Odmieta príkrmy

diskusia o tom, kedy , ako a čím začať prikrmovať a potrebe tekutín bábätiek

Odmieta príkrmy

Neprečítaný príspevokod Lucia82 » 12 Júl 2011, 14:20

Ahojte. Mám 8-mesačného synčeka, ktorého stále dojčím. Od ukončeného 6-teho mesiaca som mu začala dávať príkrmy. Od začiatku mu veľmi nechutí, ale v prvých dňoch aspoň otváral ústočká a aspoň trošku spapal. Teraz však odmieta papať akúkoľvek zeleninku, keď vidí lyžičku hneď otočí hlavičku. Posledných pár dní mu skúšam dávať aspoň kupované ovocné výživy tak aspoň tie zatiaľ papá. Skúšala som dávať mu zeleninku ako pyré, ako polievku či hustú alebo riedku, ale nič nezaberá. S mužom sa snažíme papať pred ním, snažím sa ho dojčiť čo najčastejšie aby sa rozpapal tak ako píše annag na svojej stránke, už sme mali s príkrmami aj prestávku a znovu začali, ale nič na neho nezaberá. Prosím ak niekto máte podobnú skúsenosť napíšte a trochu ma povzbuďte, lebo som z toho dosť smutná a ak máte nejaké fintu aby mu papanie zachutilo tiež sa poteším. Ďakujem :D
Obrázok užívateľa
Lucia82
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 12 Júl 2011, 14:11
Počet detí: 1
1. dieťa: Lukáško
Rokov: 13 rokov, 5 mesiacov, 13 dní
Môj status: Byť mamou je úžasné

Re: Odmieta príkrmy

Neprečítaný príspevokod etnicka » 12 Júl 2011, 14:34

Ahoj Lucia, pokial svojho synceka plne dojcis a dojcis na poziadanie, nepouzivas cumlik ani flasu, tak mu Tvoje mliecko poskytuje dostatok vsetkych zivin, ktore potrebuje. To, ze sa prikrmy maju zacat zavadzat v 6 mesiacoch, je len orientacne cislo. Kazde dietatko je ine a aj v inom veku je pripravene prijimat tuhu stravu. Niektore deti zacnu javit zaujem o tuhu stravu uz v 5 mesiacoch a ine az po roku. Tak isto ako niektore deti chodia uz v 10 mesiacoch a ine este v 14 mesiacoch lozia. Pri zavadzani prikrmov je najlepsie postupovat tak, ze ma mamicka pri jedeni dietatko na kolenach a ak dietatko zacne chytat jej jedlo z taniera do ruciciek a davat si ho do pusinky, treba ho nechat. V prvych mesiacoch prikrmovanie tuhou stravou vyzera tak, ze dietatko si nieco strci do pusinky (idealne jedlo) a ochutnava, posuva si susto v pusinke, uci sa prehltat, pripadne to vypluje :). Prikrmy sa zavadzaju popri dojceni az do 2 rokov dietatka, takze az do 2 rokov dietatka materske mliecko predstavuje hlavnu zlozku jeho potravy. Takze pokial mas dost mliecka, Tvoje babatko je spokojne a pekne pribera, s podavanim tuhej stravy Tvojmu babatku si vobec nemusis robit starosti ;). Este moja osobna skusenost - moj syncek zacal javit zaujem o tuhu stravu v 5,5 mesiaci. Nechala som ho "jest" z mojho taniera, ale vzdy to bolo len trosicku, dal si nieco do pusinky, vacsinu vyplul. Az do 17 mesiacov, kedy som nastupila do prace, bol skoro vylucne dojceny. Je zdravy ako buk a pekne buclaty :). Este pridavam clanok o zavadzani prikrmov https://sites.google.com/site/blogodojc ... ikrmovanie
a este clanok o odporucaniach svetovej zdravotnickej organizacie ohladom dojcenia http://dojcenie.wordpress.com/2011/07/0 ... #more-2300
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 15 rokov, 30 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Odmieta príkrmy

Neprečítaný príspevokod Klemka » 12 Júl 2011, 15:19

Absolútny súhlas s Etnickou, plus by som k tomu rada dodala výrok dr. Jacka Newmana, odborníka na dojčenie a pediatra - sú dva druhy detí, ktoré nejedia veľa príkrmu - tie ktoré pri tom dobre priberajú a prospievajú a tie, ktoré nejedia, celé dni visia na prsníku a nepriberajú.
Niekedy je nechuť k príkrmom totiž prejavom toho, že sa udialo niečo s dojčením a postupne sa matke znížila tvorba mlieka a dieťa momentálne nepije dostatok mlieka pri dojčení. Preto si treba zodpovedať otázku priberania ako ukazovateľa dobrého príjmu mliečka pri dojčení - zhodnotiť priberanie od narodenia podľa percentilových grafov a prípadne si dať zhodnotiť aj samotnú výdatnosť dojčenia pri osobnej návšteve poradkyne pri dojčení (zoznam poradkýň podľa miesta bydliska je na www.mamila.sk).
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Odmieta príkrmy

