Čím riediť husté príkrmy?

diskusia o tom, kedy , ako a čím začať prikrmovať a potrebe tekutín bábätiek

Čím riediť husté príkrmy?

Neprečítaný príspevokod Norika » 22 Mar 2011, 10:00

Neviem, či som sa správne opýtala, totiž, začíname s príkrmami. Dnes je to tretí deň, dávam malému mrkvičku, ale nechce ju, zatiaľ nezjedol ani jednu lyžičku. Uvažuje, že problém bude v tom, že to nie je poriadne rozmixované. Stačí, ak pridám do tej mrkvy moje mlieko?? Maimčky mi radia,že to mám rozmixovať s dojčenskou prevarenou vodou. A ja nemám toľko mlieka, žeby to stačilo. :-(
a ešte vás prosím o povzbudenie, že to bude lepšie, lebo zatiaľ mám dojem, že sa nenaučíme jesť nič iné ako MM. Ďakujem :D
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 16 dní

Re: Čím riediť husté príkrmy?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 22 Mar 2011, 10:29

Norika, bude to lepšie ;) V prípade, že dieťatko priberá a prospieva a dojčenie je v poriadku (dieťa sa neobmedzuje v dojčení, je dojčené na požiadanie), netreba sa trápiť tým, že dočasne nejaví záujem o príkrmy. Svetová zdravotnícka organizácia definuje obdobie prikrmovania od približne 6. mesiacov do približne 24. mesiacov. Nasledujúci rok a pol je teda obdobie, v ktorom sa detičky naučia papať. Do približne roka by pritom materské mlieko malo naďalej tvoriť hlavnú zložku potravy a tekutín, postupne v druhom roku sa tento pomer začína meniť (hoci frekvencia dojčenia môže zostať nezmenená, dokonca sa môže dieťa dojčiť častejšie), podľa toho, aké signály nám dáva dieťa. Ešte v druhom roku života materské mlieko pri dojčení na požiadanie pokrýva takmer všetky výživové nároky dieťaťa. Toto je obrovská výhoda dojčenia - mamička, ktorá dojčí, sa nemusí trápiť, že jej dieťaťu niečo chýba, ak má práve obdobie, kedy papá menej, alebo vôbec (niektoré deti sa vrátia na určité obdobie zasa k výlučnému dojčeniu, ak napr. majú problémy so zúbkami, sú choré, či majú komplikácie po očkovaní).
Začiatok príkrmov by sa mal udiať v čase, kedy bábätko prejaví očividný záujem o príkrmy. Pri väčšine dojčených detí je to okolo šiesteho mesiaca, väčšia časť detí prejaví záujem až mierne po 6. mesiaci.
K rozmixovaniu - v prípade, že žiješ v oblasti s dobrou kvalitou vody z vodovodu, nie je nutné pre varenie používať dojčenskú vodu.
Mixovať príkrm s materským mliekom len preto, aby ho dieťa zjedlo, nepovažujem za vhodné. Cieľom príkrmov je pridať jedlo k dojčeniu, je vhodnejšie, ak si to svoje mliečko dieťatko vypije pri dojčení. Navyše mamička môže byť zaskočená tým, že málo odstrieka a potom sa môže začať obávať o svoju tvorbu mlieka (pritom to koľko je schopná odsať či odstriekať, hovorí len o tom, nakoľko sa jej darí odsať či odstriekať, nemá to výpovednú hodnotu o výdatnosti tvorby mlieka).
Je podľa môjho názoru dôležité sa pozrieť na túto problematiku z hľadiska toho, čo chceme príkrmami docieliť - a cieľom je PRIdať k dojčeniu, ktoré by malo pokračovať v tom rozsahu, v akom prebiehalo doteraz (teda v tej frekvencii ako doteraz a naďalej na požiadanie), tuhú stravu s cieľom naučiť dieťatko papať, naučiť ho používať jazýček a svaly na niečo, čo doteraz nerobilo, naučiť ho prijímať potraviny rôznej chute, vône, konzistencie. Teda hlavná výzva prikrmovania nie je dieťa nakŕmiť, ale ho postupne naučiť papať, urobiť si z jedenia príjemný čas prekvapení a skúšania. Držím palčeky! ;)
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Čím riediť husté príkrmy?

Neprečítaný príspevokod didulka » 22 Mar 2011, 12:21

Ja to robim tak, ze malej uparim zeleninku a spolu s tou vodou, ktoru pusti zelenina, to rozmixujem. Ale ja pouzivam parny stroj. Nikdy som jej tam nepridavala moje mlieko, lebo si nedokazem odsat. A nikdy som nepridavala ani vodu.
Neboj, kazde dieta sa nauci jest. Zaciatky su vzdy tazke...
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Čím riediť husté príkrmy?

