Prvý slovenský časopis o dojčení Mamila

prečítať mamila časopis 

prečítať časopis Mamila

Milé čitateľky blogu,

Mamila Vám prináša prvé číslo interaktívneho časopisu o dojčení, ktorého som spoluautorkou. Verím, že sa Vám bude páčiť a budete ho šíriť medzi svojimi priateľmi. Máme naň zatiaľ pozitívne ohlasy a už pracujeme na druhom čísle. 🙂

Nový kurz o dojčení pre mamičky v Liptovskom Mikuláši

Milé mamičky,

v spolupráci so Súkromnou základnou umeleckou školou Vás pozývam na nový kurz o dojčení. Naše prvé stretnutie bude na tému  “Život s dojčeným bábätkom

(v tejto časti kurzu sa budeme rozprávať o tom, prečo dojčiť,  o dojčení na požiadanie, o správaní sa dojčeného bábätka, o jeho spánku, o potrebe nosiť sa, o vytváraní pevného puta k svojej mamičke …)

termín: štvrtok 13.10.2011 o 10.00

miesto: Liptovský Mikuláš, nové priestory SZUS ( na pešej zóne presne oproti banke ČSOB  alebo reštaurácii Mladosť)

lektorky: Adriana Kráľová, Katarína Glavová (annag)

Čítať viac z tohto článku

Kedy prebaľovať bábätko?

Prebaľovať pred alebo až po dojčení? Túto otázku rieši snáď každá mamička, ktorá používa plienky, najmä jednorázové. A hoci sa to nezdá, môže mať veľký vplyv na spokojnosť bábätka i na úspešnosť celého dojčenia.

Na to, aby sa bábätko mohlo pokojne nadojčiť, dojčenie si vychutnať a mliečko dobre stráviť,  potrebuje ísť na prsník včas. Každé zdržanie pred priložením ho dokáže  poriadne rozrušiť. Ak  bábätko pred dojčením musí čakať, kým ho mamička prebalí, začne si uvedomovať veľký hlad. Netrpezlivo sa bude prisávať, možno začne i plakať. Mamička v napätej chvíli ani nečaká , kým bábätko otvorí pusu dokorán. S málo otvorenou pusou sa slabo prisaje, v ústach má len malú časť dvorca, mlieko sa môže spúšťať oneskorene, prsník sa nedostatočne vyprázdni. Vyhladnuté bábätko papá hltavo, zle reaguje na slabší či silnejší tok mlieka. Výsledkom je zbytočný hnev na prsníku alebo tráviace problémy po dojčení. Prebaľovanie pred dojčením býva často prvým dôvodom, prečo bábätko spozná cumlík. Dostane ho, aby tak veľmi neplakalo, pokým hladné čaká na dojčenie. Čítať viac z tohto článku

Dokedy odporúča dojčiť Svetová zdravotnícka organizácia?

Aj Vy si myslíte, že do dvoch rokov?

Ak sa dieťaťu umožní, aby sa samo rozhodlo tom, ako dlho sa bude dojčiť, väčšinou sa bude dojčiť ešte v treťom či štvrtom roku života, či dlhšie.

Na Slovensku rovnako ako v iných vyspelých krajinách chýbajú kultúrne, spoločenské či rodinné vzory, ktorými by sa mohli matky pri rozhodovaní sa o dĺžke dojčenia inšpirovať. Bezproblémové dojčenie nie je samozrejmosťou a dlhodobé dojčenie je výnimočné. Je to výsledok toho, ako negatívne ovplyvňujeme prirodzenosť dojčenia.

Do dojčenia zasahujeme už od momentu narodenia, kedy sa máloktorému dieťaťu umožní okamžite po pôrode zostať s matkou v súvislom kontakte pokožky na pokožku, dojčenie ovplyvňujú rôzne zásahy, ktoré možno ani s dojčením nespájame – napr. snaha naučiť dieťa od určitého veku prespať celú noc bez dojčenia, príliš rýchle zavádzanie príkrmov, ktorými sa nahrádza dojčenie, používanie cumlíka, fľaše. U nás sa za obvyklé považuje dojčiť do 1. roka života dieťaťa. Dojčiť po 2. roku života nie je bežné, hovoríme už o „dlhodobom“ dojčení. Čítať viac z tohto článku

Nové diskusné fórum o dojčení a živote s bábätkom

Milé mamičky, chcete sa podeliť o svoje starosti a radosti s dojčením a starostlivosťou o bábätko? Pozývame Vás na nové diskusné Fórum o dojčení, ktoré je iné než ostatné.

Výnimočné je v tom, že dodržiava etické princípy najmä Medzinárodného kódexu marketingových náhrad materského mlieka. Bude bez reklám na umelé mlieka a výživy, fľaše, cumlíky , detské čaje či dojčenecké vody a bez akýchkoľvek reklám výrobcov, ktorí Kódex neustále masívne porušujú.

Je určené všetkým mamičkám, ktoré plánujú, čakajú alebo už majú doma svoje bábätko, ktoré chcú dojčiť alebo riešia problémy s dojčením alebo sa tešia z dojčenia a chcú sa o svoje skúsenosti podeliť s druhými. Určite však nie je uzavreté pre mamičky, ktoré z hocijakých príčin nedojčia a potrebujú riešiť problémy so svojimi bábätkami. Fórum je otvorené akýmkoľvek iným témam mladých mamičiek a ich rodín. Medzi diskutujúcimi mamičkami budú i certifikované poradkyne pri dojčení z o.z. Mamila, ktoré sú pripravené pomôcť každej mamičke. Čítať viac z tohto článku

Stretnutie s Dr. Jackom Newmanom

Pozývame vás spolu s MC Prešporkovo na stretnutie s Dr. Jackom Newmanom dňa 26. 3. od 9:30 – 13:00 v MC Prešporkovo v Bratislave (Grosslingova 48), info na www.mamila.sk
Pozvánka je tu.
Prihláška na stretnutie je tu.

Kto sa môže stretnutia zúčastniť? Každý, nielen poradkyne pri dojčení

Popis: Dr. Jack Newman navštívi Slovensko a bude prednášať a robiť ukážky poradenstva vo 8 slovenských nemocniciach. Pri tejto príležitosti je tu šanca aj pre poradkyne, aby sa s ním stretli a spýtali to, čo by o dojčení a riešení poradenských situácií potrebovali vedieť. Celé stretnutie s Dr. Jackom Newmanom je koncipované ako stretnutie, počas ktorého budete klásť otázky a Dr. Newman Vám bude odpovedať.

Prednášajúci: Jack Newman MD, FRCPC Kanadský pediater, svetový expert v oblasti dojčenia. Založil prvú kliniku na podporu dojčenia v najväčšej nemocnici na svete Toronto´s Hospital for Sick Children. Je poradcom pre UNICEF pre Iniciatívu nemocníc priateľských k deťom (BFHI) v Afrike. Je autorom knihy o dojčení a tiež autorom DVD dokumentu s podrobnými ukážkami správneho spôsobu dojčenia. Pravidelne publikuje v odborných vedeckých periodikách na tému dojčenia, napr. Scientific American a v mnohých ďalších. Je zabezpečené tlmočenie z angličtiny do slovenčiny.

Práve vyšla knižka o dojčení s názvom Praktický návod na dojčenie

S potešením všetkým mamičkám a budúcim mamičkám oznamujeme, že práve vyšla knižka o dojčení s názvom “Praktický návod na dojčenie”. Má 128 plnofarebných strán s množstvom inštruktážnych fotografií, brožovaná väzba, formát A5. Ide o spoločnú publikáciu o. z. MAMILA a SV pre UNICEF.

Ak si knihu objednáte do 16. marca, pošle Vám ju Mamila zadarmo.

Čítať viac z tohto článku

Ako by malo vyzerať prvé dojčenie


samoprisatie Alex

Existuje postup, ako zabezpečiť, že sa dojčenie pre matku a dieťa začne čo najlepšie. Pritom o ňom málokto vie. Prečo ho nevyužiť? O význame samoprisatia píše RNDr. Viera Červená:

Ako si predstavujete prvé chvíle po pôrode? Filmy, seriály či historky od známych, ktoré už majú deti nám ukazujú, že bežný postup je, že bábätko sa po pôrode odnesie, vyšetrí, umyje, podrobí nevyhnutným procedúram, oblečie, zavinie do zavinovačky a prinesie ukázať matke. Sestrička ho vyskúša priložiť a po pár minútach ho odnesie na prehriatie.

Keby ste rozhodovali Vy sami, čo by ste chceli?

Moje“ mamičky na kurzoch prípravy na pôrod a dojčenie mi väčšinou odpovedia, že by svoje dieťa konečne po deviatich mesiacoch chceli vidieť, vziať do náručia, tešiť sa z jeho prítomnosti a priložiť ho k prsníku. Vždy sú prekvapené, keď im poviem, že tento postup, ktorý by si želali, má dokonca svoj vlastný názov – samoprisatie a že ho odporúčajú ako najvhodnejší postup pre prežitie prvých dvoch hodín po narodení dieťaťa viaceré zdravotnícke organizácie. Ešte viac sú budúce matky prekvapené, keď zistia, že tento postup okrem množstva iných výhod, ktoré prináša pre dieťa aj pre matku, je jedným zo základných predpokladov toho, aby bolo dojčenie úspešné, z krátkodobého aj z dlhodobého hľadiska.

Čítať viac z tohto článku

Aj takto sa rodí na Slovensku

Táto fotografia vznikla na pôrodnej sále. Na Slovensku, v topoľčianskej nemocnici. V januári 2011. Je obrazom toho, že BFHI pravidlá sa dajú naplno využívať i v praxi. Malý Alex prišiel na svet a už sa od svojej mamičky neodlúčil. Ani počas nevyhnutných vyšetrení . Navyše, prvé dni strávil Alex nielen s mamičkou, ale i jeho ockom a staršou, tiež ešte dojčenou sestričkou. Verím, že to, čo sa dnes pre nás javí ako zázrak, sa stane v najbližších rokoch bežnou krásnou rutinou v slovenských pôrodniciach . Na ťahu sme my mamičky, máme svoje práva, máme právo ich zrealizovať . Nestačí len pasívne čakať, čo sa bude s nami v pôrodnici diať 🙂

Tu je Alexov príbeh vyrozprávaný  jeho mamičkou  Veronikou Mihalskou:
Čítať viac z tohto článku

Neprespí celú noc – čo teraz?

„Už prespí celú noc?“ – pýtajú sa často mamičky jedna druhej pri rozhovoroch na detských ihriskách. Ak ide o malého novorodenca, časté nočné budenie sa toleruje, novorodenec má predsa malý žalúdok a potrebuje sa dojčiť (kŕmiť) každé 3 hodiny. Avšak čím je bábätko staršie, tým menej sa toleruje a chápe jeho potreba nočného dojčenia, najmä, ak je príliš časté. Pritom pri tolerancii častosti nočných prebudení ako model obvykle slúži dieťa, ktoré nie je dojčené. To spôsobuje aj mylnú predstavu, že po cca pol roku sa už v noci dieťa dojčiť nepotrebuje – veď po pol roku by už malo vydržať celú noc bez jedla. Nepochopenie toho, čo všetko dojčenie bábätku poskytuje, redukovanie dojčenia na prostriedok pre zasýtenie dieťaťa spôsobuje, že sa väčšinou v spoločnosti netoleruje, ak väčšie bábätko potrebuje dojčenie aj v noci. Nepochopenie odlišnosti spánkových cyklov bábätka a dospelého človeka spôsobuje, že si myslíme, že ani pre bábätko samotné nie je dobré sa často v noci precitať, dokonca aj v radoch niektorých odborníkov sa časté nočné precitanie považuje za spánkovú poruchu. V horšom prípade sa považuje až za rozmaznanosť. Pritom je nočný spánok, počas ktorého sa dieťa prebúdza vo forme ľahkých precitnutí, pri ktorých sa nezobudí úplne, celkom normálny.

Čítať viac z tohto článku