Neprečítaný príspevokod didulka » 12 Júl 2011, 15:33

Lucia treba len vydrzat. Tvoje babo od hladu urcite neumrie. Netreba ho nutit. Daj len tolko, kolko spapa. Takym malym detom staci malo, aj par lyziciek. Rozpapa sa, neboj...
Co sa tyka pripravy jedla, tak odporucam parit. Ja parim vsetko, dokonca aj ovocie, lebo je to pohodlnejsie. Mam na to stroj od Aventu. Vsetko si zachovava svoju stavu, chut.
Moja dcera papa velke mnozstva prikrmov a napriek tomu je velmi chuda. Takze sa nestresuj ani s vahou. Vsetko je individualne.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Odmieta príkrmy

Neprečítaný príspevokod etnicka » 12 Júl 2011, 15:39

Suhlasim s didulkou, parenie je velmi dobry a zdravy sposob pripravy pokrmov. My na to mame zase tradicny cinsky bambusovy naparovaci hrniec. Vyborna vecicka, ekologicka. Este dodam, ze podla Dr. Newmana (a moja skusenost tomu zodpoveda) babatkam netreba pripravovat specialnu stravu, mozu jest to, co je ich matka. Samozrejme predpokladame, ze dojciaca matka sa stravuje zdravo a ze dieta nechame same, aby si vybralo, co bude jest, kedze ono samo najlepsie vie, co potrebuje. My sme si kvoli babatku kupili tycovy mixer a pouzili sme ho asi 2x :). Bol uplne zbytocny.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 15 rokov, 30 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Odmieta príkrmy

Neprečítaný príspevokod estterka » 12 Júl 2011, 17:02

naozaj si myslite,ze to dojcenie staci aj vacsim babatkam? tak preco ma hannah taku silnu anemiu? :( ja som zacala s prikrmom neskor ako v 6 mesiacoch a teraz obcas sa pristihnem,ze sa stresujem,ze zje mensiu porciu a ci jej to staci atd.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 5 dní

Re: Odmieta príkrmy

Neprečítaný príspevokod Klemka » 12 Júl 2011, 17:50

Estterka, jednou z príčin môže byť predčasné podviazanie pupočníka pri pôrode :(
Materské mlieko by malo do cca. roka tvoriť hlavnú zložku potravy a aj potom ešte dlho pokrýva takmer všetky nutričné požiadavky dieťaťa.

Didulka, dovolím si nesúhlasiť v tom, že to netreba riešiť, na to vieme od Lucie málo informácií a ak je to naozaj spôsobené nedostatočným príjmom materského mlieka, riešiť to rozhodne treba...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Odmieta príkrmy

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 12 Júl 2011, 18:00

Etnicka, Didulka, napisete pls znacky tych hrncov na parenie, ja som este v zivote neparila, starsiemu som varila vo vode, nikdy nebol velky jedak, az kym nepresiel na klasicky nemixovanu stravu a kedze maly ma coskoro 5 mesiacov, tak ma to zacina zaujimat, a teda aj pre celu rodinu, kedze j to zdravsie...prip napiste sposob, ako sa pari zelenina (piste ako pre debila) :)
A este jedna otazka, Samko bude mat o tyzden 5 mesiacov, je teda plne dojceny, ma skoro 9,5kg, takze mu urcite nic nechyba, ale strasne sa o jedlo zaujima, dokonca mi pred par dnami dostvornozkoval k tanieru, ktory som si nechala na zemi, ked som jedla pri nom a vysypal mi obsah na zem, znamena to, ze mu uz mam nieco aj ponuknut???Nie je to priskoro?
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 5 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 6 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 27 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Odmieta príkrmy

Neprečítaný príspevokod estterka » 12 Júl 2011, 18:40

tamoulik,ja ma take to sitko,co sa v nom naparuju knedle,da sa kupit v domacich potrebach. do hrnca dam vodu,postavi do nho to sitko,pokrajam zeleninu,prikryjem a parim:)
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 5 dní

Re: Odmieta príkrmy

Neprečítaný príspevokod didulka » 12 Júl 2011, 19:11

tamoulik je to Philips Avent
http://www.aventbaby.cz/parni-hrnec-s-mixerem
Nakrajam ovocie, maso, zeleninu, dam vodu, zapnem gombik. Upari sa to, potom pretocim tu nadobu a podla potreby rozmixujem. Mixuje to bud uplne na kasu alebo len na kusocky, ako chces. Uzasny pomocnik...
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Odmieta príkrmy