Neprečítaný príspevokod Norika » 22 Mar 2011, 22:37

ahojte, tak ja varim nad parou, cize to nemam s cim zmiesat, iba ak s tou vodou ktora je pod mrkvou. Už som z toho zufala, sestry a mama do mna hucia, preco mu nedam banan, jablko, a polievky, ale ze donho pcham mrkvu, dnes mi sestra volala len kvoli tomu,aby som munedavala mrkvu bo ho zapecie....vravim jej, ze ani jednu lyzicku este neprehltol, a to sa trapime treti den, zajtra iedm skusit dat zemiak :-(
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 16 dní

Re: Čím riediť husté príkrmy?

Neprečítaný príspevokod Hosť » 23 Mar 2011, 13:56

Norika píše:
> ahojte, tak ja varim nad parou, cize to nemam s cim zmiesat, iba ak s tou
> vodou ktora je pod mrkvou. Už som z toho zufala, sestry a mama do mna
> hucia, preco mu nedam banan, jablko, a polievky, ale ze donho pcham mrkvu,
> dnes mi sestra volala len kvoli tomu,aby som munedavala mrkvu bo ho
> zapecie....vravim jej, ze ani jednu lyzicku este neprehltol, a to sa
> trapime treti den, zajtra iedm skusit dat zemiak :-(


Nedaj sa... ;)
Povedz, nech si nastuduju nieco o zavadzani prikrmov. Ovocie sa zavadza az po zelenine. A co sa tyka polievok, tak to stale vysvetlujem zenam v rodine, ze take moja dcera nemoze, lebo je tam korenie, sol atd. Cize nedelnu slepaciu jej dat nemozem.
Hosť
 

Re: Čím riediť husté príkrmy?

Neprečítaný príspevokod NorikaJ » 23 Mar 2011, 14:00

mama mi povie, ze kurca chce byt mudrejsie ako sliepka .... mam 19, myslis ze ma budu pocuvat :-( kazda maju svoje deti......jednym uchom dnu druhym von
NorikaJ
 

Re: Čím riediť husté príkrmy?

Neprečítaný príspevokod Hosť » 23 Mar 2011, 16:26

Lenze je to tvoje dieta a ty to budes robit ako ty chces. Kebyze sa riadim radami skusenejsich zien, tak uz napriklad davno nedojcim.
Hosť
 

Re: Čím riediť husté príkrmy?

Neprečítaný príspevokod Norika » 23 Mar 2011, 17:08

presne aj ja.......ked si pomyslim,keby som ich pocuvala,kojim do 3 mesiacov......sestra ktora ma 16 a 13 rocne deti kojila do troch mesiacov, teraz caka tretie, tak som zvedava ci ma bude pocuvat a ci bude kojit i ona dlho :-)
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 16 dní

Re: Čím riediť husté príkrmy?

Neprečítaný príspevokod babeno83 » 25 Mar 2011, 15:17

baby, len kratko okomentujem vasu rozhorcenost:
CHAPEM VAS, JA TO MMA DOMA ASI PODOBNE :) vo vsetkom som mudra ako radio, ked nieco zahlasim, cuduju sa, ze ...
no niekedy idem proste explodovat - sak, uz sme sa aj par krat fakt pohadali! :evil:

Norika:
my sme zacali zemiacikom + s mlieckom... hned na prvy den zjedol celu misku - resp. cely zemiak! mrkvu nema moc rad ani dnes - papame skoro uz dva mesiace... ak mu nechuti, skus ist na inu zeleninku a potom sa o par dni, tyzdnov - vrat k mrkvicke :P
inak, fakt staci na rozriedenie to tvoje mliecko, alebo voda, kde si mrkvicku varila(parila)
babeno83
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 24 Mar 2011, 20:02
Bydlisko: Trnava
Počet detí: 1
Môj status: ... čakáme na zuby - ale tých nikde niet :)

Re: Čím riediť husté príkrmy?

Neprečítaný príspevokod estterka » 11 Apr 2011, 00:20

klemka ,teda myslis si,ze vobec nie je potrebne miesat prikrm s niecim,aby bol redsi? my tiez len zaciname,ale riedila som zemiak aj tekvicu s odstriekanym mliekom a malej strasne chutilo. nemixujem,len uvarene na pare som lyzickou roztlacila.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 18 dní

Re: Čím riediť husté príkrmy?

Neprečítaný príspevokod Norika » 11 Apr 2011, 10:27

nas nechce, newe co s tym robit, vypluva....dnes skusime brokoliu
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 16 dní


Späť na Zavádzanie príkrmov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia