Pomozte mi s prikrmami :(

diskusia o tom, kedy , ako a čím začať prikrmovať a potrebe tekutín bábätiek

Pomozte mi s prikrmami :(

Neprečítaný príspevokod Norika » 01 Máj 2011, 12:20

Ja som uz z toho zufala.....Vobec neviem, ako zacat, co malemu varit, kedy o ktorej mu to varit, ako mu to varit, nemam s cim pomixovat, ako dlho varit, a navyse ked to aj tak nechce, otaca sa....je pravda, ze neskusame kazdy den, neviem v tom najst system, priznavam som leniva.... lenze ked musim chodit do skoly obcas, to znemane, ze manzel mu to neda, a mama by mu to len pchala nasilu..... :(

poradte mi prosm, ja potrebujem vediet vsetky somariny doteailov.....neviem, co mu mam davat aku zeleninu, furt ked sme v tescu, kukam, ci tam nie je aj nieco ine vhodne ako je mrkva,alebo zemiak, no nie je....zachvilu ideme do poradne, doktorka nas zjazdi,ze este nic nejeme, uz mam z toho naozaj stres...nie z toho,ze dostaneme krik, ale ze naozaj este nic nejeme....mama len do mna huci, ze v TV davali, ze deti maju ponovom jest uz od 4.- mesiaca, chce mu davat zeleninu z polievky , ktoru jeme my, neda si povedat, ze on slane nemoze :-( pomoc!! :cry:
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 3 dni

Re: Pomozte mi s prikrmami :(

Neprečítaný príspevokod akdarka » 01 Máj 2011, 12:52

ja som zacala mixovanou zeleninkou (po jeho 2.dennom spanku- co bolo okolo 13:00 az 14:00) v postupnosti - mrkva, zemiak, brokolica, cukina atd. pridavat nove jedla v 2-3 dnovych intervaloch, aby si odsledovala pripadnu reakciu. vela nenavymyslas zo zaciatku- zeleninu hodis na paru, do vody, urobis do makka a zmixujes (ja tycovym ponornym mixerom som to robila) alebo popucis vidlickou (ja som asi mesiac mixovala a potom zacala len pucit. v pohode papa. kombinujes si zeleninku podla chuti maleho. ak odmieta skus inu lyzicku, inu jeho polohu (lehatko, na kolenach...), iny druh zeleninky..o par dni, tyzdnov vypozorujes jeho chute:-) ja po zobudeni nadojcim, potom spolu nachystame jedlo (trvalo to do pol hodiny) v satke a papame. po jedle zase dojcenie ak chce. pridas maso po 3-4 tyzdnoch od zaciatku prikrmov-ja uvarim prsia, nakrajam, naplnim do formicky na lad, zalejem vyvarom a potom uz len rozmrazujem po kockach. inak aj prikrmy si mrazim - nie vzdy je cas a chut varit miniporcie - a potom len vyberiem a zohrievam.
po mesiaci das ovocie (ja davam ako desiatu po jeho 1.dennom spanku) - ja som hned davala surove jablko, hrusku, banan, mango - co treba nastruhat tak na sklenenom struhadle, banan mi roztlaceny nechce - musim mu "odlamovat" kusky a tak si to pomaly papa. vacsinou zje 2 kusky ovocia. niekedy po 2 jablkach este chce banan :-)
potom si pozri temu co som zalozila - tipy na prikrmy do 1roka, su tam fajn rady od bab a uz aj ja som nejake pridala.
vsetko davam v bio kvalite, masko kupujem bud bio alebo "kralovske kura" (daj do google).
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Pomozte mi s prikrmami :(

Neprečítaný príspevokod estterka » 01 Máj 2011, 13:10

ahoj:)
kusok zeleniny nakrajam na male kusky a dam an to sitko,co sa knedle varia nad hrnec s vodou,prikrijem-je to velmi rychlo hotove. ak napriklad robim kombinaciu dvoch zelenin,tak jedno si pripravim skor,druhe zapnem ked sa hannah zobudi a pomiesam. nemame tiez presny cas,kedy davame-ja davam po obednajsom spanku,ktory je vzdy rozdielny. najprv som miesala s mojim odstriekanym mliekom,teraz uz obcas dam aj trochu vody do toho-ta co je v hrnci. roztlacam to vidlickou,mixujem len spenat a teraz ryzu trosku. norika,mala by si skusat kazdy den kusok.
ako pise akdarka,mozes si aj zamrazit na kocky,ako sa lad mrazi,ulahci ti to pracu. aj dopredu si pripravit,nakraj si na drobne kusky a potom to uz len das naparit,ked je cas na jedenie. skusas roznu zeleninu,nieco musi zachutit :) ja prikrmujem tri tyzdne asi a taketo bolo nase poradie : zemiak,tekvica,spenat,mrkva,hrasok,cukina,ryza.
aj ja som najprv bola z toho smutna trochu,ze skoniclo obdobie len dojcenia,lebo predsa len,o starost menej..skusala sa ho nechat s jedlom sa pohrat? budem mat vsetko zaspinene,ale mozno ked si sam pooblizuje ruky v tom namocene,zachuti mu :)
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 5 dní

Re: Pomozte mi s prikrmami :(

Neprečítaný príspevokod estterka » 02 Máj 2011, 01:00

a este som ti chcela napisat,ja som pri dcere zacala davat prikrm,ked mala 7 a pol mesiaca,takze sa az tak velmi nemusis zatial stresovat prikrmom :)
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 5 dní

Re: Pomozte mi s prikrmami :(

Neprečítaný príspevokod shira » 02 Máj 2011, 14:00

baby ja som z toho tiež jeleň, čo, ako, kedy... strúhať na sklenenom strúhadle?? fúha to sa stále robí? myslela som si, že to bolo len kedysi ked boli všelijaké hliníkové a iné škodlivé riady. ja by som chcela začať v 6.mesiaci desiatou, kedže už teraz idem do práce. možno bez prítomnosti maminho cecku prijme aj mrkvu na lyžičke od ocka :lol: som zvedavá.akdarka - ked začnem zeleninou, tak masko pridať až v dalšom mesiaci a až v dalšom zase pridať ovocie? ked sa dieťa nadojčí, je ešte dosť hladné, aby zjedlo aj pevnú stravu? alebo je príkrm možný alebo vhodný až vtedy ked dojčenie nestačí?
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Pomozte mi s prikrmami :(

Neprečítaný príspevokod akdarka » 02 Máj 2011, 14:18

shira, sklenene preto lebo vit C sa nici kontaktom s kovmi.
ja som dala takto: najprv mesiac len zeleninka, potom pridanie masa k zeleninke a zaroven aj 2.prikrmu (ovocie). ja maleho po zobudeni nadojcim a po cca polhodine papa (tolko zaberie asi priprava) a neovplyvnuje to mnozstvo tuhej stravy. myslim, ze leelo pisala, ze dojcenie ma jej syncek vzdy ako "aperitiv alebo predjedlo" :-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Pomozte mi s prikrmami :(

Neprečítaný príspevokod Norika » 02 Máj 2011, 14:50

shira, ja som si tiez myslela, ze bude jest hned od zaciatku, mala som pisomne maturity kde som musela byt niekolko hodin prec atak osm mame dovolla, neh mu da prvy krat mrkvu, to mal 10 dni pred polrokom....no ze to dopadlo tk, ze maly reval odusu, napinalo ho a mama nasilu pchala do neho :(
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 3 dni

Re: Pomozte mi s prikrmami :(

Neprečítaný príspevokod janka » 02 Máj 2011, 16:47

Norika, no tak tvoja mama urobila vela pre to, aby maly este dlho nic nejedol :( Daj tomu kludne tyzden pauzu, vsetci sa ukludnite a potom skus par dni znova. U nas mrkva velmi dlho nechutila, ani zemiak. Myslim, ze zacala brokolicou. Povarila som par minut v troske vody a rozmixovala rucnym mixerom, aj s tou vodou, v ktorej sa to varilo. Snazim sa vodu nezlievat, lebo s tym sa zbytocne zlievaju aj ziviny. Tiez spenat isiel hned na odbyt, rozmixovany so zemiakom.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Pomozte mi s prikrmami :(

Neprečítaný príspevokod Norika » 02 Máj 2011, 16:54

a aky mixer by ste mi poradilli??? maly smr tesco ale ten nic nemixuje
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 3 dni

Re: Pomozte mi s prikrmami :(

Neprečítaný príspevokod luludi » 02 Máj 2011, 17:03

Norika: u nas zabera najviac spenat, karfiol a por, v ich kombinacii je ochotny zjest moj maly aj mrkvu a zemiak, alebo ryzu. Plus teraz aj masko. Vajecny zltok ho vobec neberie. ;)
U nas sa osvedcilo uparit jedlo - teda uvarit na parou a ked je to makke, len to lyzicou prepasirujem cez sitko a podavam s dostatocnym mnozstvom vody - je to skor polievka ako jedlo. Uplne rozmixovanu hladku kasu zatial vobec nechce jest. A tiez spociatku papal tak, ze som mu prilozila lyzicku k puse a on jazyckou chlipal ako macicka, spociatku nehrozilo dat mu lyzicku do pusinky, to ho hned napinalo. Hlavne sa nestresovat, aj par lyziciek je velky uspech :)
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 6 mesiacov, 24 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: Pomozte mi s prikrmami :(

Neprečítaný príspevokod Norika » 02 Máj 2011, 21:35

ja viem, ze aj par lyziciek je uspech, lebo mi sme nezjedli este ani jednu :-D a poradte mi , kde kupovat spenat, brokolicu, karfiol, por....??
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 3 dni

Re: Pomozte mi s prikrmami :(

Neprečítaný príspevokod shira » 02 Máj 2011, 23:32

akdarka dakujem, stručne a jasne :D
norika - to sa divím, však tvoja mama je tiež mama, by mala vedieť že nasilu krmit sa nemá... vieš čo, ja rozmýšlam že začnem s príkrmom nie v čase, ked budem preč, ale ked budem doma, na obed, aby bolo popritom :dojcenie: , a ked budem vidieť, že papá, tak to nechám aj na tatina doobeda a pridáme desiatu.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Pomozte mi s prikrmami :(

Neprečítaný príspevokod luludi » 03 Máj 2011, 14:29

norika: ked nemam moznost kupit v biokvalite - co vacsinou nemam :D kupujem zeleninu a ovocie na trhu od lokalnych ludi, ktori pestuju zdravo doma a maju pre seba vela, pripadne, ked sa inak neda tak hlbokomrazenu zeleninu z fariem :) Tiez pomaha, ze s malym jeme spolu plus s macikom :D prikrm je v mojom dospelackom tanieri, dieta a macko dostanu podbradnik a najprv krmim chvilu seba, potom akoze macika a to uz je maly taky pobureny, ze aj on chce, ze sam otvori pusinku 8-) jedenie ma byt zabava a rodinna aktivita
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 6 mesiacov, 24 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: Pomozte mi s prikrmami :(

Neprečítaný príspevokod Norika » 05 Máj 2011, 18:00

tak dnes sme skusali zemiak s mojim mliekom....maly len co citil,ze to ma vustach ho napinalo, je to normalne???

a podarilo sa mi najst v kauflande mrazenu brokolicu a karfiol, tak sa vytesujem, bude jednoduche vytiahnut zo sacka jednu hlavku a uvarit....

tak drzte palce,nech sa rozpapame
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 3 dni

Re: Pomozte mi s prikrmami :(

Neprečítaný príspevokod adkaa » 14 Máj 2011, 23:35

ahojte, zatial som vas len citala, ale teraz, ked si citam, ako Norika bojuje s prikrmami, musim ju povzbudit, ze my sme na tom podobne.Zje mozno 3 lyzicky, ale stale skusam a zda sa mi, ze tieto posledne dva dni uz zacal viac otvarat pusinu.Ale este stale by len mamine mliecko papal (jeeej, tento smajlik je aky krasny. musim ho sem dat :dojcenie: ) :D
No ale pisem hlavne preto, ze ja som zacinala s prikrmami podla tejto stranky, aj ked pravdaze nie do bodky, napr. lepok este vobec neplanujem dat. Ale na inspiraciu, ako zavadzat postupne zeleninku a ostatne potraviny... Aspon mne to pomohlo, lebo tiez som bola z toho popletena...
http://babetko.rodinka.sk/index.php?id= ... jcene-deti
a este raz :D :dojcenie: :dojcenie: :dojcenie:
adkaa
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 21 Apr 2011, 00:02
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 12 dní

Re: Pomozte mi s prikrmami :(

Neprečítaný príspevokod janka » 15 Máj 2011, 01:01

adkaa, tu linku naozaj treba brat ako inspiraciu. Tiez som si predstavovala, ako najprv niekolko dni budem davat mrkvu, potom pridam zemiak, potom snad blokolicu... a potom ked prvy den malej do pusy nie a nie vpravit aspon za nechet jedla, druhy den to iste, treti detto... po tyzdni sa podari nieco do pusinky vpasovat, ale vsetko to vypluje... po mesiaci ma stale stolicu plne dojceneho dietata... skusam uz vsetko, zelenina, ovocie, kadejake kombinacie, len nech daco prehltne, vsak ked bude zla reakcia, tak to budem zistovat dodatocne, ze z coho to bolo... :D :D :D asi nie som sama s takouto skusenostou.

A spomenula som si, ze Miske sa celkom pacili take tie kukuricne chrumky, na tom sa tusim zacala ucit jest. Dalsie zlepsenie prislo, ked som zaviedla cestoviny, do toho som jej davala rozne zeleninove omacky - to co sa odporuca medzi prvymi prikrmami, tak to som jej len priliala k cestovinam, a zjedla aj tej zeleniny viac, ked k tomu mala tie cestoviny, nez ked ju jedla samu.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Pomozte mi s prikrmami :(

Neprečítaný príspevokod Klemka » 15 Máj 2011, 09:27

Súhlasím s Jankou, ten link popisuje veci, ktoré sú len sumárom voľakedajších predstáv o prikrmovaní. Nepotvrdilo sa, že neskoré zavádzanie alergénov (vrátane lepku) má nejaký ochranný význam, ani klasické slovenské čakanie 3-4 dni na reakciu po novom príkrme. Napr. v tom linku odporúčajú jahody alebo maliny až po roku, prečo? Chcela by som vidieť nejaký dôkaz, ktorý zdôvodňuje tento postup. Takéto články robia z prikrmovania zbytočnú vedu - pritom je to úplne jednoduché:
1. zásadou je ísť do prikrmovania v čase, kedy dieťa samé o príkrmy javí záujem (čo je väčšinou po 6. mesiaci) a v prípade, že dojčenie je v poriadku
2. dojčiť naďalej na požiadanie, približne v takomto systéme, ako sme dojčili v období výlučného dojčenia
3. prikrmovanie ešte dlhé mesiace po začatí prikrmovania znamená ponúkať tuhú stravu popri dojčení v malých množstvách - pár lyžičiek je presne to množstvo, ktoré deti chcú zjesť a ktoré je normálne, netreba do nich pchať veľa jedla, ak to samé nechcú, ak je dieťa normálne prirodzene dojčené, netreba sa trápiť, ak dieťa v podstate "nič" nezje a stále sa takmer výlučne dojčí, materské mlieko by približne do roka malo naďalej byť hlavnou zložkou potravy a nie je nič neobvyklé, ak sa dieťa na pár dní či týždňov zase vráti k výlučnému dojčeniu napr. pri reakcii po očkovaní, zúbkoch, či chorobe
4. je jedno akú potravinu kedy dáme - obava, že dieťa sa pri ovocí naučí na sladké a odmietne zeleninu nemá opodstatnenie, dôležité je pamätať na to, že pri maličkých deťoch treba opatrne s príchuťami - majú ešte veľmi citlivé chute, nepotrebujú ani korenisté ani príliš ochutené jedlá, špeciálne čo sa týka soli - s tou treba opatrne kvôli obličkám, ktoré soľ ešte veľmi zaťažuje, rovnako ako príliš veľa bielkovín, preto treba opatrne (čo sa množstva týka) s mäsom, tvarohom, syrom, tofu či strukovinami.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Pomozte mi s prikrmami :(

Neprečítaný príspevokod shira » 15 Máj 2011, 17:55

janka tie cestoviny si dala odkedy asi, a bezvaječné?
klemka myslím, že si mi čiastočne odpovedala aj na otázku, nad ktorou sa zamýšľam, že či musím potom už prikrmovať každý deň, keď raz začnem. celý víkend sme zase strávili tak všelijako mimo domu, na výstave psov,divoké podmienky- akurát som kamoške hovorila, že si neviem predstaviť tam nejakou mrkvou kŕmiť malého :mrgreen: a ked bude mať tomáško 7 mesiacov čaká nás cesta do švédska, rozmýšľam, či by nebolo lepšie prežiť tú cestu iba s dojčením...závisí od okolností, samozrejme..všetko je ešte otázne, čo a ako budeme papať. ale bude júl a teplo, jedlo skysne raz-dva, chladničku kvoli pár lyžičkám jedla za deň nebudem brať.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Pomozte mi s prikrmami :(

Neprečítaný príspevokod Klemka » 15 Máj 2011, 18:29

Shira, materské mlieko aj v druhom roku života pokrýva takmer všetky výživové nároky dieťaťa, takže v 7. mesiacoch prejsť na pár dní na výlučné dojčenie nie je problém, zvlášť, ak by sme prikrmovaním mohli dieťa vystaviť riziku podania pokazenej potraviny (mimochodom, je veľmi vysoko pravdepodobné, že dieťa by taký príkrm odmietlo, pretože majú úžasný čuch - veď vedia nájsť bradavku podľa vône, takže cítia dobre, či je jedlo čerstvé, alebo nie, to je asi dôvod, pre ktorý mnohé deti odmietajú príkrm uložený napr. aj 1 deň v chladničke). A veď si môžete do Švédska zobrať aj potraviny, ktoré sa tak ľahko nepokazia - "polystyrénové" chlebíčky alebo ovocie, napr. banán.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Pomozte mi s prikrmami :(

Neprečítaný príspevokod janka » 15 Máj 2011, 23:42

shira, cestoviny som dala velmi neskoro, az po jedenastom mesiaci. Pediater mi radil nenahlit to, pockat radsej, kym sa Miska rozpapka na lahsej strave: uvarena zelenina, sparene ovocie, ryza a ine bezlepkove obilniny. Tym "rozpapka" sa mysli, ze konecne zjedla dve-tri lyzicky za den. No a to trvalo do toho jedenasteho mesiaca. Tak az potom som zacala postupne zavadzat lepok, strukoviny, vajicka, maso a tak. Najprv som varila bezvajecne a neskor aj vajecne. No je fakt, ako pise Klemka, ze sa z tych prikrmov robi asi privelka veda a je okolo toho viac mytov a povier ako skutocnych faktov. Aj s tym lepkom som citala, vraj je uplne jedno, kedy sa to zavedie, podla najnovsich pozorovani. Celiakia je myslim skor dedicna nez ziskana stravou. A tiez poznam pripady, kedy aj starsie dieta (tak 20 mesiacov) preckalo tyzden-dva dlhu dovolenku s rodicmi len na mlieku a nic zle sa nestalo. Takze hlavne to prilis neriesit a prilis sa kvoli tomu nestresovat.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Pomozte mi s prikrmami :(

Neprečítaný príspevokod adkaa » 15 Máj 2011, 23:51

Janka, jasne ze len na inspiraciu :) Ja som to myslela tak, ze ked Norika pisala, ze nevie, aku zeleninu, co s cim pomixovat, kedy davat, tak toto je na zaciatok taky postup napisany uplne polopatisticky. Nie tak, ze striktne 3 dni toto, potom o 3 dni dalsie. A ked bude mat 8 mesiacov, tak hned nieco ine...Lebo z vlastnej skusenosti viem, ze taky plan nejde dodrzat. Ja som napr. skoncila len s tym prvym clankom, kde sa davala zelenina a bezlepkove kase a odvtedy si uz zavadzam ostatne podla seba ;) Len mi to pomohlo pochopit, ako zavadzat tie potraviny, kedy davat novu, ako to kombinovat (a aj to som si uz neskor kombinovala podla seba). Dokonca som dala aj ovocie, ked mi nechcel zeleninku. Lebo my, co mame prve babo, tak vsetko riesime do detailov :D
A napr. ten lepok, ako som spominala, tak neplanujem dat podla toho. Citala som tento clanok o zavadzani lepku od Klemky :)
http://babetko.rodinka.sk/index.php?id= ... iest-lepok
No a nakoniec, aj tak je stale mlieckovy :dojcenie: a podla toho, ako papa, to vyzera tak, ze este dlho bude :lol:
adkaa
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 21 Apr 2011, 00:02
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 12 dní

Re: Pomozte mi s prikrmami :(

Neprečítaný príspevokod adkaa » 16 Máj 2011, 00:08

A este dakujem, Klemka, za info, ze netreba cakat tie povestne tri dni, ja som to nejak striktne nedodrziavala a som mala trochu obavy, lebo vsade sa to pise...A takisto vdaka aj za info s tym kojenim, ze radsej kojit, ako sa vystavit riziku dat nieco pokazene. My ideme mimo Slovenska, ked bude mat maly asi 10 mesiacov, tak mi tato info prisla dost vhod :) Ja som mu aj teraz niekdy davala len mliecko a ziadny prikrm, najma, ked sme boli cely den niekde mimo domu a som si aj vycitala trochu, ze som mu nic nedala, ale vidim, ze je to ok :)
adkaa
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 21 Apr 2011, 00:02
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 12 dní

Re: Pomozte mi s prikrmami :(

Neprečítaný príspevokod Klemka » 16 Máj 2011, 09:16

Ja ešte len k tomu lepku - tejto téme som sa naozaj zodpovedne niekoľko týždňov venovala ;) - odporúčania sú momentálne také, že nie je rozhodujúci čas, kedy sa lepok zavedie, ale to, aby dieťa bolo počas jeho zavádzania dojčené. Ak teda viem, že postupne chcem prestať dojčiť, alebo mám problémy, pri ktorých nikto nevie, ako to bude o mesiac (hoci pri správnom riešení problémov s dojčením so skúsenou poradkyňou pri dojčení by taká situácia mala byť veľmi výnimočná), je vhodné začať zavádzať lepok hneď s prvými príkrmami, ideálne v malých množstvách, postupne. Ak dojčím a viem, že neplánujem tak skoro odstaviť, je jedno, kedy lepok zavediem, dôležité je postupne, v malých množstvách a popri tom dojčiť ďalej, ideálne dlhodobo, pretože ochranný účinok materského mlieka trvá počas celej doby dojčenia a výskumy ukazujú, že čím je dieťa dlhodobejšie dojčené, tým lepšia prevencia celiakie.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Pomozte mi s prikrmami :(

Neprečítaný príspevokod adkaa » 16 Máj 2011, 23:02

Dakujem, Klemka, tak som to aj pochopila, ale som rada, ze si mi to este raz takto napisala :)
Ale vcera som premyslala este nad jednou vecou, ako je to so zelezom? Vraj novorodenec ma zasoby tak na cca 6 mesiacov. a potom? ked nepapa takmer vobec prikrmy, dostava sa mu dostatok cez materske mlieko? Lebo niekde som citala, ze ak by bol aj nadalej len kojeny, tak okolo 9 mesiaca by mohol mat nedostatok zeleza. Ci dostane tolko, kolko potrebuje aj cez tych par lyziciek prikrmu? dakujem.
a este jedna otazka, aj ked ta sem asi nepatri, ale ak mozem, spojim to do jedneho prispevku (ak by to bol problem, tak nemusis odpisovat, najdem a napisem to tam, kde to ma byt :D )...vraj mamicka moze jest pocas dojcenia vsetko, nemusi sa obmedzovat, pokial to vyslovene neskodi babatku. A ako je to, prosim, s plesnovymi syrmi, ako su niva, camembert...Pocas tehotenstva som ich nejedla, teraz si sem tam maly kusok dam, ale len vynimocne. Ale neviem, ci ich mozem vo vacsom mnozstve alebo radsej nie :?
adkaa
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 21 Apr 2011, 00:02
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 12 dní

Re: Pomozte mi s prikrmami :(

Neprečítaný príspevokod Klemka » 17 Máj 2011, 18:51

No so železom je to ťažké... Za normálnych okolností má dieťa zásobu železa, ktorá vystačí približne na 12 mesiacov. Naše deti sa však z hľadiska zásob železa bohužiaľ naďalej podrobujú nežiaducej praktike po pôrode - okamžitému podviazaniu pupočníka. Následkom tejto nefyziologickej procedúry vstupujú do života s takmer o 50% menším množstvom krvi, než by mali, keby sa pupočník nechal prirodzene dotepať. To samozrejme vedie k tomu, že zásoby železa sa "minú" omnoho skôr. V takom prípade by som medzi prvé príkrmy často zaraďovala potraviny s vysokým obsahom železa, napr. pšeno, hrozienka, maliny, černice, jahody, neskôr tofu a po ich podaní kombinovala toto železo s trochou vitamínu C (troška ovocia, alebo napr. papriky) pre lepšie vstrebanie.
Plesňové syry predstavujú v tehotenstve riziko nákazy listeriózou, ktorá je nebezpečná pre plod a pri nákaze pri pôrode aj pre novorodenca, zvlášť predčasne narodeného. Dojčením sa táto nákaza neprenáša, takže v prípade listeriózy matky sa netreba obávať, navyše matka si túto nákazu nemusí ani všimnúť, pri jedincoch s normálne fungujúcou imunitou prebieha ako ľahšia chrípka a nikto väčšinou ani nepátra po tom, čo je príčinou ochorenia.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Ďalší

Späť na Zavádzanie príkrmov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 20 hostia

cron