Neprečítaný príspevokod etnicka » 12 Júl 2011, 21:42

tamoulik, u nas som tie bambusaky nenasla, len v anglictine napriklad tu
http://www.amazon.com/Norpro-Deluxe-3-P ... B00005EBH8
a myslim, ze mozes Samka nechat, nech si vezme z Tvojho taniera, myslim, ze to len ozuzle a vypluje :)
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 15 rokov, 30 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Odmieta príkrmy

Neprečítaný príspevokod Lucia82 » 12 Júl 2011, 21:45

Ďakujem za odpovede a rady. Malý sa narodil s váhou 2990 g a teraz má niečo cez 9 kg. Prvé tri mesiace bol na prsníku tak 2 až 3 minútky a to každú polhodinku, mala som strach že mám málo mliečka, ale on priberal krásne - cca 300 g za týždeň. Po treťom mesiaci sa dojčil tak každé 3 hodinky a stále bol na prsníku veľmi krátko - teda z môjho pohľadu. Ale zrejme sa za tú krátku chvíľu dostatočne zasýtil a teraz je z neho riadky pucko :o)) To že nepapá príkrmy neberiem veľmi tragicky, len ma to mrzí, lebo som sa na to tešila. Ale zrejme mu zatiaľ stačí moje mliečko a nútiť ho do niečoho nasilu určite nechcem.

Etnicka to čo si napísala, že deti môžu jesť to čo ich matka, si myslela že môžu jesť "normálne dochutené" jedlá? Samozrejme nemyslím presolené a prekorené...
Obrázok užívateľa
Lucia82
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 12 Júl 2011, 14:11
Počet detí: 1
1. dieťa: Lukáško
Rokov: 13 rokov, 5 mesiacov, 13 dní
Môj status: Byť mamou je úžasné

Re: Odmieta príkrmy

Neprečítaný príspevokod etnicka » 12 Júl 2011, 21:58

Lucia co myslis pod pojmom "normalne dochutene"? Bylinky, trochu soli by malo byt v poriadku, pokial pouzivas glutaman sodny alebo chilli, tak to asi nie :)
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 15 rokov, 30 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Odmieta príkrmy

Neprečítaný príspevokod didulka » 12 Júl 2011, 22:09

Lucia my sme mali porodnu hmotnost 3640 a teraz tyzden pred 1 rokom este nemame 9 kil. Takze si myslim, ze ste na tom dobre. :-)
etnicka sol je to najhorsie, co sa v nasej strave nachadza. To je dovod, preco tak skoro nedam Sare nic z moje stravy. Sol je zlozvyk. Aj troskou soli skodis svojmu dietatu.
http://www.odetech.cz/zpravy/news/detsk ... ez-by-mela
http://www.zzz.sk/?clanok=8295
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Odmieta príkrmy

Neprečítaný príspevokod etnicka » 12 Júl 2011, 22:19

didulka nase telo sol potrebuje, aj ked napr. my nesolime vobec, sol je napr. v zelenine atd.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 15 rokov, 30 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Odmieta príkrmy

Neprečítaný príspevokod estterka » 12 Júl 2011, 23:13

klemka,hanka sa narodila o mesiac skor sekciou,teda urcite predcasne podviazali pupocnik:(
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 5 dní

Re: Odmieta príkrmy

Neprečítaný príspevokod didulka » 13 Júl 2011, 09:41

etnicka Vsak ano... Sol potrebuje, ale nie tu, co nasypeme do stravy. Zelenina je prirodzene slana, ryza, obilniny, atd atd... Pochynujem, ze si nejaka mamicka uvari zemiaky alebo ryzu bez soli. Si mysli, ze ked si jedlo trosku osoli a da to dietatu, ze mu neublizi. Velky omyl... Otupuje chute dietata, zahlcuje oblicky, srdce atd atd... Je dokazane, ze clovek nepotrebuje nic solit. Ak by sme teraz prestali uplne pouzivat sol do jedal, jedine co by sa s nasim telom stalo je, ze by sa mu ulavilo. Solenie jedla je iba zlozvyk, nic viac.
Mamicka da dietatu rohlik. V kusku rohlika je tolko soli, ze by to telu stacilo na mesiace.
Nepisem to v zlom...
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Odmieta príkrmy

Neprečítaný príspevokod etnicka » 13 Júl 2011, 09:44

hm hm, verim tomu, lebo mne napriklad sol v jedle vobec nechyba. Fajciari vela solia, lebo im uz nefunguju chutove pohariky.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 15 rokov, 30 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu


Späť na Zavádzanie príkrmov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 28 hostia

cron