Z čoho majú piť staršie dojčatá

diskusia o tom, kedy , ako a čím začať prikrmovať a potrebe tekutín bábätiek

Z čoho majú piť staršie dojčatá

Neprečítaný príspevokod andrea360 » 25 Mar 2011, 20:08

Ahojte,keď už začne dojča piť aj iné tekutiny,môže okrem hrnčeka používať aj náustok? Napr. na avent fľašiach je gumenný.Nepokazí sa tým technika dojčenia?
Andrea
andrea360
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 24 Mar 2011, 20:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Karin
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 17 dní
2. dieťa: Nikol
Rokov: 10 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: Vzťahová väzba, milujem dojčenie

Re: Z čoho majú piť staršie dojčatá

Neprečítaný príspevokod leelo » 25 Mar 2011, 20:17

ahoj andrejka,
ked uz vie pit z pohara, tak ucit ho na naustok je krok nazad. samozrejme, moze z neho pit a technika sa tym nepokazi, ale ja som maleho na naustok neucila, kedze hned s prikrmami ho zacal zaujimat aj poharik a do par mesiacov zvladol z neho pit krasne sam.
co sa inych tekutin tyka - ja som mu davala len malicke mnozstvo vody prave na nacvik toho pitia z poharika. mal to ako hravu cinnost. inak som nedavala caj ani nic ine, prikrmy som mu vzdy dala zapit z prsnika. potom prislo leto a kvoli horucavam pil z prska este viac, tym sa mi paradne zvysila laktacia a vodickou si zacal prikrmy samostatne zapijat (aj ked islo stale o mini objemy) asi okolo roka, po roku. aj na cesty/vylety som nikdy vodu nejako extra prenho nenosila. vzdy mal mlieko z prsnika. bolo to aj pohodlne. mne by sa napr. ten naustkovy avent pohar nechcelo dokola vyvarat...
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 6 mesiacov, 10 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 30 dní
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Z čoho majú piť staršie dojčatá

Neprečítaný príspevokod andrea360 » 25 Mar 2011, 20:57

Ahoj leelo,
dcérka má 7 mes.Tiež po príkrmoch jej dám trochu vody,ale z pohárika jej to nejde.Je trochu úzky :D ,ale z tanierika jej to ide parádne :D ,ale videla som aj široké poháriky,stačí si ho zadovážiť.Ja som kedysi veľa investovala do fliaš a cumlov,keď sme mali problémy s dojčením.Ale rozmýšľala som ako to budeme riešiť práve v lete,keď budeme vonku,tak neviem,či dcérke dám na verejnosti prsník....možno tie vody,čo sú riešené na ťahanie?
andrea360
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 24 Mar 2011, 20:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Karin
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 17 dní
2. dieťa: Nikol
Rokov: 10 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: Vzťahová väzba, milujem dojčenie

Re: Z čoho majú piť staršie dojčatá

Neprečítaný príspevokod leelo » 25 Mar 2011, 21:25

andrejka,
dojcenie na verejnosti moze byt diskretne a pohodlne:
http://www.premamu.sk/

osobne si myslim, ze ludia, co maju vselijake pohlady a poznamky, tak nie preto, ze by im vadil pohlad na tvoju bradavku. skor maju problem so svojou vseobecnou obmedzenostou a to ti moze byt jedno ;)
do leta sa tvoja malicka uz nauci pit z poharika. takisto jej skus dat slamku, deti rady piju aj so slamkou. existuju aj pohariky so zabudovanou slamkou. a aj tie, co spominas - tahacie. moznosti je vela, pricom prsnik je z toho to najpohodlnejsie, najhygienickejsie, najzdravsie a najekologickejsie ;) :D
z mojej skusenosti - cim bol syn starsi, tym menej si na verejnosti pytal/pyta. a ked sa aj vonku dojci, tak sa vobec nesustredi, vsetko ho zaujima. a vodou ho vtedy ajtak neodbijem. najcastejsie idem do auta a tam sa za 2min napije. ma 17 mes.
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 6 mesiacov, 10 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 30 dní
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Z čoho majú piť staršie dojčatá

Neprečítaný príspevokod Ludka » 25 Mar 2011, 22:46

Andrea, zbytocne budes ucit malu na naustok....ja som malinku Tanicku ucila rovno z poharika a za tyzden trenovania bola odbornik :) kazdy sa cudoval ze v 7.mesiacoch take male, a este ako pije z pohara :lol: tak ako pise leelo, je to krok spat. Tvoje dietatko sa krasne nauci pit z pohara :D
Co sa tyka dojcenia na verejnosti, da sa pekne sa prekryt plienkou a nikto si nic nevsimne. Ten kto ma s tym problem, ma problem s niecim inym....alebo parkrat nam dovolili v obchode v kabinke sa najest :D
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: Z čoho majú piť staršie dojčatá

Neprečítaný príspevokod andrea360 » 26 Mar 2011, 08:32

ďakujem za odpovede a za tipy :D
Andrea
andrea360
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 24 Mar 2011, 20:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Karin
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 17 dní
2. dieťa: Nikol
Rokov: 10 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: Vzťahová väzba, milujem dojčenie

Re: Z čoho majú piť staršie dojčatá

Neprečítaný príspevokod Klemka » 26 Mar 2011, 14:49

Chcem sa tiež prihovoriť za tričká na dojčenie, samotné ponúknu úplne diskrétne dojčenie - z prsníka fakt nemusí byť vidieť nič a v takom prípade to predsa nikomu nemôže vadiť a spolu so šatkou je to skutočne absolútne skrytá činnosť, takže nikto ani nevie, čo matka robí.
Pitie rovno z pohárika je absolútne najvhodnejšie, najbezpečnejšie nielen pre dojčenie. Skvelé, blahoželám!
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Z čoho majú piť staršie dojčatá

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 26 Mar 2011, 21:23

ked tak citam diskusiu, mne nerobi problem dojcit na verejnosti, ked je mala hladna tak ju jednoducho nakrmim nech si mysli kto chce co chce :-) ale s tym pitim, moja ma 7.mesiacov, tekutiny jej zatial ine nedavam, a ani nemienim, len po prikrme trosku vody.Najprv som skusala lyzickou, teraz som kupila pohar s naustkom, mame doma aj ten od Aventu este po synovi,ale ten som moc nechcela davat pripada mi ze ze neho musi sat vyslovene tu vodu, tak mam taky co len kvapka a ona olizuje tu vodu odtial, myslite si ze to je zle?Mala som jej hned dat ten poharik?
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 5 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 3 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: Z čoho majú piť staršie dojčatá

Neprečítaný príspevokod estterka » 26 Mar 2011, 23:32

ahojte,ked pisete o poharikoch,mate na mysli klasicky poharik? z akeho my pijeme? teda nie skleneny,ale formou.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 4 dni

Re: Z čoho majú piť staršie dojčatá

Neprečítaný príspevokod Klemka » 28 Mar 2011, 18:13

Estterka, áno, klasický pohárik myslíme, z takéhoto pohárika (napr. z malého pohárika, napr. zo štamprlíka) vedia piť už novorodenci, ak je nevyhnutné ich dočasne kŕmiť mimo prsníka (napr. sa odmieta prisať následkom zásahov do dojčenia od pôrodu tak toto je najvhodnejšia forma kŕmenia, omnoho vhodnejšia než fľaša, striekačka, lyžička, či kŕmenie po prste). Dieťatko okolo 6. mesiaca len začíname učiť papať a učiť piť. A pri oboch týchto zručnostiach sa netreba ponáhľať. Ak je dieťa dojčené, má z materského mlieka naďalej dostatok výživy a tekutín, takže je to o to lepšie dať mu hned pohárik, nemusíme sa sústrediť na to, že do dieťaťa musíme "niečo dostať", ale na to, že ho to chceme naučiť a ak to nejde, tak nevadí, dojčením získa dostatok všetkého. Ak podáme pohárik s náustkom, tak dieťa učíme piť v podstate 2x - raz z náustka a potom zase z pohárika, keď už je dieťa väčšie. Túto prácu si môžeme ušetriť, ak pohárik dávame hneď od začiatku.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Z čoho majú piť staršie dojčatá

Neprečítaný príspevokod janka » 28 Mar 2011, 20:53

Teda... to mi ani na um neprislo, naucit malu pit rovno z poharika. Ja som ju naucila s naustkom, a to som bola este hrda, ze som preskocila flasku :o Tak som jej teraz skusila dat napit z poharika, ale s velkym nadsenim to rozlieva na seba a vsade naokolo. Asi to necham na leto. Aj zaciatky s naustkom boli dost mokre, mala z toho velky srandu, ked to mohla vsade rozprskavat. Takze, Klemka, u nas to s tym naustkom nie je o pracu naviac, ale o zabavu naviac :D
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Z čoho majú piť staršie dojčatá

Neprečítaný príspevokod luly13 » 28 Mar 2011, 22:26

no mna pred poharikom varovali ;) . kamoska naucila svojho synceka pit priamo z pohara (nic ine neakceptoval) a na dlhych prechadzach mali teda problem- hlavne v zime. vzdy musela so sebou nosit flasu s vodou+hrncek. bolo to o dost nepraktickejsie nez poharik s naustkom. nehovoriac o tom, ze predsalen ked dieta pije z poharika castejsie sa stane "nehoda"(a to bol prave problem v zime).
nas syn sa naucil pit z pollitrovej flase detskej lucky s tym sacim sosacikom :P
luly13
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:11

Re: Z čoho majú piť staršie dojčatá

Neprečítaný príspevokod akdarka » 29 Mar 2011, 07:14

luly13, a kolko mal syncek ked sa naucil pit z tej flase so sosacikom?
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 4 dni
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Z čoho majú piť staršie dojčatá

Neprečítaný príspevokod Klemka » 29 Mar 2011, 11:13

Janka, ja myslím, že každý by mal robiť to, čo zvláda, myslím, napr. v mojom prípade by som na pohárik nemala nervy, dieťa by sa s ním síce skvele vyhralo, ale prezliecť sa bol v tom čase obrovský problém a asi by to bolo pre mňa náročnejšie, takže sme išli na náustok a teraz na pohár. Ale Andrejka, ktorá túto diskusiu začala, používa bez problémov hrnček a tam je skutočne lepšie pokračovať v tom, ako rozmýšľať nad krokom späť - náustkom.
Pre dojčenie môže byť škodlivá nielen fľaša, hoci tá je fakt najhoršia, ale aj ostatné spôsoby pitia, ktoré si vyžadujú sať - robiť podtlak - teda aj fľaša so sosáčikom. Aj moja osobná skúsenosť bola, že sa mi okamžite zhoršila kandidóza na prsníku, keď sme toto začali používať. :(
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Z čoho majú piť staršie dojčatá

Neprečítaný príspevokod luly13 » 29 Mar 2011, 16:54

akdarka, my sme mu zacali ponukat okolo 8mesiaca. ale to tomu vobec nic nedal. ked mal cca 10mesiacov som dostala tip na tuto flasu a z nej sa naucil krasne pit. a teraz mu to ide aj z avent poharika, aj z ineho hrnceka so sosacikom aj z klasickeho hrnceka. ale celkovo vypije tak max 150 za den.
luly13
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:11

Re: Z čoho majú piť staršie dojčatá

Neprečítaný príspevokod Ludka » 29 Mar 2011, 18:45

estterka :) my sme pili rovno zo skleneneho pohara :D..nevedela ho dobre drzat, tak sme jej ho drzali...bolo to veeeelmi mile :lol:
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: Z čoho majú piť staršie dojčatá

Neprečítaný príspevokod matea » 30 Mar 2011, 16:03

ahojte, syncek ma 6 a pol mesiaca, postupne zavadzame prikrmy.
prosim vas ako je to s pitim vody? uz ju mam malemu ponukat alebo este nie? ak ani tak aku, napriklad lucku?
asi take dva tyzdne prikrmujeme, stolica mu poriadne stuhla, niekedy su to take kamienky, tak som rozmyslala, ci to nie je nedostatkom tej vody...
vopred dakujem
(clanky od annag som citala, ale o vode som sa tam nedocitala, annag ospravedlnujem sa ak som si to nevsimla :D )
matea
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 22 Mar 2011, 20:24
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 16 dní

Re: Z čoho majú piť staršie dojčatá

Neprečítaný príspevokod lulusha » 30 Mar 2011, 16:35

Ahojte! veru, aj mna toto zaujima - nas maly bude mat teraz 8 mesiacov a po prikrme mu ponukam vodu, ale moc tomu tiez neda. Hodinku po jedle mu dam prsnik, trosku si cucne... ale stolica mu poriadne stuhla a to vynechavam vsetko zapekacie, plus davam slivkovu stavu, mrkvovu stavu... zozaciatku kakal pekne, ale posledne 3 tyzdne ma dost tvrdu stolicu...viem, ze to je mimo temu, ale ak by ste vedeli nejaky trik, budem rada ;)
lulusha
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 22 Mar 2011, 11:23
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Z čoho majú piť staršie dojčatá

Neprečítaný príspevokod leelo » 31 Mar 2011, 00:06

kocky, na toto treba zalozit radsej vzdy novu temu, lebo annag to potom nevidi a neodpovie.
o tekutinach sa vycerpavajuco pise tu:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/1 ... -batoliat/

ked je stolica tvrda nedostatkom tekutin, tak je to nedostatkom materskeho mlieka a nie nedostatkom vody. mm ma 87% vody a navyse krasne laxativny ucinok. ak pridavate prikrmy k dojceniu a nenahradzate dojcenie prikrmom, tak ma potom napada jedine, ze ta tvrdsia stolica moze byt ako reakcia na prikrmy a ma prechodny charakter.
nacistom si ajtak sme, len ked ponukame, ponukame a ponukame, stale dokola - pred jedlom, po jedle... mm obsahuje latky, ktore pomahaju prikrmy lepsie travit, takze radsej ako po lucke by sme mali siahnut po prsniku. aj vramci zachovania si laktacie a dlhodobeho dojcenia.
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 6 mesiacov, 10 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 30 dní
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Z čoho majú piť staršie dojčatá

Neprečítaný príspevokod matea » 31 Mar 2011, 00:53

leelo píše:
> kocky, na toto treba zalozit radsej vzdy novu temu, lebo annag to potom
> nevidi a neodpovie.

velmi pekne dakujem leelo, nechapem ako som to mohla prehliadnut tu stranku, co si nechala, vdaka ! dobru noc :D
matea
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 22 Mar 2011, 20:24
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 16 dní

Re: Z čoho majú piť staršie dojčatá

Neprečítaný príspevokod andrea » 04 Apr 2011, 10:58

Cim dalej tym viac vnimam kolko blbosti existuje dnes pre deti, ktore su podla mna orientovane len na rodica. Ich vyrobcovia uspesne presvedcia rodica, ze dieta potrebuje vsetko "detske". A pre rodicov je potom tazko urcit ci ona vec im ozaj pomoze a ulahci zivot alebo je uplne zbytocna. Takto mame aj my doma kopec somarin vratane hraciek a detskeho poharika. Nepouzivala som ho, lebo nemam rada umelu hmotu v kuchyni je - mi neprijemna, nerada do nej davam potraviny a ani z nej jem. Tak som spekulovala ako bude pit a zapojila som sedliacky rozum, od prvych prikrmov som mu davala po troske pit z normalneho skleneneho pohara z akeho pijeme aj my - naucil sa asi za mesiac tak, ze nevyleje ani kvapku. Potom som ale rozmyslala, ze ako bude pit vonku - skusila som ho naucit na slamku - zvladol na prvy sup a tiez som mu dala napit z normalnej flasky od vody - bez problemov. Takze moj 7 mesacny syn vedel pit z pohara, z flase (nie cumlovej) a cez slamku. A nemyslim, ze preto, ze je genialny, co samozrejme je, ved je moj, ale vsetky male decka su strasne sikovne, len im treba dat sancu skusat.
andrea
 

Re: Z čoho majú piť staršie dojčatá

Neprečítaný príspevokod matea » 04 Apr 2011, 14:26

pekne si to napisala :)
matea
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 22 Mar 2011, 20:24
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 16 dní

Re: Z čoho majú piť staršie dojčatá

Neprečítaný príspevokod shira » 07 Apr 2011, 22:17

andrea, velmi ma povzbudilo to čo píšeš, ja nastupujem skoro do práce a malý bude mať v júni 6 mesiacov. potrebujem ho naučiť čo najskôr piť z niečoho iného ako z prsníka...aj ked mi ho bude manžel nosiť na dojčenie do práce, ked budú horúčavy nebude možné, aby som ho dojčila tak často, ako bude treba, trebárs každú polhodinu cucnutie od smädu. nechala by som vždy domav chladničke odsaté mliečko pre prípad potreby, velmi špekulujem nad pohárikom, mám aj ten malý pohárik na kŕmenie novorodenca, ale ešte sme to neskúšali, a mám aj pohár avent s náustkom a uvažujem nad slamkou... som rada, že sa to dá zvládnuť už v takom skorom veku. keby som bola doma s ním, netrápila by som sa asi až tak touto otázkou, nadojčiť je najlahšie. prípadne keby šli s tatinom von, musel by mu dať vodičku, mlieko by sa v teple skoro pokazilo.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 4 dni
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 26 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Z čoho majú piť staršie dojčatá

Neprečítaný príspevokod Andrea » 08 Apr 2011, 10:09

Len z vlastnej skusenosti viem, ze ak sa na veci priliz tlaci alebo sa o nieco priliz snazis, tak to s detickami nepojde. Treba to brat ako zabavu, nie ze musite, lebo co potom. Ono to pitie z poharika isto zvladnete, neboj nic, zo zaciatku budu potopy alebo bude hryzt pohar, ale nauci sa to. A od kedy nastupujes, od toho juna? Je super, ze chces kojit aj dalej, velmi ti budem drzat palce nech to zvladnete, kedze to asi nie je ta najjednoduchsia cesta.
Andrea
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 04 Apr 2011, 11:26
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov

Re: Z čoho majú piť staršie dojčatá

Neprečítaný príspevokod Andrea » 08 Apr 2011, 11:53

Shira, teraz som si precitala tvoj opis vasho zivotneho stylu v inej teme - tak si myslim, ze ty nebudes mat najmensi problem naucit dieta pit z poharika.
Andrea
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 04 Apr 2011, 11:26
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov


Späť na Zavádzanie príkrmov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 22 hostia