Prikrmy deti od 1r. - kolko by mali spapat

diskusia o tom, kedy , ako a čím začať prikrmovať a potrebe tekutín bábätiek

Prikrmy deti od 1r. - kolko by mali spapat

Neprečítaný príspevokod krakulka » 22 Mar 2011, 11:22

Ahoj, je to super, ze mame nove forum. Chcem sa spytat, ci je niekde uvedene, kolko prikrmov - resp. aka velka by mala byt porcia pre deticky od 1r. (kasa, obedik, olovrant).
krakulka
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 22 Mar 2011, 11:04
Bydlisko: Skalica
Počet detí: 1
1. dieťa: Andrej
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 9 dní

Re: Prikrmy deti od 1r. - kolk o by mali spapat

Neprečítaný príspevokod leelo » 22 Mar 2011, 15:15

ahoj ;) v zasade tolko, kolko dietatu chuti. obmedzovat v zdravej strave ho nebudes a ked raz nechce viac, tak to donho nasilim nedostanes.
ja varim od oka. zohladnujem aj to, kolko zjedol napr. na ranajky a aky dlhy cas povedzme ubehol od posledneho jedenia. na olovrant, ked napr. dopapa jogurt, ponuknem este ovocie/kasu. ked na veceru spapa tanier kase, ponuknem este chlebik atd. ked nechce jest, vyberiem zo stolicky a venujeme sa inej cinnosti. pravidlo u nas je, ze ma vzdy najvacsi zaujem o jedlo, ked jeme my, takze sa to vzdy snazime sklbit.
snad som ti trochu pomohla...
leelo
 

Re: Prikrmy deti od 1r. - kolk o by mali spapat

Neprečítaný príspevokod annag » 22 Mar 2011, 15:31

ahoj krakulka,

Nie je ideálne orientovať sa len podľa objemu, dokonca meranie dávok môže zbytočne mamičku zavádzať. Európsky dokument o výžive detí hovorí:

" Hlavnými faktormi ovplyvňujúcimi, či potraviny pokryjú energetické a výživové požiadavky dojčaťa, sú konzistencia a energetický obsah (energia na jednotkový objem) polotekutej potraviny, ako aj množstvo a frekvencia kŕmení. Aby sa zabezpečilo, že sa pokryjú energetické a výživové požiadavky rastúceho dieťaťa, malo by sa mu ponúkať široké spektrum potravín s vysokou výživovou hodnotou. Okrem toho ponúkanie rozmanitej stravy zlepšuje chuť dieťaťa. Napriek tomu, že príjem potravín sa mení podľa ponúkaného jedla, celkový denný energetický príjem dieťaťa je väčšinou relatívne konštantný. Ak sa ponúka viacero výživných potravín, väčšina detí si vyberá rozmanitosť a tak si inštinktívne vyberajú nutrične kompletnú stravu."

Pri prechode na príkrmy sa práve veľmi často stáva, že materské mlieko sa príkrmom úmyselne nahrádza a dokonca sa nechtiac niekedy nahrádza príkrmom, ktorý pre dieťa znamená menší prísun energie či tekutiny - povedzme čistá zelenina zriedená vodou. Alebo čaj namiesto materského mlieka . Výsledok je, že bábo síce zje väčší objem, ale menej výživný či kalorický a môže stagnovať. Aby sa tak nedialo, tak je fajn (okrem zloženia príkrmu ) , či už má bábo polroka alebo rok, dodržiavať princíp - naďalej aktívne prsníky ponúkať - dojčenie násilne neobmedzovať a už len k dojčeniu príkrmy navyše pridávať.
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 2 mesiace, 8 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 7 mesiacov, 20 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 23 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: Prikrmy deti od 1r. - kolk o by mali spapat

Neprečítaný príspevokod leelo » 22 Mar 2011, 15:55

annag to vystihla. ja som vzdy ponukala a ponukam prsniky pred jedlom a po. a u nas to funguje ako aperitiv - cim viac pije mliecka, tym viac zje prikrmu :) takze toto je fakt velmi dolezita zasada, ktora sa oplati pripominat: prikrmy pridavame k dojceniu, nie nahradzame dojcenia prikrmami. u mna to zafungovalo na 500% a maly papa tuhu stravu od zaciatku skvele.
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 6 mesiacov, 10 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 30 dní
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Prikrmy deti od 1r. - kolk o by mali spapat

Neprečítaný príspevokod krakulka » 22 Mar 2011, 22:34

Ahojte,
musim sa priznat, ze taku odpovd som necakala. :roll: Myslela som, ze mi napisete, v 1r, by mal zjest cca 150ml. kase na veceru.... :lol: Ale mate pravdu. Kojenie je pre deti zaklad. Musim si vytlacit, co napisala Annag a nechat to precitat svojim drahym blizkym. Aj ked to asi nepochopia. Andrejko je nasa gulicka - 13 mes. a 13300g. Nie je obezny, len je gulaty. Spapa vsetko co nespapa jeho. Ked papa, nepoviem, ze chce este. Niekedy krici, nenenene, ale vzapati si pyta ryzovu chrumku. :lol: Narodil s porodnou vahou 4200g. Krasne pribera od zaciatku 250g za tyzden. Kedze sa stale a casto koji, tak pekne rastie. Davam mu na ranajky a veceru kasu - nemliecnu, nesladenu (prosovu, ryzovu, kururicnu,....) Na obed ma vela zeleninky, masko, raz do tyzdna uvareny zltok. Vodicku ani cajik nechce, ved aj preco, mliecka vypije dost. Tlak okolia je velmi neprijemny a niektore maminky to jednoducho neustoja. Aj ja mam co robit. Vsetci mi frflu, preco mu nedavam viacej vody a caju, ved to su tekutiny a to potrebuje. Ked odpoviem, ze ma dostatok mlieka. Nepaci sa im to. Vraj uz je velky a potrebuje aj ine tekutiny. Mlieko by uz nemusel. No co im odpovedat... Prekarat sa s nimi skoro kazdy krat, ked sa vidime nema zmysel. Tak sa tvarim, ze ich nepocujem.
krakulka
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 22 Mar 2011, 11:04
Bydlisko: Skalica
Počet detí: 1
1. dieťa: Andrej
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 9 dní

Re: Prikrmy deti od 1r. - kolk o by mali spapat

Neprečítaný príspevokod janka » 24 Mar 2011, 13:56

leelo, to si vystihla, ze dojcenie ako aperitiv :) U nas to tiez tak funguje. Akurat ze moja nie je nejaky velky jedak, dostanem do nej tak par lyziciek :? Tak to si vies predstavit tie reci "to preto ti nepapa, lebo ju stale tak dojcis, nedojci tolko" "naco by jedla, ked vzdy dostane mlieko, ked si zapyta" :|
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Prikrmy deti od 1r. - kolk o by mali spapat

Neprečítaný príspevokod Ludka » 25 Mar 2011, 22:58

Janka, poznam a ta moja bude mat 2 roky o tyzden ;)
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: Prikrmy deti od 1r. - kolk o by mali spapat

Neprečítaný príspevokod leelo » 26 Mar 2011, 00:59

janka, haha. a ti isti ludia jednych dychom dodaju, ze MM uz ajtak nema ziadnu vyzivovu hodnotu. jednoducho vzdy je MM vinne za to, co sa im prave hodi :lol:
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 6 mesiacov, 10 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 30 dní
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Prikrmy deti od 1r. - kolk o by mali spapat

Neprečítaný príspevokod ayshka » 27 Mar 2011, 17:47

Ahojte dievcata, mozete mi poradit co robim zle, lebo som uz zufala. Moj maly ma 15m a uz nic nechce papat. Stale je dojceny. Od zaciatku prikrmy zle papa a stale cakam ze sa rozpapa a nic. Teraz bol aj dvakrat po sebe chori, mal virozu a uz vobec nechce nic jest. Ani banan nezje, ine ovocie tiez nechce ani jogurty ani kase akurat na obed zje masovozeleninovy prikrm a to je vsetko, niekedy aj z toho len par lyziciek, on uz len ked vidi lyzicku, tak otaca hlavu prec a ked mu davam podbradnik, tak si ho strhava prec. Je dost hyperaktivne dieta, neposedi ani na chvilu, zeby sa najedol. Ked aj vidi, ze my jeme, tak pride zo zvedavosti len trochu ochutna, aj ked mu dam na tanierik, aby si sam bral, tak si len trochu zobne a to je vsetko. Pritom sa snazim pestro varit a davat mu stale nieco ine, ale zatial nic nezabera. Najradsej ma brokolicu a cuketu, ale ved nemoze jest len to :-( Dojcim ho stale ponukam aj prsniky, ale neviem ci mu to staci, bojim sa ci nema malo vitaminov.
ayshka
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 27 Mar 2011, 17:15
Bydlisko: Kosice
Počet detí: 1
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 4 mesiace, 9 dní

Re: Prikrmy deti od 1r. - kolk o by mali spapat

Neprečítaný príspevokod Klemka » 28 Mar 2011, 15:36

Ayshka, odpísala som Ti do témy o príkrmoch ;)
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1


Späť na Zavádzanie príkrmov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 37 hostia

cron