom som prekvapený závratným rozšírením rozporuplných vyjadrení, ktoré publikovali Fewtrell a kolektív v ich článku, do bulvárnej tlače a médií. Za menej než 24 hodín po vydaní článku už o "novej štúdii" dokazujúcej, že výlučné dojčenie detí do 6. mesiacov môže byť nebezpečné, hovorili noviny v Taliansku (Cattaneo je z Talianska) (a predpokladám, že Veľká Británia a iné krajiny budú nasledovať). Mýlim sa, ak požiadam autorov o rýchle vyjadrenie pre tlač, aby jasne povedali, že to nie je "nová štúdia" ale iba ctihodné vyjadrenie založené na neistých základoch?"
A toto skutočne prišlo aj k nám. Dobre si to pamätám - ten článok vyšiel v januári 2011 a hneď na druhý deň Markíza a JOJka informovali o tom, ako je nebezpečné dojčiť výlučne do 6. mesiacov. Jeden z tých príspevkov mal nadpis v zmysle "Dojčenie nie je také dobré, ako sa predpokladalo". Do pol roka sa začali množiť všade možne vyjadrenia pediatrov, rozhovory v Dámskom klube a všelijaké iné mediálne oznamy, ktoré presviedčali matky, že dojčiť sa má výlučne do 4. mesiacov. Bez jediného reálneho dôkazu. Bez toho, aby ktokoľvek zhodnotil, čo robí s tvorbou mlieka a s dojčením to, že dieťa začne v tomto veku prijímať príkrmy napriek tomu, že na to nie je pripravené. Bez toho, že by niekomu z týchto ľudí skutočne záležalo na deťoch. Pretože, ak by im na nich záležalo, rozmýšľali by nad tým, čo toto spôsobuje.
Mimochodom dr. Fewtrell sponzorovaná výrobcami UM sa snaží presvedčiť tento svet o nevhodnosti výlučného dojčenia do 6. mesiacov už od 90. rokov. Neúspešne. Zatiaľ zdravý rozum aspoň čiastočne víťazí.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Výlučné dojčenie - do 4. či do 6. mesiaca?

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 11 Dec 2012, 01:07

Klemka, si skvelá, presne odpoveď v takomto vyčerpávajúcom (tému, nie mňa) duchu som chcela čítať.. :)

Ten anglický článok si ešte prelúskam, aj pomocou google translator...
Sama sa stotožňujem s tým, že podľa mňa nie je logické začínať s príkrmami skôr ako o ne dieťa nejaví aktívny záujem.

Prosím ťa, môžem ťa citovať (chcem to skopčiť babám do skupiny)? Respektíve, nebolo by možné niečo v tomto duchu napísať aj ako článok na Mamilu?

Ešte by ma zaujímalo, nie je niekde na nete aj nejaký Newmanov článok? JankaMich na predchádzajucej strane píše, že "Ja som z prikrmov prestala mat traumu az pri poslednej a hlavne po pochopeni Newmana. On ma totiz prejdene kus sveta, ma pod palcom Afriku i Indiu."

Tiež by som si ho rada prečítala. :)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 8 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 6 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Výlučné dojčenie - do 4. či do 6. mesiaca?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 11 Dec 2012, 01:26

AJ mne sa pacila Klemkina odpoved. Jednoznacne z nej krasne vidiet, ze farmafirmy a vyrobcovia UM su uplne to iste. Cestou korupcie, podvodou a prefikaneho marketingu natlacit do ludi to, co nepotrebuju a uplne idealne, ak to mozu uzivat vsetci, nie ako v minulosti lenti, co to naozaj potrebovali.

Osobne Newmanov prispevok nemam - to bolo na zaklade jeho prednasok, ale mozno ti postaci toto:
http://www.lpp.sk/index.php?option=com_ ... Itemid=152
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 3 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 4 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Výlučné dojčenie - do 4. či do 6. mesiaca?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 11 Dec 2012, 09:02

MAMILA má napísaný prehľadný a skutočne vyčerpávajúci článok na túto tému (vieš ktorý). Je to môj článok a stanoviská ESPGHANu som osobne konzultovala s prof. Szajewskou - spoluautorkou toho odporúčania. Výrazne zdôraznila, že ich odporúčanie nijako nemení odporúčanie dojčiť približne 6 mesiacov výlučne. Tento článok sa mi zdá byť vyčerpávajúci. Prikrmovať podľa signálov dieťaťa je logické a prirodzené. Je na ľuďoch, ktorí žiadajú zmenu, aby dokázali, že ich zásah nebude škodiť deťom. Zatiaľ sa podarilo týmto ľuďom dokázať len to, že ak sa príkrmy zavádzajú od 4. mesiaca, dieťa je z imunologického hľadiska na tom rovnako ako dieťa, ktoré začne jesť príkrmy po 6. mesiaci. To ale nie je dôkaz a dôvod na prikrmovanie od 4. mesiaca. To sa rovnako dobre môže interpretovať ako dôkaz pre prikrmovanie podľa signálov dieťaťa a teda cca okolo 6. mesiaca. Plus tieto dôkazy neberú do úvahy, čo narobí prikrmovanie po 4. mesiaci s tvorbou mlieka a s dojčením.
Tie odkazy, ktoré si uviedla - ak hovoria o imunologickom okne a nevhodnosti výlučného dojčenia do 6 mesiacov, ale potrebne zavádzať príkrmy od 4. mesiaca a pritom sa opierajú o ESPGHAN, tak by ma naozaj zaujímalo, o ktorú časť toho vyjadrenia sa opierajú. Ono nie je možné si prečítať časť odporúčaní a zvyšok ignorovať. ESPGHAN totiž skutočne v časti o lepku spomína epidemiologické štúdie z Európy, ktoré hovoria, že lepok sa javí najlepšie zavádzať medzi 4.-7. mesiacom. Z tohto ale nie je možné urobiť záver, že treba od 4. mesiaca prikrmovať lepkom a ani ESPGHAN tento záver neurobil. Epidemiologické štúdie sú zradné v tom, že len popisujú situáciu. A tak, ak sa vie (a aj ESPGHAN to zdôrazňuje), že lepok sa javí najbezpečnejšie zavádzať počas dojčenia a v Európe sa deti prestávajú dojčiť od 4. do 7. mesiaca, tak sa logicky bude javiť najbezpečnejšia doba na zavádzanie lepku pre tieto deti od 4. do 7. mesiaca. Ale nie preto, že tie deti majú 4. až 7 mesiacov. Ale preto, že vtedy sú ešte dojčené. A dojčenie znižuje riziko celiakie najviac vtedy, ak sa zavádza lepok počas dojčenia a po zavedení lepku sa čo najdlhšie pokračuje v dojčení. Ak by sa deti v Európe dojčili napr. 5. až 8. mesiacov, tak budú odporúčať ako najvhodnejšiu dobu na zavedenie lepku toto. ESGPHAN na základe týchto poznatkov vydal jasné odporúčanie:
- vyzerá to, že nebude môcť dojčiť výlučne 6 mesiacov - OK - začnite dávať lepok a príkrmy od 4. mesiaca (lebo skôr ako 4. mesiace sa zdá, že to viac škodí ako pomáha, 4. mesiac sa javí byť najskorší možný pre zavádzanie tuhej stravy) a popri zavádzaní príkrmov dojčite ako dlho sa ešte bude dať
- vyzerá to, že budete môcť dojčiť výlučne 6 mesiacov a potom pokračovať v dojčení - je úplne jedno, kedy začnete s príkrmami a lepkom, sledujte signály dieťaťa a pokračujte v dojčení
Čo sa týka môjho príspevku predošlého, môžeš ma citovať, ale prosím len po túto vetu - "Do pol roka sa začali množiť všade možne vyjadrenia pediatrov, rozhovory v Dámskom klube a všelijaké iné mediálne oznamy, ktoré presviedčali matky, že dojčiť sa má výlučne do 4. mesiacov", ďalej už prosím nie :lol:
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

PredchádzajúciĎalší

Späť na Zavádzanie príkrmov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron